Hyperledger Indy, kendi kimliğiniz ve verileriniz üzerindeki kontrolü size geri verebilir. Merak mı hissediyorsun? Bu projenin nasıl işlediğini anlamak için platformu en temelinden inceleyelim.

Dijital dünyanın evrimi ile birlikte, hepimiz her zaman çevrimiçi kalmak istiyoruz. Bununla birlikte, çeşitli görevleri yerine getirirken, kişisel bilgilerinizi birden fazla platformda da ifşa etmeniz gerekebilir. Özellikle çevrimiçi alışveriş yaparken, herhangi bir şey satın alabilmeleri için finansal bilgilerinizi vermeniz gerekir..

İşte bu yüzden dijital kimliklere olan ihtiyaç her zamankinden daha fazla. Eh, çevrimiçi platformlar ne kadar güvenli olduğunu iddia ederse etsin, her durumda çok fazla sayıda kimlik hırsızlığı var gibi görünüyor..

Kişisel bilgilerinizi ifşa ettiğiniz andan itibaren, birden fazla veritabanında saklanır. Ve bu veritabanları bilgisayar korsanlarından korunmuyor. Dahası, platformlar artık verilerimizi iznimiz olmadan kullanıyor. Ek olarak, bu platformlar bilgilerinizi reklam müşterilerine de satarlar..


Bu kesinlikle kontrolün sende olduğunu hissetmiyor, değil mi? Ve işte burada Hyperledger Indy oynamaya geliyor.

Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu

Hyperledger Indy nedir?

Hyperledger Indy, Linux Vakfı tarafından desteklenen Hyperledger şemsiye projesi altında bir projedir. Esas olarak merkezi olmayan kimlik için yapılmış bir çerçeve ve ayrıca dağıtılmış bir defterdir. Gerçekte, Hyperledger Indy mimarisi ile, blok zincirinde veya başka herhangi bir güvenilmeyen defterde kök salan dijital kimlikler yaratabilirsiniz..

Ek olarak, Hyperledger Indy mimarisi ile çok sayıda kitaplık, araç, yeniden kullanılabilir bileşen ve çok daha fazlasına sahip olacaksınız..

Dahası, en iyi yanı, bu Hyperledger Indy mimarisinden çıkan her kimliğin birden çok etki alanı, kuruluş silosu ve uygulamada birlikte çalışabilir olmasıdır..

Bu nedenle, tüm ortaklarınızla birlikte yalnızca paylaşılan bir gerçeğe güvenebileceğiniz anlamına gelir..

Her neyse, Hyperledger Indy eğitimiyle, artık kiminle uğraştığınız ve başka bir tarafla etkileşime girmeden önce bilgilerinizi nasıl doğrulayabileceğiniz gibi sorular sorabilirsiniz. Şeffaf bir yaklaşım sunduğu için sizden saklanan hiçbir şey kalmaz..

Gerçekte, Hyperledger Indy vs. Fabric tamamen farklı bir konudur. Benzer projeler gibi görünseler de gerçekte değildirler. Kumaş, çok çeşitli kullanım durumları ve endüstriler için daha uygundur. Öte yandan, Indy, kendi kendine egemen kimlik yönetimi için özel olarak yaratılmıştır. Böylece, kimlik yönetimiyle uğraşan herhangi bir sektör bunu kullanabilir.

Dolayısıyla, Hyperledger Indy ile Fabric karşılaştırması yaparsak, her iki projenin de tabloya sunacak farklı bir şeyi olduğunu göreceksiniz..

Hyperledger hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Hyperledger blockchain ile ilgili kapsamlı kılavuzumuza hemen şimdi göz atabilirsiniz.!

Hyperledger Indy

Hyperledger Indy’nin Temel Özellikleri

Hyperledger Indy eğitiminden bu platformun temel özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bakalım ne olduklarını –

Öz egemenlik

Hyperledger Indy belgelerinden, çerçevenin kimlikleri dağıtılmış bir defterde sakladığını bileceksiniz. Platformun sizin için saklayacağı özel eserler var. Temel olarak, bu yapılar arasında kriptografik toplayıcılar, varlığın kanıtı, açık anahtarlar ve daha pek çok şey bulunacaktır..

Hiç kimse, ama sadece kimliğini değiştirebilir veya ondan kaldırabilirsin.

Gizlilik

Varsayılan olarak, platform tüm gizliliğinizi koruyacaktır. Gerçekte, Hyperledger Indy belgeleri, gizlilik ayarlarını nasıl koruyacağını ve herhangi bir tarafla herhangi bir çelişki olmadan nasıl çalışabileceğini özetliyor..

Dahası, merkezi olmayan bir sistemde güvenliği nasıl sağlayabileceğini de bilirsiniz.

Doğrulanabilir iddialar

Gerçekte, kimlik talepleri ehliyet veya doğum belgesi veya pasaport gibi benzer kimlik bilgilerine sahip olabilir. Ancak daha da güçlü hale getirmek için bunları birleştirebilirsiniz..

Dahası, defterden alınan tek bir kimlik ile kimliğinizi kanıtlayabilirsiniz – artık her durumda tüm belgeleri göndermenize gerek yok.

Amaca yönelik

Yalnızca merkezi olmayan kimlikler için özel olarak üretilmiştir. Hyperledger Indy belgelerine göre, kimliklerle ilgilenen herhangi bir şirkette entegrasyona hazır platformu kullanıyorsunuz. Yani, başka bir çözüme gitmeniz veya yalnızca kendi sektörlerinize dahil etmek için kendi platformunuzu oluşturmanız gerekmeyecek.

Dağıtılmış bir defter teknolojisinin ne olduğunu bilmek ister misiniz? Şimdi dağıtılmış defter teknolojisi kılavuzumuzdan bunun hakkında daha fazla bilgi edinin!

Kimlik Korelasyonuna dayanıklı

Bu, Hyperledger Indy’nin en iyi kısmı. Hyperledger Indy belgelerine göre, tamamen kimlik korelasyonuna dirençlidir. Bu nedenle, bir kimlikten diğerine herhangi bir içerik haritası bırakma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Dahası, platformun iki kimliği bağlamasının veya defterde iki benzer kimliğe sahip olmasının bir yolu yoktur..

Merkezi Olmayan Tanımlayıcılar (DID’ler)

Hyperledger Indy belgelerine göre, tüm merkezi olmayan tanımlayıcılar, karışımda herhangi bir merkezi partiye ihtiyaç duymadan küresel olarak çözülebilir ve benzersizdir..

Dolayısıyla, platformdaki her merkezi olmayan kimliğin yalnızca size ait olacak benzersiz bir tanımlayıcısı olacaktır..

Kimse kimliğinizi sahiplenemez ve hatta kendi kimliğiniz gibi kullanamaz. Yani kimlik hırsızlığı sorunu büyük ölçüde azalacaktır..

Eşler Arası Bağlantı

Hyperledger Indy eğitimine göre, platformun eşler arası bir bağlantısı var. Yani, iki akran arasında herhangi bir iletişim olur. Gerçekte, diğer tüm merkezi sunuculardan farklıdır çünkü bu sunucularda sunucu aracı olarak hareket eder.

Ancak Hyperledger Indy’de aracı olmayacak.

Sıfır Bilgi Kanıtı

Sıfır bilgi kanıtının yardımıyla, başka hiçbir şey yapmadan yalnızca ihtiyaç duyulan bilgileri ifşa edebilirsiniz. Dolayısıyla, kimlik bilgilerinizi kanıtlamanız gerektiğinde, yalnızca ihtiyacınız olan bilgileri vermeyi seçebilirsiniz. Örneğin, doğum belgenizi ifşa etmeniz gerekiyorsa, yalnızca bunu yapmayı seçebilirsiniz..

Bu size bilgileriniz üzerinde ek bir kontrol sağlar..

Sıfır bilgi kanıtları hakkında merak mı duyuyorsunuz? Kavramın nasıl çalıştığını anlamak için sıfır bilgi kanıtı rehberimizi inceleyin.

Hyperledger Indy’ye Neden İhtiyacınız Var??

Mevcut altyapının bazı ana sorunlarını inceleyelim. Bu, bu projenin neden gerçekten önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır..

Merkezi Kimlik Yönetimi

Öncelikle, merkezi Kimlik yönetiminin bunca yıldır neler yaptığına bir göz atalım. Gerçekte internet, bir aracıya güvenmeden insanları birbirine bağlamak için inşa edildi. Ancak internet daha da özelleştirilmeye başladıkça üçüncü parti aracılar ortaya çıkmaya başladı..

Ve sonunda, şimdi bu altyapının temel bir parçası haline geldi. Her neyse, temel, her şeye erişimi olan tek bir kontrol sahibi varlıkla birlikte gelen merkezi bir modele dayanıyor..

Gerçekte, merkezi otorite içeriğinizde değişiklikler yapabilir, bilgilerinizi çalabilir ve hatta istediği şekilde kötüye kullanabilir..

Dahası, çalmasalar bile bilgisayar korsanlarının kolayca elde edebileceği büyük miktarda kişisel bilgi toplarlar. Ek olarak, devasa bilgi hacmi, veri ihlali olasılığını da artırdı.

İşte bu nedenle, bu merkezi kimlik yönetimi sistemi korkunç bir şekilde başarısız olur ve bu sorunlara yol açabilir –

Şeffaflık Eksikliği

Merkezi sistemlerde şeffaflık olmadığı için, yıllar içinde pek çok gizlilik ihlali sorunu yaşanıyor gibi görünüyor. Örneğin, DeepMind’ın yasa dışı hasta veri paylaşımı, Cambridge Analytica Scandal ve Facebook’un reklamlar için kullanıcı bilgilerini çaldığı için para cezasına çarptırılması.

Tüm bu kaynaklar, kullanıcının izni olup olmadığını onaylamadı. Dahası, herhangi bir gizlilik kuralına uymadılar ve reklam üretmek için tüm geçmişlerini takip ettiler.

Kontrol eksikliği

Merkezi sistemin bir diğer büyük kusuru, üzerinde herhangi bir kontrolünüz olmamasıdır. Çoğu durumda, bilgileriniz yetkililerin ihtiyaçlarına göre kullanılacaktır. Örneğin, Facebook hesabınızı silseniz bile, Facebook sunucuda hala bazı bilgiler kalacaktır..

Bu nedenle, tüm bilgileri onlardan asla silemezsiniz. Her neyse, bu, merkezi bir sunucu modelinin getirdiği kötü sonuçlardan yalnızca biridir..

Kimlik Hırsızı

Herhangi bir bilgisayar korsanı, internette paylaştığınız tüm verilerinizi ter dökmeden kolayca hackleyebilir. Dahası, sorun, birisi verilerinizi çaldığında ve geri almak için yüksek bir fidye talep ettiğinde ortaya çıkar..

Banka hesabı bilgileriniz, şirketinizin hassas verileri ve hatta açıkta olmasını istemediğiniz kişisel dosyalarınız gibi her türlü bilgi olabilir..

İhlal Seviye Endeksine göre her saniye 214 kayıt çalınıyor veya kayboluyor. Yani bir günde 18.525.816 kaydın her gün çalındığı anlamına geliyor! Verileriniz bile bu listede olabilir ve bundan haberiniz bile olmayacak.

Gördüğünüz gibi, her gün bu kadar çok veri korsanlığı gerçekleşirken, merkezi sistemlerin bilgileri bilgisayar korsanlarından korumakta zorlandığı aşikardır..

Daha fazla oku:Blockchain vs Veritabanı: İkisi Arasındaki Farkı Anlamak

Küresel Kimlik Yok

Merkezi sistemlerde, pasaport, ehliyet, PAN kartı vb. Belirli belgeler için başvuruda bulunmayı engelleyebilecek herhangi bir küresel kayıt sistemi yoktur. Bu nedenle, bunlar için her başvuruda bulunduğunuzda aynı belgeleri sunmanız gerekir..

Gerçekte, gerçekten zaman alıcı olabilir ve süreci hantal hale getirir. Şu anda, belgelerinizi yalnızca tek bir kimlikle doğrulayabilecek küresel bir otorite yok.

Sonuç olarak, bir ülkeden diğerine geçtiğinizde bu belgeleri almak gerçekten zor olabilir. Dahası, tüm bu bilgileri toplama süreci sıkıcı bir iştir..

Ekonomik yük

Kimlik yönetim sistemi şu anda ana paydaşlarını kapsıyor – kimlik sahipleri, doğrulama şirketleri ve kullanıcıları doğrulayan taraflar. Genel olarak, her sektör için ödeme yüksek miktarda paraya mal olur.

Her neyse, KYC şirketleri, sigorta şirketleri, hastaneler, bankalar vb. Gibi birçok kuruluştan, aşırı yüklenmesine neden olan ve daha fazla kaynağa ihtiyaç duyan bilgileri işlemelidir..

İnsan gücünün tüm taleplerini yerine getirmek için şirketler, yüksek bir doğrulama bedeli talep ediyor ve bu, bireyler için gizli bir işlem ücreti haline geliyor..

Gördüğünüz gibi, sonunda, kimlik bilgilerinizi doğrulamak için daha fazla ödeyen siz olacaksınız. Bir ankete göre, KYC şirketleri yalnızca doğrulama süreci için her yıl 48 milyon dolardan fazla harcıyor.

Dahası, bir kişiyi temizleme süresi 26 gündür ve ayrıca kullanıcı herhangi bir değişiklik yapmak isterse, bunu yapmak 20 gün sürer ki bu çok zaman alır..

Bu nedenle uzun vadede tüm paydaşlar için bir yük haline gelmektedir. Her halükarda, federal kimlikler, kullanıcının rızası ile birçok amaç için tek bir kimlik kullanabilir. Ancak, merkezi bir sunucuda depolandığı için, kullanıcılar için de şeffaf olmaz..

Kullanıcı Merkezli Kimlik

Böylece, tüm modeller başarısız olduktan sonra, odak, kullanıcıların hangi bilgilerin paylaşılacağını kontrol edeceği daha kullanıcı merkezli bir kimliğe doğru kaydı. Ancak, istediği zaman erişimi iptal edebilen kimlik kaydı ile de sınırlıydı..

Böylelikle Özerk kimlikler kavramı yükselmeye başladı ve bilgiyi organizasyonlarda veya üçüncü şahıslarda değil kullanıcının elinde tutacak. Ancak mimarinin temelinin merkezi olmayan bir platforma ihtiyacı var.

Ve işte burada Hyperledger Indy mimarisi devreye giriyor. Merkezi olmayan bir platform olduğu için tüm sorunlar için mükemmel bir çözüm olabilir. Dahası, Hyperledger Indy mimarisi özellikle kimlik tabanlı çözümler içindir.

Şu anda 15 Hyperledger projesine göz atın!

Hyperledger Indy’nin Tipik Bileşenleri Nelerdir??

Kriptografi

Hyperledger Indy aracısını kullanacak her türlü kimlik çözümü, sıfır bilgili kriptografi kullanacaktır. Bu Hyperledger Indy SDK’da, sıfır bilgi kanıtı, bir kullanıcının başka herhangi bir kullanıcıya başka hiçbir şey açıklamadan belirli bilgileri bildiğini kanıtlayabilmesini sağlayacaktır..

Yani kullanıcının sadece belirli bilgileri bildiğini paylaşacağı ve buna dayanarak kullanıcının doğruyu söyleyip söylemediğini bileceği anlamına gelir..

Düğümler

Hyperledger Indy SDK’da, tüm düğümler üç ana türe ayrılabilir – tam düğüm, bir ana düğüm ve düğümler. Gerçekte, blok zincirinde işlem gerçekleştiren bir cihaz bir düğümdür. Öte yandan, Hyperledger Indy SDK’da, ağ üzerinde çalışan ve defterin tam bir kopyasını tutan bir istemci tam bir düğümdür..

Her neyse, bir ana düğüm aslında Hyperledger Indy SDK’da merkezi olmayan yönetişimden sorumludur..

Peki ya Hyperledger Indy fikir birliği? Aslında, Hyperledger Indy fikir birliği aslında Yedek Bizans Hata Toleransı (RBFT) protokolleridir..

Dahası, Hyperledger Indy konsensüsü aslında Plenum Bizans Hata Tolerans modelinin gelişmiş bir şeklidir..

Bu Hyperledger Indy mutabakatında, BFT (Bizans Hata Toleransı) protokolünün birden çok paralel örneğini göreceksiniz. Dahası, her örneğin birincil bir kopyası olacaktır. Diğer tüm protokol örnekleri bir istek sipariş edebilse de, yine de yalnızca bir ana örnek bunları yürütebilir.

Hyperledger Indy fikir birliğinin aslında oldukça verimli olmasının nedeni budur.

Defter

Hyperledger Indy eğitimine göre, Merkle ağacı defteri yedekler. Dahası, tüm düğümlerde defterin kopyaları var.

Ajan

Hyperledger Indy ajanları birçok çeşitte olabilir. Gerçekte, bazıları oldukça basit ve statik olabilir. Ve bunlar, tek bir kablolu bağlantı gerektiren IoT kullanım durumları için daha uygundur. Öte yandan, Hyperledger Indy aracıları da bulut tabanlı ve karmaşıktır. Bunlar kurumsal kullanım durumları için daha uygundur.

Durum ve Depolama

Ethereum’a benzer ve ağın durumu Patricia Trie tarafından korunur. Temel olarak, Merkle Trie ve Radix Trie’nin birleşimidir. Öte yandan, sistemdeki depolama, değer / anahtar veritabanı uygulamasını sunduğu için leveldb ile uygulanmaktadır. Ayrıca sıralı haritalama sunar.

Daha fazla oku: Kurumsal Ethereum: İşletmeler İçin Özel Blok Zinciri

Hyperledger Indy’nin Kullanıcı Faydaları

Kontrol: Kullanıcılar, kimlikleri üzerinde tam kontrole sahip olacak.

Şeffaflık: Defterdeki her şey herkes tarafından görülebilir. Ancak bilgiler şifrelenecek.

Giriş: Yalnızca kullanıcı verilerine erişebilir.

Birlikte çalışabilirlik: Kullanıcılar, kendilerine izin veren herhangi bir ağda kimliklerini kullanabilirler..

Razı olmak: Belirli bilgilere erişmek isteyen herhangi bir diğer tarafın kullanıcının iznine ihtiyacı olacaktır..

Varoluş: Tüm kullanıcılar defterde tam bağımsız bir varlığa sahip olacak.

Uzun ömür: Bir kullanıcı istediği sürece defterde kalacaktır. Böylece, isterlerse kimliklerini de silebilirler..

Taşınabilirlik: Kullanıcılar ayrıca kimliklerini başka cihazlara da taşıyabilir.

Minimizasyon: Her türlü dokümantasyonun ifşası, ağır bir küçültme ile birlikte gelir.

Koruma: Platform her zaman kullanıcı haklarını koruyacak.

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Hyperledger Indy’de Kendini Yöneten Kimlik Oyuncuları

Hyperledger Indy’de özellikle üç tür kimlik oyuncusu vardır. Bakalım bunlar ne –

Kimlik Sağlayıcı: Merkezi bir sağlayıcıya sahip değildir, ancak önceden tanımlanmış kurallarla merkezi olmayan bir şekilde çalışır. Temel olarak, bu düğümler kimliklerini yayınlayacak.

Kimlik Sahibi: Kimlik Sahiplerinin doğrulanmış kimlikleri defterde bulunur ve güvenlik için genel-özel anahtar çiftlerine sahip olur.

Kimlik Doğrulayıcı: Bu düğümler ağda güven kazandı ve doğrulama sürecinde yer aldı.

Ayrıca Oku: Dijital Kimlik için Blockchain

Süreç Nasıl İşliyor?

Bir kullanıcı, ilk aşamada kimliğinin adını veya insan tarafından akılda kalan başka bir formunu sağlayabilir..

Bundan sonra, kimlik adı, defterde merkezi olmayan Tanımlayıcılar (DID) olarak adlandırılan benzersiz bir koda veya anahtara dönüştürülecektir. DID tanımlayıcı nesnesi (DDO) olarak bilinen, onunla ilişkili bir değer olacaktır. Birlikte DID kayıtları olarak adlandırılırlar.

Bir DID kaydı yardımıyla bir kullanıcıyı tanımlayabilirsiniz. Gerçekte, sahibin özel anahtarı DID kaydını kriptografik olarak güvence altına alacaktır..

Ardından, kullanıcı DDO’da oluşturulan anahtar çiftine karşılık gelen bir genel anahtar alacaktır. Ayrıca, DDO, kimlik sahibi için belirli etkileşim hizmetlerine sahip olacaktır..

Kullanıcı, kayıt defterinde kimliğini nasıl kaydedebileceğini, güncelleyebileceğini, iptal edebileceğini veya çözebileceğini bilmesini sağlayacak DID yöntemi özelliklerine erişecektir..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Hyperledger Indy Kullanım Durumları

İşletmeler ve bireyler için birçok olası Hyperledger Indy kullanım durumu vardır. Bakalım ne olduklarını –

Dijital Dokümanlar

Doğum belgesi, pasaport, ehliyet vb. Gibi dijital formatlarda her türlü belgeyi edinebilirsiniz. En iyi bölüm, özellikle kurumsal blockchain kullanım durumları için ağ üzerinde başka önemli belgelere de sahip olabilmenizdir..

Şifresiz Kimlik Doğrulama

En iyi Hyperledger Indy kullanım durumlarından bir diğeri, şifresiz bir kimlik doğrulama sürecine sahip olmanıza izin vermesidir. Herhangi bir anlamda, şifreleri kırmak çok daha kolay olduğundan, mobil cihazınızdan parmak izinizle veya başka herhangi bir biyometrik yöntemle güvenli bir sitede oturum açabilmenizin nedeni budur..

Spam Sonu

Hyperledger Indy kullanım durumları ile artık spam e-postalar almayacaksınız. Ayrıca, telefon numaralarınızı ara sıra doğrulamanız da gerekmeyecek. Süper koruyucu katmanları sayesinde, izniniz olmadan hiçbir spam e-posta geçemez.

Üyelik Yönetimi

Bu, merkezi olmayan üyelik modellerini yönetmek için Hyperledger Indy kullanım durumlarını kullanabildikleri için kurumsal şirketler için daha uygundur. Temel olarak, Indy temsilcisi üyelik kartınız olur ve buna izin veren her yerde kullanabilirsiniz..

Yaş sınırlamaları

Günümüzde internet her şeyin herkese açık olduğu bir yer haline geldi. Bazen kısıtlama olmaksızın kişiler bilgileri kötüye kullanabilir. Bu nedenle web siteleri, cihazlar ve hizmetler uygun bir yaş sınırlamasıyla daha verimli çalışabilir.

Örneğin, oyun geliştiricileri reşit olmayanların belirli oyunları oynamasını veya belirli oyun içi satın alma işlemlerini kısıtlayabilir..

Daha fazla oku:Hyperledger Fabric Kullanım Örnekleri ve Örnek Olaylar

Güvenlik Açığı Uyarısı

Hyperledger Indy kullanım durumları ile geliştiriciler, geliştirdikleri bir yazılımı piyasaya sürmeden önce resmi olarak imzalayabilirler. Böylece, bir kullanıcının yazılımın yasal olup olmadığını bilmesine izin verir. Temel olarak, kötü amaçlı kopyalama yazılımlarıyla, bilgisayar korsanları bir kullanıcının cihazına erişebilir.

Ancak, Indy kullanırlarsa, yazılımda bir tür güvenlik açığı olsa bile bir kullanıcı hemen uyarı alacaktır..

İstihdam Doğrulaması

Yeni bir çalışanı işe alırken, şirketler merkezi olmayan bir kimlik yardımıyla kolayca bir geçmiş kontrolü yapabilir. Bu nedenle, çalışanın önceki deneyime sahip olduğunu veya uygun bir sertifikaya sahip olduğunu iddia ederse, kimliği ile ilişkilendirilecektir..

Böylece şirket, kimlik bilgilerinin doğru olup olmadığını yalnızca bu belgeleri talep ederek doğrulayabilir..

Kaynak

Tedarik zinciri veya ticaret gibi işletmeler söz konusu olduğunda provenans büyük bir sorundur. Hyperledger Indy eğitimine göre, şirketler bir malzemenin kaynağını kolayca alabilirler. Dahası, tüketiciler bile satın aldıkları ürünlerin menşeini elde edecekler. Üretici ve tüketiciler arasında farklı bir güven seviyesi sunacak.

Küresel Erişim

Bu teknolojinin yardımıyla, tek bir kimlikle istediğiniz yere gidebilirsiniz. Bu, yurtdışına çıksanız bile kimlik bilgilerinizi doğrulamak için kimliğinizi kullanabilecekleri anlamına gelir. Böylece, başka bir ülkede veya bölgede yeni bir kimlik almak yerine, gitmenize izin verilen her yerde kimliğinizi yeniden kullanabilirsiniz..

Ayrıca, DID ile kimliğe erişimi olmayan birçok kişi kimliklerini alacak ve onunla birlikte gelen olanaklardan yararlanacak.

Güvenliği İhlal Edilmiş Merkezi Olmayan Kimliğin Kurtarılması

Bir şekilde kimliğinizi kaybederseniz, tekrar kurtarabilirsiniz. Ancak bir kimlik sağlayıcı talep etmek için kimlik kanıtlama belgelerine sahip olmanız gerekir. Gerçekte, kimlik sağlayıcı defterdeki her belgeye sahip olacaktır ve böylece kimlik bilgilerinizi onunla eşleştirebilir ve kimliğinizi tekrar alabilirsiniz..

Bundan sonra, kimlik doğrulayıcılar, biyometrik bilgiler yardımıyla kimliğinizi tekrar doğrulayabilir. Böylece, doğrulanacaksınız ve tekrar kimliğinize erişebileceksiniz.

Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın.

Sonuç

Hyperledger Indy, kimliklerle ilgili tüm sorunlarımızı çözmek için burada. Dünyada kimliği bile olmayan pek çok insan var. Sonuç olarak, birçok kişi bir ülkede onunla birlikte gelen tesislerden yararlanamaz. Ancak merkezi olmayan kimliklerle, onlara bir kimlik vermek çok daha kolay olacaktır..

Gördüğünüz gibi, Hyperledger Indy özelliklerle dolu ve iyi yapılandırılmış bir platform. Böylelikle işletmeler sisteme kolaylıkla entegre olabilir ve tüm sınırlı modellerini çok daha iyi bir modele yükseltebilirler..

Henüz acemiyseniz ve farklı blockchain teknolojisini daha derinlemesine anlamak istiyorsanız, ücretsiz blockchain kılavuzumuzla başlamanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me