Hyperledger Kullanım Örnekleri ve Örnek Olaylar

En iyi Hyperledger kullanım durumlarını mı arıyorsunuz? Eğer yaparsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bu makalede, Hyperledger’ı kullanım durumlarını gözden geçirerek keşfedeceğiz..

Hyperledger, Linux Foundation tarafından yönetilmektedir. Dünyanın her yerinden açık kaynak işbirliği ile iş blok zincirinin benimsenmesini geliştirmeyi hedefliyorlar.

Hyperledger bir şemsiye projesidir. Bu, kurumsal düzeyde blok zinciri dağıtımları için kitaplıklar, araçlar ve çerçeveler dahil olmak üzere birden çok projeden oluştuğu anlamına gelir..

Hyperledger şemsiyesindeki en popüler projelerden bazıları aşağıdakileri içerir:.

 • Hyperledger-Kumaş
 • Hyperledger-Indy
 • Hyperledger-Kumpas

Ve bunun gibi.

Bu aynı zamanda Hyperledger Fabric kullanım durumlarını, Hyperledger Iroha kullanım durumlarını, Hyperledger Indy kullanım durumlarını vb. Listeleyeceğimiz anlamına gelir.!

Açıktır ki, Hypereledger, izinli ağların oluşturulması ve yönetilmesini içeren kurumsal kullanım için uygundur. İzin verilen ağ daha iyi ölçeklenebilirlik, güven seviyeleri ve performans sunar.

Bunun da ötesinde, izinli bir ağ, ağa katılan herkes için uygun KYC’nin yapılmasını sağlayacak bir dijital kimlik oluşturmak için etkili bir şekilde kullanılabilir..

Ayrıca oku,

 • Hyperledger Cactus: Yeni Bir Hyperledger Çerçevesi
 • Hyperledger Tarihi: Bilmeniz Gereken Her Şey

Kullanım durumlarının her birinde, uygulanabilir olduğu projeden bahsedeceğiz. Başlayalım.

Hyperledger Kullanım Durumları

Hyperledger Kullanım Durumları

İlaç Tedarik Zinciri


Hyperledger’ın en belirgin ve öne çıkan kullanım durumlarından biri tedarik zinciridir. Örneğin ilaçlar, tedarik zincirinin tam kontrolünü ele geçirebilecek bir blok zinciri ağı oluşturmak için Hyperledger’ı kullanabilir..

Üreticiden çıkan her ilaç, belirlenen standartlara göre tedarik zincirine kaydedilir ve bilgiler paydaşlar ve son kullanıcılar arasında paylaşılarak her hareketini takip edebilirler. Bu elbette sahte ilaçları zincirden kaldırır.

IBM, birkaç yeni blockchain kurumsal sistemi oluşturan ilk teknoloji şirketlerinden biridir. Hyperledger Fabric’i bu amaçla kullanıyorlar.

Şimdilik, blockchain tabanlı tedarik zinciri platformları oluşturmak için Çinli bir holding olan Sichuan Hejia ile ortaklık kurdular. Bunu yaparak, Çin’deki farklı büyüklükteki perakendeciler, daha az yerleşik riskle dolu kredi değerlendirme sistemine güvenmek yerine uygun bir kredi sistemine erişebilecekler..

DLT ağını kullanarak, ödeme almak için iki veya üç ay beklemeye gerek kalmadan daha hızlı ödeme alabilecekler..

Hyperledger blok zinciri, ticaret kayıtlarını şifreleyebilecek ve ayrıca ilaçları izleyebilecek. Ayrıca kullanıcılar arasında güveni sağlamak için gereken şeffaflığı da sağlayacaktır..

Ticaret Finansı

Ticaret Finansmanı, Hyperledger ekosisteminden gerçekten etkilenecek başka bir sektördür. Ticaret finansmanında DLT kullanmanın pek çok faydası vardır. En büyük avantajlardan biri, azaltılmış işlem süresidir.

IBM ayrıca, ticaret finansmanı blok zinciri tabanlı bir platform oluşturmak için Hyperledger’ı kullanmanın ön saflarında yer almaktadır..

IBM, Mizuho Bank ve Japon Mizuho Financial Group ile ortaklık kurdu. Farklı finansal varlıkları güçlendirecek ve gerektiğinde aracıları kaldıracak bir platform oluşturmaya odaklanıyorlar. Sonuç, gelişmiş şeffaflık, daha az anlaşma işleme süresi ve belge dijitalleştirme anlamına gelir..

Hyperledger Fabric’i kullanmayı planlıyorlar, böylece tüm ticaret işlemleri üzerinde yapılabiliyor. IBM’in resmi basın bülteni ayrıca DLT kullanımının işlem süresini iyileştireceğini ve işletim maliyetlerini azaltacağını onaylamaktadır..

Eğitim ve öğretim

Şimdiye kadar, Hyperledger’ın büyüleyici kullanım örneklerinden biri eğitim ve öğretimdir. Eğitim, son birkaç on yılda pek değişmedi. Teknolojiyle entegrasyonu, artık eğitim kurumlarının sistemlerinde değişiklik yapmaya daha istekli olduğu bir katalizör görevi gördü..

Ayrıca, dünya çapında salgın hastalıkla birlikte, artık öğrencilerin çevrimiçi ders almaları gereken zaman geldi..

Küresel olarak erişilebilir ve doğrulanabilir dijitalleştirilmiş sertifikalar sağlamak gibi eğitim sisteminin farklı yönlerini iyileştirmenin yanı sıra, Hyperledger’ın başka kullanım durumları da vardır..

2018 yılında öğrencilerin eğitimini kolaylaştırmak için uygulama yapıldı. IBM, buradaki zorluğun üstesinden geldi ve Singapur Ulusal Üniversitesi ile ortaklık kurdu. Her ikisi de eğitim sektöründeki öğrencilere doğrudan yardımcı olacak bir finansal teknoloji modülü oluşturmak için çalışıyor..

Öğrenciler artık dağıtılmış defter teknolojileri ve blok zinciri temelleri dahil olmak üzere daha yeni teknolojileri öğrenebilecekler. SUÜ tesisi müfredatın geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Hyperledger’ın kullanılabileceği bir diğer husus, eğitim sağlamak için bir platform oluşturmaktır. Şirketler ve kuruluşlar, eğitim videolarını ve sertifikaları dijital olarak dağıtmak için platformu kullanabilir.

Kolaylaştırılmış Tedarik Zinciri

Tedarik zinciri, küresel endüstrinin merkezinde yer almaktadır. Uygun bir tedarik zinciri olmadan şirketler talepleri karşılamakta zorlanacak ve dolayısıyla gelir kaybına uğrayacaktır..

E-ticaret de hızla büyüyor ve bu da tedarik zincirinin kendisinden daha fazla verimlilik talep ediyor. E-ticaret sektörü, dünya çapında satışlarda% 246,15 artışın görüldüğü hızlı bir şekilde büyüyor.

Tedarik zincirinin genel performansını iyileştirmek için, tedarik zincirine gerçek zamanlı izleme ve şeffaflık sağlamak önemlidir..

IBM ve Walmart yiyeceklerin izini sürmek için birlikte çalıştı. Yiyeceklerin izini sürerek, gıda kaynaklı hastalıkların sayısını azaltmak ve ayrıca şirketlere ve çiftçilere acil durum veya anlaşmazlık durumunda hızlı hareket edebilmeleri için bilgi vermek istiyorlar..

IBM, dünya çapında farklı gıda satıcıları tarafından kullanılması amaçlanan platformu oluşturmak için Hyperledger Fabric’i kullandı. Şu anda, menşeinden dünya çapında 25 tedarikçiye kadar 5 gıda maddesini takip etmeyi başardıkları test aşamasındalar..

İlk başarı, Kroger, McLane Company, Dole ve diğerleri dahil olmak üzere giderek daha fazla perakendecinin bu konuda işbirliği yapmak istediği anlamına geliyor..

Akıllı Enerji Yönetimi

Enerji, hayatımızdaki her şeye güç sağlar. Onsuz, şimdiki gibi asla ilerleyemeyeceğiz. Bununla birlikte, mevcut enerji piyasası birçok yönden sınırlıdır. Bir kasırga bir bölgeye çarptığında, kökünden sökülen ağaçlardan dolayı elektrik kaybetmeye mahkumdur. Bunu çözme sorumluluğu o bölgenin elektrik sağlayıcısına aittir.

Sorunu çözseler bile, çözmek için kendi zamanlarını ayırıyorlar. Merkezi yaklaşım, tüm restorasyon sürecini yavaşlatır ve onarım sürecini azaltır.

Bahsetmiyorum bile, enerji her zaman merkezileşmiştir, bu da herkesin kendi enerjisini üretemeyeceği veya kendi şebekesine sahip olamayacağı anlamına gelir. Ve bunu yaptıklarında bile, enerjilerini başkalarıyla paylaşmak için merkezi şebekeye bağlanmak için çözümlere uygun erişimleri yoktur..

Tüm bunların çözümü akıllı enerji yönetimidir. Mayıs 2017’de IBM sorunu anladı ve Hyperledger blockchain platformuyla akıllı bir enerji yönetimi projesi oluşturmaya karar verdi.

IBM, Almanya ve Hollanda’da elektrik girdisinin yönetilmesine yardımcı olacak dağıtılmış bir veritabanı oluşturmak için Vandebron, Sonnen ve TenneT ile işbirliği yapmaktadır..

Ağ, belirli bir alandaki eksiklikleri giderebilecek ve onlara çok ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca piller, eklektik arabalar dahil diğer enerji kaynaklarını doldurmaya ve genel enerji geliştirme ve enerji tüketim sürecini iyileştirmeye yardımcı olacaklar..

Bu, Hyperledger Blockchain kullanım durumları kapsamına girer.

Hyperledger’ın Örnek Olayları

Daha iyi bir anlayış elde etmek için, Hyperledger vaka çalışmalarından geçeceğiz.

ChainYard ve IBM, İlk Katılım Sürecini Azaltıyor

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Kumaş
 • Sektör: İmalat

IBM ve ChainYard, riski düşük tutarken B2B tedarikçisinin işe alım sürecini kolaylaştırmayı hedefledikleri yeni bir platform oluşturmak için çalışıyor. Yeni platform, ilk katılım sürecini iki aydan yalnızca üç güne indirecek.

Honeywell Aerospace, Parçalar için Çevrimiçi Bir Pazar Oluşturuyor

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Fabric
 • Sektör: İmalat

Bir başka ilginç örnek olay da Honeywell Aerospace tarafından uçak parçaları için bir e-ticaret platformu oluşturmak istediklerinden. E-ticaret platformu, genellikle aylar süren yeni parçaların alınması için gereken süreyi azaltacaktır. Ayrıca, uçak şirketlerine daha fazla para harcamak anlamına gelen ara ürünleri de içerir. Şüphesiz, daha iyi şeffaflık, kullanılabilirlik ve sevkiyat dahil olmak üzere gelişen birçok başka şey var..

Change Healthcare, Talep Sürecini İyileştirmek İçin Hyperledger Fabric Kullanıyor

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Fabric
 • Sektör: Sağlık

Change Healthcare, talep sürecini iyileştirmek ve dolayısıyla bununla ilgili şeffaflığı iyileştirmek için Hyperledger’ı kullanmak istiyor. Yaklaşımları, sağlık hizmeti ağlarına sağlık hizmeti işlemlerini ve taleplerini iyileştirmenin bir yolunu sağlayarak daha iyi bir sağlık sistemi oluşturmaktır..

Hyperledger Fabric, işlemleri yönetme konusunda büyük kapasite gösterdiğinden sonuçlar da şaşırtıcıydı. 2018’de bir testte günde 50 milyon işlem yapmayı başardı, bu da saniyede 550 işlem anlamına geliyor.

BTP Kurumsal Blok Zinciri Benimsemesini Basitleştiriyor

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Sawtooth
 • Sektör: Bulut Bilişim, Blok Zinciri, BT hizmetleri ve Teknoloji

Burada, Blockchain Technology Partners (BTP) şirketi, blok zinciri ağlarının kurulduktan veya faaliyete geçirildikten sonra ölmek yerine uzun bir süre dayanabilmesini sağlamaya çalışıyor. Bu nedenle ağ için Hyperledger Sawtooth ve operasyonel katman için Kubernetes kullandılar.

Proje 2018’in sonlarında oldukça başarılı oldu ve AWS pazarında zaten mevcut. Son zamanlarda, kullanıcılara değer sağlamak için DAML akıllı sözleşme dilini de destekliyor.

British Columbia, Hyperledger Indy Kullanımıyla Bürokratik İşlemleri Kesti

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Indy
 • Sektör: Teknoloji, Blok Zinciri, Devlet, Küçük İşletme

Kanada, Ontario ve British Columbia, projeye sponsor olan Doğrulanabilir Organizasyonlar Ağı’nı (VON) oluşturdu. Proje, açık bir yazılım yığını sağlayarak küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında devletle olan güveni artırmayı hedefliyor. Yığın, iş adamlarının dijital ilişkileri oluşturmasına ve yönetmesine yardımcı olacak ve hükümetin bürokrasiyi azaltmasına veya azaltmasına yardımcı olacaktır..

Proje, 529000 şirketin dijital kimliklerini dahil etmeyi ve sunucuya 1,4 milyon kimlik bilgisine yardımcı olmayı başardığı için iyi bir destek ve başarı buldu.

Walmart, Gıda Tedarikinde Şeffaflığı Artırıyor

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Fabric
 • Sektör: Tarım, Perakendeciler, Tedarik Zinciri, Gıda

Hyperledger’ın meşhur kullanım durumlarından biri de gıda tedariğidir. Walmart, gıda tedarik zincirinde şeffaflığı artırmak için Hyperledger Fabric kullanıyor.

Zorlukları gıda kaynaklı hastalıkları azaltmaktı ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri de gıda tedarik zincirine daha iyi izlenebilirlik sunmaktı. Bu, şirketlere daha hızlı hareket edebilmeleri ve ayrıca bir şeyler ters giderse bildirim alacakları için çiftçinin geçim kaynaklarını koruyabilmeleri için yardımcı olacaktır..

Yaklaşım, izinli bir dağıtılmış defter teknolojisi olan Hyperleder Fabric’i kullanmaktır. Walmart daha sonra kıtalar arasında yiyeceklerin izini sürecek bir platform oluşturmak için IBM ile ortaklık kurdu. Sonuçlar ayrıca, 25 ürünün menşeini 5 farklı tedarikçiden geçtikçe – hepsi Hyperledger Fabric sistemi aracılığıyla – izlemeyi başardıkları için umut vericiydi.

Circulor İzlenebilirlik Sağlayarak Madencilik Sektöründeki Çatışmaları Çözer

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Fabric
 • Sektör: Madencilik

Madencilik söz konusu olduğunda her zaman güçlü bir mücadele olmuştur. Bu örnek olay incelemesinde, en büyük tantal tedarikçisi Ruanda’nın izlenebilirliği sergilemek için nasıl mücadele ettiğini öğreneceğiz..

Mineralin izini sürme sorununu çözmek için, her tantal poşetini OECD onaylı koşullar altında işlemden geçirdiler. Bu, genel dolaşımı iyileştirdi ve tüketiciler arasındaki güveni artırdı ve köle veya çocuk işçiliğini durdurdu..

ScanTrust Sawtooth ile Tedarik Zinciri Şeffaflığını İyileştiriyor

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Sawtooth
 • Sektör: Ticari Mallar, Tedarik Zinciri

ScanTrust, bulut teknolojisini kullanarak dijital kimlik sağladıkça tedarik zinciri şeffaflığını artıracak.

Üyelerin Hizmetlerini Fabric ile Geliştiren Ulusal Dernekler

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Fabric
 • Sektör: Dijital Kimlik ve Emlak

National Associations, üyelere daha iyi hizmet sunmak için Hyperledger Fabric’i kullanıyor. Şu anda 54 bölge birliği ve 1200 yerel dernek ile 1,3 milyon üyeyi temsil ediyorlar..

Birlikte çalışarak etik kurallarını geliştirmek isterler. Bunu yapmak için, üyeler hakkında bilgi paylaşacakları ve katılımı artıracakları RETALOR Dernekleri Blok Zinciri’ni oluşturacaklar..

Sony Global Education Fabric Kullanarak Yeni Nesil Kimlik Bilgileri Platformu Oluşturma

 • Kullanılan teknoloji: Hyperledger Fabric
 • Sektör: Devlet, Eğitim

Sony Global Education, kuruluşların ve devlet kurumlarının konsorsiyumu ile yeni nesil kimlik bilgileri platformunu oluşturmak için çalışıyor.

Yaklaşımları, bir ortak çalışan konsorsiyumu oluşturmak ve ardından bir blok zinciri çözüm prototipi oluşturmaktır. Tamamlandığında, prototipi 250.000 katılımcı ile test edecekler. Her şey yolunda giderse, kimlik bilgileri platformunu dünyaya yayınlayacaklar.

Sonuç

Bu bizi Hyperledger Kullanım Durumlarımızın sonuna götürür. Bazı ilginç Hyperledger kullanım durumlarından ve örnek olay incelemelerinden geçtik.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir şey, Hyperledger Fabric’in gerçek dünya uygulaması için ne sıklıkla kullanıldığıdır. Hiç şüphe yok ki Fabric, Hyperledger’ın sunduğu en önemli çerçevelerden biridir..

Ancak bu, daha az kullanım durumu veya diğer projelerin uygulanmasının olduğu anlamına gelmez. Bunun nedeni, diğer Hyperledger projelerinin daha az kullanılmalarını sağlayan belirli bir kullanım sunmasıdır..

Peki, yazıda tartışılan Hyperledger kullanım örnekleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Listeye daha fazla kullanım durumu eklememiz gerektiğini düşünüyor musunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map