Hyperledger Sawtooth Vs. Kumaş: Nasıl Farklılar?

Hyperledger, şu anda piyasadaki popüler blockchain projelerinden biridir. Dahası, Hyperledger Fabric ve Hyperledger Sawtooth, işletmeler için en iyi çıktıdan en iyisini sunan iki platformdur. Hyperledger Sawtooth ile Fabric arasında her zaman popüler bir tartışma olmasının nedeni budur.

Birçoğunuz, her iki platformun da aşağı yukarı aynı olduğunu düşünüyorsunuz. Ama gerçek durum bu değil. Gerçekte, aralarında bazı belirgin farklılıklar var ve bugün onlar hakkında da konuşacağım.

Hyperledger Fabric, popüler tarafta biraz daha fazla görünüyor, ancak her iki platformun da özel kullanım durumları var. Her neyse, bu kadar chit sohbet yeter, haydi Hyperledger Sawtooth ile Fabric’in karşılaştırmasına başlayalım..

Hyperledger Sawtooth ile Kumaş Karşılaştırması

Hyperledger Sawtooth Nedir?

Her şeyden önce, işleri biraz olsun açıklığa kavuşturmak için her iki platforma da küçük bir girişle başlayacağım. Hyperledger Sawtooth, en büyük açık kaynaklı projeler Konsorsiyum Hyperledger. Gerçekte, Hyperledger Fabric ile bazı benzerlikleri var.

Ancak, merkezi olmayan uygulamalar veya platformlar geliştirmek için daha uygundur.

Dahası, tasarım yalnızca kurumsal kullanım uğruna kullanıcı dostu bir yaklaşım ve kusursuz bir performansla birlikte gelir..

Ayrıca, geliştirme sırasında en iyi sorunsuz deneyime sahip olmanızı sağlarlar. Bu nedenle, geliştirme katmanını ana ağdan tamamen ayrı tuttular..

Bu nedenle, ne yaparsanız yapın, çekirdek sistem her zaman etkilenmeden kalacaktır. Dahası, artan kaynak paylaşımı miktarı çekirdek sistemi hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Böylece, bu platformu uygulama geliştirmenin mükemmel bir örneği yapmak.

Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer husus, platformun çok çeşitli programlama dillerini desteklemesidir. Bu, size uygulamanızı veya blok zinciri çözümlerinizi geliştirmek için pek çok ilginç yol sunar..

Hyperledger Sawtooth eğitiminde kullanım senaryoları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aslında, Hyperledger, geliştiricilerin daha iyi anlamasına yardımcı olmak için Sawtooth’ta çok zenginleştirici eğitimler sunuyor. Bu nedenle, bunun hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, bunun için Hyperledger Sawtooth eğitimini kolayca kullanabilirsiniz..

Her neyse, bu Hyperledger Fabric vs Sawtooth Lake kılavuzunda bir sonraki Sawtooth özelliklerine bakalım..


Hyperledger Sawtooth’un Temel Özellikleri

 • Kolay Uygulama Geliştirme

Herhangi bir Hyperledger Sawtooth örneğine bakarsanız, uygulama geliştirmek için platformu kullanmanın oldukça kolay olduğunu göreceksiniz. Bildiğiniz gibi, merkezi çekirdek uygulama katmanına bağlı değildir. Bu nedenle, gerçek çekirdeğin kendisini etkilemeden blockchain çözümleri geliştirmeyi gerçekten kolaylaştırır..

Dahası, birçok akıllı sözleşme geliştirme seçeneği var. Bunların arasından tercih ettiğiniz bir programlama dili seçebilir ve bunun üzerinde çalışabilirsiniz. Gerçekte, platformda akıllı sözleşme tesislerine sahip olduğunuzdan da emin olabilirsiniz..

Hatta bunu sadece akıllı bir sözleşme uygulaması da yapabilirsiniz..

 • Özel ve Kamusal Ağ

Sawtooth’un bir diğer harika özelliği, her türlü kullanım durumu için 2 çeşit blok zinciri sunmasıdır. Bu, bu platformu kullanarak hem izinli hem de izinsiz erişim alacağınız anlamına gelir..

Gerçekte, bu pek çok platformun sunamayacağı bir şeydir. Dahası, izinli veya izinsiz sunabilirler, ancak asla ikisini birden.

Bu nedenle, şirketiniz çözümlerinizi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebildiğinden, bu özellik size daha fazla seçenek ve esneklik sağlar..

Yani, bir çözümde izinli erişime ihtiyacınız varsa, o zaman bunun için gidebilirsiniz. Öte yandan, izinsiz erişime de gidebilirsiniz. Herhangi bir Hyperledger Sawtooth örneğini kolayca görebilirsiniz..

 • İzin Verme Özellikleri

Gerçekte, bu platform, özel bir blok zincirinin tüm sorunlarını çözmenize yardımcı olmak için fazlasıyla donanımlıdır. Böylece, bunun için ağdaki her düğüm / cihaz kümesi için ayrı bir izin seçeneği sunar..

En iyi yanı, hiçbir düğümün platformdaki hassas bilgileri dış dünyaya sızdırmasına izin verilmemesidir. Ayrıca, her düğüm için farklı bir açıklık düzeyi atamak için ayrı izin seçeneğini kullanabilirsiniz..

Dolayısıyla, bir düğüm şirketinizle ilgili belirli bilgileri görmek için temizlenmemişse, o düğüm asla ona erişemez..

Gerçekte, Hyperledger Sawtooth öğreticisi bu bölümü de kapsar. Böylece, bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • Modüler Yapı

Bu, her ikisi de kurumsal ihtiyaçlarınız için modüler bir yapı sunduğundan Fabric’e biraz benzer. Aynı zamanda Sawtooth mimarisinin en büyük eklentilerinden biridir. Gerçekte, herhangi bir Hyperledger Sawtooth örneğini incelerseniz, bu platformu özelleştirmenin son derece kolay olduğunu göreceksiniz..

Kesinlikle bambaşka bir seviyede.

Hyperledger, yeniliğinizi sınırlamak istemez. Bu nedenle, kontrol etmeniz için olabildiğince çok özellik eklediğinizden emin olur..

Gerçekte, tamamen yabancı bir özellik eklemek istiyorsanız, sadece takıp kullanabilirsiniz..

Evet, yapması bu kadar basit.

 • Paralel İşlemin Yürütülmesi

Sawtooth’un bir başka harika özelliği de paralel işlem doğrulama ile birlikte gelmesidir. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun? Basit bir ifadeyle, birden fazla işlemi birbirine paralel olarak doğrulayabilir. Bu nedenle, yüzlerce işlemi birlikte tamamlamak aynı zamanı alacaktır..

Gerçekte, ağdan gelen büyük iş baskısından kurtulur ve bu süreçte çok zaman kazandırır. Böylece işleminizin diğer platformlara göre çok daha erken gerçekleştiğini göreceksiniz..

Her neyse, buna daha sonra Hyperledger Fabric vs Sawtooth Lake karşılaştırma bölümünde çok daha yakından bakacağız..

Hyperledger Sawtooth Mimarisinin Unsurları

 • Etkinlik Sistemi

Önce olay sistemi gelir. Bu, ağın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Gerçekte, olay sistemi aslında olayların gelişimini destekler ve düğümlere yayınlanmasını sağlar..

Bu nedenle, bunu kullanarak, birçok uygulama, blok zincirinin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için aslında belirli olaylara abone olabilir. Dahası, bu sistem bilgileri ağdaki diğer düğümlere de aktarabilir..

 • Sawtooth-Ethereum Entegrasyon Projesi (Seth)

EVM’yi Hyperledger Sawtooth’ta herhangi bir sorun olmadan kullanmanıza izin verdiği için bu aslında çok önemlidir. Bu özellikle, Ethereum ve Sawtooth arasında bir tür birlikte çalışabilirlik geliştirebileceğinizi biliyor musunuz??

Evet, onunla bir tür birlikte çalışabilirlik elde edebilirsiniz. Bu ne kadar havalı, değil mi? Her neyse, Hyperledger Sawtooth eğitiminden daha fazlasını kullanma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

 • Takılabilir Konsensüs Algoritmaları

Her Hyperledger Sawtooth örneğinde, fikir birliği algoritmaları dikkat etmeniz gereken çok önemli şeylerdir. Neden? Evet, Sawtooth, fikir birliği algoritmaları söz konusu olduğunda çok daha fazla esneklik sunuyor.

Dahası, aslında herhangi bir favori fikir birliği algoritmasını seçmenize yardımcı olan takılabilir bir protokol seçeneği ile birlikte gelir..

Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun? Tek bir fikir birliği süreciyle çalışmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, blok zinciri çözümünüzün iş yükü ile belirli bir fikir birliğinin daha iyi gideceğini düşünüyorsanız, o zaman bunun için gidebilirsiniz..

Gerçekte, çözümünüzün birden çok özelliğini çalıştırmak için birden çok fikir birliği algoritması bile kullanabilirsiniz. Örneğin, akıllı sözleşmeler için “X” algoritmasını ve işlemler için “Y” algoritmasını kullanabilirsiniz..

Her neyse, platformun bazı fikir birliği algoritmaları şunları içerir:

 • Sal
 • Devmode
 • PoET CFT
 • PBFT

Her neyse, buna daha sonra Hyperledger Fabric vs Sawtooth Lake karşılaştırma bölümünde çok daha yakından bakacağız. Gerçekte, iki platformun bu bölümünde bazı ilginç farklılıklar var..

 • İşlem Ailesi Modelleri

Hyperledger Sawtooth örneğini incelediğinizde, mimarinin bazı işlem aileleri sunduğunu göreceksiniz. Gerçekte, ağ aslında bu aileleri kullanarak çalışır. Bu yüzden, onları Hyperledger Sawtooth eğitiminden kullanmayı öğrenmelisiniz..

Her neyse, Sawtooth, başlamanız için bazı seçenekler sunuyor. Öyleyse, onlara bir göz atalım ve her birinin ne olduğuna bakalım.

 • BlockInfo İşlem Ailesi: Gerçekte, bloklar hakkında bilgi depolamak için bunları kullanabilirsiniz..
 • Smallbank İşlem Ailesi: Çözümünüzün performansını test etmek ve analiz etmek için Smallbank’ı kullanabilirsiniz.
 • Ayarlar İşlem Ailesi: Bu, size zincir üstü yapılandırma ayarlarını depolamak için referans modeller sunacaktır..
 • Doğrulayıcı Kayıt İşlem Ailesi: Dahası, doğrulayıcı kayıt ailesini kullanarak ağa daha fazla doğrulayıcı ekleyebilirsiniz..
 • IntegerKey İşlem Ailesi: Dağıtılan defterleri test etmek mi istiyorsunuz? Onları test etmek için IntegerKey’i kullanabilirsiniz.
 • XO İşlem Ailesi: Bu aslında biraz eğlenceli tarafta. Gerçekte, onu ağdaki başka bir düğümle tic-tac-toe oynamak için kullanabilirsiniz..
 • Kimlik İşlem Ailesi: Doğrulayıcılar için tüm izin verilerini ve hatta ortak anahtarlarıyla işlem yapan düğümleri koruyacaktır..

Bunların dışında şu anda platformda iki işlem ailesi daha var –

Seth İşlem Ailesi: Bu aile, platform için Ethereum Sanal Makine uyumluluğu sunduğu için son derece gereklidir. Yani, bunu kullanarak Solidity’de akıllı sözleşmeler yapabilirsiniz..

Sabre İşlem Ailesi: Aynı zamanda akıllı sözleşmeler yapmanıza yardımcı olacak başka bir ailedir. Ancak burada bir WebAssembly (WASM) sanal makinesinde çalıştırabilirsiniz. Gerçekte, sözleşmeyi zincir üzerinde yürütmenize yardımcı olur.

Hyperledger Fabric nedir?

Hyperledger Fabric, kurumsal bir blok zinciri konsorsiyumu olan Hyperledger altındaki bir başka popüler açık kaynaklı dağıtılmış defter sistemidir. Gerçekte, Hyperledger her zaman projeleri için işbirliğine dayalı bir ortam ister. Bu nedenle, tüm projeleri, farklı üst düzey kurumsal şirketlerin işbirliğinin sonucudur..

Örneğin, Hyperledger Fabric mimarisi aslında Hyperledger ve IBM arasındaki bir işbirliğidir. Her neyse, piyasadaki diğer tüm platformlar gibi Fabric de kendi protokol, standart, fikir birliği, API’ler, defter sistemleri, akıllı sözleşmeler vb. Payıyla birlikte gelir..

Ama bunu göreceksin bu platform da biraz farklı. En belirgin fark, bu platformun halka açık olmaması, daha çok izin almasıdır. Bu nedenle, çoğunlukla kurumsal ihtiyaçlara uygundur. Herhangi bir kamu alanı, blok zinciri çözümleri için bu platformu kullanamaz.

Her neyse, bir geliştirici veya endüstri profesyoneliyseniz, Hyperledger Fabric eğitimine erişmek için blok zinciri kurslarımızı kullanabilirsiniz..

Dahası, bir sertifika almak için Certified Enterprise Blockchain Professional kursumuzu da kullanabilirsiniz. Bu Hyperledger Fabric vs Sawtooth Lake kılavuzunun bir sonraki bölümünde Hyperledger Fabric’in temel avantajlarına göz atalım..

Hyperledger Kumaşının Faydaları Nelerdir?

Karşılaştırmayı ele almadan önce, aşağıdan Hyperledger Fabric’in avantajları hakkında daha fazla bilgi edinelim:

 • Açık kaynak

Öncelikle Fabric, kullanmanız için tamamen açık kaynaktır. Bu nedenle, onu kullanmak için tek bir kuruş ödemek zorunda kalmayacaksınız. Dahası, Hyperledger zaten GitHub’a yüklenen dosyalara ve kodlara sahiptir. Dolayısıyla, tüm kodlara ondan da erişmek oldukça kolaydır.

Bu nedenle, bir geliştiriciyseniz veya güçlü bir geliştirme ekibine sahip bir şirketseniz, bunu blok zinciri çözümünüzü yapmak için kullanabilirsiniz..

Bu platformun bir diğer büyük faktörü, tüm özellikleri herhangi bir başlangıç ​​kilidi olmadan sunmasıdır. Bu yüzden kodu kullanın, istediğiniz gibi değiştirin, bu tamamen size ve şirketinize bağlıdır.

 • Geniş Kapsamlı Endüstri için Uygun

Evet, Kumaş çok çeşitli endüstriler için uygundur. Aslına bakarsan, ilk yayınlandığında o kadar popüler ki, şimdi kontrol etmeniz gereken tonlarca örnek var. Birçok üst düzey kurumsal şirket, çözümlerinin omurgası olarak Fabric’i kullanıyor.

Yani, çalıştığına ve gerçekte vaat ettiklerini yerine getirebileceğine dair gerçek hayatta kanıtınız var. Ancak, nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorsanız, Hyperledger Fabric Tutorial’a göz atmalı veya bunu kapsayacak bir sertifika almalısınız..

Her neyse, en çok bankacılık, nesnelerin interneti, tedarik zinciri yönetimi, sigorta, sağlık hizmetleri, medya, hükümet ve benzeri alanlarda popülerdir..

 • Kalite Kodu

Hyperledger Fabric’in en iyi yanı, yüksek kaliteli kodlarla birlikte gelmesidir. Dahası, yeni güncellemelere çok dikkat ediyorlar. Bu nedenle, herhangi bir yeni güncelleme eklediklerinde, herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için kodlarını defalarca gözden geçirip test ederler..

Böylece, Kumaş söz konusu olduğunda, miktar yerine daha fazla kaliteyi tercih edebilirsiniz. Doğru bir şekilde fark ederseniz, her bir Hyperledger projesinin pazarlarda hayata geçirilmesinin çok zaman aldığını göreceksiniz. Ve Kumaş kesinlikle aralarında.

Bu nedenle, bu platformdan her zaman en kaliteli kodların en iyisini bekleyebilirsiniz..

 • Daha Yüksek Verimlilik

Fabric’i piyasalardaki diğer platformlarla karşılaştırmaya başlarsam sonucu bulduğunuzda şaşıracaksınız. Gerçekte, Fabric her birini daha yüksek verimlilikle yener. Dahası, bu platformun geliştiricileri, birçok iş yükünü üstlenebilmesini sağlar..

Bu nedenle saniyede 2000’den fazla işlem sunar. Ama bunu nasıl başarıyor? Bu platformun mimarisi, işlem süreçlerini sipariş hizmetlerinden ayırır. Bu nedenle, düğümlerin takip etmesi gereken belirli hedefleri vardır ve bunun için her şey düğümler arasında dağıtılır.

Hyperledger Fabric eğitimini de ele aldığımız akademimize göz atarsanız daha fazla fayda sağlayacağınızı düşünüyorum..

 • Modüler tasarım

Fabric’in bir diğer büyük yararı da kurumsal ihtiyaçlarınız için modüler bir yapı sunmasıdır. Aynı zamanda Fabric mimarisinin en büyük eklentilerinden biridir. Gerçekte, sisteme çok fazla işlevsellik ekler ve piyasadaki diğer platformlara kıyasla çılgınca özelleştirilebilir hale getirir..

Kesinlikle bambaşka bir seviyede.

Hyperledger, yeniliğinizi sınırlamak istemez. Bu nedenle, kontrol etmeniz için olabildiğince çok özellik eklediğinizden emin olur. Bu nedenle, arka planda tek bir platformla bu kadar çok kullanım durumu göreceksiniz. Bunu hayal edebiliyor musun?

Gerçekte, tamamen yabancı bir özellik eklemek istiyorsanız, sadece takıp kullanabilirsiniz..

Evet, yapması bu kadar basit.

Hyperledger Fabric ve Sawtooth Lake karşılaştırması bölümünde daha sonra bu konu hakkında daha fazla konuşacağım..

Her neyse, sonunda Hyperledger Sawtooth ile Hyperledger Fabric karşılaştırmasında bu iki platform arasındaki temel farkları inceleyelim..

Hyperledger Sawtooth ve Kumaş: Karşılaştırma

Gerçekte, birçok profesyonel Hyperledger Fabric ve Sawtooth konusunda tartışıyor. Her ikisi de aşağı yukarı oldukça benzer göründüğü için, karışıklığın nerede olabileceğini görebiliyorum..

Ancak anlamanız için kritik olan bazı farklılıklar var. Böylece, onları tanıdıktan sonra, bu iki platformu en alakalı oldukları yerde kullanabilirsiniz..

Şimdi Hyperledger Fabric ile Sawtooth’un son karşılaştırmasına bakalım!

 • İzin Düzeyi

Her şeyden önce, Hyperledger Sawtooth ile Hyperledger Fabric’teki izin seviyesinin çok büyük bir farkı var. Gerçekte, Sawtooth hem izinli hem de izinsiz ağ sistemini destekler. Yani orada kısıtlama yok.

Öte yandan, Hyperledger Fabric mimarisi yalnızca izinli erişim sunar. Bu nedenle, yalnızca kurumsal kullanım durumları içindir. Ancak diğer halka açık şirketler de Fabric yerine Sawtooth kullanabilir..

 • Konsensüs Algoritması

Hyperledger Fabric ile Sawtooth karşılaştırmasında bir diğer önemli fark, fikir birliği algoritmalarının kullanılmasıdır. Şu anda, Sawtooth, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli fikir birliği algoritması sunmaktadır. Örneğin, Geçen Zamanın Kanıtı, Pratik Bizans Hata Toleransı, Devmode, Raft ve PoET CFT sunar..

Öte yandan, Hyperledger Fabric mimarisi yalnızca Kafka, Solo ve Raft’ı sunar..

 • Bizans Hata Tolerans Desteği

Bu, Hyperledger Fabric ile Sawtooth arasındaki en büyük farklardan biridir. Gerçekte, Sawtooth, ağınızın güvenli olmasını ve her türlü bozulmadan korunmasını sağlayan Bizans Hata Toleransını destekler..

Ancak Hyperledger Fabric mimarisi yalnızca Kilitlenme Hata Toleransı sunar. Böylece Fabric’te en yüksek düzeyde hata toleransı elde edemezsiniz. CFT şu an itibariyle kesinlikle iyi çalışıyor olsa da. Yine de, Sawtooth bu dönemde Kumaştan çok ileride.

 • Akıllı Sözleşme Teknolojisi

Hyperledger Sawtooth ile Hyperledger Fabric karşılaştırmasının bir sonraki noktasında, akıllı sözleşme teknolojimiz var. Gerçekte, akıllı sözleşmeler yalnızca bir tür iş mantığıdır, bu nedenle ağdaki iş sözleşmelerinizi otomatikleştirip dijitalleştirebileceğiniz anlamına gelir..

Bu nedenle, Sawtooth’ta işlem aileleri bu özelliğe bakar. İş mantığınızı kolaylaştırmak için bu aileleri kullanmanız gerekecek.

Öte yandan Fabric, bunun için Chaincode’u sunuyor. Bu özellik, her türlü mantık yürütme ve varlık yönetimini idare eder.

 • Akıllı Sözleşme Türü

Hyperledger Fabric’te, Chaincode’un yüklü bir sürümünü alırsınız. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun? Bu, burada sözleşme dilini değiştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Biraz kısıtlayıcı.

Ancak Sawtooth’ta, hem kurulu hem de zincir içi sözleşmeler alırsınız. Böylece sözleşmelerinizi özelleştirebilmenizi ve bunun için tercih ettiğiniz programlama dilini kullanabilmenizi sağlar..

Hyperledger Fabric eğitiminden bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Her neyse, bu Hyperledger Fabric ile Sawtooth karşılaştırmasında bir sonraki noktaya bakalım.

 • Desteklenen Akıllı Sözleşme Dili

Blockchain platformları söz konusu olduğunda akıllı sözleşme dilleri gerçekten önemlidir. Gerçekte, Sawtooth’ta bunun için çok çeşitli dil desteği alırsınız. Örneğin, Rust, JavaScript, Go veya Python ve hatta Seth kullanarak Solidity sunuyor.!

Dahası, daha fazla dil tanıtmaya da çalışıyorlar. Ancak Fabric’te yalnızca biraz sınırlayıcı olan Go, Java, Javascript ve Solidity’yi elde edersiniz.

 • Hareket işleme

Bu Hyperledger Sawtooth ile Hyperledger Fabric karşılaştırması için, işlem işleme yöntemlerine bakıyorum. Hyperledger Sawtooth’ta, işlem süreciyle ilgilenecek doğrulayıcılara sahip olacaksınız..

Öte yandan, Fabric’te eşleri onaylama ve sipariş hizmetleri bu süreçle ilgilenir. Kısacası, bu süreç Hyperledger projelerini ilk etapta çok verimli hale getiriyor.

 • Durum Depolama

Sawtooth’ta, ağın mevcut durumu merkezi lmdb veritabanında saklanır. Ancak Fabric’te durum depolaması leveldb veya CouchDB veritabanıdır. Kısacası, bu iki platformun önemli yönlerinden biridir. Ve durum depolaması olmadan bir ağ düzgün çalışamaz. Yani, bir geliştiriciyseniz, bunu aklınızda bulundurun.

 • EVM Desteği

Hyperledger Sawtooth, Ethereum Virtual Machine’i desteklemek için Seth’i kullanıyor. Gerçekte, artık akıllı kişiler için Solidity’yi kullanabildikleri için geliştiriciler için çok büyük bir mesele. Öte yandan Fabric, EVM’yi de kullanmasına izin veren bu yeni sistemi kısa süre önce entegre etti. Bu nedenle, Hyperledger Sawtooth ile Hyperledger Fabric karşılaştırmasında, her ikisi de EVM’yi destekler.

 • İşlem Hızı

İşlem hızı söz konusu olduğunda, şu an için Fabric’i hiçbir şey yenemez. Gerçekte, Hyperledger Fabric, ağdaki hızı artırmak için farklı bir strateji ile birlikte gelir. Böylece saniyede 2000’den fazla işlem sunar.

Öte yandan, Sawtooth yalnızca saniyede 1000 işleme yakın bir şey sunar. Bu, Fabric’ten biraz daha düşüktür, ancak yüksek işlem oranına ihtiyaç duymayan sektörler için daha uygundur..

Hyperledger Sawtooth ile Kumaş Karşılaştırma Tablosu

Hyperledger-Testere Dişi

Hyperledger-Kumaş

İzin Düzeyi

İzinli ve İzinsiz İzin verildi

BFT Desteği

Evet, Bizans Hata Toleransını destekler Hayır, yalnızca Kilitlenme Hata Toleransını destekler

Hareket işleme

Doğrulayıcılar Eşleri Onaylama ve Sipariş Hizmetleri

Konsensüs Algoritması

Geçen Zamanın Kanıtı, Pratik Bizans Hata Toleransı, Raft, Devmode Kafka, Raft, Solo

İşlem Hızı

>1000 TPS >2000 TPS

EVM Desteği

Evet (Seth aracılığıyla) Evet

Akıllı Sözleşme Teknolojisi

İşlem Aileleri Zincir kodu

Durum Depolama

Merkezi lmdb veritabanı CouchDB veya leveldb

Desteklenen Akıllı Sözleşme Dili

Rust, JavaScript, Go veya Python; Seth kullanarak Solidity’yi destekler Git, Java, Javascript, Solidity

Akıllı Sözleşme Türü

Zincir Üzeri ve Yüklü Kurulmuş

Hangisi favorin?

Artık Hyperledger Sawtooth ve Fabric hakkında her şeyi bildiğinize göre, son aramanızı sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz..

Gördüğünüz gibi, her iki platformun da benzerlikleri ve farklılıkları var. Dolayısıyla, çözümünüz için mükemmel platformu seçmek istediğinizde, teknik farklılıklarına da bakmanız gerekir. Mükemmel bir platformun şirketinizi zenginleştirebileceğini ve gelirleri büyük ölçüde artırabileceğini daima unutmayın..

Çözüm hakkında strateji oluşturmada daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, geniş blok zinciri kursları koleksiyonumuza göz atmalısınız. Kurslarımızın en iyi blok zinciri tabanlı çözümleri geliştirmenize yardımcı olabileceğinden eminim..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map