Hyperledger Tarihi: Bilmeniz Gereken Her Şey

Hyperledger tarihi hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Eğer yaparsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bu yazıda sadece Hyperledger tarihine odaklanacağız..

Hyperledger, 2016’daki başlangıcından bu yana uzun bir yol kat etti. Bu makalede, Hyperledger geçmişine bakacağız ve Hyperledger zaman çizelgesinin neler sunabileceğini göreceğiz..

Ana konuya geçmeden önce, Hyperledger’ın kendisi hakkında kısa bir giriş yapalım.

Hyperledger Tarihi: Giriş

Hyperledger, blok zinciri teknolojilerini geliştirmek için açık kaynaklı bir işbirliğidir. Linux Vakfı bunu yönetiyor. Büyük şirketler de dahil olmak üzere 100’den fazla şirket halihazırda işbirliğinin bir parçası. Bitcoin gibi blockchain teknolojileriyle karıştırılması kolaydır. Her şey merkezi olmayan defteri gerçeğe dönüştüren teknolojilerle ilgili.

Hyperledger’ın temel hedefleri şunları içerir:

 • Çerçeveler kullanarak kurumsal kullanıma hazır DLT çözümünü kullanarak ticari işlem desteği sağlayın
 • Teknik toplulukları destekleyin
 • Halkı blockchain teknolojisi ve pazar fırsatları hakkında eğitin
 • Toplulukları tanıtmak için araç seti sağlayın
 • Topluluk odaklı ve açık altyapı  

101 Blockchain’de Hyperledger’ı zaten ele aldık. Burada daha fazla bilgi edinmek için göz atın.

Hyperledger Menşei

Hyperledger ilk olarak 9 Şubat 2016’da San Francisco, California’da tanıtıldı. O zamanlar 30 kurucu üyesi olan Linux Vakfı tarafından tanıtıldı. Bu 30 kurucu üyeden Guartime, SWIFT, R3, ConsenSys, VMware, Blockchain, IBM ve diğerleri dahil olmak üzere büyük isimler vardı. Blockchain teknolojisini geliştirmek amacıyla ortaya çıktı. Ayrıca blockchain’i dışarıdaki herkes için daha erişilebilir hale getirmek istiyorlar..

Açık Teknik Yönetişim Yapısı ile amaç, blok zinciri uygulaması söz konusu olduğunda standart araçları, çerçeveleri ve yönergeleri takip eden bir topluluk oluşturmaktır. Yaklaşım, katkıda bulunanları kod tabanını ve yönergeleri iyileştirmek için önerilerde bulunmaya davet ettiği için çok etkilidir..

Şimdi, blok zinciri teknolojisini geliştirmek ve onu dışarıdaki herkes için daha erişilebilir hale getirmek için sürekli çalışan 100’den fazla üyesi var..

Digital Asset, blockchain teknolojisinin iyileştirilmesi için Hyperledger adını Linux Vakfı’na bağışladı. Bu aynı zamanda Hyperledger Project Governing Board’un onu kullanabileceği, ancak kullanmadan önce her zaman Linux Foundation onayına ihtiyaç duyacağı anlamına gelir..

Kurucu Üyeler ve Teknik Yönlendirme Komitesi (TSC)


Çekirdek üyeler olmadan, Hyperledger projesi olamaz. Onu başarılı kılan üyelerdir. Şubat 2020 itibariyle, şu anda 100’den fazla üyesi var.

Ancak üyelik birden çok türe ayrılmıştır. O içerir

 • Premier üyeler
 • Genel üyeler
 • Ortak Üyeler
 • Ortaklar: Academia

Tüm listeyi öğrenmek için, tüm listeyi bulabileceğiniz üyelerinin sayfasını ziyaret etmenizi öneririz: https://www.hyperledger.org/members

Ancak, önde gelen üyeleri tanımak her zaman iyi bir fikirdir. Şu anda Accenture, Airbus, American Express, Change Healthcare, Consensys, DTCC, DAIMLER, Fujitsu, Hitachi, IBM, Intel, J.P.Morgan, SAP ve NEC dahil 14 önde gelen üye var..

Brian Behlendorf: Hyperldger’ın İcra Direktörü

Hyperledger’daki bir sonraki en büyük olay, Hyperledger’in icra direktörünün atanmasıdır – Brian Behlendorf. Teknoloji dünyasında tanınmış bir varlıktır. Randevu 19 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşti.

Göreve geldikten sonra, projenin nasıl sonuçlanacağına dair net bir strateji ortaya koydu. Ayrıca açık sözlüydü ve Hyperledger’ın kendi kripto para birimine sahip olacağını reddetti. Odak noktası her zaman teknolojiyi daha iyi hale getirmekti.

Eylül 2016’da, modeli de dahil olmak üzere Hyperledger’ın amacını anlattığı bir blog yazısı yazdı. Ayrıca Hyperledger’ın bir şemsiye proje olarak nasıl hareket edeceğini de tartıştı..

Hyperledger Tarihi: Hyperledger Projeleri

Hyperledger geçmiş zaman çizelgesini daha iyi anlamak için, projelerin her birine ve içlerindeki önemli olaylara kısa bir göz atmamız gerekiyor. Birçok proje şu anda kuluçka dönemindedir, bu da onların piyasaya sürülmediği anlamına gelir. Ancak ana projeleri Hyperledger, v 2.0’ın piyasaya sürüldüğünü çoktan gördü..

Projeleri ayrıca dağıtılmış defterler, kitaplıklar, araçlar ve alana özel olarak dağıtacağız. Dağıtılmış defterlerle başlayalım.

Dağıtılmış defterler

Hyperledger, birçok dağıtılmış defter projesinde çalıştı. Her birini kısaca gözden geçirelim ve geçmişlerini ve mevcut yol haritalarını öğrenelim.

Hyperledger Besu

Durum: Kuluçka

Hyperledger Besu, işletmeler için özel ve halka açık bir ağ oluşturmayı hedefliyor. Teknik olarak Gorli, Ropsten ve Rinkeby gibi test ağlarında çalışabilir. Konsensüs algoritmaları söz konusu olduğunda, IBFT, IBFT2.0, Clique, Etherhash ve PoW’u destekler. Aynı zamanda kapsamlı bir izin şeması sunar.

Hyperledger Besu’nun yol haritası şu anda 1.3 sürümüne ayarlanmıştır. Şu anda aşağıdakilere odaklanıyorlar.

 • Beus’u birinci sınıf bir müşteri yapmaya odaklanmak.
 • İstanbul desteği
 • Felaket kurtarma
 • Devlet budama

Sonraki 1.4 sürümünde, API’leri izleme, Geçiş araçları, anahtar yönetimini geliştirme ve Ethereum 1.x gibi yeni özellikler sunmayı hedefliyorlar.

Şu anda, Besu Ethereum İstemcisi geçiyor ve bunu onların GitHub deposu.

Hyperledger Besu hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun: 

Hyperledger Burrow

Durum: Kuluçka

Hyperledger Burrow ayrıca şu anda kuluçka döneminde olan dağıtılmış bir defter projesidir. EVM akıllı kontaklarıyla birlikte WASM tabanlı akıllı sözleşmeleri destekler. Hyperledger Burrow’un amacı, kullanıcıya hız, basitlik ve geliştirici ergonomisi sağlayan tek ikili bir blok zinciri dağıtımı sağlamaktır.. 

 • Teklif ilk olarak 28 Mart 2017’de sunuldu. Hyperledger Teknik Yönlendirme Komitesi şimdi bunu kabul ediyor. Casey Kuhlman, Benjamin Bollen, Silas Davis ve Dan Middleton tarafından önerildi..
 • kabul yapıldı 6 Nisan 2017.

Hyperledger Burrow’un yol haritası ilginç görünüyor. Topluluk bunu aktif olarak geliştirir ve şu anki odak noktası CII Rozetini almaktır. Yol haritalarına, üç aylık güncellemelerine ve geçmişlerine ilişkin tüm bilgileri, wiki sayfası.

Hyperledger Kumaş

Durum: Aktif

Hyperledger Fabric, şüphesiz Hyperledger şemsiyesi altındaki en büyük dağıtılmış defter projelerinden biridir. İzin verilen uygulamaları ve çözümleri oluşturmayı amaçlayan, kurumsal kullanıma hazır dağıtılmış bir defter çerçevesidir..

Modüler bir mimariye sahip gelişen bir uygulama temeli olmayı hedeflemektedir. Bu yaklaşımı kullanarak, üyelik hizmetleri, fikir birliği ve diğer özellikler gibi şeyler tak ve çalıştır olabilir. Bu yaklaşım, sektördeki çeşitli kullanım durumları için faydalıdır.

 • Hyperledger Fabric proje teklifi 29 Mart 2016 tarihinde yapıldı. Tamas Blummer (DAH) ve Christopher Ferris (IBM) tarafından önerildi.
 • Tekliften 31 Mart 2016’da kuluçka aşamasına geçti..
 • Proje ilk olarak inkübasyondan çıkarıldı ve 2 Mart 2017’de aktif hale getirildi..

Yol haritası hakkında bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, JIRA kontrol paneli. Ayrıca, Hyperledger Fabric 2.0 incelememize göz atın.

Hyperledger Indy

Durum: Aktif

Hyperledger Indy ayrıca Hyperledger şemsiyesi altında aktif bir projedir. Projenin ana amacı, dağıtılmış defterler ve blok zincirler üzerinde dijital kimlik için yeniden kullanılabilir bileşenler, kitaplıklar ve araçlar sağlamaktır. Indy, herhangi bir blok zinciri çözümüyle çalışabilir ve ayrıca merkezi olmayan bir kimlik sağlamak için bağımsız bir çözüm olarak hareket edebilir.

 • Proje ilkti önerilen Phil Windley, Sovrin Vakfı’ndan Steve Fulling ve Evernym’den Jason Law ve Nathan George.
 • TSC teklifi 3 Mart 2017’de onayladı.
 • İki yıllık kuluçka döneminin ardından 28 Mart 2019’da aktif duruma geçmiştir.

Proje yol haritasına göz atın İşte

Hyperledger IROHA

Durum: Aktif

Hyperledger IROHA, dağıtılmış defter teknolojisine ihtiyaç duyan IoT ve altyapı projeleri için tasarlanmıştır. Basittir ve dahil edilmesi de kolaydır. Basit yapı, etki alanı sürücüsü, C ++ tasarımı, modüler vb. Sunar.!

 • Proje önerilen 26 Eylül 2016 tarihinde Makoto Takemiya, Toshiya Cho, Takahiro Inaba ve Mark Smargon tarafından.
 • Teklif 13 Ekim 2016’da onaylandı
 • Kuluçka döneminden 18 Mayıs 2017’de aktif hale getirildi.

Hyperledger Testere Dişi

Durum: Aktif

Listeleyeceğimiz son dağıtılmış defter projesi Hyperledger Sawtooth’dur. Tıpkı Fabric gibi modüler ve esnek bir mimari sunar. İşletmelerin uygulama alanını çekirdek sistemden ayırmasına yardımcı olur. Akıllı sözleşmeler, uygulama iş kurallarını belirlemek için kullanılabilir. Geçen Zamanın Kanıtı (PoET) ve Pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT) dahil olmak üzere farklı fikir birliği algoritmalarını destekler.

 • Testere dişi önerisi Intel Corporation’dan Mic Bowman ve R3cev’den Richard Gendal Brown tarafından sunulmuştur. 14 Nisan 2016’da önerildi.
 • TSC tarafından 14 Nisan 2016’da onaylandı..
 • Daha sonra 18 Mayıs 2017’de kuluçkadan aktif duruma taşındı..
 • Sawtooth PBFT 1.0, 31 Ekim 2019’da duyuruldu
 • Hyperledger Sawtooth 1.2, 17 Ekim 2019’da piyasaya sürüldü

Kitaplıklar

Hyperledger Şemsiyesi’nin altına da giren birçok kütüphane var. Her birini geçmişleriyle kısaca tartışalım.

Hyperledger Koç

Durum: Kuluçka

Kitaplık, doğrulanabilir dijital kimlik bilgilerinin iletilmesi, depolanması ve oluşturulması için yeniden kullanılabilir, paylaşılan ve birlikte çalışabilir bir araç kiti sağlar. Aries ayrıca eşler arası kimlik bilgileri ve blok zinciri tabanlı bir altyapı sunar..

 • teklif Nathan George tarafından yapılmıştır.
 • TSC tarafından 5 Şubat 2019’da onaylandı..

Hyperledger Yorgan

Durum: Kuluçka

Hyperledger Quilt, Interledger protokolü Java uygulamasıdır. Ödemelerin, kripto ve fiat dahil olmak üzere ödeme ağlarında geçmesine yardımcı olur. Defterden bağımsız bir şekilde çalışır ve uygulama ödemeleri mantığının yazılmasına yardımcı olur. 

 • NTT Data’dan Takahiro Inaba, Yorgan önerisini önerdi.
 • TSC tarafından Ekim 2017’de onaylandı
 • Yorgan v1.0 Kasım 2019’da piyasaya sürüldü.

Hyperledger İşlemi

Durum: Kuluçka

Kütüphane, geliştiricilerin dağıtılmış defter yazılımı yazmaları için geliştirme çabalarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Akıllı sözleşmeleri yönetmek, yazmak ve yürütmek için standart bir arayüz sunar. Akıllı sözleşme uygulaması, dağıtılmış defter uygulamasından farklıdır.

 • Shawn Amundson işlem teklifini Nisan 2019’da yaptı
 • Mayıs 2019’da TSC tarafından onaylandı

Hyperledger Ursa

Durum: Kuluçka

Hyperledger Ursa, kriptografi ile ilgili mükerrer işlerden kaçınarak, dağıtılmış defter teknolojisinde kriptografinin daha iyi kullanılmasını sağlar. Güvenliği artıran paylaşılan bir kitaplıktır.

 • Ursa önerisi birçok insan tarafından önerildi
 • Kasım 2018’de onaylandı.

Araçlar

Son bölümde, Hyperledger araçlarını tartışacağız..

Hyperledger Avalon

Durum: Kuluçka

Araç, işletmelerin zincir dışı blok zinciri işlemlerini özel bilgi işlem kaynaklarına taşımalarına yardımcı olur. Geliştiricilerin dezavantajları azaltmasına ve hesaplama güvenini kendi yararına kullanmasına yardımcı olur. Defterden bağımsızdır ve Enterprise Ethereum Alliance tarafından yayınlanır.

 • Kuluçka durumu Haziran 2018’de Hyperledger Güvenilir Bilgisayar Çerçevesi olarak sunuldu
 • Ekim 2018’de Hyperledger Avalon olarak yeniden adlandırıldı

Hyperledger Kumpası

Durum: Kuluçka

Hyperledger Caliper, geliştiricilerin ve kullanıcıların önceden tanımlanmış kullanım senaryoları setini kullanarak blok zinciri uygulama performansını kontrol etmelerini sağlar. Bu bir blockchain kıyaslama aracıdır.

 • Victor HU ve Haojun ZHOU, Huawei tarafından önerildi
 • Mart 2018’de TSC tarafından onaylandı

Hyperledger Çello

Durum: Kuluçka

Hyperledger Cello, geliştiricilere blok zincirini daha sorunsuz bir şekilde dağıtma yeteneği sunar. İsteğe bağlı “hizmet olarak” modelini kullanır. Blockchain işletim sistemi olarak adlandırılabilir.

 • Ocak 2017’de onaylandı ve önerildi

Hyperledger Gezgini

Durum: Kuluçka

Son olarak, blok, ilişkili veriler, işlemler, işlem aileleri, zincir kodları ve daha fazlasını dağıtmak, çağırmak, görüntülemek veya sorgulamak için bir yol sunan Hyperledger Explorer’a sahibiz.!

 • Dan Middleton (Intel), Christopher Ferris (IBM) ve Pardha Vishnumolakala (DTCC) tarafından önerildi
 • TSC tarafından Ağustos 2016’da onaylandı..

Teklifler ve Güncellemeler

2018-2019 yılları arasında birçok teklif yapılıyor. Aşağıda sayfayı inceleyebilir ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Hyperledger ayrıca TSC proje güncellemelerini de sürdürür. Tüm güncellemeleri kontrol edebilirsiniz İşte.

Sonuç

Bu bizi Hyperledger tarihinin sonuna götürür. Hyperledger tarihiyle ilgili her şeyi ele aldığımızı düşünüyor musunuz? Yaptıysak, aşağıya yorum yapmayı ve bize bildirmeyi unutmayın.! 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map