Hyperledger vs Ethereum: Gelişmekte Olan İki Teknolojinin Çatışması

Bu makale, en popüler iki blok zinciri platformunu (Hyperledger ve Ethereum) ve bu iki platformun temel kavramlarını karşılaştırmaktadır..

Blok zinciri teknolojisine ve yardımcı çözümlere olan ihtiyaç yaygınlaştıkça, kurumsal blok zincirlerine olan talep de artıyor. Hyperledger ve Ethereum gibi platformlar şimdiden bu yönde büyük ilerlemeler kaydediyor. Bu nedenle, ihtiyaçlarınıza en uygun platformun hangisi olduğunu düşünmeniz şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, size Hyperledger ve Ethereum karşılaştırmasını sunuyoruz.

Kesinlikle doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Öyleyse başlayalım!

Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Gelişen İki Teknolojinin Çatışması

Diğerlerinin yanı sıra yapay zeka (AI), robotik, Sanal Gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) gibi bazı yeni teknolojiler var. Bu nedenle, her bir teknoloji fiyatının kendi özellikleriyle birlikte geldiğini söylemek oldukça adildir.?

Daha spesifik olarak, tüm bu teknolojiler, pazara duyulan ihtiyaç nedeniyle ortaya çıktı. Ancak şimdiye kadar blok zincirinin tipik bir şekilde ortaya çıkmadığını zaten biliyorsunuzdur..

Blockchain, bitcoin’in temel teknolojisi olarak ortaya çıktı ve daha sonra binlerce kripto para birimi onu kullanmaya başladı. Ethereum Vakfı, akıllı sözleşmeler sunarak teknolojiyi bir adım daha ileri götürdü. Çözüm ile kullanıcılar, güveni güçlendirmek için merkezi bir varlığa ihtiyaç duymadan doğrudan işlem yapabilirler..

Ethereum, tüm kullanıma yeni bir tür özellik verdi ve orijinal blok zincirindeki tipik akışları aşmaya çalıştı. Ancak şimdi teknoloji, eski firmaların dikkatini çoktan çekmişti. Ancak, teknolojinin tüm kamusal yönü düşünüldüğünde, onu düzgün bir şekilde kullanamadılar..

Ve bu nedenle, Hyperledger’a sahibiz. Hyperledger, bir kuruluşun ihtiyaç duyabileceği ilgili gizlilik setiyle geldi.

Bu amaçla, firmaların teknolojiyi kullanmalarına yardımcı olmak için kurumsal blok zinciri platformları ortaya çıktı..

Kurumsal blockchain platformları, kurumsal düzeyde blockchain teknolojisinin kullanımıyla ilgili bazı temel zorlukları çözer. Özellikle, platformlar firmaların verilerini gizli tutmalarına yardımcı olur, böylece platformun her üyesi platforma erişmek için izin almak zorundadır..

İlginç bir şekilde, blockchain teknolojisi, deftere kaydedilen tüm bilgilerin halka açık olduğu ve tüm kullanıcılar arasında dağıtıldığı merkezi olmayan bir topluluk tarafından oluşturulmuştur. Bu, blok zincirinin diğer adını dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) olarak aldığı yerdir..


Hyperledger ve Ethereum

Hyperledger ve Ethereum

Hyperledger nedir?

Linux Vakfı, blok zincirini işletmeler için çalışacak şekilde özelleştirmek için bir açık kaynak çabaları platformu sağlayan bir merkez oluşturma fikrini ortaya attı. Hyperledger blockchain, teknolojinin potansiyelinden yararlanmak isteyen IBM gibi yüksek profilli katılımcıları bir araya getiriyor. Tıpkı Ethereum gibi, Hyperledger, geliştiricilere çeşitli endüstriler için akıllı çözümler sunan uygulamalar geliştirmeleri için bir platform sağlar..

Diğer platformların aksine, Hyperledger biraz farklıdır. Çantalarının altında bir çok projeleri var ve bu platformların tamamı modüler bir tasarıma sahip. Bu nedenle, çoğu durumda tek yapmanız gereken, istediğiniz özelliği takıp kullanmaya başlamaktır..

Aralık 2015’te kurulan proje, Ethereum gibi bir madeni parayı desteklemiyor. Özellikle, Hyperledger, özünde işlemsel olmayan tamamen farklı bir blok zinciri ağı fikrini ortaya koyuyor. Bu, bir Hyperledger ekosistemindeki benzerlerin, teknolojiden yararlanmak isteyen çeşitli kuruluşlar olduğunu söylemektir..

Hyperledger Projeleri

Hyperledger, Corda ve Ethereum gibi rakiplere kıyasla en uyarlanmış kurumsal blok zinciri ağıdır. Dahası, ağ, başarısızlık ve bütünlük eksikliğine eğilimli karmaşık ve sofistike tedarik zincirlerine dayanan endüstriler arasında oldukça popülerdir..

Ayrıca, Hyperledger’ın belirli sorunları çözmek için DLT’yi kullanmakla ilgilenen bazı ortakları vardır. 260’ın üzerinde üye var ve her yıl yüzlerce bireysel proje Hyperledger üzerine inşa ediliyor.

Hyperledger’ın tüm bu projelerinde, her biri belirli bir soruna odaklanıyor. Bazıları, geliştiricilerin platformlarının sağlığını görmelerini sağlayan Hyperledger Explorer’ı içerir. Özellikle, Hyperledger Explorer, kullanıcıların halka açık bir defterde depolanan çeşitli bilgileri keşfedebilecekleri Google Chrome gibi davranır..

Diğer bir proje ise finans sektörü ve Nesnelerin İnterneti (IoT) için çözümler sunmayı amaçlayan Hyperledger Sawtooth. Intel tarafından oluşturulan platform, geleneksel blok zinciri platformlarından farklı bir fikir birliği mekanizması kullanıyor. Örneğin, bitcoin ağı Proof-of-Work (PoW) mekanizmasını kullanır. Aksine, Sawtooth Lake, işlemleri kolaylaştırmak için Geçen Zamanın Kanıtı (PoET) algoritmasını kullanır..

Diğer Hyperledger projeleri arasında Hyperledger Fabric en popüler olanıdır. Fabric’i Hyperledger ekosistemindeki diğer platformlardan ayıran şey, geliştiricilerin Go, Java ve Node.js gibi genel amaçlı programlama dillerini kullanarak uygulamalar oluşturmasına olanak vermesidir..

Bununla birlikte, diğer blok zinciri platformlarında, geliştiricilerin C ++, COBOL, Python vb. Gibi etki alanına özel dilleri kullandığını görüyoruz..

Hyperledger Fabric ile Sawtooth ile Composer arasındaki karşılaştırmaya göz atın.

Hyperledger Kumaş

Hyperledger Fabric, oldukça modüler olmasının yanı sıra kolayca yapılandırılabilen bir mimariden oluşur. Böyle bir mimarinin anlaşılması kolaydır ve geliştiriciler kolaylıkla kendi yollarına çalışabilirler..

Bu nedenle, geliştiriciler çok yönlülüğü deneyimliyor ve platformu sağlık hizmetleri, sigorta, bankacılık, tedarik zinciri ve daha fazlası gibi sektörlerde çeşitli kullanım durumları için optimize edebiliyorlar. Platform, denizcilik endüstrisindeki operasyonları kolaylaştırmak için halihazırda kullanılan TradeLens gibi çözümlerle söz konusu alanlarda yeniliklere öncülük ediyor..

Ethereum gibi, IBM Hyperledger (Hyperledger Fabric), eşler arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için akıllı sözleşmeler kullanır. Ayrıca platform, güvenin sürdürüldüğünden emin olmak için erişimden önce kullanıcıların kimliklerini onaylamalarını gerektirir..

Ethereum Nedir?

Ethereum, bitcoin blockchain ağının en önde gelen yinelemelerindendir. Ethereum, halka açık bir blockchain olarak, daha önce belirtilen nedenlerden dolayı kurumsal amaçlar için uygun değildir. Bu nedenle, bazı geliştiriciler ve bir avuç şirket, şirketlerin blockchain’i kullanmasına yardımcı olabilecek Enterprise Ethereum’u geliştirmek için bir araya geldi..

Daha sonra Enterprise Ethereum Alliance doğdu. İttifak, özellikle Ethereum blockchain ağını endüstrilere uygulanacak şekilde özelleştirmeyi amaçlıyor. Yani bu bir kazan-kazan senaryosu, değil mi?

Özellikle firmalar, Ethereum’un akıllı sözleşme yeteneğini ticari işlemlerine olan güveni artırmak için kullanmak istiyor. Dahası, firmalar tedarik zincirlerindeki operasyonları takip etmek için verilerin değişmezliği, şeffaflık ve veri bütünlüğü gibi diğer özelliklerden yararlanabilirler..

EEA’nın halihazırda Accenture, Microsoft, British Petroleum ve J.P. Morgan gibi yüksek profilli bazı endüstri ortakları vardır. & Kovalamak. Dahası, bu endüstrilerin tümü çeşitli endüstrilerden gelir. Bu kuruluşlar, blok zincirinin çeşitliliğini tamamen artırmak istiyor. Yani, Ethereum sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Ethereum Mimarisine Dayalı Projeler

İttifak üyeleri, Ethereum platformunu kurumsal düzeyde teklifler sunabilmek için değiştiriyor. Dolayısıyla, çoğunlukla ihtiyacınıza uyacak şekilde değiştirilmiş bir sürüm olan Ethereum kurumsal çözümü sunan birçok satıcı göreceksiniz..

Örneğin Microsoft, geliştiricilerin kurumlar için uygulamalar oluşturmasına olanak sağlamak için Microsoft Azure platformunda bir blok zinciri işlevi oluşturdu. Ayrıca, Microsoft Azure, teknolojinin iş operasyonlarını kolaylaştırmaya yardımcı olması için Hizmet Olarak Blok Zinciri (BaaS) dağıtır..

Bu sadece Ethereum satıcılarının bir örneğidir. Esas olarak birincil hedefleri, işletme için kalite standardı açık kaynaklı blok zinciri çözümleri geliştirmeye odaklanmaktır. Bu şekilde işletmeler ile tüketiciler arasındaki güveni yeniden kazanmak istiyorlar. Şu anda, kanatları altında 350’den fazla üyesi var.

Yetersayı Platformu

Ethereum’a dayanan bir diğer popüler platform ise J.P. Morgan’ın Quorum’u. Bankaya göre, Quorum, Ethereum üzerine kurulmuş, kurumsal çözümlere odaklanan özel bir blockchain ağıdır. Özellikle, platformun finans sektörüne karşı net bir ön yargısı var.

Burada geliştiriciler, yüksek işlem hızlarının yanı sıra garantili güvenlik gerektiren uygulamalar oluşturabilirler. Quorum’un arkasındaki ekibe göre, platform, blockchain’in kurumsal olarak benimsemeye yönelik karşılaştığı çeşitli zorluklara cevaplar sağlıyor..

Quorum platformu, J.P. Morgan’ın diğer platformların toplu işletmelerin benimsenmesi konusunda eksik olduğuna inandığı üç temel sütun üzerinde duruyor. Birincisi, güven meselesi var. Daha önce tartışıldığı gibi, blockchain platformları merkezi olmayan bir şekilde çalışır. Dolayısıyla, uyumluluğu uygulayacak ve güveni garanti edecek merkezi bir otorite olmadığı anlamına gelir..

Bu açıdan bakıldığında, Quorum, kullanıcıların araştırma yapıp doğruluğunu belirleyebilecekleri açık bir kaynaktır. Dahası, platform imza doğrulamayı destekler, böylece platformdaki tüm kullanıcılar yalnızca meşru kişilerdir..

İkinci olarak, Yetersayı topluluğa bağlıdır. Kaynak kodun ücretsiz olarak erişilebilir olması, platformun mimarisini çok daha fazla kişinin deneyebilmesini sağlar. Bu, ekosistem içinde farklı bakış açılarını da teşvik eden kapsayıcılık duygusunu güçlendirir..

Son olarak, Quorum, Ethereum ile derinlemesine bütünleşme anlamında olgun olduğunu iddia ediyor. Bu, Ethereum platformunda meydana gelen herhangi bir iyileştirmenin Quorum’da gerçekleşeceğini söylemektir. Ayrıca, blok zinciri ekosisteminin hızlı hareket eden doğası göz önüne alındığında, platform mimarisinin geride kalmamasını sağlayacaktır..

Ayrıntılı Quorum blockchain eğitimine göz atın!

Hyperledger ve Ethereum: Temel Farklılıklar Nelerdir??

Hyperledger ile Ethereum arasındaki temel farkların neler olduğunu görelim. Her noktayı ayrı ayrı ele alacağız. Haydi başlayalım!

Amaç

IBM Hyperledger ile Ethereum arasındaki ilk en tipik fark, tasarımlarının nedenidir.

Ethereum, farklı uygulamaların merkeziyetsizliği kullanması ve onu toplu tüketim için harika hale getirmesi için Ethereum Sanal Makinesi üzerinde akıllı bir sözleşme kullanıyor. Öte yandan, Hyperledger esas olarak işletmeler için blockchain’i hedefliyor. Dahası, platformlar için daha yüksek bir gizlilik derecesine uyacak şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca platformu ölçeklenebilir ve esnek hale getirmek için. Böylece tasarımı modüler hale getirdiler veya gelecekte oldukça kolay bir şekilde genişletilebilir hale getirdiler. Ancak Ethereum modüler bir yapıya sahip değil.

Gizlilik

Bu noktayı netleştirmek için size bir örnek verelim. Blok zinciri kullanarak bir pasta üretim endüstrisi işlettiğinizi varsayalım. Hyperledger kullanırsanız, belirli bir müşteriyi indirimli fiyatla satabilirsiniz. Ancak bu sözleşmeyi diğer müşterilere ifşa etmeniz gerekmeyecek.

Öte yandan, platform olarak Ethereum kullandıysanız, bu gizliliğe sahip olamayabilirsiniz. Neden? Ethereum’daki işlem halka açıktır, bu nedenle herkes başka bir tarafla geçişlerinizi görebilir..

Gizlilik açısından, IBM Hyperledger ile Ethereum arasındaki savaşlar arasında Hyperledger kazanır.

Akran Katılımı

Şimdi IBM Hyperledger ve Ethereum’a eş katılımı modunun ne olduğunu görelim.

Ethereum’u her iki şekilde de kullanabilirsiniz – herkese açık veya özel ve bunun için herhangi bir izne ihtiyacınız olmayacak. Ancak, Hyperledger izinli özel bir ağdır.

Ethereum’da herkesin istediği zaman ağa katılabileceği anlamına gelir. Ancak Hyperledger, erişim elde etmek için önceden tanımlanmış bir dizi üyeyi onaylayacaktır. Ayrıca, kimin fikir birliğine katılabileceğine ve kimin katılamayacağına da karar verecekler..

Konsensüs Mekanizması

Hyperledger ile Ethereum arasındaki bir diğer önemli fark, fikir birliği algoritmalarıdır. Ethereum’da bir fikir birliği algoritması olarak Proof of Work kullanıyorlar. Bu mekanizma aşırı derecede yavaştır ve ağdaki herkesin tek bir anlaşma noktasına ulaşmasına bağlıdır. Dahası, bu protokol aynı zamanda güce açtır, bu nedenle anlaşmaya varmak için çok fazla gücünüz gerekir..

Öte yandan, Hyperledger, kullanıcıların karara varmak için No-Op veya bir anlaşma protokolü (PBFT) arasında seçim yapmasına izin verir. Dolayısıyla, tüm taraflar, herkesin sonucu etkileyebileceği şekilde hemfikirdir. Bu nedenle, herhangi bir üçüncü taraf, kararlarını düğümler üzerinde zorlayamaz. Katılımı kısıtladığı için ölçeklenebilirlik ve mahremiyete ulaşılır.

Programlama dilleri

Hyperledger Fabric ile Ethereum arasındaki bir diğer önemli fark, akıllı sözleşmelerin kullanılmasıdır. Tipik olarak, Ethereum’da geliştiriciler, çekirdeği yazmak için Solidity’yi kullanır..

Öte yandan, Hyperledger Fabric, akıllı sözleşmelerini tanımlamak için “zincir kodu” terimini kullanıyor. Bu sözleşmeler Golang’da yazılmıştır. Google tarafından oluşturulmuş ve öğrenmesi oldukça kolay bir programlama dilidir. Dahası, bu zincir kodlar ağın iş mantığını korur, böylece bunları akıllı sözleşmeler olarak düşünebilirsiniz..

Kripto para

Hyperledger Fabric ile Ethereum arasındaki temel fark, Hyperledger’da token ekonomisinin olmamasıdır. Evet, Hyperledger’ın mimarisinde herhangi bir kripto para birimi yoktur. Ancak birine ihtiyacınız varsa, kendi başınıza yaratmakta özgürsünüz, bir tane oluşturmak için gerekli araçları alacaksınız..

Öte yandan, Ethereum’un Ether adında bir kripto para birimi vardır. Böylece, bu belirteci diğer hizmetleri işlem yapmak veya sunmak için platformda kullanabileceksiniz. Ancak her iki tarafa da bakarsak, Ethereum’un Hyperledger’a göre daha fazla avantajı var çünkü aynı zamanda tüketiciler için bir işletme olarak da kullanılabilir..

Ethereum Özel Ağına kıyasla

Ethereum özel ağı ile Hyperledger nasıl karşılaştırılır? Ethereum özel ağı, geliştiricilerin testleri daha hızlı ve ucuza çalıştırmasını sağlayan zincir dışı bir platformdur..

Özellikle, Ethereum MainNet üzerinden test yapmak, birinin gerçek para kullanarak Ethereum (ETH) satın almasını gerektirir. Ardından, bir Ethereum platformu üzerinden işlem yapmak için gerekli olan gazı satın almak için ETH kullanılacaktır. Ayrıca, hantal olan ve indirilmesi, yüklenmesi ve yapılandırılması çok uzun süren Ethereum kodunun tamamını çalıştırmak zorunda kalacaktı..

Aksine, bir Ethereum özel ağı hafiftir ve yalnızca gerçek Ethereum platformunu taklit eder. Bu nedenle platformun kurulumu ve yapılandırması kolaydır. Ayrıca, özel ağ içinde test yapmak için gaza ihtiyaç duyulmaz. Bu nedenle, ağın kodunu tutmak için gereken disk alanı dışında herhangi bir maliyete maruz kalmayacaktır..

Bunun ışığında, bir Ethereum özel ağı ile Hyperledger karşılaştırmasının bizi Ethereum özel ağının yalnızca Ethereum ekosistemi içinde inşa edilmesi amaçlanan projeler için testler yürütmek için iyi olduğu gerçeğine götüreceği açıktır..

Öte yandan, Hyperledger, geliştiricilerin eski ve ortaya çıkan sorunları çözmek için özel veya genel ağlar ve uygulamalar oluşturabilecekleri bir platformdur..

Hyperledger ve Quorum

Daha önce tartışıldığı gibi, Hyperledger, çeşitli kurumları ortak bir çıkarla bir araya getiren bir şemsiye projedir. Hyperledger, geliştiricilerin çeşitli sektörlerdeki kullanım durumlarını seçmek için ağlar oluşturabilecekleri bir platform sağlar. Hyperledger Fabric gibi iyi giden projeler olduğunu gördük..

Hyperledger ile Quorum’u karşılaştırırken, IBM Hyperledger’ın Quorum’a karşı güçlü ve zayıf yönlerine bakmak gibidir. Kesinlikle, Hyperledger kumaşı işlem hızı açısından Quorum’dan daha üstündür. Özellikle, ağ 3.500 tps’ye kadar ulaşabilir. Aksine, Quorum yalnızca birkaç yüz tps’yi yönetebilir (saniyede işlem).

Ağların Yapısı

Hyperledger vs Quorum’da daha fazla derinlik için, fikir birliği seviyesine gitmemiz gerekiyor. Fikir birliği söz konusu olduğunda, Hyperledger Fabric konsensüsünün, işlemlerin blok zincirine kaydedilmeden önce yürütüldüğü yenilikçi bir mekanizmaya sahip olduğunu daha önce not etmiştik. Bu nedenle, Ethereum fikir birliği mekanizması, Hyperledger Fabric’e kıyasla daha düşüktür.

Bu, güvenli ve güvenilir bir ortamda daha yüksek işlem hızlarına izin verir. Açıkçası, bu, diğer blok zinciri platformlarının desteklediği geleneksel sipariş yürütme modeline zıttır..

Öte yandan, Quorum, ekibin QuorumChain dediği şeyi kullanır. Bu, Hyperledger kumaşı için olanın aksine oldukça basit olan bir fikir birliği protokolüdür. Burada, Quorum ekosistemindeki çeşitli düğümler “basit çoğunluk oyu” ile fikir birliğine varıyor.

Elbette, Quorum platformundaki her düğümün oylama hakları vardır. Hakları kullanarak, düğümler hangi işlemin geçtiği ve hangi işlemin topluluğun doğrulama standartlarını karşılayamadığı konusunda söz sahibi olacaktır..

Ayrıca, QuorumChain fikir birliği mekanizması takılabilir ve İstanbul BFT ve Raft fikir birliğine dayanmaktadır. Ekip, kanıtlanmış yüksek hata toleransı nedeniyle fikir birliği protokolüne karar verdi. Dahası, fikir birliği protokolleri nispeten daha hızlı bir blok süresine sahiptir ve bu, platformdaki işlemin kesinliğini hızlandırır ve geliştirir..

Peki Hangisini Seçmelisiniz?

Pratik seviye göz önüne alındığında, aralarında seçim yapmanız gerekir, çünkü her ikisi de esnek olabilir, ancak aynı zamanda farklı yönleri de vardır..

Ethereum, akıllı sözleşmeler motoruna sahip genel bir platformdur. Yani neredeyse her yere uygulayabilirsiniz. Ancak, izinsiz olduğu ve tam şeffaflık sağladığı için, gizliliğinize ve ölçeklenebilirliğe mal olur.

Öte yandan, izin verilen nitelik nedeniyle bu sorunu Hyperledger’da görmeyeceksiniz. Ağı ölçeklenebilir ve özel kılar. Ayrıca, çeşitli uygulamalar için özelleştirebileceksiniz.

Ethereum ile Hyperledger arasındaki bu karşılaştırmanın size yardımcı olacağını umuyoruz. Şimdi biraz içgörü ile kendiniz bir seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, Kurumsal Blok Zinciri Ücretsiz Kursumuza da göz atın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map