Blockchain projeniz için fon toplamaya çalışan bir blockchain-kripto girişimcisi misiniz? Muhtemelen seçenekleriniz olarak İlk Para Teklifini (ICO) ve Risk Sermayesini (VC) değerlendiriyorsunuz. Bu yazıda, ICO ile VC’yi karşılaştıracağım.

ICO vs VC: kavramsal olarak farklılar

ICO’lar, blockchain-crypto start-up’larının projeleri için fon toplamak için kullandıkları, düzenlenmemiş kitle satışı etkinlikleridir. Bu makalede ICO hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: “ICO Nedir: İlk Para Teklifine Giriş”.

Start-up’lar web sitelerini oluşturur ve ardından projelerini ve teknolojilerini açıkladıkları whitepaper’larını yayınlarlar. Yasal hazırlıklara başlarlar ve dijital pazarlama ekipleri projeyi çevrimiçi olarak agresif bir şekilde pazarlar.

Paralel olarak, Ethereum blockchain platformunu veya benzerini kullanarak kripto belirteçlerini oluştururlar. Ardından, tokenleri için herkesin yatırım yapabileceği bir kitle satışı başlatırlar. Daha sonra fonu proje geliştirmeleri için kullanırlar.

VC’ler, servetlerini daha da artırmak isteyen varlıklı yatırımcılar ve bunun için umut verici buldukları yeni şirketlere yatırım yapıyorlar. Yatırım yapmadan önce projeyi iyi incelerler ve proje ekibiyle kapsamlı bir şekilde etkileşime girerler. Şirkette bir hisse satın alırlar ve başlangıç ​​ekibiyle uzun vadeli olarak çalışırlar..

ICO yatırımcıları yeni olabilir, oysa VC yatırımcıları tecrübelidir:

ICO’yu başlattığınızda, kripto tokenlerinizi ilk kez yatırım yapabilecek yatırımcılara satıyorsunuz. ICO’ya yatırım yapmak için giriş engeli yoktur, herkes Bitcoin veya Ether alabilir ve yatırımcı olabilir.

ICO yatırımcıları, projeniz hakkında bilgi edinmek için Facebook veya Twitter gibi çeşitli sosyal medya platformlarını düzenli olarak kontrol eder. Reddit, projeniz hakkında onlar için ortak bir bilgi kaynağıdır veya bununla ilgili bilgileri popüler kripto para forumlarında arayabilirler. Bitcointalk.

Ayrıca proje hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kripto topluluğunun proje hakkındaki görüşlerini incelemek için whitepaper’ı inceliyorlar. ICO yatırımcılarının bir whitepaper’da neleri aradığını öğrenmek için “Başlangıç ​​Kılavuzu: ICO teknik raporu nasıl kontrol edilir” başlıklı bu makaleyi okuyabilirsiniz. Ayrıca, bir ICO’ya yatırım yapmadan önce nasıl hazırlandıkları hakkında daha fazla bilgiyi bu makalede “Yeni Başlayanlar Kılavuzu: Bir ICO’ya nasıl katılırım?”

Öte yandan, risk sermayesi yatırımcıları oldukça deneyimlidir. Çoğu durumda, daha önce girişimciydiler. Olmasalar bile, iş planınızı değerlendirmek için deneyimli girişimcilerle bağlantı kuracaklar. Çoğu durumda, risk sermayesi yatırımcıları, aynı pazarda satış yapan benzer “iş kollarına” (LOB) sahip şirketlerin yöneticileriydi..

VC yatırımcıları deneyimlidir


VC yatırımcıları işi, başlangıç ​​dinamiklerini ve yatırımı çok iyi bilir. Genellikle piyasada yüksek bir itibara sahiptirler. Genellikle küçük başlayan ve çok başarılı olmak için büyüyen işletmelere daha önce yatırım yaptıklarını göreceksiniz..

Girişimin amacı, ICO ile VC karşılaştırmasında önemlidir:

Siz, blok zinciri girişimcisi, sadece hızlı bir şekilde para toplamak mı istiyorsunuz? O zaman ICO sizin için bir yol olabilir. ICO yatırımcıları daha fazlasını sunamaz. Birçoğunun içinde bulunduğunuz işte hiç deneyimi olmayabilir ve büyük olasılıkla kitle satışına yalnızca hızlı kar beklentisiyle gelmişlerdir..

Bununla birlikte, finansmanla birlikte danışmanlık, iş yönergeleri, endüstri etkileyicileriyle bağlantı, el tutma ve kavram kanıtları (PoC’ler) arıyorsanız, VC’lere yaklaşmayı düşünmelisiniz. Oldukça deneyimlidirler ve şirketinizde hisse satın aldıkları için başarınıza yatırım yapmaya devam ederler. Hızlı kar peşinde koşmazlar.

Bir start-up için ICO hazırlığı, VC finansmanı için nasıl hazırlanmaları gerektiğinden büyük ölçüde farklıdır:

ICO için profesyonel görünümlü bir web sitesi, harika bir teknik inceleme, mükemmel pazarlama materyali hazırlamanız gerekir. Daha sonra, faaliyet gösterdiğiniz yargı yetkisi için yasal olarak korunmanız için yetkili bir hukuk ekibi kurmanız gerekir. Dijital pazarlama ekibinizin agresif bir çevrimiçi pazarlama kampanyası yürütmesi gerekecek.

Bir “tıklama başına ödeme” (PPC) reklam kampanyası yürütmeniz gerekebilir. Ayrıca, ödül programlarını ve tokenlerin airdrop’larını da düşünebilirsiniz. Blockchain-crypto etkinliklerine katılmanız ve projenizi sunmanız gerekecek.

Ethereum gibi bir platform kullanarak bir kripto belirteci oluşturduğunuzu varsayarsak, bu, ICO’nuzu başlatmak için hazırlığınızı özetler. “Başlangıç ​​Kılavuzu: Harika bir ICO pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?” Başlıklı bu makalede daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Risk sermayedarları için tamamen farklıdır. Onlara gerçek bir ürün veya en azından bir demo göstermeniz gerekiyor. Sağlam bir iş planına, ayrıntılı bir yol haritasına ve kapsamlı finansal projeksiyonlara ihtiyacınız var. Risk sermayedarları gerçek iş adamlarıdır ve gerçek bir iş planı ile sadece pazarlama ve teknoloji jargonu arasında kolaylıkla ayrım yapabilirler..

Ponzi programları ICO’lara girdi. Bu, işletme planına yönelik yoğun incelemeleri nedeniyle risk sermayedarları için imkansızdır.

Girişim sermayesi, start-up ile birçok toplantıya ihtiyaç duyduğundan, aynı coğrafyada bulunan firmaları tercih ediyorlar. Dolayısıyla, risk sermayesi finansmanı coğrafi olarak yoğunlaşmıştır, çoğu risk sermayesi büyük iş ve finans merkezlerinde faaliyet göstermektedir. ICO yatırımcıları bu kadar yoğun durum tespiti yapmazlar, dolayısıyla dünyanın her yerinden yatırım yapabilirler..

ICO gereksinimleri, VC finansman anlaşmalarının yasal gereksinimlerine kıyasla minimum düzeydedir:

Blockchain girişimcisi, token dağıtımına ve yatırımcıların ne zaman token alacağına karar verir. Yasal gereklilik yok.

2017’deki çoğu ICO, şirketlerinde bir hisseyi yatırımcılara satmadı bile. Birçoğu güvenlik belirteçlerini yardımcı program belirteçleri olarak gizledi ve tüm düzenlemeleri atladı. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi şu makalede okuyabilirsiniz: “ICO ve IPO: Gerçek fark nedir?”.

Bununla birlikte, VC finansmanını güvence altına almak için şirketinizdeki% 20 -% 30 hisseyi VC fonuna satmanız gerekir. Bu yasal bir sözleşmedir. Şirketinizin piyasa değerlemesi üzerine yoğun bir müzakereye hazırlanın!

Yasal ve diğer hazırlık çalışmaları önemlidir ve bir VC finansman anlaşmasının kapanması bir yıl alabilir. Bunu, tüm süreci bir veya iki ay içinde tamamlayabileceğiniz ICO’larla karşılaştırın.!

ICO PR sınırlıdır, oysa VC anlaşmaları prestijlidir:

2017’de 902 ICO vardı ve sadece% 48’i başarılıydı. Birçok ülkede, ICO’lar olumsuz bir çağrışım kazanmıştır. ICO halkla ilişkiler (PR) değeri sınırlıdır.

Bunu, bir VC finansman anlaşmasının başlangıca getirdiği önemli olumlu medya kapsamı ile karşılaştırın. VC yatırımcıları tanınır ve VC’ler yatırım yapmadan önce çok fazla durum tespiti yapar. Risk sermayedarlarının da sektörde değerli bir ağı vardır. Tüm bu faktörler bir araya gelerek VC finansmanını güvence altına alan yeni girişimlere çok olumlu bir medya kapsamı sağlar.

Finansman VC anlaşmasından çok daha büyük olsa bile, ICO finansmanı VC anlaşmalarının pozitif medya kapsamı ile eşleşemez.

Öte yandan, kripto toplulukları ve kripto medya web siteleri, başarısız olan blok zinciri projelerine genellikle olumsuz kapsama sağlar. Başarısız bir blockchain girişimcisi, daha iyi bir fikirle bile daha sonra geri dönüş yapmayı gerçekten zor buluyor.

Risk sermayesi ile nasıl? VC finansmanı sağlayan başarısız girişimler, iş medyasında dikkate değer bir haber almaz. Çoğunlukla VC fonu aynı girişimcinin bir sonraki girişimine yatırım yapabilir. Bunun nedeni, risk sermayedarlarının uzun vadede başlangıçta kalması ve başarısızlık için sorumluluk almasıdır..

ICO vs VC: jüri hala dışarıda!

Crunchbase raporları onların makalesi ICO’ların blockchain-kripto girişimcileri için VC’lerden daha umut verici olduğunu kanıtlayan “ICO’lar, blok zinciri girişimlerine 2017’den beri VC’den en az 3,5 kat daha fazla sermaye sağladı”.

Bununla birlikte, dünyanın her yerindeki düzenleyiciler, ICO’ların düzenlenmemiş doğasına ve küçük yatırımcılar için oluşturdukları riske uyanıyorlar. ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), menkul kıymetler düzenlemelerinin ihlal edildiğini bulduktan sonra blok zinciri girişimlerine 80 celp gönderdi. Bunu daha önce “ICO ve IPO: Gerçek fark nedir?” Başlıklı makalede bildirmiştim..

Henüz VC’leri yazmayın. Uzun vadeli iş büyümeniz için önemli bir değer sunarlar. ICO’lar yatırımı demokratikleştirdi ve ayrıca masaya önemli bir değer katabilirler. Ancak, önce düzenlemelerin sağ tarafında olmaları gerekiyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me