Kurumsal Blok Zincirler: Nelerdir ve İşletme Alanını Nasıl Dönüştürebilirler?

Kurumsal blok zincirler, kurumsal sistemlere geliştirilen ve entegre edilen blok zinciri ağlarıdır ve hiç şüphesiz oldukça yıkıcı ve dönüştürücü olacaklardır. Kurumsal blok zincirlerinin manzarayı ne kadar değiştirdiğini anlamak için, teknolojinin sahip olduğu özellikleri anlamak önemlidir..

Kurumsal blok zincirine artan ilgi, açıkça, daha fazla şirketin kendi kurumsal blok zinciri platformlarını oluşturabilmeleri için teknolojiyi anlamakla ilgilendiği anlamına geliyor. Blok zinciri, verileri kaydeden ancak verilerin değiştirilmesine izin vermeyen dijital bir defter olarak tanımlanır. Ek olarak, bir bilgisayar ağı üzerinde çalışması ve blok zincirinin kırılamaz olduğu ve aynı zamanda oldukça verimli olduğu anlamında merkezi olmayan bir sistemdir. Bu, kurumsal pazar için ideal bir teknoloji olduğu anlamına gelir çünkü şirketlerin daha hızlı hizmet sunumu sağlayacak daha güvenli sistemler kurmasına izin verir..

Ne yazık ki, çoğu insan hala blok zincirini kripto para birimiyle ilişkilendiriyor ve ikisinin farklı olduğunu fark edemiyorlar. Blockchain, kripto para birimlerinin oluşturulduğu ve çalıştırıldığı teknolojidir. Bununla birlikte, teknolojinin dijital para alanının ötesinde geniş bir uygulama yelpazesi vardır..

Blockchain teknolojisinin kurumsal sistemlerle uygulanması

Daha önce belirtildiği gibi, merkezi olmayan defter teknolojisinin benzersiz özellikleri, onu kurumsal blok zinciri platformlarının oluşturulması için çekici bir seçenek haline getiriyor. Kurumsal sektör, daha fazla verimlilik elde etmeye yardımcı olabilecek kurumsal blok zinciri çözümleriyle oldukça ilgileniyor gibi görünüyor ve bu türden bazıları teknoloji üzerine araştırma yapmaya başladı..

Blockchain çağının şafağı, birçok şirketin en iyi internet deneyimini sunmayı vaat ettiği internet çağına benzetildi. Blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda, teknolojiyi kullanarak farklı çözümlerin geliştirilmesine odaklanan birçok başlangıç ​​oldu. Teknoloji o kadar popüler hale geldi ki, IBM gibi büyük firmalar da pastanın bir parçasını korumaya çalışıyorlar..

IBM, blok zinciri uygulamasını keşfetmek amacıyla şimdiye kadar yüzlerce kuruluşla ortaklık kurdu. Şimdiye kadar teknolojiyi test eden binlerce şirket var. Blockchain ile ilgilenmelerinin ana nedeni, dolandırıcılığı azaltmak, sistemlerinin güvenliğini artırmak, ürünlerini iyileştirmek ve işlemlerin maliyetini ve işlemlerin tamamlanması için geçen süreyi azaltmak için yeteneklerinden yararlanabilmeleridir. doğrulanmalı ve tamamlanmalıdır.

IBM, geliştiricilerin becerilerini geliştirmeyi amaçlayan IBM Blockchain Foundation for Developers adlı bir girişim başlattı. Vakıf, blockchain çözümlerinin geliştirilmesi için gerekli olan bilgi ve becerileri yaymayı hedefliyor..

Kurumsal Blok Zincirler kullanım durumları

Çok çeşitli blockchain kurumsal kullanım durumları var ve teknoloji farklı sektörlere girdikçe genişlemeye devam ediyorlar. Kurumsal blockchain çözümlerinin uygulaması şu şekilde kategorize edilebilir:

 • Sektöre özel uygulamalar

Bu, sağlıkta biyometri takibi, sağlık endüstrisinde Kişisel Sağlık Kaydı, gıda kaynağı ve sağlık ve güvenlikte özgünlük, ilaç ve sağlık endüstrisindeki sanal klinik denemeler için blok zinciri kullanımını ifade eder. Aynı zamanda teknolojinin finansta sınır ötesi ticarette uygulanmasına, sigorta ve finans endüstrisinde işlem mutabakatına atıfta bulunur..

 • Yatay uygulamalar

Bu, süreç doğrulama gibi alanlarda kurumsal blockchain uygulamasıdır. & denetim, ürün kaynağı & özgünlük, tedarik zinciri yönetimi, ürün yaşam döngüsü veri deposu ve sistem birlikte çalışabilirliği & bilgi paylaşımı.

Tedarik zinciri yönetimi ve takibi


Halihazırda Blockchain kurumsal kullanım örneklerinden biri olan, firmadan gelen et veya mahsul gibi ürünleri tüketiciler için hazır raflara vurdukları noktaya kadar takip etmek için test edilen dikey özel uygulama örneği.

Navlun ve nakliye

Bilinen Blockchain kurumsal kullanım örneklerinden biri, küresel bir ticaret blok zinciri platformu olan TradeLens adlı bir platform oluşturmak için IBM ile Maersk nakliye firması arasındaki ortaklıktır. Tahmin edebileceğiniz gibi, ortaklık daha fazla verimlilik elde etmek için nakliye endüstrisine blockchain teknolojisini uygulamak için geliştirildi..

Ortaklık bugüne kadar lojistik şirketleri, gümrük idareleri, liman işletmecileri ve hatta diğer deniz taşımacılığı firmaları da dahil olmak üzere 90’dan fazla firmanın ilgisini çekti. Ek olarak, IBM ve Maersk, platformun diğer şirketlere fayda sağlayacağından emin olmak için çalışıyorlar ve bu nedenle, bunun sektördeki diğer firmalar tarafından erişilebilir olacak açık bir ekosistem olmasını sağladılar..

Siber güvenlik

Daha önce de belirtildiği gibi, blockchain teknolojisinin temel özelliklerinden biri değişmezliğidir, yani verilerin tehlikeye atılamayacağı veya hacklenemeyeceği anlamına gelir. Teknoloji, özellikle kurumsal ortamda verilerin güvenliğini garanti etmek için kullanılabilir, böylece şirketleri siber saldırılardan korur..

Fintech endüstrisi

Blockchain teknolojisi, para biriminin geleceği olabilecek dijital para birimlerinin varlığını kolaylaştırmanın yanı sıra, fintech endüstrisine önemli iyileştirmeler getirmeye de yardımcı olabilir. Kurumsal Blockchain çözümleri, son derece güvenli, hızlı ve verimli işlemlerle ödemelerin işlenmesini önemli ölçüde iyileştirmek için kullanılabilir. Sınır ötesi havale, blockchain teknolojisi sayesinde daha az karmaşık ve daha verimli hale gelebilir.

Enerji sektörü

Kurumsal Blockchain çözümleri, yeni nesil güç sistemleri ve şebeke sistemlerini oluşturmak için kullanılabilir. Bu sektör, bu tür teknolojilerin benimsenmesinden büyük ölçüde yararlanacak. Bitcoin ve enerji sektörüyle ilgili olarak öne sürülen fikirlerden bazıları akıllı yardımcı program ölçümü ve eşler arası enerji aktarımını içerir..

Eğitim

Kurumsal blok zinciri, akademik kimlik bilgilerinin doğrulanabileceği dijital bir sistem oluşturmak için kullanılabilir. Önerilen yaklaşımlar arasında öğrenciler, sınıflar ve profesörleri ile ilgili akademik kayıtları içeren bir platform oluşturmak yer alır. Böyle bir sistem, işe alırken şirketler için büyük ölçüde faydalı olacaktır çünkü işlerini basitleştirecek ve aynı zamanda birçok evrak işini ortadan kaldıracaktır..

IoT

Nesnelerin İnternetini ana akıma ve özellikle de kurumsal alana getirmek söz konusu olduğunda, blok zinciri teknolojisi bulmacanın eksik parçası olabilir. Blockchain kurumsal çözümleri, işlem verilerini IoT uygulamalarına bağlamak için kullanılabilir.

Medya sektörü

Blockchain teknolojisinin artan popülaritesiyle, kurumsal blockchain şirketlerinin de medya endüstrisinde teknolojinin kullanımına girişmesi şaşırtıcı olmaz. Örneğin, korsanlıkla mücadele önlemlerini uygulayacak ve telif hakkı mülkiyet haklarını kontrol edecek çözümler üretebilirler. Akıllı sözleşmeler, yasal işlemleri kolaylaştırmak veya hatta sanatçıların tazminatını kolaylaştırmak için de kullanılabilir..

Sağlık sektörü

Kurumsal blok zinciri çözümleri, sağlık sektöründe çeşitli şekillerde oldukça yararlı olabilir. Teknoloji, tüm süreci çok daha kolay ve güvenli hale getirecek hasta veritabanları oluşturmak için kullanılabilir. Blockchain, ilaç tedarik zinciri yönetimine daha fazla bütünlük getirmek için de kullanılabilir, böylece her yıl kaybedilen milyonlarca doları azaltmaya yardımcı olur..

Blockchain teknolojisi, hasta sağlığı verilerinin daha fazla mahremiyetini, sahipliğini ve verimliliğini dahil etmek için de kullanılabilir. Tıbbi tedarik zinciri yönetimini iyileştirmeye yönelik önemli bir çözüm de olabilir..

Kurumsal blockchain şirketleri

Blockchain çözümüne yönelik muazzam ve büyüyen talep, bu çözümleri sağlamayı amaçlayan kurumsal blok zinciri çözümlerinin oluşturulmasına yol açtı. İşte şu anda piyasada bulunan kurumsal blok zinciri şirketlerinden bazıları.

 • Uygulamalı Blockchain

Bu, özellikle akıllı sözleşmelere ve merkezi olmayan defter teknolojilerine (DLT) odaklanan blok zinciri çözümlerinin geliştirilmesiyle ilgilenen bir şirkettir. Şirketin merkezi Londra, CanaryWharf’dadır ve Level39 FinTech Accelerator’ın bir parçasıdır. Şimdiye kadar şirket bir gizlilik çerçevesi ve bir blockchain agnostik uygulaması geliştirdi. Bunlar, geleceğe yönelik çözümler, iş akışı işlevselliği sunmak ve geliştirme verimliliğini artırmak için herhangi bir blok zinciri platformunda kullanılabilir..

 • AlphaPoint Dağıtık Defter Platformu

Bu, blockchain teknolojisinin sunduğu avantajlardan yararlanmaya çalışan özel bir kurumsal blockchain şirketidir. Bunlar hızlı temizleme, güçlü kriptografi ve değişmezliği içerir. ADLP ayrıca geleneksel blok zincirinden benzersiz bir şekilde farklıdır çünkü firmalara verileri üzerinde tam kontrole sahip olma yeteneği sağlar. Kurumsal müşteriler, finansal uygulamalarını ADLP’nin genel amaçlı platformunu kullanarak dağıtabilir.

 • BigchainDB

Bu şirket, işletmelere ve geliştiricilere, blok zinciri ağları için kavram kanıtlarını başlatma ve ölçeklenebilir bir blok zinciri veritabanı içeren uygulamalara ve platformlara erişim olanağı sağlar..

 • Çığ zinciri

Bu, müşterilere akış olarak veri hizmetleri sağlayan bir blockchain şirketidir. İşletmeler, sınırsız sayıda zincir bulmak için Avalanchain’in blok zinciri çözümlerinden yararlanabilir. Ek olarak, her zincir dijital olarak imzalanan ayrı bir olay zinciri olabilir..

 • Blockchain Dökümhanesi

Bu blockchain şirketi, özellikle üretim dağıtımı ve prototipleme için güvenli, güçlü ve ölçeklenebilir bir kurumsal blockchain platformu arayan şirketler için idealdir..

 • Bloq

Bloq, önde gelen küresel şirketlere kurumsal düzeyde blockchain teknolojisi sağlayan şirketlerden biridir. Blockchain uygulamalarında devreye alınan hayati yazılım altyapısı geliştirir..

 • BlockCypher

Bu, bulut için optimize edilmiş ve modüler olan kurumsal düzeyde bir mimari sunmaya odaklanan bir blok zinciri şirketidir. Aynı zamanda yüksek derecede güvenilirlik ve performans sağlamayı amaçlamaktadır..

 • Atom reaktörü

Bu kurumsal blok zinciri şirketi, yüksek performans seviyeleri sunan izinli blok zincirleri için bir platform sağlamaya odaklanmıştır. Temel özelliklerinden bazıları, NoSQL ve SQL veritabanları için destek içerir, bu da Chain Reactor teknolojisinin halihazırda mevcut sistemlere dahil edilebileceği anlamına gelir..

 • ChainThat

Bu özel kurumsal blok zinciri şirketi, farklı endüstrilere kurumsal blok zinciri çözümlerine dayanan dağıtılmış ürünler ve uygulamalar sağlamaya odaklanmaktadır. Başlangıç, en son merkezi olmayan teknolojiler aracılığıyla eşler arası işlemeyi iyileştirmeye yönelik hizmetler ve çözümler sunma hedefine sahip. Bu nedenle genel amaç, daha iyi veri kalitesi, daha hızlı teslimat ve maliyet tasarrufu sağlayacak merkezi işlemeyi kolaylaştırmaktır..

 • ChromaWay

Bu blockchain başlangıcı, finans kurumlarına çözümlerini geliştirebilecekleri bir platform olarak blockchain sağlar. Şirket ayrıca akıllı sözleşmelere dayanan ve dijitalleşmeyi kolaylaştırmak ve ayrıca şirketlerin iş akışlarını özel, güvenli ve verimli bir şekilde temsil etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir platforma sahip. Platform, işlemleri kolaylaştırmak için bitcoin ağında kullanılıyor.

 • Epifit

Bu özel şirket, ödemeye karşı anında teslimat (DVP) ve finansal işlemler için uzlaşma sağlamak için blok zinciri tarafından desteklenen bir SaaS hizmeti sağlayarak finans sektörüyle ilgileniyor. Epiphyte tarafından geliştirilen kurumsal yazılım, kripto finans piyasası ile güvenli entegrasyon sağlamak için bankalar ve diğer finans kurumları tarafından kullanılabilir..

Bunlar, şu anda var olan birçok blockchain kurumsal şirketinden sadece birkaçı. Bu şirketlerin çoğu, çözümlerini, geleneksel şirketlerin blok zinciri ve merkezi olmayan defter teknolojilerini benimsemelerine yardımcı olmaya odaklanmak için geliştirdi, böylece işlerini geliştirebilirler. Blockchain kurumsal kullanım senaryoları ortaya çıkmaya devam ettikçe daha fazla geliştirmenin gerçekleşmesi bekleniyor..

Blockchain hareketi sektörü nasıl dönüştürüyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, blockchain, internet çağının başlangıcından bu yana ortaya çıkan en umut verici ve yıkıcı teknolojilerden biridir. Bu nedenle, teknoloji ve bilgisayar dünyasının nasıl işlediğine farklı bir yaklaşım benimseyen yepyeni bir çağı başlatma kapasitesine sahiptir. Şimdiye kadar blok zincirinin oldukça dönüştürücü olduğu kanıtlandı ve bu, farklı sektörlerden birçok şirketin neden ilgilendiğini açıklıyor..

Blockchain teknolojisi, sıfırdan yeni organizasyon sistemleri oluşturmak zorunda kalmadan kurumsal kullanım için benimsenmesi anlamında çok yönlüdür. Bu, bu tür bir teknolojiyi kullanmanın pahalı bir mesele olmayacağı anlamına gelir ve bu da oldukça çekici olmasının bir başka nedenidir. Blockchain kurumsal şirketleri sayesinde, işletmelerin ve şirketlerin blockchain entegrasyonunu sağlamak için kullanabilecekleri çözümler vardır. Bu tür bir destek, bu tür hizmetlere yönelik mevcut talebi de vurgulamaktadır ve bu nedenle, geliştiriciler bu talebi karşılayacak şirketler yaratarak tepki vermektedir..

Ayrıca, işletmelerin büyük olasılıkla özel blokzincirleri benimseyeceklerini ve oldukça açık bir nedenden ötürü halka açık olanları benimsemeyeceklerini belirtmek önemlidir. Herkese açık blok zincirleri, herkese erişim sağlar ve bu, işlerin kapalı bir ortamda ele alınması gereken kurumsal ortamlar için iyi olmaz. Özel blok zincirleri, bir kuruluş tarafından yalnızca belirli kullanıcıların erişimine izin verecek şekilde uygulanabilir.

Belirli kullanıcılara izin vermek, güvenlik önlemleri söz konusu olduğunda çekici bir özelliktir. Ek olarak, önemli ayrıntılar gibi verilere erişim söz konusu olduğunda daha fazla verimlilik sağlamak için teknoloji kolayca uygulanabilir. Firmaların kendi özel ilgi alanlarına uygun en iyi blok zincirini seçmeleri önemlidir. Örneğin, akıllı sözleşmeleri destekleyen blok zincirleri, esas olarak her türlü sözleşmeye dayalı anlaşmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış sistemlerle ilgilenen şirketler için idealdir..

Merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmelere sahip blok zinciri çözümleri genellikle Merkezi Olmayan uygulamalar (DApps) için idealdir. Bunun nedeni, DApp’lerin işlemleri akıllı sözleşmeler aracılığıyla gerçekleştirmek üzere tasarlanmasıdır. Gelecek söz konusu olduğunda, blockchain teknolojisi büyük olasılıkla bunun merkezinde olacak ve farklı endüstrilerdeki artan popülaritesini değerlendirecek olursak, büyük olasılıkla burada kalacak bir teknoloji olacaktır..

Özel blok zincirleri aynı zamanda tek bir blok zincirinin değil, teknolojinin farklı sürümlerinin olacağı anlamına gelir. Ek olarak, teknoloji henüz erken aşamalarında olduğu için onu iyileştirmek için sürekli olarak çalışılmaktadır. Muhtemelen blok zincir teknolojisi önümüzdeki beş veya 10 yıl içinde şu anda olduğundan çok daha gelişmiş olacaktır..

Son birkaç yılda blockchain popülerlik kazandıkça ortaya çıkan bazı sorunlar var ve bunlardan bazıları başka çözümlerin yaratılmasına yol açtı. Bu genellikle, yol boyunca ortaya çıkan zorlukların veya engellerin üstesinden gelmek için sürekli iyileştirmelerin ve yükseltmelerin yapıldığı diğer teknolojilerin geliştirilmesi söz konusu olduğunda geçerlidir..

Kurumsal kullanım için blockchain teknolojisinin benimsenmesi, hükümetin teknolojiye olan ilgisiyle de uyumludur. Çin gibi ülkeler, blockchain kurumsal çözümü kullanma fikrine oldukça sıcak davrandılar ve teknolojinin geliştirilmesine çok fazla destek sundular..

Kurumsal blok zincirleri, bulut bilişimin ve halihazırda mevcut kurumsal sistemlerin yerini alacak mı??

Blockchain teknolojisinin Enterprise blockchain platformlarında mevcut sistemlerin rolünü üstleneceği ve hatta bulut bilişim gibi önemli teknolojilerin yerini alacağı yönünde spekülasyonlar var. Ancak durum böyle değil çünkü blockchain daha çok bu teknolojileri tamamlayan ve hedeflerine daha hızlı ve daha verimli bir şekilde ulaşmalarını sağlayan bir teknolojiye benziyor..

Buna iyi bir örnek, blok zincirinin hasta veri sistemlerini iyileştirirken yapay zeka, bulut depolama ve bulut bilişim gibi teknolojilerin kullanımına izin verirken kullanılabildiği hastane sistemlerini iyileştirmek için blok zinciri teknolojisinin kullanılmasıdır..

Kurumsal blok zincirleri kurumsal sistemlerin merkezi olacak mı??

Birçok şirket şu anda kurumsal blok zinciri çözümlerini deniyor ve teknolojinin verimlilik ve hız açısından sunabileceği çok şey olduğu aşikar nedendir. Teknolojinin aslında özellikle kripto para birimi alanında ve birkaç Kurumsal blok zinciri platformunda oldukça faydalı ve başarılı olduğu kanıtlandı. Kripto alanı dışındaki diğer sektörlerde yürütülen testler de kitlesel olarak benimsenme henüz gerçekleşmemiş olsa da çok fazla potansiyel gösterdi..

Blockchain böylece yüksek bir notla başladı ve bu noktada ana akım olma şansı oldukça yüksek. Zaman çizelgesi söz konusu olduğunda, bunun gerçekleşmeden önce ne kadar süreceği bilinmemektedir, ancak teknolojinin birçok sektöre hitap ettiği açıktır. Bu iyidir çünkü kurumsal blok zinciri çözümlerinin sonunda daha fazla endüstri tarafından benimsenme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir..

Blockchain kurumsal çözümlerinin benimsenmesi, oldukça yıkıcı iş modelleri çağını da başlatacak. Örneğin blockchain teknolojisi, akıllı sözleşmeler sayesinde taraflar arasında sözleşmelerin yapılmasına izin veren güvensiz bir sistem elde etmek için aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Kurumsal blok zinciri platformlarında aracılar veya üçüncü taraflar olmadan akıllı sözleşmelerin yürütülmesi, halihazırda mevcut iş modellerini tehdit edebilir ve potansiyel olarak birçok işin kaybına yol açabilir..

Blockchain eğitimi

Daha önce de belirtildiği gibi, blockchain hala benimsemenin ilk aşamalarında ve bu nedenle, teknolojiyi anlamayan birçok insan var. Blok zinciri eğitimi bu nedenle kitlelerin neyle ilgili olduğunu anladığından emin olmak için önemlidir. Bu yaklaşım, teknolojiye olan güveni artırmaya yardımcı olabilir ve bu nedenle, daha büyük bir etkiye sahip olmak için blok zinciri kurumsal çözümlerinin benimsenmesine izin verebilir..

IBM ve Microsoft gibi büyük şirketlerin kurumsal blok zinciri geliştirmeye katılımı da teknolojinin benimsenmesini teşvik etmelidir. Bunun nedeni, bu tür büyük şirketlerin halihazırda güçlü bir kurumsal imaj oluşturmuş olmaları ve bu nedenle toplumun güvenini kazanmış olmalarıdır. Enterprise blockchain platformları aracılığıyla blockchain’e katılımları, daha fazla şirketi kurumsal blockchain şirketlerine atlamaya ikna etmede büyük bir rol oynayabilir..

Microsoft, yeni teknolojileri denemek ve geliştirmekle tanınan şirketlerden biridir ve şirketin blockchain çözümlerini anlama ve geliştirme konusunda istekli olması canlandırıcıdır..

Blockchain kurumsal çözümleri, kripto para birimlerini gölgede bırakabilir

Şimdiye kadar blockchain teknolojisi, kripto para piyasası tarafından popüler hale getirildi ve bu nedenle birçok insan, net ayrımlarına rağmen hala ikisi arasında ayrım yapamıyor. Bununla birlikte, farklı endüstrilerde kurumsal blok zincirinin hızla artan popülaritesi, kitlesel bir benimsemeye yol açabilir, bu da bunun kripto alanı için blok zincir kullanımından daha popüler hale gelebileceği anlamına gelebilir. Bu, kripto para birimlerinin işe yaramaz hale geleceği anlamına gelmez. Aslında geleceğin ne getireceğini söylemek şu ya da bu şekilde yoktur; Blockchain büyük olasılıkla bu geleceğin merkezinde olacak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map