Blockchain dünyasında, merkezi olmayan ve merkezi tartışmaları çok bulacaksınız. Sonuçta, blockchain teknolojisi merkezi sistemleri geçmişte bırakabilir.

Herhangi bir senaryoda, blockchain teknolojisinde yeniyseniz, o zaman kendinizi merkezileştirme ve ademi merkeziyetçilik kavramlarıyla karıştırılmış bulabilirsiniz..

Bu yazıda, mevcut endüstriler ve blok zinciri ile bağlantılı olarak merkezi olmayan ve merkezi kavramı keşfedeceğiz..

Öyleyse, gecikmeden başlayalım.

Aceleniz varsa, masaya bakın.

Merkezileştirilmiş Merkezi olmayan
Üçüncü Taraf Katılımı Evet Hayır
Kontrol Tam kontrol, merkezi otoritede kalır Kontrol kullanıcının kendisinde kalır
Hacklenebilir Hacklere ve veri sızıntılarına daha yatkın Tek bir hata noktası olmadığı için korsanlara ve veri sızıntılarına daha az eğilimli
Tek Hata Noktası Evet Hayır
Kullanım kolaylığı Sezgisel ve kullanımı kolay Kullanımı kolay değil
Değişim ücretleri Daha yüksek ücretler Daha az ücret
Anonim Kullanıcılar anonim değildir Anonimlik sunuyor

Merkezi Olmayan ve Merkezileştirilmiş: Tam Bir Karşılaştırma

Merkezi olmayan ve merkezileştirilmiş karşılaştırmaya başlayalım.Merkezi olmayan ve merkezileştirilmiş

Ayrıca oku,

 • Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Başlangıç ​​Kılavuzu
 • Yükselişteki Blockchain Geliştirici Maaşı

Merkezileştirme nedir? Ve Nasıl Çalışır?

Merkezileştirme, beklediğinizden daha fazla etrafımızda döner. Facebook gibi sosyal medya platformlarını kullanıyorsanız, merkezi bir sistem kullanıyorsunuz demektir. YouTube gibi diğer popüler çevrimiçi platformlar da merkezileştirilmiştir.

Yani bunun anlamı nedir?

Bu, söz konusu platformun verilerini ve işlevlerini merkezi bir otoritenin kontrolünde olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla, Facebook platformunu kullanıyorsanız, Facebook şirketi, platforma kimin ve kimin katılamayacağına karar verme yeteneği de dahil olmak üzere, özelliklerinin farklı yönleri üzerinde tam kontrole sahiptir..

Teknik bir bakış açısı istiyorsanız, merkezi sistem, verileri doğrulamak için üçüncü taraf aracılara ihtiyaç duyar. Bu, Facebook platformunu kullanarak arkadaşınıza bir mesaj gönderiyorsanız, verilerin doğrulanacağı ve ardından söz konusu platform tarafından aktarılacağı anlamına gelir..


Bir başka harika örnek de bir e-posta göndermektir. Başka bir kişiye e-posta gönderdiğiniz an, e-posta servis sağlayıcısı, ne gönderdiğiniz ve ne zaman gönderdiğiniz hakkında bilgi sahibi olur. Bu bilgiler, herhangi bir tanımlayıcı olmaksızın özel olarak saklanır, ancak e-posta hizmeti, her durumda, bu bilgilerin bir kopyasına sahiptir..

Kısacası, merkezileştirilmiş servislerde bilgileriniz sizin izninizle saklanır. Facebook, Yahoo, Gmail, vb. Gibi herhangi bir merkezi platformda ilk kez bir hesap oluşturduğunuzu hatırlıyorsanız, onlara tam adınızı, uyruğunuzu, doğum tarihinizi ve kayıt olmak için diğer tüm bilgileri vermeniz gerekir. platform.

Öyleyse neden sana bunların hepsini söylüyorum?

Her şeyin merkezi bir yerde depolandığı gerçeği, saldırıya uğraması veya başka amaçlar için kötüye kullanılması kaçınılmazdır. Yahoo, 2015 yılında, bilgisayar korsanlarının milyonlarca hesabın özel e-postalarını görüntüleyebildiği en büyük saldırılardan birini fark etti.!

Merkezileştirme, karar verme kapasitesinin yalnızca birkaç kişiyle olduğu bir organizasyon yapısına da atıfta bulunabilir. Bu, merkezi olmayan ve merkezi organizasyonu da kapsayacağımız anlamına gelir..

Artık merkezi bir varlığı kavradığımıza göre, şimdi nasıl çalıştığına bir göz atalım..

Merkezi ve Merkezi olmayan internet

Merkezileştirmenin Avantajları

Merkezileştirmenin şüphesiz birçok faydası veya avantajı vardır. Aşağıda listelenmiştir.

1. Komut zinciri

Merkezi ile komuta zinciri açıkça tanımlanmıştır. Bir kuruluş merkezileştirmeyi kullanırsa, emir komuta zincirini bilirler. Bu, organizasyondaki her kişinin rolünü ve kime rapor vermesi gerektiğini bildiği anlamına gelir. Ayrıca hangi kişinin kendi kontrolü altında olduğunu ve astlarının eylemlerinden de sorumlu olduğunu bilirler..

Tüm bunlar, yetkilendirmenin zincirde kolay olduğu anlamına da gelir. Üst düzey yöneticiler, işlerini astlarına kolayca devredebilir ve işi mümkün olan en iyi şekilde sonuçlandırabilir ve bitirebilir. İş başarıyla tamamlanırsa, çalışanlar ve zincir arasında bir güven seviyesi yaratır ve çalışması için gereken güveni artırır..

Merkezileştirmeyi kullanan bir ağ söz konusu olduğunda, işlemsel doğrulamadan bir merkezi düğüm veya bir düğüm koleksiyonu sorumludur..

2. Azaltılmış Maliyetler

Merkezileştirmenin en büyük avantajlarından biri, onunla ilişkili maliyettir. Herhangi bir merkezi ağ veya altyapı daha az destek ve maliyet gerektirir. Merkezi kuruluşlar veya ağlar önceden planlandığı için, bununla ilgili maliyetler, ağı genişletmek için kesinlikle gerekmedikçe ve olmadıkça bütçeleri aşmaz..

3. Hızlı Karar Uygulaması

Hiç şüphe yok ki, merkezileştirme kuruluşları veya ağları hızlı karar uygulamasına olanak tanır. Merkezi ağlarda daha az düğüm veya kişi olduğundan, farklı yetkilendirme düzeyleri arasında daha az iletişim gerektirir..

Ayrıca, merkezi bir ağ bir değişiklik uygulamaya karar verirse, bu birkaç dakika içinde yapılabilir. Örneğin, merkezi bir ağ, KYC prosedürüne daha fazla baskı uygulayabilir ve bunun için daha fazla gereksinim eklemeye karar verebilir. Ağ merkezileştirildiği için, yeni yönergeleri zorlayabilir veya uygun testlerden hemen sonra hemen hayata geçirilebilen KYC prosedürünü değiştirebilirler..

Merkezileştirmenin dezavantajları

Merkezileşmenin çeşitli dezavantajları da vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Güven

Merkezi kuruluşlar güvenli ve güvenilir olsalar da,% 100 güvenli veya güvenilir değillerdir. Güven, servis sağlayıcı ve kullanıcı tarafından belirlenen bir anlaşmadır..

Ancak bu bir anlaşmadır ve kolayca bozulabilir. Büyük şirketler, zaman zaman kullanıcılarından kaynaklanan güven sorunlarından muzdariptir..

Bu, sistemde bir güvenlik açığı olduğunda meydana gelir, insanlar, hizmet sağlayıcı, etkilenenlere çözümler ve ücretler sunarak güveni onarmadan önce, hizmeti bir süre göz ardı etme eğilimindedir..

Tüm bunlar, merkezileştirme ve tüm verilerin merkezi bir veritabanında depolanması nedeniyle gerçekleşir..

2. Tek hata noktası

Merkezileştirme aynı zamanda tüm ağın tek bir arıza noktasına bağlı olduğu anlamına gelir. Kuruluşlar dezavantajı biliyorlar ve bu nedenle onu kontrol altına almak için önlemler uyguladılar. Bununla birlikte, başarısızlık şansının olması, kritik görev hizmetleri için büyük bir dezavantajdır..

3. Ölçeklenebilirlik Sınırlaması

Çoğu durumda tek bir sunucu kullanıldığından, ölçeklenebilirlik sınırlamalarına yol açar.

Merkezileşmenin mevcut durumu nedir?

Merkezileştirme, şüphesiz kuruluşları veya ağları yönetmenin etkili bir yoludur. Microsoft, Facebook, Yahoo ve benzeri büyük kuruluşlar tarafından etkin bir şekilde kullanılmıştır. Aslında, hükümetlerimiz de merkezi bir yaklaşıma güveniyor.

Merkezi bir hükümet durumunda, siyasi yöneticiler iktidarı koordine eder. Gücü birden çok durumda da uygulayabilirsiniz.

Büyük bir şirket için merkezileştirme, verilerinin güvende kalmasını sağlar. Bu, ticari sırlarının sızdırılmaması için gereklidir. Bununla birlikte, blok zinciri gibi merkezi olmayan ağları kullanma seçeneği ile verileri işlemenin değiştirilmiş bir yolu vardır..

Mevcut piyasada merkezileşmenin hala çok yaygın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ve tüm işletmelerin, sadece uğruna ademi merkeziyetçiliği benimsemesine gerek yoktur. Farklı iş modelleri, merkezi bir ağda gelişir ve giderek daha fazla işletmenin merkezi olmayan modellere doğru ilerlemesi biraz zaman alacaktır..

Ademi merkeziyetçilik nedir? Ve Nasıl Çalışır?

Artık merkezileştirme konusunda tam bir anlayışa sahip olduğumuza göre, ademi merkeziyetçiliği anlamak ve öğrenmek bizim için kolay olacaktır..

Ademi merkeziyetçilik fikri yenidir. 2009’da bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle gün ışığına çıktı. Ayrıca, ademi merkezileştirmeyi mümkün kılan yeni bir harika konsept, yani blockchain teknolojisi ortaya çıktı. Burada, bir kullanıcı başka bir kullanıcıya bitcoin gönderirse, bunun merkezi bir otoriteden geçmesi gerekmez.

Ancak bu, işlemin doğrulanmadığı anlamına gelmez. İşlemler, mutabakat algoritmaları kullanılarak doğrulanır.

Bitcoin tarafından kullanılan ağ herkes tarafından bağlanabilir.

Bu, açık olduğu anlamına gelir. Ayrıca, şeffaflık gibi, gerektiğinde herkesin işlemleri doğrulayabileceği diğer temel özellikleri de sergiledi. Böyle bir ağda, ağa bağlanan kişi veya makine “düğüm” olarak adlandırılır. Sonunda, birbirlerinden para gönderip alabilen binlerce düğüme sahip bir ağ olacak..

Kavramı anlamak için gerçek dünyadan bir örnek alalım.

Merkezi olmayan bir enerji ağı, insanların bağlanabileceği ve diğer bağımsız girişlerden enerji satın alabileceği yerdir. Böylelikle ilk etapta enerjiye erişim için aracılara ödeme yapmak zorunda kalmazlar..

Dağıtılmış enerji ağı, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan blockchain teknolojisine dayanır. Enerjiyi üreten düğümler, onu ağ ile paylaşabilir ve bunun için ödeme alabilir..

Ademi Merkeziyetçiliğin Avantajları

Ademi merkeziyetçiliğin birçok avantajı vardır.

1. Tam Denetim

Ademi merkeziyetçiliğin en önemli avantajlarından biri, kullanıcıların işlemlerini tam olarak kontrol edebilmesidir..

Bu, merkezi bir otoriteden yetkilendirmeye gerek kalmadan istedikleri zaman bir işleme başlayabilecekleri anlamına gelir. Doğrulama sürecinin üçüncü taraflara bağlı olmadığı ve merkezi olmayan bir ağın bilgileri doğrulamak için fikir birliği yöntemlerini kullandığı basit bir ifadeyle.

2. Veriler değiştirilemez veya silinemez

Blockchain teknolojisinin veri yapısı yalnızca eklidir. Bu, saklandıktan sonra hiç kimsenin verileri değiştirme veya değiştirme şansı olmadığı anlamına gelir. Corda gibi farklı veri modellerini kullanan başka bir blok zinciri teknolojisi var, ancak bunlar aynı zamanda değişmezlik özelliğini de takip ediyor..

3. Güvenli

Merkezi olmayan ağlar, verileri ve işlemleri nasıl ele aldıklarından dolayı güvenlidir. Veri defterlerinin güvenli olmasını sağlamak için kriptografi kullanırlar. Ayrıca, mevcut bloktaki veriler, verileri doğrulamak için kriptografiyi kullanabilmesi için bitişik bloktan veri gerektirir..

4. Sansür

Ademi merkeziyet aynı zamanda daha az sansür anlamına da geliyor. Merkezi bir sistemde, bilginin sansürlenme şansı daha fazladır. Bununla birlikte, merkezi olmayan ağ, verileri kontrol eden merkezi bir otorite olmadığı için sansüre daha az eğilimlidir. Senaryoyu anlamak için bir örnek verelim.

Örneğin Twitter, bazı saldırgan gönderiler bulduğu için hesapları sansürlediği veya hükümet gündemine aykırı olursa hesapları sansürlemeye çalıştığında yaptığı bilinmektedir..

Ademi merkeziyetçilik durumunda, akranlar doğrudan etkileşime girebilir ve bu nedenle sansür yoktur veya daha azdır..

5. Açık geliştirme

Merkezi olmayan ağlar çoğunlukla açık geliştirmeyi destekler. Bunun nedeni doğası ve işleyiş şeklidir. Açık bir geliştirme ortamına sahip olan ağ, bunun üzerine inşa edilmiş harika hizmetler, araçlar ve ürünler elde eder..

Linux, örneğin, açık kaynaklıdır ve herkesin onu geliştirmesine olanak tanıyan bir ekosisteme sahiptir. Aynısı merkezi olmayan ağlar için de geçerlidir. Buna karşılık, merkezi bir ağ veya kapalı çözümler, açık geliştirmeye sahip olma şansına sahip değildir. Bu, gelişimi büyük ölçüde sınırlar.

Ademi merkeziyetçiliğin dezavantajları

Ademi merkeziyetçiliğin elbette birçok dezavantajı vardır. Dezavantajlardan bazıları şunlardır:

 1. Fikir ayrılığı: Ademi merkeziyetçilik, bir organizasyon yapısında iyi korunmazsa çatışmaya yol açabilir
 2. Maliyet: Organizasyonel bir ortamda, ademi merkeziyetçilik, iletişimi daha otomatik hale getirebilecek sistemlerin kurulmasını gerektirdiğinden, merkezileştirmeden daha pahalı olabilir..
 3. Suç: Merkezi olmayan blok zinciri söz konusu olduğunda, suç büyük bir dezavantaj olabilir. Ağ üzerinde her şey yapıldığından anonimdir ve kötüye kullanıma yol açabilir.
 4. Oynaklık: Merkezi olmayan kripto para birimi, fiyatların çok dalgalandığı değişken davranışlar sergiliyor!

Merkeziyetsizleşmenin mevcut durumu nedir?

Ademi merkeziyet kalıcıdır. Uzun vadede ağa daha fazla verimlilik sunduğu için, büyük şirketlerin, kuruluşların ve hatta hükümetlerin birçoğunun bunu benimsediğini göreceksiniz..

Dubai, şu anda tüm yönetim yapısına blockchain’i benimseyen ilk hükümet dalgalarından biridir. Ademi merkeziyetçilik veya blockchain teknolojisi onu etkilediği için artık blok zinciri geliştirme dünya başkenti olarak adlandırılıyor..

Yazma sırasında Dubai, blok zincirini emlak, turizm, güvenlik, ulaşım, finans, sağlık ve eğitim dahil olmak üzere sekiz endüstri sektörüne entegre edebildi. Sonuç, dünyanın ilk blockchain şehri olmaktır.

IBM, aynı zamanda blockchain teknolojisini benimseme ve onu gıda tedarik zincirini iyileştirmek için kullanma konusunda da öncüdür.

Gıda tedarik zincirlerine verimlilik ve şeffaflık getirmekle ilgili olan IBM Food Trust’ı oluşturdular. Walmart ile birlikte çalışıyorlar ve eyleme geçirilebilir ve izlenebilir bilgilerle ağdaki tüm katılımcılara fayda sağlıyorlar.

Hyperledger, Corda ve diğerleri de dahil olmak üzere çeşitli merkezi olmayan defter projeleri de var..

Kullanım Örnekleri Merkezi ve Merkezi Olmayan

Bu makalede, merkezi ve ademi merkeziyetçi ile ilgili bazı kullanım durumlarından bahsedeceğiz. Tüm bu kullanım durumları, bu kavramların her birinin nasıl farklılaştığını ve ademi merkeziyetçiliğin, merkezi sistemlerin bazı temel temel sorunlarını çözmeye gerçekten nasıl yardımcı olabileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır..

Ödemeler Sistemi

Ademi merkeziyetçiliğin en belirgin kullanım durumlarından biri, Ödeme sistemi. Sonuçta, kavramın kendisi, ilk etkinlik merkezi olmayan para birimi olan bitcoin’in tanıtımıyla ortaya çıktı..

Dünyada bankalar tarafından işletilen tüm para birimleri, merkezi sunucular üzerinde çalışır. Bunu yaparak, tüm işlemler üzerinde tam kontrole sahip olurlar ve ayrıca tüm finansal faaliyetleriniz hakkında bilgi sahibi olurlar..

Bu, harcama alışkanlıklarınızı bildikleri anlamına gelir. Bununla birlikte, merkezi bir para birimi kullanmanın en kötü yanlarından biri, birinin banka kimlik bilgilerinizi ele geçirmesi durumunda, tüm paranıza kolayca erişip kendi çıkarları için kullanabilmeleridir..

Merkezi ödeme sistemlerinin bir başka dezavantajı da, bir kesinti veya arıza olabileceği ve ihtiyaç duyduğunuzda paranıza erişemeyeceğinizdir..

Peki, merkezi olmayan bir sistem tüm bunları nasıl çözer? Merkezi olmayan bir şekilde. Merkezi bir otorite veya başarısızlık noktası olmadığından, paranız her zaman kullanılabilir.

Ayrıca, fonlarınızın kötü niyetli bir aktör tarafından saldırıya uğrama veya erişim sağlama olasılığını da ortadan kaldırır. Öyleyse, ödeme almak ve göndermek için kripto para birimini kullanırsanız, süreçten merkezi varlığın rolünü üstlenirsiniz – onu tamamen iyileştirirsiniz. Bu kripto para birimlerini eşler arası dijital para birimleri olarak adlandırabilirsiniz..

Ödeme sisteminin bir diğer faydası da ara ücretlerin kaldırılmasıdır. Süreçle ilişkili tek ücretler ya küçüktür ya da yoktur. Ayrıca sınırsız ve güvenlidirler.

Peki, küresel bir ödeme sistemi kullanmanın avantajları nelerdir? Aşağıdaki gibiler.

 • Hızlı işlemler
 • Ucuz işlemler
 • Üçüncü şahıslar arasında hiçbir bilgi paylaşılmaz
 • Güvenli
 • Tek bir başarısızlık noktası yok
 • Şeffaf

Hükümet Oylama

Oylama, hükümet ve hükümeti seçenler arasında her zaman tartışmalı bir konu olmuştur. Karşı taraflar da konuyu kendilerini savunmanın bir yolunu bulmak için kullanmaya istekliler. Peki gerçekte ne oluyor.

Oylama senaryosunun tamamı en önemli bir konuyla ilgileniyor, şeffaflık. Oylamayı gerçekleştirmenin mevcut yolu şeffaflığı hesaba katmıyor. Bu, oyların dahili olarak nasıl manipüle edildiğine dair birçok komplo teorisine yol açar. Bu teoriler var olduğundan, sistem şeffaf olmadığı için bunları doğrulamanın bir yolu yoktur..

Merkezi olmayan bir oylama platformu burada kurtarılabilir. Hükümetler, oyları yönetmek ve şeffaf oylama sağlamak için bunu kullanabilir. Böylelikle genel seçim sonuçları açıklandığında ortaya çıkan tüm teorileri dinlendirebilirler..

Şeffaf bir oylama sistemi veya merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan bir oylama sistemi kullanarak, seçmenler oyları kolayca doğrulayabilir. Bu aynı zamanda oyların sayılması konusunda hiçbir partinin sahtekarlık yapamayacağı anlamına gelir. Bu yaklaşımı kullanmanın bir başka yararı da, oylama biter bitmez sonuçların açıklanabilmesidir..

Peki, merkezi olmayan bir oylama sisteminin faydaları nelerdir??

 • Herhangi bir manipülasyon veya sahtekarlık olmayacak
 • Komplo teorileri yok
 • Tehditlere hayır

Enerji

Merkezi Olmayan – Merkezi karşılaştırma konseptimizde tartışacağımız başka bir faydalı kullanım durumu.

Şu anda, merkezi kuruluşlar, hizmetlerini nerede ve hangi fiyata sunmak istediklerine karar veren enerjiyi çoğunlukla kontrol eder ve dağıtır..

Bunu çözmek için, ademi merkeziyetçilik benzersiz bir çözüm bulabilir. Aracıyı kesmek için kullanabileceğiniz merkezi olmayan bir elektrik şebekesi kullanabilir..

Aynı zamanda enerji elde etmek veya enerji üretmek ve sonra başkalarına satmak isteyen herkese eşit fırsat sağlar..

Profesyoneller tabii ki de dahil olmak üzere orada

 • Adil pazar
 • Üçüncü şahısların katılımı yok
 • Merkezi olmayan ödeme sistemi, merkezi olmayan enerji platformlarıyla çalışabilir.

Sonuç: Hangisi Kalacak? Merkezileştirilmiş ve Merkezi Olmayan

Hem merkezi hem de ademi merkeziyetçi kendi avantajlarına sahiptir. Hiç şüphe yok ki hükümetlerin, kuruluşların ve şirketlerin, uğruna verimlilikten vazgeçmeleri gerektiğinde bile varlıkları üzerinde kontrol sahibi olmak istiyorlar..

Ancak, ademi merkeziyet kalıcıdır! Ve zamanla, daha fazla şirket bundan faydalandıkça büyüyecek. Ayrıca, sürdürülebilir bir yakın ortamla ve hibrit veya birleşik blok zinciri çözümlerinin yardımıyla ademi merkezileştirmeyi de uygulayabilirsiniz..

Bu bizi merkezi olmayan ve merkezileştirilmiş rehberimizin sonuna götürüyor. Şimdiye kadar, her birinin neler sunabileceği konusunda iyi bir fikre sahip olmalısınız..

Peki karşılaştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Merkezi olmayan ve merkezi olmayanlar söz konusu olduğunda görüşleriniz nelerdir? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me