Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) son zamanlarda önemli bir kabul görmüştür. Aşağıdaki tartışma, perakende ve toptan merkez bankası dijital para birimi seçeneklerinin daha iyi anlaşılmasını amaçlamaktadır..

Kripto para birimindeki yeni trendlerin ve bunların finans alanındaki uygulamalarının farkında olan herhangi bir kişi, CBDC’leri duymuş olmalıdır. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri, sınıflandırmalarını ve farklı işlevlerini çevreleyen birçok belirsizliğe sahiptir..

CBDC’ler önemli bir kabul görseler de, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini ne ölçüde geliştirebileceklerini öğrenmek oldukça kafa karıştırıcı. Ek olarak, merkez bankalarının dijital para birimlerini oluştururken dikkate aldıkları dikkate değer tasarım ilkelerine ilişkin birçok önemli endişe var..

Aşağıdaki tartışmada okuyucular, hem perakende hem de toptan merkez bankası dijital para biriminin karşılaştırmalı incelemesinin ayrıntılı bir izlenimini bulabilirler. Ek olarak, okuyucular her bir merkez bankası dijital para birimi türünün altında yatan motivasyonu da keşfedebilirler..

Şimdi kayıt: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Masterclass

CBDC’lere Giden Yol

CBDC’nin iki önemli kategorisine dalmadan önce, ödemelerin tarihçesine kısaca değinelim. Para, ekonomik faaliyetin önemli bir yönüdür ve kullanıcıların ihtiyaçları ile derinlemesine ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle para, tarih boyunca sürekli kaydileştirmeye odaklanarak sürekli olarak farklı biçimlere dönüşmüştür..

Son birkaç yıl içinde, internet tabanlı çözümler, küresel işlemlerde dijital olarak bağlantılı bir ekonomiye doğru radikal bir geçişi teşvik etti. Birçok şirket, dijital ticarete geçiş fırsatından yararlandı ve endüstri liderleri olarak müthiş bir itibar kazandı. Ancak son zamanlarda ödeme konusunda birçok yeniliğe tanık olduk. Hikaye, Bitcoin’in tanıtımıyla başladı, ardından Ethereum blok zincirine dayalı stabilcoinler izledi..

Kripto para birimi platformlarında düzenli olarak milyarlarca dolar değerinde işlemler gerçekleştirilir ve bu, ödeme endüstrisinde devrim yaratma potansiyellerini gösterir. Kripto para platformları, kullanıcıların coğrafi konumuna bakılmaksızın finansal katılımı iyileştirmek için çekici bir değer teklifi sunuyor. Öyleyse, bir merkez bankası dijital para birimi denklemin içine giriyor?

CBDC’lere ilişkin bakış açıları

Merkez bankaları büyük ölçüde parasal ve finansal istikrarı korumaya odaklanmıştır. Bu nedenle, blockchain ve stablecoin teknolojilerindeki yenilikler, merkezi bankacılık kurumlarını ödeme endüstrisindeki değişimler durumunda zorluklarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı. Bu durumda merkez bankaları için en yaygın çözümlerden biri, özel dijital ödemeler için bir alternatifin sağlanmasıdır. Nakit paranın dijital bir varyantı olarak CBDC’lerin konusu çerçeveye giriyor..

Facebook, Libra adıyla kendi dijital para birimini getirme planlarını duyurdu. Merkez bankaları özellikle parasal istikrar ve Facebook’un Libra’sı ile mevcut fiat devlet para birimleri için riskler konusunda endişeli. Facebook milyarlarca kullanıcısı olan çevrimiçi bir devdir ve kendi parasını tanıtırsa, merkez bankaları için çok stresli olabilir. Bu nedenle, merkez bankalarının bir CBDC alternatifi hakkında ciddi olarak düşündükleri doğru zaman olabilir..

Facebook Libra’nın başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi, merkez bankalarının parasal egemenliği için riskler sunmaktadır. Ayrıca, Libra için ödeme işlevi dışındaki diğer roller, küresel para sisteminin standartlarında değişiklikler getirebilir. Sonuç olarak, düzenleyiciler, para sistemini yönetmede potansiyel zorlukları bulma konusunda da endişelenmelidir. Bununla birlikte, merkez bankası dijital para birimi kavramı başlangıçta merkez bankaları tarafından hoş karşılanmadı..

Temel olarak, merkez bankaları, bir merkez bankası tarafından ihraç edilen bir dijital para birimi konusunda, değişen derecelerde ihtiyatla aşırı ihtiyatlıydı. Bazı merkez bankaları CBDC’leri “bekle ve gör” fırsatı olarak görürken, diğerleri bunu olumsuz bir faktör olarak görmezden geldi. Öte yandan, özellikle tüm dünyadaki merkez bankaları ve hükümetlerden merkez bankası dijital para birimlerine yönelik tepkiler, CBDC’lere yönelik revize bir duruş çağrısında bulundu. Günümüzde CBDC geliştirme potansiyelini yönlendiren faktörlere bir göz atalım..


Facebook’un Libra dijital para birimini depolamak için kullanılan Novi cüzdan. İşte Novi cüzdanı için hızlı bir rehber.

Uluslararası Para Fonu

Uluslararası Para Fonu (IMF), Kasım 2018’de dijital para birimlerindeki yenilik potansiyelini değerlendirmeye başladı. Ayrıca, CBDC’lerin tasarlanması için teklifler için olumlu seviyelerde destek de gösterdi. IMF’nin üst düzey yöneticileri, merkez bankalarını kamu politikası hedeflerini ele almak için CBDC’lerin işlevlerini değerlendirmek için çağırdı. IMF, ödemelerde, finansal katılımda ve tüketici güvenliğinde mahremiyeti iyileştirmek için CBDC’nin faydalarına dikkat çekti..

Uluslararası Ödemeler Bankası

Bank of International Settlements (BIS) de duruşunu merkez bankaları tarafından ihraç edilen dijital para birimlerine çevirdi. BIS’deki yöneticiler, büyük teknoloji devlerinin ağ etkilerinden yararlanarak parasal ekosisteme kolaylıkla hakim olabileceklerini güçlü bir şekilde hissediyorlar. Şu anda BIS, çeşitli merkez bankalarının ulusal fiat para birimleri temelinde dijital para birimlerinin araştırılması ve geliştirilmesi için çabalarını destekliyor..

BIS, öncelikle merkez bankası dijital para birimlerini, büyük teknoloji devlerinin finansal hizmetlere girişini engellemeye yönelik yeni kapsamlı kamu politikası için bir araç olarak görüyor. Öte yandan BIS, küresel finansal sistemin istikrarı üzerinde CBDC’lerin kullanılmasının potansiyel etkileri konusundaki belirsizliği de ifade etti..

Çin Halk Bankası

Çin Halk Bankası da hükümet destekli yeni bir dijital para birimi getirme çabalarını artırıyor. Ayrıca, Çin Halk Bankası, Çin’in merkez bankasıdır ve yeni dijital para birimi aynı zamanda dünya çapındaki kripto para birimi rekabetinde dikkate değer bir konuma ulaşmaya odaklanmaktadır..

Şu anda, merkez bankası, merkez bankası dijital para birimlerinin ortak araştırılması ve geliştirilmesi için piyasa odaklı kurumlardan yararlanıyor. Ayrıca, yeni merkez bankası dijital para birimi, yeni bir para politikası aracı veya yatırım varlığı olarak hizmet edebilir. Öte yandan, merkez bankası dijital para birimi, bankalar tarafından mevduata sunulan faiz oranları için bir ölçüt görevi görebilir..

Çin, hükümet tarafından desteklenen ve yeni ulusal para birimi olması amaçlanan DCEP projesini başlatıyor. Şimdi DCEP projesi hakkında daha fazla bilgi edinin!

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası da merkez bankası dijital para birimleri konusunda olumlu bir duruş sergiliyor. ECB, CBDC’lerin amaçlarına göre sınıflandırılmasına dikkat çekmiştir. Özellikle CBDC’lerin perakende veya toptan satış kategorisinde olması gerekip gerekmediğini doğrulamaya odaklanmıştır..

ECB’deki yöneticiler, perakende CBDC’lerin genel halk için faydalı olabileceğini belirtti. Öte yandan, toptan CBDC’lerin finansal kurumların hedeflerine uygun olması muhtemeldir. Bu nedenle, perakende ve toptan CBDC konseptiyle ilk kez karşılaştığımız yer burasıdır! Şimdi, bu iki CBDC kategorisi hakkında daha fazla ayrıntı keşfetmekten heyecan duymalısınız..

Şimdiye kadar sunulan bilgiler, küresel finans kurumları tarafından algılanan CBDC’lerin gerekliliği hakkında net bir izlenim sunmaktadır. Bununla birlikte, CBDC’lerin gelişimini yönlendiren kritik faktörleri yansıtmak da önemlidir. Şu anda CBDC’leri tercih etmenin nedenlerine aşağıdaki gibi bir göz atalım..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Enterprise Blockchain Temelleri Eğitim Kursu

Neden CBDC’ler için Drive?

Merkez bankalarının kademeli olarak kendi CBDC’lerini uygulamaya koymaya yönelik olumlu bir duruş sergilediği açıktır. Merkez bankası tarafından çıkarılan dijital para biriminin tanıtılmasını isteyen dikkate değer argümanlardan bazıları:.

Merkez bankası dijital para birimi, nakitsiz bir topluma dönüşüm için güvenilir bir seçenektir. Fiziksel ödemelerin elektronik ödemelerle değiştirilmesini isteyebilirler. Ayrıca, CBDC’ler daha iyi güvenlik ve likidite seviyelerine sahip ödeme araçları olarak da hizmet edebilir. CBDC’ler ayrıca nakit yönetimi maliyetlerini azaltma potansiyelinden de yararlanır çünkü tüm işlemler kolayca izlenebilir ve dijital değişkenlerdir..

Merkez bankası parasının dijital para birimine geçişi, kayıt dışı temelli bir ekonomiden resmi tabanlı ekonomiye geçişi de beraberinde getirebilir. Sonuç olarak, ekonomi verimlilik, vergi yönelimi ve şeffaflığa daha fazla odaklanabilir. Aynı zamanda, blockchain tabanlı merkez bankası dijital para birimlerine geçiş, para politikasının etkisini artırabilir..

CBDC’nin Artan Faydaları

CBDC’ler, negatif faiz oranlarından kaçınmaya yardımcı olabilecek nakit ikame kapsamını kısıtlayabilir. CBDC’lerin uygulanması, yeni para politikası araçlarının kullanılmasını sağlayabilir. Öte yandan, CBDC’ler, merkez bankalarının fiyat istikrarına odaklanan para politikası taleplerini çözebilecek toplam talebin artmasına da yardımcı olabilir..

CBDC’ler için önerilerin çoğu, özellikle de gelişmekte olan ekonomilerde, finansal kapsayıcılığa odaklanmaktadır. Nüfusun çoğunluğu bankacılık hizmetleri veya ticari bankalara erişim eksikliği ile karşı karşıya olduğundan, CBDC’ler dijital ekonomileri teşvik edebilir. Sonuç olarak, sosyal ve ekonomik katılımı iyileştirmek için güvenilir araçlar olarak hizmet edebilirler..

CBDC ile ilişkili düzenleyici çerçeve, ödeme endüstrisine yeni giriş yapanlar için daha düşük giriş engelleri sağlayabilir. Buna ek olarak, yeni girenler ayrıca müşterilere ödeme hesapları sunabilir ve mevcut bankalar için rekabet düzeyini artırabilir. Sonuç olarak, birçok bankacılık dışı kurum ve küçük banka, ödemelerini yürütmek için daha büyük bankalara bağımlı olmaktan kaçınabilir..

Son olarak, merkez bankası dijital para birimleri lehine en önemli argüman, daha verimli ve güvenli bir finansal sisteme dikkat çekiyor. CBDC’ler, mevcut toptan finans sistemlerinde iyileştirmeler sağlayabilir. Örneğin, CBDC’ler sınır ötesi ödemeleri ve uzlaştırma sistemlerini, bankalar arası ödemeleri ve uzlaştırma sistemlerini ve ödeme sistemlerine karşı teslimatı basitleştirebilir..

Bireyler, bankacılık dışı finansal kuruluşlar ve özel sektör şirketleri, herhangi bir nakit mevduatı olmadan doğrudan merkez bankası parası ile ödeme yapabilirler. Sonuç olarak, ödeme sistemleri genelinde daha düşük likidite konsantrasyonu ve kredi riski riskleriyle karşı karşıya kalabilirler. Sonuç olarak, büyük bankaların sistemik önemlerini yavaş yavaş yitirmeleri muhtemeldir. Bu nedenle, CBDC’ler, oldukça düşük riskli banka mevduatları için ideal olarak uygun alternatiflerdir..

ABD, dijital dolar adı verilen yeni bir tür CBDC projesi geliştiriyor. İşte dijital dolar projesi ve dijital dolar cüzdanı hakkında kapsamlı bir kılavuz.

CBDC’lerin Kategorileri

Merkez bankası dijital para birimleri için çok sayıda olumlu faktöre dayanarak, küresel para ve ekonomik sistemde yeni değişiklikler yaratabilecekleri açıktır. Bununla birlikte, CBDC’ler, hedef kullanıcı tabanına bağlı olarak iki farklı teklif olarak sınıflandırılır. Karşılaşabileceğiniz en yaygın iki CBDC teklifi türü aşağıdaki gibidir,

  1. Perakende merkez bankası dijital para birimi
  2. Toptan Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Öte yandan, okuyucular, perakende ve toptan satış özelliklerine sahip birçok CBDC’nin olduğunu da not etmelidir. Öyleyse, bu tartışmanın gerçek gündemini ele almak için her iki CBDC türüne daha derin bir göz atalım..

Perakende CBDC’ler

Perakende merkez bankası dijital para birimi, özellikle genel halka odaklanır. Genel olarak, dağıtılmış defter teknolojisine dayalı perakende CBDC’ler, kullanılabilirlik, anonimlik ve izlenebilirlik özelliklerini içerir. Aynı zamanda faiz oranı uygulaması için olanaklar da sunabilirler. Perakende CBDC’ler özellikle gelişmekte olan ekonomilerde bulunan merkez bankaları arasında ünlüdür..

Perakende CBDC’nin popülaritesinin birincil nedeni, fintech’teki büyüme fırsatlarından yararlanma motivasyonudur. Ek olarak, nakitsiz bir topluma daha hızlı bir geçiş sunmanın yanı sıra finansal katılımı teşvik eder. Ayrıca, perakende CBDC’ler, nakit baskı ve yönetim maliyetlerinin azaltılmasına da yardımcı olur..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Sertifikası

Anahtar Faktörler

Şimdi, perakende CBDC’lerin altında yatan ilkeler olan temel faktörlere aşağıdaki gibi bir göz atalım..

  1. Perakende CBDC’ler, merkez bankası bilançosundaki yükümlülük tarafı için en uygun olanlardır.
  2. Piyasaya sürüldükten sonra, perakende CBDC’ler yeni bir merkez bankası parası çeşidi sunabilir. Daha sonra, CBDC ayrıca merkez bankası düzenleme, yönetim ve kontrol işlevlerine tabidir. Daha sonra, perakende CBDC’lerin arzı da ülkenin para politikasına odaklanacaktır..
  3. CBDC’lerin dağılımı, merkez bankası tarafından ilgili itibari para birimi ile bire bir parite ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda, CBDC’ler nakit ve ticari banka parasına karşı sorunsuz ve esnek dönüşüm için desteğe sahip olmalıdır..
  4. Bankalar veya işletmeler, diğer işletmelerin bunun üzerinden hizmet ve ürün yaratmasına izin vermek için açık altyapılar üzerinde perakende CBDC’ler geliştirebilirler..
  5. Perakende CBDC’lerin bir diğer önemli özelliği, kullanıcıların dijital para birimine erişmek veya almak için bir banka hesabına ihtiyaç duymamasıdır. Ek olarak, perakende CBDC’lerle ilişkili işlem maliyeti, mevcut ücretlerden daha düşük olmalıdır..
  6. Hepsinden önemlisi, perakende merkez bankası dijital para birimleri yasal bir ihale ve ödeme şekli olarak kabul edilmelidir. CBDC’ler ayrıca devlet kurumları ve işletmelerin yanı sıra vatandaşlar için güvenli bir değer deposu görevi görmelidir..

Toptan Satış CBDC’ler

Bir sonraki önemli CBDC kategorisi doğrudan toptan CBDC’lere atıfta bulunur. Toptan CBDC’ler, bir merkez bankasında rezerv mevduatı tutan finans kurumları için uygundur. Toptan merkez bankası dijital para birimi, ödemelerin ve güvenlik anlaşmalarının verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, likidite ve karşı taraf kredisi endişelerini de giderir..

Değer odaklı toptan CBDC’ler, kısıtlı erişimli bir dijital belirteç aracılığıyla merkez bankasındaki rezervlerin değiştirilmesini veya desteklenmesini sağlayabilir. Token, toptan merkez bankası dijital para birimlerinde taşıyıcı bir varlık görevi görecekti. Sonuç olarak, gönderen, işlem sırasında herhangi bir aracı olmadan alıcıya değer aktaracaktır..

Bu nedenle, yeni sistem mevcut sistemden önemli ölçüde farklı olacaktır. Mevcut sistem, merkez bankalarının gerçek değerleri transfer etmeden müşterilerin hesaplarına kredi vermesini ve borçlandırmasını içermektedir. Toptan CBDC’ler, merkez bankaları için en uygun alternatif olarak kabul edilmektedir. Maliyetleri düşürürken toptan finans sistemlerinin hızını ve güvenliğini artırmak için olağanüstü yeteneklere sahiptir.

BIS’e göre, toptan satış CBDC, ödeme ve uzlaştırma sistemleri için potansiyel faydalar sunabilir. Merkez bankaları tarafından halihazırda yürütülen ve incelenen farklı deneylerdeki toptan CBDC’lerin performansı, potansiyel avantajlarını da ortaya koymaktadır. Kanada’daki Proje Jasper ve Singapur’daki Ubin Projesi kapsamındaki CADcoin ve Japonya-Euro Bölgesi’ndeki Stella Projesi toptan CBDC’lerin en önemli örneklerinden bazıları.

Dijital varlıklar ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) ile ilgili isteğe bağlı sanal konferansı şimdi izleyin!

Perakende vs Toptan Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Peki, iki merkez bankası dijital para birimi birbirine karşı nasıl performans gösteriyor? Gelişmiş ekonomilerle karşılaştırıldığında, yükselen ekonomilerdeki merkez bankaları perakende CBDC’ler konusunda daha istekli. Pek çok merkez bankası, merkez bankası para birimi ile özel sektör parası arasında çatışma yaratmak istemediğinden, bu faktör artık şaşırtıcı değil. Perakende CBDC kullanmanın potansiyel avantajları üzerindeki kısıtlamaları dikkate almak da önemlidir..

Gelişmiş ekonomiler söz konusu olduğunda, perakende CBDC’ler abartılı olabilir. Bir merkez bankası, hemen hemen herkesin değer depolamasına ve elektronik merkez bankası parası yoluyla ödeme yapmasına izin veren bir dijital para birimi çıkardığında, finansal istikrar ve para politikası çeşitli risklerle karşı karşıya kalır. Bu nedenle, perakende CBDC’ler bu bağlamda dikkate değer bir sınırlama sunar. Öte yandan, toptan CBDC’ler bir dizi avantaj sağlayabilir.

Toptan CBDC’lerle perakende ödeme ve uzlaştırma sistemlerinin verimliliğinin yanı sıra, kullanıcılar bunları gerçek zamanlı olarak daha iyi kullanılabilirlikle izleyebilir. Halihazırda, vatandaşların çoğu, Avrupa ülkelerinin çoğunda yaygın nakit kullanımıyla finansal tabana yayılmanın tadını çıkarmaktadır. Toptan CBDC’nin avantajları, diğer platformlarla bağlantı kurma desteğine de izin verir. Toptan Satış CBDC’ler, kullanıcıların menkul kıymetleri veya forex platformlarını doğrudan nakit platformlarına bağlamasına olanak tanır.

Sonuç olarak, yerleşim risklerini ortadan kaldırırken işlemlerin hızını artırabilirler. Ayrıca, anlık toptan merkez bankası dijital para sistemleri, OTC piyasalarında takas hızını ve sendikasyonlu ticaret finansmanı ve kredilendirmeyi artırabilir. Toptan CBDC’ler ayrıca aracıların sayısını etkili bir şekilde azaltarak daha basit sınır ötesi ödeme sistemlerini teşvik eder..

Aşağıdaki tabloda perakende ve toptan CBDC’ler arasındaki farkların bir özetini yansıtabilirsiniz..

Sonuç 

Açıkça fark edebileceğiniz gibi, merkez bankası dijital para birimleri para dünyasında bir sonraki büyük şey olabilir. CBDC’lerin artan popülaritesi, büyük ölçüde toptan CBDC’lerle ilişkili avantajlara dayanacaktır. Uygun maliyetli küresel ödemeler sağlarken sınırlı kesinti sağlayabilirler..

Aynı zamanda kullanıcılar toptan CBDC’ler ile işlemlerinde güvenlik ve hız avantajlarından da yararlanabilmektedir. Peki, merkez bankası dijital para birimi için bir sonraki adım nedir? Merkez bankalarının tüm dünyada genel finansal ekosistem üzerinde hakimiyetlerini uygulayabilecekleri yer burasıdır..

Öte yandan, merkez bankaları CBDC’leri geliştirmek için bir uzmanlık sıkıntısı ile karşı karşıyadır. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) ana sınıfımızla merkez bankası dijital para birimi özellikleri, kullanım durumları ve etkileri hakkında daha fazlasını keşfetmeye başlayın. CBDC ekosisteminin gelişiminin aktif bir parçası olmak mı istiyorsunuz? Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP) kursumuzla başlayın ve sertifikalı bir uzman olun!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me