Blockchain, perakende sektörleri için muazzam miktarda fırsat sunabilir. Perakende sektöründe blockchain’in rolüne daha yakından bakalım.

Perakende endüstrileri, salgın dünyaya çarpmadan önce geçen yıl bile patlama yaşıyordu. Birçok perakende şirketi çevrimiçi satın alma olanakları sunsa da, birincil gelir fiziksel mağazalarından gelir. Bununla birlikte, pandemi geldikten sonra perakendeciler tedarik zincirini sürdürmek, ürün satmak, mağaza açmak ve tüm müşterileri ve çalışanları güvende tutmak gibi bazı önemli sorunlarla karşı karşıya kaldı..

Bununla birlikte, bu endüstri en başından itibaren blockchain teknolojisini benimsemiş olsaydı, bunların hepsinden kaçınılabilirdi. Gerçekte, blok zincirinin güvenilirliği, sürdürülebilirliği ve izleme kalitesi ve yönetim süreçlerinde yardımcı olma, perakende sektörlerine ihtiyaç duydukları nihai dijitalleşmeyi sunabilir..

Yani, perakende sektörünün blok zincirine daha ciddi bir şekilde odaklandığı ve onu eski sistemlerine entegre etmeye başladığı zamandır. Bu nedenle, bu kılavuzda, perakende sektörünün neden blockchain’e ihtiyacı olduğunu ve blockchain’in tüm sorunları nasıl çözebileceğini ele alacağız..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Perakendede Blockchain: Bu Endüstrinin Gerçekten Blockchain’e İhtiyacı Var mı??

Bu endüstrinin gerçekten blockchain’e ihtiyacı olup olmadığını merak etmek normaldir. Gerçekte, perakende sektörü diğer sektörlere kıyasla oldukça iyi durumda görünüyor. Bununla birlikte, bu sektör, daha önce ele alınması gereken birçok dahili sorunla ilgilenmektedir. Bu sektörün şu anda blok zinciri gibi bir değişime ihtiyaç duymasının ana nedeni budur. Olası sorunları kontrol edelim.

Tüketici Beklentilerini Değiştirmek

Perakende sektörü birçok değişken unsurla uğraşmak zorundadır ve bunlardan biri de tüketici beklentileridir. Gerçekte, tüketici beklentileri oldukça hızlı değişiyor gibi görünüyor ve buna ayak uydurmak zor. Bir gecede tüketicilerin zevklerini değiştiren çok fazla unsur var. Örneğin, tüketicinin iyi bir kısmı bugün bir ürünü sevebilir, hemen ertesi gün farklı düşüncelere sahip olabilir ve hatta bazıları artık ürünü beğenmeyebilir..

Mevsim değişiklikleri, özel günler, tatiller, trendler bunda önemli faktörlerden bazılarıdır. Bu nedenle, perakende sektörünün tüm bu bilgileri kavrayacak kadar akıllı olması gerekiyor. Ancak, doğru tahminler bu güne kadar hala mümkün değil.

Yetersiz Müşteri Bağlılığı Bakımı

İyi bir marka sadakati yaratmak için iyi bir müşteri deneyimine sahip olmanız gerekir. Gerçekte perakendecilerin en çok öne çıkan konularından biri, kolayca değiştirilebileceğini düşünerek eski müşterilerini kaybetme pratiğidir. Bazen tüketicilerle iş yapmanın zor olabileceğini biliyoruz. Ama salıverme pratiği ancak daha sonra sizi rahatsız etmek için geri gelebilir..

Örneğin, bu zihniyette kalırsanız, işinizi ölçeklendirmek daha zor olacaktır. Promosyonlar veya satış teklifleri veya özel indirimler eski müşterilerinizin istendiğini hissetmesine yardımcı olsa da şu anda yeterli değil çünkü perakendeciler çoğu zaman kişiselleştirilmiş teklifler sunamıyor.


Verimsiz İç İletişim

Bu, çok sayıda bölüme sahip oldukları için büyük perakende şirketleri için en uygun olanıdır. Bu nedenle, bu kadar bölünmeyi aynı anda sürdürmek maliyetli ve karmaşıktır. Bu nedenle, bu bölümleri dahili olarak iletişim kurarak yönetmenin ve çalıştırmanın karmaşıklığı zaman zaman mümkün olmayabilir..

Sonuç olarak, bölümler arasındaki iletişim eksikliği, müşteri memnuniyetini azaltmanın yanı sıra iş sürecini de bozabilir. Bu iletişimleri otomatikleştirmek için uygun bir sistem olmadan, bu sorunu sürdürmenin uygun bir yolu yoktur. Bu nedenle, teknolojilerden yardıma ihtiyaçları var.

Gelişmiş Teknolojilerin Kullanılmaması

Pek çok teknoloji, belirli işletmeler için özel olarak üretilmiştir ve doğru kullanıldığında ekstra faydalar sağlamaya yardımcı olabilir. Ancak perakendeci firmalar bu eğilimin tamamen gerisinde kalıyor. Bugüne kadar bile birçok perakendecinin hat içi varlığı bile yok. Bu nedenle, büyük ölçüde geride kalıyorlar.

Gerçekte, uzun zaman önce süresi dolan eski yöntemi hala kullanıyorlar. Ayrıca, çoğu durumda perakendeciler teknolojiyi zor bir görev olarak görür ve onu doğru şekilde kullanma yeteneğine sahip değildir..

Yine, bazı perakende şirketleri ihtiyaç duydukları teknolojiyi seçmek için yanlış kararlar veriyor. Bu, perakendeye aynı faydayı sunamayan diğer işletmeler için bir çözüm olarak verimsizliklere ve para israfına yol açabilir..

Daha Benzer Konuları Keşfedin: Sigorta Sektöründe Blockchain’in Önemi

Zayıf Modern Pazarlama Stratejisi

Evet, birçok perakende şirketi yavaş yavaş çevrimiçi pazarlama alanına geçiş yapıyor. Ancak konuyla ilgili uygun bilgi tabanının eksikliği, neredeyse hiç çıktıyla çok fazla para yatırmalarına neden oluyor. Gerçekte, yalnızca sosyal medya pazarlamasına bağlı kalamazsınız; ürünlerinizi müşterilere pazarlamanın çeşitli yolları vardır.

Dahası, günümüzde müşteriler kişisel markalarından bire bir etkileşime girmeyi seviyor. Dolayısıyla, onlara bu özelliği sunamazsanız, yakında markanıza olan ilgilerini kaybedebilirler. Yine, perakende şirketleri bazen ürünleri çok fazla pazarlayabilir ve bu da müşteri memnuniyetsizliğini artırır..

Dolandırıcılık ve Sahte Ürünler

Bu sektörün en önemli sorunlarından biri, artan miktarda dolandırıcılık faaliyetleri ve sahte ürünlerdir. Pazarda yalnızca perakende şirketlerinin biriktirdiği itibarı sarsan çok fazla sahte ürün değil, aynı zamanda dahili dolandırıcılık faaliyetleri de geliri olumsuz etkiliyor..

Aslında, sahte malların belirlenmesi giderek zorlaşıyor, bu da daha fazla tüketici memnuniyetsizliği anlamına geliyor. Sorunu doğru bir şekilde ele almadan, hem müşteri hem de perakendeci değerli paralarını kaybetmeye devam edecek. Dolayısıyla, perakende şirketlerinin bu sorunu olabildiğince hızlı çözmesi gerekiyor..

Siber Hack’ler

Artan siber saldırı sayısı, perakende şirketleri için bir başka darboğazdır. Gerçekte, çoğu perakende şirketi, açıkçası oldukça savunmasız olan tipik bir istemci-sunucu ağ oluşturma modeli kullanıyor. Bu nedenle, sunuculara girmek ve önemli verileri çalmak neredeyse kolaydır. Ayrıca, her perakende şirketi müşterileri hakkında veri tuttuğundan, bu verileri değiştirmek ve kredi kartı veya banka hesabı bilgilerine erişmek oldukça kolaydır. Bu, hızla çok fazla gelir kaybına yol açan büyük bir güvenlik ihlali haline gelebilir. Dahası, tüketicilerin verileriyle size güvenemeyeceği anlamına da gelir ve bu da markanız için iyi bir izlenim değildir..

Perakende Fiyat Enflasyonu

Günümüzde tüketiciler, günlük yaşam ihtiyaçları için giderek daha fazla ödeme yapmak zorunda. Bu nedenle, herhangi bir lüks ürünün bütçesi için daha az para biriktirme eğilimindedirler. Bununla birlikte, perakende fiyatları ve yüksek fiyat etiketlerinin dalgalanması, müşteriyi yalnızca para harcamaktan caydırır. Bu nedenle perakendeciler, tüketicileri ürünleri satın almaya ikna etmek için özel teklifler veya indirimler sunmalıdır..

Ancak perakende şirketleri şu anda yüksek maliyetle bile başa çıkamıyor. Ama neden? Doğru otomasyon ve planlama eksikliği, daha fazla üretim maliyetine neden olabilir ve bu da perakende fiyatlarını da artırır..

Dolayısıyla, ölçeklendirmek istiyorsanız, oranı tüketici beklentilerinden daha yüksek tutmak iyi bir strateji değildir..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Perakendede Blockchain’in Faydaları Nelerdir??

Perakendede blockchain kullanmanın birçok faydası vardır. Bu avantajlardan bazıları özeldir ve yalnızca endüstri bu teknolojiyi kullanmaya başlarsa mümkündür. Bununla birlikte, blok zincirinin yardımıyla, bu endüstri kısa sürede tüm engellerin üstesinden gelebilir. Faydalarının neler olduğunu görelim –

Uygun Envanter Yönetimi

Bildiğiniz gibi, perakende şirketlerinin genel verimliliklerini artırmak istiyorlarsa uygun envanter yönetimine ihtiyaçları vardır. Gerçekte, onunla birlikte gelen herhangi bir düşüş yoktur. Şirketler yalnızca envanter yönetimi, ürünleri, son kullanma tarihlerini ve tüketici çıkarlarını takip etmelerine yardımcı olacağı için yararlanabilir..

Perakende pazarındaki blockchain, şirketlerin stoklarını daha verimli yönetmelerine yardımcı olabilir. Dahası, gerçek zamanlı olarak tüketici talebine göre ürün kıtlığı veya ürün fazlası sürecini otomatikleştirebileceği için onlara çok fazla para kazandıracak. Perakende sektörü için harika bir kullanım olduğuna inanıyoruz.

Ödeme Yöntemi Olarak Kripto Kullanımı

Perakende pazarında blockchain’in bir diğer harika kullanımı ise kripto ödeme yöntemleridir. Bildiğiniz gibi, kripto para piyasaları şu anda patlama yaşıyor. Dahası, farklı ülkelerin pratik olarak fiat paranın kripto versiyonu olan merkez bankası dijital para birimleri üzerinde çalışmaya istekli olduğu görülüyor..

Öyleyse, kripto para birimleri geleceğin parası olacak gibi görünüyor. Burada perakende şirketleri, ürünler için resmi ödeme olarak zaten mevcut olan kriptoyu kullanarak bir adım önde olabilirler. Gerçekte, tüketicileri heyecanlandırmak ve güvenli ve dijital parayı şeffaf bir şekilde kullanarak ürün için ödeme yapmalarına yardımcı olmak iyi bir stratejidir..

Daha İyi Müşteri Kimliği Yönetimi

Bildiğiniz gibi, çoğu perakende şirketi, oldukça savunmasız olan tipik bir istemci-sunucu ağ oluşturma modeli kullanır. Dolayısıyla, bu verileri değiştirmek ve tüketici kredi kartı veya banka hesabı bilgilerine erişmek oldukça kolaydır. Bu, büyük bir gizlilik ihlali ve eyalet yasalarının açık bir ihlalidir.

Bu sorunu çözmek için şirketler, müşteriyle ilgili verileri güvence altına almak için perakende pazarında blockchain kullanabilir. Gerçekte, sistemde kimlik doğrulama süreçleri sunabilir ve tüm bilgileri değişmez depolamada saklayabilirler. Bu nedenle, müşteri yalnızca bilgilerine erişebilir ve hiçbir üçüncü taraf ağı ihlal edemez ve bu bilgileri kötüye kullanamaz..

Blockchain, hemen hemen her sektör için avantajlar sunabilir. Blockchain teknolojisinin avantajlarına şimdi göz atın!

Perakende Satış Vergisini Düzenleyin

Perakende satışta blok zincirinin faydalarından bir diğeri de perakende satış vergisini düzene sokma sürecidir. Gerçekte, her yıl, her perakende şirketi satışlarına göre vergi ödemek zorundadır. Ancak, çoğu kişi 14,5 milyar dolar olan bu vergiyi ödemekten kaçınıyor! Dahası, bu vergiden kaçınmanın çoğu çevrimiçi perakendeciler için oluyor. Bu devam ederse, şirketler bunu yaptıkları için kendilerine karşı ağır suçlar bile alabilirler..

Bu nedenle, bu sorunu çözmek için, blok zinciri tabanlı otomatik satış vergisi tahsilatı, vergileri, yaptıkları satış veya kar sayısına göre toplamaya yardımcı olabilir. Dahası, perakendeciler, ağ üzerinde uygun doğrulamadan geçecek olan belgelerini yükleyebilir. Bu, vergiyi zamanında ödemenin ve yasal sorunlardan kaçınmanın gerçekten harika bir yoludur..

Sahte Ürünlerin ve Dolandırıcılığın Önlenmesi

Perakendede blockchain’in faydalarından bir diğeri de dolandırıcılık ve sahte ürünlerin önlenmesidir. Gerçekte, sadece dolandırıcılık nedeniyle, perakende sektörü 2019’da 62 milyar dolar kaybetti. Dahası, yüksek kaliteli perakende şirketleri, yumuşak iade politikaları ve yüksek marjlar nedeniyle kârlarının yaklaşık% 30’unu kaybetti. Ancak mesele kayıp değil, markanın taklit ürünleri satışa sunması nedeniyle aldığı zarardır..

Perakendeciler, blockchain teknolojisini kullanarak mallarını üreticilerden takip edebilir ve her seferinde orijinal ürünü aldıklarından emin olabilirler. Dahası, bu, sahte ürünlerle iyi bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olabilir..

Ürün Kaynağı Sağlama

Perakende kullanım durumlarındaki blok zincirlerinden bir diğeri de ürün kaynağına sahip olma özelliğidir. Şu anda tüketiciler satın aldıkları her şeye şüpheyle yaklaşıyor. Ve parasını ödediklerinde daha fazlasını bekleyebilecekleri için bu tamamen normaldir. Ancak perakende şirketleri, “xxx olarak üretilmiştir” yazan kap üzerindeki mühür dışında herhangi bir kaynak sunamaz.

Böylece, blockchain kullanarak, tüketicinin tek bir ürünün tüm tedarik zincirini izleyebilmesi veya görebilmesi için şirketler nihayet provenansı sunabilirler. Tedarikçilerle başlayacak ve onu satın alan tüketici ile sona erecektir. Müşterilerin şimdi istediği menşeyi sağlayacak ve paralarını otantik bir ürüne harcayabilirler..

Akılda uygun bir iş modeli olmadan, kaldıraç olarak blok zinciri kullanmak zordur. Blockchain geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için nihai blockchain uygulama stratejimize göz atın.

Ürün Sözleşmeleri Sunma

Tedarikçi kanalının uygun şekilde bakımının yapılmaması, bu endüstrinin büyümesini engelliyor. Gerçekte, gönderilerin ödeme süreci, doğrulama ve işleme dahil olmak üzere çok zaman alır. Ancak bu uzun süreç, birçok tedarikçinin söz verilen son tarihe kadar sevkiyat yapmasını engelleyebilir. Bu nedenle, perakendeciler için de çok fazla zarara neden olabilir..

Bununla birlikte, perakende kullanım durumlarında blockchain’in en iyi unsurlarından biri akıllı sözleşmedir. Gerçekte, birçok perakende şirketi, akıllı sözleşmeleri bir ödeme garantisi olarak kullanabilir. Burada, işleme koyulması yalnızca birkaç dakika sürecek bir ödeme sözü sunabilirler. Bu nedenle, tedarikçiler sevkiyatı son teslim tarihine kadar yerine getirmek için motive olacaklardır..

Siber Saldırıların Azaltılması

Perakende kullanım durumlarındaki popüler blok zincirlerinden bir diğeri de siber saldırılara karşı savunmadır. Bildiğiniz gibi, perakende sektörü oldukça sık güvenlik tehditleriyle karşı karşıyadır. Bu nedenle, bu hızla çok fazla gelir kaybına yol açan büyük bir güvenlik ihlali haline gelebilir. Dahası, tüketicilerin verileriyle şirketlere güvenemeyeceği anlamına da gelir ve bu da marka için iyi bir izlenim değildir..

Ancak burada blockchain kullanımıyla senaryo büyük ölçüde değişebilir. Blockchain, siber saldırılarla savaşmak için yüksek güvenlikli protokoller sunabildiğinden, artık hiçbir güvenlik ihlali mümkün olmayacak. Bu nedenle, blok zinciri, ağı üçüncü taraf bir kuruluştan koruyarak gelirleri artırmaya başlayabilir..

Akıllı Sadakat Programları

Bir perakende mağazasındaki blockchain, sadakat programlarında da yardımcı olabilir. Şu anda birçok perakende şirketi, çok daha büyük bir kalabalığa bağlanmalarına ve eski tüketicilerini markalarıyla mutlu etmelerine yardımcı olan sadakat programlarına sahiptir. Ancak sadakat programlarında da verimsizlikler var. Çoğu zaman tüketicinin ödül puanlarını almasına izin vermeyen tutarsız kurallar sunarlar.

Ayrıca, çoğu durumda, sistem uyumsuzluğu nedeniyle, bir tüketici puan almaya uygun olsa bile, alamayabilir..

Ancak blockchain’in akıllı sözleşmeleriyle perakende şirketleri tüm süreci otomatikleştirebilir. Kuralları akıllı bir sözleşmede önceden programlayabilirler ve bir müşteri her kuralı uyguladığında, puanları otomatik olarak alır..

Kişiden Tüccara İşlemler

Bu, şu anda birçok perakendecinin kullanmaya çalıştığı oldukça harika bir blockchain özelliğidir. Bir perakende mağazasındaki blockchain, tüccarların işlemlerini kişiye sunabilir. Gerçekte bu, her iki tarafın da ödeme sürecinden yararlanmasına yardımcı olur. Müşterinin diğer üçüncü taraf finansal hizmetleri kullanarak ekstra ücret ödemesi gerekmez ve satıcı, herhangi bir üçüncü taraf uygulaması kullanmadan doğrudan ödemeyi almaktan yararlanabilir..

Dahası, bu, her iki taraf arasında süregelen bir güven oluşturabilir ve bu da perakende şirketleri için büyük bir artı noktadır..

Daha fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atmak ister misiniz? Şu anda en iyi 20’den fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atın!

Blockchain Teknolojisini Kullanan Perakende Şirketleri

Walmart

Walmart, gıda izlenebilirliği için perakende çözümlerinde blockchain üzerinde çalışıyor. Bunun için Hyperledger Fabric kullanıyorlar. Şu anda, çözüme yönelik teknik desteğini almak için IBM ile çalışıyorlar. Dahası, perakende devi halihazırda blockchain kullanan iki başarılı konsept kanıtı projesi üzerinde çalıştı. Onlara göre, blockchain, gıda kalitesini korumalarına ve herhangi bir feci sonuçtan kaçınmalarına yardımcı olabilir..

Amazon

Amazon, blockchain teknolojisinden en iyi şekilde yararlanıyor. Şu anda, reklamcılık işlerinde blockchain kullanıyorlar. Gerçekte, bu, etkinliklerini etkili bir şekilde artırabildiğinden, aslında blockchain özelliklerinin iyi bir kullanımıdır..

Bunun dışında, müşterinin ihtiyaçlarına göre ağ geliştirme sundukları bir hizmet olarak blockchain gibi blockchain ürünlerini satıyorlar..

Alibaba

Alibaba ayrıca perakende çözümlerinde blockchain üzerinde çalışıyor. Şirket, ürünlerinin izlenebilirliğini artırmak için blockchain kullanıyor. Dahası, zaten blok zincirine dayalı Kaola adlı sınır ötesi bir e-ticaret platformu oluşturdular. Her neyse, bu platform tüm gümrük işlemlerini, lojistik detaylarını ve ürün kayıtlarını kaydedecek. Bu nedenle, iki boyutlu bir kodla sahte ürünlerle savaşmak için de kullanmayı planlıyorlar..

Ahold Delhaize

Ahold Delhaize’nin bir yan kuruluşu olan Albert Heijn, tedarik zinciri süreçlerini dijitalleştirmek için perakende çözümlerinde blok zinciri üzerinde çalışıyor. Gerçekte, evrak işlemlerini azaltmak ve tüm süreci otomatik hale getirmek için teknolojiyi kullanmak istiyorlar. Onlara göre, teknolojiyi kullanarak tedarik zincirlerini temiz, güvenli ve akıllı hale getirmek istiyorlar..

Carrefour

Carrefour, blockchain yarışına uzun zaman önce katıldı. Ayrıca ürünlerini takip etmek için perakendede blockchain uygulamaları üzerinde çalışıyorlar. Dahası, iyi haber şu ki, şirket blok zincirine geçtikten sonra satışlarının büyük ölçüde arttığını iddia ediyor. İzleme süreci Çin’de büyük bir başarıydı. Bu nedenle, onu diğer ülkelere de dahil etmek istiyorlar..

Aldi

Aldi, tedarik zincirlerini yönetmek için perakendede blockchain kullanıyor. Şu anda, kurumsal satın alımlarını doğrulamak için teknolojiyi kullanıyorlar. Verifish ile birlikte organik ve sürdürülebilir İrlanda deniz ürünlerini takip ediyorlar. Dahası, Verifish projeyi geliştirdi ve BIM çözümü destekliyor. Proje 12 ay sürecek olsa da şirket projeyi 2021’de paketlemek istiyor.

IKEA

IKEA’nın adını kim bilmiyor? Ancak bu şirketin perakende sektöründe de blockchain uygulamaları üzerinde çalıştığını bilmekten memnuniyet duyacaksınız. Özellikle İzlanda bölümü, Ethereum kullanarak ticari işlem süreçlerinde yer alıyor. Dahası, çözüm Tradeshift’ten geldi ve programlanabilir nakit kullandılar. Gerçekte, bu aynı zamanda CBDC’nin küresel ölçekte kullanılmasını da sağlar..

Auchan

Auchan ayrıca perakende sektörlerinde blockchain uygulamaları üzerinde çalışıyor. Şirket kısa süre önce Fransa, Portekiz, İtalya, İspanya ve Senegal’de blockchain kullanarak bir gıda izlenebilirliği uygulaması başlattıklarını duyurdu. Bu, tüketicilere QR kodunu tarayarak ürünün ömrünü takip etmelerini sağladıkları için harika bir kaynak örneğidir..

Ev deposu

Home Depot, perakende şirketleri arasında bilinen bir başka isimdir. Bir perakende mağazasında blockchain kullanarak, yanlış yönetim nedeniyle ortaya çıkan herhangi bir tedarikçi anlaşmazlığını ortadan kaldırmak istiyorlar. Dahası, anlaşmazlık envanteri de şişirebilir ve bu da verimli değildir. Bu nedenle Home Depot, tedarikçilerden gelen tüm satın alımları takip etmek ve her şeyin iyi korunmasını sağlamak için pilot bir çözüm üzerinde çalışıyor..

Hedef

Hedef, tedarik zincirini yönetmek için perakendede blockchain kullanıyor. Ancak, projenin doğru uygulamasını henüz bilmiyoruz, ancak çözüm için Hyperledger testere dişi kullandıklarını biliyoruz. Ancak daha sonra, perakende sektörünü daha etkili bir şekilde hedeflemelerine yardımcı olan Hyperledger Grid’e geçtiler..

Daha fazla oku: Blockchain Teknolojisini Kullanan İlk 50 Şirket

Son düşünceler

Perakendede blockchain, bu sektörün birçok yönünü değiştirebilir. Bu sektör zaten kendi başına oldukça güçlü olmasına rağmen, ileride sorunlara neden olabilecek birçok konuyla hala ilgilenmektedir. Ancak blok zinciri kullanarak, bu endüstri tüm eksikliklerin üstesinden gelebilir ve tüketiciler için daha fazla özellik sunabilir..

Perakende sektöründeyseniz, bu teknolojiyi ve tüm avantajlarını kucaklamanın zamanı geldi. Blockchain teknolojisini merak eden herhangi bir acemi, ücretsiz blockchain kursumuza göz atabilir ve blockchain yolculuğuna başlayabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me