Dışarıdaki tüm geliştiriciler, hepimizin beklediği oyunun kurallarını değiştiren programlama dili olan DAML hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ancak şimdi Dijital Varlık, dışarıdaki tüm hayranlar için büyük bir sürpriz getiriyor – proje: DABL.

Yayına girdikten hemen sonra, proje DABL, blockchain topluluğunda çok fazla ses getiriyor. Demek istediğim, neden olmasın? Özellikle geliştiriciler için hayatımızı çok daha kolaylaştıran ileri düzey bir teknolojidir..

Ancak birçoğunuz nasıl çalıştığını veya ne tür faydalar sunduğunu tam olarak anlayamayabilirsiniz. Bu yüzden, rahatsız edici zihninize yardımcı olmak için, DABL projesine odaklanan bu kılavuzu bir araya getirdim.

Sadece sıkı oturun, bir fincan kahve alın ve başlayalım!


Nedir project : DABL?

Öncelikle bu projenin neyle ilgili olduğu ile başlayalım. DABL aslında SaaS uygulamanızı veya çözümünüzü en başından bitiş çizgisine kadar düzene koymanıza yardımcı olacak bir bulut platformudur. En iyi kısmın ne olduğunu biliyor musun?

En iyi yanı şudur ki bu platform her şeyi olabildiğince az geliştirmeyle halletmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Çok fazla zaman ve kaynak harcamadan projelerinizi geliştirmenin ne kadar kolay olabileceğini bir düşünün. Gerçekte, proje DABL mimarisi, ölçeklenebilir, basit arka uç uygulamaları geliştirmek isteyen tüm geliştiriciler için harika bir seçenektir..

Ayrıca, şimdi sunucusuz bir deneyimle geliyor! Ayrıca, web uygulamaları gibi yoğun arka uç desteğine ihtiyaç duymayan her tür uygulama, DABL mimarisinden büyük ölçüde yararlanabilir..

Dahası, geliştiriciler zaten bu platforma bakıyorlar ve bunun için proje DABL uygulamaları oluşturuyorlar.

DABL ve DAML’nin güçlü kombinasyonu gerçekten şaşırtıcı.

proje dabl

DABL Projesi’nin Faydaları Nelerdir??

DABL kullanmak, geliştirme süreciniz için harika bir seçenek olabilir. Gerçekte, yalnızca uygulamanızı çok daha hızlı başlatmakla kalmayacaksınız, aynı zamanda çok az mühendis ve temiz bir tasarımla da yapabilirsiniz..

Her neyse, bu platformu kullanmanın faydalarına bir göz atalım.

 • Herhangi birini destekler DAML Uygulama: DABL, kodu değiştirmeden veya yapıyı değiştirmeden uygulamalarınızdan herhangi birini yüklemenize izin verecektir. Böylece, DAML uygulamalarınızı hiçbir zaman otomatik olarak ölçeklendirebilirsiniz.
 • Ücretsiz Uygulama API’leri: DAML’de yazılan uygulama kodlarınızdan herhangi biri, platformdaki uygulamanız için tüm API’leri otomatik olarak oluşturacak ve tanımlayacaktır. Bu nedenle, yapmanız gereken tek şey IoT veya UI cihazlarınızı arka ucunuza bağlamaktır ve hepsi bu kadar!
 • Ücretsiz Kimlik Doğrulama ve Erişim Kontrolü: Herhangi bir uygulama kullanıcısı, API’leri kullanarak doğrudan kimlik doğrulaması yapabilir. Dahası, DAML uygulama kodu her eylemi ve yetkilendirilmiş verileri tanımlar. Dolayısıyla, çözümü güvende tutmak ve kuralları korumak için karmaşık bir politikaya veya temelde yatan mantığa ihtiyacınız olmayacak.
 • Üçüncü Taraf API Desteği: DABL mimarisini kullanarak üçüncü taraf API’leri veya herhangi bir hizmeti doğrudan uygulamanızda da kullanabilirsiniz. Böylece, bunun için herhangi bir ek bileşene veya mimariye ihtiyacınız olmayacak.
 • DAML Ledger Uyumlu: Belki sadece kendi uygulama ortamınızı yönetmek istiyorsunuz. Dolayısıyla, bunun için, DABL için yazdığınız herhangi bir uygulama, diğer tüm türlerde desteklenir. DAML tabanlı defter platformu. Bu, pazar yelpazenizi de genişletecektir..

Kılavuzlarımızdan daha fazlasına göz atın:

 • Kriptografide Hashing
 • Blockchain’e Yatırım Yapan Şirketler
 • Blockchain Oracles: Temelleri Bilin

DABL Eğitimi

Şimdi, platformların konsoluna bir göz atmanın zamanı geldi. Yani, burada kısa bir DABL eğitimi alacaksınız. Ancak, uygun rehberlik için platform eğitimlerine göz atmanızı öneririm. Her neyse, başlayalım!

DABL Konsolu

Ev

Bu, DABL konsolunu göreceğiniz ilk sekmedir. Üzerinde mevcut uygulamalarınız varsa, burada göreceksiniz. Ama hiç yoksa kendi seçeneğinizi yaratın.

Uygulamalar

Burada davet ettiğiniz bir uygulamaya katılabilirsiniz. Dahası, uygulamayı listenizde tutmak için “Ledger ID ile Katıl” seçeneğini göreceksiniz. Ayrıca, en iyi yanı, size kolaylık sağlamak için uygulama için özelleştirilmiş bir ad kullanabilmenizdir..

Bir uygulamaya katıldığınızda, defterde yeni sözleşmeler oluşturabilir, seçimlerinizi uygulayabilir ve hatta aktif sözleşmelerinizi bile görebilirsiniz..

Son Etkinlik

Herhangi bir deftere katıldıysanız, son faaliyet sekmesini görebilirsiniz. Bunu kullanarak sözleşme şablonlarını, tüm tarafları vb. Görebilirsiniz..

Çalışma alanı

DABL’de oturum açtığınızda, kendi çalışma alanınıza sahip olacaksınız. Gerçekte, bu özellik, tüm defterlerinizi yönetmenize ve projelerinizin dosyalarını düzenlemenize olanak tanır. Dahası, DAML dosyalarınızı buraya da yükleyebilirsiniz.

Hızlı Derleme Sekmesi

“Bundan sonra ne yapacağınızı merak mı ediyorsunuz?” arayüzde seçenek. Tıkladıktan sonra, dosya sayısını ve DABL uygulamanızın bölümlerini görebilirsiniz. Her neyse, buraya DAML Tetikleyicileri, UI varlıkları vb. Yükleyebilirsiniz..

Dağıtımlar Sekmesi

Konuşlandırmalar sekmesini görmek için, çalışma alanınızdan bir deftere tıklamanız ve konsolu görmeniz gerekir. Gerçekte, bu sekme dosyaları yapılandırmanıza, uygulama yapılarını yönetmenize, uygulamanızın ön ucunu yayınlamanıza olanak tanır.

DAML Modelleri

Bu modeller esas olarak uygulamanızın işlevsel ve veri yapısını tanımlar.

Otomatik Hizmetler

Uygulamaların çoğu varsayılan olarak otomasyon hizmetlerine sahip olacaktır. Gerçekte, bunu Python’da DAML Tetikleyicileri veya otomatikleştirilmiş hizmetleri kullanarak yaparlar.

DAML Tetikleyicileri

DAML Tetikleyicileri aslında DAML kullanarak uygulamanızda otomatik süreçler yazmanıza olanak tanır. Bir DAML Tetikleyicisini dağıtmak istiyorsanız, tüm DAML şablonlarını ve DAML Tetikleyicilerini ayrı ayrı kendi.dar dosyalarında derlemeniz gerekir. Oradan, DAML ve DAML Trigger.dar’larınızı defterinize sürükleyip bırakabilirsiniz..

Entegrasyonlar

Entegrasyonlar, uygulamanızın dış dünya ile iletişim kurmasına yardımcı olacaktır. Defterinize bir entegrasyon yerleştirdiğinizde, DABL defteriniz ile harici sistem arasındaki bağlantıları bir defterdeki oracle gibi koruyacaktır..

Uygulama kullanıcı arayüzü

DABL’de, uygulamanız için ön uç bileşenlerinizi dağıtabilir ve barındırabilirsiniz. Bunun için, dosyaları deftere özel alt etki alanında yayınlamanız gerekir. Dosyaların.zip formatında olması gerekir. Daha fazla bilgi için DABL eğitimine göz atın.

Canlı Veri Sekmesi

Bir defter gezgini gibi uygulama defterinizdeki tüm DAML sözleşmelerinizi keşfetmek için bu sekmeyi kullanabilirsiniz..

project : DABL Eğitimi: Örnek Bir Uygulama Nasıl Dağıtılır?

Bu, örnek bir uygulamayı dağıtmak için çok temel bir DABL eğitimidir. Platformda oturum açtığınızda, çalışma alanının en altında bazı örnek uygulamalar olduğunu fark edeceksiniz. Oradan, bunları bir deftere yerleştirebilir ve ardından uygulama sürecinizi başlatabilirsiniz..

 • Öncelikle Çalışma Alanınızda bir proje oluşturmalısınız. “Yeni Proje” yi tıklayıp ona bir ad ve defter vererek yapabilirsiniz..
 • Ardından, çalışma alanının alt bölümünde dağıtılacak bir uygulama bulabilirsiniz. Bundan sonra, “Projeye Ekle” yi tıklayın.
 • Bundan sonra, defterinizi ve projenizi seçin ve DABL’nin tüm dosyaları otomatik olarak dağıttığını göreceksiniz..
 • Dosyaların dağıtılması biraz zaman alacak. Böylece, tamamlandığında, deftere tıklayabilir ve dağıtılan dosyaları yapılandırabilirsiniz..
 • Bunun için dağıtım sekmesine gitmeniz gerekecek. Orada İşlem Gerekli sekmesini ve altında yapılandırılmamış otomasyon dosyalarını göreceksiniz. Otomasyon için, yapılandırırken UserAdmin partisi olarak dağıttığınızdan emin olun. Ardından, “Başlat” ı tıklayın.
 • Ardından, UI varlığınızı dağıtım sekmesinde yayınlamanız gerekir. Yayınlanmazlarsa, “Yayınla” yı tıklayarak yayınlamanız gerekir.

İşte bitti! Şimdi yaşıyorsun!

Ayrıca, uygulamayla etkileşim kurmak için, canlı kullanıcı arayüzünüzle etkileşim kurmak için DABL konsolunu kullanabilir veya Dağıtımlar sekmesindeki URL alt alanını takip edebilirsiniz.

Kullanım Durumları Nelerdir? DABL?

DABL ve DAML, yavaş hız olmadan esnek, bir araya getirilebilir uygulamalar geliştirmek için bir çerçeve oluşturmak için katil bir kombinasyon oluşturur. Gerçekte yapmanız gereken tek şey, mimariyi yönetme endişesi duymadan uygulamanızın karakteristiğini tanımlayacak kodu yazmaktır..

Proje DABL mimarisinde konuşlandırdıktan sonra, yalnızca kullandığınız kadar ödeme yapmanız gerekecek, başka bir şey değil.

Değişken fiyatlandırma oranı henüz yayınlanmadı, ancak kullanım, uygulamanızın defteri ne sıklıkla güncellediğine göre ölçülecektir..

İşte iyi DABL kullanım durumları. Onlara bir göz atalım!

Otomatik Ölçeklendirme Uygulamaları

DABL’de, herhangi bir altyapı yapılandırması veya geliştirmesi olmadan bir DAML uygulamasını dağıtabilirsiniz. Böylelikle sıfırdan tamamen işlevsel bir uygulama geliştirebilir ve günler içinde kullanıma sunabilirsiniz.!

Ayrıca, DABL’de çalışan uygulamalar trafiğiniz artmaya başladığında otomatik olarak ölçeklenecektir. Dahası, ancak o zaman artan trafik için ödeme yapmanız gerekir, bir dakika önce değil.

Çok Sayfalı Uygulama (MPA) Arka Uçları

Proje DABL kullanım örneklerinden bir diğeri, onu zengin çok sayfalı uygulamaları çalıştırmak için kullanabilmenizdir. Dahası, yalnızca tek bir dosya tüm API’leri, erişim kontrollerini, rolleri, izinleri vb. Oluşturabilir..

Her neyse, DAML esas olarak bir iş akışının tüm adımlarını bir dizi durum değişikliği ve işleve böler. Dahası, DAML dosyası, iş akışındaki veri izinleri üzerinde sahip olduğunuz oldukça ayrıntılı kontrolleri açıklayacaktır..

Bu bağlamda, bir kimlik doğrulama katmanını eşlemek için bir eşleme tekniği kullanarak yetkilendirme ve kimlik doğrulama şemalarını basitleştirmek için DABL’yi kullanabilirsiniz..

Olay Odaklı Uygulamalar

DAML uygulamalarının, olaylar dizisini kullanarak tekrarlanabilir ve somut olay güdümlü uygulamalar üretebileceğini biliyor muydunuz? Dahası, bunu birkaç farklı sistemde yapabilir ve kesin sonuçlar için kullanılabilir hale getirir..

Bu, DABL’de çalışan bir DAML uygulamasının avantajlarından biridir. Bununla birlikte, DAML uygulamalarının harici bileşenleri ve sistemleri destekleyeceğini göreceksiniz. Böylece, DABL ile çok daha hızlı ölçeklendirebilirsiniz.

Genişletme Durum Makinesi

Neredeyse her işletme, özellikle dijital dönüşümün başlangıç ​​aşamasındakiler, temel işlerini iyileştirmek, birleştirmek ve kodlamak için arayabilir..

Bu nedenle, bu konuda size yardımcı olmak için, bu iş akışlarını yakalayabilen DAML’ın kendi kendini tanımlayan dilini kullanabilirsiniz..

Dahası, bu dil, rol temelinde eylemlerin ayrılmasını tanımlayabilir ve bunları daha geniş bir durum makinesinde birleştirebilir. Böylece, DAML’nin durum makinenizi genişletmek için ideal olduğunu görebilir ve bunu DABL kullanarak kolaylıkla başarabilirsiniz..

Denetlenebilir ve Şeffaf Uygulamalar

Bir SaaS uygulaması kullanmak marka değerinize zarar verebilir çünkü bunlar uygulama verilerinin kötüye kullanılmasıyla ilgili sorunlara sahiptir. Ancak DABL’de, kullanıcılar kendileriyle ilgili temel verileri görebildiğinden, uygulamanızdan herhangi biri bu incelemeden muaftır..

Dahası, kullanıcılar herhangi bir zamanda hangi tüzel kişinin veya kullanıcının belirli verilere erişim iznine sahip olduğunu da denetleyebilir. Böylelikle onlar için şeffaf bir altyapı sunarak marka değerinizi arttırır..

Ayrıca bu şekilde uygulamalar geliştirmek, sizin ve firmanızın tüketicilerinizin güvenini kazanmasına yardımcı olacak, bu da trafiği artıracaktır..

Daha fazla oku:

 • Bilmeniz Gereken Blockchain Kavramları
 • Blockchain Akademisi: Blockchain Kurslarıyla Başlayın!

DABL Diğer Platformlarla Nasıl Karşılaştırılır??

DABL, SaaS, FaaS, iPaaS ve PaaS öğeleriyle birlikte gelir. Burada, bu teknolojinin DABL ile nasıl karşılaştırıldığı hakkında size daha iyi bir fikir vermek için birkaçını DABL ile karşılaştıracağım..

DABL ve IaaS

Hizmet olarak Altyapıda (Azure, GCP, AWS gibi) sağlayıcılar, kullanıcılara herhangi bir veri merkezinde bulabileceğiniz sanal uygulama bileşenlerini yönetme olanağı sunar..

Geliştiricilere herhangi bir öneri sunmuyorlar. Dahası, hem uygulama hem de altyapı için kod yazmaktan yalnızca geliştirici sorumludur. Gerçekte bu, ekibinizi çok karmaşık bir DevOps yoluna götürebilir.

Ancak DABL uygulamaları yalnızca tek bir DAML destekli dosyadan çalıştırılabilir. Bu, yalnızca çerçevenizin davranışını tanımlamanız gerektiği ve platformun gerisini halledeceği anlamına gelir..

Böylece ekibinizin karmaşık DevOps prosedürlerinden hiç geçmesi gerekmeyecek.

DABL ve PaaS

Platformu bir Hizmet olarak yükseltilmiş bir IaaS olarak düşünebilirsiniz. PaaS platformları daha odaklı olmasına ve uygulamanın geliştirilmesine yardımcı olmasına rağmen, geliştiricinin sürdürmesi gereken birçok güçlük vardır..

Gerçekte, daha az kod yazacak veya altyapı üzerinde biraz daha az çalışacaksınız, ancak yine de birçok bileşeni kendi başınıza ve PaaS mimarisiyle uyumlu bir şekilde ölçeklendirmeniz gerekecek. Bu, bileşenler, sunucular arasında çalışmak anlamına gelir – uygulamanın başlatılmasını yavaş ve karmaşık hale getirir.

Ancak DABL uygulamalarının bu sorunlarla uğraşması gerekmeyecek. Çoğu zaman geliştiriciler altta yatan altyapıyı bile bilmiyor. Ve bunun için endişelenmelerine gerek yok. Gerçekte, DABL gerisini halleder.

DABL ve iPaaS

Hizmet Olarak Entegrasyon Platformu, şirket içi uygulamaları buluta bağlamak için oluşturulmuş popüler bir bulut sunucusu nişidir.

Temel amaç, üçüncü taraf ve eski API’leri birbirine bağlamak ve eski altyapı dışında erişilebilir hale getirmektir. Uygulamalar, temel süreçlerine giderek daha fazla API dahil ettikçe, birçok geliştirici, büyüyen API ekosistemini desteklemek için veri normalleştirme ve işlem katmanları oluşturacaktır..

Ancak DABL’de, sisteme başka bir toplama katmanı geliştirmeden harici API’leri uygulamaya çağırabilirsiniz. Harici API’ler DAML olarak normalleştirilir ve uygulama geliştiricileri, her türden birçok API ile etkileşim kurmanın basit bir yolunu kullanır. Dolayısıyla, yönetim sorunları hakkında endişelenmeden harici API’leri entegre etmenin daha kolay olduğu anlamına gelir.

DABL ve FaaS

DABL mimarisi, Function as a Service platformunda bulacağınız sunucusuz deneyimi takip ediyor gibi görünüyor. Bugün FaaS, basit ve anlaşılır işlevlere sahip uç bilgi işlem süreçleri ve hizmetleri için çok uygundur..

Ayrıca, çoğunlukla durumsuz ve olay odaklı sistemlerdir. DABL, bu platformlardan ilham alıyor gibi görünüyor. Çoğunlukla geliştiricileri uygulama geliştirmelerinde bunaltmak yerine güçlendirmeye odaklanmıştır..

Böylece, DABL’de basit ve temiz bir tasarımla sunucusuz bir deneyim elde edeceksiniz. Dahası, herhangi bir sunucusuz hizmete bağlanmaktan da büyük ölçüde yararlanabilirsiniz. Bunda herhangi bir kısıtlama yok.

Blockchain hakkında bilgi edinmek ister misiniz?? Şu anda blockchain kurslarımıza göz atın!

Bitiş Notu: Geliştiricilerin En İyi Arkadaşı

Görünüşe göre DABL her şeye sahip. Gerçekte, bu platform, altyapı hakkında endişelenmeden herhangi bir DAML tabanlı uygulamayı başlatmak için son derece uygundur! Yapmanız gereken tek şey, uygulamanızın iş mantığını veya davranışlarını tanımlamaktır ve platform gerisini halleder..

Daha kolay olabilir mi? Geliştiricilerin bu platformu kesinlikle seveceklerinden oldukça eminim. Neden yapmasınlar? Üzerinde herhangi bir uygulama oluşturmak ve başlatmak daha az zaman alır.

Her neyse, artık bu projeyi bildiğinize göre, son karar size kalmış. Ama buna kesinlikle bir şans vermen gerektiğini söyleyebilirim.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me