Kurumsal şirketler, herkese açık ve özel blockchain teknolojileri konusunda her zaman kararsızdır. Burada daha derine inip özellikleri anlayacağız ve genel ve özel blok zincirini karşılaştıracağız..

Blockchain teknolojisinin başlangıcından bu yana, insanlar halka açık ve özel blok zinciri hakkında tartışıyorlar. Kurumsal bir ortamda, bu ikisi arasındaki büyük farkları bilmek gerçekten çok önemlidir. Temel olarak, genel ve özel blok zinciri örnekleri, çözümleri için mükemmel blok zinciri türünü arayan şirketlerde büyük bir rol oynamaktadır..

Ama nasıl? Peki, bunların nasıl farklı olduğunu belirleyemezseniz ve yanlış platformu seçerseniz, çözümünüz işe yaramaz. Ancak, bugünlerde birçok insan hala kafalarını karıştırıyor.

Bu nedenle size yardımcı olmak için bugün herkese açık ve özel blok zincirine odaklanacağız. Benzerliklerini ve farklılıklarını öğrendikten sonra, ihtiyaçlarınıza uygun olanı kolayca seçebilirsiniz..


Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Public Vs Private Blockchain: İki Ana Blockchain Türüne Giriş

genel vs özel blockchain

Herkese Açık Blockchain Nedir?

Herkese açık bir blockchain ağı, herkesin istediği zaman katılabileceği bir blockchain ağıdır. Temel olarak, katılım söz konusu olduğunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Dahası, herkes defteri görebilir ve fikir birliği sürecine katılabilir.

Örneğin Ethereum, halka açık blockchain platformu örneklerinden biridir..

Bu nedenle, tamamen merkezi olmayan bir ağ sistemi istiyorsanız, herkese açık blockchain gitmenin yoludur. Ancak, kurumsal blok zinciri süreciyle halka açık bir blok zinciri ağını birleştirmeye çalıştığınızda biraz sorunlu olabilir..

Her neyse, halka açık blockchain ağı, devrimdeki ilk blockchain türü oldu. Nitekim, blockchain teknolojilerinin temelini atan Bitcoin’di.

İnsanlar altta yatan teknolojik faydaları görmeye başladıktan sonra, tüm sorunlardan kurtulmak için diğer blok zinciri varyasyonlarını geliştirmeye başladılar..

Halka açık blockchain şirketlerinin en iyi yanı, ne olursa olsun tüm katılımcıların eşit haklara sahip olduğundan emin olmalarıdır..

İnsanlar katılabilir ve fikir birliğine katılabilir, akranlarıyla istedikleri gibi işlem yapabilir.

Halka açık blockchain şirketleri, bu teknolojinin en yüksek güvenlik seviyesini sunduğundan emin olur. Dahası, özel bir blok zincirinde görmeyeceğiniz bir şey.

Herkes defteri de görebilir, böylece şeffaflığı her zaman korur.

Bununla birlikte, halka açık blok zinciri örnekleri, kusurların adil payıyla birlikte gelir. Gerçekte, bu platformlar normalden daha yavaştır. Ayrıca, anonim yapısı nedeniyle platformu yasa dışı faaliyetler için kullanan kötü niyetli kişileri çekebilir..

Herkese açık blockchain’in en iyi özelliklerini bu herkese açık blockchain’e karşı özel blockchain kılavuzunda inceleyelim..

Daha fazla oku: Herkese Açık Blockchain nedir? Yeni başlayanların kılavuzu

Herkese Açık Blockchain: En İyi Özellikler

Yüksek güvenlik

Halka açık blockchain şirketleri her bir platformu her zaman tam güvenlik sağlayacak şekilde tasarlar. Gerçekte, işletmeler ve kuruluşlar her gün çevrimiçi saldırılarla uğraşmaktadır. Zaman geçtikçe büyük bir engel haline geliyor.

Dahası, her yıl milyarlarca ve milyarlarca dolar zarara neden oluyor.

Ancak halka açık bir blok zincirinin tüm güvenlik protokolleriyle, karşılaştıkları tüm bilgisayar korsanlığı sorunlarını kolayca durdurabilirler. Dahası, nihayet herhangi bir proje için gerçek değeri veya daha iyi veri kalitesini garanti edebilirler..

Güvenlik protokolleri platforma göre değişebilir, ancak genel blok zincirlerinin az ya da çok sağlam olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim..

Açık Ortam

Bildiğiniz gibi, halka açık blockchain, tıpkı adı gibi herkese açıktır. Yani, nerede ikamet ederseniz edin, bu platformlara giriş yapabilirsiniz. Sadece iyi bir internet bağlantısına ve bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Böylece, blockchain teknolojisinin sağladığı tüm avantajlardan her zaman yararlanacaksınız. Dahası, güvenli bir ortamda işlem yapmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca madencilikten de para kazanabilirsiniz. Ancak, tüm halka açık platformlar madencilik özellikleri sunmaz.

Bu herkese açık blockchain ve özel blockchain kılavuzundaki bir sonraki özelliğe göz atalım..

Anonim Doğa

Bu aslında çoğu kullanıcının sevdiği halka açık blok zincirlerinin en iyi özelliklerinden biridir. Temel olarak, burada herkes anonimdir. Aslında burada gerçek adınızı veya gerçek kimliğinizi kullanmayacaksınız. Her şey gizli kalacaktı ve kimse seni buna göre izleyemez.

Kamuya açık bir alan olduğundan, bu özellik esas olarak kişinin sahip olduğu eşyaların güvenliği içindir. Ancak, insanlar yasadışı nedenlerle de kullandılar. Birçok suçlu, karanlık ağdaki yasa dışı faaliyetlerin bedelini ödemek için bitcoin kullanma eğilimindedir. Bu aynı zamanda halka açık blok zincirinin dezavantajlarından biridir..

Ama kötü geçmişine dayanarak yargılamayın. İnsanlar her türlü yeni teknolojiyi kötü ve iyi amaçlarla kullanabilirler. Bu nedenle, halka açık blockchain teknolojisini hiçbir şekilde yansıtmamalıdır..

Yönetmelik yok

Gerçekte, halka açık blok zincirinde düğümlerin uyması gereken herhangi bir düzenleme yoktur. Dolayısıyla, bu platformu iyileştirmek için nasıl kullanabileceğinin bir sınırı yoktur. Ancak asıl sorun, işletmelerin düzenlenmemiş bir ortamda çalışamamasıdır..

Neden? Bunun nedeni, düzenlemeler olmadan bir projenin ihtiyaç duyabileceği tüm ihtiyaçları takip etmenin zor olmasıdır. Bu nedenle, tüketici platformlarında halka açık ağların kullanılmasını tavsiye ederim. Bu, onu dahili bir ağ sistemi olarak kullanmamanız ve harici bir sistem olarak kullanmamanız gerektiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda halka açık blok zincirinin dezavantajlarından biridir..

Bu herkese açık blockchain ve özel blockchain kılavuzundaki bir sonraki özelliğe göz atalım..

Blockchain teknolojisini uygulamak zor bir süreçtir. Blockchain’i nasıl uygulayacağınızı öğrenin ve bunu işinizi hemen güçlendirmek için kullanın!

Neden Bunu Kullanmalı??

Gerçek Ademi Merkeziyetçilik

Herkese açık bir blok zincirinde, gerçek bir ademi merkeziyetçilik elde edeceksiniz. Bu, özel blockchain ağlarında oldukça bulunmayan bir şeydir. Herkes defterin bir kopyasına sahip olduğundan, bu aynı zamanda dağıtılmış bir doğa yaratır.

Temel olarak, bu tür bir blok zincirinde, merkezi bir varlık yoktur. Bu nedenle, ağın bakımının sorumluluğu yalnızca düğümlerdedir. Bir fikir birliği algoritmasının yardımıyla, adaleti teşvik ederek defteri güncelliyorlar.

Ayrıca, bu özelliklerin her ikisi de sistemde her zaman merkezi olmayan bir ortam olmasını sağlar..

Her neyse, bu herkese açık blockchain vs özel blockchain kılavuzunda bir sonrakine göz atalım..

Tam Şeffaflık

Tamamen şeffaf bir platformla başka hiçbir şey karşılaştırılamaz. Temel olarak, halka açık blok zinciri şirketleri, platformları, defterdeki herkes için tamamen şeffaf olacak şekilde tasarlama eğilimindedir..

Defteri istediğiniz zaman görebileceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla, herhangi bir yolsuzluk veya tutarsızlık için kapsam yoktur. Her neyse, herkes defteri tutmalı ve fikir birliğine katılmalı.

Bu, özel blockchain platformlarında bulduğunuz bir şeydir.

Değişmezlik

Halka açık blockchain ağı tamamen değişmezdir. Ama bu ne anlama geliyor? Bu, zincire bir kez girdiğinde, onu değiştirmenin veya silmenin bir yolu olmadığı anlamına gelir. Böylece, kimsenin belirli bir bloğu değiştiremeyeceğinden, diğerlerinden fayda sağlayamayacağından emin olur..

Gerçekte, her organizasyon değişim sorunları ile ilgilenir. Bu, çevrimdışı veya çevrimiçi olarak gerçekleşir. En iyi bölüm, karma işlevlerin bir güvenlik protokolü olarak çalışmasıdır..

Bu nedenle bir kişi blokları değiştirmeye çalıştığında, orijinal zincirden ayrılarak farklı bir zincir oluşturacaktır. Böylece, değişikliklerini iptal etmek.

Her neyse, bu herkese açık blockchain ve özel blockchain kılavuzunda bir sonraki özel blockchain’e göz atalım..

Tam Kullanıcı Yetkilendirmesi

Tipik olarak, herhangi bir ağda, kullanıcının birçok kurala ve yönetmeliğe uyması gerekir. Çoğu durumda, kurallar adil bile olmayabilir. Ancak halka açık blockchain ağlarında değil. Burada, her hareketine bakacak merkezi bir otorite olmadığı için tüm kullanıcılar yetkilendirilmiştir..

Bu platformlar aynı zamanda halka da açıktır, bu nedenle hiçbir şirket düğümleri indirmenizi ve fikir birliğine katılmanızı engelleyemez..

Bu, özel blockchain platformlarında göremeyeceğiniz bir şeydir. Dahası, özel blok zincirini kontrol ederseniz, kullanıcıların tam özgürlüğün tadını çıkaramayacağını göreceksiniz..

Her birinin nasıl çalıştığını anlamak için kurumsal blok zinciri platformları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Özel Blockchain nedir?

Tam karşılaştırmaya geçmeden önce özel bir blok zincirinin ne olduğunu görelim. Özel bir blok zinciri, yalnızca tek bir kuruluşun ağ üzerinde yetkiye sahip olduğu özel bir blok zinciri teknolojisi türüdür. Yani, halkın katılmasına açık olmadığı anlamına gelir..

Gerçekte, tüm özel blok zinciri çözümleri, platforma giren kimlik için bir tür yetkilendirme şemasına sahip olacaktır. Temel olarak, özel blok zinciri çözümleri bu platformları bir şirketin iç ağ sistemi için geliştirir..

Bu nedenle, bu platformu kullanmak için güvene ihtiyacınız olacaktır. Düğümler arasında güven olmadan bu ağ modeli çalışmayacaktır. Böylece, yalnızca bir kuruluştaki çalışanlar ona erişebilir.

O halde bu nasıl ademi merkeziyetçi olabilir diye düşünebilirsiniz. Zaten teknik olarak değil. Özel bir blockchain, herkese açık blockchain platformları gibi tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip değildir. Daha çok merkezi olmayan bir durum.

Ancak, özel blok zinciri platformlarında, diğer platformların sahip olmadığı düzenlemelere sahip olacaksınız. Bu nedenle, bir şirketin düzgün akışını sağlamak için tüm düğümlerin belirli kurallara uyması gerekir.

Özel blockchain platformlarıyla ilgili de pek çok tartışma var. Temelde insanlar, yönetim makamlarının uygun gördükleri bir işlemi geçersiz kılabileceklerine inanırlar. Ama bu pek olası değil.

Ayrıca, işletmelerin gizliliğe ihtiyacı olduğu için, özel blockchain kullanım durumları bu durumda mükemmel bir uyum gibi görünüyor. Uygun gizlilik olmadan, rakipleri platformlara girebilir ve değerli bilgileri basına sızdırabilir..

Bu, uzun vadede marka değerini büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, bazı durumlarda şirketlerin gizliliğe büyük ölçüde ihtiyacı vardır..

Her neyse, bu özel vs herkese açık blockchain kılavuzunda özel blockchain’in kazançlı özelliklerine bir göz atalım..

Özel blok zincirleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Özel blockchain için nihai giriş kılavuzumuza hemen göz atın!

Özel Blok Zinciri: En İyi Özellikler

Yüksek verim

Halka açık blok zinciri önce gelse de, verimsizlikten yoksun olma eğilimindedirler. Neden? Eh, çünkü herkesi ağa tanıtıyorlar. Sonuç olarak, özellikleri daha fazla kişi kullanmaya çalıştığında, platformların yedekleyemeyeceği birçok kaynağı kaplar..

Böylece hızla yavaşlar. Öte yandan, özel blok zinciri, ağda yalnızca bir avuç insana izin verir. Çoğu durumda, tamamlamaları gereken belirli görevleri bile vardır. Yani, ekstra kaynakları alıp platformu yavaşlatabilmelerinin bir yolu yok.

Bunu yapmak için, özel blok zincirleri bir anlaşmaya varmak için çevre dostu fikir birliği protokollerini kullanır..

Bu özel ve genel blok zinciri karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki özelliğe göz atalım..

Tam Gizlilik

Herkese açık blockchain platformlarından farklı olarak, özel blockchain çözümleri gizlilik endişelerine odaklanma eğilimindedir. İşletmeniz için en üst düzeyde gizlilik sunabilecek bir teknoloji arıyorsanız, bu onun için mükemmeldir..

Biraz sınırın üzerinde görünebilir, ama gerçek bu. Kuruluşlar her zaman güvenlik ve gizlilik sorunları ile ilgilenir. Dahası, bu tür hassas bilgilerle günlük olarak ilgilenirler. İçlerinden biri bile sızdırılırsa, bu şirket için büyük bir kayıp anlamına gelebilir..

Bu nedenle, bir şirketin bu bilgileri güvence altına alabilecek bir ağ kullanması gerekir. Özel blok zincirlerinin devreye girdiği yer burasıdır.

İşletmeleri Güçlendirmek

Özel blok zinciri çözümleri, bireysel çalışanlar yerine işletmeleri bir bütün olarak güçlendirmek için çalışır. Gerçekte, şirketlerin süreçlerini yedeklemek için harika teknolojiye ihtiyaçları var. Dahası, bu çözümler esas olarak bir işletmenin iç sistemleri içindir. Bu, özel blok zincirinin en iyi kullanım durumlarından biridir..

Şirketleri yedekleme ve güvenlik sağlama konusunda son derece yetenekli olduklarından, buna dayalı olarak kendi blok zinciri çözümlerinizi uygulamaya başlamanız gerekir..

istikrar

Özel blockchain çözümleri kararlıdır ve onlardan istediğiniz huzuru elde edersiniz. Temel olarak, her blockchain platformunda, bir işlemi tamamlamak için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Ancak halka açık platformlarda işlem talep eden düğümlerin baskısı nedeniyle ücret büyük ölçüde artabilir..

Çok fazla işlem isteği olduğunda, bunları tamamlamak zaman alır. Dahası, zaman arttıkça ücret büyük ölçüde artar. Ancak özel blockchain platformlarında değil. Yalnızca bir avuç insan işlem talebinde bulunabileceğinden, herhangi bir gecikme şekli yoktur.

Böylece ücret aynı kalır.

Daha fazla oku:Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Neden Bunu Kullanmalı??

Düşük Ücretler

Özel blockchain platformlarında işlem ücretleri son derece düşüktür. Halka açık blockchain platformlarından farklı olarak, işlem ücreti taleplerin sayısına bağlı olarak artmaz. Bu nedenle, bir işlem için kaç kişi talep ederse etsin, ücretler her zaman düşük ve doğru kalacaktır..

Böylece hiçbir gizli maliyet yoktur.

Para Tasarrufu Sağlar

Gerçekte, özel blok zinciri çok para tasarrufu sağlar. Özel bir blok zincirini sürdürmek, halka açık blok zincirlerine kıyasla oldukça basittir. Özel blockchain platformları yalnızca birkaç kaynağı kullanır. Ancak diğer yandan, halka açık blockchain, platformların muazzam kalabalığını desteklemek için çok şey gerektirir. Böylece uzun vadede çok para tasarrufu sağlar.

Ama bu çok ucuz olduğu anlamına gelmez..

Her neyse, bu özel vs genel blockchain kılavuzunda bir sonrakini görelim.

Yasadışı Faaliyet Yok

Zaten bildiğiniz gibi, özel blok zinciri platformları, ağda oturum açmadan önce kimlik doğrulama işlemlerine sahiptir. Bu işlemin yaptığı şey, sisteme girmeye çalışan tüm davetsiz misafirleri filtrelemektir..

Herkese açık blockchain çözümlerinin suç faaliyetleriyle bağlantılı acı bir geçmişi olduğunu size zaten söylemiştim. Açıkçası, bir kurumsal ortamda bu, isteyeceğiniz bir şey değildir.

Böylece sisteme yalnızca doğrulanmış kişiler girerek tüm yasa dışı faaliyetlerden kurtulur..

Şimdi bu özel ve genel blockchain kılavuzundaki ana karşılaştırmayı görelim.

Yönetmelikler

Kurumsal şirketiniz için mükemmel teknolojiyi arıyorsanız, özel blok zinciri doğru seçim olabilir. Neden? İşletmelerde birçok kurala ve yönetmeliğe uymanız gerekir. Ve bunları uygun şekilde takip etmezseniz, bazı sonuçları vardır..

Özel bir blok zincirinde teori oldukça benzerdir. Gerçekte, tüm kuralları belirlemenize olanak tanır ve çalışanlarınızın buna uyması gerekir..

Bu özel ve genel blok zinciri karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki noktaya göz atalım..

Bir konsorsiyum ile özel bir blok zinciri arasındaki farkı merak mı ediyorsunuz? Özel blok zinciri ve konsorsiyum blok zinciri karşılaştırma kılavuzumuza şimdi göz atın!

Public Vs Private Blockchain: Nihai Karşılaştırma

Yetki

Herkese açık bir blok zincirinde, gerçek bir ademi merkeziyetçilik elde edeceksiniz. Bu, özel blockchain ağlarında oldukça bulunmayan bir şeydir. Herkes defterin bir kopyasına sahip olduğundan, bu aynı zamanda dağıtılmış bir doğa yaratır.

Öte yandan, özel blok zincirinin sisteme bakan büyük bir yetkisi var..

O halde bu nasıl ademi merkeziyetçi olabilir diye düşünebilirsiniz. Zaten teknik olarak değil. Özel bir blockchain, herkese açık blockchain platformları gibi tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip değildir. Daha çok merkezi olmayan bir durum.

Herkese açık ve özel blok zincirinin daha küçük bir şekilde farklı göründüğü yer burasıdır. Özel blok zincirleri kısmen dağıtılmış olsa da, yine de kurumsal ortam için en iyi şekilde çalışır..

Giriş

Özel bir blok zincirinde, ağ üzerinde yalnızca tek bir kuruluşun yetkisi vardır. Yani, halkın katılmasına açık olmadığı anlamına gelir..

Gerçekte, tüm özel blok zinciri çözümleri, platforma giren kişiyi tanımlamak için bir tür yetkilendirme şemasına sahip olacaktır. Bu nedenle, yalnızca seçilen üyelerin ağa erişimi vardır.

Öte yandan, halka açık bir blockchain ağında, herkes istediği zaman katılabilir. Temel olarak, katılım söz konusu olduğunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Dahası, herkes defteri görebilir ve fikir birliği sürecine katılabilir.

Bu özel blockchain ile genel blockchain kılavuzundaki bir sonraki karşılaştırma noktasını görelim.

İşlem Maliyeti

Halka açık blockchain platformları, özel blockchain platformlarına kıyasla daha yüksek işlem maliyetine sahip olma eğilimindedir. Gerçekte, platformlardaki muazzam sayıda düğüm, performansı düşürmeye izin verir. Ve sonuç olarak, istekleri işlemek çok zaman alıyor. Böylece fiyatlar sert bir şekilde yükselir.

Öte yandan, özel blockchain platformlarında işlem ücretleri son derece düşüktür. Halka açık blockchain platformlarından farklı olarak, işlem ücreti taleplerin sayısına bağlı olarak artmaz. Bu nedenle, bir işlem için kaç kişi talep ederse etsin, ücretler her zaman düşük ve doğru kalacaktır..

Her neyse, bu herkese açık vs özel blockchain kılavuzundaki bir sonraki noktaya göz atın.

Uzlaşma

Halka açık bir blok zincirinde, düğümlerin fikir birliği sürecine katılma konusunda herhangi bir kısıtlaması yoktur. Sonuç olarak, herkes katılmakta ve platformun avantajlarından yararlanmakta özgürdür.

Öte yandan, özel blok zinciri, kimin fikir birliğine katılıp kimin katılamayacağına önceden karar verir. Sonuç olarak, birçok düğüm sürece gerçekten hiç katılmayacak.

Bu özel blockchain ile genel blockchain kılavuzundaki bir sonraki karşılaştırma noktasına göz atalım..

Başarılı olmak için blok zincirine dayalı çalışan bir iş stratejisine sahip olmak gerekir. Daha fazla bilgi edinmek için nihai blockchain iş stratejisi kılavuzumuza hemen göz atın!

İşlem Hızı

Özel blockchain ile genel blockchain karşılaştırması için işlem hızlarına bir göz atabiliriz. Gerçekte, belli bir noktaya kadar, her iki platform da aynı performansı gösterebilir. Ancak bu belirli noktadan sonra, işlem hızı büyük ölçüde değişir.

Genellikle, halka açık bir blok zincirinde, herkes bir işlem talep edebilir. Bu nedenle, ağ üzerinde çok fazla istek olduğunda, ağ işlem hızı ile göreceli olarak yavaşlar. O zaman bir işlemi gerçekleştirmek bile çok zaman alabilir.

Ancak özel blockchain platformlarında değil. Burada, işlem sürecine yalnızca bir avuç düğüm katılabilir. Yani hız hep aynı kalıyor.

Veri işleme

Özel blockchain ve genel blockchain karşılaştırması için bu iki teknolojinin veri işlemesini görelim. Halka açık bir blok zincirinde, herkes defterde okuyabilir ve yazabilir. Ama deftere ulaştığında onu değiştiremezsin.

Ancak özel bir blok zincirinde, yalnızca tek bir kuruluş defteri okuyup yazabilir. Dahası, deftere yalnızca bir avuç düğüm yazabilir. Bazı durumlarda, bir bloğu da silebilirler..

Hem genel hem de özel blok zinciri örnekleri için daha çok benzer bir durum.

Verimlilik

Bu, herkese açık ve özel blockchain rehberinin son noktasıdır. Gerçekte, halka açık blockchain, özel blockchain platformlarına kıyasla daha az verimlidir. Nasıl? Herkese açık blockchain platformları ölçeklenebilirlik sorunları ile ilgilenir ve platformda çok fazla düğüm olduğunda yavaşlarlar..

Öte yandan, özel blok zincirinin platformda yalnızca bir avuç düğümü vardır. Yani, ne olursa olsun her zaman verimli kalırlar.

Değişmezlik

Halka açık blockchain ağı tamamen değişmezdir. Ama bu ne anlama geliyor? Bu, zincire bir kez girdiğinde, onu değiştirmenin veya silmenin bir yolu olmadığı anlamına gelir. Böylece, kimsenin belirli bir bloğu değiştiremeyeceğinden, diğerlerinden fayda sağlayamayacağından emin olur..

Öte yandan, özel blok zincirleri kısmen değişmezdir. Bazı durumlarda yetkililer, uygun göründükleri takdirde belirli bir bloğu silebilirler..

Özel blockchain ile halka açık blockchain karşılaştırmasının en çok farklı olduğu yer burasıdır..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Profesyonel Kursu

Public Vs Private Blockchain: Karşılaştırma Tablosu

Genel BlockchainÖzel Blok Zinciri
Giriş Kimse Tek Organizasyon
Yetki Merkezi olmayan Kısmen merkezi olmayan
İşlem Hızı Yavaş Hızlı
Uzlaşma İzinsiz İzin verildi
İşlem Maliyeti Yüksek Düşük
Veri işleme Herkes için okuma ve yazma erişimi Tek bir kuruluş için Okuma ve Yazma erişimi
Değişmezlik Tam Kısmi
Verimlilik Düşük Yüksek

Sonunda

Herkese açık ve özel blok zinciri karşılaştırma kılavuzunda bitiş noktasına ulaştık. Gördüğünüz gibi, her iki teknolojide de pek çok farklılık var. Gerçekte, istediğiniz özellikleri alabiliyorsanız hem genel hem de özel blok zinciri işletmelerin ortamı için uygundur..

Ama sonuçta karar tamamen size kalmış. Umarım bu kılavuz, işletmeniz için mükemmel olanı seçmenize yardımcı olur..

Ancak daha fazla ayrıntıya girmek istiyorsanız, daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me