Sağlık Hizmetleri İçin Blok Zinciri: Kullanım Durumları ve Uygulamaları

Teknolojide veya herhangi bir sektörde devrim talebi gereklidir. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, ara sıra yeni değişiklikler gördüğümüze şüphe yok. Sağlık sektörü de değişikliklerden en iyi şekilde yararlanmalı ve kendisini mümkün olan en iyi hizmetlerle ve sağlayabileceği çözümle donatmalıdır. Sağlık hizmetlerinde devrim yaratacak bahsettiğimiz teknoloji blockchain’dir. Blockchain, doktorların hasta verilerine erişme şeklini, klinik araştırmanın nasıl gerçekleşeceğini ve sağlık ekosisteminin diğer yönlerini değiştirebilir..

Bu yazıda, blockchain sağlık hizmeti kullanım durumlarından ve blockchain sağlık hizmeti örneklerinden geçeceğiz. Bu kullanım senaryoları, blockchain’in sağlık hizmetleri üzerindeki etkisini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Blockchain sağlık uygulamaları, sağlık sektörünün yaşadığı zorlukları çözebilecek en son teknolojiyle donatılmış olarak gelecek. Odak noktası, sağlık hizmetinin kalitesini iyileştirmek ve kârı en üst düzeye çıkarmak yerine hasta merkezli bir yaklaşım benimsemesini sağlamak olmalıdır. Sağlık hizmetleri üzerindeki blockchain etkisinin gelecekte önemli olacağını inkar etmek mümkün değil. Burada, blockchain sağlık hizmeti örneklerini ve uygulamalarını paylaşarak blockchain sağlık hizmeti kullanım durumlarını öğrenmeye çalışıyoruz..

Sağlık Hizmetleri İnfografikleri İçin Blockchain

Önceleri, blockchain sağlık hizmetleri kullanım vakalarını ve uygulamalarını derinlemesine incelemeden önce, öncelikle mevcut sağlık sistemini anlamamız gerekiyor. Başlayalım.

Güncel Sağlık Sistemi

Mevcut sağlık sistemi eskidir. Hasta ve hekim arasındaki etkileşime büyük ölçüde dayanır ve sınırlı veriler üzerinde çalışır. Sağlık hizmetinin sınırlı yönü, verilerden yararlanmayı başaramayan vasat bir sağlık sistemi ile sonuçlanır. Ayrıca, mevcut sağlık hizmeti alma süreci en iyi haliyle uzun ve yorucu. Tüm bunlar, hastanın etkili olmayan şekilde ele alınmasına neden olur.

Tedarik zinciri ve Sahte Uyuşturucu

Tedarik zinciri de tedarik zincirinin olumsuz etkisinden muzdariptir. Bu bağımlılık, manipüle edilmiş fiyatlara, geç ilaç tedarikine ve çok daha fazlasına yol açar..

Uyuşturucu sahteciliği, tüm sağlık sektörü için büyük kayıplara yol açtığı için bir başka büyük sorundur. Mevcut tedarik zinciri sistemleri, sahte ilaçları uzak tutmaya muktedir değildir. Bu, sağlık sektörü için 200 milyon dolarlık devasa bir kayba yol açıyor.

Veri segmentasyonu ve uygun yönetim yok

Sağlık hizmeti veri bakımı, mevcut sağlık hizmetleri sektörünün başarısız olduğu başka bir husustur. Hastalarla ilgili kritik bilgiler ve veriler, doğru zamanda doğru bilgiye ulaşmanın hiçbir yolu olmaksızın tüm sistemlere ve departmanlara dağıtılır. Bu, bir doktor hastayı öğrenmeye çalıştığında sorunlara ve gecikmelere yol açar. Tek bir yerde yönetilmesi zor olan farklı doktorlardan çok sayıda rapor aldıkları için hastalar bile tam kontrol altında değildir. Kritik veri mevcudiyetinin olmaması nedeniyle, birçok sağlık hizmeti sistemi hastalara gerekli tedaviyi sağlayamamaktadır. Yönetim sistemi de etkilenir, çünkü birçok oyuncu düzensizdir ve sorunsuz bir süreç için doğru araçlarla donatılmamıştır..

Sağlık hizmetleri veri depolama ve güvenliği

Sağlık sisteminin uğraşması gereken bir diğer sorun da sağlık hizmeti verilerinin kötüye kullanılmasıdır. Veriler çoğunlukla üçüncü taraf şirketlere satılmaktadır. Aşağıda belirtilen istatistiklere bakarak anlaşılabilecek veri kötüye kullanımı sorunu hakkında daha fazlası var..

  • ABD’de tüm klinik raporlar rapor edilmemiştir, bu da veri kaybı anlamına gelir
  • Sağlık raporları yanıltıcı bilgiler ve hatalarla dolu
  • Veri ihlallerinde bulunan sağlık kuruluşları kayıt başına 380 $ kaybetti.

Yetersiz veri işlemenin nedeni, çoğu sağlık sistemi ve uygulamasıyla bağlantılı olmayan veri siloları gibi eski sistemlerin kullanılmasıdır. Bunun da ötesinde, bazı sağlık hizmetleri platformları her şeyin yerel olmasını sever ve bu da ilgili bilgileri bulmayı daha da zorlaştırır ve bu da doktorlar için zaman alıcı bir ilişkiye neden olur. Maliyet de etkilenir ve bu da hastaları engeller. Mevcut sağlık hizmetleri, blockchain’in mevcut sağlık sistemini nasıl çözebileceğini öğrendikten sonra tartışacağımız blockchain sağlık hizmeti kullanım örnekleri için bizi konumlandırıyor..


Blockchain sağlık sorunlarını nasıl çözecek?

Blockchain, sağlık sistemini tamamen değiştirebilir. Sağlık sektörünün yaşadığı zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Örneğin, evrensel erişimi, bütünlüğü, güvenliği, izlenebilirliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmeye yardımcı olabilir. Blockchain sağlık uygulamaları, mevcut sağlık koşullarını iyileştirmenin anahtarıdır.

Blockchain ile birden fazla sağlık hizmeti sistemi (HIS), sunduğu dağıtılmış çerçeve sayesinde bir araya gelebilir ve birbirleriyle veri alışverişi yapabilir. Peki, blockchain hangi zorlukları çözebilir? Bunları aşağıda listeleyelim.

Birlikte çalışabilirlik

Blockchain kullanmanın en büyük avantajlarından biri, sunduğu birlikte çalışabilirliktir. Mevcut HIS, verilere hastaneler arasında erişilebilmesini sağlamak için farklı tipte protokoller ve standartlar kullanır..

Veri alışverişi ve depolama için çoğu CDA, FHI, HL7 2.X kullanılıyor. Ancak bu, yeni sistemleri veya platformları entegre etme konusunda karmaşıklığa yol açabilir. Çözüm blok zinciridir. Blockchain, merkezi olmayan bir veritabanı görevi gördüğü için tüm birlikte çalışabilirlik sorunlarını çözebilir. Standart veri formatına odaklanan API’ler sayesinde verilere erişilebilir. Blockchain, verilere erişmek ve depolamak için kullanılan mevcut platformlar ve protokollerle de sorunsuz bir şekilde çalışabilir..

Bütünlük

Blockchain’in bütünlüğü, mevcut sağlık hizmetleri endüstrisinin yaşadığı birçok sorunu da çözer. Günümüzde sağlık hizmetlerinde blockchain, verilerin sistemler arasında nasıl iletildiğini büyük ölçüde fark ediyor. Bu, depolanan verilerin önemini geçersiz kılan hatalara yol açar..

Blockchain ile veri bütünlüğü her zaman tüm seviyelerde korunabilir. Ayrıca, eski hasta verilerinin birden çok örneğinin kaldırılmasını sağlar. Ayrıca veriler blok zincirine yüklendikten sonra kötü niyetli kişiler tarafından değiştirilemez ve verilerin bütünlüğü korunur. Bir hekim ile çalışırken detayları sadece hastalar değiştirebilir. Sağlık hizmeti ipuçlarında, blok zincirinin verilerin çalınmasını veya kötüye kullanılmasını önlemek için gerekli bütünlüğü sağlayabileceğine dair birçok vaka çalışması vardır..

Güvenlik

Mevcut geleneksel sağlık hizmetleri endüstrisi, kendilerine milyonlarca dolara mal olabilecek veri sızıntılarından muzdariptir. Düzgün bir çözüm olmadan, büyük ölçüde deneme yanılma yöntemine güveniyorlar ve bu, veri bütünlüğü dahil tüm platformlarını güvence altına almak için çok başarısız. Veri tahrifatı ve hırsızlığı büyük bir sorun haline geliyor ve uygun şekilde ele alınmalıdır. Blockchain, özel anahtarları kullanarak veri şifrelemeyi kullanır ve yalnızca alıcı, anahtarını kullanarak içeriğin şifresini çözebilir..

Kısacası, blockchain’in şu anda mevcut çözümlerden daha iyi güvenlik sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz..

Bakım maliyeti

Bakım maliyeti de mevcut sağlık hizmetleri sistemlerinde önemli bir sorundur. Mevcut sistem, farklı operasyonlarda bakım gerektirir ve tüm işlevlerin uygun şekilde çalışmasını ve senkronize olmasını sağlamak için özel bir ekibe ihtiyaç duyar. Blockchain, dağıtılmış merkezi olmayan bir ağ olduğu için bu sorundan muzdarip değildir..

Veriler ağ boyunca dağıtılır, bu da tek bir arıza noktası olmadığı anlamına gelir. Bir düğüm çökerse, ağ üzerinde verilerin birden fazla kopyası olduğundan veriler diğer düğümlerden alınabilir. Her düğüm, veritabanının bir kopyasına sahiptir. Yedekleme mekanizması, hastanelerin acil durumlarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olacağı için harika. Her düğümde bir yedeğe sahip olmanın bir başka yararı, bilgi depolama veya geri alma söz konusu olduğunda daha az işlem maliyeti olduğu anlamına gelir..

Evrensel erişim

Blockchain, tüm kullanıcılarına evrensel erişim sağlar. Evrensel erişimi mümkün kılan merkezi bir otoriteye bağlı değildir. Yetkili kurumlar ihtiyaç duyduklarında verilere kolayca erişebilir ve tüm süreç akıllı sözleşmelere benzer farklı mekanizmalarla otomatikleştirilebilir. Kısacası, tıp için blockchain umut vericidir ve çalışma ortamında da teşvik edilmelidir..

Sağlık Hizmetleri için Blockchain: Kullanım Örnekleri ve uygulamaları

Sağlık hizmetleri için çok sayıda blockchain kullanım durumu vardır. Bunları aşağıda tartışalım.

1. İlaç İzlenebilirliği

Sorun: Sahte uyuşturucu sorunu, sağlık sektöründeki en büyük sorunlardan biridir. Uyuşturucunun yaklaşık% 10 ila 30’unun sahte olduğu göz önüne alındığında, sağlık enstitülerinin bunu tamamen düzeltmesinin tam zamanı. Sadece milyonlarca dolarlık gelir kaybetmekle kalmıyor, aynı zamanda hastaları da etkiliyor. Şu anda, sahte ilaç pazarı miktarı şu anda yıllık 200 milyar dolar değerindedir. En büyük sahte ilaç üreticisi olan iki ana ülke Çin ve Hindistan’dır. Bu büyük bir sorun ve blockchain kullanılarak düzeltilmesi gerekiyor. Sahte ilaçlar, gerekli bileşenleri içermediğinden veya farklı bileşenlerden oluştuğundan genellikle daha zararlıdır..

Çözüm: Blockchain, güvenliği ve ilaç izlenebilirliğini sağlayarak tüm bu sorunları çözebilir. Blockchain, bloğa işlemler ekleyerek çalışır. Bu işlemler değişmezdir ve ayrıca daha sonraki doğrulama için zaman damgasına sahiptir. Dolayısıyla, tüm tedarik zinciri blok zincirine taşınırsa, tüm sorunlar çözülebilir. Bu, ilaç sektöründeki blockchain kullanım durumunun mükemmel bir örneğidir..

Hastane bilgi sistemi, ihtiyaç duymaları halinde özel bir blockchain ile çalışabilir. En uygun çözüm, bazı yönleri özel, diğerleri halka açık olan hibrit bir blok zinciri kullanmaktır. Bu şekilde, yalnızca verilerini güvende tutmakla kalmaz, aynı zamanda diğer sistemlerle iletişim kurabilir ve halka açık bilgileri paylaşabilirler..

Dolaşıma başlamadan önce tüm ilaçların blok zincirine kaydedilmesi gerekir. Dolayısıyla, blok zincirinde bir ilaç kaydı bulunmazsa, kolayca sahte sayılabilir ve tedarik zincirinden çıkarılabilir. Bu basit yöntem, ilaçların gerçekliğini kontrol etmek için kullanılabilir..

Blockchain ayrıca platformların birlikte çalışabileceği uçtan uca bir çözüm sunacak. Sistemler, ilaçları takip edebilecek ve ilaçların perakendecilere ve hastalara nasıl tedarik edildiğine ilişkin tüm süreci iyileştirebilecek.

Başlangıçlar veya çözümler Kullanım senaryolarının uygulanması arasında SAP Pharma Blockchain POC uygulaması, Novartis, GEM, Chronicled bulunur

2. Klinik Araştırmalar

Sorun: Klinik araştırma, yeni bir ilacı ve etkinliğini kontrollü bir ortamda test etmenin basit bir yöntemidir. Tamamlanması birkaç yıl alabilir. Sadece ilaç şirketlerinin klinik araştırmalara büyük yatırım yapması gerekmiyor. Bunların hepsini ekliyorlar, bu da şirketler için çok şey ifade ediyor. Bu kadar çok riskle, klinik araştırmalarda sahtekarlıklar gördüğümüzden şüphemiz yok. Şirketler kendi başlarına herhangi bir dolandırıcılık yapıp yapmadıklarını da kabul etmeyecekler. Bu, herhangi birinin klinik raporları gözden geçirmesine izin veren ve araştırma sonuçlarının tahrif edilmemesini sağlayan şeffaf bir çözüm olması gerektiği anlamına gelir..

Klinik deneyler tonlarca veri üretir. İstatistikler, raporlar, anketler, tıbbi görüntüler, kan testleri vb. İçerir. Klinik araştırmalar üzerinde çalışan ekip için ilk zorluk, toplanan verilerle uygun bir şekilde ilgilenmelerini sağlamaktır. Genel olarak, ilk etapta orada olması amaçlanmayan hatalara yol açan verileri yönetmek çok zor hale gelir..

Dolandırıcılar, veri manipülasyonu şeklinde gerçekleşir. Bazı veriler gizli tutulur ve hiçbir zaman sistemlere ulaşmaz, bazıları ise istenen sonuca ulaşmak için değiştirilir. Denemeleri yürüten kuruluşlar asla öne çıkmayacak ve bilgiyi manipüle ettiklerini söylemeyecekler. Diğer sorunlar, klinik araştırma başlamadan önce kritik bilgilerin paylaşılmamasını içerir. Araştırma protokolü, hipotez, veri depolama yöntemleri gibi şeyler paylaşılmaz. Araştırmanın kritik aşamalarında bilgi aktarımının olmaması, istenen sonuçlara ulaşmak için daha sonra testlerde değişikliklerin yapılabileceği anlamına gelir. Ayrıca, formlar çoğunlukla rekabet etmez ve bu nedenle uydurma.

Çözüm

Blockchain, klinik deneyleri kolaylaştırmak için bir araç görevi görebilir. Blok zinciri veri bütünlüğü sağladığından, belgelerin gerçekliğinin doğrulanması gerektiğinde bir kanıt görevi görebilir. Ayrıca, doğrulama işlemi için başka düğümler gerektiren yeni veriler de ekleyelim. Genel olarak, dağıtılmış ağlar veri bütünlüğünün korunmasını sağlar ve ayrıca yetkili erişim olmadan hiçbir verinin değiştirilememesini sağlar..

Basit veri bütünlüğü fikri, klinik araştırmaların nasıl gerçekleştiğini değiştirebilir. Bu, boşluksuz bir sistemdir ve sağlık hizmetlerimizi iyi bir şekilde iyileştirebilir. Blok zincirine en iyi uyan terim, verilerin doğrulanabileceği anlamına gelen “varoluş kanıtı” sunan bir sistemdir. Ayrıca, verilerin herhangi bir üçüncü taraf kötü niyetli aktör tarafından değiştirilememesini ve saldırıya uğramamasını sağlamak için birinci sınıf şifreleme algoritması olan SHA256’yı kullanır..

Başlangıçlar veya çözümler Kullanım senaryolarının uygulanması arasında Amgen, Pfizer ve Sanofi bulunur.

3. Hasta Veri Yönetimi

Sorun

Sağlığımız çeşitli sorunlar ve sağlık kaygıları nedeniyle sakattır. Bu, her hastanın farklı olduğu anlamına gelir ve bu da hasta veri yönetimini zorlaştırır. Her hastalık farklı hastalar için farklı çalıştığından, bir yapı oluşturmak veya ortak bir tedavi stratejisi kullanmak da mümkün değildir. Tedavi bir hastada işe yaradıysa, aynı hastalığı olan herkes üzerinde işe yarayacağı anlamına gelmez. Tüm bu karmaşık sorunlar, hasta için eksiksiz tıbbi kayıtlara sahip olmayı gerekli kılar. Bu, hasta merkezli tedaviye odaklanarak kişiselleştirilmiş bakım sağlayacaktır..

Doktorların çoğunun yaşadığı bir başka zorluk da bilgi bulunmamasıdır. Bu, hasta tedavisinin genel sağlık hizmetlerine daha fazla maliyet eklemesine neden olabilir..

Hasta verileri, verilerin depolandığı sistemler tamamen güvenli olmadığından da güvenli değildir. Doktorlar ayrıca bilgi paylaşmak için güvensiz bir yol kullanırlar. Örneğin, sosyal medya aracılığıyla bilgi paylaşan doktorları rahatlıkla görebiliriz. Bu kolaylıkla hasta verilerinin sızmasına neden olabilir. Dahası, hastalar hiçbir zaman verilerinden sorumlu değildir. Veri sahipliği ayrıca, kuruluşların esas olarak hastanın verilerine hastanın uygun izni olmadan sahip olduğu bir sorundur..

Çözüm:

Blockchain, hasta veri yönetimini ele almak için iyi bir yol sağlar. Doğru profesyoneller tarafından erişilebilen verileri depolamak için yapılandırılmış bir yol sağlar. Hasta verileri blok zincirinde saklanabilir ve yalnızca vakayla ilgilenen doktorun hasta tarafından erişilebilir tutulabilir. Hastanın tıbbi raporları üzerinde tam yetkiye sahip olmasını sağlayan erişim herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Bu, tüm verilerin erişilemez olmadığı anlamına gelmez. Duyarsız veriler halka açık olarak mevcuttur ve bunlar daha sonra sağlık kuruluşu veya paydaşlar tarafından API aracılığıyla erişilebilir. Bu, farklı sistemler arasında uygun işbirliğini sağlar. Doktorlar da mümkün olduğunda veri isteyebilir.

Hastalar kimliklerini açıklamadan da verilerini paylaşabilirler. Bu, anonim verileri sağlık araştırmalarını ve sistemlerini iyileştirmek için kullanabildikleri için sağlık enstitüleri için son derece avantajlıdır. Hastalar her zaman verilerinin kontrolüne sahiptir ve verilere kimin erişebileceğine onlar karar verir..

IoT ile birleştirildiğinde, araştırmalar kalp atışı ve diğer hayati vücut fonksiyonları gibi hasta durumunu sürekli olarak izleyebilir. Bu, hastaların sağlık bakımının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Blok zinciri yardımıyla IoT, kritik yaşam koşullarında daha hızlı karar vermeyi ve hastaların hayatını kurtarmayı sağlayabilir..

Başlangıçlar veya çözümler Kullanım senaryolarının uygulanması arasında DokChain, Patientory, GEM, GuardTime yer alır

Talep ve Faturalama

Sorun

Tartışacağımız son sorun sağlık hizmeti talepleridir. Sağlık hizmeti faturaları ve talepleri, en çok faturalandırmanın yaşandığı dolandırıcılık faaliyetleriyle doludur. Hastaneler, hastaları ya hiç alınmayan ya da endüstri standartlarından daha yüksek fiyatlı hizmetlerle faturalandırdıkları için ilk sırada yer alırlar. Tüm bunlar, hastaların ilgisini uzak tutarak karı maksimize etmek için yapılır. Sadece bu değil, hastaneler ve doktorlar da kullanıcının sağlık durumunu uygunsuz şekilde sunma konusunda birçok kez yakalanmakta ve bu da işleri daha da kötüleştirmektedir..

İddiaları doğrulamak için belirlenen sistemlerdeki aracılar da işlerinde isteksiz davranmakta ve son kullanıcıları askıda bırakmaktadır. İddiaların işleme alınması çok zaman alır ve işlenmeden önce herhangi bir zamanda ofisi ziyaret etmek gerekir..

Çözüm

Blockchain, hem faturalama hem de talep sürecini tamamlayabilir. Faturalama süreci blockchain ile bağlantılıysa, sağlık sağlayıcısının bir hastayı hizmetler için fazla ücretlendirme veya hastanın ilk etapta hiç almadığı bir hizmeti ekleme şansı yoktur..

Talep yönetimi de geliştirilebilir. Blockchain ile aylar yerine birkaç dakikaya indirilebilir. Bunun nedeni, aracıların kaldırılması ve otomasyonun tüm talep sürecinin kontrolünü ele geçirmesidir..

Şu anda, kullanım senaryosunu çözmek için çalışan önemli bir başlangıç ​​veya kuruluş yok.

Sonuç

Blockchain pek çok vaatte bulunuyor ve sonuçlarını sağlık Endüstrisi. Bu makalede, farklı blockchain kullanım durumlarını ve uygulamalarını inceledik. Blockchain’in mevcut sağlık sektörünün yaşadığı zorlukları nasıl çözebileceğini anlamanız için sorunları ve çözümlerini ele aldık. Sağlık hizmetlerinde blockchain bugün henüz bebeklik aşamasında ve önümüzdeki birkaç yıl içinde gelişmeler görebiliriz. Peki, blockchain ile geleceğin sağlık hizmetleri için parlak olduğunu düşünüyor musunuz? Sağlık hizmetlerinde daha fazla blockchain kullanımına sahip olabileceğimizi düşünüyor musunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map