Sıfır Bilgi Kanıtlarının Blockchain’deki rolünü merak mı ediyorsunuz? Sıfır bilgi kanıtlarının blockchain’i nasıl değiştirdiğini anlamak için bir yolculuğa başlayalım.

Kimlik doğrulaması için barmene ehliyetinizi gösterirken kendinizle ilgili çok fazla kişisel bilgi verdiğinizi düşünmüyor musunuz? Evet ise, tüm bilgileri ifşa etmek yerine, yalnızca insanların paylaşmak istediği verileri paylaşmanın yenilikçi bir yolunu aramak kaçınılmazdır. Bilgi kapitalizminin yükselişiyle birlikte, kullanıcı bilgilerinin gizliliğini ve güvenliğini sağlayabilecek çözümler bulmak önemlidir..

Blockchain, istenen bilgi alışverişi gizliliğini ve güvenliğini elde etmek için güvenilir bir alternatif olsa da, şeffaflığı bir aksilik olarak öne çıkarır. Bu nedenle, Sıfır Bilgi Kanıtı (ZKP) işlem gizliliği gerekliliklerini yerine getirmek için öne çıkan çözümlerden biri olarak kabul edilmiştir. Aşağıdaki tartışma, blok zincirinde bazı çarpıcı değişiklikler yapılmasından sorumlu olan temel faktörlere işaret etmektedir..

Şimdi kayıt:Sıfır Bilgi Kanıtı Eğitim Kursu


Sıfır Bilgi Kanıtı nedir?

Kriptografi, başlangıcından bu yana en önemli bileşenlerden biri olan blockchain ile ilişkilendirilmiştir. Nitekim, blok zincirindeki kriptografi, çeşitli şirketler için farklı endüstrilerde büyük ölçekli benimsenmesinin en önemli nedenidir. ZKP Blockchain uygulamaları, matematiksel temellere dayalı yeni bir kriptografi protokolü veya mekanizmasının gelişiyle ortaya çıktı..

Sıfır bilgi kanıtının tanıtımı, kriptografi dünyasında yeni bir sayfa açmıştır. Halka açık blockchain ağlarında güvenli ve anonim işlemler ve nükleer silahsızlanma dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarla kriptografik inovasyonun en önemli örneklerinden biridir..

Sıfır Bilgi Kanıtı Çalışması

ZKP’nin işlevselliği, bir kanıtlayanın gerçek bilgiyi ifşa etmeden belirli bir gerçek hakkında bir doğrulayıcıyı ikna etmesine izin vermeyi amaçlamaktadır. Örneğin, banka bilgilerinize ve kişisel bilgilerinize erişmek zorunda kalmadan banka hesabınızdaki bakiyeyi öğrenebilirsiniz. Sıfır bilgi kanıtı, üç temel özelliğini kullanarak bu sonuca ulaşmaya yardımcı olabilir. Bir ZKP’yi karakterize eden üç temel husus aşağıdakileri içerir:,

 1. İşlemin eksiksiz olması önemlidir. Bir ifadenin doğruluğunun, kanıtlayanı, kanıtlayanın gerekli girdiye sahip olduğu gerçeği konusunda ikna ettiğini ima eder..
 2. Sağlamlık, bir ZKP’nin tasarımındaki ikinci önemli özelliktir. Dürüst olmayan bir kanıtlayanın, doğrulayıcıyı ifadeleri yanlış olduğunda gerekli girdiye sahip oldukları konusunda ikna edemeyeceğini gösterir.
 3. Sıfır bilgi ispatının tasarımındaki son ve en kritik faktör, sıfır bilgi anlamına gelir. ZKP’de sıfır bilgi boyutunun birincil göstergesi, bilginin açıklanmamasına işaret ediyor. İfadenin doğru veya yanlış olmasına bakılmaksızın, doğrulayıcı bilgiler hakkında hiçbir şey öğrenmemelidir..

Ayrıca Oku:Sıfır Bilgi Kanıtı İçin Eksiksiz Kılavuz

ZKP Türleri

Şimdi, ZKP blockchain kombinasyonuna geçmeden önce kısaca ZKP türleri üzerine düşünelim. En yaygın iki ZKP türü, etkileşimli sıfır bilgi kanıtı ve etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtıdır. Etkileşimli ZKP’ler, doğrulayıcıyı belirli bir gerçek hakkında ikna etmek için kanıtlayanın tamamlaması gereken bir dizi eylem içerir..

Etkileşimli ZKP’lerdeki eylemler dizisi matematiksel olasılık kavramlarıyla ilişkilidir. Öte yandan, etkileşimli olmayan ZKP’ler herhangi bir etkileşimli süreç içermez. Etkileşimli olmayan ZKP’ler söz konusu olduğunda, kanıtlayıcı tüm zorlukları bir araya getirebilir ve doğrulayıcı daha sonraki bir aşamada yanıt verebilir. Etkileşimli olmayan ZKP’ler gizli anlaşma olasılıklarını azaltabilseler de, deney sırasını tanımlamak için ek yazılım ve makinelere ihtiyaç duyarlar..

Son zamanlarda ortaya çıkan bir diğer önemli ZKP kategorisi, zk-SNARK’lara veya sıfır bilgi – Özlü Etkileşimsiz Bilgi Argümanı’na atıfta bulunur. zk-SNARK, sıfır bilgi geçirmez alternatifler arasında en popüler tekniktir. Kanıt oluşturmak için genel verileri, özel verileri ve girdileri kullanan ikinci dereceden denklemin tanımlanmasına yardımcı olabilir..

Ardından, doğrulayıcı işlemin tamamlanması için kanıtı doğrulayabilir. Zk-SNARK’ların kullanımının en bilinen örneği, bir kripto para birimi olan ZCash’i ifade eder. Ek olarak, zk-SNARK’lar, kişisel bilgilerini paylaşmadan bir bireyin yaşını kanıtlamak gibi görevler için ideal bir seçim olabilir..

Sıfır Bilgi Kanıtlarının Avantajları

Temel açıklamalar ve farklı ZKP kategorileri hakkında net bir izlenimle, ZKP’lerin faydalarını anlamak önemlidir..

 • Sıfır bilgi ispatının en belirgin yararı, doğrudan basitliğe atıfta bulunur. Kullanıcılar, herhangi bir karmaşık şifreleme yöntemi gerektirmediğinden, sıfır bilgi kanıtlarının en belirgin avantajından basitlik biçiminde yararlanabilirler..
 • Aynı zamanda, ZKP’ler, özellikle her türlü bilginin açığa çıkmaması koşuluyla daha iyi güvenlikle ilişkilendirilir..
 • ZKP’lerin çalışmasıyla ilgili bir başka umut verici fayda, blok zincirindeki işlemlerin kısaltılmasıdır. Sonuç olarak, kullanıcıların farklı varlık türleriyle uyumluluk ve kimlik dahil olmak üzere bilgi depolamayla ilgili endişeleriyle yüzleşmesi gerekmez..
 • Sıfır bilgi kanıtı, blok zincirine evrensel katılımı teşvik etmek için benzersiz bir gizlilik ve ölçeklenebilirlik kombinasyonu sağlayabilir. Mahremiyetten bahsetmişken, sıfır bilgi kanıtı faydaları her zaman en önemli önceliklerden biridir..
 • Bireyler, veri veya kimlik talep eden hizmetlere erişimde herhangi bir ödün vermeden bilgilerinin güvenliğinin farkındadır..
 • Daha iyi ve güvenli bir geleceğe yönelik sürekli eğilimli yönelim, gizliliği sağlamak için ZKP’leri benimseme şansını artıracaktır..

Şimdi Oku:Blockchain Teknolojisinin Faydaları

ZKP’leri Blockchain’de Nasıl Kullanabilirsiniz??

Şu an itibariyle, ZKP’leri blockchain’de kullanmaya yönelik farklı nedenleri tahmin etmiş olmalısınız. ZKP blok zinciri simbiyotik ilişkisi yeterince tartışılmamış olsa da, endüstri liderleri, profesyoneller ve karar vericiler ZKP’lerin değerini kabul ediyor..

ZKP’lerin ölçeklenebilirliği, blok zincirinin büyümesine izin verirken, aynı zamanda kullanıcılara esneklik güvencesinin yanı sıra, bilgileriyle ilgili gelişmiş kontrol ve özgürlük sağlar. Bu nedenle, ZKP’lerin blockchain dünyasını gerçekten değiştirdiği potansiyel yolları merak etmek kaçınılmazdır..

Sıfır bilgi kanıtının blok zincirini nasıl değiştirdiğini bulmak için, blok zinciri sistemindeki ZKP’lerin uygulanabilir olduğu farklı alanları ele alalım..

 • Blockchain’de Mesajlaşma Uygulamaları

Blockchain’de ZKP’ler için en önde gelen uygulama alanı mesajlaşmadır. Uçtan şifrelemeye, gizlilik odaklı bir dünyada zorunlu bir gerekliliktir. Mesajların şifrelenmesi, hiçbir üçüncü tarafın iki kişi arasındaki iletişimi görüntüleyememesini sağlamayı amaçlar..

Genel olarak, mesajlaşma platformları, kullanıcıların sunucuya kimliklerini doğrulamasını ve sunucunun kullanıcıyı tanımasını gerektirir. Öte yandan, sıfır bilgi kanıtı, herhangi bir ek bilgiyi dışarıda bırakmadan mesajlaşma dünyasında uçtan uca güvenin geliştirilmesine izin verir. Bu nedenle, mesajlaşma uygulamalarındaki ZKP uygulamaları, blockchain alanındaki başlıca uygulamalarından biridir..

 • Kimlik Doğrulama İşlemleri

Hassas bilgilerin iletimi, özellikle radikal bir şekilde genişleyen bilgi sistemleri ve ilgili işlevler ile işletmeler için yavaş yavaş büyük bir önceliğe dönüştü. Sıfır bilgi kanıtı, gelişmiş güvenlik güvencesi ile birlikte kimlik doğrulama bilgileri gibi hassas bilgilerin iletimi için ideal bir platform sağlayabilir..

Sıfır bilgi kanıtı, kullanıcıların bilgilerini ifşa etmeden kullanmaları için özel olarak tasarlanmış güvenli bir kanalın geliştirilmesine yardımcı olabilir. Sonuç olarak, ZKP’ler, en kötü senaryolarda veri sızıntısı endişelerinin önlenmesine önemli ölçüde yardımcı olabilir..

Blockchain’in geleceğini merak mı ediyorsunuz? 2021 için bu en iyi Blockchain tahminlerine göz atın ve kendinizi geleceğe hazırlayın!

 • Dosya Sistemi Kontrolünü Bir Sonraki Seviyeye Taşıyor

Sıfır bilgi kanıtları, dosya sistemi kontrolünün yönlerinde devrim yaratan potansiyel araçlardan biri olarak da kabul edilir. Sıfır bilgi kanıtı, kullanıcılara, dosyalara ve ayrıca oturum açma bilgilerine çeşitli güvenlik katmanları eklemeye yardımcı olabilir. Sonuç olarak, ZKP’ler dosya sisteminde depolanan verilerin hacklenmesi veya manipülasyonu için önemli zorluklar ortaya çıkarabilir..

 • Karmaşık Dokümantasyon Prosedürleri Desteği

Sıfır bilgi kanıtı, karmaşık dokümantasyon prosedürleri için blok zinciri dünyasında güvenilir uygulamalar da bulabilir. Parçalar halinde verilerin şifrelenmesi için tesis sağlanmasına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, kullanıcılar, belirli bir kullanıcıya erişim sağlamak için belirli bloklar üzerinde kolayca kontrol sahibi olabilirler. Aynı zamanda diğer kullanıcılar için erişimin kısıtlanmasını da sağlar. Bu nedenle, ZKP’ler yetkili olmayan kişiler için erişimi kısıtlarken karmaşık dokümantasyon için en iyi korumaları kolayca sağlayabilir..

 • Depolamayı Koruma

ZKP blok zinciri ilişkisi, depolama hizmeti alanındaki önemli bir endişeyi ele almak için de çok önemlidir. ZKP’ler, depolama koruma yaklaşımlarının ve yöntemlerinin verimliliğini artırmak için yararlı kaynaklardan biri olarak kabul edilir. Sıfır bilgi kanıtı, depolama biriminde bulunan bilgilerin yanı sıra depolama biriminin güvenliği için bir protokol içerir. Hepsinden önemlisi, erişim kanalları aynı zamanda oldukça güvenli ve kusursuz bir deneyim sağlayan müthiş güvenlik önlemlerinin keyfini çıkarır..

 • Hassas Bilgiler için Koruma Önlemleri

Sıfır bilgi kanıtının blok zincirini değiştirmedeki rolü, işlemleri yenilemek için blok zincirinin izlediği yaklaşımları tanımlamak için de önemlidir. ZKP, finansal bilgiler ve işlem geçmişi gibi savunmasız bankacılık bilgilerini içeren tüm bloklar için üst düzey bir güvenlik seviyesi sunabilir..

Üst düzey güvenlik seviyesi, bankaların herhangi bir kullanıcının bilgi talebi üzerine yalnızca gerekli bloklarda değişiklikler yapmasına izin verir. Aynı zamanda, diğer bloklar kurcalanmaz, böylece kapsamlı koruma güvencesi sağlanır..

 • Özel Blockchain İşlemlerinin Aktarılması

Özel blok zinciri işlemlerinin iletimi, blok zincirinde ZKP’nin farklı dikkate değer uygulamaları arasında öne çıkan sözlerden biridir. Özel Blockchain işlemleri, gönderirken herhangi bir üçüncü şahıstan korunmalıdır..

Özel blok zinciri işlemlerinin gönderilmesindeki en önemli endişe, geleneksel yöntemlerde görülen çeşitli boşluklarla ilgilidir. Sıfır bilgi kanıtının özel blok zinciri işlemleriyle etkili bir şekilde entegrasyonu, onları her türlü bilgisayar korsanlığı veya müdahaleye karşı dirençli hale getirebilir..

 • Blockchain’de ZKP Uygulamalarının Gerçek Etkisi

Şimdi, sıfır bilgi kanıtlarının blok zincirinde uygulanabileceği farklı yollar hakkında bir izlenimimiz var. Öyleyse, ZKP’leri blok zincirinde kullanmanın gerçek hayattaki sonuçlarına doğru ilerleyelim. ZKP’lerin blockchain ekosisteminde uygulanmasının en belirgin sonucu, revize edilmiş güven algısıdır..

Blockchain, bilgi sistemi yönetim platformları, yönetişim ve teknoloji gibi çeşitli sektörlerde çok çeşitli uygulamalar buldu. Sıfır bilgi kanıtı uygulamaları açıkça geliştirilmiş güven ve inanılırlık oluşturduğundan, ilişkilerde güvenin önemini değiştirme potansiyeline sahiptirler. ZKP’lerin blockchain üzerindeki etkisini gösteren en dikkate değer örneklerden bazılarına bir göz atalım..

Ayrıca Oku:Blockchain Uygulamaları

 • Bireyler, Hükümetler ve Şirketler Arasındaki İlişkileri Değiştirmek

ZKP’lerin ve blok zincirinin en önemli yönlerinden biri, bireyler, şirketler ve hükümetler arasındaki etkileşimler üzerindeki etkidir. Sıfır bilgi kanıtı, başka herhangi bir bilgiyi ifşa etmeden gerçeği kanıtlamak için güvenilir bir araç sunar. Bu nedenle, ZKP’ler her işlemde kanıtlanmış bir güven garantisiyle yeni bir dünya yaratmamıza yardımcı olabilir..

Kullanıcıların artık ZKP uygulamaları ile yargıya güvenmesi gerekmiyor. Veri alışverişi sırasında alıcı, olası veri ihlallerine karşı savunmasızlığın yanı sıra verilerin bütünlüğünü de doğrulamalıdır. ZKP’lerdeki gizliliği artıran teknoloji, veri alışverişi için geleneksel yaklaşımı dönüştürür.

Sonuç olarak, ZKP’ler, güven ihtiyacının yerini teknolojik ilerlemeyle değiştirerek bir dünya yaratmaya yardımcı olabilir. ZKP’lerin önemi, herhangi bir müdahale kaygısı olmaksızın güvenli bilgilerin iletilmesiyle ilgili sorunların çözülmesinde belirgindir. Aynı zamanda mobil ağlar, IoT ve çevrimiçi iletişim için de uygundur, bu nedenle şifreleri geçersiz kılar.

 • Oy Doğrulamasını Demokratikleştirme

Blockchain ile sıfır bilgi kanıtı uygulamanın en belirgin örneği, oyların doğrulanmasındaki demokratik rolüne atıfta bulunur. ZKP’ler, oyları halka açık bir blok zincirine kaydederek denetlenebilir oylama için güvenilir çözümler sağlayabilir..

Sonuç olarak, oylama süreçleri, sansür ihtiyacını ortadan kaldırmanın yanı sıra herhangi bir üçüncü taraf doğrulaması gerektirmeyecektir. ZKP’ler seçmenlerin oy kullanmaya uygun olduklarını kanıtlamalarına izin vererek hassas kişisel bilgilerinin ifşa edilmesini önleyebilir. Ayrıca seçmenler, oylarının nihai oylama çetelesine dahil edilmesi için değişmez kanıt talep edebilirler..

 • Blockchain İşlem Geçerliliğini Kolaylaştırmak

Gerçek dünyadaki ZKP blok zinciri uygulamalarının bir başka önemli örneği ING vakasına atıfta bulunmaktadır. ING, işlem geçerliliğini sağlamak için ünlü bir kurumsal blok zinciri platformu olan Corda ile ZKP’leri kullanan bir çözüm duyurdu. ZKP’lerin piyasaya sürülmesinden önce Corda, gizlilik ve güvenlik seçimiyle sınırlıydı. Bununla birlikte, şimdi iki işlevi bir arada var.

Blockchain’de başarılı bir kariyer yapmak mı istiyorsunuz? İşte sizi parlak bir geleceğe götürecek en iyi Blockchain Becerileri.

Sonuç olarak

Burada sunulan bilgilerden en önemli çıkarım, doğrudan blok zincirindeki ZKP’lerin uzun vadeli beklentilerine atıfta bulunur. Sıfır bilgi kanıtı, blockchain teknolojisindeki çeşitli zorluklar için tamamlayıcı bir çözüm olarak kesinlikle ortaya çıktı. Blok zincirindeki şeffaflık, ZKP’lerle arka koltukta kalabilir.

Artık kullanıcılar, blockchain’de ZKP’lerin kullanımı yoluyla daha iyi kontrol ve veri sahipliği kanıtı elde edebilirler. Sıfır bilgi kanıtları, 30 yıldır ortalıkta olmasına rağmen yavaş yavaş dünyanın her yerindeki işletmelerin dikkatini çekiyor. Blok zinciri ekosistemindeki ZKP’lerin potansiyeli hakkında daha fazla şey keşfetmek istiyorsanız, sıfır bilgi geçirmez ana sınıf ile şimdi daha fazlasını öğrenmeye başlayın.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me