Bu makale, sigorta için blockchain’in kullanım durumları ve uygulamaları ve sigorta şirketlerinin blockchain teknolojisinden nasıl yararlanabilecekleri hakkında ayrıntılı bir bakış sunuyor..

Sigorta, blockchain kullanımından kazanç sağlayabilecek sektörlerden biridir. Bu yazıda, blockchain sigortasının bize ne vermesi gerektiğini keşfedeceğiz. Sigorta, bir problem yaşayan herkes için her zaman büyük bir görev olmuştur ve blok zincir sigortasının tüm manzarayı değiştirebileceğini umuyoruz. Birçok blockchain sigorta şirketi, son kullanıcı ve insanlar için sigortayla ilgilenen işletmeler için daha iyi bir sigorta deneyimi için çalışıyor..

Blockchain sigorta girişimlerinden çok azı tamamen yeni bir yaklaşıma odaklanırken, diğerleri zaten mevcut olan sigorta süreçlerini artırmaya ve tüm süreç içinde iyileştirmeye çalışıyor..

Ayrıca, blockchain sigorta poliçesini daha iyi anlamak için, blockchain sigorta kullanım durumlarından geçmemiz gerekiyor. Bu blockchain sigorta kullanım durumlarını inceleyerek, blockchain sigorta girişimlerinin blockchain sigorta endüstrisinin sorununu nasıl çözmeye çalıştığı hakkında daha iyi bir fikir edineceksiniz.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Sigorta için Blockchain: Mevcut Koşullar ve Blockchain Nasıl Yardımcı Olabilir?

Hayatımızda sigortanın yaygınlığı yeni bir şey değil. Binlerce yıldır çalışıyor. Şu anda, büyük ölçüde komisyonculara bağlı bir sigorta sektöründe yaşıyoruz. Komisyoncuların insanları çağırması ve bir politika benimsemeye ikna etmesi yaygındır..

Yaklaşım, taslak sırasında veya sigorta talep edilirken insan hatalarının dahil edilmesi anlamına gelen bir kağıt sözleşme yapmaktır. Hepsi bir arada, sigortacılar, komisyoncular ve tüketiciler de dahil olmak üzere boru hattındaki tüm taraflar için işleri karmaşık hale getirir. Ayrıca tüm süreçle ilişkili riski de göz önünde bulundurmalıyız..

Blockchain Sigorta Sektörüne Nasıl Fayda Sağlayabilir??

Blockchain, sektörü dönüştürebilen teknolojidir. Ancak, şu anda o kadar etkili değil, ancak umut veriyor. Daha iyi anlamak için, öncelikle blok zincirinin sigorta endüstrisini nasıl etkilediğini veya değiştiğini anlamamız gerekir.?

Ayrıca, hangi kullanım durumlarının uzun vadede önemli bir etkisi olacağını bilmemiz gerekir. Sigorta şirketleri için blockchain sigortası, uğraşmaları gereken en yeni terimdir. Blockchain’in sunduğu şeylerden en iyi şekilde yararlanacak olan blockchain sigorta şirketlerinin ortaya çıkmasına neden olacak..

Şu anda fikirlerin gerçeklikten çok bir kavram olduğu birçok kavram kanıtı projemiz olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, sigortacıların sigorta iş modellerini değiştirmek dahil her şeyi yeniden yapması gerekir. Bu, pazarda önemli değişikliklerin görülmesi için zaman ve uygun testler alacaktır..

Ancak, ilk taşıyıcıların avantajına sahip olacak erken benimseyenler olacaktır. Dört blok zinciri kullanım durumu ve uygulaması aşağıdakileri içerir.


 1. Dolandırıcılık Tespiti ve Risk Önleme
 2. Talep Önleme ve Yönetimi
 3. Sağlık Sigortası
 4. Reasürans
 5. Mal ve Kaza (P&C) Sigorta

Potansiyel sonuçları anlamak için, aşağıdaki blok zinciri sigorta uygulamalarını ve kullanım durumlarını inceleyelim..

Blockchain Sigorta Kullanım Durumları ve Blockchain Sigorta Uygulamaları

Dolandırıcılık Tespiti ve Risk Önleme: Güncel Sorunlar ve Sorunlar

Sigortacılıkta dolandırıcılık, hem kuruluşların hem de son kullanıcıların çözülmek istediği büyük bir sorundur. Sigortacılar dolandırıcılık sorununun çözümüne gerçekten yatırım yapmadığından. Dolandırıcılığı çözme yaklaşımları her zaman gereğinden az olmuştur. Bununla birlikte, dolandırıcılıkla mücadele teknolojisinin kullanımı, sigortacılar arasında oldukça yaygındır ve bunların% 95 kadarı bunu kullanıyor.

Dolandırıcılıkla mücadele teknolojisinin tüm önlemlerine ve kullanımına rağmen, sigortacılar hala çok sayıda dolandırıcılıktan muzdariptir. Raporlara göre, sigorta sektörü yılda 80 milyar dolardan muzdarip. Dolandırıcılık nedeniyle hem sigorta şirketleri hem de son kullanıcılar zarar görüyor. Ortalama olarak, bir aile yılda 400 ila 700 dolar arasında herhangi bir yerde kaybedebilir..

Kısacası, standart yöntem, sigorta endüstrisinin sunduğu karmaşıklık düşünüldüğünde dolandırıcılığı önlemekte başarısız olmaktadır. Sigortacılar, reasürörler ve talep sahipleri dahil olmak üzere emsaller arasında bilgi gönderildiğinde çoğu zaman bir görünürlük sorunu ortaya çıkar. Evrak işi ayrıca suçluların veya dolandırıcıların bilgileri değiştirmesine ve dolayısıyla dolandırıcılık yapmasına olanak tanır..

Blockchain, Dolandırıcılık Tespiti ve Risk Önleme Konusunda Nasıl Yardımcı Olabilir??

Blockchain, sunduğu şeffaflık sayesinde dolandırıcılık sorununu çözebilir. Sigortacılar arasında daha iyi koordinasyon, dolandırıcılıkla düzgün bir şekilde mücadele edilebileceği anlamına gelir. Dağıtılmış defter teknolojisi, blok zincirinde yapılan işlemlerin kalıcı olmasını sağlar.

Bu, veri güvenliğinin temelini oluşturan hiçbir verinin yazıldıktan sonra değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Talepler artık dağıtılmış defterde bulunabilir, bu da sigortacıların zamanı geldiğinde bilgileri doğrulamasını kolaylaştırır..

Dolandırıcılık tespitini iyileştirmek için, önemli sigortacılar verileri halka açık bir şekilde toplar ve ardından dolandırıcılık faaliyetlerini tahmin eder. Verilerle, karşılığında tanımayı iyileştirmeye yardımcı olan modeller ortaya çıkar. Ancak zorluk, hassas verileri her zaman orada olan kuruluşlar arasında paylaşmaktır ve bu da tüm süreci karmaşık hale getirir..

Amaç, gizliliği de kontrol altında tutarak ağ genelinde çalışabilen bir dolandırıcılık tespit platformu oluşturmaktır. Blockchain, sigortacıların tam da bunu yapmasına izin verir. Dolandırıcılığı durdurur ve sigortacılar arasında sonsuza kadar yararlanabilecek daha fazla koordinasyon sağlar..

Peki, blockchain kullanılarak hangi dolandırıcılıklar durdurulabilir? Bunları aşağıda listeleyelim.

 1. Sahteciliği durdurmak veya azaltmak, dijital sertifikaların bir numaralı avantajıdır.
 2. Müşterilerin kazayı iki kez talep edemediği durumlarda çifte harcama veya rezervasyon ortadan kaldırılabilir..
 3. Kayıt dışı satıcıları kaldırmak ve primi düşürmek.

Talep Önleme ve Yönetimi: Güncel Sorunlar ve Sorunlar

Dolandırıcılıkları bir kenara bırakırsak, sigorta endüstrisinin hasar önleme ve yönetiminden muzdarip olduğu bir başka büyük sorun. Sigortacıların bir sigorta talebini doğrularken veya karara bağlarken gerekli tüm bilgileri toplaması zaman alır. Bu, talebin ciddiyeti dikkate alındığında sorunlara yol açabilir.

Bir başka zorluk da iddiaların doğru doluluğunu bulmaktır. Davacıların sahte belgelerde sahtecilik yapması yaygındır, bu da asla gerçekleşmemiş iddialara yol açabilir.

Blockchain Talepleri Önleme ve Yönetme Konusunda Nasıl Yardımcı Olabilir??

Blockchain, modern teknolojilerle birleştirildiğinde, sigortacıların şeffaf ancak yetenekli bir müşteri odaklı talep modeli oluşturmasını sağlayabilir. Model büyük ölçüde güvene dayanmalıdır, bu da büyük ölçüde şeffaf olması gerektiği anlamına gelir..

Sigortanın talepleri önleme yönü, olayın yeri, analizi ve olayla ilişkili harici risklerle ilgili bilgilerden büyük ölçüde yararlanabilir..

Blockchain’in dağıtılmış yapısı, hem sigortacıyı hem de hak talebinde bulunan kişiyi aynı ağa yerleştiren bir uygulama yöntemini mümkün kılar. Sigortacılar veya diğer üçüncü şahıslar formlar, polis raporları, kanıtlar ve yakında ilgili bilgileri kolayca toplayabilir. Süreçte yardımcı olabilecek teknolojinin diğer önemli yönleri, işletmeye bağlı diğer cihazlara veya olayın gerçekleştiği alanın etrafına takılan cep telefonları veya sensörler olabilir..

Bunlar, tüm süreci düzene sokacak ve hak talebinin uygun şekilde gönderilmesini sağlayacaktır. Buna karşılık, müşteri memnuniyetini artıracak ve talep sürecine dahil olan tüm taraflar arasındaki koordinasyonu geliştirecektir..

Öyleyse, bir sigortacı bir olayın ne zaman gerçekleştiğini nasıl anlar? Sensörün bilgi sağlama izni, planlanmamış bir olay meydana geldiğinde gerekli tarafları uyarabilir.

Kısacası, sigortacılar, blok zinciri ve uydu, sensör verileri, mobil teknoloji ve diğerleri gibi diğer teknolojilerle birlikte sistemdeki güven sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Blockchain, başlangıçtan itibaren şeffaflık sunduğu için omurga görevi görür. Dahası, blok zinciri, belirli kriterler karşılanırsa ödemeleri kolaylaştırmak için de kullanılabilir ve bir iddiayı ele almak için gereken süreyi iyileştirir..

Mal ve Kaza Sigortası: Güncel Sorunlar ve Sorunlar

Mülkiyet ve kaza sigortası, bireyler, yeni başlayanlar ve hatta işletmeler tarafından yoğun olarak kullanıldığı için sigortanın en önemli bölümlerinden biridir. Bu tür sigorta, tüm ABD primlerinin% 48’ini oluşturur ve tüm dünyada önemli kabul edilir. Bununla birlikte, talep işleme için veri değerlendirme, manuel veri girişi, taraflar arası koordinasyon vb. Gibi sorunlarla da boğuşmaktadır. Manuel veri girişi, daha sonra meydana gelen hatanın türüne bağlı olarak herhangi bir taraf için kayıpla sonuçlanan hatalara da yol açar..

Taleplerin işlenmesi için uygun bir çerçevenin olmaması, son kullanıcıya zarar verir. Örneğin, eviniz ihmal nedeniyle hasar görmüşse, hasar belgelerini doldurmanız ve ardından sigorta sağlayıcınızdan tazminat talep etmeniz gerekir. Tamamlandığında, sigorta şirketi taleplerle devam edecek ve bunları doğrulayacaktır..

Ancak, failin sigorta şirketinin iddiayı nasıl ele aldığına bağlı olarak gecikebilir veya durdurulabilir. Bu sorun, sigortacıların müşterilerinden gelen talepleri nasıl ele aldıkları arasındaki uyumsuzluk nedeniyle ortaya çıkar..

Blockchain Hasar Mülkiyeti ve Kaza Sigortası Konusunda Nasıl Yardımcı Olabilir??

Blockchain, mülk ve kaza sigortasının mevcut sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir. Yaklaşım, fiziksel varlıkları dijital olarak yönetmektir. Blockchain’in kodlu akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılabileceğini zaten bildiğimiz gibi.

Bu aynı zamanda iş kurallarının otomatik olarak uygulanabileceği ve yürütülebileceği anlamına gelir. Kısaca akıllı sözleşmeler kullanılarak talepler otomatik olarak işlenebilir. Ayrıca, tüm değişiklikler orijinallik açısından izlenebilir ve bu da onları denetlenebilir hale getirir..

Buradaki anahtar, kağıt sözleşmelerin programlanabilir koda dönüştürülmesi için gerekli işlevselliği sunduğu için akıllı sözleşmelerdir. Akıllı sözleşmeler, daha sonra, tüm bilgiler alınarak ve ardından buna göre çalıştırılarak otomatik olarak yürütülebilir. Borçlar ayrıca akıllı sözleşmeler kullanılarak hesaplanabilir ve daha sonra tüm katılımcılara ödenebilir.

Otomobil sigortası, bir kaza durumunda araçtaki sensörler otomatik olarak gönderilebildiği için genel teknolojik büyümeden faydalanabilir. Akıllı sözleşme, çekme veya tıbbi hizmetler gibi sonraki adımları otomatik olarak atacaktır..

Daha sonra araca monte edilen sensörler yardımıyla ve ayrıca manuel muayene ile araçta oluşan hasarı ölçmeye çalışacaktır. Akıllı sözleşmeler daha sonra yeni raporlar geldiğinde kaydedilecektir. Gerekli tüm bilgileri aldıktan sonra, akıllı sözleşme iddiayı çözecektir. Tüm bunlar çok az insan müdahalesi ile veya hiç müdahalesi olmadan yapılabilir..

Sağlık Sigortası: Güncel Sorunlar ve Sorunlar

En önemli sorunlardan biri, gizlilik nedeniyle hastanın verilerine erişilememesidir. Bu, hem hastanelere hem de hastaya mal olan hasar sigortası için gerekli bilgi / veri eksikliğine yol açar..

Sağlık sorunları ile uğraşan herhangi bir hasta, yaşamı boyunca birden fazla doktoru ziyaret etmek zorundadır. Bu, bir doktordan diğerine bilgi paylaşırken sorunlara yol açar. Genel olarak, sigortacılar, sağlayıcılar ve hastalar dahil olmak üzere sağlık sektörü ekosistemindeki herkes göze batan sorunlardan muzdariptir..

Çoğu zaman, bir sağlık kuruluşu bilgileri diğer hizmet sağlayıcılarla paylaşmak yerine kendi silolarında saklayacaktır. Ayrıca, düzeltme işleminin herhangi bir biçimi olmadan saklanan yinelenen veya hata bilgileri sorunu vardır. Bağlayıcı çerçevenin kullanılmaması aynı zamanda daha fazla idari ek yük ve hatta hastalar için bir baş ağrısı anlamına gelir..

Kısacası, sağlık sigortasını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen sağlık hizmetleri ile ilgili iki önemli sorun vardır. Katı gizlilik yasaları, bilgilerin sağlık enstitüleri arasında sorunsuz bir şekilde paylaşılamayacağı anlamına gelir.

Sağlık Sigortasında Blockchain: Çözümler

Blockchain, sağlık hizmetlerine düzgün çalışması için gerekli altyapıyı sağlayan kriptografik olarak güvenli bir ağdır. Ağda gizlilik oluşturmak ve karşılığında sağlık sektörünün milyarlarca dolar tasarruf etmesine yardımcı olmak için kullanılabilir..

Blockchain’in temel amacı, hastaların tıbbi verilerini her zaman kontrol altında tutmalarını sağlayan bir ağ oluşturmaktır. Bunu yaparak, hastaların verilerinin ne zaman ve nasıl pratisyenlerle veya tıp enstitüleriyle paylaşılacağına karar vermesine izin verebilirler..

Blok zincirinin sağlık hizmetleri üzerindeki genel etkisi, sigortanın da olması gerektiği gibi çalışabileceği anlamına gelir. Hastaların tıbbi kayıtları için blockchain ağını kullanabilir ve doğru olduklarından emin olabilirler. Blok zinciri kriptografik bir imza kullandığından, verilerin hiçbir şekilde değiştirilememesini sağlar..

Blok zinciri, zaman damgalarını kullanarak verileri korur. Ayrıca, blok zincirinde depolanan belge değişiklikleri yansıtacak şekilde düzenli olarak güncellenebilir. Hem sigortacılar hem de sağlayıcılar verilere her an erişebilir ve denetim bilgilerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Hastalar ayrıca süreçteki denetime daha fazla bilgi ekleyebilir ve sigorta taleplerine değer katabilirler..

Daha fazla oku: Sağlık Hizmetleri İçin Blockchain: Kullanım Durumları ve Uygulamaları

Reasürans: Güncel Sorunlar ve Sorunlar

Reasürans, sigorta sektörünün de büyük bir parçasıdır. Doğal afetler meydana geldiğinde sigortacıları ve menfaatlerini korurlar. Tıpkı sigortanın insanların riskleri azaltmasına ve beklenmedik yaşam olaylarını yönetmesine yardımcı olması gibi, reasürans da aynı şeyi sigortacılar için yapar..

Sigortacılar için reasürans, olasılıklar onlara karşı olduğunda riskleri azaltmakla ilgilidir. Örneğin, doğal afetlerde ve kitlesel sağlık salgınlarında reasürans, sigortanın tüm talep ve taleplerle başa çıkmasına yardımcı olabilir..

Reasürans tarafından kullanılan mevcut çözüm en iyi ihtimalle verimsizdir. Manuel olarak işlenir ve tek seferlik sözleşmelerle belirlenir. Mevcut durum, her bir sözleşme, kısmi riski veya belirli bir olayı kapsayan açıkça yazıldığı için karmaşıklıklara yol açmaktadır. Gerçek sorun, olay meydana geldiğinde ortaya çıkar. Bir sözleşmenin kararlaştırılması 3 aya kadar sürebilir, bu da tüm sürecin her iki taraf için de yürütülmesini zorlaştırır..

Ayrıca, bir sigortacı sadece bir reasürörle değil, birden fazla reasürörle pazarlık yapmakta ve tüm süreci karmaşıklaştırmaktadır. Kısacası, kurumlar arasında farklı veri standartlarına yol açan hiçbir standarda uyulmasına gerek yoktur.

Reasürans ile Blockchain Nasıl Yardımcı Olabilir??

Yukarıda tartışıldığı gibi, reasürans, büyük ölçüde kuruluşlar arasındaki bilgi akışı eksikliğinden muzdariptir. Blockchain teknolojisi, taraflar arasında bilgi alışverişi için geliştirilmiş bir ağ sağlayarak sorunun çözülmesine yardımcı olabilir..

Paylaşılan bir defterin kullanımı, gerekli bilgilerin mevcut olur olmaz güncellenmesi burada anahtardır. Bu, hem tarafların, sigortacıların hem de reasürörlerin talepleri daha hızlı sonuçlandırmak için bağlantı kurabileceği ve bilgileri paylaşabileceği anlamına gelir..

Bu verimlilik, endüstrinin daha verimli çalışmasına ve dolayısıyla onunla ilişkili operasyonel maliyeti azaltmasına yardımcı olabilir. Taleplerle ilişkili toplam maliyeti düşürdüğü için tüketiciler de bundan faydalanır..

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Sigorta için blok zincirinin bir başka ilginç kullanım durumu, blok zinciri ve Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) içerir. İnternete bağlı dünyanın olduğu bir günde, cihazların bağlı kalması ve oluşturulup toplanacak büyük miktarda verinin değiş tokuşu yaygındır. Aynı veriler, sigortacılar tarafından kullanılabilir ve kullanıma göre sigorta modellerini iyileştirebilir..

Otomobil sigortası pazarı, sigortalı araçlarla ilgili verileri toplamalarına olanak tanıyan bu kullanıma dayalı modellerden büyük ölçüde yararlanabilir. Böylece, bir araç bir kaza ile karşılaşırsa, bilgiler toplanabilir ve ardından blok zinciri tabanlı sigorta ağına gönderilebilir..

Daha fazla oku: Sigorta Sektöründe Blockchain’in Önemi

Sigorta için Blockchain’i Geliştiren Uygulamalar

Blockchain sigortası her zaman büyük şirket ve organizasyonlarda işin içinde olmuştur. Sigorta sorunlarını blockchain ile çözmeye çalışıyorlar ve birçok uygulama bunu doğru kullanıyor. Net bir resim elde etmek için, blok zincirinde sigortanın doğru kullanımına odaklanan belirli uygulamalardan bazılarını listeleyeceğiz. Başlayalım.

Özel Bir Kullanım Durumu: IBM Blockchain

IBM blockchain, IBM blockchain yardımıyla sigorta yönetimini dönüştüren harika sigorta projelerinden biridir. IBM aynı zamanda blockchain teknolojisini kullanan büyük şirketlerden biridir. Şirketlerin şeffaflığı göz önünde bulundurarak bir platform oluşturmasına olanak tanır.

Peki sigorta sektörünü nasıl değiştiriyor??

Öncelikle sigorta işlemleri ile çalışan şirketin tüm sürecini basitleştirir. Ayrıca, sürekli olarak onlarla etkileşimde bulundukları için birden fazla tarafla başa çıkmalarını kolaylaştırır. Genel olarak, sigortacılıkta IBM blok zincirinin kullanılması, birden fazla tarafla başa çıkma ile ilgili zorlukların azaltılmasına yardımcı olabilir..

Doğrulama ve güncelleme işlemi, dağıtık defter teknolojisine uygun olarak yapılır. Bu, politikaların yönetilmesi ve dağıtılmasıyla ilişkili maliyette genel bir azalma olduğu anlamına gelir. Buna karşılık, müşteri desteği, tüm sigorta endüstrisinde sorunsuz bir şekilde çalışacak şekilde düzenlenir. Kısacası, IBM blok zinciri, sigorta yönetimindeki mevcut zorlukları yönetmemize olanak tanır.

IBM blockchain’in sigorta yönetimini iyileştirme konusundaki kritik yollarından bazıları şunlardır:

 • Eksiksiz risk kapsamı
 • Halefiyet
 • Grup avantajları
 • Reasürans

Ve bunun gibi. Maliyetleri düşürmek, işlemleri kolaylaştırmak ve karşılığında müşteri hizmetini iyileştirmek için IBM blok zincirinin uygulanabileceği başka kullanım durumları da vardır. Ayrıca farklı satıcılar, müşteriler ve sigortayla doğrudan veya dolaylı olarak ilgili taraflar arasında güven oluşturur..

Blockchain Deniz Sigortası

Oyuncuların çoğu belirli bir sorunu çözmeye çalışır. Guardtime, EY ve diğer sigorta blok zinciri projeleri gibi oyuncular denizcilik sigortası sorununu çözmeye çalışırken, denizcilik endüstrisi için de bu geçerlidir..

Sürece aktif olarak katılan diğer önemli oyuncular arasında Microsoft, A.P ve diğerleri bulunmaktadır. Otomatik defter işlemlerini kullanarak risk yönetimini iyileştirmeyi hedefliyorlar.

Başlangıçta, yalnızca 1.000 ticari gemi için risk yönetimine odaklanacaklar. Bir kez kurulurlar ve bir başarı oranına sahiptirler; daha sonra platformlarını havacılık, enerji, deniz kargosu ve diğer sektörler dahil olmak üzere diğer ticari sigortalara genişletecekler..

Hayat Sigortasında Blockchain

İnsan hayatı muhtemelen en önemlisidir. Ve konu teknoloji olduğunda, dünya çapında milyonlarca insanın hayatını şekillendirmeye yardımcı olabilir. Hayat sigortası, ölüm kaydı sürecini ve bununla ilgili iddiaları iyileştiren blockchain kullanımından çok şey kazanabilir..

Hayat sigortası prosedürü ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinden, bununla ilgili tüm talepleri ve süreçleri ele almak için birleşik bir yol aramak önemlidir..

Mevcut hayat sigortası talepleri, taleplerin işleme alınması altı aya kadar sürebileceğinden verimli değildir. Bu, hak talebinin nihayet işleme konulabilmesi için davacının çok fazla güçlük çekmesi gerektiği anlamına gelir. Blockchain hayat sigortası, tüm sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Uygun bir blockchain hayat sigortası tabanlı model, talepleri daha hızlı ve daha iyi bir yaklaşımla işleyebilmelerini sağlamak için hastane, sigorta şirketi, süreç ölüm sertifikası ve cenaze izni ile birlikte çalışabilir..

Sigortanın Olgunlaşması ve Evlat Edinmesi İçin Gerekli Adımlar

Tıpkı diğer teknolojiler gibi, blok zincirinin Sigortacılıkta düzgün bir şekilde uygulanabilmesi biraz zaman alacaktır. Bununla birlikte, başarılı olduğundan emin olmak için, uygun olgunlaşma ve benimseme için üç yollu bir çözüm izlemesi gerekir..

Bunlar aşağıdaki gibidir:

İç Kavram Kanıtı

Sigortacıların atması gereken ilk adım, dahili odaklı kullanım senaryolarını kullanmaktır. Bunu yaparak, kendi müşteri veri setini kullanabilir ve akıllı sözleşmeleri kullanarak dahili operasyonları iyileştirebilirler..

Sistemlerinin blok zincirine ne kadar elverişli olduğunu öğrenmek için deney yapılması gerekiyor..

Müşteri Odaklı Süreçler

Şirketlerin genel süreç verimliliklerini iyileştirmeleri yaygın olsa da, müşteri odaklı bir yaklaşım kullanmayı unuttular. İdeal durum, müşteriyle yüz yüze gelen uygulamaların, büyük ekosisteme doğrudan uyan stratejiler kullanılarak doğru şekilde yapılmasını sağlamaktır..

Bu yaklaşım, benimsemenin piyasada yapılmasını ve sigortacıların takipçi yerine piyasa yapıcı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, sigortacıların, teknolojinin uzun vadeli kullanım için geliştirilmesini sağlamak için doğru düzenleyici, yasal ve vergi çerçevelerini takip etmesi gerekir..

IoT Etkinleştirme

Sigortacılar, doğruluk ve güvenilirlik için büyük ölçüde farklı cihazlar aracılığıyla toplanan bilgilere ve verilere güvenirler. Toplanan verilerin doğru olduğundan emin olmak için en iyi yaklaşım, sigortacıların blok zincirinin IoT’ye entegre edildiğinden emin olması gerekir..

Bu şekilde blok zinciri, IoT ve büyük veri arasındaki etkileşim, sigorta endüstrisinin çalışma şeklini değiştirebilir. Buradaki anahtar, primler, talepler ve diğer sorunlar dahil olmak üzere tüm süreci otomatikleştirmektir..

Blockchain teknolojisi tabanlı çözümleri uygulamak için, temeldeki zorlukları anlamanız gerekir. En büyük 10 kurumsal blok zinciri uygulama zorlukları listemizden daha fazlasını öğrenin.

Sonuç

Blockchain ihtiyacı, neredeyse her sektörde çok önemlidir. Sigorta farklı değildir ve blok zincirinden büyük ölçüde yararlanabilir. Bu yazıda, sigorta için blockchain ile ilgili önemli kullanım durumlarını tartıştık. Anahtar kullanım örnekleri arasında dolandırıcılık tespitini önleme, talep yönetimi ve önleme vb. Yer alır. Ayrıca, blok zincirinin sigortada uygulanması zaman alacaktır ve sigortacıların, başkalarının benimseyebilmesi için önce bunu dahili olarak uygulaması gerekir. Gerçek değişimin başlayabilmesi için önceliğin birkaç sigortacı ve reasürans tarafından belirlenmesi gerekir..

Daha fazla blockchain kullanım durumu ve uygulamasıyla ilgileniyorsanız, şimdi ücretsiz blockchain kursumuza göz atmalısınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me