Blockchain’in potansiyeli, üretim için mükemmel şekilde uygundur. Blockchain’in imalat sektöründeki iş değerini nasıl artırabileceğini anlayalım.

Gerçekte, imalat sektörü her ülkenin GSYİH’sına büyük katkı sağlıyor. En çok ABD ekonomisi üzerindeki etkisini görebilirsiniz. 2019’un 4. çeyreğinde üreticiler 2233,4 milyar dolardan sorumluydu! Bu nedenle, toplam ekonominin% 11,39’unu oluşturdu. Böylece, üretimin bir ülkenin büyümesinde ne kadar önemli bir unsur olduğunu görebilirsiniz..

Ancak bu sektör de pek çok sorunla karşı karşıyadır. Bu nedenle, dünya GSYİH’sı üzerindeki etki gün geçtikçe azalmaktadır. Artan uluslararası etkiler nedeniyle, üreticilerin birbirleriyle bağlantılı kalmaları gerekiyor. Ancak artık bunu yalnızca blok zinciri yapabilir.

Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki üreticiler, operasyonlarını kolaylaştırmak ve görünürlüğünü artırmak için blockchain çözümleri geliştirmeye başlıyor. Blockchain, tüm üretim sürecini değiştirme potansiyeline sahip olduğundan, yalnızca şirketlerin bir araya gelip blockchain tabanlı bir ekosistem oluşturmaya başlaması önemlidir..


Bu yazıda blockchain’in üretimdeki önemine odaklanacağız. Bu, herhangi bir aceminin imalat endüstrisinin mevcut senaryosunu gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır. Dahası, bu teknolojiyi kendi üretim süreçleriniz için nasıl kullanabileceğinizi öğrenmenize de yardımcı olacaktır..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Üretimde Blockchain: Bu Sektörün Neden Blockchain’e İhtiyacı Var??

İmalat endüstrisi şu anda birçok konuyla ilgileniyor. Gerçekte, artan tutarsızlıklar ve yanlış yönetim nedeniyle sektör büyük ölçüde geride kalıyor. Dolayısıyla bu sektörün şu anda ciddi bir değişime ihtiyacı var.

imalat pazarlarında blockchain

Zorluk Tahmin Talepleri

Pazar her zaman değişmeye devam ettiğinden, her zaman yeni trendlere ayak uydurmak oldukça zordur. Bu nedenle, birçok üretici gelecekte ne tür ürünlerin talep edileceğini tahmin edemez. Bu yetenek eksikliği, değişen pazarlardaki rollerini sağlamak için başarılı ürün projeksiyonları üretemedikleri için üreticinin itibarına zarar verir..

Ayrıca, belirli bir ürünü kaç tane veya ne zaman satmaya devam edeceklerini tahmin etmelerine yardımcı olabilecek herhangi bir gerekli araca sahip değiller. Böylece, üretim fazlası nedeniyle çok sayıda ürünle sonuçlanırlar. Çoğu durumda, bir üretim sıkıntısı ile bile karşı karşıya kalırlar..

Envanter Yanlış Yönetimi

Bu, imalat şirketi için başka bir büyük sorun. Pratik olarak, envanteri yönetmek için izledikleri model çok eski ve problemlerle doludur. Otomasyon bazı sorunları çözmüş olsa da, yönetimin genel karmaşıklığı birçok üretici için çok büyüktür..

Yanlış yönetim nedeniyle ürünleri zamanında teslim edemezler ve kayıplara neden olurlar. Dahası, ürünleri doğru ortamda korumayı başaramazlar ve çok fazla para kaybına neden olurlar..

Gerçekte, envanteri takip etmek maliyetli bir süreçtir, bu nedenle çoğu kişi onu kullanmaya istekli değildir. Ancak bu durumda el emeği, zaman alıcıdır ve hataya açıktır. Bu nedenle, maliyetten tasarruf edebilecek ve envanterleri daha verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olabilecek bir çözüme ihtiyaçları var..

Düşük verimlilik

Sorun şu ki, verimliliği artırmak istiyorsanız, maliyetleri ve hatta ürünlerin kalitesini düşürmeniz gerekiyor. Maalesef bu, üretim şirketlerinin verimliliği artırmak için kalitelerini düşürmeye çalıştıkları mevcut senaryosudur. Söylemeye gerek yok, bu yaklaşım, şirketler için daha az gelirle sonuçlanan tüketici memnuniyetsizliğine neden oluyor..

Ancak birçok üretici, verimliliğin maliyetle olumsuz bir şekilde bağlantılı olduğu bu boşluktan kurtulamıyor. Çoğu durumda, kaliteyi seçenler verimliliklerinden ödün vermek ve artan maliyetlerin kurbanı olmak zorundadır..

YG’yi Artırmada Zorluk

Açıkçası, her üretici ROI’lerini (Yatırım Getirisi) herhangi bir şekilde artırmak isteyecektir. Gerçekte, bu süreç satışlarını önemli ölçüde artıracak ve hatta ürünlerinin değerini artıracaktır. Ancak şirketlerin bunu yapabileceği pek çok etkili yol yok. Ayrıca, birçok ekonomik çöküş sırasında tüketiciler paralarını ürünlere yatıramazlar.

Böylece, şirketlerin genel satışlarını düşürür ve sistemi alt etmek için gerekli araçları yoktur. Bu nedenle, birçok üretici yatırım getirisini artırmada büyük zorluklarla karşılaşıyor.

Daha fazla oku:Sigorta Sektöründe Blockchain’in Önemi

Nitelikli İşgücü Sıkıntısı

Robotik veya otomasyonun insan emeği için başvuruda bulunmaya yardımcı olabileceğini biliyoruz. Ancak makineler şu anda her şeyi yapamıyor. Çoğu durumda, sistemi sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için insan yeteneklerine çok ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, çıktıları verimli bir şekilde yönetmek veya herhangi bir sorunu hızlı bir şekilde çözmek için nitelikli işgücü eksikliği bu sektöre zarar veriyor..

Ayrıca, bebek patlaması neslinin emekliliği, diğer nesiller bu tür bir işi aşağılayıcı olarak düşündüğü için işgücü kıtlığına yol açıyor. Bu nedenle, imalat endüstrileri, az miktarda mevcut işgücü ile gereksinimleri karşılamakta zorlanıyor..

Eski Ağ Sistemi

Her yıl yeni teknolojiler ortaya çıkıyor ve değişen zamanlara ayak uydurmak zor. Örneğin, IoT cihazları veya üretim yazılımı veya hatta robotik, küçük çaplı bir üretici için ezici hale gelebilir..

Bununla birlikte, bu teknolojilerin büyük ölçekli imalatçılarda kullanılması, küçük zamanlayıcılardan daha fazla çıktı sağlar. Bu nedenle, küçük zamanlayıcılar büyük bir dezavantaja sahiptir ve rekabete ayak uyduramazlar. Bu nedenle, imalat sektöründe sadece büyük isimlerin kâr ettiği ve küçük zamanlayıcıların geride kaldığı bir boşluğa neden olur..

Taklit ürünler

Diğer bir büyük sorun da artan sahte ürün sayısıdır. Suç üreticileri, sahte ürünleri gerçek ürünlerle karıştırmaya meyillidir, bu da onların izini sürmeyi imkansız hale getirir. Ancak bu sorun ana şirketin markasını küçültmekte ve tüketiciler ürünleri satın almaktan kaçınmaya başlamaktadır. Sonuç olarak satışlar düşmeye başlar, şirket para kaybetmeye başlar. Öte yandan, yasadışı partiler kötü kaliteli ve düşük kaliteli ürünler için ödeme almaya başlar ve bu da pazarı tamamen değiştirir..

Bu nedenle, tüketicilerin ödediği değeri elde edebilmesi için şirketlerin bu konuyla verimli bir şekilde mücadele etmeleri gerekir..

Uygun Denetim Modeli Eksikliği

İmalat sahnesinde uygun bir denetim modelinin olmaması, bu endüstrinin bir başka büyük sorunudur. Gerçekte, uygun bir denetim modeli olmadan birçok şirket ürünün kalitesini her aşamada izleyemez. Bu nedenle, bitmiş üründe sorunu belirlediklerinde sorunun mevcut kaynağını bulmak zorlaşıyor.

Gerçekte, bu yıllar içinde büyük kayıplara yol açar ve şirketler, kaliteyi garanti edemedikleri için milyonlarca dolar değerinde ürünü elden çıkarma yükünü taşımak zorundadır..

Gayrimenkul için blockchain’in bu sektörün sorunlarından nasıl kurtulabileceğine göz atın!

Blockchain, Üretimi Nasıl Geliştirebilir??

Blockchain, merkezi olmayan bir altyapı sunarak üretimi iyileştirebilir. Merkezi olmayan yapının kurumsal ortam için uygun olmadığını biliyoruz. Ancak bu yapı ile gelen özellikler aslında imalatçı firmalara çeşitli şekillerde yardımcı olabilmektedir. Örneğin, blockchain kurcalamaya izin vermeyen bir politika sunabilir, bu da veriler sisteme bir kez girdiğinde orada kalacağı anlamına gelir. Yani kimse onu değiştiremez veya kurcalayamaz.

Dahası, blok zinciri uygun bir denetim sisteminin kullanımını sağlayabilir. Gerçekte, blok zincirindeki her şey çeşitli denetim süreçlerinden geçer. Bu nedenle, şirketlerin gerçek zamanlı olarak ürünlerin kalitesini düzenli olarak denetlemelerine yardımcı olabilecek mükemmel bir araçtır. IoT cihazlarını kullanarak her bir ürünün durumunu kolayca izleyebilirler.

Blockchain’in üretimi iyileştirmesinin bir başka harika yolu da maliyetlerin düşürülmesidir. Gerçekte, blockchain, şirketlerin kalitelerine hiçbir şekilde zarar vermeden maliyetleri düşürmelerine yardımcı olabilir. Böylece, şirketler nihayet boşluklardan kurtulabilir ve nihayet tüketicilere en iyi ürünlerini sunabilir. Dahası, küçük çaplı üreticiler için de çok fazla kaynak tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir..

Son olarak, üretim pazarlarındaki blockchain, ekosistem içinde gerçekleşen işlem sürecini iyileştirebilir. Her şey saniyeler içinde yapılır, tedarikçiye ödeme yapılır, dağıtım merkezi ile ilgilenilir veya lojistik yapılır. Önceden, işlemlerin işlenmesi günler alıyordu. Ancak blockchain kullanarak bunu dakikalar içinde yapabilirsiniz!

Dolayısıyla, artık verimliliklerini sonuna kadar artırabilecekleri için bu, tüm şirketler için büyük bir artış. Gördüğünüz gibi, üretimde blockchain’in önemi çok büyük ve bunun bir istisnası yok..

Şimdi kayıt:Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Blockchain Üretimde Nasıl Kullanılır??

Şeffaflığı Artırmak İçin Tedarik Zinciri Denetimi

Bu, şu anda üretim kullanım durumlarında en iyi blok zincirlerinden biridir. Gerçekte, şirketlerin% 78’i tedarik zinciri denetimi sürecinden endişe duyuyor ve buna bağlı israf artmaya devam ediyor. Yani bu, acil bir çözüme ihtiyaç duyan bir konudur. Blockchain bu durumda kolayca yardımcı olabilir.

Gerçekte, blockchain, ürünlerin gerçek zamanlı denetimini sunabilir ve verilerin bozulmamasını sağlayabilir. Dahası, üretim hattını istediğiniz zaman kontrol etmek için blockchain’i kullanabilirsiniz. Bu, israf miktarını azaltmanın ve geliri artırmanın harika bir yoludur..

Üretim Tesislerinde Verimliliği Arttırmak

Bir başka iyi kullanım durumu, imalat sektörü genelinde verimliliğin iyileştirilmesidir. Bildiğiniz gibi, üretim tesisleri birçok verimsizlik sorunu ile uğraşmak zorunda. Ancak ürün kalitesini bozmadan bunu artırmanın iyi bir yolu yoktur. Ancak blok zinciri kullanmak, iki öğe arasında iyi bir denge sağlamalarına yardımcı olabilir..

Bu durumda hiç kimse statüsünü yükseltmek için ürünün kalitesinden ödün vermek zorunda kalmaz. Blockchain, tüm yanlış yönetim ve kaotik süreçlerden kurtularak üretimi iyileştirebilir. Dahası, insan yapımı hataların ve kurcalamasız verilerin eksikliği, gelirlerini büyük ölçüde artırabilir. Bu nedenle, verimliliklerini otomatik olarak artıracaktır.

Küçük Üreticiler için Engelleri Düşürmek

Üretim kullanım durumlarındaki blok zincirlerinden bir diğeri, daha küçük üreticiler için avantajdır. Gerçekte, blockchain bu endüstrinin kurtarıcısı olabilir ve sonunda küçük çaplı üreticilere karşı ayrımcılığa son verebilir. Blockchain, küçük üreticilerin kar elde etmesi için iç pazarda yeni fırsatlar yaratmaya yardımcı olabilir..

Son olarak, teknolojiyi kullanarak, bu küçük çaplı rakipler oyuna girebilir ve sektörde adını duyurabilir. Sektörün herhangi bir unsurunda teknolojiyi kullanan her üreticinin piyasalarda rekabet avantajı kazandığı bildirildi. Öte yandan, bir blok zinciri, küçük ölçekli üreticiler için bile uygun maliyetli bir seçenektir..

Blockchain, çeşitli endüstriler için birçok fayda sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisinin faydaları hakkındaki kılavuzumuza göz atın..

Sistemik Arızaların Azaltılması

İmalat sektörü belirli veri ihlallerinden muaf değil. Gerçekte, bu ihlallerin birçok farklı biçimi vardır. Ayrıca, şirketler artık işi otomatikleştirmek veya takip etmek için ağ sistemlerini kullandığından, sistemdeki herhangi bir ihlal, suçluların hassas bilgilere erişmesine neden olabilir. Bu nedenle, uygun güvenlik prosedürlerini sürdürmek veya uygulamak şirketler için büyük bir yük haline gelebilir..

Blockchain bu durumda yardımcı olabilir. Gerçekte, blockchain ağı, birçok siber suça karşı bir güvenlik duvarı görevi görür. Herhangi bir kötü niyetli halkın sisteme girmesini engelleyebilir ve hatta diğer üyeleri bu girişim hakkında uyarabilir. Bu, şirketlerin hassas bilgilerini korumalarına ve uzun vadede herhangi bir sistematik arızayı azaltmalarına yardımcı olabilir..

Böylelikle üretimde blockchain’in önemi her geçen gün daha da güçleniyor..

Sahte Tespit ve Ürün Kaynağı

Üretim kullanım durumlarındaki popüler blok zincirlerinden bir diğeri de sahte ürünlerin tespit edilmesidir. Ancak burada, blockchain’in IoT cihazlarından yardıma ihtiyacı olacak. Bu tür dolandırıcılık faaliyetleri tüm dünyayı rahatsız ediyor. Örneğin her yıl sadece sahte ürünler için sektör 3,7 trilyon dolar kaybediyor. Sadece bu değil, tüketiciler de ödediği değeri alamadıkları için paralarını da kaybederler..

Ancak blockchain ile nihayet bu konuya bir son verebilirler. Gerçekte, blockchain’in gerçek zamanlı izleme özelliğini kullanarak, üreticiden tüketiciye gönderilen her bir ürünü kontrol etmek için IoT cihazlarını kullanabilirler. Bu nedenle, işlemler arasına üçüncü bir tarafın girip ürünlerini pazara ekmesinin hiçbir yolu yoktur..

IoT Cihazlarının Kimlik Doğrulaması

IoT cihazları bile zaman zaman blockchain korumasına ihtiyaç duyar. Şu anda, üretim şirketleri ürünlerini takip etmek için yoğun bir şekilde IoT cihazlarını kullanıyor. Ancak bu cihazlar, onları siber saldırılardan korumak için gerekli güvenlik protokollerine sahip değildir. Bu nedenle, siber suçlular cihazlara erişebilir, onları devre dışı bırakabilir ve verileri yalnızca bir internet bağlantısıyla değiştirebilir..

Bu büyük bir risk. Ancak imalatta blockchain burada günü kurtarabilir. Blockchain’in güvenlik protokolünü kullanan IoT cihazları, verilerini depolamak için merkezi olmayan ağ iletişimi kullanabilir. Böylece saldırı altında bile korunabilirler..

Bakım Sürecinin Gerçek Zamanlı Takibi

Üretim kesintisi, bakım sorunu nedeniyle gerçekleşir. Ancak bunun maliyetini hesaplamak zordur. Ne yazık ki, şirketlerin% 80’inden fazlası bu maliyeti doğru bir şekilde hesaplayamıyor bile. Bu, dahili tedarik zincirinde büyük bir verimsizliğe yol açar. Ayrıca, şirketler eski ekipmana güvendikçe, arıza sürelerinin sıklığı büyük ölçüde artabilir..

Ancak tedarik zincirini korumak için imalatta blockchain kullanmak, bu süreci daha otomatik hale getirmeyi sağlayabilir. Örneğin, arıza süresini kolayca belirlemenize yardımcı olacak bakım sürecinin gerçek zamanlı takibini alabilirsiniz. Ayrıca, çoğu durumda, blok zincirine olan bağımlılık, sorunun temel nedenini anlamanıza yardımcı olabilir..

Daha fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atmak ister misiniz? Şu anda en iyi 20’den fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atın!

Hassas Verilerin Güvenliğini Sağlama

Üretimde blockchain için bir diğer önemli görev, üretim hattındaki hassas verilerin güvenliğini sağlamaktır. Bildiğiniz gibi, imalat sektörü zaman zaman çok sayıda şirket içi hassas bilgiyle ilgilenir. Yani, bilgi rakiplerin eline geçerse veya eline geçerse, bu büyük bir kayıp anlamına gelebilir. Bu nedenle, bu hassas bilgiler için güvenlik sunabilen bir teknoloji kullanmak yalnızca mantıklıdır.

Ve blockchain bunun için mükemmel bir eşleşme gibi görünüyor. Gerçekte, blockchain, verilere kimlik doğrulama tabanlı erişim sunarak bu sektöre yardımcı olabilir..

Katmanlı Üretim için Güvenli Pazar Yeri

Katmanlı imalat, imalat sektörüne yeni bir yaklaşımdır. Gerçekte, 3D baskı anlamına gelir. Ancak, henüz ana akım değil. Sorun şu ki, bu sektörün olanakları sergilemek için uygun bir kanala ihtiyacı var. Ancak sektörde halihazırda gerçekleşmekte olan tüm dolandırıcılık faaliyetleriyle, birçok gerçek üretici sayının dışında kalamaz. Ayrıca, bu yazıcının sunucusuna girerek başkalarının tasarımlarını çalmanın başka bir sorunu daha var. Ancak blockchain, tasarımcıların tasarımlarını patentleyip satabilecekleri güvenli bir pazar sunabilir. Ayrıca, hükümetler bu alandaki yasadışı faaliyetleri de blockchain kullanarak takip edebilirler..

Malzeme Kaynaklarının İyileştirilmesi

Malzemelerin seyri, imalat endüstrileri için çok önemlidir. Neden olsa? Çünkü orijinal malzemeler kullanmazlarsa nihai ürün kaliteleri büyük ölçüde azalacak. Bu nedenle, son satın alma işlemini yapmadan önce kaynağı test etmek mantıklıdır.

Bu nedenle, tedarik zincirini korumak için imalatta blockchain kullanmak çok önemlidir. Blockchain, kaynağın orijinal olmasını ve materyallerin kalitesinin yerinde olmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Dahası, blockchain, onlara daha fazla seçenek sunmak için olası kaynakları alıcılarıyla bile bağlayabilir..

Blockchain kullanan daha iyi bir iş modeli, şirketinize birçok yönden yardımcı olabilir. Nihai blockchain uygulama stratejimizi kullanarak blockchain projenize şimdi başlayın!

Blockchain Teknolojisini Kullanan Gerçek Dünya Üretim Şirketleri

Volkswagen Grubu

Volkswagen Group, maden tedarik zincirlerini takip etmek için imalatta blockchain kullanıyor. Gerçekte, şirket malzemeyi etkili bir şekilde tedarik etmeye ve durumu uygun şekilde korumaya çalışıyor. Pratik olarak, lityum iyon pillerinde kullandıkları mineral kobaltın izini sürecek. Bu mineralleri denetlemek çok fazla kaynak gerektirir ancak blockchain kullanmak onlara zaman ve para kazandırabilir..

Toyota Grubu

Toyota, otomotiv endüstrisi için blockchain kullanan imalat şirketlerinden bir diğeridir. Gerçekte, bu grup blockchain’in en çok nerede parlayabileceğini görmek için sektördeki blockchain etkisini araştırıyor. Dahası, kendi kendine giden arabaları için gerekli bilgileri almak üzere tedarik zinciri yönetimi için blockchain kullanıyorlar..

Samsung

Samsung, üretim pazarlarında çok verimli bir şekilde blockchain kullanıyor. Esas olarak, gerçek zamanlı izleme özelliğini kullanarak fabrikadan mağazalara gönderilerini takip etmek için blockchain kullanmak istiyorlar. Onlara göre, blockchain kullanmaya başlarlarsa sevkiyat maliyetlerini% 20’ye kadar düşürebilirler..

Daimler

Daimler, veri paylaşım platformları için blockchain kullanan üretim şirketlerinden bir diğeridir. Gerçekte, Blockchain ile ilgili Ocean Protocol ile bir kavram kanıtı tamamladılar. Dahası, artık dahili tedarik zincirlerindeki veri akışlarından gelir elde etmek için blockchain’i nasıl kullanabileceklerini biliyorlar..

Foxconn

Foxconn, şu anda en büyük teknoloji şirketlerinden biri ve Apple’ın iPhone’unu üretmekten sorumlular. Gerçekte, blok zinciri kullanarak, banka dışı borç verenlere doğrudan tedarik zincirine kredi verme fırsatı veriyorlar. Böylece, herhangi bir ek evrak işi olmadan kredi verenleri tedarikçilerle kolayca bağlayabilirler..

Ford

Ford, minerallerin ekşimesi için blockchain kullanan otomotiv üretim şirketlerinden bir diğeridir. Gerçekte, otomotiv üretim endüstrisi için maden tedariklerini takip etmek için IBM’in teknolojisini kullanıyorlar. Birincil hedef, başkalarının zamandan ve paradan tasarruf sağlayan tüm mineralleri izlemesine ve doğrulamasına yardımcı olabilecek açık bir ağ sağlamaktır..

Nestle

Nestle, gıda üretim sürecinde blockchain kullanıyor. Burada şirket, gıda süreçleri ve tedarik zincirlerine ilişkin kendi takibini geliştirmek için OpenSC ile birlikte çalışıyor. Ancak bu girişim, IBM Food Trust ile yaptıkları çalışmalardan farklıdır..

Unilever

Unilever, çay tedarik zinciri işlemlerini izlemek için blok zincirini kullanacakları bir yıllık pilot proje üzerinde çalışıyor. Şu anda şirket, çiftçileri ve genel çay tedariki ve üretim sürecini izlemek için büyük bankalarla çalışıyor..

Pfizer

Pfizer, imalatta da blockchain kullanıyor. Gerçekte, onlar bir ilaç firmasıdır ve tedariklerinde doğru ürünleri temin etmek isterler. Bu nedenle, diğer ilaç şirketleriyle birlikte, tüm klinik ilaçlarını üretimden tüketiciye kadar takip ediyorlar..

Merck & Co.

Başka bir ilaç şirketi Merck & Co., ilaç depolama, mevzuata uygunluk, klinik denemeler, soğuk zincir verimliliği vb. Şu anda, İlaç Tedarik Zinciri Güvenliği Yasası (DSCSA) konsorsiyumunun bir parçasıdırlar.

Daha fazla oku:Blockchain Teknolojisini Kullanan İlk 50 Şirket

Sonuç

Üretimde blockchain’in faydaları çok fazladır. Blockchain, tüm endüstri için fırsatlar yaratabilir ve büyük ve küçük ölçekli üreticiler için adil bir pazar yeri sağlayabilir. Gördüğünüz gibi, blockchain, üretim ekosistemine oldukça zahmetsizce sığabilir. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin bu teknolojiyi benimsemeye ve tüm ihtişamından yararlanmaya başlamasının tam zamanı.

Teknoloji konusunda heyecanlı mısınız ve daha fazla fırsatı keşfetmek mi istiyorsunuz? Yeni başlayan biriyseniz ve teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atabilirsiniz. Blockchain yolculuğunuza başlayın ve blockchain’in avantajlarından şimdi yararlanın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me