Yöneticiyseniz, blockchain hakkında bilgi edinmenin ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz..

Bu yazıda blockchain hakkında bilgi edineceksiniz. Yöneticilere yönelik “yöneticiler için blockchain eğitimi” ni hedefleyen giriş niteliğindeki bir kurstur.

Mevcut rekabetçi pazarda, blockchain hakkında bilgi edinmek önemlidir. Görevde size yardımcı olmak için, yöneticilerin gündemine yönelik blok zinciri eğitimimizi inceleyelim..

Neden blockchain hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor??

Blockchain, kasabanın konuşmasıdır. Üst düzey bir yönetim pozisyonundaysanız, blok zinciri konusunu çok sık tartışıldığını göreceksiniz..

Bir yönetici olarak, blok zincirinin temel kavramlarına hakim olmanız gerekir. Bu, konuşmalarınızda kendinize güvenmenizi sağlayacak ve aynı zamanda buna göre kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Blockchain yönetici kursunun temel amacı budur.

Zaten bir blockchain üst düzey yönetim üyesiyseniz, temel bilgilerinizi tazelemek, bilgi ve uzmanlık gerektiren zor kararlar almak için size gerekli güveni verebilir..

Yöneticiler için blockchain eğitim kursunda hangi konular ele alınmalıdır? Ve neden?

Yöneticiler için blockchain eğitimimizde tartışılacak konuların üzerinden geçelim.

 1. Blockchain Tanıtımı – Blok zinciri hakkında doğru bir anlayış elde etmek için
 2. Blockchain’in etkisi İnternet’e benzer – Blok zincirinin etki ve işlevsellik açısından İnternet ile nasıl özdeş olduğunu bilmek
 3. Blockchain’in farklı sektörler üzerindeki etkisi – Mevcut kullanım durumlarını tanımak
 1. Bankacılık ve Finans
 2. Tedarik zinciri
 3. Otomobil
 4. Hükümet hizmetleri
 • Dijital Güven: Nihai Fayda Dijital güvenin önemini ve blockchain’in kullanıcılar arasında dijital güveni nasıl geliştirdiğini anlamak
 • Blockchain nasıl çalışır? – Blockchain’in nasıl çalıştığını öğrenmek
  1. Özelleştirilmiş defter
  2. Her şeyi saklama yeteneği
  3. Kripto para birimleri hakkında bilgi edinmek: Kriptoekonomi 101 – Kriptoların nasıl çalıştığını öğrenin, böylece blockchain etrafında ekonomi olun
  4. Risk yönetimi – Blockchain risk yönetiminin nasıl yapılacağını öğrenin
  5. Bilmeniz gereken kurumsal çerçeveler – Kuruluşunuzda kullanabilmek için kurumsal çerçeveler hakkında bilgi edinin
  6. Sonuç
  7. Yönetici kursu için blok zinciri için konular neden seçiliyor??

   Yöneticiler için blockchain eğitimi, blockchain’e aşina olmayan yöneticilere yöneliktir. Konular, daha yoğun blockchain yönetici kursları alabilmeniz için temel bilgileri doğru bir şekilde almak için seçilmiştir..

   Giriş kursu, blok zinciri fikrine, kullanım durumlarına ve diğer önemli şeylere aşina olmanızı sağlayacaktır. Kursun sonunda aşağıdaki şeyleri yapabileceksiniz:

   • Blockchain’i açıklayın
   • Blockchain’in mevcut endüstrilerimiz üzerindeki etkisini açıklayın
   • Tedarik zinciri, bankacılık ve finans, devlet hizmetleri ve otomobillerle ilgili kullanım durumlarını anlayın
   • Dijital güvenin önemini ve blockchain’in bunu nasıl sağlayabileceğini anlayın.
   • Blockchain’in dahili olarak nasıl çalıştığını öğrenin
   • Blockchain, yani kripto para birimleri ve belirteçler etrafındaki ekonomi hakkında bilgi edinin
   • Blockchain risk yönetimini anlayın

   Yöneticiler için Blockchain Eğitimi için önerdiğimiz kursumuz

   Giriş: Blockchain


   Blockchain dünyayı değiştirdi. Merkezi olmayan yaklaşımı rakipsizdir. Bununla eşler, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan ağ üzerinden bilgi aktarabilir.

   Teknik olarak, blockchain’i bir blok zinciri olarak düşünebilirsiniz. Her blok, güçlü kriptografik yöntemler kullanılarak saklanan ve güvence altına alınan işlem bilgilerini içerir. Dolayısıyla, bir akran başka bir akrana bilgi göndermeye karar verirse, bilgiyi tüm akranlara yayınlayabilir. Bunun bloğa dahil edilmesi ve daha sonra bir fikir birliği yöntemi kullanılarak doğrulanması gerekir..

   Blockchain, dağıtılmış bir defter teknolojisidir (DLT); bu, her bir eşin, defterin veya veritabanının bir kopyasını sakladığı anlamına gelir. Böylelikle merkezileştirme ihtiyacı tamamen ortadan kalkar.

   Bu DLT yaklaşımı, şirketlerin keşfetmesi için yeni yollar açar. Artık daha güvenli ve özel bir merkezi olmayan sistem sunarak sistemlerini her zamankinden daha yerleşik hale getirebilirler. Ayrıca tüm platforma şeffaflık, değişmezlik ve ölçeklenebilirlik kazandırır.

   Bu, yönetici eğitimi için blockchain için iyi bir başlangıç.

   Blockchain’in etkisi internete benzer

   Blockchain’i daha iyi anlamak için blockchain ile İnternet arasındaki tekinsiz benzerliği anlayalım.

   İnternet devrim niteliğinde bir teknolojiydi. Hayatımızı değiştirdi. Çok fazla yenilik getirdi ve şu anda hayatımızı da etkiliyor. Blockchain ile dijitalleşmemiz daha yaygın hale gelecek.

   Blockchain’in birçok faydası vardır. Bir göz atmak için aşağıdaki avantajlardan geçelim:

   • Bilgiler artık eskisinden daha erişilebilir hale gelebilir. Blockchain ile kayıtları depolamak, değiş tokuş etmek ve dağıtmak için merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmaz..
   • Tüm blok zinciri çözümünü yönetmenin maliyeti, merkezi otoriteye kıyasla daha iyi olacaktır. Ancak, fikir birliği yönteminin seçimi maliyeti belirler. Çoğu durumda, blockchain kullanımı maliyet söz konusu olduğunda faydalıdır.
   • İnternet tarafından kesintiye uğramayan sektörler de değişmeye başlayacak. Bu, verilerin nasıl oluşturulabileceğine, depolanabileceğine ve alınabileceğine bağlıdır..
   • İnternet çağında savunmasız olan hizmetler değişecek. Örneğin, merkezi platformların kaldırılmasıyla müzik paylaşımı her zamankinden daha şeffaf hale gelebilir. Yeni müzisyenlerin dinleyicilere ulaşma şansı her zamankinden daha yüksek olacak.
   • Tıbbi alandaki silo ihtiyacı yavaş yavaş ortadan kalkacak ve hastanın tıbbi verilerinin depolanma şekli iyileştirilecek. Doktorların çalışma şeklini iyileştirecek ve ayrıca kamuya açık tıbbi verileri kullanarak araştırmanın nasıl yapıldığını değiştirecek..

   Web 3.0 Basitçe Açıklandı

   Blockchain’in farklı sektörler üzerindeki etkisi

   Blockchain için birçok gerçek dünya kullanım durumu vardır. Yöneticiler için blockchain eğitimi, kullanım durumlarının küçük bir bölümünü de kapsayacak, böylece blockchain’in gerçek etkisi hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Birkaçına değinelim:

   Bankacılık ve Finans: Başlangıçtan itibaren etkisini göreceğiniz en büyük sektör bankacılık ve finans olacaktır. Quorum da dahil olmak üzere işletmelerle ilgili birçok çerçeve zaten mevcuttur. Bu çerçeve, blok zinciri kullanmak için bankacılık ve finans hizmetlerini dönüştürmek için araçlar, özellikler ve işlevsellik sunar..

   Visa, JPMorgan, American Express vb.Dahil olmak üzere birçok büyük oyuncu, blockchain’i uygulamak için fethine çoktan başladı. Birçoğu kavram kanıtı (POC), bazıları ise pilot programlar yürütüyor.

   Tedarik zinciri: Tedarik zinciri, blok zincirinin en fazla etkiye sahip olacağı başka bir alandır. Tedarik zincirinin daha az sahtekarlıkla veya hiç sahtekarlık olmadan daha modern hale gelmesini sağlayacaktır. Tedarik zinciri şirketleri artık iletilen her varlığı izleyebilir. Neredeyse her bilgi parçası izlenebilir ve dolandırıcılığın olmamasını sağlar. Ayrıca, son kullanma tarihini kaçıran kötü ürünlerin veya eşyaların atılabilmesini sağlar..

   Tedarik zinciri blok zinciri uygulaması ayrıca maliyet ve zamandan tasarruf sağlar. IBM, gıda tedarik zincirini üretmek için Walmart ile ortaklık kurdu.

   Otomobiller: Otomobil endüstrisi de blok zincirinden yararlanabilir. Şimdilik, oyuncuların çoğu şu anda blok zincirini test ediyor ve PoC aşamasında. Volkswagen Financial Services ve Renault gibi oyuncular kilit oyunculardır. Ford ve Tesla, telematik izlemeyi test etmelerine yardımcı olacak kendi blok zincirlerini de geliştiriyorlar..

   İzlemeyi yaparak, otomobil bakımını iyileştirebilir, araç sahiplerinin sigorta talep etmesine ve bakım dahil diğer faydaları almasına yardımcı olabilirler..

   Hükümet hizmetleri: Devlet hizmetleri kullanım durumu, kripto para birimlerinin değil, blok zincirinin etkisini tasvir ettiği için özel bir durumdur. Kripto para birimleri, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler arasında vahşi bir başarı gördü – çoğu kişi bunu tamamen yasakladı. Öte yandan Blockchain, hükümete sistemlerini daha verimli bir şekilde yönetme yeteneği verdi..

   Blockchain kullanımı aynı zamanda sistemlere daha fazla güven anlamına gelecektir. Hükümet, akıllı şehirler inşa etmek, uygun eğitim, aşıları takip etmek, kredi vermek ve maaş bordroları yapmak için blockchain kullanabilir. Sonsuz olasılıklar vardır ve blockchain, hükümetin çalışma ve çalışma şeklini dönüştürmeye yardımcı olabilir..

   Blockchain’in parladığı başka sektörler ve kullanım durumları da var. Size daha iyi bir bakış açısı sağlamak için bunlardan birkaçını aşağıda listeleyelim:

   • Besin Güvenliği
   • Perakende
   • Sağlık hizmeti
   • Sigorta
   • Emlak
   • Uluslararası Ticaret ve Emtia
   • Spor Dalları

   Ve daha fazlası!

   Dijital Güven: Nihai Fayda

   Bir yönetici olarak dijital güvenin önemini anlamanız gerekir. Şimdiye kadar piyasaya sürülen tüm teknolojiler dijital güven sorununu çözemedi.

   Merkezileştirme, oradaki kuruluşlar tarafından kullanılan anahtar kavramdır. Herhangi bir şirketi ele alın ve işlerin nasıl yürüdüğünün büyük bir parçası olduğunu göreceksiniz. Merkezileştirme fena değil, ancak dijital güven söz konusu olduğunda bir başarısızlıktır.

   Şu anda, dijital güven şu anda en pahalı varlıktır. Blockchain ile herkes için daha erişilebilir hale gelebilir. Merkezi bir otorite olmadan, ağa katılan akranlarınızdan daha fazla güven kazanmanız kaçınılmazdır. Hizmetler ve mallar doğrudan takas edilebilir. Kontrol eden taraflardan birinin bulunmaması nedeniyle hiçbir bilgi veya dolandırıcılık gerçekleşemez..

   Blok zincirleri ayrıca mükemmel güvenlik ile bilinir. Dahası, kayıtlar değişmez olacaktır, bu da verilerin bir kez yazıldıktan sonra değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Bu, iki taraf arasındaki işlemin kanıtına dayanan sistemler için mükemmel çalışıyor.

   İşlem sürtüşmesi de azalacak ve genel ticaret finansmanını iyileştirecek.

   Blockchain nasıl çalışır??

   Blockchain’in temel fikri ademi merkeziyetçiliktir.

   Temel fikre ulaşmak için bir zincirdeki blokları kullanır.

   Her kompartımanın bir blok olduğu bir tren olarak düşünebilirsiniz. Bu tek yönlü bir listedir ve bu nedenle yalnızca listenin sonuna yeni bir blok ekleyebilirsiniz..

   Blockchain, geleneksel bir veritabanı kullanmaz, merkezi olmayan veri yapılarına dayanır. Verileri merkezi olmayan veritabanında düzenler. Geleneksel veritabanı durumunda, tabloların kullanımını görebilirsiniz. Bu durumda, veri yapıları bilgiyi depolamanın kaynağı olarak hareket eder. İç çalışmasını sağlamak için, kripto para biriminin fikir birliğine varması yöntemi.

   Buradaki fikir birliği yöntemi en önemli kavramdır.

   Fikir birliği yöntemi, ağda bir karara veya fikir birliğine varılmasına yardımcı olur. Örneğin, bir işlem yapılırsa, farklı eşler fikir birliğine dahil edecek ve ardından kullanılan yönteme göre doğrulayacaktır. Birçok popüler fikir birliği yöntemi var.

   Birkaçı içerir

   • İş Kanıtı (PoW)
   • Proof-of-Stake (PoS)
   • Temsilci Teminat Kanıtı (DPOS)
   • Kapasite Kanıtı

   Bu yaklaşım nedeniyle, sistemi kontrol eden merkezi bir otorite yoktur. Örneğin Paypal, merkezi bir yaklaşım kullanır. Bu nedenle, söz konusu miktarı transfer ederken iyi bir marjdan yararlanabilirler. Buna karşılık, blok zincirinin maliyeti çok düşük.

   Özelleştirilmiş defterler

   Bir yönetici olarak, zor ve hızlı bir kuralın olmadığını bilmelisiniz. Yöneticiler için blockchain, blockchain’i bir işletme veya iş gereksinimine göre özelleştirmenin gerçekten mümkün olduğunu anlamak anlamına gelir..

   Defter, aynı anda özelleştirilebilen ve basit tutulabilen farklı öğelerden oluşur. Karmaşık nesneler birbirleriyle etkileşim halindedir – kendileri için belirlenen davranışa göre tanımlanırlar.

   Çekirdekte üç ana meclis var. Onlar içerir

   • İşlemler
   • Bloklar
   • Akıllı Sözleşmeler

   İşlemler, bir akran başka bir akrana bilgi veya değerli bir varlık gönderdiğinde gerçekleşir. Blok zincirinde yer alan en temel hesaplama şeklidir. Bloklardan oluşan defter, bilgiyi alır ve ona ekler. Bununla birlikte, bloğun fikir birliği yöntemlerini kullanarak ağın incelemesinden geçmesi gerekir..

   İşlemler yayınlandıktan sonra bloklara eklenir. Bloklar daha sonra fikir birliği yöntemiyle veya blok zinciri ağında kullanılan akıllı sözleşmelerle ele alınabilir..

   Peki, akıllı sözleşmeler nedir?

   Akıllı sözleşmeler, belirli bir koşulun karşılanması durumunda yürütülen yasal kodlardır. Gereksinimlere göre kodlanırlar ve işleri otomatikleştirmenin bir yolu olarak hareket ederler..

   Örneğin, emlakla uğraşan iki tarafı ele alalım.

   Taraflardan biri mülkünü diğerine satmayı kabul eder. Süreci başlatmak için, bir taraf mülkü ayırtmak için belirli bir miktar gönderir. Akıllı sözleşme, talepleri kaydeder ve mülkü alıcı adına rezerve eder. Ardından, belgeler akıllı sözleşmeler ve özel blok zinciri çözümüne kaydedilen veriler kullanılarak hazırlanır. Belgeler hazır olduğunda, akıllı sözleşme artık miktarın geri kalanının aktarılmasını bekleyebilir. Miktarın geri kalanı transfer edilir edilmez, akıllı sözleşmeler yeniden yürütülür ve mülkün uygun haklarını verir..

   Bu şekilde, akıllı sözleşmeler aşağıdakiler dahil birçok şeyi otomatikleştirir:

   • Emlak rezervasyonu
   • Doğrulama dahil belgelerin hazırlanması
   • Mülkün kaydedilmesi
   • Doğrulama dahil mülkün sonuçlandırılması

   Bunu gerçek dünyadaki bir senaryoyla karşılaştırırsanız, sürecin tamamlanması aylar sürebilir.

   Veri Bütünlüğü de çok önemli bir rol oynar. Blok zincirinde depolanan veriler değişmez olduğundan, zaten güvenilirdir. İletişimi ve fikir birliğini geliştirir.

   Bilgileri doğrulamak için iki aşamalı adımlar atılır. İlki, yeni bilgilerin bir eşten diğerine yayıldığı iletişimdir. İkinci adım, fikir birliği kullanarak ağ doğrulaması yapmaktır..

   • Adım 1: Eşler arası iletişim
   • 2. Adım: Konsensüs yoluyla ağ doğrulaması

   Bir blok zinciri ağında kullanılan protokoller farklı olabilir ve bu, işlemin zamanını, maliyetini ve yöntemini belirleyebilir. Özelleştirilmiş defter, protokollerin kullanımını tamamen uygulayıcıya bağlı olarak sunar.

   Her şeyi saklama yeteneği

   Blockchain, değer depoları sunar. Kimlik, ham bilgi, işlem değeri vb. Dahil olmak üzere blok zincirinde her şeyi depolayabilirsiniz. Bu aynı zamanda sertifikalar, emanetli emanetler, varlık takibi, bağlı kimlik, mahkeme, tedarik zinciri, rozetler vb. İçin kullanılabileceği anlamına gelir.!

   Kripto para birimleri hakkında bilgi edinmek: Kriptoekonomi 101

   Kripto para birimleri, blockchain ekosisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Blok zinciri etrafındaki ekonomiyi anlamanıza yardımcı olacaktır..

   Kripto para birimleri, değerleme için herhangi bir merkezi otorite gerektirmeyen merkezi olmayan para birimleridir. Herkes kripto para birimlerini kullanmakta veya ticaret yapmakta özgürdür.

   Bitcoin, kripto para birimlerinin mükemmel bir örneğidir. Ayrıca, kripto para birimi, blockchain’in gerçek dünyadaki kullanım durumudur. Blockchain’in ilk kullanım durumudur.

   Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, aşağıdakileri öğrenmeniz gerekir:

   • İmzalar, gönderen mesajı tanımlamak için kullanılır.
   • Hash, topolojik sırayla mesajlaşmak için kullanılır
   • Mutabakat protokolü işlemlerin nasıl doğrulanacağını belirler

   Kriptonun ekonomik yönü söz konusu olduğunda, aşağıdakileri öğrenmeniz gerekir:

   • Eşler için blok zinciri veya kripto para birimini yönetmeye yönelik bir teşvik olarak kullanılan belirteçler
   • Aktörlere karar vermeleri için tanınan ayrıcalıklar

   Risk yönetimi

   Riskler herhangi bir teknolojinin parçasıdır. Blockchain’in kendi riski vardır. Bir yönetici olarak, blockchain ile ilgili riskleri öğrenmeniz gerekir..

   Blockchain’i çevreleyen genel riskler şunları içerir:

   • Blok zinciri protokollerini entegre etmek zor
   • Standardizasyon eksikliği
   • Kripto para birimlerinin zayıf değerlemesi

   Bu riskler, yaptığınız hemen hemen her blockchain projesinde yaygındır. Bu riskleri öğrenerek artık bunlarla başa çıkmaya hazırsınız.

   Geliştirme ekibindeyseniz, ilişkili başka risk türleri de vardır. Blok zinciri geliştirme riskleri şunları içerir:

   • Az Gelişmiş Standartlar
   • Yüksek enerji talebi
   • Veri gizliliği mevzuatı
   • Geliştiriciler ve blok zinciri yöneticileri arasında güven
   • İşlem hızları
   • Kullanıcının rolü
   • Kötü niyetli kullanıcılar

   Blockchain Riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Blockchain Riskleri hakkındaki ayrıntılı makaleye göz atın.

   Blockchain Riskleri

   Bilinmesi gereken kurumsal çerçeveler

   Sıfırdan kendi blok zincirinizi oluşturmak pratik değildir. Bu nedenle kurumsal blok zinciri çerçevelerini kullanmanız gerekir.

   Blockchain platformlarını kullanmanın birçok faydası vardır. Yeni başlayanlar için, temel bilgileri kutudan çıkarırsınız. Gereksinimlerinize göre özelleştirebileceğiniz temel blok zinciri zaten sağlanacaktır..

   Diğer faydalar arasında gelişmiş verimlilik, akıllı sözleşmeler, dolandırıcılık önleme, şeffaflık, performans incelemesi ve duyulabilirlik bulunur..

   Popüler blockchain platformlarını aşağıdaki gibi inceleyebilirsiniz:

   • Hyperledger – Piyasadaki en iyi blockchain platformu. Bir şemsiye projedir ve altında gelişen birden fazla çerçeve projesi vardır..
   • R3 Corda – R3 Corda, blockchain ile ilgili sorunları çözmede farklı bir yaklaşım benimseyen açık kaynaklı bir blockchain platformudur..
   • Ethereum – Blok zincirinizi kurmak için kullanabileceğiniz popüler bir açık kaynaklı blok zinciri
   • Enterprise Ethereum – Enterprise Ethereum blockchain kurumsal bir çözümdür
   • Quorum – Quorum, finans kurumlarına odaklanan kurumsal bir blockchain çözümüdür.

   Dahası, blok zincirinizi yönetmenize yardımcı olabileceğiniz blok zinciri platformları da vardır. Aşağıdaki gibidir

   • IBM
   • AWS
   • Oracle

   Kurumsal çerçeve hakkında eksiksiz bir kılavuzu buradan okuyabilirsiniz: https: //101blockchains.com/blockchain-platforms/

   Yüz Yüze Eğitim ve Neden Almayı Düşünmelisiniz?

   Blockchain hakkında bilgi edinme konusunda ciddiyseniz, yüz yüze eğitim oturumuna da göz atabilirsiniz..

   Yüz yüze eğitim alarak, blockchain’i çok daha iyi anlama şansına sahip olacaksınız. Dahası, yönetici eğitimi için tam teşekküllü blok zincirinde sorular sorabilir ve şüphelerinizi giderebilirsiniz..

   Sonuç

   Yöneticiler için blockchain eğitimi sıcak bir konudur ve şimdiye kadar bunu telafi ettiyseniz, 101Blockchains.com’da sunulan yüz yüze eğitimlere göz atmalısınız. Ayrıca, sizin ve ekibinizin katılabileceği ve gerçek dünya blockchain uygulaması hakkındaki bilginizi artırabileceğiniz Enterprise Blockchain Workshop’una da göz atın. Ayrıca, şüphelerinizi giderebilmeniz ve öğrenmenizi en üst düzeye çıkarabilmeniz için yüz yüze / eğitmen liderliğinde bir kişi olacaktır..

   Peki, yönetici eğitimi için blockchain hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

   Mike Owergreen Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me