İzinli vs izinsiz blockchain karşılaştırması ister misiniz? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz.

Açıkçası, size farkı anlatan birçok çevrimiçi içerik bulacaksınız, ancak bunlar çoğu okuyucu için çok belirsiz veya çok karmaşıktır..

Bu makalede, hem izin verilen hem de izin verilmeyen blok zincirlerinin farklı yönlerini keşfederek karşılaştırmayı yapacağız..

Blockchain fikri on yıl önce ilk kez ortaya çıktığında, sorunları çözme şeklimizi değiştirdi. Halka açık blockchain fikri yeniydi. Ancak bu sadece eksiksiz bir çözüm değildi. Bunların hepsinin üzerinde ayrıca dağıtılmış defter teknolojisi konseptine sahibiz..

DLT, blockchain teknolojisinin çatı kavramıdır. Tüm farklı blok zinciri teknolojilerini kapsar. Ve bu blok zinciri türlerinde, genel olarak sınıflandırılan izinli ve izinsiz blok zinciri türlerine sahibiz..


Bunun altında, özel, genel ve hibrit gibi başka tür blok zincirlerimiz var. Blockchain teknolojisi türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, o zaman blockchain türleri makalesi.

 

İzinli vs İzinsiz Blok Zinciri

Not: Ayrıca makaleyi PDF olarak kaydedebilir ve izinli vs izinsiz blockchain pdf olarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.!

Devam etmeden ve izin verilen ve izinsiz blok zincirleri karşılaştırmasını yapmadan önce, kısaca blok zinciri teknolojisini ele alalım.

Blockchain nedir?

Blockchain, çalışmak için merkezi bir varlık gerektirmeyen eşler arası bir ağdır. Ağ içindeki eşler işlem yapabilir. İşlemleri doğrulamak için her blok zinciri fikir birliği algoritmalarını kullanır. Bu algoritmalar, ağ altyapısına ve tasarımına bağlı olarak farklı şekilde çalışır.. 

Mutabakat algoritmasıyla birlikte kriptografik protokoller, ağın güvenli ve tüm verilerin iyi durumda olmasını sağlar.

Blockchain’in diğer özelliği değişmezliktir. Hiçbir verinin yazıldıktan sonra değiştirilememesini sağlar. Blockchain teknolojisinin diğer temel özellikleri arasında şeffaflık ve güven bulunur. 

Teknik olarak göründüğünden daha karmaşık. Blockchain hakkında daha fazla bilgi için, Yeni Başlayanlar kılavuzumuza buradan göz atın: Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Başlangıç ​​Kılavuzu.

Blockchain teknolojisi ayrıca finans, sağlık hizmetleri, lojistik, gıda güvenliği, kumar vb. Dahil olmak üzere birden fazla uygulamaya veya kullanım durumuna sahiptir. Kullanım örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdaki makalelere göz atın..

 • 10+ Kurumsal Blockchain Kullanım Durumlarını Bilmeli
 • Blockchain Kullanımı: 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi

İzin verilen ve izin verilmeyen blok zinciri arasındaki karşılaştırmayı tartışmadan önce, merkezi ve merkezi olmayan sistemler arasındaki farkı anlamamız gerekir..

 

Merkezi ve Merkezi Olmayan Sistemler Arasındaki Fark

Merkezi sistemler, orada gördüğünüz her şeyin merkezinde yer alır. Tek bir varlık veya varlıklar tarafından oluşturulur ve kontrol edilirler ve ağ üzerinde tam kontrole sahiptirler.

Örneğin mevcut hükümetler, hizmetlerini sunmak için merkezi sistemler kullanıyor. İşletmeler, işlerini yürütmek için merkezi ağları kullandıkları için farklı değiller.

Merkezi ve merkezi olmayan sistemler arasındaki net anlayış, izin verilen ve izinsiz blok zincirleri karşılaştırmasının tasavvur edilmesine yardımcı olacağı için önemlidir..

Ayrıca, merkezi sistemler, her birine eklenmiş çok benzersiz bir özelliğe, yani hiyerarşik otoriteye sahiptir. Yani, bir süreci takip etmeniz gerekecek ve ardından doğrulama süreci başlayacaktır..

Örneğin, bir kredi kartı almak istiyorsanız, kredi kartını almadan önce doğrulanmanız ve onaylanmanız ve resmi olarak onların ağının bir parçası olmanız gerekir..

Her neyse, artık onay almak yeterli değil çünkü kurallara uymanız gerekecek. Dahası, kredi kartı şirketleri diledikleri zaman kartınızı kolayca durdurabilirler. İzninize ihtiyaçları yok. Kısacası tüm güç servis sağlayıcıda.

Şimdi, merkezi olmayan ağ ile, merkezi kontrol olmadığı için işler farklıdır. Bu, herkesin ağa katılıp bir parçası olabileceği anlamına gelir. Herhangi bir şekilde izin almaya gerek yok.

Merkezi olmayan bir ağın örneklerinden biri, herkesin bir cüzdan oluşturabileceği ve bunun bir parçası olabileceği bitcoin. Bu aynı zamanda bunun bir parçası olmak için herhangi bir gereksinim veya engel olmadığı anlamına gelir..

Herkes bunun bir parçası olabilir ve para aktarabilir veya madencilik sürecine katılabilir.

 

İzin Verilen ve İzinsiz Blok Zincirleri Karşılaştırması

Blok zinciri ve merkezi olmayan ve merkezi sistemler arasındaki farkı net bir şekilde anlayarak, izin verilen ve izin verilmeyen blok zincirleri keşfedelim.

Her birinin tanımına başlayalım.

İzinsiz Blokzincir nedir?

İzinsiz blok zincirleri, katılmak ve etkileşim kurmak için izin gerektirmeyen blok zincirleridir. Aynı zamanda halka açık blok zincirleri olarak da bilinirler. Çoğu zaman, izinsiz blok zinciri, dijital para birimlerini çalıştırmak ve yönetmek için idealdir..

İzinsiz bir blok zincirinde, bir kullanıcı kişisel bir adres oluşturabilir ve ardından ağın işlemleri doğrulamasına yardım ederek veya ağdaki başka bir kullanıcıya işlem göndererek ağ ile etkileşime girebilir..

İlk izinsiz blok zinciri türü Bitcoin’dir. Kullanıcıların dijital para birimlerini kendi aralarında transfer etmelerini sağladı. Ayrıca, kullanıcılar madencilik sürecine katılarak ağ ile etkileşime girebilirler. Karmaşık matematiksel denklemleri çözme ve ardından işlemleri doğrulamak için kullanma sürecidir. Bitcoin tarafından kullanılan fikir birliği algoritması İşin kanıtı (PoW).

İzinsiz başka blok zincirleri de var. Ethereum (ETH), başka bir fikir birliği yöntemi Proof-of-Stake (PoS) kullanan bir başka popüler kamu izinsiz türüdür. Aynı zamanda akıllı sözleşmeler gibi diğer kavramları da tanıtır..

Ayrıca İzin Verilen Blok Zincirlere Giriş’i okuyun

İzinsiz Blok Zincirlerin Özellikleri

İzinsiz blok zincirlerinin bazı ilginç özellikleri vardır. Bunları aşağıda listeleyelim.

 • Gerçekten merkezi olmayan → İzinsiz blockchain teknolojisi gerçek anlamda merkezden dağıtılmıştır. Peki, gerçekten ademi merkeziyetçilikle ne demek istiyoruz? Pekala, gerçekten merkezi olmayan bazı platformlar var. Onlar hakkında kısaca konuşacağız.

 • Anonimlik → İzinsiz blok zinciri herkese açıktır. Ancak bu anonim olmadığı anlamına gelmez. Ağa katılmak ve ağda gezinmek için KYC’ye ihtiyacınız olmayacağından, ağa katılan herkes anonim kalabilir. 
 • Şeffaflık → Genel düğümler işlemleri görebilir ve ağı şeffaf hale getirir.
 • Güven → İşlemleri takip edebilir veya okuyabilirsiniz. Böylece, bu izinsiz blok zincirlerine kapalı veya izinli bir blok zincirinden daha fazla güvenebilirsiniz..
 • Değişmez → Platformdaki her bir veri değişmezdir, bu da onları istediğiniz zaman değiştiremeyeceğiniz anlamına gelir.

 • Arttırılmış güvenlik → Kriptografi ve diğer güvenlik parametreleri, izinsiz blok zincirlerini daha güvenli hale getirir.

Bunların dışında, izinsiz blok zincirlerinin bir diğer büyük özelliği, herkesin isterse ağa katılabilmesidir. İzinsiz blok zincirleri, ağdaki kullanıcıları teşvik etme konusunda da çok iyidir. Tüm ağa şeffaflık ve güven getirdiği için katılımcıların iyileştirilmesi için kullanılabilirler..

İzinsiz Blok Zincirlerin Avantajları

Özelliklerinin kendisinden izinsiz blokzincirlerin avantajlarını listeleyebiliriz.

 • İzinsiz blok zincirleri herkese açık
 • Tüm kullanıcılara veya onunla etkileşime giren herhangi bir varlığa güven getirir.
 • İzinsiz blok zincirleri, kullanıcıları ağ etkinliklerine katılmaya da teşvik eder..

İzinsiz Blok Zincirlerin Dezavantajları

Aşağıdakiler dahil izinsiz blok zincirlerinin dezavantajları da vardır..

 • İşlem hızları söz konusu olduğunda izinsiz bir blok zinciri yavaştır.
 • Bu tür blok zincirlerinin ölçeklendirilmesi daha zordur.
 • Tüm izinsiz blok zincirleri enerji açısından verimli değildir ve işlemleri doğrulamak için iyi bir hesaplama gücü gerektirebilir.

İzinsiz Blok Zinciri Kullanım Durumları

İzinsiz blok zincirinin birden fazla kullanım durumu vardır. Bunlardan bazıları aşağıdakileri içerir

 • Dijital Kimlik
 • Oylama
 • Bağış

Ve dahası!

İzinsiz blok zincirinin net açıklaması, umarız, izin verilen ve izinsiz blok zinciri konusunda size bazı bilgiler vermiştir.

İzin Verilen Blok Zincirler Nelerdir??

İzin verilen blok zincirleri, izinsiz blok zincirlerinin tam tersidir. Özel blok zinciri hatlarında kapalı oldukları için izinli blok zinciri düşünebilirsiniz..

İzin verilen blok zincirlerini ara sıra kapatmanın birden çok nedeni vardır. İzinsiz ve izinli blok zinciri arasındaki en büyük fark, herkesin blok zincirine katılamamasıdır. Ağa katılmak için ağ yöneticisinden veya sahibinden özel izin gerektirir.

Öyleyse neden izinli blok zincirlerine ihtiyacımız var? Tek amaç, halktan kesilen bir blok zinciri ağı oluşturmaktır. Tüm blok zincirlerinin halka açık olması gerekmez ve kuruluşlar, süreçlerini veya verilerini halka açık hale getirmeyi göze alamazlar. Bu, izin verilen blok zincirinin, blok zincirinin temel özelliğinden, yani ademi merkeziyetçilikten kaymalar olsa bile çok yararlı olduğu yerdir.. 

Bankalar, şirketler veya diğer kurumlar, verilerini güvence altına almaları gereken ve düzenlemelere uyma konusunda herhangi bir problemi olmayan izinli blockchain kullanabilir..

İzin verilen blok zincirinin en önemli örneklerinden biri Dalgalanma (XRP).

Ayrıca İzin Verilen Blok Zincirlere Giriş’i okuyun

İzin Verilen Blok Zincirlerin Özellikleri

Aşağıdakiler dahil olmak üzere izin verilen blok zincirlerinin birçok özelliği vardır:

 • Değişen ademi merkeziyetçilik → Ademi merkeziyetçiliğin yalnızca tek bir şekilde yapılabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sahibin ilgisini korumak, ancak yine de blok zinciri teknolojisiyle eşleşen birkaç temel özelliği sağlamak gibi çeşitli yollarla ademi merkeziyetçilik sağlayabilirsiniz. Bunu ademi merkeziyet seviyeleri olarak düşünebiliriz. Kamusal bir ağ durumunda, ağın felsefesiyle eşleştiği için tam bir ademi merkeziyetçiliğe sahibiz. Şimdi, her kuruluş tam bir ademi merkeziyetçilik yapamaz ve kimin katılıp kimin katılmayacağını merkezi bir otoritenin onayladığı daha hafif bir ademi merkeziyetçiliğe adapte etmek zorundadır. Özel ağlar kendi seçtikleri fikir birliği algoritmalarını kullanmakta özgür olduklarından, izin verilen blok zincirleri tarafından kullanılan ademi merkeziyetçilik de daha esnektir..
 • Yönetişim → İzin verilen ağlar kuruluş tarafından yönetilir. İş ağı için üyeler atarlar ve ağın çoğunun merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan ve bazı merkezi kontrollerle birlikte olduğundan emin olurlar. İzin verilen bir ağda, kuruluş işlemleri doğrulamak için doğrulayıcı düğüm (ler) i dahil etmeye karar verebilir.
 • Özelleştirilebilirlik → Kuruluşlar, ağları gereksinimlerine göre özelleştirebilir.
 • Verimli → İzin verilen blok zincirleri, işlem hızı ve ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda etkilidir
 • Anonimlik ve şeffaflık → Özel blok zincirleri şeffaflıkları ile bilinir ve tanımları gereği tek olmaları gerekmez. Bununla birlikte, kuruluş içinde güven olmasını sağlayarak şeffaf olmayı seçebilirler. Gizlilik söz konusu olduğunda, her bir kimlik kriptografi kullanılarak korunur. Yalnızca merkezi varlık, ağa katıldıklarında bir KYC yapmaları gerektiğinden kişi hakkında bilgi sahibidir.. 

İzin Verilen Blockchain’in Avantajları

İzinli blok zincirinin bariz avantajları vardır. Aşağıdakilerden birkaçını listeleyelim.

 • İzin verilen blok zinciri, kendi fikir birliği yöntemini seçebildikleri ve doğrulama amacıyla her düğüme ihtiyaç duymadıkları için hızlı olma eğilimindedir..
 • Bunlar çok daha ölçeklenebilir.

 • Kuruluşlar için, izin verilen blok zinciri (konsorsiyum) daha fazla özelleştirilebilirlik sunabilir.
 • İzin verilen blok zincirleri de yönetişim yapısını takip edebilir.

İzin Verilen Blockchain’in Dezavantajları

İzin verilen blok zincirinin aşağıdakiler dahil bazı dezavantajları vardır

 • İzin verilen bir blok zinciri gerçekten merkezi olmayan bir yapıya sahip değildir.
 • Daha az şeffaflar
 • Üyenin KYC’sinin, yöneticinin onayıyla ağa katılması gerekir
 • Daha az anonim

İzin Verilen Blockchain’in Kullanım Durumları

Aşağıdakiler dahil olmak üzere izin verilen blok zincirinin birden fazla kullanım durumu vardır:

 • Araştırma
 • Yiyecek takibi
 • Bankacılık ve ödemeler
 • Varlık sahipliği
 • İç oylama
 • Tedarik zinciri yönetimi

İzin verilen blok zincirinin net açıklaması, umarız izin verilen ve izin verilmeyen blok zinciri konusunda size bazı bilgiler vermiştir.

 

İzin Verilen ve İzin Verilmeyen Blockchain’ler Nasıl Benzer?

Hem izin verilen hem de izin verilmeyen blok zincirlerinin tanımı, avantajları, dezavantajları ve kullanım durumlarının net bir şekilde anlaşılmasıyla, aralarındaki benzerlikleri öğrenmek artık gerekli..

İzinli ve izinsiz blok zinciri söz konusu olduğunda bu size daha iyi bir bakış açısı sağlayacaktır..

Aşağıda hem izinsiz hem de izinli blok zincirinin benzerliklerini inceleyelim.

 • Her iki blok zinciri türü de dağıtılmış defter tanımına girer. Bu, her ikisinin de dağıtılmış defterler olduğu ve verileri kendi sınırlamaları dahilinde güvenli bir şekilde depolamak ve işlem yapmak için kullanılabileceği anlamına gelir..
 • Her ikisi de DLT olduğundan, işlemleri doğrulamak için fikir birliği mekanizmaları kullanırlar. Ancak seçim, blok zincirine ve neyi başarmaya çalıştıklarına bağlıdır..
 • Son olarak, DLT’nin depolama verilerinin her ikisi de değişmez bir durumda. Bu, verileri deftere ekledikten sonra değiştiremeyeceğiniz veya güncelleyemeyeceğiniz anlamına gelir ve ağ güvenilirliği sağlar.

 

İzin Verilen Blok Zincirler Daha Pratiktir

Pekala, izinli ve izinsiz blok zinciri hakkında çok şey öğrendik. Ama hangisi daha pratik? Gördüğünüz gibi her iki türün de kullanım durumları, avantajları, dezavantajları ve benzerlikleri vardır..

Her biri, diğerinin yerine getiremeyeceği belirli bir kullanım durumuna hitap ediyor..

Kısacası, izin verilen blok zincirleri, izinsizin tamamen zıttıdır. Ayrıca, daha pratiktirler ve gerçek dünya için daha iyi kullanım durumlarına sahiptirler..

İzinsiz blok zincirleri yalnızca izleyicinin hemen hemen herkes olduğu projeler için iyidir – örneğin, bir kripto para birimi ağı çalıştırıyorsanız, izinsiz ağa gitmeniz gerektiği açıktır, örneğin bitcoin.

Şimdi, özel bir ağ için bir para birimi olabilir, ancak bu, özel bir ağı korumanın ana odağı olmaktan ziyade her zaman bir eklentidir. Önemli olan, bir ağa bağlı olan para biriminin her zaman daha az dikkat çekmesidir..

Bir şirket veya kuruluş, izin verilen blok zincirlerini kontrol eder, bu nedenle her zaman daha pratik bir yaklaşımdır. Hiçbir şirket, verilerinin ve ticari sırlarının güvende olmadığı halka açık bir blockchain üzerinde çalışmak istemez..

Ayrıca, izin verilen blok zincirleri daha verimlidir ve şirketlerin performans veya ölçeklenebilirlik sorunları hakkında endişelenmeden süreçlerini entegre etmelerini sağlar..

Blok zincirlerinin nasıl tanımlanması gerektiği konusunda da bir görüş var. Özünde, ademi merkeziyetçilik var, ancak her ağ bunu karşılayamaz.

 

Özet

Bu bizi izinli ve izinsiz blok zincirlerimizin sonuna götürür. Makalede öğrendiklerimizi özetleyelim.

İzinsiz blok zincirleri veya halka açık blok zincirleri doğaları gereği gerçekten açıktır. Bu, herkesin ağa katılabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, işlevsel olarak gerçekleştirmek için, işlemleri doğrulayabilen ve deftere veri yazılmasına yardımcı olabilecek bir fikir birliği algoritması kullanması gerekir. İzinsiz bir blok zincirinde, herhangi bir kimseden izin istemeye gerek kalmadan herkes katılabilir, işlemleri okuyabilir, yazabilir veya denetleyebilir..

Ayrıca, şeffaftır ve kullanıcıların genel blok zinciri ile ilişkili diğer yoğun görevleri yerine getirmek için bilgisayarlarına defteri indirmelerine izin verir..

Son olarak, izinsiz blok zinciri, Proof-of-Work (PoW), Proof-of-Stake (PoS) veya diğerleri dahil olmak üzere farklı fikir birliği algoritmalarını kullanabilir. Bu, izinsiz blok zincirinin düzgün çalışması için çok fazla enerji gerektirdiği ve dezavantajlarından biri olduğu anlamına gelir..

Öte yandan, izin verilen blok zincirleri, özel ağlar sundukları için izinsiz blok zincirinin tamamen zıttıdır..

Halka açık değildirler ve ağa katılmak için sahibinden veya yöneticiden izin gerektirirler. Bu aynı zamanda kullanıcının ağa katılmadan önce KYC yapması gerektiği anlamına gelir..

Çoğu zaman, özel kuruluşlar özel / federe blok zincirini geliştirir ve sürdürür. Gereksinimlerine göre özelleştirmeleri konusunda tam yetkiye sahiptirler. Kısacası, izin verilen blok zincirleri işletmeler için uygun maliyetli bir çözümdür..

Peki, izinli ve izinsiz blockchain karşılaştırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me