Blockchain endüstrisi, her yıl yeni gelişmelerle hızla sürekli büyüyor. 2020 için Blockchain trendlerindeki son gelişmelere bir göz atalım.

Teknolojinin açık faydaları, ortalama bir insanın hayatını ve işletme operasyonlarını kapsamlı bir şekilde dönüştürmeye devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda, “Her Şeyin İnterneti” nin dünyayı tamamen dijital bir manzaraya dönüştürmesi beklenebilir. Bu nedenle, bilgisayar bilimi, politika oluşturma, girişimcilik ve yazılım geliştirmedeki yenilikçi fikirler, Web 3.0’ın temelini oluşturmada kritik bir rol oynamaktadır..

Bu noktada, Blockchain teknolojisi, büyük ölçekli bir dijital dönüşümü sağlamak için bu alanlardaki fikirleri birleştiren bir katalizör görevi görüyor. Bu nedenle, Blockchain eğilimleri etrafındaki ilgi, çeşitli sektörlerde Blockchain’in neden olduğu kesinti ile önemli ölçüde gelişti. Aşağıdaki tartışma, 2020’de beklenebilecek en iyi Blockchain trendlerini özetleyecektir.

Şimdi Kaydolun: Ücretsiz Blockchain Temelleri Kursu

2020 yılı şimdiden ilk yarıyı geçti ve Blockchain veya dağıtılmış defter teknolojilerine olan ilgide bir azalma olduğuna dair bir işaret yok. Pek çok endüstri uzmanı, Blockchain teknolojisinin 2020’de müthiş bir büyümeye tanık olacağını tahmin ediyor. Uzmanların tahminlerine göre, bu yıl Blockchain trendleri, teknolojiyi çevreleyen yutturmacanın ötesine geçerek ana akım işletmeler için gerçek iş değeri sağlamaya yöneliktir..


2020’deki En Son Blockchain Trendleri

Gartner, Blockchain’i 2020 için en iyi teknoloji trendi olarak görüyor tüm doğru nedenlerden dolayı, özellikle güven ve şeffaflık açısından durumsal ve daha iyi iyileştirme ile dijital dönüşümü teşvik etme araçları olarak. Ayrıca, Blockchain teknolojisinin gelecekteki eğilimleri, nakit akışıyla ilgili iyileştirmelerin yanı sıra işlem maliyetlerini ve işlem ödeme süresini azaltmadaki avantajlarının gücünü de ortaya çıkaracaktır..

Dünya çapında dijital para biriminin giriş potansiyelindeki kapanış boşluğu ve hükümetlerin ve merkez bankalarının Blockchain teknolojisi için düzenleyici ortamla ilgili tartışmalara daha fazla katılımı ile birlikte 2019’daki Blockchain teknolojisindeki gelişmeler, genişleme potansiyelini gözler önüne seriyor..

Bu nedenle, 2020’deki zorlu Blockchain trendlerine daha yakından bakmak yalnızca endüstri bilgisini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda teknolojiyle fırsatları proaktif olarak belirleme yeteneklerini de geliştirebilir..

 • Blockchain Teknolojisindeki Hype’ı Azaltma

2020’de dikkat edilmesi gereken en önde gelen Blockchain trendlerinden biri, Blockchain teknolojisi etrafındaki yutturmacayı ortadan kaldırmaktır. Blockchain teknolojisini çevreleyen yutturmaca, onu işletmeler için sayısız avantajın yanı sıra fütüristik bir teknoloji olarak resmetti ve nihayet 2020’de dibe vuracaktı..

Gartner, Blockchain’in 2030 yılına kadar işletme değeri açısından 3,1 trilyon dolardan fazla katkıda bulunacağını tahmin ediyor.

Dolayısıyla, Blockchain teknolojisi baskın bir etkiye sahip olsa bile, ondan elde edilen iş değeri kendiliğinden olmayacaktır. Sonuç olarak, Blockchain yutturmaca yorgunluğunu çevreleyen hayal kırıklığı, yöneticilerin neredeyse% 43’ünün Blockchain’i aşırı bir teknoloji olarak algılamasıyla da artacaktır..

Bu gerilemenin altında yatan en önemli faktör, iş sonuçlarına vurgu yapılmaması olacaktır. Blockchain teknolojisini ilk benimseyenlerin çoğu, meşruiyetini kanıtlamaya odaklanmak zorundadır. Dolayısıyla, Blockchain teknolojisinin iş ekosistemlerinde veri alışverişi ile ilgili geleneksel kavramları nasıl revize ettiğine dair gözle görülür bir odak eksikliği var..

Bu nedenle, Blockchain 2020’nin geleceği, özellikle bu tuzakları ele almayı hedeflemelidir. Yeterli iş değeri olan iş vakalarına uygun MVP’lerin geliştirilmesi, iş karar vericilerinin dikkatini Blockchain’in potansiyeline doğru çekebilir..

 • Hizmet Olarak Blockchain’in Gelişi

Bu yılki Blockchain trendleri arasında bir sonraki önemli giriş, en iyi teknoloji şirketleri tarafından Hizmet olarak Blockchain’in (BaaS) sağlanması olacaktır. Bu yeni trend, şu anda çeşitli girişimler ve girişimlerle başarılı bir şekilde bütünleştirildi. Bulut tabanlı bir hizmet olarak BaaS, kullanıcıların kendi Blockchain tabanlı ürünlerini geliştirmeleri için ideal bir platform sağlar..

BaaS tabanlı çözümler, merkezi olmayan uygulamaları, akıllı sözleşmeleri ve yeni bir Blockchain tabanlı altyapı kurmaya gerek kalmadan çalışabilen diğer hizmetleri içerebilir. Amazon ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri şu anda Blockchain uygulamalarının geleceğini şekillendirebilecek BaaS çözümleri sağlıyor..

Hizmet Olarak Blockchain Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin Burada – https://101blockchains.com/blockchain-as-a-service/

 • Blockchain ile Sosyal Medya Güvenliği

Şu anda, dünya çapında yaklaşık 3 milyar sosyal medya kullanıcısı bulabilirsiniz, farklı platformlarla etkileşime giriyor ve çeşitli içerik türlerini değiş tokuş edebiliyorsunuz. Blockchain’in gelecekteki eğilimleri, teknolojinin gizlilik ihlalleri, içerik alaka düzeyi, kötü şöhretli skandallar ve veri kontrolü gibi sosyal medya ile ilgili çeşitli sorunları ele almak için kullanılması anlamına gelir..

Bu nedenle, Blockchain ve sosyal medyanın karışımı, Blockchain endüstrisinde kaçınılmaz ve beklenen bir trenddir. Blockchain’in sosyal medyadaki gelecekteki trendlerinin önemi, sosyal medyada yayınlanan verilerin izlenemez kalmasını ve kopyalanamamasını sağlayacaktır..

Sosyal medya kullanıcıları, veri sahipliği üzerinde daha iyi kontrol sağlayarak güvenli veri depolamadan faydalanabilir. Ayrıca, Blockchain, içerik alaka düzeyini platform sahipleri yerine içerik oluşturuculara kaydırır..

Artan sayıda siber saldırı ile birlikte, kuruluşlar artık tam koruma için Blockchain Güvenliği’ni düşünüyor. İşletmeler için premium koruma olarak Blockchain Güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için önceki makalemizi okuyun..

 • Yükselen Blockchain Benimseme Trendi

2020’deki blockchain trendleri, teknolojinin benimsenmesinde yukarı doğru bir büyüme görecektir. Blockchain teknolojisinin kripto para birimi kapsamının ötesinde yükselen uygulamaları ile, çeşitli sektörlerdeki işletmeler bu trendden yararlanmak isteyeceklerdir..

Nakliye ve gıda güvenliği gibi birçok önemli endüstri, Blockchain teknolojisi için şimdiden başarılı uygulamalar buldu. Ayrıca Amazon, IBM ve Wal-Mart gibi önemli oyuncular, Blockchain ve avantajlarından yararlanmanın çeşitli yolları üzerinde çalışıyorlar..

Farklı küçük ve büyük endüstriler, tedarik zinciri, tıbbi veriler ve işletme yönetimindeki süreçleri kolaylaştırmak için Blockchain’den yararlanıyor. Örneğin, lojistikte ve tedarik zincirinde Blockchain teknolojisinin kullanılması, malzemelerin ve bilgilerinin daha iyi izlenmesini sağlar. Blockchain’in tıbbi veri uygulamaları, veri şeffaflığını ve kayıt tutma konusundaki güveni artırabilir.

 • Gelecek Dijital Kimlik (SSI)

Dijital Kimlik, bireylerin kimliğini dijital yollarla temsil eden bir kimlik formatıdır. Farklı bakış açısına sahip çeşitli dijital kimlik seviyeleri ile atomik veya kümülatif olabilir. Dolayısıyla, dijital kimlik tek bir bilgi kaynağı değil, tüm özelliklerin bir kombinasyonudur..

Dijital Kimlikler, bu kadar önemli olan en önemli Blockchain trendlerinden biridir. Tanımlama için uygun bir dijital kimlik sağlar, kağıt izinden kurtulmaya yardımcı olur ve kendisini dünya üzerinde dijital tabanlı bir tanımlama olarak sunabilir.

Blockchain’in dijital kimlikteki önemi hakkında tartıştığımızda, Self-egemenlik kavramı en son Blockchain trendi olarak karşımıza çıkıyor. SSI, bireylerin ve işletmelerin kimlik verilerini kendi cihazlarında saklamalarını sağlar. Kişiler, kimlik verilerinin merkezi havuzuna bağlı kalmadan doğrulayıcılarla hangi bilgileri paylaşabileceklerini bile seçebilirler..

 • Devlet Kurumlarında Blockchain Kullanımı

Dağıtılmış defter teknolojisinin temel yapısı, benimsenmesi için çekici faktörlerden biridir. Dolayısıyla, bu yılki Blockchain eğilimleri, hükümet yetkililerinin Blockchain teknolojisini benimsemesine tanık olacak. Hükümet için blockchain, büyük hacimli verilerin yönetimi ile uğraşmak zorunda olan devlet kurumları söz konusu olduğunda özellikle belirgindir..

Halihazırda, tüm devlet kurumlarının kendi ayrı veritabanları vardır, bu da ikamet edenlerle ilgili birbirlerinden bilgi alma ihtiyacını ifade etmektedir. Blockchain’in işlevleri, bu ajansların operasyonlarına önemli bir destek sağlayabilir..

Böyle bir eğilimin en müthiş örneklerinden biri, X-Road’u hayata geçiren Estonya’dır. Tüm vatandaşlar ve sakinler hakkında bilgi içeren merkezi olmayan bir defterdir. X-Road teknolojisi, insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulamasından yararlanır.

 • IoT ve Blockchain Entegrasyonu

2020 yılındaki kurumsal Blockchain trendleri arasında bir diğer müthiş söz, IoT ve Blockchain’in entegrasyonu olacaktır. International Data Corporation’a göre, IoT şirketlerinin çoğu çözümlerinde Blockchain uygulamak istiyor..

Blockchain, IoT cihazları arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için oldukça güvenli ve ölçeklenebilir bir çerçeve görevi görebilir. IoT cihazlarına sahip modern güvenlik protokolleri güvenlik açıklarını sergilese bile, Blockchain siber saldırılara karşı daha iyi bir direnç kapsamı sunar.

Ek olarak, Blockchain, akıllı cihazların otomatik mikro işlemler yapmasına da yardımcı olabilir. Blockchain’in dağıtılmış yapısı, daha hızlı ve uygun maliyetli işlemlerin sağlanmasına da yardımcı olur. IoT cihazları, güçlü bir hesap verebilirlik kanıtı ile iki taraf arasında veri veya para aktarımı için akıllı sözleşmeler kullanabilir..

Blockchain ve IoT, her iki teknoloji el ele gider ve sağlam bir teknolojik ikili oluşturur. Blockchain ve IoT’nin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlayalım.

 • Blockchain Benimsemesine Özel İş Modelleri

Blockchain stratejilerine kasıtlı bir yaklaşıma odaklanmak da bu yıl öne çıkan Blockchain trendlerinden biri olacak. İşletmeler, iş modellerini geleceğe hazır hale getirmek için bir planla birlikte değer akışına ilişkin uçtan uca bir izlenim geliştirmelidir..

İş modelleri genellikle büyük ölçüde ekonomi ve yasal modellerle ilgili farklı hedeflere odaklanır. Bu bağlamda üç ortak model kurucu odaklı, endüstri odaklı veya ortaklık odaklı olacaktır. Liderler, kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler konusunda müthiş ve net bir anlayış geliştirmelidir..

Dahası, liderlerin farklı iş modelleri için değiş tokuş kararlarını karşılaştırmaya da odaklanması gerekecektir. Kuruluşlar, dönüşüm yol haritası için tek bir modelle başlamayı tercih edebilir ve kademeli olarak gelişebilir.

 • Stablecoinlerin Genişletilmiş Görünürlüğü

2020’de dikkat edilmesi gereken Blockchain trendleri arasında bir sonraki önemli söz, Stablecoin’lerin artan görünürlüğü ile ilgilidir. Dünya çapındaki müşteriler ve yatırımcılar, geleneksel kripto para birimlerine alternatifler arıyor. Müşterilerin ve yatırımcıların birincil gereksinimi düşük oynaklıktır ve Stablecoins de aynı şeyi sağlar.

Stablecoins’in dikkate değer uygulamaları, döviz kurlarında daha hızlı para transferi ve istikrar avantajlarına güvenecektir. Hepsinden önemlisi, Stablecoins, döviz kazalarına karşı ek koruma sağlayabilir ve böylece yatırımcılar için çok önemli faydalar sağlayabilir..

Bununla birlikte, Stablecoins şu anda yeni oluşma aşamasındadır ve ana uygulamalara ulaşmak çok zaman alacaktır. Öte yandan, Stablecoins 2020’ye damgasını vurabilir ve fintech sahiplerinin ve yatırımcılarının dikkatini çekebilir..

 • Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Yükselişi

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), bir ülkenin fiat para biriminin dijital biçimidir; merkez bankasından bir talep. CBDC basılı para sunmaz, ancak hükümetin tam kredisi ile desteklenen hesap veya elektronik paralar sunar. CBCD, günümüzde Blockchain tarafından sunulan en önemli ödeme trendlerinden biridir..

Dağıtılmış defter teknolojisine sahip Merkez Bankası Dijital Para Birimi, bir faiz oranı uygulamasının izlenebilirliği, anonimliği, 7/24 kullanılabilirliği ve fizibilitesi ile birlikte gelir. Bu blockchain trendi, en hızlı büyüyen fintech endüstrisinde Blockchain liderliğini sağlamak için çok yardımcı oldu ve 2020’de de devam edecek. Nakitsiz bir geçiş sürecini hızlandırarak nakit baskı ve işlem ücretlerini azaltmanın etkisiyle çok popüler hale geliyor. toplum.

 • Birlikte Çalışabilirliğe Odaklanma

Meraklılar, Blockchain birlikte çalışabilirliğini bu yıl yükselen Blockchain trendlerinden biri olarak görebilirler. Birlikte çalışabilirlik, birden çok Blockchain sistemi ve ağı aracılığıyla veri ve diğer bilgilerin paylaşılmasında verimlilik sağlar.

Birlikte çalışabilirlik işlevi, verileri paylaşmaya ve farklı Blockchain ağları boyunca kamunun verileri görmesine yardımcı olur. Birlikte çalışabilirlik, bir Blockchain’den diğerine işlemlerin kolaylığını iyileştirmenin yanı sıra zincirler arası işlemleri ve çok jetonlu işlemleri teşvik edebilir.

Blockchain’in geleceği parlak görünüyor ve bir sonraki dünya çapında web türü bir teknoloji gibi görünüyor. Blockchain’in Geleceği hakkında daha fazla bilgi edelim.

Sonuç olarak

Bu nedenle, 2020 yılında Blockchain trendleri için en iyi tahminler, büyük ölçüde artan uygulaması için umut verici fırsatları yansıtıyor. Aynı zamanda trendler, Blockchain teknolojisinin benimsenmesindeki çeşitli aksaklıklara da işaret ediyor. Uzun vadede, Blockchain teknolojisi dijital dönüşümün temel bir ayağı olacak ve Blockchain uzmanlığı ödüllendirici olabilir..

Blockchain çözümlerinin gerekliliği ile, işletmelerin iş hedeflerine ulaşmak için Blockchain uzmanlarına ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle, Blockchain teknolojisiyle ilgilenen kişiler, Enterprise Blockchain Ücretsiz Kursuna Giriş yoluyla öğrenmeye başlamalı ve teknolojide ustalaşmak ve Blockchain’de sertifikalı bir uzman olmak için ilerlemelidir..

Kısa bir süre içinde Blockchain, teknoloji dünyasında çok fazla hakimiyet kazandı ve devam edecek. Fırsatı yakalayın ve kariyerinizi hemen Blockchain’de inşa edin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me