Blockchain, iş süreci yönetimini (BPM) değiştirecek mi? BPM ve blockchain’i tartıştığımız makalemizde ve işletmeler için daha iyi bir çözüm oluşturmak için ikisinin birlikte nasıl çalıştığını öğrenelim..

Şu anda, eski çözümlerin çalışma şeklini değiştirecek yeni teknolojilerimiz var. Örneğin BPM’yi ele alalım. BPM tamamen iş süreçleri ile ilgilidir – nasıl çalıştıkları, uygulandıkları, tasarlandıkları ve iyileştirildikleri ile ilgilidir. Artık her kuruluş, BPM gibi kendi çözümlerini iyileştirmeyi de içeren iş süreçlerinin her yönünü iyileştirmek için atılımlar arıyor..

Blok zinciri ve bpm

Bu makale artık blockchain vs BPM hakkındadır.

İş Süreçleri Yönetimi nedir?

BPM ve blok zincirine derinlemesine dalmadan önce, iş süreci yönetimine bakalım.

İş süreci yönetimi, kuruluşun tüm iş süreçleriyle ilgilenir ve onları otomatikleştirir. Organizasyonlarda çalışan süreçlerin yaklaşımlarında etkili olmasını sağlayan bir sistemdir. Otomatikleştirmenin ve sistemleştirmenin bir yoludur. organizasyon içi süreçler.

BPM, kendi zorlukları ile birlikte gelir. Örneğin, sistem içinde her zaman bir güven eksikliği vardır. Ayrıca, kuruluşlar arası BPM çözümünü oluşturmaya gelince çok fazla zorluk var.

Blockchain nedir?

Blockchain, her bir eşin defterin bir kopyasını tuttuğu merkezi olmayan bir eşler arası ağdır. Merkezi bir otoriteye dayanmayan merkezi olmayan bir ağdır. Bu basit fikir, yeniliği masaya getiriyor. Temel özellikleri arasında değişmezlik, şeffaflık ve güvenlik bulunur.

Blockchain hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun: Yeni Başlayanlar için Blockchain.

Blockchain, hem organizasyon içi hem de organizasyon içi BPM’nin çalışma şeklini değiştirebilir. Blockchain teknolojisinin güvenilirliği, onu eşler arasındaki güven sorunlarını çözdüğü BPM çözümünü çalıştırmak için ideal bir ağ adayı yapar. BPM çözümü tarafından gerçekleştirilen tüm işlemler, blok zinciri ağı tarafından uygulanan fikir birliği yöntemi kullanılarak doğrulanır. Fikir birliği, düğümlerin ağın çalışmasını sağlamak için çalışmasını da sağladığı için harika çalışıyor..

Blockchain, İş Süreçleri Yönetimini nasıl değiştirecek?


Şeffaf, değişmez bir ağ fikri, dışarıda iş için birçok seçenek getiriyor. Hızla değişen bir pazarla, işletmelerin önemli bilgilerden vazgeçmeye gerek kalmadan olabildiğince şeffaf olması önemlidir..

Eşler Arası BPM çözümü

BPM, blockchain ile kesinlikle etkili bir şekilde çalışabilir ve ayrıca kuruluşların maliyetleri düşürmesine yardımcı olabilir. İş için Blockchain süreç yönetimi yazılımı, şeffaflığı, özgünlüğü ve bilgi akışını iyileştirmek için ideal bir çözümdür. Sonunda, BPM sistemi bir eşler arası BPM çözümü kuruluşlar arasında çalışabilir. Daha iyi bir değer önerisi sunar ve aynı zamanda hissedarların verimli bir şekilde birlikte çalışmasını sağlar..

BPM’nin mevcut acı noktaları arasında güvenilirlik ve verimlilik bulunmaktadır. Blockchain, BPM yazılımı için bir iletişim katmanı görevi görerek bu iki acı noktasını çözer. Sadece bu değil, aynı zamanda farklı tarafların düzenleyici yönergeler aracılığıyla çalışmasına ve kuruluşlar arasında BPM’yi uygulamasına yardımcı olabilir..

Yeniden yapılanma yok

Kuruluşların göreceği bir başka husus da, BPM çözümünde Blockchain kullanmak için iş akışı süreçlerini büyük ölçüde yeniden yapılandırmaya veya değiştirmeye ihtiyaç duymayacaklarıdır. Bu, yeni eğitim ve altyapı gerektiren yeni bir platform olmadığı anlamına gelir. Blockchain, BPM çözümlerinde dikkate alınacak kadar değer sağlar. Yalnızca kuruluşlar arası BPM için değer sağlamakla kalmaz, aynı zamanda verimli ve uygun maliyetli bir kuruluş içi BPM çözümüne sahip olmayı da mümkün kılar. Bu nedenle, Blockchain tabanlı BPM herhangi bir yeniden yapılandırma gerektirmez

Merkezi Varlığın Kaldırılması

En büyük değişiklik, merkezi bir varlığın kaldırılmasıdır. Bu, üçüncü taraf BPM çözüm sağlayıcı sınırlamalarını ortadan kaldırır. Bu, verilerin üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından kilitlenemeyeceği ve kuruluşunuz ve ilgili taraflar tarafından oluşturulan tüm verilerin tek sahibi olduğunuz anlamına gelir. Esneklik sorunları, tek bir hata noktası olmadığı için BPM’de blok zincir kullanımıyla da çözülür..

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, BPM’nin oluşturulmasında da çok önemli bir rol oynar. Akıllı sözleşmelerin yardımıyla otomatikleştirilen merkezi olmayan bir ağ oluşturarak kurumsal işbirliğine fayda sağlar. Şirketler, akıllı sözleşmeler kullanarak bilgi veya varlıkların takas edilebileceği veya aktarılabileceği koşulları tanımlayabilir. Bu, sistemde bir kuralı uygular ve tarafların ağ genelinde kural kümesini izlemesini sağlar. Aynı zamanda iş akışının bütünlüğünün her zaman korunduğu anlamına gelir. Sonunda, akıllı sözleşmeler ağ kullanıcıları arasında şeffaflık, güven ve güvenlik sağlamaya yardımcı olur.

Akıllı sözleşmeler kullanmanın bir başka yararı, iş akışları ve süreçler için gerçek zamanlı denetimdir. Gerçek zamanlı denetim, sistemi verimli tutmaya yardımcı olur ve ayrıca bulunursa sorunları giderir.

BPM Yaşam Döngüsü ve Blok Zinciri

İş süreci yönetimi üzerindeki blockchain etkilerini daha iyi anlamak için BPM yaşam döngüsü çerçevesine geçelim ve blockchain’in her aşamayı nasıl etkilediğini görelim..

Kimlik

BPM’deki ilk adımlardan biri süreç tanımlamadır. Şu anda, şirketler süreci bulmak için içe dönük bir perspektif kullanıyor. Blockchain, güçlü yönleri, zayıf yönleri, tehditleri ve fırsatları dahil olmak üzere süreçle ilişkili anahtar terimleri değerlendirerek tüm süreç tanımlamasını geliştirebilir. En iyi yaklaşım, doğru araştırmayı yapmak ve blockchain’e doğru afiniteye sahip olan ve bundan faydalanabilecek süreçleri bulmaktır..

Keşif

Daha sonra, amacın bir süreç hakkında nasıl işlediği ve olduğu gibi süreç modeline benzer temsili dahil olmak üzere daha fazla bilgi bulmak olduğu süreç keşfi gelir..

Şu anda işletmeler, adım adım açıklamalı kılavuzlar, röportajlar, dokümantasyon analizi vb. Dahil olmak üzere çok sayıda etkinlik yaparak süreç hakkında bilgi ediniyor. Bunların yanı sıra bazı otomasyon teknikleri de kullanılmaktadır. Daha iyi veri toplama ve parçalanmaya yardımcı olabileceği için bunların tümü blok zinciri ile değiştirilebilir..

Analiz

Analiz aşamasında, iş süreci operasyonlarındaki konulara erişilir. Bunu yapmak için, hem iç hem de dış dahil olmak üzere organizasyon içinde mevcut olan verilerden yararlanılır. Süreci blok zincirinde çalıştırmak ve ardından oradan veri çıkarmak iyi bir fikirdir. Bu, sürecin blok zinciri tarafından desteklenen BPM ile nasıl çalışacağına dair iyi bir tahmin verir. Toplanan bilgiler ayrıca süreçle ilgili daha fazla sorunun tespit edilmesine ve diğer süreçlerin keşfedilmesine yardımcı olabilir..

Yeniden tasarlamak

Yeniden tasarım aşamasında süreçler sistematik olarak iyileştirilir. Bunu yapmak için, kuruluşlar yeniden tasarım sezgisel yapıyı kullanır. Ancak blockchain ile süreçleri iyileştirmenin yeni yolları elde edilebilir. Örneğin, harici bir oyuncunun dahil edilmesi, akıllı sözleşmeler kullanılarak otomatik hale getirilirse süreci iyileştirebilir. Blockchain oyundayken erişilmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken birçok permütasyon ve kombinasyon vardır..

Uygulama

Blockchain’in BPM’deki en büyük etkisi uygulama aşamasında görülebilir. Bu süreçte model bir yazılım koduna dönüştürülür. Blockchain, kodun uygulandığında nasıl çalışması gerektiğine dair daha iyi bir bağlam sağlayabildiğinden geçişte yardımcı olabilir. Elbette, BPM’yi blok zincirinde uygulamaya gelince zorluklar var. Bu zorluklardan biri, soyutlamanın tanımı ve tanımlanmasını içerir..

Yürütme

Son olarak, blockchain ayrıca verimliliği, şeffaflığı ve güvenliği artırarak yürütmeye yardımcı olabilir. Örneğin, blockchain, ilgilenilmesi gereken durumlarda yöneticiye anında bildirimde bulunabilir. Akıllı sözleşmeler ayrıca tüm sistemi otomatikleştirmeye yardımcı olur.

İzleme

Son olarak, bir kurum içi veya kurum içi ortamda kurulu BPM çözümünün gerçek zamanlı analizine yardımcı olduğu için izleme kesinlikle blok zincirinden etkilenir..

Fırsatlar ve Zorluklar

Evlat edinme, kuruluş içindeki en büyük zorluklardan biridir. Şu anda, geleneksel BPM çözümleri şirketlere derinlemesine entegre edilmiştir ve bu da onların yükseltilmesini veya değiştirilmesini zorlaştırmaktadır. Evlat edinme dışında bir başka zorluk da blok zincirinin kendisidir. Blockchain, gelişen bir teknolojidir, bu da onu gelişen bir iş akışına uygulamanın riskli bir çaba olduğu anlamına gelir..

Tedarik zinciri, blockchain teknolojisinin entegrasyonundan büyük fayda sağlayacak sektörlerden biridir. Otomatikleştirmeye yardımcı olabilir ve ayrıca teknolojiyle desteklenen bağlı BPM çözümünden faydalanabilir.

En büyük fırsat, organizasyon içi bir RPA sistemi yeteneği getiren bir eşler arası RPA sisteminin tanıtılmasıdır. Birden fazla kuruluşun güvenlik, dayanıklılık ve değişmezlik konusunda endişelenmeden bilgi paylaşmasını kolaylaştırır.

Sonuç

Bu bizi İş Süreçleri Yönetimimizin ve Blok Zincirimizin sonuna götürür. BPM ve blockchain’in birlikte çalıştığını düşünüyor musunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me