Bu makalede, oradaki en iyi Corda kullanım örneklerini inceleyeceğiz. Odak noktamız, Corda’nın R3 Corda kullanım senaryoları aracılığıyla neler sunabileceğini keşfetmek olacak.

Blockchain her zaman hızlı bir şekilde gelişiyor. Başlangıçta, halka açık bir blok zinciri olan bitcoin ile başladı, ancak kısa süre sonra kuruluşlar halka açık bir blok zinciri kullanamayacaklarını öğrendiler ve yeni blok zinciri türleri gelmeye başladı..

İş için sorunları çözmeyi amaçlayan yeni blockchain çözümlerinden biri Corda’dır. Corda, işletmeleri hedefleyen açık kaynaklı bir blockchain platformudur. Bununla birlikte, işletmeler küresel blok zinciri ekosisteminde CorDapps oluşturabilir. Doğru kullanımı sağlamak için Corda, akıllı sözleşmelerin gizlilik özelliklerinin kullanımıyla işlemleri doğrudan işletmeye getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, kayıt tutma ve işlem maliyetlerini düşürmek isterler, bu da iş operasyonlarının akışını sağlar..

Kısacası, işlemleri farklı şekilde ele alarak ölçeklenebilirliği, hızı ve fizibiliteyi geliştirir..

Çok yakında: Corda Geliştirme Kursu Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Corda Özellikleri Nelerdir?

Devam etmeden ve Corda blockchain kullanım senaryolarını tartışmadan önce, Corda’nın sunduğu temel özelliklerden bazılarına göz atalım..

 • Corda Açık Kaynaklıdır: Her şey açık kaynak olduğundan Corda’nın temel özelliklerinden biridir. Bu, kodun Apache 2 lisansı altında ücretsiz olarak sunulduğu anlamına gelir..
 • Corda Açık Tasarımdır: Corda, iş gereksinimlerini karşılama konusunda çok çevik ve esnektir. Bu, işletmelerin bununla ölçeklenebileceği ve uygun büyümeyi sağlayabileceği anlamına gelir.
 • Corda Açık Geliştirmeyi Destekler: Corda, daha iyi işlevsellik, özellikler ve geliştirmeler için çalışan güçlü bir geliştirici topluluğu olan açık bir geliştirmedir..
 • Kanıtlanmış Özellikler: Corda, onu destekleyen performansı kanıtladı. Saniyede 600 işlemi gerçekleştirebilir ve ağ ile artan etkinlikle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Son Derece Ölçeklenebilir: Corda son derece ölçeklenebilir ve bir defter kullanarak verileri depolama ve işleme yeteneğine sahiptir.
 • Güvenli ve Özel: Corda’nın yaklaşımı diğer defterlere göre farklıdır. Bu durumda, işlem geçmişini yalnızca ihtiyacınız olduğunda paylaşacaksınız. Ayrıca, bilgilerinin her zaman güvende olması için düğümleri kurumsal güvenlik duvarının içinde barındırabilirsiniz. Son olarak Corda, anahtarları imzalama sürecinin korumalı kalmasını sağlamak için HSM entegrasyonunu kullanır..
 • Buluta Hazır: Corda, bulut çözümlerinde barındırılabilir ve daha iyi esneklik ve ölçeklenebilirlik için Docker kullanılarak da kurulabilir.
 • Birlikte çalışabilirlik: Corda% 100 birlikte çalışabilir ve diğer blok zinciri ağlarıyla uyumludur ve işlem yapmak için kullanılabilir. Bu nedenle, blockchain birlikte çalışabilirliğini destekleyen en iyi platformlardan biridir..
 • Kurumsal Entegrasyon: Corda ayrıca görev açısından kritik sistemler ve kurumsal sistemlerle entegre olacak şekilde paketlenmiştir.

Corda Ana Bileşenleri

Corda’nın ana bileşenleri aşağıdakileri içerir

 • Devletler: Değişmezler ve taraflar arasında gerçekleri paylaşmak için kullanılırlar.
 • Sözleşmeler: Sözleşmeler devleti geliştirmek ve kontrol etmek için kullanılıyor.
 • İşlemler: Durum değişikliğini mümkün kılmak için işlemler kullanılır
 • Corda Akışları: Başarılı işlem yürütmeyi yönetmeye yardımcı olur.
 • Uzlaşma: Mutabakat algoritmaları işlemleri doğrular ve doğrular.
 • Corda Düğümü: Son olarak, düğüm CorDapp’deki akışı yönetir.

İşte bunlar hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz kapsamlı bir Corda eğitim kılavuzu.

En İyi Corda Kullanım Durumları

Artık Corda’nın sunduklarını iyi anladığımıza göre, artık R3 Corda kurumsal blok zinciri kullanım durumlarını kullanmaya başlayabiliriz. Corda’nın tüm bu kullanım durumları, Corda’nın farklı sorunları çözme becerisini sergilemek için özenle seçilmiştir..

Corda için kasa kullanımına başlayalım.


Corda Kullanım Durumları

Sağlık hizmeti

Sağlık, çok fazla iyileştirme gerektiren sektörlerden biridir. Şu anda, sağlık hizmetleri yavaş yavaş bir blockchain çözümü kullanılarak dönüştürülüyor. Corda, sağlık hizmeti çözümlerini değiştirmek için gerekli araçları sağlayabilir.

Sağlık hizmetleri ile ilgili en büyük sorunlardan biri, depolanan veri ve hizmetlerin parçalanmasıdır. Bu parçalanma, kötü hasta bakımı, yavaş talep işleme ve artan sahtekarlıklar gibi birçok soruna yol açabilir. Tüm bu sorunları Corda ile çözebilirsiniz.

Corda’yı, önceliğin hasta verilerini depolamak ve kolaylaştırmak olduğu Elektronik Sağlık Kayıtlarını (EHR) uygulamak için kullanabilirsiniz. Sağlık hizmetleri için Corda blok zinciri ile, kullanıcı EHR ile etkileşime girebilir ve merkezi olmayan ağ verilerini öğrenebilir. Doktorlar ve pratisyen hekimler de dahil olmak üzere diğer üyeler de hastanın izniyle erişerek mevcut verilerden yararlanabilir. Araştırma yapmak ve kritik hastalık sorunlarını çözmek için halka açık verileri kullanabilirsiniz..

Son olarak, Corda’nın sağlık hizmetlerinde kullanımı, gelişmiş hasar yönetimi anlamına da gelir. Kendi içinde karmaşık bir süreç olan sağlık hizmetleri ile sigortayı iyileştirmek için talepleri kullanabilirsiniz. Sigorta talebinde bulunmak epey zaman alıyor. Corda’yı kullanarak sağlık ve sigorta sektörü müşteri memnuniyetini artırabilir.

Bu bizi sağlık Corda kullanım örneklerimizin sonuna götürüyor.

Finansman

Listeleyeceğimiz bir sonraki en iyi Corda kullanım durumları finans sektörüdür. Finans sektörü, blockchain kullanan bir numaralı sektör olmuştur. Corda ile finans sektörü, müşteri verilerini güvence altına almak ve hızlı işlemler yapmak için bir huni oluşturabilir. Artan operasyonel verimlilik, azaltılmış operasyonel maliyet ve daha iyi işlem süresi ile tüm ağı iyileştirecektir. Ayrıca şeffaflık ve veri değişmezliği nedeniyle kurumlar arasında güveni artıracaktır. Ödeme sektöründeki Corda blockchain, ihtiyaç anında kullanışlı olabilecek daha hızlı işlemler sunabilir.

Finans sektörü, blockchain teknolojisi tarafından tamamen dönüştürüldü ve Corda bunun için doğru seçim gibi görünüyor. Bu nedenle, finansın en güçlü Corda kullanım örneklerinden biri olduğunu düşünüyoruz.!

Sermaye piyasaları

Corda kullanımından sermaye piyasaları da yararlanabilir. Çoğu sermaye piyasasında, yaşam döngüsünün farklı yönleriyle ilgili sorunlar vardır. Hâlâ hataya açık olmaya devam ediyor ve ona güç veren verimsiz sistemler var. Tüm bunlara ek olarak, düzenleyici yükler, sistemlerin olabildiğince verimli çalışmasını daha da zorlaştırır. Tüm bunlardan dolayı mevcut ve yeni pazarlar baskı hissediyor ve bunun için bir çözüme ihtiyaç duyuyor.

Corda blockchain kullanımı ile sermaye piyasaları, verimsiz yolların ortadan kaldırılmasıyla süreçlerinde bir iyileşme görebilir. Tüm yaşam döngüsü, blockchain kullanımıyla artırılacaktır. Bu aynı zamanda piyasaların küresel yatırım çekmesine ve farklı kuruluşlar arasında güven aşılamasına yardımcı olacaktır..

Corda kritik görev ortamlarında çalışabildiğinden, sermaye piyasalarında çalışabileceğine şüphe yok..

Dijital Varlıklar

Dijitalleşme aynı zamanda büyüyen geleceğin ayrılmaz bir parçasıdır. Dijital varlıklar yükselirken, kuruluşların bu varlıkları depolamanın, yönetmenin ve işlemenin verimli bir yolu ile dönüşümü yönetebilen bir blok zinciri çözümü kullanması önemlidir..

Corda, dijital varlıkları yönetme konusunda mükemmel bir adaydır. Dijital varlıkları yönetmek için iyileştirilmiş ölçeklenebilirlik, güvenlik ve güvenilir kontrollerle uygun işlemleri sağlayabilir.

Corda ile, kurumsal ortamlarda kullanabileceğiniz ve geliştiricilerin araçları ve standartları üzerinde çalışabileceğiniz merkez bankası dijital para birimleri gibi dijital varlık sistemleri geliştirmek de kolaydır. Varlıklar ayrıca atomik işlemler gibi temel özelliklerden de yararlanır; bu, varlıkları kopyalayamayacağınız ve katılımcılar arasındaki işlemleri anında kapatamayacağınız anlamına gelir..

Son olarak Corda, pazarlarındaki varlıkları yerel olarak destekler ve ölçeklenebilirliklerini, mahremiyetlerini ve kimliklerini iyileştirir..

Şimdi kayıt:Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Masterclass

Dijital Kimlik

R3 Corda’nın bir başka kullanım durumu da dijital kimliktir. Dijital kimlik, günümüz dünyasında büyük bir sorundur. Herkesin dijital kimliği kopyalaması ve veri hırsızlığı yapması kolaydır.

Şirketlerin, kullanıcılarının güvenini kazanabilmeleri için kişisel verileri güvence altına almak için uygun yöntemlere sahip olduklarından da emin olmaları gerekir. Mevcut yaklaşım mükemmel değil. Yetersiz veri yönetimi ve kişisel verilerin paylaşılmasıyla boğuşuyor.

Açıkçası, DLT / blockchain’i benimsemek, dijital kimliği yönetmenin en iyi yollarından biridir ve Corda, bunu çözmek için iyi bir DLT’dir. Üstesinden gelinmesi gereken birkaç blok zinciri benimseme zorluğu olsa da, yine de faydalar kusurlardan ağır basmaktadır. Corda’yı kullanarak şirketler, dijital kimlik yönetimlerini herhangi bir verimsizlik ve kusur olmadan çalıştırabilir. Dijital kimlik doğrulama, toplama ve diğer yönetim yaşam döngüsü görevlerini üstlenebilir.

Corda’nın dijital kimlik seçimi gerçekten harika ve bunu, hassas kişisel verileri zincir dışında tutabilmesini sağlayan güvenli bir dağıtılmış veri ağı sunması gerçeğiyle yedekleyebilirsiniz. Ayrıca, kimlik sağlama yaşam döngüsünün amaçlandığı gibi çalışmasını sağlayarak süreci kolaylaştırabilir. Aynı zamanda kurumsal KYC ve kendi kendine egemen kimlikle çalışır. Son olarak, merkezi olmayan çerçeve minimizasyonu ve uçtan uca şifreleme, doğrulanmış kimlik erişimini basitleştirir.

Dijital kimlik sorunu, Corda kullanım durumları dahil olmak üzere diğer blok zinciri teknolojileri arasında yaygın olan kullanım durumlarından biridir..

Enerji

Verimsizlikler de enerji sektörünü çok rahatsız ediyor. Sadece varlıkların düşük izlenebilirliğinden, karşı taraflar arasında güvenden, manuel dokümantasyon uygulamalarından, modası geçmiş ve özenli sözleşme anlaşmazlıklarından muzdarip olması değil..

Tüm bunları çözmek için enerji şirketlerinin, enerji sektörünün çalışma şeklini yeniden şekillendirmek için DLT veya blockchain teknolojisini kullandıklarından emin olmaları gerekir. Arka ofis sistemlerini, enerji ticaretini, eşler arası etkileşimleri değiştirmek ve varlıkları dijitalleştirmek için kullanabilirler. Hepsinden öte, her şeyi verimli hale getirebilirler..

Corda, enerjinin dijital varlıklara dijitalleştirilmesine yardımcı olduğu için enerji sektörü için harika bir seçim gibi görünüyor. Bir kez yapıldığında, bir varlık olarak enerji kolaylıkla paylaşılabilir ve takas edilebilir. Ayrıca yenilenebilir enerji sertifikalarının ve karbon kredilerinin izlenmesini destekleyerek oyuncuların daha iyi bir gelecek için çalışmalarını kolaylaştırır. Dahası, onunla herkes kimliği doğrulayabilir ve şikayeti karşılamak için güvenlik eğitimi ve izinlerinin orada olmasını sağlayabilir. Değişmez kayıt, doğru maden ve mülkiyet haklarını sağladığı için uzun bir yol kat ediyor.

Blockchain’in Yeni Enerjisiyle ilgili isteğe bağlı web seminerini şimdi izleyin!

GovTech

Hükümetler, varlıklarını ve süreçlerini yönetme konusunda çok heveslidir. Şu anda, çalışma biçimleri pek iyi değil. Güvensizler ve ayrıca mevcut sistemlerini yönetmek için tonlarca para yatırmaları gerekiyor..

Devlet için Blockchain, uygun güven, şeffaflık ve işbirliği sağlayarak sistemleri arasındaki verimliliği artırmanın bir yolunu sunar..

Corda gibi blok zinciri kullanmak, eski sistemdeki kötüye kullanım, kötü yönetim, kötüye kullanım, dolandırıcılık ve israfı ortadan kaldıracaktır..

Peki, Corda nasıl yardımcı oluyor??

Corda’yı, sistemlerini daha duyarlı, güvenilir ve verimli hale getirmek ve bunları topluma daha iyi hizmet vermek için kullanmak üzere eyalet, yerel ve federal dahil her düzeydeki Corda’yı etkinleştirmek için kullanabilirsiniz. Halk size sunulan araçları kullanarak işlemleri kontrol edebildiği için şeffaflığı da artırabilirler. Hükümet, defterde para birimini modelleyebilir ve kullanıcıların bunu dijital para olarak kullanmasına izin vererek paranın akışını iyileştirebilir ve para üzerinde daha iyi kontrol sahibi olabilir. Son olarak, değişmez kayıtlar, çatışmaları çözmelerine de yardımcı olacaktır..

Hükümet, sistemlerini değiştirmek için her zaman benzersiz ve devrim niteliğinde bir şeye ihtiyaç duyar ve bu, Corda kullanım durumlarının en iyi uygulamalarından biridir..

Sigorta

Sigorta sektörü de verimsiz bir sistemden muzdarip görünüyor. Sigorta yapmaya çalışırsanız, sigortayı almanız birkaç günden haftaya kadar sürebilir. Sigorta talebinde bulunmak, hak talebinin talebini işleme koymak için çok fazla evrak işinden geçmesi gereken başka bir hikaye..

Kısacası, sigorta sektörünün halihazırda muzdarip olduğu, verimsiz sözleşme yerleştirme, farklı veri kaynakları ve kapsamlı manuel müdahale dahil olmak üzere pek çok zorluk vardır. Bunların tümü, talep sürecini karmaşık hale getirir ve tüm süreç stresli ve maliyetlidir..

Brokerler, sedanlar, sigortacılar, reasürörler dahil her oyuncunun birlikte çalışabileceği ve güvenli ve anında etkileşim kurabileceği bir ağa sahip, sigorta sektörü için Corda blockchain. Corda, varlıkların sorunsuz bir şekilde transferini destekler, bu da sigortayı ağ içinde halledebileceğiniz anlamına gelir. Bu süreç aynı zamanda, idari işler ve denetim yapmak için gerekli kaynakları ortadan kaldırabildiği için uygun maliyetlidir..

Tüm bunlar, Sigortayı piyasadaki en iyi Corda kullanım durumlarından biri yapar.

Tedarik zinciri

Tedarik zinciri, oradaki her endüstrinin merkezinde yer alır. Aynı zamanda karmaşıktır, bu da işletmelerin yönetmesini zorlaştırır. Tedarik zinciri yönetimi bazı senaryolar için harika çalışsa da çoğu zaman bununla ilgili verimsizliklerden muzdariptir. Örneğin, tedarikçiler, lojistik sağlayıcılar ve kurumsal alıcılar gibi oyuncular, malların hareketleri ve menşei söz konusu olduğunda sınırlı görünürlüğe sahiptir..

Tedarik zinciri için Corda blok zinciri gibi DLT ile varlıklar için gerçek zamanlı doğru konum takibi yapabilir. Bu, aşırı tedarik, yetersiz tedarik, dolandırıcılık vb. Dahil olmak üzere tedarik zinciri sorunlarının çoğunu çözecektir..

Tedarik zincirini izlemek ve mümkün olduğunda bilgileri doğrulamak için Corda’nın akıllı sözleşmesini kullanabilirsiniz. Tüm paydaşlara gerekli şeffaflığı sağlar.

Corda’yı tedarik zinciri sorunlarını çözmek için ilginç kılan bir şey daha izinli blok zinciridir. Burada düzenleyiciler bilgiye erişebilir ve işletme zinciri düzenlemelere göre de bölebilir..

Corda kullanmanın diğer önemli faydaları daha iyi görünürlük, daha iyi verimlilik ve kayıt tutmayı kolaylaştırmaktır. Kısacası, tedarik zinciri en iyi R3 Corda kullanım durumlarından biridir.

Şimdi kayıt: Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

Telekomünikasyon

Telekomünikasyonun çok önemli olduğu bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Kablosuz ve kablolu bağlantılarla nasıl bağlandığımızı yönetir. Ancak, büyük oyuncuların kötü yönetim, verimsizlik ve iletişim yazılımı, donanım ve anlaşmalar dahil diğer sorunlar nedeniyle kayıplara uğradığı telekomünikasyonda her şey doğru görünmüyor..

Yeni kablosuz teknolojilerin evrimi, telekomünikasyon endüstrisini ayakta tutuyor ve birkaç yılda bir milyarlarca dolar yatırım yapmalarını gerektiriyor..

Corda, telekomünikasyonun yepyeni bir düzeye gelişmesine yardımcı olabilir. Mantığı, verileri ve kayıtları paylaşmak için ölçeklenebilir, güvenli ve verimli bir platform sağlayabilir. Ayrıca, şirketlerin müşterileri dahil etmesini kolaylaştıracak ve yerleşimi daha hızlı ve daha kolay hale getirmeye yardımcı olacak daha iyi bir KYC düzeneği sağlar. Dahası, atomik swaplar işlemleri kolaylaştırır ve risksiz hale getirir. Son olarak, Corda’nın tüm kullanımı maliyetleri düşürebilir ve ölçeklenebilirliği artırabilir.

İnşaat

Corda’nın yaygın olarak bilinen kullanım örneklerinden biri, mahremiyeti, iş akışını ve kimlik özelliklerini etkilediği için inşaat sektöründedir..

Corda, sözleşmelerin işlerini her zaman alt yüklenicilere devretmesi, alt yüklenicilerin de aynı şeyi yaptığı ve işlerini diğer yüklenicilere devretmesi gibi inşaat sektöründeki temel sorunlardan bazılarını çözebilecek ve bu da bir müteahhit zincirine yol açacaktır. gerçek müşterinin ne istediğini bilmeyen. Süreç aynı zamanda kar paylaşımına da yol açar ve bu da kötü iş kalitesine yol açar..

Corda ile yükleniciler veya müşteriler, zincir boyunca bilgi aktarmayı öğrenebilir ve yüklenicilerin çalışmalarını takip etmelerini sağlayabilir. Sözleşmeler oluşturarak ve işleri kabul ettiklerinden ve işi tamamladıktan sonra ödemeyi aldıklarından emin olarak çözebilirler. Taraflar ayrıca uygun veri dağıtımı nedeniyle dolandırıcılık yapamayacaklar.

Corda’da bir blockchain sertifikası almak, kazançlı bir kariyer oluşturmanıza yardımcı olabilir. R3 Corda sertifikasyonu hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Sonuç

Bu bizi en iyi Corda kullanım örneklerimizin sonuna götürür. Gördüğünüz gibi Corda, çeşitli endüstriler için pek çok kullanım durumu sunabilir. Bu, endüstrilerin ve sektörlerin büyümesi ve altta yatan sorunları ortadan kaldırması için birçok fırsat açar. Açıkçası, tek blok zinciri tüm sorunları çözemez. Ama bu iyi bir başlangıç.

Bir blockchain uzmanı olmayı arzulayan ve Corda hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen acemi, Corda ekosisteminin daha derinlemesine bir analizini sunduğu için Corda geliştirme kursumuza göz atmalıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me