Bitcoin vs Blockchain – Açıklanan Farklılıklar

Aşağıdaki tartışma, Bitcoin ile Blockchain arasındaki bu temel fark üzerine inşa etmeyi ve kripto para birimleri alanına nasıl mükemmel bir şekilde uyduklarını açıklamayı amaçlamaktadır..

Kripto para birimlerinin popülaritesi, son zamanlarda dijital dönüşüm için artan taleple desteklenen önemli bir artış yaşadı. Para kazanmak için kritik kaynaklar olarak kripto para birimlerinin artan kullanımıyla, kripto para birimlerinin etkilerini çevreleyen birçok tartışma oldu. Kripto para birimleri hakkında herhangi bir tartışma olması durumunda ortaya çıkan öne çıkan tartışmalardan biri, Bitcoin ve Blockchain arasındaki farklarla ilgilidir..

Birçok kişi hem blockchain hem de Bitcoin’in işlevlerini kullanıyor olsa da, her iki terimle ilgili de önemli bir kafa karışıklığı var. Burada blockchain’in bir teknoloji olduğuna dikkat etmek önemlidir. Öte yandan Bitcoin, blockchain teknolojisinin başarılı bir şekilde uygulanmasının ilk örneğidir..

Bitcoin ve Blockchain arasındaki fark üzerine bir tartışma başlatmak için, her iki terimi de bağlamsal olarak anlamak önemlidir. Teknolojinin kendisi olan Blockchain ile başlayalım!

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Temelleri Kursu

Blockchain

Blockchain, temelde iki taraf arasındaki işlemlerin kaydedilmesine izin veren dijital bir ödeme veya işlem ağ geçididir. İşlemlerde birden fazla partiyi destekleyen, kaynaklarındaki değerli verileri ve havuzu daha yüksek güvenlik ve kurcalamaya dayanıklılık güvencesi ile paylaşan dağıtılmış bir defter teknolojisi olarak çalışır. Birçok kişi Bitcoin ve Blockchain ilişkisini oldukça ciddiye alırken, ikincisi ilk olarak 1991’de kavramsallaştırıldı..

Blok zincirinin temel yapısı, farklı işlevlerinin öne çıkan nedenlerinden biridir ve blok zinciri uygulamalarını anlama ve potansiyel olarak düzenleme zorluğunu arttırır. Blok zincirinin merkezi olmayan tasarımındaki en önemli üç bileşen blokları, düğümleri ve madencileri içerir ve blok zincirinin mükemmel çalışması için çok önemlidir. İşte bu bileşenlerin her birinin blok zincirinin işlevselliğine katkıda bulunması için nelere sahip olduğuna dair genel bir bakış..

Bloklar, blok zincirinin en temel parçasıdır, çünkü her zincir bir işlemle ilgili tüm ilgili bilgileri içeren bloklardan oluşur. Her blok, doğrusal olarak depolanan benzersiz bir hash ve nonce ve ayrıca blok zincirinin sonunda bir zaman damgası içerir. Zincirin boyutundaki artış, zincirin tersine çevrilmesi, manipülasyonu veya bozulması için zorluklar yaratır..

Düğümler, blockchain ile ademi merkeziyetçilik kurmak için önemli bir faktördür. Düğümler, belirli bir organizasyonun blok zincirinin sahipliğini kontrol edememesini sağlar. Sonuç olarak, sistematik olmayan veya sistematik bilgi alışverişi yoluyla gizlilik ihlallerini önlemenin yanı sıra blok zincirinde bütünlüğün korunmasını sağlayabilirler..

Madenciler, karmaşık matematik problemlerini çözerek çoklu blokların oluşturulmasından sorumlu kişilerdir. Bir blok zincirindeki çevreleyen ortamın yapısı, birden fazla blok oluşturmak için gereken görevlerin karmaşıklığı üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir..

Yeni başlayan biriyseniz, kariyerinize Yeni Başlayanlar için Blockchain kılavuzu ile başlamalısınız..

Blockchain’in Bağlamsal Tanımı

Blockchain’in bağlamsal tanımının, Bitcoin ve Blockchain arasındaki farkla ilgili olarak nasıl kesin bir açıklama sağladığını fark edebilirsiniz. Genellikle, tek bir varlığın mülkiyeti altında olmayan çeşitli bilgisayarların yönetimi altında zaman damgalı bir dizi değişmez veri kaydı olarak kabul edilir. Blockchain sertifikaları, bu teknolojinin arkasındaki içeriği daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır..


Tüm bloklar, kriptografik süreçlerden yararlanarak birbirleriyle daha iyi entegrasyon sunmanın yanı sıra oldukça güvenlidir. Öyleyse, blockchain hakkında benzersiz olan tam olarak nedir? Her şeyden önce, blockchain, merkezi bir otoritenin baskısıyla ilgili herhangi bir endişe uyandırmaz. Nitekim blockchain, işlemler için demokratikleştirilmiş bir sistemin mükemmel bir örneğini sergiliyor..

Hepsinden önemlisi, defterin değişmez ve paylaşılan doğası, bilgilerinin daha iyi şeffaflığını ve görünürlüğünü sağlar. Blok zincirindeki tüm çözümler, zincirdeki herhangi bir değişiklik için ilgili tüm tarafların yükümlülüklerini ima etmenin yanı sıra daha iyi şeffaflık ve netlikle karakterize edilir. Dahası, blok zinciri, sıfır işlem maliyeti gibi önemli bir işlevsellik sağlar. Öte yandan, Bitcoin’den farklı olarak birçok blok zinciri teknolojisi türü vardır..

Ayrıca şunları da kontrol edin: Blockchain Temelleri Sunumu

Bitcoin

Blockchain’in tanımı üzerine düşündükten sonra, Bitcoin vs Blockchain tartışmasındaki diğer oyuncuya bir göz atalım. Bitcoin, temelde eşler arası ödemeler sunmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanan ilk kripto para birimlerinden biridir. Bitcoin, merkezi olmayan bir ağdan yararlanarak ünlü ödeme ağ geçitlerine kıyasla önemli ölçüde daha düşük işlem ücretleri sunabilir..

Kullanıcılar, olağanüstü güvenlik seviyeleri ile para göndermek, almak ve depolamak için bir Bitcoin cüzdanı veya yazılımı edinebilirler. Herkes, tercihine göre Bitcoin cüzdanını veya yazılımını telefonuna, PC’sine veya başka herhangi bir dijital cihaza indirebilir. İkincisi, kullanıcılar ticaret yaparak, Bitcoin ödemeleri için müşteriler talep ederek veya Bitcoin tabanlı çevrimiçi oyunlar oynayarak Bitcoin kazanmalıdır..

Bitcoin kavramı şimdi ekonomimizi yeniden şekillendirebilen merkez bankası dijital para birimlerine dönüştü. İşte Perakende ve Toptan Satış CBDC’leri için kapsamlı bir kılavuz.

Bitcoin, Fiat Para Birimlerinden Nasıl Farklıdır??

Bitcoin ile ilgili en çarpıcı vurgu, merkezi bankacılık sistemi yönetimindeki para birimlerine benzememesidir. Bitcoinler herhangi bir platformda fiziksel depolamaya sahip değildir ve genel ve özel bir anahtarda bulunan bir dizi sayıyı korumak için matematiksel algoritmalardan yararlanabilir..

En temel anlamıyla açık anahtar, banka hesap numarası ile aynıdır ve özel anahtar, müşterinin ATM şifresidir. Bir Bitcoin’i 8 ondalık basamağa bölmek mümkündür ve en küçük birim Satoshi olarak adlandırılır. Bitcoin ve Blockchain arasındaki farkta Bitcoin lehine dönen bir diğer önemli faktör, Bitcoin işlemlerinin basitliğidir..

Hemen hemen ilgilenen herhangi bir kişi, aynı miktarda ilgi ile Bitcoin işlemlerini anlayabilir. Nitekim Bitcoin, ödeme yapmak veya almak için daha iyi ve uygun bir yaklaşım sunar. Cüzdanınızı bir Bitcoin ticaret platformunda oluşturun ve ardından herhangi bir dijital para birimi platformunda adresini belirtin..

Pek çok perakendeci, Bitcoin ile Blockchain arasındaki şüpheleri halihazırda netleştirdi ve bazıları hala Bitcoin’lerin yasallığından şüphe ediyor. Bitcoin, açıkça bankacılık düzenlemelerini, gizlilik politikalarını ve teknolojik yeniliği gözden geçirmek için birleşik bir yaklaşım gerektiriyor. Ancak, Bitcoin depolamak için doğru yerel donanıma sahip olduğunuz sürece, Bitcoinlerinizi kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu nedenle, Bitcoins ayrıca Bitcoin’de depolanan mali durumunuz için güvenlik güvencesi ile birlikte gelir..

Bitcoin ve Blockchain’i merak ediyorsanız, burada her iki terimin arkasındaki bağlamı anlamanıza yardımcı olabilecek ücretsiz bir blockchain kursu var..

Blockchain ve Bitcoin Arasında Fark Yaratmak

Şimdi, Bitcoin ile Blockchain arasındaki ilişkinin uygulama ve teknoloji ilişkisi olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte, birçok kişi genellikle blockchain’i Bitcoin ile karıştırabilir. Bu tür kafa karışıklığının birincil nedeni, Bitcoin’in blockchain teknolojisinin yaygın olarak bilinen ilk uygulaması olmasıdır. Bu nedenle, insanların algısını Bitcoin’in tüm blockchain teknolojilerinin temeli olduğuna inanmaya doğru çevirmede başarılı oldu..

Öte yandan, blok zincirinin daha büyük faydaları son zamanlarda kabul gördü. Blockchain, çeşitli sektörlerdeki işletmelerin gereksinimlerini karşılama yeteneklerini yavaş yavaş geliştirdi. Öyleyse, etkileri hakkında daha derin içgörüler elde etmek için blockchain ve Bitcoin arasındaki farklara bir göz atalım..

Bitcoin ve Blockchain nedir?

Tanımları dikkate alarak Bitcoin ile Blockchain arasındaki farka odaklanmaya başlayalım. Blockchain, iki taraf arasındaki işlemleri daha verimli bir şekilde kaydetmek için dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Öte yandan Bitcoin, dünyanın en popüler kripto para birimidir. Halen, 4000’den fazla alternatif Bitcoin varyantı ve dolaşımda olan diğer kripto para birimleri bulabilirsiniz..

Bitcoins için herhangi bir merkez bankası veya yönetim otoritesi bulunmadığından, kullanıcılar arasında herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan eşler arası bir Bitcoin ağında işlem yapılmasını sağlar. Blockchain, her kripto para birimi alternatifinin altında yatan teknolojidir. Bununla birlikte, blok zinciri yalnızca Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para birimi ile sınırlı değildir. Blockchain, farklı sektörlerde çok çeşitli uygulamalar bulabilir.

Daha fazla oku: Blockchain vs Bitcoin: Farklılar mı?

Potansiyel uygulamalar

Bitcoin ile Blockchain’i ayırt etmek için bir sonraki önemli işaretçi, potansiyel uygulamalarına atıfta bulunur. Blok zincirinin kökenleri, eşler arası işlemleri mümkün kılmak için düşük maliyetli, güvenli ve güvenli bir ortamı kolaylaştıracak bir teknolojiye duyulan ihtiyaca yansıdı. Gereksiz aracıların katılımını azaltmayı amaçlamaktadır..

Ek olarak, blok zinciri, dağıtılmış bir defter kimliği nedeniyle güvenilir veri depolama ve erişim için uygundur. Öte yandan Bitcoin, sınır ötesi işlemleri hızlandırmak amacıyla geliştirildi. Sonuç olarak, Bitcoins ayrıca üçüncü taraf aracıları dışlayarak ödeme sistemlerini basitleştirmeyi ve işlemler üzerindeki hükümetin kontrolünü azaltmayı hedefliyor..

İşte size blockchain potansiyelini daha iyi anlamanızı sağlayacak 20’den fazla blockchain teknolojisi kullanımının bir listesi..

Gerçek Dünya Kullanım Durumları

Blockchain ve Bitcoin’in potansiyel uygulamaları her ikisini de olumlu bir şekilde sunsa da, her ikisinin de gerçek dünyadaki kullanım durumları çarpıcı bir Bitcoin vs Blockchain farkı olarak nitelendirilebilir. Gerçek dünya kullanım durumlarında Bitcoin’in hiçbir avantajı yoktur. Para birimi olarak işlevselliği sınırlıdır. Öte yandan, blok zinciri, para birimi, hisse senetleri veya mülkiyet hakları dahil olmak üzere değeri olan her şeyi transfer etmek için uygun olabilir..

Blockchain teknolojileri ayrıca özel ve kamu sektörlerinde birçok umut verici kullanım durumu sunar. Kamu sektöründe blockchain teknolojisini kullanmanın örneklerinden bazıları, halk sağlığı kayıtlarının ve arazi kayıtlarının, kimlik yönetim sistemlerinin ve değişmez oylama platformlarının depolanmasını içerir. Büyük teknoloji devleri de büyük yatırımlarla özel sektördeki blockchain teknolojisinden yararlanıyor.

Blockchain, fintech ve bankacılık endüstrisindeki çözümler için uygun bir alternatif olarak gelişti. Ayrıca, blok zinciri, değişmez işlem kaydının yanı sıra daha iyi şeffaflık elde etmek için lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde de uygulamalar buldu. Blockchain teknolojisinin gerçek dünyadaki kullanım durumları hakkında bir başka çarpıcı ayrıntı, diğer endüstrilerin ona olan ilgisine atıfta bulunuyor..

Blockchain’in benimsenmesine yönelik ilk adımları atan başlıca endüstriler arasında otomobil endüstrisi, müzik, havacılık, telekom ve eğlence endüstrileri yer alıyor. Hepsinden önemlisi, blok zinciri, paydaşların pahalı aracıları dışlayarak mal alışverişinde bulunmalarına yardımcı olan akıllı sözleşmeler tasarlama fırsatları da sunar..

Ayrıca şunları da kontrol edin: Blockchain’in Pratik Kullanım Durumları

Dürbün

Bitcoin vs Blockchain farkı, netlik sağlamak için her ikisinin de kapsamını dikkate alır. Blockchain, son on yıldaki üretken büyümesiyle umut verici bir kapsam sergiliyor. Günümüzde, blockchain teknolojisinin tamamı yükselen bir trend görmeye aday. Birçok hükümet sürekli olarak blok zinciri girişimleri başlatıyor ve blok zinciri teknolojisini seçmek, sistemleri için daha iyi şeffaflık, güvenlik ve güven sağlıyor..

Öte yandan Bitcoin, kapsamı açısından umut verici herhangi bir gösterge sunmuyor. Bazı ülkeler zaten Bitcoin kavramını açıkça benimsemiş olsa da, diğer birçok hükümet Bitcoin’e kısıtlamalar veya yasaklar koydu. Ayrıca, Bitcoin’in yasal olarak bir ülkenin yasal ihalesinin yerine geçmediğini belirtmek önemlidir..

Birçok kurumsal şirket, sunduğu kapsamdan yararlanmak için halihazırda iş modellerinde blockchain kullanıyor. İşte blockchain teknolojisini kullanan 50 şirketin listesi.

Temel Stratejisi

Bitcoin ile Blockchain’i ayırt etmek için bir diğer kritik faktör de temel stratejidir. Bitcoin, etkileyicilerin maliyetini düşürürken aynı zamanda işlemlerin süresini de kısaltan bir strateji izler. Bununla birlikte, Bitcoin, esnekliği açısından dikkate değer bir gerileme sunar. Kullanıcılar bir Bitcoin cüzdanına ihtiyaç duyar ve ticaret, madencilik veya Bitcoin ödemelerine bağlı olarak Bitcoin kazanmak için seçilen yöntemlere bağlıdır..

Öte yandan blockchain teknolojisinde Bitcoin gibi herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Nitekim blok zinciri, büyük ölçüde farklı endüstrilerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerine dayanarak tanınmaktadır. Blockchain, farklı değişikliklere mükemmel bir şekilde uyum sağlayabilir ve kullanıcılar tarafından istenen çeşitli kullanım durumlarına hizmet edebilir.

İşte işinizi güçlendirmek için blockchain’i nasıl uygulayabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak hızlı bir strateji kılavuzu..

Mevcut Durum

Bitcoin ile Blockchain arasındaki farkın son yönü, her ikisinin de mevcut durumu ile ilgilidir. Bitcoin büyük ihtimalle anonimliğini korumaya devam edecek. Kullanıcılar defterdeki işlemlere şahit olsalar da sayıları belirli bir sırayla yorumlayamazlar. Aksine, blok zinciri çeşitli işletmelerle çalışır ve tüm uyumluluk gereksinimlerinin izlenmesini gerektirir..

Blockchain, KYC desteğinin yanı sıra diğer normlara uyum kolaylığı sağlayabilir. Sonuç olarak, blockchain uzun vadede kapsamlı şeffaflık sağlayabilir. Dolayısıyla, blockchain’in Bitcoin’e göre ne kadar önemli bir avantaja sahip olduğunu fark edebilirsiniz. Aralarındaki farkları aşağıdaki tabloda özetleyelim..

Blockchain teknolojisi ilginizi çekiyorsa, bilginizi geliştirmek için blockchain kurslarına kaydolmalısınız..

Sonuç

Açıkça şahit olabileceğiniz gibi, blockchain, Bitcoin’i içeriklerinden biri olarak içeren daha büyük bir settir. Bitcoin vs Blockchain, finansal ve ticari işlemler için izlenen geleneksel yaklaşımlarda devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Modern dijital dönüşüm çağında, bu teknolojilerin her ikisinin de benzersiz etkileri vardır..

Bu nedenle, kullanım durumlarınıza göre ideal seçimi anlamak için aralarındaki farkları netleştirmek önemlidir. Her birinin nasıl benzersiz etkileri olduğunu anlamak için blockchain ve Bitcoin’in işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Temel unsurların çoğunu kapsayacak olan ücretsiz blok zinciri temel kursumuzla başlamanızı öneririz..

Daha kapsamlı ve daha iyi bir anlayış geliştirmek için Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP) kursumuzla başlamalısınız. Blockchain ve Bitcoin arasındaki farkları daha iyi anlayarak, kripto para birimleri ve dağıtılmış defterler hakkındaki bilginizi geliştirebilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map