Blockchain 2021 ve Ötesinde Neden Önemlidir?

Bu makale, farklı sektörlerdeki farklı pratik gerçek hayat kullanım durumlarına dayanarak, blockchain’in neden önemli olduğunun tüm nedenlerini tartışıyor..

Blockchain’in neden önemli olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ya da belki günlük hayatımızı veya farklı sektörlerde çalışan farklı profesyonellerin hayatlarını nasıl etkileyeceğini sordunuz..

Bu yazıda, blockchain teknolojisinin sadece gerçek hayattaki senaryolarda değil, aynı zamanda iş veya bankalardaki önemine de odaklanacağız..

Blockchain artık genel kitle arasında çok popüler. Popülerliği, Bitcoin fiyatlarının yükselmesiyle başladı. Ancak şu anda Google’a göre popülaritesi artık yerleşiyor..

Ancak konumuzun odak noktası bu değil, yani blok zincirinin önemini anlamak.

Bir blok zinciri, her bir eşin bir defter kopyasına sahip olduğu, defter tabanlı bir eşler arası ağdır. Bu, merkezi olmayan fikri,

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Blockchain Neden Önemlidir??

Özünde, blok zincirinin önemini temel özelliklerini gözden geçirerek öğrenebilirsiniz. Bu özellikler, blok zincirini çeşitli senaryolarda karşı konulmaz kılar ve kendisini mümkün olan en iyi çözüm olarak işaretler..

Değişmezlik

Blockchain değişmezdir. Bu, sistemlerini oldukça rekabetçi bir pazarda daha işlevsel hale getirmek için değişmez özelliklere ihtiyaç duyan platformlar için birçok fırsat açar. Örneğin tedarik zincirini ele alalım. Değişmezlik, şirketlerin nakliye sırasında paketlere herhangi bir engel yapılmamasını sağlamalarını sağlar. Blok zinciri değişmez olduğu için paket bilgilerini herhangi bir şekilde değiştirmek mümkün değildir. Herhangi bir değişiklik sistemi alarma geçirir.

Şeffaflık

Blockchain’i bu kadar önemli kılan bir diğer önemli husus da şeffaflıktır. Farklı blok zinciri türleri vardır. Halka açık blockchain, doğası gereği şeffaflık sağlar. Seçim yapmak da dahil olmak üzere toplumumuzun farklı işlevleri için çok faydalıdır. Şirketler ayrıca, son kullanıcının süreçlerle tam veya kısmi şeffaflıkla etkileşime girmesini sağlamak için de kullanabilir..


Dijital Özgürlük

Bir insan olarak haklarınızdan biri özgürlük. Ekonomi açısından bağlantı sunan, aynı zamanda özgürlüğümüzü de elimizden alan merkezi varlıklar var. Örneğin bankanızı ele alalım. İşlemlerinizi bloke edebilir veya doğru görülmesi halinde hesabınıza el koyabilir. Hesap sahipleri yanlış bir şey yapmasa bile bunu yapan bankalar var. Yani, blockchain’i hesaba katıyorsanız, merkezi bir otorite olmadığını göreceksiniz..

Blockchain ile gerçek dijital özgürlüğe sahip olursunuz. Kendi bankanızsınız. Paranızı istediğiniz zaman çekip başkasının izni olmadan yapabilirsiniz. Herhangi bir merkezi otoritenin bulunmaması nedeniyle, varlıklarınızın tek sahibi ve sorumlusu sizsiniz. Size ağırlıklı olarak blok zincir teknolojisinin omurgasına dayanan dijital özgürlük verir..

Gerçekten Merkezi Olmayan Hizmetler

Merkezi olmayan hizmetler, fütürist toplumumuzun bel kemiğidir. Varlık yönetimi veya enerji yönetimi olsun; orada her sektör için ademi merkeziyetçi hizmetler olacak. Bu, insanlara şu anda piyasada bulunmayan seçeneklere benzeri görülmemiş bir erişim sağlayacaktır. Hemen hemen her sektörde merkezi olmayan hizmetler olacak.

Örneğin müzik endüstrisi, hem yaratıcı hem de tüketicinin büyük bir merkezi şirketten herhangi bir onaya ihtiyaç duymadan katılabileceği, gerçekten merkezi olmayan hizmetlerden yararlanabilir..

Mükemmel Kullanım Durumları

Blockchain, yalnızca belirli bir kullanım durumuyla sınırlı değildir. Bu, blockchain’i toplumumuzun geleceği için mükemmel bir teknoloji haline getirir. Ticaret finansmanı, banka, hükümet, eğitim, sağlık hizmetleri, petrol vb. Dahil hemen hemen her sektörde kullanılabilir. Bu kullanım durumlarının da büyük bir etkisi var.

Burada blockchain uygulamaları ve kullanım senaryoları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Daha iyi güvenlik

Blockchain, ağda depolanan verilere bir güvenlik katmanı eklemek için kriptografi kullanır. Kriptografinin üstündeki ademi merkeziyet özelliği, blok zincirinin diğer sistemlerden daha iyi güvenlik sağlamasını sağlar. Kriptografi, blok zinciri ağındaki verileri ve sistemleri güvence altına almak için kullanılan karmaşık matematiksel algoritmalardan yararlandı.

Ayrıca, ağdaki her blok benzersiz bir hash taşır, bu da hiçbir verinin kötü niyetli kişiler veya bilgisayar korsanları tarafından taklit edilemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir..

Ucuz

Blockchain, diğer teknolojilere kıyasla ucuzdur. Merkezi otoritenin kaldırılması, ağı en iyi şekilde çalıştırmak için gereken arabelleği kaldırır. Merkezileştirme olmadığından, bir aracıya ödeme yapmaya gerek kalmaz, bu da maliyet verimliliğini artırır. Tedarik zincirinde blockchain kullanmak daha az evrak işi demektir. Evrak işi çok pahalı. Evrak işlerini yapmak ve aracıların bakımını yapmak için insanları işe almak da dahil olmak üzere ilişkili başka maliyetler vardır..

Verimliliği arttırmak

Son olarak, geliştirilmiş verimlilik, blockchain’in neden önemli olduğuna dair başka bir cevaptır. Nedeni daha iyi güvenlik, aracıların kaldırılması ve genel olarak daha iyi süreçlerdir. İşlemlerin, özellikle uluslararası işlemlerin tamamlanması bir hafta yerine saniyeler sürer.

Blockchain İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Artık önemi genel bir bakış açısından anlıyoruz. İş açısından anlamaya çalışalım. Çoğunlukla, blockchain’den en çok yararlanan iştir. Blockchain’in normal kullanıcılar için uygulanması kolay değildir. Uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından yönetilmesi gerekiyor, bu da onu blockchain projesini yönetmek için bütçesi ve iştahı olan işletmeler için ideal kılıyor..

Bu blockchain sunumuna göre, küresel blockchain pazarının 2023’te 20 + milyar dolara yükselmesi, işletmelerin blockchain’i ne kadar hızlı benimsediğinin bir başka işaretidir..

Peki, blockchain’i iş için bu kadar kazançlı kılan nedir? Öncelikle operasyonel maliyetleri düşürür. Aracıların görevden alınması, sadece maliyeti düşürmekle kalmayıp aynı zamanda temas noktasını da düşürerek verimliliği ve büyümeyi artırdığı için işletmeler için bir nimettir..

İşlem hızları da yeni bir yüksekliğe yükseltildi. İşletmeler için, doğruluklarını sağlam tutabilirlerse, her şey verimlilikle ilgilidir. Kullanım durumları da iş lehinedir. Bazı şirketler blockchain’e olan ilgisini çoktan göstermiştir. Dubai Blockchain Stratejisi, hükümetin blockchain yardımıyla şehrini değiştirmek istediği bir örnektir. Blockchain ile güçlendirilecek ilk şehir olmasını istiyorlar. 2020’yi gerçekleştirmeyi hedefliyorlar.

Blockchain Olgunluğu Büyük Bir Sorun

Bununla birlikte, işletmeler blockchain olgunluğunun büyük bir endişe olduğunu biliyor. Blockchain, diğer teknolojilere kıyasla oldukça yeni bir teknolojidir. Aynı zamanda ölçeklenebilirlik ve yaygın olarak benimsenme dahil olmak üzere blok zincirinin büyük zorluklarından ve dezavantajlarından muzdariptir..

Ayrıca, blockchain oradaki her sektöre cevap olmayabilir. Finans sektörü blockchain’i çok faydalı bulabilir, ancak sanat sektöründe değil. Ancak bu, oradaki her sektörün bundan faydalanmayacağı anlamına gelmez. Blockchain tarafından gerçekten dönüştürülebilecek anahtar sektörler arasında sağlık hizmetleri, ulaşım, perakende, sigorta, emlak ve daha fazlası yer alıyor.!

Hizmet Olarak Blockchain

Blockchain, yıkıcı bir teknolojidir. Ancak uygulanması ve yönetilmesi de pahalıdır. Ancak hizmet olarak blockchain ile daha düşük bütçeli işletmeler de blockchain’e geçebilir. Talebi çözmeye çalışan popüler hizmet olarak blockchain (BaaS) hizmetleri var..

Ancak hizmet olarak blockchain nedir?

Bunlar bulut tabanlı çözümlerdir, yani işletmelerin altyapı veya bakım konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Tek yapmaları gereken bir hizmet gibi parasını ödemek. Şu anda, hizmet olarak çok sayıda blockchain sağlayıcısı var, ancak en önemlileri aşağıdakileri içeriyor:

 • Azure Blok Zinciri Workbench
 • Amazon Yönetilen Blok Zinciri
 • SAP Blockchain (Cloud Platform Blockchain)
 • Oracle Blockchain Uygulama Bulutu

AWS ile Azure ve Oracle blok zinciri arasındaki temel karşılaştırmaya buradan göz atın.

Blockchain Farklı Endüstri Sektörleri İçin Neden Önemlidir??

Artık blockchain’in iş için önemini anladık. Artık blok zincirinin farklı sektörler için önemini düşünme zamanı. Aşağıda dört tanesini ele alalım.

Blockchain Bankacılık ve Finansta Neden Önemlidir?

Bankacılık ve finans sektörü, blockchain ile büyük ölçüde geliştirilebilir. Akıllı sözleşmeler söz konusu olduğunda dijital finans kurumları en fazla faydaya sahiptir. Avantajlar dijital varlıklardan, programlanabilir paradan ve akıllı sözleşmelerden gelir. Bankacılık ve finans sektöründe kullanılabilecek pek çok kullanım durumu vardır. Özellikle, ticaret finansmanı blok zinciri son zamanlarda çok fazla ilgi gördü..

Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Sigorta, satış ve ticaret gibi sermaye piyasaları
 • Hem yerel hem de uluslararası ödemeler ve havaleler
 • Konşimento ve akreditifler dahil ticaret finansmanı sektörleri
 • Sigorta
 • Fon lansmanı, yönetimi ve daha fazlasını içeren yatırım yönetimi

Aşağıdakiler dahil birkaç ticari fayda da vardır:

 • Orijinallik: Finans kurumlarının veri bütünlüğü sağlamalarına ve sistemlerinde uygun doğruluğu sağlamalarına yardımcı olur
 • Kolaylaştırılmış Süreç: Gerçek zamanlı çözüm, raporlama ve denetim yapma becerisi dahil olmak üzere operasyonel verimliliği artırdı.
 • Programlanabilir Yetenekler: Veri gizliliği, uyumluluk, kimlik vb. Dahil olmak üzere tüm iş mantığı kodlanabilir
 • Ekonomik faydalar: Daha iyi işletim maliyeti, daha az altyapı maliyeti ve işlem maliyetleri.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan, yapmalısın kaydolmak Kurumsal Blok Zincirleri ve Ticaret Finansmanı Kursunda

Sağlık Hizmetlerinde Blockchain Neden Önemlidir?

Sağlık, blockchain’in önemli bir rol oynayacağı başka bir sektördür. Şu anda, sağlık hizmetleri bir bütünlük eksikliğinden muzdariptir. Hastaların belgelerini taşımaları gerekir ve hastaneler kayıtları ayrı silolara koyar, bu da gerektiğinde alınması zaman alır. Şu anda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlık hizmetleriyle ilgili birçok kullanım durumu vardır:

 • Hasta rıza yönetimi
 • İlaç izlenebilirliği
 • Güvenli elektronik sağlık kayıtları (ETR’ler)
 • Mikroödeme Teşviki
 • Klinik denemeler veri güvenliği

Blockchain Tedarik Zincirinde Neden Önemlidir?

Tedarik Zinciri şeffaflıktan, doğru varlık takibinden ve gelişmiş lisanslamadan yoksundur. Blockchain, izlenebilirliği, şeffaflığı ve ticareti artırabilir ve tedarik zincirine dayanan her sektör üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Şu anda, gerçek zamanlı izlemenin olmaması nedeniyle ürünlerin izlenmesi zor olabilir. Ayrıca, kötü niyetli kişilerin malları herhangi bir biçimde veya faktörde değiştirmesi imkansız hale gelecektir..

 • Geliştirilmiş şeffaflık
 • İzlenebilirlik
 • Takas edilebilirlik

Sonuç

Bu bizi “Blockchain Neden Önemlidir” başlıklı makalemizin sonuna götürür..

Blockchain şüphesiz toplumumuz için önemlidir. Mevcut sektörler üzerinde bir etkidir. Benzersizdir. BaaS’ın büyümesi ve diğer iyileştirmelerle birlikte, endüstrinin çoğunun blok zinciri benimsemeye başlayacağı tek zamandır..

Peki, blockchain hakkında ne düşünüyorsunuz? Faydalarını görüyor musun?

Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin. Ayrıca, blockchain teknolojisinin tüm temel temellerini kapsayan ücretsiz blockchain kursumuza kaydolduğunuzdan emin olun..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map