Blockchain Analitiği – Blockchain KYC Mücadelesi

Blockchain, birçok endüstride devrim yarattı ve her türlü işlemi gerçekleştirmede değişmezlik, şeffaflık ve hız vaat etmek için onları merkezi olmayan bir dünyaya sürükledi. Bu teknolojiyi kullanmanın yadsınamaz avantajları olsa da, bazı dezavantajları da vardır. En ilginç zorluklardan birkaçı KYC ve ayrıca AML’dir, çünkü her ikisi de gelişmiş bir Blockchain Analytics çözümleri gerektirir..

Veriler neden bu kadar önemli?

Veriler, işlerini bir araya getiren ve uygun amaçlar için optimize eden milyonlarca kuruluşla dijital dünyanın yağı olarak kabul edilir. Sıradan mobil kullanıcılar bile, bir uygulamayı yükledikten veya diğer çevrimiçi platformlardaki özellikleri kullandıktan sonra kişisel verilere erişim vermelerini isteyen şirketlerin “baskısını” hissedebilirler. Bilginin önemini vurgulamak için, Yahoo’nun verileri daha önce tehlikeye atıldığı ve bu dev teknoloji organizasyonunun net değerinde önemli bir kayıpla sonuçlanan durumu dikkate almalıyız..

Blockchain, kullanıcıların anonim kaldığı ve tanımlanamadığı durumlarda kullanıcı verilerine nihai güvenlik sağlamayı vaat ediyor. Bu, bazı senaryolarda ters bir bakış açısıyla olumsuz bir nokta olarak ortaya çıkıyor. İsimsizlikle ilgili sorun, kara para aklayanların haksız kazandıkları paralarını başka ülkelere transfer etmek için kripto para birimleri kullanmalarıdır..

Blockchain Analitiğinin Önemi

Blockchain Analytics, bu dijital defterlerde depolanan verileri bilmekle ilgilidir. Finansal şeffaflık ortamında, blok zincirinde kullanılan her türlü veri ve bilgiyi gizleyen bir ekosistemden uzaklaşmak zordur. Dijital para birimleri medya ve iş sektörünün ilgi odağı, düzenleyici otoriteler ve hükümetler bu gelişmeleri ciddiye alıyor. Kripto para birimleri kullanılarak kara para aklama faaliyetlerinin gerçekleşmemesini sağlayan yasalar yapıyorlar. Bu nedenle, birçok ülke dijital para birimlerini tamamen yasaklarken, çok azı ticaretlerine kısmi kısıtlamalar getirdi. Blockchain Analytics, verileri keskin bir şekilde analiz ediyor, böylece ekosistem, verilerin ne olduğunu ve ağdaki belirli bir kullanıcı tarafından nasıl ve nerede kullanıldığını biliyor..

Blockchain Analytics’i ana akım haline getirmek için, geliştiricilerin Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme yasaları gibi bazı önlemleri alması gerekiyordu. Kara para aklama yasalarının daha katı olduğu ülkelerde teknolojiyi kabul edilebilir hale getirmek için KYC ve AML önlemlerinin kullanılması konusunda geniş bir fikir birliği vardır..

Bu teknolojinin etki alanı daha fazla sektöre genişledikçe, Blockchain Analytics’in önemi de artacaktır. Birkaç isim vermek gerekirse, para transferleri gibi işlemlerin taşınması ve işlemlerin doğrulanması için veri incelemesi daha önemli hale gelecektir..

blok zinciri analizi

Resim Kredisi: Kristal

Blockchain teknolojisi ve artan düzenleyici baskılar

Düzenleyici makamlar, dijital para birimlerine göz kulak olmak ve dünya çapında AML ve KYC sorunlarını ele almak için baskı yapmak için tedbirli ve aktif hale geldi. Bu önemli önlemlere duyulan ihtiyacı vurgulamanın amacı, kripto alanında meydana gelen dolandırıcılıkları ele almak ve Blockchain Analytics yardımıyla dolandırıcılık faaliyetlerini tespit etmek için bir kapasite oluşturmaktır. Aynı zamanda ekosistemde meydana gelen şüpheli faaliyetlerin tespit edilmesine de yardımcı olacaktır. Bu ciddi sorunları gidermek için, Blockchain Analytics, burada büyük bir parçayı ele almamıza yardımcı olur..

Aynı nedenle kripto ticaretini ilk yasaklayan Çin oldu ve bu, kripto meraklıları, organizasyonlar ve düzenleyici otoriteler arasında çok fazla yaygara yarattı. Çinli tüccarlar, kripto ticaretinin yasadışı olduğu diğer ülkelere taşınmak zorunda kaldı. Örüntüyü takiben, Hindistan apeks mahkemesi, yerel kripto tüccarlarını bankalarla işlem yapmayı bırakmaları için uyaran bir emir de kabul etti. Ancak daha sonra mahkemeye sunulan bir başvuru üzerine milyonlarca dijital imza alındıktan sonra bu yasağa itiraz edildi ve şu ana kadar konu mahkemede alt yargıdır. Aynı hafta, Pakistan’ın önde gelen bankası da kripto ticaretini yasakladı ve güvenlik kurumları da bu işi yaptığı için birkaç kişiyi tutukladı. ICO’lar için alan, birkaç ülkenin düzenleyici otoriteleri, yasadışı faaliyetlerin yolunu açan içsel anonimlik özelliğine çekinceler göstermesiyle daralıyordu. Karanlık ağ da aktif hale geldi ve çocuk seksini, kadın ticaretini, kara para aklamayı ve perde altında diğer yasadışı faaliyetleri teşvik etmeye başladılar. Tüm bu nedenler, kripto para biriminin suç faaliyetlerinde kullanılmasının önlenmesi için yasalar çıkarması için birçok ülkenin düzenleyici kurumlarına yüksek baskı uyguluyor. Halının altında faaliyet gösteren bu kişilerin kimliğini ortaya çıkaracak teknolojiler olmadığı için bu suçlara göz kulak olmaları mümkün olmasa da, bu yetkililer üzerindeki baskı artmaya devam etti..


Bunun bir sonucu olarak, Singapur Para Otoritesi, ICO’ların uyması gereken bir prosedür ve yönergeler belirledi. Bu gelişme, dijital para birimlerini bir ürün olarak kabul etmelerine olanak tanıyor ve bunları, şirketleri KYC kontrollerini tutmaya ve her türlü suçlu ve şüpheli faaliyeti rapor etmeye sınırlayan bir düzenleyici yasa kapsamında getirdi. Patterin ardından, Hongkong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, insanları ICO’larla ilişkili riskler konusunda uyaran ve KYC gereksinimlerinin gerekliliğini vurgulayan belgeler yayınladı. Malezya da modeli takip etti ve kripto para birimlerinin kullanımı için AML politikası oluşturdu..

Tartışmayı kısaltmak için, düzenleyici makamlar kriminal faaliyetlerde, güvenlik ihlallerinde ve dolandırıcılıklarda dijital para birimlerinin kullanılmasını önlemek için aktif olarak yasalar tasarlıyorlar..

KYC ve AML kontrollerini iyileştirmek için bir teklifte, blockchain analitiği ağda veri izleme için bir gereklilik haline geldi..

Blockchain üzerindeki verilerin izlenmesi, bilginin kalitesini ve faydasını kontrol etme amacına hizmet eder. Daha net hale getirmek için, verilerin amaca uygun olup olmadığı analiz edilir ve bilgilerin kalitesi kontrol edilir..

Veri yönetimini iyileştirmek için Blockchain Analytics

Kamu sektöründe yönetim kalitesinin iyileştirilmesi, varlıklar, faaliyetler, bireyler ve kuruluşlar hakkında güvenilir bilgileri sürdürmek için Blockchain Analytics’in ana hedefidir. Doğum ve ölüm tarihi, medeni durum gibi kişisel bilgilere ilişkin veriler ve mülk devirleri, iş ruhsatları ve iş kolları gibi kuruluşlarla ilgili diğer önemli bilgiler, bilgi edinme hakkı yasalarına göre güvenli bir şekilde yönetilmesi ve paylaşılması için önemlidir. . Bu tür verileri blockchain teknolojisini kullanmadan yönetmek karmaşık bir iştir ancak verilerde değişiklik yapılması durumunda önlemler alınmalıdır. Bilginin kalitesini ve şeffaflığını sağlamak için bir kişi kişisel kaydını değiştirmesi veya güncellemesi durumunda şahsen gelip görünmelidir. Benzer şekilde, verilerin ileriye dönük paylaşımı için blockchain teknolojisinin kullanılması da akıllı sözleşme teknolojisi kullanılarak otomatik hale getirilmelidir. Örneğin, bir üçüncü tarafın bilgiye ihtiyacı varsa, önceden tanımlanmış koşullar karşılandığında otomatik olarak paylaşılmalıdır. Bu, veri şeffaflığını ve yönetimi tüm paydaşları tatmin edecek şekilde geliştirir.

Blockchain Analitiği, bu teknolojinin şeffaflığını artırmak için önemli bir ölçü ve yadsınamaz bir özelliktir. Suçluların halka açık bir defterin veritabanına erişip bunları farklı yanlış faaliyetlerde kullanabileceğine dair endişeler var. Blok zincirinde depolanan verilerle ilgili tüm önlemler alınırsa, bu herkese bilgilerinin güvenliği konusunda gönül rahatlığı sağlar. Blockchain teknolojisi birkaç amaç için kullanılmıştır, ancak en önemlisi bilgiyi işlemek ve yönetmektir..

Blok zincirinde Veri Güvenliği

Verilerin değeri artmıştır ve bilgisayar korsanlarının kişisel ayrıntılar, parmak izleri, finansal bilgiler, sosyal güvenlik numaraları ve istihdam geçmişi için veri tabanlarını ele geçirdiği örneklerin sayısını gözlemleyerek bu gerçeği kontrol edebiliriz..

Veri güvenliğini geleneksel sistem ve blockchain ile karşılaştırırken, geleneksel veri güvenliğinin nihai güvenlik vaat etmeyen şifreleme yöntemleriyle sağlandığı, diğer yandan blockchain’in bilgisayar korsanlarının deftere kaydedilen bilgileri çalmasına veya değiştirmesine izin vermediği iyi bilinmektedir..

Blockchain Analitiği ve Veri analizi

Blockchain, veri sektöründe dünyayı değiştirme kapasitesine sahiptir. Son yıllarda teknolojinin çeşitli sektörleri ve iş modellerini dönüştürmek için kullanıldığına ancak veri analizini dönüştürme ihtiyacının kaçınılmaz olduğu görülmüştür. Blockchain dünyasında yeni olan insanlar, bu teknolojinin veri analizini nasıl etkileyebileceğini anlamakta zorlanıyor ve konu söz konusu olduğunda pek çok zorluk var. Para, altında yatan analitik altyapısı nedeniyle muhtemelen en zor engeldir. Ancak, iş zekası hizmetleri verileri analiz etmek için kullanımı kolay abonelik araçları sağladıktan sonra bu engel kaldırılabilir. Sonraki aşamada insanlar, verileri izlemeye ve analiz etmeye yardımcı olacak araçlar geliştirmek için blockchain teknolojisinden yeni bir mekanizma bekliyorlar. Blockchain, büyük kuruluşların analitiklerini yapmalarına ve daha küçük şirketlerin bu araçları kullanmasına izin vererek bu yardımcı programı sunmanın daha demokratik bir yolunu sundu. Herkes bu özellikleri ekonomik bir şekilde kullanabilir.

Veri Değişimi

Yukarıda tartışıldığı gibi, verilere haklı olarak modern ekonominin petrol adı verilir ve verileriniz üzerinde çalışan, toplayan ve en yüksek teklif verenlere satan milyonlarca kuruluş vardır. Blockchain, verilerin fazlalığını ve yanlışlığını ortadan kaldırarak veri paylaşımının daha uygulanabilir ve verimli olmasını sağlar. Bu, alıcılara yalnızca amacına uygun ve mutlak kullanım amacına yönelik bilgileri satın aldıkları bir fayda sağlar..

Blockchain, herkesin doğru, geçerli ve alakalı verileri paylaşmasını kolaylaştırır. Bu teknoloji, yararlı verileri nihayet paylaşmadan önce birden çok dosyanın taranmasını ve gereksiz şeyleri kaldırmayı gerektiren geleneksel uygulamalarla karşılaştırıldığında bilgileri almak ve toplamak için daha iyi bir alternatiftir..

Eski veri paylaşım mekanizması maliyetli ve verimsizken, blockchain teknolojisi bu amaç için şeffaf ve ekonomik bir çözüm sunuyor. Şirketlerin, tam olarak ihtiyaç duydukları verileri elde etmelerinin, daha fazla potansiyel müşteri oluşturarak ve kuruluşlarının genel performansını da artırarak işlerini geliştirdiğini söylemek faydasızdır..

Blockchain Analytics için Explorer araçları

İnternetteki en tanınmış blockchain analitik keşif araçlarından bazılarına bir göz atalım..

Kristal

Bitfury’nin ekibi tarafından geliştirilmiştir ve sunduğu çözüm oldukça kapsamlıdır. Crystal, kullanıcıların belirli bir ekosistemi birden çok boyutta görüntülemesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda izleme ve araştırmaya yardımcı olmak için farklı suçlular arasında bağlantılar kurmak için de mükemmel şekilde uygundur..

Bu nedenle, araştırmacılar ve diğer kurumlar, sistemlerinin ve genel ağlarının güvenliğini artırmak için kullanabildiğinden, KYC açısından blockchain analitiği için iyi bir araçtır..

OXT

Bu araç, özellikle Bitcoin defteri içindir. Bu, blok zincirinde gerçekleşen tüm işlemlerin OXT yardımıyla analiz edilebileceği anlamına gelir. En büyük avantajlardan biri, kullanıcıların çeşitli arama ölçümlerini seçmelerine izin vermesidir, böylece analiz sonuçlarınızı her zaman kişiselleştirebilirsiniz..

Bu defterler varsayılan olarak halka açık olduğundan, bir kullanıcı topluluğu tarafından dile getirilen bazı endişeler olduğu ve OXT gibi araçların gizlilik kararını geliştirmelerine izin verdiği unutulmamalıdır..

Sistemde belirli bir metrik yoksa, OXT, kullanıcılardan gelen tüm kişiselleştirilmiş istekleri eğlendirir..

Nihai Karar

Yıllar içinde verilerin değerinin arttığını ve şirketlerin iş planlarını ve pazarlama stratejilerini veri ve bilgiye dayandırdığını söylemeye gerek yok. Daha basit hale getirmek için, küçük bir e-ticaret web sitesi bile kullanıcının bilgilerini ister ve ardından bu verileri, ilgili reklamları yerleştirmek için pazarlama stratejisi tasarlamak için kullanır. Blockchain analitiği, büyük ticari faaliyetlerde kilit bir role sahiptir. Tüketicilerin bilgilerinin değeri hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğu verilerden para kazanıldı. Ancak verileri tüketicilere vermekteki sorun, bilgilerinin yanlış kullanımını kontrol edememeleridir..

Bununla birlikte, blockchain teknolojisi şeffaflığı sağlar ve kullanıcıların ilgisiz ve cezai faaliyetlerde kullanılmadığından emin olmak için bilgileri izlemelerine izin verir. Bu, verilerin yalnızca siz onay verdiğinizde paylaşılabileceği güveni artırır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map