Blockchain boyutunu merak mı ediyorsunuz? Blockchain boyutu, limitleri ve gelecekte sorun yaratıp yaratmayacağı ile ilgili her şeyi ele alacağız..

Blockchain’in çevremizdeki dünyada devrim yarattığı biliniyor. Sonuçta, süreci tanımlama, verileri saklama ve uygulamanın üzerinde çalıştığı bir ağın güvenliğini keşfetme şeklimizi değiştirir. Şimdiye kadar başka hiçbir teknolojinin yapamadığı değişmezlik, şeffaflık ve benzersiz güvenlik getiriyor.

Ancak büyük bir sorun var – blok zinciri blok boyutu. Sorunu anlamak için önce blok zincirinin nasıl çalıştığını öğrenelim.

Herhangi bir blockchain ağında, merkezi bir otorite yoktur. Eşler, ağa ademi merkeziyetçilik getirmeye katılır. Her eş, defterin bir kopyasına sahiptir (tüm işlemlerin depolandığı yer). Bu, herhangi bir yeni işlem gerçekleşirse, her düğümdeki defterin buna göre güncelleneceği anlamına gelir. Benzersiz çözüm, işletmelerin daha önce mümkün olmayan sorunları çözme becerisine sahip merkezi olmayan ağlar oluşturmasına olanak tanır..


Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu

Blockchain Ledger Boyutu: Büyük Bir Sorun

Bununla birlikte, blockchain problemsiz değildir. Başlangıçta, ağa yalnızca az sayıda eş bağlı olduğu için blok zinciri blok boyutu o kadar büyük değildi. Örneğin, bitcoin blockchain boyutu 2012’de 614 MB’tı. Ancak şimdi, bitcoin blockchain boyutu GB muazzam bir şekilde 250K MB’ye ulaştı. Bu, her bir eşin / düğümün kendisiyle birlikte taşıdığı yaklaşık 250 GB veridir. Bu bizi bitcoin blok zinciri boyutu sorununa götürür.

Diğer blockchain ağları da aynı sorundan muzdariptir. Ethereum’un blok zinciri boyutu şimdiden 1 TB’ı geçti.

Blok zinciri boyut tanımı

Blockchain Boyut Sınırı Var mı?

Son iki yılda, bitcoin blok zinciri defter boyutu 150 GB’den 250 GB’a çıktı. Bu, yılda neredeyse 50 GB demektir. 2030’a kadar, blok zinciri defter boyutunun 1 TB’den daha fazlasını kolayca geçtiğini görebiliriz. Bununla birlikte, her düğümün işlevsel hale gelmesi için tüm blok zincirini indirmesi gerekmez. Bazı katılımcılar işlem yapmak ve birini doğrulamak için blok zinciri ağında yer alırlar..

Bazı düğümlere tam düğümler denir. Devam eden işlemin doğrulanmasına katılmak isteyenler için tam düğümler gereklidir. Bu, blok başlıklarını ve işlemlerini içeren 250 GB’lık tüm blok zinciri verilerini indirmeleri gerektiği anlamına gelir..

Dahası, mevcut bitcoin blok zinciri boyut sınırı 1 MB’dir. Ancak, bu sınır dahilindeki alanların bir kısmı kullanılamaz. Yani, bitcoin blok zinciri boyut sınırıyla olduğu gibi çalışmanız gerekecek.

Ethereum’un blok zinciri defter boyutu sorunu, bitcoin’inkinden daha yoğundu. Bir bitcoin yatırımcısı olan Alistair Milne, Ethereum defter boyutunun bitcoin’e kıyasla nasıl büyüdüğüne dair alarmlar verdi. Yayınladığı resme göre Ethereum, bitcoinlerin 3 katı büyüyor..

Ancak, Ethereum aynı zamanda defterle çalışmanın yollarını sunduğu için bu tamamen doğru olmayabilir. Tüm blok zinciri verilerini indirmeye gerek kalmadan düğümlerin çalışmasına izin veren budama adı verilen bir konsept sunar..

Daha fazla oku: Blockchain Kullanımı: 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi

Blockchain Boyutu Önemlidir?

Evet, blockchain defter boyutu önemlidir. Blockchain nispeten yeni bir teknolojidir ve yalnızca önümüzdeki yıllarda büyüyecektir. Bitcoin’in birinci nesil bir blockchain çözümü olması problemsiz değildir. Hem ölçeklenebilirlik hem de boyut sorunları var.

Blok zincirinin giderek artan boyutuyla, ölçeklenebilirlik de bir sorun haline geliyor. Bitcoin için önemli konulardan biri olmuştur. Sorunu geçici olarak çözmek için, blok boyutunu (granüler düzeyde) iyileştirmeye çalışan bir SegWit2x hard fork’u yaptılar – bitcoin ile ilişkili ölçeklenebilirliği ve performans sorunlarını iyileştirdiler..

Kayıt defteri boyutu, Ocak 2023’e kadar her 6,5 TB’lık tahminle birlikte hızla artacak. Ağa katılmak için daha sabit disk alanı satın alma ihtiyacını beraberinde getirecek..

Ancak Moore yasasına göre, sabit disk depolama fiyatları zamanla düşecek ve daha ucuz depolama satın alabileceksiniz. Ana sorun, blok zinciri boyutundaki büyüme, depolamanın daha ucuz hale gelme oranının üstesinden geldiğinde ortaya çıkar..

Meraklıların becerilerini veya katkılarını ağa getirmesini zorlaştıracaktır. Katkıda bulunanların, düğümlerini çalışır duruma getirmek için 1000 ABD doları harcamaları gerekir, bu buna değmeyebilir.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Büyük Blockchain Boyutu Nasıl Sorun Haline Gelebilir??

İşlemlerle gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Her gün milyarlarca nakit olmayan ödeme var. İşlemlerin büyümesi ikinci dereceden bir şekildedir. Bununla birlikte, bitcoin, Ethereum, NEO vb. Kripto para birimleri ile işlemlerin geleneksel olmayan kanallar üzerinden gerçekleştirilme biçiminde bir değişiklik görüyoruz..

Şu anda, Visa veya diğer işlem türlerine kıyasla bitcoin’in çok fazla işlemi hesaba katması gerekmiyor. Ancak, bitcoin’in oradaki her işlem için kullanıldığı bir hipotez alırsak, her blok için 2.4 terabayta kadar sürebilir..

Ayrıca, blockchain her 10 dakikada bir blok oluşturabilir. Kısacası her 10 dakikada bir 2,4 terabayt veri blok zinciri boyutuna eklenecek. Bir günde bir günde 350 GB ve her yıl 127 TB eklenir. Bu aynı zamanda muhasebe limiti olmadığı anlamına gelir.

Sorun sınırı yeni sorunları beraberinde getirir. Bu rakamlar gerçek endişelerdir. Ayrıca, blok boyutunun katlanarak artacağı gerçeği, madencilerin bir bloğu çözmesi daha fazla zaman alacak ve bu da daha yavaş işlemlere neden olacaktır..

Aksine, yakın gelecekte tek umudumuz ucuz donanım. Terabaytlarca depolama sorunu olmayacak ve işlem gücü de katlanarak artarak işlem doğrulamasını çok daha kolay hale getirebilir.

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Nihai blockchain tanımları kılavuzumuza hemen şimdi göz atın!

Blockchain Tabanlı Projeleri Nasıl Etkiler??

Peki, sorun, uygulamalarını Ethereum ve bitcoin üzerine inşa eden girişimleri etkiliyor mu? Bu, iki blockchain teknolojisinin zamanla nasıl geliştiğine bağlı. Şu anda, girişimler boyut konusunda endişelenmemeli.

Ethereum blockchain zaten budama sunuyor, bu da tam bir düğümün ihtiyaç duyduğundan daha az blockchain verisi ile sonuçlanıyor. Ancak Bitcoin henüz budamayı desteklemiyor. Birisi bitcoini eritirse, tam düğüm durumunu kaybedecek.

Akılda uygun bir iş modeli olmadan, kaldıraç olarak blok zinciri kullanmak zordur. Blockchain geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için nihai blockchain uygulama stratejimize göz atın.

Sonuç

Blok zinciri boyutu, çözülmesi gereken en önemli sorun değildir. Aslında, şu anda ana odak noktası ölçeklenebilirlik ve işlem hızıdır..

Peki, bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere blockchain defter boyutu hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca, yerden tasarruf etmeye ve mümkün olduğunca verimli hale getirmeye odaklanan daha birçok blok zinciri projesi var. Yeni başlayan biriyseniz ve blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, blockchain’in temel kavramlarına daha kapsamlı bir şekilde odaklandığı için ücretsiz blockchain kursumuza kaydolmanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me