Blockchain dünyayı nasıl değiştirecek? Hemen hemen çevremizdeki herkes, blockchain’in dünyayı değiştirmek için burada olduğundan emin. Bu makalede, blockchain’in dünyamız üzerindeki etkisi fikrini keşfedeceğiz..

Dünyayı değiştiren blockchain fikri, ademi merkeziyetçilik kavramından geliyor. Blockchain teknolojisinin keşfedilmesine yol açan bitcoin para birimini yaratan sözde yaratıcı Satoshi Nakamoto’dur. Zaman çizelgesini görürseniz, merkezi olmayan kripto para biriminin son küresel finansal kriz etrafında yaratıldığını göreceksiniz, bu da bu keşfe çok daha fazla önem veriyor..

Gerçekte, değişim çoktan başladı. Birçok kurumsal şirket halihazırda kendi blok zinciri versiyonlarını uygulamaktadır. Ancak, hiç kimse bu teknolojinin geleceğini gerçekten tahmin edemez. Blockchain’in dünyayı nasıl değiştirebileceğini keşfedeceğimiz için olası sonuçları keşfedebilirsiniz..

Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu

Blockchain Dünyayı Nasıl Değiştirecek??

Elimizdeki soruyu cevaplamaya karar vermeden önce, öncelikle blok zincirinin arkasındaki fikri anlamamız gerekiyor..

blockchain dünyayı değiştir

Merkezileşme ve yerinden yönetim

Mevcut sisteme aşina iseniz, her yerde merkezileştirme göreceksiniz. Merkezileştirme, süreçlerle başa çıkmanın test edilmiş bir yoludur. Nispeten etkili ve verimli yollarla kontrol sunar. Bununla birlikte, birçok dezavantajla birlikte geliyor.

Ana dezavantaj, etkisiz yaklaşımıdır. Verimlilik söz konusu olduğunda merkezileştirme genellikle o kadar kolay değildir. Dahası, diğer engeller arasında şeffaflık olmaması, uygun güvenlik eksikliği ve sahtekarlık tespiti yer alır. Bunların hepsi şimdi görmezden gelinemeyecek kadar fazla.

Blockchain’in gelişiyle her şey değişti. Blockchain teknolojisi, merkezi sistemlerin tüm verimsizliklerinden kurtulabildiği için dünyayı değiştirebilir..

Ademi merkeziyetçiliği oyuna getirdi. Herhangi bir işletme, blockchain kullanarak sürecini yeni boyutlara taşır. Herhangi bir organizasyonun parçasıysanız, sistemin farklı yönlerini manuel olarak kontrol etmenin veya izlemenin mümkün olmadığını zaten biliyorsunuzdur..

Ademi merkeziyetçilik ile işletmelerin veya işletmelerin süreçlerinin farklı yönlerini otomatikleştirmesi kolay hale gelir..


Blockchain Kavramı

Blockchain, doğası gereği dağıtılan eşler arası bir ağ olarak tanımlanır. Herkese açık bir blockchain’de herkes katılabilir ve katılabilir. Blok zincirinin veri bütünlüğünü korumasını ve dolandırıcılıkla mücadele etmesini sağlamak için her eş, defterin bir kopyasına sahiptir..

Tüm bunlar ademi merkeziyetçiliği devreye sokuyor. Evet, bir blockchain ağının çalışması için merkezi bir varlığa ihtiyaç yoktur.

Blockchain eğilimi işletmeler arasında her zaman oradaydı, ancak benimseme oranı son birkaç yılda fırladı. Blockchain ekonomiyi etkileyecek ve sonucun etkilerini şimdiden yavaş yavaş göstermeye başlıyor. Genel olarak faydalara daha iyi bir şekilde maruz kaldıkça, işletmeler merkezi olmayan bir yaklaşım, yani blok zinciri benimseme konusunda daha emin hale gelirler..

Dağıtılmış yapı, blok zincirinin kendisi için başka bir altyapı oluşturmaya gerek kalmadan internette çalışabileceği anlamına gelir. Bu küresel bir fenomendir, yalnızca açık kaynak kodlu olması ve defterde depolanan verilerin yalnızca doğru taraflarca erişilebilir olmasını sağlamak için son teknoloji kriptografiyi kullanması değil..

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Nihai blockchain tanımları kılavuzumuza hemen şimdi göz atın!

Merkezileştirilmiş Veritabanına Evrimi

Geleneksel olarak, veriler ilişkisel veritabanında saklanır. Bunları, verileri depolamak için sütunların ve satırların kullanıldığı gelişmiş bir excel elektronik tablosu olarak düşünebilirsiniz. Dahası, bu tablolar bir sabit sürücü kullanılarak saklanır ve ardından kullanıcının talebine göre sunulur. Veriler, merkezi bir konumda saklanır. Merkezi bir veritabanı, taleplerin sayısı manifold arttığında performanstan zarar görür.

Merkezi veritabanının kısıtlamalarının üstesinden gelmek için, istekleri daha hızlı işlemek için daha güçlü bilgisayarlar ve teknikler kullanılır. Tüm bunlar, veritabanlarının bilgisayar korsanlarına karşı daha savunmasız olmasına yol açabilir. Aynı zamanda çalıştırmak ve yönetmek için büyük bir altyapı bütçesi gerektirir. Tüm bunlar, ürünlerine pratik çözümler bulmaya çalışan işletmeler için bir sınırlama gibi görünmektedir..

Bunların hepsi teknik olarak merkezi olmayan bir veritabanı olan blockchain ile değiştirilecek. Merkezileştirme olmadığından, her düğüm veritabanının bir kopyasına, yani defterine sahiptir. İşletmelerin veri yedekliliğini yepyeni bir seviyeye geliştirmelerini sağlar.

Potansiyel olarak, blockchain teknolojisi dünyayı değiştirebilir.

Blockchain Teknolojisinin Özellikleri

Artık merkezi sistemlerden merkezi olmayan sistemlere ve merkezi olmayan veritabanlarına doğru evrimi anladığımıza göre, blockchain teknolojisinin beş temel karakterine bir göz atalım. Bu temel hususlar, blockchain teknolojisini en çok.

 • P2P Ağı: Blockchain teknolojisi, halihazırda mevcut cihazların katılabileceği ve ağın bir parçası olabileceği eşler arası bir ağdır. P2P ağı ayrıca bir ağ üzerindeki bilgisayarların birlikte çalışmasına ve tüm ağa birleşik hesaplama gücü sunmasına izin verir..
 • Şifreleme Hash Fonksiyonu: Blockchain teknolojisinin bir diğer önemli özelliği, yeni bir kriptografik hash fonksiyonunun kullanılmasıdır. Karma işlevi bir girdi alır ve ardından bir değer çıkarır, bu daha sonra bir sonraki karma işlevine bağlanır. Bilgisayar korsanlarının değeri tahmin etmesini imkansız kılan tek yönlü bir işlevdir. Bilgileri en iyi şekilde korur. Ayrıca hash işlevi, bilgi veya varlığa sahip olan geçerli kullanıcılar için çalışır..
 • Dağıtık Defterler: Dağıtılmış defter özelliği, blockchain’in en iyi özelliklerinden biridir. Eşlerin defterin bir kopyasına sahip olmasını sağlar. Tüm veritabanını indirmek zorunda olmadıklarından emin olmak için, ağ içinde fikir birliğinin sürdürülmesini sağlamak için gelişmiş teknikler kullanılır. Ayrıca, eşlerin, merkezi bir otoriteye güvenmeye gerek kalmadan bilgileri hızlı bir şekilde doğrulamasını sağlar. Dahası, sahtekarlığın olmamasını da sağlar.
 • Takma adlılık: Blok zinciri ağı, kullanıcıların isterlerse anonim kalmalarını da sağlar..
 • Değişmezlik: Son olarak, kriptografik hash özelliği, dağıtılmış defter ve diğer özellikler, verilerin saklandıktan sonra orijinal kullanıcının izni olmadan değiştirilememesini sağlar..

Noktalar açıkça blockchain’in dünyayı değiştireceğini ima ediyor.

Daha fazla oku:Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Blockchain Teknolojisinin Faydaları

Yukarıdaki tüm temel özellikler teknik açıdan çığır açıcıdır, ancak karmaşıklığını anlamada teknik olarak becerikli olmayan insanlar ne olacak? Nasıl yararlanılır? Ayrıca, “dünyayı değiştir” dediğimizde, normal insanların hayatlarını değiştirmeyi umuyoruz. Aşağıdaki noktalar, blok zincirinin etkisini genel bir perspektiften anlamanıza yardımcı olacak ve ayrıca ekonomiyi etkileyecektir..

Dahası, aşağıdaki noktaları blockchain gerçek dünya kullanım durumları olarak da alabilirsiniz. Aşağıda noktaları listeleyelim.

Daha Hızlı İşlemler

İnsanların hem işletmeler hem de kişisel kullanımlar için para göndermesi ortak bir faaliyettir. Ödemeyi kolaylaştıran hizmetlerin çoğunun tamamlanması birkaç gün sürer. Acil bir durum için para göndermeniz gerekirse, bu sorunlara yol açabilir.

Yabancı bir geçiş yapıyorsanız süreç daha fazla zaman alır. Bankalar, para transferi için SWIFT mesajlaşma sistemini kullanmadan önce genellikle ödemeyi birkaç gün tutarlar. Bu, yabancı para transferleriyle ilgili katı kurallar nedeniyle bankalar tarafından yapılır. Ancak diğer aracılar nedeniyle bekleme süresi daha da artmaktadır..

Çözüm blok zinciridir. Alıcının ödemeyi alması için günlerce beklemenize gerek kalmadan para gönderebilirsiniz..

Bankalar ayrıca büyük miktarda para transferi için dijital tokenleri benimsemeye isteklidir. Genellikle bankadan bankaya ödemeleri daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapmalarına yardımcı olur. Bu nedenle, blockchain teknolojisi daha hızlı bir işlem süreci sunarak dünyayı değiştirebilir.

Daha İyi Arazi Kaydı

Bir ev satın almaya çalışırsanız, birçok adımdan geçmeniz gerekecektir. Kolaylıkla aylar alabilen yorucu bir süreçtir. Aynı zamanda çok sayıda evrak içerir.

Tüm bunlara ek olarak, bir avukat ücreti de ödemeniz gerekiyor. Ev satın alma süreci yaşadığınız yere bağlıdır. Bazı yerlerde çok daha kolay olabilir, ancak genel olarak bir ev satın almak çok zaman ve çaba gerektirir..

Emlak piyasası da güvenden muzdarip. Dolandırıcılık yapmak ve sahte evraklar oluşturmak kolaydır. Güveni sağlamak için çok sayıda evrak işinin devlet kurumları, bankalar vb. Dahil olmak üzere birden fazla kuruluş tarafından kontrol edilmesi ve yönetilmesi gerekir.!

Blockchain söz konusu olduğunda, bu kadar çok aracı ile uğraşmanıza gerek yok. Güvenilir bir platformdur. Bu, ne yaptığınızı ve neye bulaştığınızı bildiğiniz anlamına gelir. Anlaşmayı yapmadan önce bir mülkün sahibini doğrulayabilirsiniz. Anlaşmalar şeffaftır ve kurcalamaya karşı korumalıdır. Bu, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlar. Aynı zamanda çok az evrak işi yapmanız gerektiği anlamına gelir ve satın alma deneyiminizi yepyeni bir seviyeye yükseltir..

Gerçekte, küresel ekonomiye bağlı olan gayrimenkul piyasalarını büyük ölçüde etkiliyor. Bu nedenle, blockchain küresel ekonomiyi dönüştürebilir.

Ayrıca Oku: Blockchain Nasıl Çalışır??

Ürün Kaynağı

Blockchain, tedarik zinciriyle sorunsuz bir şekilde çalışır. Satın aldığınız herhangi bir ürünün kapınıza gelmeden önce bir dizi varış noktasından geçmesi gerekir. Seyahat süresi boyunca, ürüne kendi menfaatleri için müdahale edebilecek birden fazla sahtekarlığa açık olabilir..

Böyle bir durumda, ödediğiniz ürünü alamazsınız. Kurcalanmış bir ürün veya tamamen sahtekarlıkla değiştirilmiş bir ürün alabilirsiniz. Her durumda, dolandırıcılık maddelerini yakalamak kolaydır.

Gerçekte, ürün kaynağı sunmanın ve tüketicilerin ödediği orijinal ürünü almasını sağlamanın harika bir yoludur..

Tedarik zincirinde blockchain kullanımı tüm bu sorunları çözer. Şirketler, blockchain kullanarak ürünün durumunu tam olarak takip edebilir. Ürün değiştirilirse veya tahrif edilirse, sistem uyarılır ve dolayısıyla tedarik zincirinden çıkarılır. Sonunda, elinize sadece orijinal ürünler alacaksınız..

Daha İyi Sağlık Sistemi

Gelişmekte olan ülkelerde sağlık sorunları çok yaygındır. İnsanların tedavi için doktora gitmesi oldukça yaygındır. Çoğu zaman, doktorunuzu veya sağlık uzmanınızı bulmak için bir kattan diğerine nakledilirsiniz..

Bu aynı zamanda merkezi bir alanda depolanmayan belgelerle çalışmak anlamına gelir. Tıbbi kayıtları yıllarca veya farklı tedavi yaklaşımlarıyla birden fazla doktoru kapsayabildiğinden, tam bir tıbbi kayıt tutmak hastalar için zorlaşır. Kısacası, hastaların sağlık sorunlarını yönetmesi çok sabır gerektirir..

Blockchain, sağlık sorunlarının yönetilme şeklini tamamen değiştirebilir. Tıbbi kayıtların merkezi olmayan bir şekilde tutulmasını sağlayabilir ve hastanın otoritesi tarafından erişilebilir..

Dahası, sağlık pratisyenlerinin hastanın durumunu daha iyi anlamalarını ve mümkün olan en kısa sürede tedavi görmelerini sağlar. Ayrıca teşhisi daha hızlı ve daha başarılı hale getirir. Son olarak, blockchain, dolandırıcılık ilaçlarının dolaşımını da azalttı.

İş Verimliliğini Artırın

Blockchain ayrıca size daha fazla kazanma şansı verir. Büyük şirketler yavaş yavaş blockchain’i benimsiyor ve bu teknoloji iş verimliliklerini artırabileceğinden insanların birbirine bağlanmasına yardımcı oluyor..

Genel kullanım durumları, blockchain’in dünyayı nasıl değiştireceğinin güzel bir örneğidir..

Kılavuzumuzdan blockchain kullanımına kadar blockchain kullanım durumları hakkında daha fazla bilgi edinin: 20’den fazla blockchain teknolojisi kullanım durumunun listesi şimdi!

Blockchain Ne Zaman Devralacak??

Artık blockchain’in faydalarını anladığımıza göre, artık blockchain’in dünyayı ne zaman ele geçireceğini düşünmenin zamanı geldi..

Finans sektöründe değişimi görecek ilk sektör. Finans sektörü şu anda büyük sorunlar yaşıyor. Hayatta kalmak için bozulma gerekir. Blockchain, blockchain endüstrisinin acılarını çözmek için gerekli araçları sağlayabilecek mükemmel bir katalizör ve çözüm olabilir..

Blockchain, paranın kurumlar aracılığıyla akışını veya tüccarlar arasında ticaretini değiştirir

Aslında blockchain, neredeyse her sektörü değiştirme potansiyeline sahiptir. İnsanların aracılara ihtiyaç duymadan birbirleriyle bağlantı kurabilecekleri daha verimli ve müreffeh bir dünya yaratabilir..

Şirketler ayrıca tüketiciye daha şeffaf, güvenilir ve verimli bir hizmet sunmak için blockchain teknolojisini kullanabilir. Örneğin, bir şirket verimli bir sistem oluşturmak için izinli bir ağı kullanabilir. Kullanıcılar arasında güven oluşturmaya yardımcı olabilecek bilgileri paylaşarak son kullanıcıyla şeffaflığı korumak için de kullanabilirler..

Genel kullanıcılara gelince, blok zincirini tam potansiyeline kadar kullanabilirler. Bir yaratıcıysanız, bir blok zinciri çözümü kullanarak alıcılarla doğrudan bağlantı kurabilirsiniz. Şu anda blockchain’in ne zaman devreye gireceğini tam olarak tahmin edemiyoruz, ancak sürecin çoktan başladığını biliyoruz..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Blockchain Finans Dünyasını Nasıl Değiştirecek??

Blockchain sayesinde finans dünyası tamamen değişecek. Blockchain platformları küresel ekonomiyi oldukça kolay bir şekilde dönüştürebilir.

Örneğin Ethereum blok zinciri, finans ve bankacılık sektöründe verimli bir süreci otomatikleştirme, güvence altına alma ve çalıştırma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, maliyetleri optimize edecek ve menkul kıymetleri ve diğer varlıkları yönetmek için gereken maliyeti artırmadan dijitalleştirecektir..

Finans dünyası, blockchain’in sunduğu şeffaflık, güven, gizlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlikten her zaman yararlanabilir. Örneğin, finans piyasası programlama yeteneklerini kullanabilir ve KYC / AML, veri gizliliği vb. Gibi şeyleri otomatikleştirebilir. Ayrıca, iyileştirilmiş verimlilikle süreçleri düzene koymaya yardımcı olabilir.

Blockchain, işlemsel modelden çok daha üstün olduğu için finans sektörünü değiştirmede başarılı olacak.

Finans dünyasındaki en iyi blockchain kullanım durumlarından bazıları aşağıdakileri içerir.

 • Yatırım Yönetimi
 • Borç verme ve bankacılık
 • Sigorta
 • Ticaret Finansı

Blockchain Gayrimenkulü Nasıl Değiştirecek??

Son zamanlarda ev almayı hiç denedin mi? Ardından, bir satın alma işlemini tamamlamak için ne kadar çaba ve zamana ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Herhangi bir gayrimenkul işleminin tamamlanması birkaç hafta ile aylar arasında sürebilir. Gecikmenin arkasındaki sebep, daha az verimli, hep birlikte bir sürecin kullanılmasıdır..

Gayrimenkulün büyük ölçeği, alıcıların ve satıcıların mülklerini koordine etmesini ve yönetmesini çok zorlaştırıyor.

Blockchain ile gayrimenkul, otomasyon yardımıyla daha verimli bir süreç getirmek de dahil olmak üzere birçok değişikliği görebilir. Diğer faydalar arasında gerçek zamanlı ödeme anlaşmaları, düşük maliyetler, tokenleştirme ve gerçek zamanlı ödeme anlaşmaları bulunur. Bu, blok zincirinin küresel ekonomiyi dönüştürmesine yardımcı olabilecek büyük bir destek.

En büyük avantaj, anlaşma yapmak için gereken sürenin kısalmasıdır. Uygun tokenleştirme ile, gerçek dünya varlıkları blok zincirinde depolanabilir ve takas edilebilir. Tokenizasyon ayrıca gayrimenkul fonları, yönetim hakları ve daha fazlası dahil olmak üzere diğer türden bilgilerin çevrimiçi olarak saklanabileceği anlamına gelir!

Gayrimenkuldeki blockchain kullanım durumlarından çok azı aşağıdakileri içerir:

 • Tapu kayıtları ve Tapu tapuları
 • Tokenizasyon
 • Leasing ve ödemeler
 • Gerçek zamanlı muhasebe
 • Kiracı kimliği

Blok zincirinin gayrimenkul üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Şu anda gayrimenkul için blockchain rehberimize göz atın!

Blockchain HealthCare’i Nasıl Değiştirecek??

Tartışacağımız son sektör HealthCare’dir. Şu anda, sağlık hizmetleri de blok zincirinden yararlanabilir. Sağlık sektöründe birçok acı noktası var. Örneğin, hastalar her zaman belgelerini yanlarında taşımak zorunda kalmıştır. Bu, yanlış veri girişi dahil sorunlara yol açabilir.

Düzeltilmesi gereken başka bir şey de ilaç izlenebilirliğidir. Düzgün bir izlenebilirlik olmadan, ilaçlar kolaylıkla taklit edilebilir. Hastaların verilerine büyük ölçüde erişilemediği göz önüne alındığında araştırma da engelleniyor.

Sağlık hizmetlerinde blockchain kullanım durumlarından çok azı aşağıdakileri içerir:

 • İlaç izlenebilirliği
 • Hasta rıza yönetimi
 • Elektronik Sağlık Kayıtları (EHR’ler)
 • Daha iyi klinik araştırmalar

Blockchain’in sağlık hizmetleri üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Sağlık hizmetlerinde blockchain kılavuzumuza hemen göz atın!

Blockchain Başarılı Olacak mı?

Blockchain’i küresel hale getirmenin ve dünyadaki herkese ulaşmanın yolu kolay değil. Blockchain, piyasadaki diğer tüm yeni teknolojiler gibi umut verici görünüyor. İnternet ortaya çıktığında dalgalanmalara neden oldu ve oradaki en devrimci teknoloji olarak selamlandı. Bağlanma şeklimizi değiştirdi, ancak gelişmesi ve iyileştirilmesi kendi zamanını aldı.

Yapay Zeka, dünyayı değiştirebilecek yeni nesil teknoloji olarak da selamlandı. Demek istediğim, hemen hemen her yeni teknoloji, bir şekilde öncekilerden daha iyi oldukları için umut veriyor. Blockchain’in toplumu nasıl etkileyeceğini yalnızca zaman söyleyebilir. Şimdilik herkes aynı sayfada. Ancak kesin olan bir şey var ki, blockchain çok umut verici ve çevremizdeki dünyayı değiştirme potansiyeline sahip..

Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin genel parlak vizyonunda neler ters gidebilir? Üstesinden gelinmesi gereken en büyük engellerden biri yönetişimdir. Blok zinciri merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan, onu yönetmek çok zor bir durum olabilir. Şu anda büyüme aşamasında olduğu için yaramaz veya zararlı şeyler için kullanılabilir. Ana odak noktası, blockchain teknolojisini kullanmak için güvenli kurallar ve düzenlemeler belirleyebilecek bir yönetim organı oluşturmak olmalıdır. Bu şekilde, blockchain teknolojisinin doğru şekilde kullanılmasını sağlayabiliriz..

W3C Konsorsiyumu internetle ilgileniyor. Web standardını belirlemekten sorumludurlar.

Bu nedenle, blockchain’in hangi yönde kesin bir şekilde ilerleyeceğini söylemek çok zor. Etkileri, yukarıda tartıştığımız birçok kullanım durumunda zaten görülmüştür, ancak benimseme oranları hala mücadele etmektedir..

Dünyayı değiştiren blockchain hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain’in şu anda dünyayı nasıl değiştirebileceğine dair kılavuzumuza göz atın!

Sonuç

Blockchain’in dünyayı değiştiremeyeceğini düşünüyorsanız, o zaman yalnız değilsiniz. Blockchain’in bu dünyadaki eylemlerin gidişatını değiştirmek için yeterli olmadığını düşünen birçok uzman var. Bununla birlikte, son bulgular blok zincirinin bunu başaracağını öngörüyor..

Blockchain teknolojisinin etkisini görebileceğiniz gibi, artık blockchain’in dünyayı nasıl değiştirebileceğini biliyorsunuz. Ayrıca toplumumuzun geleceği üzerindeki etkisini de öngörmeyi başardık. Blockchain teknolojisine yeni başlayan ancak bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyen bir acemiyseniz, ücretsiz blockchain kursumuza göz atmanız gerekir..

Dünyayı ve işinizi hemen değiştirmek için blockchain kullanın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me