Blockchain’in Çözdüğü En Önemli Sorunlar

Blockchain’in hangi sorunları çözdüğünü öğrenmek mi istiyorsunuz? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz

Çevremizdeki dünyayı değiştiren en iyi üç teknolojiyi belirtmeniz gerekiyorsa, o zaman bu teknolojilerden biri blockchain olacaktır. Hiç şüphe yok ki blockchain büyüyor. Küresel blockchain pazar büyüklüğü 2020’de 3 milyar $ ‘a çıkarak şaşırtıcı bir seviyeye çıkacağından rakamlar bile yalan söylemez. 2025’e kadar 39,7 milyar dolar.

En büyük faydalanıcılar, iş süreçlerini daha verimli, güvenilir ve ölçeklenebilir hale getirmek için modernize edebildikleri için toplumumuzun işletme bölümüdür. Sorunsuz geliştirme ve dağıtım için kurumsal araçlar, kitaplıklar ve çerçeveler sağlamayı amaçlayan açık kaynaklı bir blockchain teknolojileri ekosistemi olan Hyperledger’a zaten sahibiz..

Sizin ve benim gibi son kullanıcılar da faydalanıyor. Örneğin, otomatik kanıt toplama ve sunma sayesinde sigorta yönetimi birçok kat iyileştirilebilir. Blockchain aynı zamanda birçok aracının rolünü ortadan kaldırarak süreci daha güvenilir, uygun maliyetli ve hızlı hale getirir.!

Bunların hepsi tek bir soruya yol açar: “Blok zinciri hangi sorunları çözer?”

Bu yazıda, daha derinlemesine anlayabilmeniz için blockchain ile çözülen sorunları aydınlatacağız. Ancak bunu yapmadan önce, Blockchain ve ne işe yaradığı hakkında daha fazla bilgi edinelim?

Blockchain nedir?

Blockchain, her bir eşin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan işlem yapabileceği ve bilgi paylaşabileceği bir eşler ağıdır. Eşler arası ağ, işlemleri doğrulayan fikir birliği yöntemleri kullanılarak güçlendirilir. Bunu, her bloğun işlemleri içerdiği birbirine zincirlenmiş bloklar olarak düşünebilirsiniz.. 

Veriler bir kez bloğa yazılır ve aynı zamanda değişmezdir, bu da kötü niyetli kişilerin değiştirmesini veya değiştirmesini çok zorlaştırır. Blockchain’i bu kadar şaşırtıcı kılan bir şey daha sunduğu şeffaflıktır. Birisi başka bir eşe bir işlem gönderirse, işlem doğrulanması ve saklanması için diğer tüm eşlere yayınlanır..

Merkezi bir otorite olmadan çalışabilme yeteneği, kullanıcılara, özellikle son kullanıcılar için hizmetlerini iyileştiren büyük kuruluşlara birçok fırsat getirir..

Özetle, blockchain’in temel özellikleri şunları içerir:

  • Blockchain, eşler arası bir ağdır
  • Düzgün çalışması için herhangi bir merkezi otorite gerektirmez
  • İşlemleri doğrulamak için fikir birliği yöntemlerini kullanır
  • Daha iyi güvenlik sağlayan kriptografi kullanır
  • Blok zincirinin diğer faydaları arasında şeffaflık ve değişmezlik bulunur

Daha fazlasını okumak ister misin? Ardından, Blockchain ile ilgili ayrıntılı kılavuzumuza buradan göz atmalısınız: Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Başlangıç ​​Kılavuzu.

Diğer uygulama biçimlerini kullanan ve başka yararları olan başka tür blok zinciri teknolojisi vardır. Eğer ilgileniyorsanız, Hyperledger ve Corda’ya bakın.


Blockchain Tüm Sorunları Çözemez

Tartışmak istediğimiz bir diğer konu da blockchain’in tam rolü. Teorik olarak blockchain, neredeyse her sektörde kullanılabilir..

Ancak bu, blockchain’in oradaki tüm sorunları çözmek anlamına geldiği anlamına gelmez. Kesinlikle kripto para birimi devrimini başlattı, ancak tıpkı elektrik ve internet gibi toplumumuza derinlemesine entegre olabilmesi için daha yapılacak uzun bir yol var..

Ancak şu anda blockchain’in umut verici olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik bazı yönlerini çözebileceği farklı sektörler için sürdürülebilir ortamlar sağlayabilir. Zamanla, kendisiyle ilişkili diğer daha acil temel sorunların çözülmesine yardımcı olabilir..

Blok zincirleri tarafından çözülen sorunları anlamanıza yardımcı olmak için, bunları listeleyelim ve tek tek gözden geçirelim.

Blockchain Tarafından Çözülen Sorunlar

Tedarik zinciri

Hiç şüphe yok ki, tedarik zinciri ekonomimizin merkezinde yer alıyor. Tedarik zincirindeki herhangi bir sorun, oradaki tüm işletme ağını etkileyebilir..

Şu anda tedarik zincirinin içinden geçtiği birçok farklı sorun var. Bu sorunlardan biri, tedarik zinciri sürecindeki gecikme, dolandırıcılıklar ve tüm tedarik zincirinde şeffaflık olmamasıdır. Tüm bu sorunlar, kesintisiz bir deneyim sağlamak için birbirine bağlı olmayan geleneksel yöntemlerin ve sistemlerin kullanılması nedeniyle ortaya çıkmaktadır..

Ağ, üreticiler, tedarik zinciri sağlayıcıları, distribütörler, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar, işletme ve son kullanıcı dahil olmak üzere birden fazla varlıktan oluşur. İşler istendiği gibi gitmezse, tüm oyuncular acı çeker..

Bu nedenle, tedarik zincirinin olabildiğince verimli kalmasını sağlamak önemlidir. Ayrıca, çözülmesi gereken başka bir şey de dolandırıcılığın tespiti ve kaldırılmasıdır..

Blockchain, şeffaflığı, değişmezliği ve tüm tedarik zinciri süreci boyunca paketleri izleme yeteneği ile sorunu çözmeye yardımcı olabilir..

Bilgi sadece malları sahtekarlıklardan korumakla kalmaz, aynı zamanda tedarik zincirindeki katılımcıların ilgilenilmesi gereken bir şey olduğunda hemen bilgilendirilmesini sağlar. Ayrıca tedarik zincirindeki herkes aynı sayfada.

Gerçek zamanlı tedarik zinciri takibi, mevcut bilgilerle anlaşmazlıkları çözebilecek kurye sağlayıcılarına da yardımcı olur..

Şu anda tedarik zincirleri için blockchain kullanan birçok şirket var: Walmart yiyecekleri izlemek için. IBM ile çalışıyorlar ve Hyperledger Fabric kullanıyorlar. OpenPort aynı zamanda taşıyıcıları ve nakliyecileri, blockchain tarafından desteklenen uygun maliyetli ve son derece güvenilir bir tedarik zinciri aracılığıyla bağlamak için blockchain kullanıyor.

Oylama

Hiç şüphe yok ki oy verme, demokratik yönetişimle sonuçlansa da, beraberinde kendi sorunlarını da beraberinde getiriyor. Açıkçası, işlerin ters gitmesinin birçok yolu vardır.

Oylama, bir tarafın yararına olacak şekilde düzenlenebilir. Oylama da erişilemez olabilir, bu da haklarına erişmek isteyen birçok insanın modern ortamda nasıl yürütüldüğü için bunu yapamayacağı anlamına gelir..

Açık bir oylama yapıldığında bile, muhalefet partisinin oylamanın nasıl hileli olduğuna dair teoriler oluşturabileceği ve bu da huzursuzluğa neden olabileceği durumlar olabilir..

Blockchain, tüm bu sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Hükümetlerin veya diğer kuruluşların oylama sürecini şeffaf bir şekilde yürütmesine yardımcı olabilir. Blockchain değişmez bir veritabanı sunduğundan, oylar kullanıldıktan sonra hiçbir oy değiştirilemez. Ayrıca, sisteme giriş yapmak ve ardından oy kullanmak için her bir seçmene kendi benzersiz özel anahtarını sağlayarak seçmenlerin sahtekarlık yapmamasını sağlamanın bir yolunu sağlar..

Gelecekte herhangi bir anlaşmazlık olursa, oylar geriye doğru izlenebilir ve adil sonuçlar sağlamak için doğrulanabilir..

Fikri Mülkiyet ve Telif Hakkı

İçerik oluşturucular, telif hakkı ihlali nedeniyle her yıl milyarlarca dolar kaybeder. Yalnızca ABD’de, TV ve film yapımcıları yılda 71 milyar dolar kaybediyor. Şimdi, bu çok fazla! 

Menfaatlerini korumak için, bu ihlali gözeten ve fikri mülkiyetlerinin en iyi bilgilerine göre güvende kalmasını sağlayan bir hukuk firmaları var. Aslında, fikri mülkiyet haklarının ihlaline dikkat etmek için üçüncü taraf şirketleri işe alırlar ve ardından onlar için IP talep ederler. 

Hiç şüphe yok ki yaratıcı insanlar en çok acı çekiyorlar çünkü eserleri izinleri olmadan veya herhangi bir ödeme yapılmadan kullanıldı. Ayrıca, internet büyük bir ağ olduğundan, en iyi çözümlerin bile tüm IP ihlallerini bulması gerçekten zordur..

Açıkçası, daha iyi bir çözüme ihtiyaçları var ve işte burada blockchain devreye giriyor. Blockchain ile içerik oluşturucular çalışmalarını dijitalleştirebilir ve bu da daha iyi izlenebilirlik sağlar..

Örneğin, bir kişinin yaratıcı çalışması dijital hale getirilirse, çalışmayı korumak için gereken zaman damgası, sahiplik ve diğer önemli ayrıntıları içeren meta veriler oluşturulur. Tüm bunlar daha sonra değişmez bir blok zincirinde saklanır. İçerik oluşturucu artık çalışmalarını herkesle paylaşmak için güvenlidir.

İçerik dijitalleştirildiği için kolaylıkla izlenebilir. Blok zinciri ayrıca sahibini veya ilgili kurumu telif hakkı sorunu hakkında bilgilendirebilir. Platform ayrıca yasal işlemlerin yapılması için otomatik hale getirilebilir. Blok zincirinde gerçek zamanlı şeffaflığın nasıl çalıştığı nedeniyle bunların tümü mümkündür..

Sony, evlat edinme söz konusu olduğunda ilk hareket edenlerden biridir DRM için blok zinciri.

Sağlık hizmeti

Şu anda sağlık hizmetlerimizin ne kadar kötü olduğunu vurgulamak önemlidir. Şu anda orta pandemik aşamadayız (Covid-19) ve sağlık sistemlerimiz bununla baş edemiyor. Yeni vakaların muazzam baskısının yanı sıra, sağlık sistemlerimizin başarısız olmasının diğer nedenlerinden biri doğru teknolojiyi kullanmamaktır..

Şu anda, sağlık hizmetleri sistemleri, hastaların verilerini yönetmek için büyük ölçüde merkezi sistemlere bağımlıdır. Bu, hasta hastaneyi değiştirdiğinde veya kendisine yeni bir doktor veya tıbbi bakım uzmanı atandığında sorunlara ve tutarsızlıklara yol açabilir..

Bunun dışında, genomik testler, kredi kartı testleri ve diğer tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere önemli bilgiler karaborsada çalındığı ve satıldığı için hastanenin veritabanında depolanan veriler de güvenli değildir. 2009’dan 2017’ye kadar 176 milyondan fazla hasta kaydı tehlikeye atıldı.

Blockchain, tüm bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Sağlık hizmetinin blok zincirinden elde ettiği ilk fayda, merkezi olmayan doğasıdır. Blockchain’in kendisi yüklenip korunabilen daha iyi bir hasta profili oluşturmaya yardımcı olabilir. Blok zinciri, tüm bu ağları engellemek için kriptografi kullandığından, hastanın verilerinin korunmasına da yardımcı olabilir..

Sağlık hizmetleri için blockchain kullanan iki ana oyuncu, sırasıyla sağlık kayıtları bütünlüğü ve güvenliği sağlayan MedicalChain ve BurstIQ’dur..

Sınır Ötesi Ödemeler

Blok zincirinin sınır ötesi ödemeleri çözdüğü bir diğer önemli sorun. Yurtdışında çalışan biriyseniz ve bulunduğunuz yerde kalan ailenize para göndermek istiyorsanız, fonları transfer etmek için bankanızdan veya diğer ödeme sağlayıcılarından yardım almanız gerekir..

Ödemeyi başlatmak için önce KYC prosedürünü uygulamanız gerekir ve ardından tutarı göndermeye hak kazanırsınız. Ayrıca, tutarı gönderdiğiniz kişinin de bir banka veya ödeme platformu hesabına sahip olması gerekir..

Kısacası, geleneksel sınır ötesi ödeme yapma yoluna gitmek istiyorsanız, tonlarca bağımlılık var..

Bunun dışında, ödemenin ödeme sağlayıcısı tarafından işleme koyulması için birkaç gün beklemeniz gerekir. Bu, hükümetin ve ödemelerini işleyen bankaların koyduğu birçok kural ve düzenlemenin olması nedeniyle olur. Ancak, çok azı daha kısa sürede ödeme sağlıyor.

Yukarıdaki sorunların hepsinde bir problem çözücü olan Blockchain ile tanışın.

Uygun bir KYC sürecinden geçmeye gerek kalmadan anında sınır ötesi ödemeler yapmak için kullanılabilir. Bankaların bile büyük miktarlarda para transfer etmek için dijital para birimlerini kullanması o kadar iyidir. Transfer ücretleri de gönderene fayda sağlayan geleneksel yöntemlere göre düşüktür..

Blockchain’in çözdüğü bir diğer şey, kurumsallaştırılmış sistemden geçmeye gerek kalmadan ödeme gönderme yeteneğidir..

 

Sigorta

Tıpkı tedarik zinciri sistemi gibi, sigorta sektörü de her gün mücadele etmeye çalıştığı için dolandırıcılıklardan muzdariptir. Dolandırıcılık dışında, iddialar zaman alıcıdır ve kullanıcı dostu değildir.

Sigorta talep eden birinin acentesiyle bağlantı kurması gerektiğinden, taleplerin işleme alınması bir veya iki gün sürebilir..

Blockchain ile pek çok şey değişecek. Her şeyden önce, olay sırasında toplanan bilgilere göre talepler otomatik hale getirilebilir..

Dolayısıyla, araba sigortanız varsa ve arabanızda verileri kaydeden uygun bir iletişim cihazı varsa, veriler sigortayı doğrulamak için kullanılabilir ve talepleri bir günden daha kısa sürede kapatır. Bu, sigortanın çalışma şeklini değiştirebilir ve talep süreci söz konusu olduğunda insanları daha tatmin edebilir..

 

Emlak

Emlak sektörü, problemleri çözmek için blockchain kapasitesini sergilemek için bir başka mükemmel örnek. Gayrimenkulün mevcut durumu hiç de harika değil. Her şeyden önce, bir alıcının yeni mülk edinmesi için çok uzun bir süreçten geçmesi gerekir. Ayrıca, mülk sahiplerini satın almadan önce doğrulaması gerekiyor..

Yani, şimdi bir mülk satın almaya karar verirseniz, anlaşmanın sonuçlanması aylar sürebilir. Bu, dışarıdaki herkes için arzu edilen bir durum değil.

Blockchain, işlemleri gerçekleştirmek için merkezi olmayan bir ağ sağlayarak sorunu çözer. Bu tür anlaşmaları gerçekleştirmek için gayrimenkul mülkleri dijital hale getirilebilir.

Ayrıca, satın alma için gerekli tüm koşulları içeren bir dijital sözleşme oluşturulur. Örneğin, alıcı sözleşmeyi başlatmak için jeton parası verebilir. Zamanla, miktarı satıcıya ödeyebilir ve tüm ödeme yapıldıktan sonra, mülkiyeti birkaç dakika içinde alıcıya geçer..

Propy, gayrimenkul alım satımını daha hızlı ve daha güvenli hale getirmek için akıllı sözleşmeler kullanan şirketlerden biridir.!

 

Kimlik Hırsızı

Mevcut bağlantı dünyasında, internet kullanıcılarının endişelenmesi gereken büyük bir sorun kimliktir. Kişiyle ilgili bilgilere sosyal medya platformları veya günümüzde oldukça sık meydana gelen veri ihlalleri aracılığıyla çevrimiçi olarak kolayca ulaşılabildiği için kimlik hırsızlığınızı elde etmek kolaydır..

Dolayısıyla, bir kişi kimlik hırsızlığından muzdarip olursa, arkadaşlarını ve hatta hayatı boyunca biriktirdikleri mal varlığını kaybedebilir. Kimlik hırsızlığı banka bakiyesi, kredi kartı kullanımı vb. Kaybına neden olabilir.. 

Blockchain, herkese her bir kişinin kimliğinin benzersiz olduğu ve yalnızca bir kez bulunabileceği merkezi olmayan bir ağ sağlayarak sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Çoğaltılamayan veya çalınamayan benzersiz kimlikler verilecek. 

Daha güvenli bir şekilde dijital kimlik sağlayan birkaç oyuncu zaten var. NewBanking ve ValdiateID’yi içerirler.

 

Sonuç

Bu, bizi blok zincirinin hangi sorunları çözdüğünü tartıştığımız makalemizin sonuna götürür. Gördüğünüz gibi, gerçek insanlarla bağlantı kuran önemli sorunların çoğunu pratik olarak çözebilir.. 

Ancak bu, blockchain kullanımının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu anlamına gelmez. Aslında, işletmeler hala blockchain’e ihtiyaç duyduklarına ikna olmadılar. Bunun nedeni, blok zinciri uygulamasının zorlukları, ilişkili maliyeti, bir teknoloji olarak olgunluğu vb. Olabilir..

Peki, blockchain’in çözdüğü sorunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map