Blockchain’in organizasyonları nasıl değiştireceğini merak ediyor musunuz? Eğer yaparsanız, o zaman bu yazıda öğreneceğimiz için doğru yere geldiniz..

Organizasyonlar her zaman yeni teknolojilerin ve çözümlerin tanıtılmasıyla gelişiyor. Kuruluşların nasıl daha verimli çalışmasını sağlayacakları ve modern yönetim uygulamalarını nasıl iyileştirecekleri akademisyenlerin ve iş liderlerinin büyük ilgisini çekiyor..

Hızlı bir çevrimiçi arama yaparsanız, konu hakkında konuşan tonlarca kaynağa sahip olacaksınız. Konuyla ilgili kiracılar, teoriler ve diğer pratik düşünceler olabilir. Organizasyon yapısının on yıldan fazla bir süredir değişmemiş olması gerçeği, pek bir yenilik veya gelişme görmedik. Hala hiyerarşik, dikey olarak entegre ve dar görüşlü.

Blockchain, kuruluşların sıkıntılarına bir çözüm gibi görünüyor. Kuruluşların çalışma şeklini veya şirketlerin daha iyi verimlilik için iletişim kurma şeklini kökten değiştirebilir. Sonunda, şirket değer yaratmak ve insanların değişimi yapmaya teşvik edilmesini sağlamak istiyor..


Mevcut Organizasyon Yapısı

Şu anda, ya merkezi, hiyerarşik ya da her ikisi birden olan bir organizasyon yapımız var. Bu yaklaşımla, merkezi bir otorite, üst düzey karar verme süreciyle ilgilenir. Ayrıca, her üyenin bağlı kalmaları gereken bir rol olarak tanımlandığı hiyerarşik bir yaklaşım sunar. Ayrıca, tüm sisteme karar veren ve denetleyen merkezi bir otorite ile tüm sistem bürokratik olarak standartlaştırılmıştır..

Her yere bakarsanız, bu yaklaşım, sosyal, ekonomik ve politik yaşam da dahil olmak üzere bir organizasyonun yaşadığı her şeyi tanımlar. Merkezi organizasyon yapısı, bir kişinin daha zengin olduğu kapitalizmin doğmasına neden oldu..

Şirketler mükemmel bir örnektir. Bu şirketlerin çalışmasını sağlamak için, finans ve bankalar dahil olmak üzere başka hiyerarşik ve merkezi organizasyonlar bulacaksınız. Bu şirketlere güç sağlamada çok önemli bir rol oynarlar ve verimli ve etkili bir şekilde çalışabilmelerini sağlarlar..

Özünde, bu organizasyonel yapıların büyük ölçüde güven geliştirmeye ve görevleri verimli bir şekilde tamamlamaya bağlı olduğunu göreceksiniz..

Zamanla bunların hepsinin değiştirilmesi gerekiyor. Artık dijital yeniliklerin çok eski yöntemleri geride bıraktığı bir çağdayız. Blockchain dışında, organizasyonların değişmesinde çok önemli bir rol oynayacak birçok teknoloji var. Bu teknolojiler aşağıdakileri içerir

  • Depolama ve otomatik algoritmalar dahil olmak üzere bulut tabanlı hizmetler
  • Güçlü ve daha ucuz dijital donanım
  • IoT, Yapay Zeka, Nanoteknolojiler ve blok zinciri gibi daha iyi verimlilik oluşturmak için sinerji oluşturan teknolojiler.

Sonunda, kuruluşların dijitalleşme sürecini takip etmesi ve yavaş yavaş adapte olması gerekecektir. Sonunda, kuruluşlar merkezileştirilmiş ve hiyerarşik yaklaşımlarını uyarlamalı ve uygulamaları ve zihniyetin değişmesi için değişimi tanıtmalıdır..

Organizasyonlarda Blockchain kullanmanın avantajları

Blockchain, merkezi bir yetkiye sahip olmayan eşler arası bir ağdır. Merkezi olmayan temel fikir, kuruluşlar için çok sayıda fayda sağlar. Özünde, kuruluşlara üç fayda sağlar.

  1. Dağıtılmış: Blockchain, kuruluşların ademi merkeziyetçilikten büyük ölçüde yararlanmasını sağlar. Kuruluşlar, blockchain kullanarak süreçlerini dağıtılmış biçimde çalıştırabilir. Dağıtılmış bir yaklaşımda gerekli olan merkezi veri tabanı olmadığından, bu bilgisayarlar ya onlara ait olabilir ya da gönüllü olabilir. Her eşin kendi defteri vardır ve bu da kötü niyetli kişilerin verileri değiştirememesini sağlar..
  2. Halka açık: Kuruluşlar her zaman kullanıcılarıyla bağlantı kurmaya isteklidir. Bu, gerektiğinde geri bildirim sağlayabilmeleri veya bilgileri kontrol edebilmeleri için her zaman son kullanıcıya açık belirli bir sürece sahip olmaları gerektiği anlamına gelir. Blockchain, kuruluşların tam da bunu yapmasına izin verir. Genel ve özel ağların bir karışımı olan birleşik bir blok zinciri ağı oluşturmalarına olanak tanır. Kuruluş, ağın genel özelliklerini uygun şekilde kullanırken, kritik süreçlerini ve verilerini kendi özel ağlarında tutacaktır. Düzgün bir şekilde yapılırsa, herhangi bir kullanıcı istediği zaman ağdaki bilgileri kontrol edebilir. Bu, son kullanıcıların güvenini oluşturur ve ayrıca kuruluşları eylemleri ve eylemlerinden sorumlu kılar..
  3. Güvenlik: Ticari sırlarının güvenliği söz konusu olduğunda kuruluşlar her zaman kritik öneme sahiptir. Ticari sırlarının sızmasını istemiyorlar. Bu nedenle, birçok kuruluşun sistemlerini ve gizli verilerini korumak için milyonlarca dolar harcadığını göreceksiniz. Blockchain kullanarak süreçlerinin ve verilerinin güvenliğini güçlendirebilirler. Blockchain, verilerin her zaman güvende kalmasını sağlamak için kripto para birimi kullanarak yüksek düzeyde şifreleme kullanır. Birçok kuruluş, verilerine yetkisi olmayan bir kişi tarafından asla erişilmemesini sağlamak için eksiksiz bir özel şifrelenmiş blok zinciri ağı uygular..
  4. İşlem Maliyeti: Blok zincirinin merkezi bir varlıktan bağımsız olması uygun maliyetlidir. Bir işlemin işlenmesiyle ilgili maliyet, merkezi bir yaklaşıma kıyasla her zaman daha düşüktür. Ayrıca, veriler merkezi bir veritabanında saklanmadığından, kuruluş içindeki herhangi bir kişi, verileri isteyen görüşmeler arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan verilere istedikleri yerden erişme olanağına sahiptir. Bazı durumlarda, işlem maliyeti tamamen ortadan kaldırılarak uygun büyüme ve verimlilik sağlanabilir.
  5. Aracı Yok: Aracıların açık bir faydası var. Kuruluşların artık hizmet sağlamak için aracı görevi gören üçüncü taraf çözümleri konusunda endişelenmesine gerek yok. Bu, kuruluşlardan çok fazla iş yükünü ortadan kaldırır, ancak aynı zamanda onlarla ilişkili gereksiz riski de beraberinde getirir. Örneğin ara sunuculardaki arıza nedeniyle tüm iş süreci durdurulabilir. Yedek yoksa, kuruluş çok fazla değer kaybedebilir. Aracıların maruz kaldığı bir diğer sorun da dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığıdır.

Avantajlar, size blockchain’in organizasyonları nasıl değiştireceği konusunda iyi bir fikir vermelidir..

Ayrıca, Neden Kurumsal Bir Blockchain Kursu Almalısınız??

Blockchain İlkeleri: Kurumsal Blok Zincirinizi Tasarlayın

Blockchain Organizasyonları Nasıl Değiştirecek?

Şimdiye kadar, blok zincirinin, onu uygulamak için yeterince hızlı olan kuruluşları rahatsız ettiğini kolayca görebiliriz.. 

İnsan Kaynakları ve Tedarik

Kuruluşların göreceği en büyük değişikliklerden biri, insan kaynaklarının ve satın almanın evrimidir. Blockchain ile insan kaynakları, yapay zeka yardımıyla girişleri kabul etmek ve filtrelemek için otomatik hale getirilebilir. Ayrıca, tüm insan kaynakları, sürecin iyi tanımlanmış ve verimli olmasını sağlayarak blok zinciri ağının üzerinde çalışacaktır. Adaylara sisteme doğrudan erişim sağlayacak ve sisteme giriş yaparak durumlarına erişebilecekler. Tüm işe alma sürecini kolaylaştıracak. 

Akıllı sözleşmeler, işçilere yaptıkları iş karşılığında ödeme yapmak için de kullanılabilir. Ödeme serbest bırakılmadan önce bir koşul oluşturabilir. Çalışan, akıllı sözleşmeyi imzalamadan önce durumu kontrol edebilir. Çalışan görevi tamamladığında, sistem ödemeyi otomatik olarak serbest bırakacaktır. Diğer bir fayda, işçilere kripto para biriminde ödeme yapma seçeneğini içerecek.

Liderlik

Blockchain ayrıca herhangi bir organizasyonun ayrılmaz bir parçası olan liderliği kökten değiştirecek. Liderler, yeni bulunan şeffaflığa değer vereceklerinden, yaklaşımlarında artık daha net olacaklar. Herkesin görebileceği ve değer verebileceği net geri bildirimler sağlayacaklar.

Liderler, kararlarının tüm ağ üzerindeki dalgalanma etkisini görebildikleri için daha iyi kararlar alabilirler. Blockchain, kuruluşların farklı bölümlerinin bağlı olduğu büyük bir ağdır. Uygun bir kartal bakış açısıyla doğru şeyleri uygulayabilir. Ayrıca, organizasyonda çalışan her kişinin kendini değerli hissettiği yeni değerler ve beceriler geliştirmek için blockchain kullanabilir.. 

  • Nasıl Blockchain Mimarı Olunur?
  • Nasıl Blockchain Uzmanı Olunur?

Reklam ve Yönetim

Kuruluşlar artık blockchain’i benimseyerek reklam bütçelerinden en iyi şekilde yararlanabilirler. Blockchain kullanarak, dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle paralarını kaybetmeyi bırakacaklar. Blockchain destekli reklamcılık, çok ihtiyaç duyulan dolandırıcılık faaliyetlerini yakalayıp kaldırabilecekleri anlamına gelir. Sonuç, işletme için daha iyi bir YG olacaktır.

Yasal işler

Akıllı sözleşmeler sayesinde hukuk işleri daha iyi yönetilebilir. Herhangi bir kuruluş, ister diğer kuruluşlarla ister son kullanıcılarla olsun, her zaman yasal işleriyle ilgilenmek zorundadır. Akıllı sözleşmelerle kuruluşlar hukuki işleri daha iyi halledebilir. Bunun nedeni, akıllı sözleşmelerin yasal sözleşmeleri kağıt üzerinde değil, kodda tanımlamasıdır. Koşullara göre çalışır ve akıllı sözleşme aktif hale gelmeden önce her iki tarafın da sözleşmeyi imzalaması gerekir..

Tüm bunların, her bilgiyi mümkün olan en iyi şekilde, yani değişmez ve güvenli şekilde depolayan bir blockchain platformunda yapılması gerekiyor. Tüm bunlar, herhangi bir kuruluşun yasal işlerinin, toplanan veriler ve akıllı sözleşmeler yardımıyla oldukça güzel bir şekilde ele alındığı anlamına gelir. Tüm süreci basitleştirecek ve toplanan verilere dayanarak kuruluşun çıkarlarını koruyacaktır..

Muhasebe

Muhasebe de blockchain yardımıyla geliştirilecek. Blockchain teknolojisi, muhasebe departmanını en kolay şekilde yönetmek için kullanılabilir. Farklı para birimlerini yönetmenin yanı sıra büyük ölçekli işlemler yapabilir ve karmaşık vergi kodlarını yönetebilirler. Blockchain, karmaşık şeyleri basitleştirebilir ve ağın üzerinde çalıştırabilir. Ayrıca belirli işlemleri gerçekleştirmek için gerekli olan gizliliği ve anonimliği de korur..

Siber güvenlik

Blockchain ile kuruluşlar verilerini, süreçlerini ve veri sırlarını daha iyi koruyabilir. Şu anda, kuruluşlar siber güvenliğe çok para yatırıyor. Küçük bir işletme veya büyük bir işletme olmanız fark etmez, sızdırılan ticari sırlar milyarlarca dolar kaybetmenize neden olabilir.

Blockchain, kuruluşların güvenliklerini daha iyi güçlendirmelerine yardımcı olabilir. Sadece işlem yapamazlar, aynı zamanda verileri de depolayabilirler. Bu şekilde, işlemlerin nasıl yapıldığından emin olabilirler ve ayrıca verilerini doğası gereği değişmez hale getirebilirler..

Yükselen Sermaye

Organizasyon yardımında blok zincirinin başka bir yolu, onlara işleri için sermaye artırmanın etkili bir yolunu vermektir. Bir girişim kapitalistinden sermaye toplamak için blok zincirini kullanabilir veya tam şeffaflıkla kitle fonlaması yapabilirler. Sıradan insanlardan para toplamak için ICO’lar veya basit kitle fonlaması kurabilirler..

Yönetim

Son olarak, bir organizasyondaki blockchain, yönetimini iyileştirir. Süreçlerini daha verimli ve etkili hale getirmek için blok zinciri entegre edebilirler. Bunu yapmak için, önce her süreci dijitalleştirmeleri ve ardından blok zincirine geçmek için modern bir blok zinciri platformu kullanmaları gerekiyor. Halihazırda blockchain kullanan şirketlerden birkaçı Kodak One ve NagriTech’i içerir..

Blockchain Organizasyon Tasarımını Değiştirecek mi? Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar 

Blockchain, organizasyonun tasarımını kesinlikle etkileyecektir. Odak şimdi eski bir hiyerarşik / merkezi yaklaşımdan daha merkezi olmayan bir yaklaşıma doğru değişecek. Tasarım felsefesi temel alınacaktır merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO). DAO kullanarak, kuruluşlar daha özerk ve verimli hale gelecektir. Kesinlikle blockchain organizasyon yapısının nasıl görüneceğini değiştirecek.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar; analitik, bağlı cihazlar, dağıtılmış muhasebe teknolojisi ve akıllı sözleşmelerin kombinasyonlarıyla bağımsız olarak çalışır. Bunu yapmak için, değişmez kodla birlikte gelen, uygun şekilde tasarlanmış otonom bir yazılım kurmaları gerekir. Oyuncuların her biri, DAO’daki rollerine göre doğru bir şekilde yerleştirilecektir. Tek dezavantajı, bir kez ayarlanan kuralların tersine çevrilememesidir. Bu, kuruma özerklik sağlamak için önemlidir. Ayrıca, farklı aktörlerin birbirlerine güvenmesini ve fikir birliği algoritmasının veri geçerliliği ve değişmezliği ile ilgilenmesini sağlar..

Ayrıca DAO nedir? Ne İfade Ediyor ve Nasıl Çalışıyor? ve son DAO’nun Ethereum hacklemesi, blok zincirinin düşündüğümüz kadar güvenli olmadığı anlamına mı geliyor??

Güçte değişim

Bir DAO’da güç, bir aktörün ne kadar güvendiği gerçeğiyle kurulur. Hiyerarşik bir yaklaşım olmadığı için güven yaklaşımına ihtiyaç vardır. Bir düğüm, eylemlerine ve davranışına bağlı olarak güven kazanır. Oldukça iyi bir güvene sahipse, ağda bir karar verici olarak hareket edecektir. Böylelikle, kuruluş arasındaki güç payı eşit olarak dağıtılır.

Oyuncuların gücü, güven düzeyine, sahip olduğu token sayısına ve elde ettiği değerlere göre belirlenir. Güç hesaplamalarının bir parçası olarak üç element vererek, her oyuncu güç dengesini değiştirebilir..

Güçteki değişimin yanı sıra, organizasyon tasarımı da etkilenir. Örneğin, kriptografi güven inşa etmenin bir yolu olarak hareket eder. Geleneksel merkezi olmayan organizasyonlarda, karar verme kıdem ve uzmanlığa göre yapılırken, DAO’da olduğu gibi, akıllı sözleşmeler kullanılarak otomatik olarak yapılır. DAO’daki yönetim de koda gömülüdür. Geleneksel merkezi olmayan kuruluşlar için yönetim kurulu tarafından yapılır..

Ayrıca makaleyi bir pdf dosyası olarak indirebilir ve iş arkadaşınızla şu şekilde paylaşabilirsiniz: Blockchain kuruluşları nasıl değiştirecek pdf.

Sonuç

Bu bizi, blockchain’in kuruluşları nasıl değiştireceğini tartıştığımız makalemizin sonuna götürüyor. Peki, blockchain’in bir organizasyon üzerindeki etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me