Blockchain kazançlı bir teknolojidir, ancak işletmeler için blockchain’in ne zaman kullanılacağına veya ne zaman kullanılmayacağına karar vermek zordur. Sonuçta, blockchain henüz ana akım veya olgunlaşmadı.

Blockchain, işletmelerin çalışma şeklini değiştirecek ve tüketicilere bilgi işleyecek. Bir işletme olarak, onu işinizi geliştirmek ve ilk hareket edenlerden biri olmak için kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak, en iyi yaklaşımın hangisi olduğuna ve atlamayı yapıp yapmamanız gerektiğine karar vermek zordur.. 

Bu yazıda, blockchain’in ne zaman kullanılacağına ve ne zaman kullanılmayacağına odaklanacağız. Bu sorular bizi ilginç bir soruna da götürüyor: Blockchain ne zaman ana akım haline gelecek??

 

Contents

Blockchain Nasıl Çalışır ve Faydaları


Blok zinciri, eşlerin merkezi bir varlığa bağlı olmadan işlemleri iletişim kurup doğrulayabildiği merkezi olmayan bir yaklaşımdır. Merkezileştirmeden ademi merkeziyetçiliğe geçiş, blok zincirini mevcut senaryoda çok değerli kılıyor.

Bir kullanıcı, Dağıtılmış Defter Ağı’ndaki (DLT) başka bir kullanıcıya dijital para birimi veya bilgi gönderirse, işlem bloğa eklenecektir..

Blok (çok sayıda işlem içeren) daha sonra ağ tarafından seçilen fikir birliği yöntemine göre doğrulanır..

Blockchain destekli bir ağın temel özellikleri şunları içerir:

 • Şeffaflık
 • Değişmezlik
 • Arttırılmış güvenlik
 • Merkeziyetsizleştirme
 • Geri döndürülemez
 • Daha hızlı yerleşim

Blockchain’in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, Yeni Başlayanlar için Blockchain makalesine göz atın..

İleriye dönük olarak, bir blok zinciri birçok kullanım durumunda ve dikeyde kullanılabilir. Çoğunlukla etkilediği dikeyler arasında finans, bankacılık, tedarik zinciri, imalat ve diğerleri yer alır..

Blockchain için ilginç kullanım durumlarını zaten ele aldık. Kullanım durumlarıyla ilgili daha fazla bilgi için listelenen makalelere göz atın.

 • Blockchain Kullanımı: 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi
 • 12+ Pratik Blockchain Kullanım Durumları 2020

Merkezi olmayan bir yaklaşım, aşağıdakiler dahil birçok fayda sağlar:

 • Aracı ve otomasyonu ortadan kaldırarak artan verimlilik
 • Kamusal ağlar için daha fazla şeffaflık
 • Kriptografi kullanımıyla daha iyi güvenlik
 • Değişmez kayıtlarla iyileştirilmiş izlenebilirlik

Blockchain Her Şeye Çözüm Değil

Blockchain’in çok umut verici olmasına rağmen, oradaki her sorunu çözemeyeceğini anlamak çok önemlidir..

Her endüstrinin beklediği sihirli hap değil. Aslında, blockchain’in dışarıdaki herhangi bir endüstri için hazır olmadığına inanan birçok insan var. Blok zincirinin geleneksel süreçlerden geçiş yapan işletmeler için gerçekten yararlı olabilmesi için daha olgun olması gerektiğinden, bu kısmen doğru olabilir.. 

Harvard Kennedy School’da bir güvenlik teknolojisi uzmanı olan Bruce Schneier, şu anda blockchain’e ihtiyaç olmadığını düşünüyor. Bunda görüş parçası, mevcut geleneksel sistemlerin şimdilik neden daha iyi olduğuna dair iyi bir argüman sağlamaya çalıştı.. 

Ama bence tamamen doğru değil. Bazı sistemlerin Blockchain’e ihtiyacı vardır. Önemli bir örnek Gıda endüstrisidir. Walmart ile işbirliği yapan IBM güvenilirlik, orijinallik ve tazelik sağlamak için 5 gıda maddesini kökenlerinden takip edebildi. Bu tür kullanım durumları, blockchain’i piyasadaki diğer tüm teknolojilerden daha değerli kılar.. 

Kısacası, blok zinciri, işleri daha güvenilir ve verimli hale getirmek için hayati öneme sahiptir. Bununla birlikte, blok zincirinin, hemen hemen her soruna uygulanabilmesi için hala daha olgun hale gelmesi gerekiyor..

Blockchain’in Ne Zaman Kullanılacağını Bilmeniz Gereken Sorular

İlk blok zinciri treninde nakit para arayan işletmelerden biriyseniz, o zaman tam olarak ne zaman blok zinciri kullanacağınızı bilmeniz gerekir..

Blockchain’i ne zaman kullanacağınızı ne zaman öğreneceğinizi sormanız gereken soruları gözden geçirelim.

Kullanım durumunuz için değişmezliğe ihtiyacınız var mı?

Bu soru, blockchain tarafından sunulan değişmezlik özelliğinden yararlanıp yararlanamayacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Veriler kaydedildikten sonra kaldırılamaz veya değiştirilemez. Kısacası, yeni bir değeri güncellemenin bir yolu olsa bile geçmiş kayıtlar aynı kalır. Değişmezliğe ihtiyacınız yoksa, verileri sık sık güncelleyebileceğiniz başka daha iyi çözümler aramak isteyebilirsiniz..

Bir hatayı düzeltmeniz veya bir kaydı silmeniz gereken herhangi bir durum var mı?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, blok zinciri, yalnızca ek oldukları için değişmezlik sunar. Ancak, işletmenizin hataların düzeltilmesi veya kaydın kaldırılması gerekiyorsa, blok zinciri doğru çözüm olmayabilir. Tüm senaryo, herkesin unutulma hakkına sahip olduğunu belirten GDPR bağlamında en iyi şekilde anlaşılabilir. Bu, blok zinciri tabanlı bir çözüm için zorlayıcı hale getirir ve eksiksiz bir geçici çözüm gerektirir..

Kuruluşunuzdaki bir sorunu çözmek mi istiyorsunuz veya birden fazla kuruluş veya birim var mı?

Kendi kuruluşunuzda blockchain uygulamaya çalışıyorsanız, güven zaten tek bir kuruluşta kurulmuş olduğundan, blockchain ideal bir çözüm değildir. Kuruluşta güven yoksa, ancak bu pek gerçekleşmiyorsa, blok zinciri uygulanabilir bir çözüm olabilir..

Birden çok varlık birbirine güveniyor mu??

Birden fazla varlık varsa blockchain ideal bir çözümdür. Bununla birlikte, bu varlıklar arasında güven zaten kurulmuşsa, o zaman blockchain, o zaman blockchain uygulaması gereksiz olabilir ve gerekli olmayabilir! Güven eksikliği varsa, blockchain bu sorunu çözebilir!

Şeffaflığa ihtiyacınız var mı?

Bilgilerin izlenmesi gereken yerlerde şeffaflık gerekli olabilir. İşletmeniz harici hizmetlerden denetleniyorsa, blockchain istemek için çok fazla. Bununla birlikte, her paydaşın platform tarafından depolanan / paylaşılan işlemleri ve bilgileri doğrulayabilmesi için şeffaf bir sisteme ihtiyaç varsa, o zaman blockchain mükemmel bir seçimdir.!

İşlemlerin sahte mi yoksa tehlikede mi olduğunu bilmeniz gerekiyor mu?

Blockchain, hem özel hem de kamu düzeyinde şeffaflık sağladığından, işlemlerin güvenli olup olmadığını öğrenmek isteyen işletmeler için iyi bir seçenek olabilir. Bazı işletmelerde, işlemin durumu hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir ve bu noktada blok zincir devreye girerek gerekli çözümü sağlar. Örneğin, işletmeniz gıda ile ilgileniyorsa, tedarik zincirini izlemek için blockchain kullanabilirsiniz..

Bu şekilde, paketlerin değiştirilmesi de dahil olmak üzere bir şeylerin ters gidip gitmediğini veya paketin tüketime uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Her iki durumda da şeffaf bir sistem sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.. 

Dağıtılmış sistem tüm sahneye ne kadar iyi uyuyor??

Blockchain’i benimsemeye başlamadan önce, dağıtılmış ağların avantajlarını ve dezavantajlarını bilmelisiniz. Blok zinciri dağıtılmış bir defter teknolojisi olduğu için bu gereklidir. Ayrıca, dağıtılmış bir uygulama ceplerde kolay değildir. Bu nedenle, faydaların kendisiyle ilişkili maliyetlerden daha ağır basıp basmadığını kontrol etmeniz gerekir. Varsa, onunla gitmek iyi bir seçenek olabilir.

Herhangi bir performans gereksinimi var mı? Öyleyse, blockchain bu gereksinimleri karşılıyor mu??

Blockchain hızlı olsa da, diğer çözümlerle eşleşmeden önce hala uzun bir yol kat etmesi gerekiyor. Dolayısıyla, işletmeniz performansa dayanıyorsa, blockchain iyi bir seçim değildir! Blok zincirinizi uygulanabilir kılmak için çok sayıda düğüme ihtiyacınız var ve bu, çok fazla hesaplama gücü gerektirmeyen geleneksel bir merkezi çözüme kıyasla hesaplama açısından pahalı olduğu anlamına gelebilir..

Kısıtlı cihazların blok zinciri ağına bir düğüm olarak katılması gerekir mi??

Bildiğiniz gibi, blok zincirinin işlevsel olarak çalışması için birden fazla düğüm gerekir. Düğümleriniz kısıtlıysa ve yine de katılmanız gerekiyorsa, blockchain iyi bir seçim değildir. Özel blok zinciri sorunu çözüyor.

Blockchain ile tasarımcı uygulaması arasında mimari bir uyum var mı?

Son olarak, uygulamanızın merkezi olmayan blok zinciri modeline uyup uymadığını sormaya çalışın. Mimari tasarım uymuyorsa, başka bir çözüm aramak iyidir.

Blockchain Ne Zaman Kullanılmalı / Blockchain Karar Ağacı Ne Zaman Kullanılmamalı

Harika! On sorunun hepsini de yanıtladınız, ancak işiniz için blockchain çözümüne ihtiyacınız olup olmadığından hala emin değil misiniz? Sorununuzu daha iyi bir şekilde çözmek için, blockchain’i ne zaman kullanacağınıza karar vermenize yardımcı olacak bir karar ağacından geçelim..

1. Aracıları ve aracıları kaldırmak istiyor musunuz?

 • Evet ise – o zaman okuyun ve bir sonraki adıma geçin
 • Hayır ise – o zaman blockchain kullanmayın

Anlamanız gereken ilk şey iş bağlamıdır. Sisteminizdeki aracılara veya komisyonculara ihtiyacınız var mı veya bunları kaldırmak kritik bir iş problemini çözmenize yardımcı oluyor mu? Durum buysa, blockchain’e ihtiyacınız var. Bankacılık çözümleri, ara ürünleri kaldırarak ve transferleri daha güvenli ve daha hızlı yapmalarını sağlayarak iş süreçlerini iyileştirmek için CORDA gibi dağıtılmış defter teknolojisine güveniyor..

2. Dijital varlıklarla mı çalışıyorsunuz?

 • Evet ise – o zaman okuyun ve bir sonraki adıma geçin
 • Hayır ise – o zaman blockchain kullanmayın

Blockchain, dijital yerel varlıklara sahip süreçler için ideal bir çözümdür. Bu, dijitalleştirilebilen normal varlıklar anlamına gelir. Fiziksel temsilin tüm gerekli ayrıntılarla dijitalleştirilmiş bir versiyonunun oluşturulduğu basit ve anlaşılır bir süreç vardır. Örneğin, gayrimenkul özellikleri tüm hayati bilgileri saklayarak dijital hale getirilebilir..

3. Yetkili ve kalıcı bir dijital varlık kaydı oluşturabiliyor musunuz?

 • Evet ise – o zaman okuyun ve bir sonraki adıma geçin
 • Hayır ise – o zaman blockchain kullanmayın

Kalıcı ve yetkili bir dijital varlık kaydı oluşturup oluşturamayacağınızı kontrol etmeniz gereken bir sonraki şey. Bu, geleneksel bir süreçten bir blok zincirine geçerken önemli adımlardan biridir. Tüm süreci başlatmak için uygun bir güven kaynağına sahip olmanız gerekir. Ayrıca, dijital kaydın oluşturulmasıyla çatışmayı başlatabileceğinden, birden fazla kaynağınız varsa bu işe yaramayacaktır. Tüm tarafların dijital varlık oluşturma için sorumluluk alması gerekiyor.

4. İşletmeniz yüksek performanslı işlemler gerektiriyor mu?

 • Cevabınız evet ise – Blockchain çözümlerinin başarılı olma şansı var, ancak şu anda yapamıyorlar.

 • Hayır ise – o zaman sonraki adıma geçin.

Bazı işletmeler hızlı ve milyonlarca işlemi gerçekleştirebilecek çözümlere ihtiyaç duyduğundan, tüm işletmeler eşit şekilde yaratılmamıştır. İşletmenizin de hıza ihtiyacı varsa, blockchain sizin için uygun olmayabilir. Blok zincirleri hızlıdır ancak bazı gereksinimler söz konusu olduğunda bir sınırlama oluşturabilir. Şu anda blockchain teknolojisinde sorunu çözecek gelişmeler var ve orada hızlı ve taleple başa çıkabilecek daha özel tabanlı çözümler görebilirsiniz..

5. İşlem dışı verileri büyük miktarlarda mı depolayacaksınız??

 • Cevabınız evet ise – o zaman blockchain çözümlerinin başarma şansı vardır, ancak şu anda yapamazlar.

 • Hayır ise – o zaman sonraki adıma geçin

Konu, traksiyonel olmayan verilerin büyük miktarlarda depolanması olduğunda, blockchain harika bir çözüm değildir. İşletmeniz bunları gerektiriyorsa, başka bir çözüm kullanmak her zaman daha iyi bir fikirdir. Ancak bu, blockchain kullanımının tüm ekosistem için hayati önem taşıdığı özel kullanım durumları için göz ardı edilebilir..

6. Güvenilir bir tarafa güvenmeniz gerekiyor mu?

 • Evet ise – Bazı blok zinciri çözümleri size bu özelliği sunabilir, ancak ek çalışma gerektirir

 • Hayır ise – o zaman sonraki adıma geçin

Güvenilir taraf olmadan çalışmayan birçok işletme var. Durum buysa, blockchain’i uygulamak ve kullanmak zor olabilir. Blockchain, verilerin değiştirilmesine izin vermediğinden, ağ tabanlı düzenlemelere dayalı olarak yönetmek zorlaşır. Basit bir deyişle, bir blockchain projesi dağıtırken düzenleyicileri dahil etmek gerekir. Bu, en yeni blockchain teknolojisi kullanılırken bile uyumluluğun ve yasaların korunmasını sağlayacaktır.. 

7. Değer değişimi veya sözleşmeye dayalı ilişkileri yönetmek mi istiyorsunuz??

 • Evet ise – o zaman okuyun ve bir sonraki adıma geçin
 • Hayır ise – o zaman bazı blok zinciri çözümleri size bu özelliği sunabilir, ancak ek çalışma gerektirir.

Dahası, işiniz sözleşmeye dayalı ilişkileri veya değer değişimini yönetmekle ilgili değilse, bu durumda blok zincirinin pek kullanımı yoktur. Bu nedenle, iş değerini artırmak ve maliyetleri düşürmek için blok zinciri kullanan bir işletme, dijital varlıklar etrafında dönen işlemleri yönetmeye çalışmalıdır..

8. Paylaşılan yazma erişimine ihtiyacınız var mı?

 • Evet ise – o zaman okuyun ve bir sonraki adıma geçin
 • Hayır ise – o zaman bir blok zincirine ihtiyacınız yok

Şimdi, yazma erişimini paylaşmanız gerekip gerekmediğini kontrol etmeniz gerekiyor mu? Basit bir deyişle, diğer üyelerin blok zincirine yazma erişimi gerektirip gerektirmediğini kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Yaparlarsa, blockchain kullanmamak ve alternatif bir çözüm aramak daha iyidir..

9. Katkıda bulunanlar arasında güven var mı?

 • Evet ise – o zaman bazı blok zinciri çözümleri size bu özelliği sunabilir, ancak ek çalışma gerektirir.

 • Hayır ise – o zaman sonraki adıma geçin

Blockchain, işlemlerin çok az güvenle veya hiç güvenmeden yapılabileceği bir platform sunar. İşletmenin uğraştığı varlıklar zaten güvenilirse, blockchain kullanmanın bir anlamı yoktur.. 

10. Kontrol işlevine sahip olmak istiyor musunuz?

 • Evet ise – o zaman özel / izinli blok zinciri seçmelisiniz

 • Hayır ise – o zaman sonraki adıma geçin

İzin verilen / özel ağ, kontrol işlevi sunar. İzin verilen ağ, dağıtım, katılım ve daha fazlası için kurallar belirlemenize yardımcı olacaktır.! 

11. Herkese açık olmak için blockchain işlemlerine ihtiyacınız var mı?

 • Cevabınız evet ise – o zaman halka açık blockchain çözümlerine gidin

 • Hayır ise, özel blok zincirini seçmelisiniz

Son olarak, işlemlerinizin halka açık olması gerekip gerekmediğini kontrol etmeniz gerekir. İşlemleriniz halka açıksa, halka açık blok zincirini seçin. Değilse, özel blok zinciri sizin için çalışacaktır!

 

Kısacası, aşağıdakilere ihtiyaç duyduğunuzda blockchain kullanmanız gerekir:

 • Dijital ilişkileri yönetin ve güvence altına alın
 • Merkezi olmayan ağın doğru kullanımı
 • Ekosistem tarafları arasında güven eksikliği
 • Aracı artık gerekli değil
 • Birden çok iş ortağı arasında güvenli işlemleri kaydedin
 • Veriler sabit değildir ve doğru şekilde izlemeniz gerekir

Blockchain ne zaman kullanılmaz??

Şimdiye kadar, blockchain’i ne zaman kullanacağınızı sormanız gereken soruları tartıştık. Blockchain’in ne zaman kullanılmaması gerektiği sorusuna dolaylı olarak cevap verdiler. Kafanızın karışmaması için blockchain kullanmamanız gereken senaryoları veya koşulları aşağıda listeleyelim. Bunu yukarıdaki noktaların bir özeti olarak da düşünebilirsiniz..

 • İşlem gizli veriler içeriyorsa blockchain kullanmayın
 • Veri depolamak veya toplamak için harici hizmetleri kullanmanız gerektiğinde
 • İşlem kurallarının sık sık değiştirildiği yerlerde blockchain kullanmayın
 • Çok fazla statik veri depolama olduğunda
 • Hızlı işlemlere ihtiyacınız olduğunda

Sonuç

Bu, bizi ne zaman blockchain kullanıp ne zaman kullanmayacağımızı tartıştığımız makalemizin sonuna götürür. Bu sorular ayrıca bize blok zincirinin ne zaman ana akım haline geleceği konusunda bir ipucu veriyor. Şimdilik, blok zincirinin olgunlaşması için hala çok zamana ihtiyacı olduğu için beklemeliyiz..

Peki bunun hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me