Neden blockchain teknolojisine ihtiyacımız var? Cevap, çevrimiçi verilerin güvenli bir şekilde depolanmasını garanti edebilen çözümlere olan artan ihtiyaçta ve devlet kurumlarını gizlice gözetim altında tutma ihtiyacında yatıyor. Hızlı, güvenli ve uygun fiyatlı para transfer sistemlerine duyulan ihtiyaç, yeni teknolojiye olan ihtiyaca ışık tutmada da uzun bir yol kat etti..

Bu nedenle, insanlar ne olduğu ve neler yapabileceği konusunda net bir fikir edindikçe, blockchain teknolojisiyle ilgili aldatmacanın artmaya devam etmesi bekleniyor..

Blockchain teknolojisi için bir dizi üst düzey kullanım durumu, ekonominin çeşitli sektörlerine değinerek çoktan birleşti. İnsanlar, onlarca yıldır insanları taciz eden sorunları ele almak için çözümler bulmaya çalışırken, araştırmalara ve çok sayıda teste milyonlarca dolar harcanmaktadır..

Sınırlar arasında anında ödemeleri mümkün kılmak için blockchain teknolojisine ihtiyaç duyan tek kurum finans kuruluşları değil. Aşağıda, teknolojinin büyük bir başarıyla kullanılmasının bazı yolları bulunmaktadır..


Blockchain Teknolojisine Neden İhtiyacımız Olduğuna 5 Örnek?

1. Niteliklerin Doğrulanması

İşverenler, özellikle çevrimiçi çalışmalar yoluyla edinilen eğitim kimlik bilgilerinin geçerliliğini doğrulamak için blockchain teknolojisine ihtiyaç duyar. Sahte sertifikaların ve niteliklerin yer fıstığı için karanlık ağdan satın alınabileceği gerçeği, işverenleri mengene sıkıştırmanın yollarını aramaktan başka seçenek bırakmadı..

Doğrulama için neden blockchain Teknolojisine ihtiyacımız var?

Resim Kredisi: NTOK.io

NTOK.io çevrimiçi olarak mükemmel öğretmenler ve öğretmenler olduklarını iddia eden dolandırıcıları tespit etmek için blockchain teknolojisini iyi kullanan bir başlangıçtır. Firma, derecelendirmeleri ve incelemeleri bir blok zincirine kodlayarak, belirli bir öğretmen veya öğretmen hakkında yayınlanan herhangi bir incelemeyi tanımlamayı ve doğrulamayı mümkün kılmıştır..

2. Dijital Oylama

Gelecekte, hükümetler özgür ve adil seçimleri garanti altına almak için blockchain teknolojisine ihtiyaç duyabilir. Teknolojinin güvenli ve anonim oylama sağlamak için güvenilebileceğini kanıtladığı için, blockchain destekli bir sistemde dijital oylama, şu anda üzerinde çalışılan dönüm noktalarından biridir..

İnternet üzerinden dijital oylama, kurcalanmaya açıktır. Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin doğrulanabilir olduğu gerçeği, zaman damgalarına dayalı oyların gerçekliğini doğrulamak için herhangi birinin blockchain’i denetlemesine izin verecektir.

Dijital Oylama İçin Neden Blockchain Teknolojisine İhtiyacımız Var?

ABD’deki Batı Virginia şu anda bir blockchain oylama sistemi Askeri personelin 8 Mayıs ön seçimlerinde iki ilçede pilot sistemi kullanmasına izin verdikten sonra.

Sierra Leone, halihazırda yapılan seçim Oylama istasyonunun% 70’indeki oyların blok zincirine kaydedilmesine izin veren bir blok zinciri sisteminde.

3. Dağıtılmış Depolama

Şu anda, insanlar veri depolama için diğerlerinin yanı sıra Google Drive ve Dropbox tarafından sunulan hizmetlere güveniyorlar. Bu hizmetlerle ilgili sorun, hizmetleri sunan şirketlerin zaman zaman hükümetler tarafından insanların verilerini teslim etmeye zorlanmasıdır..

Bununla birlikte, blockchain destekli depolama hizmetleriyle, insanlar artık hükümetlerin verilerini gizlice izlemesi konusunda endişelenmek zorunda kalmayabilir. Blockchain, verileri yalnızca bir kişinin erişebileceği yüksek şifrelemeli bir ağdaki farklı bilgisayarlarda depolamayı mümkün kılar.

Blockchain destekli dağıtılmış depolama hizmetlerine duyulan ihtiyaç, şimdiden Storj, blockchain destekli bir veri depolama hizmeti.

Neden Blockchain Merkezi Olmayan Depolamaya ihtiyacımız var?

Resim Kredisi: Storj

ClearCenter ve SiaCoin, bir blockchain güvenli ClearShare merkezi olmayan depolama platformu. Çözüm, basit ancak güçlü ve ölçeklenebilir bir merkezi olmayan depolama hizmeti arka ucu sunacak.

4. Fikri Mülkiyet Koruması

En karmaşık ağları bile hedef alan bilgisayar korsanlarının yarattığı tehlikeler göz önüne alındığında, işletmelerin fikri mülkiyetlerini korumak için blockchain teknolojisine ihtiyacı var. IP’lerini dijitalleştiren işletmeler, yaratım ve yenilikler söz konusu olduğunda yatırımlarını koruyabilmelidir..

Değişmez bir teknoloji olan blockchain, fikri mülkiyeti depolamak, kontrol etmek ve doğrulamak için mükemmel bir yer görevi görür. Telif hakkı yasaları insanların çalışmalarını ve yenilikçiliğini korumak için tasarlanmış olsa da, sahipliklerini kanıtlamak için insanların güvenebileceği kesin bir kayıt sistemi bulunmamaktadır..

Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin kullanımıyla, insanların gelecekte kendi kreasyonlarına sahip olduklarını kanıtlamak için kullanacakları sistemlerin geliştirilmesi umudu var..

5. Siber Güvenlik

Çevrimiçi operasyonları olan şirketler ve işletmeler, siber saldırılardan bir adım önde olmak istiyorlarsa, blockchain teknolojisine ihtiyaç duyarlar. Dark web’de bu tür bilgilere yönelik yoğun talep göz önüne alındığında, milyonlarca dolar değerinde veri hırsızlığı yaygın bir fenomen haline geldi..

Blockchain teknolojisi, verileri şeffaf, güvenli ve dirençli bir şekilde kaydetmede etkili olduğunu zaten kanıtladı. Blockchain destekli sistemler, iz bırakmadan girilmesi imkansız olduğundan, yasak bölge haline geldi..

Hacking, işletmelerin karşı karşıya olduğu önemli bir sorun olduğundan, blockchain teknolojisi, hacklenemeyen finansal işlemler için defter sağlamayı vaat ediyor. Teknolojinin değişmez olması gerçeği, bir işlemin her iki tarafının da şeffaf ve sağlam olmasını garanti ettiği için onu siber güvenlik için ideal bir temel haline getirir..

Sonuç

İşletmeler, şirketler ve hatta hükümetler, bilgisayar korsanlarının değerli verilerin peşinde sürekli olarak savunmasız sistemleri takip ettiği bir çağda hayatta kalmak için blockchain teknolojisine ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, insanlar ve işletmeler çıkarlarını korumanın yollarını ararken, Blockchain 2000’lerin başlarında İnternet’in sahip olduğu etkiyi yaratmaya başlıyor..

Daha fazla bilgi edinin, Blockchain İş İhtiyaçlarınız İçin Doğru mu?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me