Muhtemelen sayısız kez duymuşsunuzdur – blockchain teknolojisi eski işlem yöntemlerinin yerini alacak. Peki bu eski yöntemler nelerdir? Bu nedenle, en popüler eski para işlemi yöntemi hakkında daha iyi bir fikir vermeyi planlıyoruz. Muhtemelen adını sayısız kez duymuşsunuzdur, bu SWIFT! Öyleyse, blockchain ve SWIFT tartışması başlasın!

Blockchain vs SWIFT: Eski Bankacılık Sistemi Düşecek mi?

SWIFT nasıl ortaya çıktı?

SWIFT “Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Topluluğu” anlamına gelir. Temel olarak, finansal işlemlerin bilgi alışverişi için dünya çapında bir finansal kuruluşlar ağıdır. Buna tüm bankaların ve finans kurumlarının iletişim ortamı diyebilirsiniz. Ağdaki tüm kullanıcıların iletişim kurmak için kullandıkları bir İşletme Tanımlama Kodu veya SWIFT kodu vardır..

Platform, 1973 yılında Telecommunications adlı Belçikalı şirket tarafından kuruldu. Bugün, bu ağı kullanan bankaların çoğunu, dünya çapında bankadan bankaya para sağlamak ve işlem yapmak için bulacaksınız..


Tüm dünyada 11.000’den fazla finans kuruluşu ağa bağlıdır. SWIFT gururla, ağ içinde her gün yaklaşık 15 milyon mesajın geçtiğini söylüyor. Dolayısıyla, modern bankacılığın büyük ölçüde ağa bağlı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Ama büyük güç büyük sorumluluklar getirir.

Büyük gücün her zaman yozlaştığı bir gerçek var. Son birkaç yılda, ağın bütünlüğü ve şeffaflığı ile ilgili soruları gündeme getiren çok sayıda olay var..

SWIFT Ağında Neyin Yanlış Olduğu?

Sistemde ciddi bir kusur var. Her şeyden önce, tehditlere ve siber saldırılara karşı savunmasızdır. Bazı bilgisayar korsanları Bangladeş merkez bankasını hackleyip 81 Milyon Dolar aldığında dünya finansmanı alarma geçti. Ağa yapılan sayısız saldırıdan sonra, insanlar ağın bütünlüğünü sorgulamaya başladılar..

Saldırganlar neden SWIFT ağını hedefliyor? Hacker topluluğunun sisteme karşı her zaman bir bifteği vardı. SWIFT’in her sıradan insanın parası üzerinde tekel oynadığına inandıkları için sistemi değiştirmek istiyorlar. Bu onların ahlaki mücadelesi ve çok para kazanmanın bir yolu.

Merkezi veri merkezleri, bilgisayar korsanları için de oldukça ilgi çekici hale getiriyor. Biri tek bir veri merkezini çökertebilirse, servet kazanabilirler.

Bir de sürecin yeterince şeffaf olmaması meselesi var. Defter halka açık değil. Yönetim organı her zaman işlerini gizli tutar. Özel bir şirkete çok fazla güç veriyor.

Blockchainler Günü Nasıl Kurtarır??

Blockchain Günü Kurtarın

Blockchain teknolojisi, SWIFT ağının neredeyse tüm olumsuz yönlerini ortadan kaldırıyor. Öncelikle, blockchain teknolojisinin merkezi olmayan bir ağı var. Yani, hiç kimse blok zincirini kendi iyiliği için manipüle etme veya kontrol etme gücüne sahip değildir..

Blockchain ağı merkezi olmadığı için, hiç kimse tüm sistemi hackleyemez. Neden? Bilgisayar korsanları, veritabanı olmadığı için veritabanını bulamayacaklar. Tüm veriler ağın düğümleri arasında dağıtılır.

Aslında Ripple, SWIFT’i bir dinozor gibi gösteren bir şirket. Parayı saniyeler içinde işlem yapabilirsiniz, buna karşılık SWIFT ağının size parayı göndermesi ortalama 5 gün sürmektedir. dalgalanma, 40 yıllık SWIFT’den çok daha hızlı.

Blok zincirlerinde ayrıca, tüm işlemlerin depolandığı ve işin ticaretin nasıl yürüdüğünü görmek için halka açık olduğu dijital, merkezi olmayan ve açık bir defter vardır..

Ripple zaten pek çok sıradan ve genel insanı ima etti. Ripple, piyasalarında kripto para biriminin faydalarından ve daha pratik ve tipik bankacılık sisteminden yararlanabilecek 100’den fazla büyük finans kurumunu bünyesine kattı..

SWIFT, yeni blok zincirlerini alaşağı edebilecek mükemmel canavarı icat etmiş olsa da. Yine de blockchain teknolojisi için büyük bir tehdit değil. Belki de SWIFT’in GPI teknolojisinin bu kadar popüler olmasının nedeni budur. Yani, blockchainler Blockchain vs SWIFT tartışmasında önde..

Sonuç

Şimdi 2018, 40 yıllık teknoloji savaşı çoktan kaybetmiş olmalıydı. Ama öyle görünüyor ki, geleneksel para birimi hala yarışta ve belki de GPI parlak özellikleriyle daha fazla kripto meraklısı topladı SWIFT Ağı, yeni ve mistik kripto para birimlerine kıyasla çok uygulanabilir ve pratik. Bu nedenle, paranızı ve en çok kime güvenebileceğinize harcamadan önce akıllıca seçin – blockchain vs Swift. Seçim senin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me