Yeni İnternetin blok zinciri, ortaya çıkan teknolojinin etrafındaki yutturmaca göz önüne alındığında, uzaklaşmayı reddeden bir tartışmadır. Blockchain’in, insanların yaşama biçimini değiştirmede fazlasıyla yetenekli olduğunu ve yine de çeşitli endüstrilerde devrim yaratabildiğini kanıtladığında, karşılaştırma şaşırtıcı gelmiyor..

Tıpkı internet 2000’li yılların başlarında, Blockchain teknolojisi büyük teknoloji şirketlerinin yanı sıra finans kurumları ve hükümetler arasında ilgi uyandırmaya başladı. İnternetin insanların yaşamları üzerindeki etkisi neredeyse tamamlanmış olsa da, blockchain teknolojisi için aynı şey söylenemez..

Asıl soru kalır, yeni internet blockchain mi? Etki göz önüne alındığında, insanların hayatlarında ve çeşitli sektörlerde yaşıyor?

Blockchain Yeni İnternet: Açıklama ve Amaç


Blockchain Yeni internet, iki teknolojinin neyle ilgili olduğuna ve amaçlarına daha yakından bakıldığında şekilleniyor.

Açıklama ve amaç söz konusu olduğunda, tıpkı internet gibi blockchain, insanların bilgiye konumdan bağımsız olarak erişmeleri için kolay bir yol sağlar. Web sitelerinde paylaşılan herhangi bir bilgi değiştirilebilir olsa da, bir blok zincirine eklenen bilgiler bozulmaz..

İnternet, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlardan oluşan küresel bir ağdır. Ağ, dünyanın her yerindeki elektronik cihazları bağlamak için telefon hatlarına, kablolara, uydulara ve kablosuz bağlantılara dayanır. İnternet, dünyanın her yerinden insanların neredeyse her türlü bilgiye erişmesini ve konumdan bağımsız olarak birbirleriyle iletişim kurmasını mümkün kılar..

Blockchain Teknolojisi Yeni İnternet

Blockchain ise sayısallaştırılmış, merkezi olmayan bir kamu defteridir. Dijital varlıklar için bir yazılım platformu olarak da düşünülebilir. Konumdan bağımsız olarak erişilebilen, kriptografi kullanılarak bağlanmış ve güvenli hale getirilmiş, blok adı verilen, büyüyen bir kayıt listesinden oluşur..

Kullanım ve Kontrol

Blockchain ve internet, finans sektöründe büyük bir kullanım alanı buldu. Bununla birlikte, her teknolojide kimin kontrolün elinde olduğuna gelince, bunların kullanımı farklıdır. Bu durumda blok zinciri, paylaşılan bilgiler söz konusu olduğunda insanlara tam kontrol sağladığından, internetin bir gelişmesi gibi görünmektedir..

Finans sektöründe bankalar çeşitli bankacılık hizmetleri sunmak için interneti kullanır. Örneğin, müşterilerin hesaplara erişmek için kullandığı sunucuları var. Kurumların sunucuya sahip olması ve sunucuları kontrol etmesi, her an müşterinin nerede olduğunu, ATM’lerden hesaplarına eriştiğinde ya da bakiyesini kontrol edip çeşitli işlemleri çevrimiçi olarak gerçekleştirdiklerinde her zaman bildiklerinde oldukları anlamına gelir.

İnternet kullanımıyla bankalar, müşterilerin izni olmadan bir düğmeye dokunarak hesapları dondurabilir veya sunucudaki herhangi bir şeyi değiştirebilir..

Blockchain teknolojisi, hiç kimsenin tamamen kontrol altında olmadığı tamamen farklı bir durum sunar. Blok zincirleri bir dizi sunucu olsa da, hiçbir kişi sunucuların sahibi veya kontrolünde değildir. Bir blockchain üzerinde gerçekleştirilen işlemler nereden geldikleri veya nereye gittikleri izlenemez..

Bankanın aksine, bir blockchain üzerinde gerçekleştirilen işlemlerden veri çıkarmak mümkün değildir. Bir sunucunun kapanması, kesin bilgilere sahip başka birçok sunucu olduğu için, blok zinciri ile çalışan bir ağın işlemlerini hiçbir şekilde etkilemez..

Boyut ve Kapsam

Blockchain yeni internet olsa da, kapsama alanı ve kullanım kapsamı söz konusu olduğunda kat etmesi gereken uzun bir yolu var..

İnternet, boyut ve onu kullanan kişi sayısı söz konusu olduğunda blockchain teknolojisinin üzerinde bir avantaja sahiptir, çünkü kısmen uzun yıllardır çalışmaktadır. İnternet evrenseldir ve 3 milyardan fazla insan ona erişebilir.

Öte yandan Blockchain, yalnızca 2008’de ortaya çıkan niş bir teknolojidir. İnsanların, tüm bunların neyle ilgili olduğu ve neler yapabileceği hakkında daha yeni bir fikir edinmeye başladıkları göz önüne alındığında, sınırlı kapsamını açıklıyor..

İnternetin yaygın olarak benimsenmesi, www gibi teknolojiler sayesinde kullanımının kolay olmasıyla ilgilidir. Öte yandan, blockchain, hala evrensel dostu bir arayüz olarak geliştiği için kısmen insanların yaşamlarında bir yer edinmiş değil..

Blockchain Yeni İnternet: Sonuç

Yeni İnternetin blok zinciri, insanların yaşam tarzlarını etkilemeye devam ettikçe ikilinin zevk aldığı benzerlikler göz önüne alındığında buhar toplamaya devam etmesi gereken bir karşılaştırmadır. Blockchain teknolojisinin hiçbir şekilde interneti yok etmesi beklenmiyor, bunun yerine insanların çevrimiçi olarak çeşitli işlemleri yapmasını kolaylaştırmak için iltifat etmesi bekleniyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me