Finans sektöründe Crypto ve CBDC tartışması hakkında bir dizi soru var. Bu soruları kripto para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri karşılaştırması ile cevaplayalım.

Merkez bankası dijital para birimleri şu anda küresel finans ekosistemindeki en devrimci müdahalelerden biridir. CBDC’ler çok sayıda medyanın yanı sıra finansal hizmetler endüstrisinin de dikkatini çekiyor. Çin Halk Bankası, şu anda dolaşımda olan nakit paranın yeni dijital para birimiyle değiştirileceğini duyurdu. Benzer şekilde, Avrupa Merkez Bankası’nın CBDC’yi finansal ekosistemlerine entegre etmek için birçok önerisi vardır..

Aynı zamanda, Banque de France’dan dijital para birimini uygulama olanaklarını araştırmak için teklif talebi, CBDC’lerin popülerliğini de gösteriyor. Bu nedenle, birçok merkez bankası, Crypto ve CBDC tartışması ve bunun daha geniş finansal manzara üzerindeki etkileri ile karıştırılıyor. Aşağıdaki tartışma, kripto para birimleri ile merkez bankası dijital para birimleri karşılaştırması için bir açıklama bulmaya çalışıyor.

Şimdi kayıt:Merkez Bankası Dijital Para Birimi Masterclass


Mevcut Kripto Para Birimlerinin Durumu ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Blok zinciri tabanlı CBDC ve diğer kripto para birimleri arasındaki karşılaştırmaya doğrudan dalmadan önce, mevcut durum üzerine düşünelim. Merkez bankaları şu anda önce merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) serbest bırakmak için yoğun bir rekabet içindedir. Hepsinden önemlisi, COVID-19 salgınının ve ilgili zorlukların küresel ekonomi üzerindeki etkisini dikkate almak mantıklıdır..

Çin, kendi dijital para birimini, yani dijital bir Yuan’ı başlatmak için agresif girişimlerle merkez bankası dijital para birimleri açısından oldukça aktif bir duruş aldı. Aynı zamanda, Avrupa Merkez Bankası ve Merkez Bankası, CBDC’nin uygulanmasının olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendirmek için araştırma işbirlikleri yapmaktadır. Öyleyse, kripto ve CBDC karşılaştırması tartışmaya nereden geliyor??

Nitekim, kripto para piyasasının hızlı olgunlaşması, merkez bankalarının dijital para birimlerini egemen destekli dijital para birimlerini tanıtma motivasyonunda önemli bir faktör olmuştur. Şu anda Ethereum, kullanılmayan bir temel katman blok zinciri olarak var olmak yerine tamamen yeni bir merkezi olmayan finans ortamını barındıran uygulamalar buldu..

Ek olarak, kripto para birimleri ile merkez bankası dijital para birimleri, yani Bitcoin hakkındaki tartışmalarda en yaygın söz, bir kabarcık pompası ve boşaltma şemasının kimliğinin çok ötesine geçti. Kripto para biriminde öncü olan Bitcoin, şu anda çok çeşitli perakende kullanım durumlarında kullanılmaktadır. Hepsinden önemlisi, Bitcoin uygulamaları kurumsal bir koruma olarak buldu ve böylece modern finansal ekosistemdeki önemini belirledi..

Kripto para birimlerinin olgunluğu ivme kazanmaya devam etse de, merkez bankaları Facebook’un kendi kripto para birimlerini, yani Libra’yı duyurmasında gerçek bir tehdit tespit etti. Merkez bankaları, tüm dünyada benimsenme oranının yalnızca% 5’i ile ciddi bir sorun olmasa da kesinlikle Bitcoin’i bir tehdit olarak gördü..

Aksine, kripto vs CBDC tartışması, Facebook’un finans dünyasına gelişiyle birlikte öne çıkıyor. Zaten 2 milyardan fazla mevcut bir kullanıcı tabanıyla, Facebook’un Libra’sı istisnai ölçüde daha yüksek benimsenebilir. Daha sonra, Libra’nın tanıtımı, dünya çapında parasal manzarada müthiş değişimler getirebilir..

Temel Çatışma

Bu nedenle, kripto para birimleri ile merkez bankası dijital para birimlerinin karşılaştırılması, merkez bankaları için makul bir öneri gibi görünüyor. Genel halk, küresel bir finansal ekosistemde ortaya çıkan iki atılım arasındaki farkları da belirlemeye çalışabilir. Kripto para birimleri ve CBDC’ler arasındaki karşılaştırmada en çarpıcı yön, felsefi farkla ilgilidir..

CBDC ile ilgili temel hususlar aslında kripto para birimleri felsefesiyle çelişiyor. Merkez bankaları üzerinde geleneksel kontrollerden kaçınmak için Bitcoin’in ortaya çıktığına dikkat etmek önemlidir. Bitcoin, kripto para birimlerinin 2008 küresel finansal krizine yanıt olarak Federal Rezerv ile ilgili para politikasını düşürme üzerindeki etkisini gösterdi..

Ek olarak, Bitcoin ve kripto para birimleri, bankalardan kaçmak ve nakit harcama gücünü kaybetmeye karşı korunmak için bir yaklaşım sunmayı amaçlıyor. Dolayısıyla, CBDC’nin kripto para birimlerinde kısıtlanan en önemli unsur olan merkez bankalarının kontrolüne nasıl dönüştüğünü not edebilirsiniz. CBDC, küresel bankacılık sisteminin oligopolisini korumayı hedeflerken, kripto para birimleri finansal sistemleri demokratikleştirmeye odaklanıyor.

Dijital Varlıklar ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) ile ilgili isteğe bağlı sanal konferansı şimdi izleyin!

CBDC’yi Kripto Para Birimi Olarak Düşünmeyin!

Artık kripto ve CBDC çatışmasının temel ilkesini bildiğinize göre, CBDC’lerle ilgili kayda değer bir şüpheyi açıklığa kavuşturmak mantıklı. Merkez bankası dijital para birimleri genellikle kripto para birimlerinin diğer varyantları olarak kabul edilir. Yukarıda belirtildiği gibi, merkez bankası dijital para birimleri, her CBDC işleminin merkezinde merkez bankalarına sahiptir. CBDC’ler, jeton veya hesap tabanlı varyantlarda kullanılabilir.

CBDC’lerin token olarak kullanılması durumunda, token doğrudan ilgili merkez bankasına gider. CBDC temelde ek bir ödeme mekanizması olarak hizmet edecektir. Kripto para birimleri ile merkez bankası dijital para birimleri karşılaştırmasında sıkça ortaya çıkan bir başka tema da CBDC’nin sınıflandırılmasıdır. Tıpkı ilk günlerdeki Bitcoin gibi, CBDC de küresel finans ortamındaki yaşam süresiyle ilgili birçok varsayıma tabidir..

Pek çok insan, CBDC’nin nakit benzeri likidite ile mi yoksa on yıllık bir ömürle mi hemen kullanılabilir olacağını merak ediyor. Bu sorular cevapsız kalsa da, bankalar CBDC’yi alternatif bir ödeme planı olarak algılamalıdır. En önemlisi, CBDC’lerin kripto para birimleri olmadığını bilmek önemlidir..

Blockchain tabanlı CBDC’ler ve Kripto para birimleri arasındaki farklar: Kripto ve CBDC

Okuyucular, CBDC’lerin kripto para birimlerine benzer olmadığı konusunda netlik kazanmış olmalı. Bununla birlikte, blockchain CBDC’lere girerse ne olur? Yeni blok zinciri tabanlı CBDC’ler, kripto para birimlerinin yanı sıra manşetlerde de yer alıyor. Blockchain tabanlı CBDC’ler ve Bitcoin ve stablecoins gibi diğer kriptolar topluca varlık destekli kripto varlıkları olarak adlandırılır ve çok kafa karıştırıcı önermeler sunar..

Bu nedenle, kripto para birimleri ile merkez bankası dijital para birimleri arasındaki karşılaştırmanın blok zinciri ile karşılaştırmasını anlamak, daha geniş bir benimseme sağlamak için önemlidir. Merkez bankalarının kontrolü nedeniyle CBDC’ler olumsuz bir ışık altında boyanırken, kripto para birimlerinin de bazı aksaklıkları var..

Kripto para birimlerinin modern finansal piyasalarda ve ilgili işlemlerde devrim yaratma yeteneklerine dair hiç şüphe yok. Öte yandan, fiyat oynaklığı, kripto para birimlerinin daha geniş bir şekilde benimsenmesini ve kullanımını kısıtlayan önemli bir endişedir. Bu nedenle, blok zinciri ve kripto varlık topluluğu, dış varlıkların desteğiyle sunulan yeni seçenekler ve alternatiflerle sürekli olarak gelişti..

İşletmeler ve merkez bankalarının dikkatlerini blockchain tabanlı CBDC’ler ve kripto para birimleri arasındaki karşılaştırmaya odaklamak için geçerli nedenleri vardır. Dahası, bireyler sürekli genişleyen varlık destekli kripto alanı hakkındaki anlayışlarını da güncelleyebilirler. Blockchain tabanlı CBDC’ler ile diğer kripto para birimleri arasındaki farkları düşünmeye başlayalım..

Ayrıca Oku:Toptan ve Perakende Merkez Bankası Dijital Para Birimi

  • Özel Para ve Devlet Destekli Para

Kripto ile CBDC karşılaştırmasındaki ilk farklılıklardan biri, stabilcoinler gibi kripto para birimlerinin doğasına işaret ediyor. En temel anlamda, merkez bankası dijital para birimleri, özel paranın belirli varyantlarıdır. Bazı insanlar, stabilcoinler ve harici varlıklar arasındaki bağlantı hakkında tartışabilir. Bununla birlikte, stabilcoin gibi kripto para birimleri, devlet tarafından verilen para birimi ile özel para arasındaki mevcut tartışma durumunun net bir temsilini sunar..

Stabilcoin’in bire bir bazda USD gibi itibari para birimine sabitlenmesi de kripto para birimleri için uygun bir faktördür. Öte yandan, bir devlet kurumu yerine özel bir kuruluş veya kuruluş, stabilcoin ve diğer kripto para birimlerini yayınlar. Blockchain tabanlı CBDC’ler, kripto para birimlerinin bu yönüyle merkez bankası dijital para birimleri karşılaştırmasına karşı bir üstünlük kazanıyor..

CBDC’ler, fiat para birimlerini ihraç etmek için mevcut süreçleri blockchain teknolojisi ile birleştirmek için esnek bir platform sundu. Temel olarak, CBDC’leri mevcut fiat alternatiflerine göre bir gelişme olarak düşünebilirsiniz. Aksine, stabilcoin gibi kripto para birimleri, aslında özel olarak çıkarılan paranın rakip bir çeşididir..

Bu bağlamla ilgili olarak, kripto para birimlerinin evrimini, blockchain tabanlı CBDC’lerin gelişimini anlamada önemli bir faktör olarak değerlendirmek önemlidir. Kripto para birimlerinin Bitcoin gibi merkezi olmayan alternatiflerden stabilcoinlere ve ardından CBDC’lere doğru doğal gelişimi, blockchain teknolojisinin maksimum faydalarını yakalamada destek olabilir..

  • Değişim Değeri

Kripto para birimleri ile merkez bankası dijital para birimleri arasındaki ikinci karşılaştırma noktası ayrıntılarla ilgilidir. Birçok insan, stabilcoinler ile ilgili önemli bir yanlış kanıya sahip. Stabilcoinler arasındaki tüm seçeneklerin aynı modelde çalıştığını varsayarlar. Teknik karmaşıklıklara dalmadan, stabilcoinlerle işlevselliklerin kullanılması ve takas edilmesindeki farklılıklar öngörülebilir..

Bu tür aksaklıklar, stabilcoinlerin güvenilir ve tanınmış bir değişim aracı olarak benimsenme olasılığını kısıtlayabilir. Kripto para birimleriyle gelen sorunları anlamak için altınla desteklenen stabilcoin örneğini ele alın. Sabit paraları fiziksel altın paralar veya külçe ile değiştirmeli misiniz? Veya, altın takası yatırım fonu veya ETF gibi belirli bir temsil türü için stabilcoinleri değiş tokuş edebilir misiniz? Bu sorular, kripto para birimlerinin kullanılabilirliği ile ilgili kayda değer şüpheler sunuyor..

Kripto ve CBDC karşılaştırmasındaki diğer oyuncu, yani CBDC, şu anda aktif olan fiat para biriminin doğrudan bir temsilini sunar. CBDC’nin temel emsalleri, tıpkı para birimi limitleri gibi CBDC’nin işlenmesi, yönetilmesi ve muhasebeleştirilmesi gerektiğini ifade eder. Bununla birlikte, birçok blok zinciri tabanlı CBDC projesi şu anda dünya çapında devam etmektedir. Bu nedenle, dünya çapındaki farklı CBDC’lerin operasyonlarındaki tekdüzeliği tahmin etmek çok yakında..

Şimdi kayıt:Ücretsiz Enterprise Blockchain Temelleri Eğitim Kursu

  • Temel Hedeflerdeki Fark

Kripto para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri tartışması, daha büyük finansal ekosistem için başka bir önemli etkiye sahiptir. Blockchain tabanlı CBDC’lerin ve diğer kripto para birimlerinin altında yatan hedeflerin basit bir karşılaştırması da farklılıklarını net bir şekilde açıklayabilir. Stablecoinler kesinlikle fiat para biriminin evrimini şekillendirebilecek devrim niteliğindeki müdahalelerden biridir..

Bununla birlikte, stablecoinlerin tasarımı temelde fiat para birimi seçenekleri için bir alternatif sunuyor. Bitcoin, fiyat oynaklığı nedeniyle sık sık manşetlerde önemli bir yer alabilir. Aksine, insanlar Bitcoin’i bir enflasyon koruması veya para birimindeki devalüasyona karşı belirli bir koruma önlemi olarak kabul ediyor. Blok zinciri ve kripto varlıklarının stabilcoinlere entegrasyonu, genellikle merkezi olmayan kripto ile benzerliklere yol açabilir..

Kripto vs CBDC karşılaştırması, burada CBDC’lerin fiat para biriminin doğrudan bir temsili olduğunu önerecektir. Blockchain tabanlı CBDC’ler, fiat para biriminin yerine mevcut alternatiflerde aynı tuzaklarla gelecek. Bu durumda, Bitcoin’in asıl hedefinden tam bir sapma fark edilebilir. Merkezi olmayan ve dağıtılmış bir para biçimi sunmak yerine, blok zinciri tabanlı CBDC’ler, merkezi kontrole sahip kripto görevi görür. Aksine, bu özel varsayım muhtemelen blockchain tabanlı CBDC’lerin toplu kullanımını teşvik edecektir..

  • Veri Gizliliği ve Güvenliği

Kripto para birimleri ile merkez bankası dijital para birimleri tartışmasında bir başka karşılaştırma noktası da finansal bağımsızlık ve gizliliktir. Kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında, bir CBDC muhtemelen gizliliği ve verileri daha az vurgulayacaktır. Kripto alanı, şüphesiz eşler arası bir modelle bağımsızdır, merkez bankaları ise belirli düzenlemelere mecburdur..

Kripto para birimleriyle eşler arası ayar, kullanıcıların paylaşmak istedikleri veri miktarına ve türüne karar vermelerini sağlar. Aksine, CBDC ile yapılan işlemler, vergi daireleri veya düzenleyici makamlarla otomatik olarak büyük miktarda veri toplayacaktır. Birçok kişi yasal faaliyetlere dikkat çekerek blockchain tabanlı CBDC’leri tercih eder..

Yasadışı bir şey yapmadığınız sürece, blockchain tabanlı CBDC’leri kullanma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bununla birlikte, kriptoda mahremiyete karşı CBDC tartışmasına odaklanmanın nedenleri sadece suç faaliyeti ile ilgili değildir. Gizlilik, şüphesiz, yasalara uyan vatandaşların kötü niyetli ajanlara karşı koruma önlemleri almaları için dikkate değer bir gerekliliktir..

Veri gizliliğinden bahsederken, kripto para birimlerinde güvenlik konusunu merkez bankası dijital para birimleri karşılaştırmasına getirmek mantıklıdır. Güvenlik, işlemlerin ve bilgilerin güvenliğinde her yönden etkili olduğu kanıtlandığı için kripto para birimleri için önemli bir endişe değildir..

Öte yandan, blok zinciri tabanlı CBDC’ler, blok zincirlerindeki aksaklıklar ve borsa güvenliği gibi sorunların üstesinden gelemedi. Dahası, blok zinciri tabanlı CBDC’ler, kendi kendine gözetim ve siber saldırılar için daha geniş bir yüzeyle ilgili sorunlar yaşarlar. CBDC’lerle merkezi başarısızlık noktaları, bilgisayar korsanlarının devlet kurumlarına ve ülkelere saldırmaları için daha fazla fırsat sağlayabilir.

Şimdi Oku:Yeni Başlayanlar İçin DeFi Rehberi

Sonuç olarak

Bu nedenle, Crypto vs CBDC tartışmasının başından beri yanlış yönde ilerlediği açıktır. Blockchain tabanlı CBDC’leri, daha iyi bir güven unsuru sunarken, gelişmiş kripto para birimleri olarak düşünebiliriz. Bir merkez bankasının desteği ve devlet destekli para birimi ile benzer işlevselliğin güvencesi, blockchain tabanlı CBDC’leri çekici kılıyor.

Bununla birlikte, diğer kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında, CBDC’lerde görülen aksaklıkları dikkate almak da önemlidir. Şimdiye kadar, blok zinciri tabanlı CBDC’ler, bankaların merkezi kontrolü ile veri gizliliği ve güvenliği açısından geride kaldı. Aksine, CBDC’leri güçlendirmek için blockchain ve kripto topluluğunda yeni gelişmeler beklemek mantıklı. CBDC Kursuna şimdi kaydolun ve daha fazlasını öğrenin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me