Blockchain platformları, blockchain teknolojisini işletmelerin kullanımına sunmak için hayati öneme sahiptir. Gerçekte, bu blok zinciri platformları aslında çok fazla zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. Ama bunu nasıl yapıyorlar?

Peki, blockchain çözümünüz üzerinde çalışacaksanız ve platformu sıfırdan yapmanız gerekiyorsa, şüphesiz çok zaman alacaktır, değil mi? Ancak bu platformların yardımıyla artık kendi ihtiyaçlarınız için bir üssünüz olabilir..

Bu platformların çoğu özelleştirme sunar ve bunu, özelliklerinizi platforma eklemek için yapabilirsiniz. Bu nedenle, uzun vadede, blockchain platformları listesindeki tüm platformlar size çok para ve zaman kazandıracak.

Bu nedenle, istediğiniz platformu bulmanıza yardımcı olmak için bir blockchain platformları listesi hazırladım. Dahası, tüm platformları ele aldığımda bir blok zinciri platformları karşılaştırması da alacaksınız. Ancak her şeyden önce, blockchain platformunun ne olduğunu kısaca açıklayacağım.

Öyleyse başlayalım!


 

Contents

Blockchain Platformu Nedir?

Her şeyden önce, aklınızdaki en temel sorulardan biriyle başlayalım – “blockchain platformu nedir?” Tipik olarak, blok zinciri platformları, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olan dağıtılmış yapılandırılmış platformlardır..

Dahası, bu platformlar hem izinsiz hem de izinli olabilir. Piyasadaki birkaç popüler olanlardan bazıları Hyperledger, Corda, Ethereum, vb.

Hepsinde kendi kişisel blok zinciri çözümlerinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz blok zinciri platformları vardır..

Ayrıca, çeşitli endüstriler için birçok farklı platform türü vardır. Hepsinin de farklı çıktıları var. Şirketiniz ve sektörünüz için en uygun olanı seçtiğinizden emin olun..

Hayır, blockchain platformunun ne olduğunu biliyorsunuz. En iyi platformu bulmanıza yardımcı olmak için göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerin bir listesini hazırladım.

Öyleyse, bunların ne olduğuna bakalım.

 

Mükemmel Blok Zinciri Platformu Nasıl Seçilir?

Şirketiniz için bir platform seçerken uymanız gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler kritiktir çünkü o zaman blockchain platformlarının bir karşılaştırmasını yapabilir ve her bir segmentte nasıl performans gösterdiklerini görebilirsiniz..

Bu kesinlikle hangisini alacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Neyse, tüm kriterleri tek tek kontrol edelim.

 

Platform Tamamen Geliştirilmiş mi Yoksa Hala Geliştirme Aşamasında mı??

Mükemmel blockchain platformunu seçmek söz konusu olduğunda bu büyük bir sorundur. Neden olsa? Pekala, çünkü hala geliştirilmekte olan bir platform seçerseniz, size istediğiniz tam potansiyeli sunmayacaktır..

Ayrıca, kullanımdan kaldırılan bir platformu kullanmak istememeniz de başka bir şeydir. Dolayısıyla, geliştiriciler güncelleme eklemeyi veya hataları düzeltmeyi bıraktıysa, bu platform zahmetlidir..

Bu nedenle, platformun hangi aşamada olduğunu kontrol etmelisiniz. Bunun için GitHub’ı veya resmi web sitelerini vb. Kullanabilirsiniz. Temel olarak, seçtiğiniz platformun tamamen geliştirildiğinden, birçok kez test edildiğinden ve kullanıma hazır olduğundan emin olun..

 

Ne Tür Blockchain’e İhtiyacınız Var??

Sorun, ihtiyaç duyacağınız blok zinciri türünün yalnızca çözümünüze bağlı olmasıdır. Listenizde birkaç blok zinciri çözümünüz olabilir ve bunların çalışması için farklı blok zinciri türleri gerekebilir..

Ancak ne tür bir blok zincirine ihtiyacınız olduğunu bilmeden önce, bu türleri en baştan öğrenmelisiniz. Bu nedenle, kavramları daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir blok zinciri kursu almaya çalışın..

Size yardımcı olmak için, söz konusu konuyla ilgili en iyi ve en iyi bilgileri sunan birçok blok zinciri kursumuz var..

Her neyse, özel, genel veya federe platformların sizin için uygun olup olmadığını anladıktan sonra, favorilerinizi filtreleyebilirsiniz..

 

Platform Hangi Programlama Dillerini Destekler?

Evet, çözümünüz için mükemmel platformu seçme söz konusu olduğunda programlama dilleri önemlidir. Blockchain yeni bir teknoloji olduğundan, diğer birçok modern programlama dili tanıtılmaktadır..

Ve bu nedenle, o dilde yetkinliğe sahip mükemmel geliştirme ekibini bulmak zor olabilir. Ayrıca, çoğu durumda, mevcut eski ağlarınıza entegre etmek istiyorsanız, farklı programlama dilleri bir tehdit oluşturabilir..

Bu nedenle, platformun ne tür bir programlama dilini desteklediğini veya bu platformu kullanmak için ne tür bir SDK’ya ihtiyacınız olacağını bildiğinizden emin olun..

Ekibinizin neler yapabileceğini anladıktan sonra, buna göre platformu seçebilirsiniz..

 

Platform Popüler mi?

Platformun popülaritesi de çok önemlidir. Her durumda, piyasada birçok blockchain teknoloji platformu var. Ancak hepsi bir kurumsal çözüm çıktısını elde etmek için tam potansiyele sahip değil.

Aslında, artan blok zinciri platformları oldukça yorucu. Artık herkes platformun kalitesini dikkate almadan kendileri için bir tane oluşturmaya çalışıyor.

Kurumsal kullanım durumları için, güvenilir ve ünlü bir markadan gelen bir platforma ihtiyacınız olacak. Dahası, platformun şirketinizin tüm bilgilerini tam olarak koruyabildiğinden emin olmalısınız..

Bu nedenle, her zaman piyasada şu anda popüler olan platformları seçtiğinizden ve diğer insanların onu zaten kullandığından emin olun. Dahası, geliştirici ekibinin de arkasında bir itibara sahip olduğundan emin olun..

 

Platform Ne Tür Bir Konsensüs Yöntemi Kullanıyor??

Platformun ne tür bir uzlaşma protokolü kullandığını veya desteklediğini bilmiyorsanız, bir platform kullanmak oldukça zor olabilir. Gerçekte, bir blok zinciri platformu, Hyperledger Fabric, Sawtooth vb. Gibi birden fazla fikir birliği yöntemini destekleyebilir..

Dahası, bu tür bir platform modüler bir yapıya sahiptir ve en iyi blockchain platformları daha fazla özelleştirilebilirlik sunar..

Unutmayın ki bazı fikir birliği protokolleri güce açtır, bu yüzden çok fazla kaynak kullanabilirler. Ayrıca, bir BFT fikir birliği algoritması için gitmek buradaki en iyi senaryodur. Mutabakat protokolleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bunun için blok zinciri kurslarımıza göz attığınızdan emin olun..

 

Platform Akıllı Sözleşme Özelliği Sunuyor mu?

Her bir blok zinciri platformu akıllı bir sözleşme özelliği sunmaz. Sorun şu ki, çözümünüzün ilk etapta gerçekten akıllı sözleşmelere ihtiyacı var mı? Gerçekte, akıllı sözleşmelerin kullanımı bir kurumsal ortamda son derece yararlıdır çünkü birçok sözleşmeyi otomatikleştirir..

Ayrıca, bu özelliğin faydası çok büyük ve ihtiyacınız olmasa bile çözümünüze eklemek isteyip istemediğinizi anlayabiliyorum. Ancak kaynakları herhangi bir faydası olmadan kullanacaktır..

Bu nedenle, özelliğe gerçekten ihtiyacınız varsa, onu sunan bir platform seçtiğinizden emin olun. Aynı zamanda çok karmaşık bir özelliktir, bu nedenle tüm platformlar bunu benzer veya verimli bir tonda başaramaz..

Bunu anlamak için blockchain platformları karşılaştırma tablomuzu da kullanabilirsiniz..

 

Blockchain Çözümünüzün Ölçeklenebilirliğe İhtiyacı Var mı? Öyleyse, Ne Kadar?

Konu blockchain olduğunda ölçeklenebilirlik çok büyük bir sorundur. Gerçekte, halka açık blok zinciri, dosyalanmalarında çok geride görünüyor. Gerçekte, herkese açık olduklarından, çok fazla kaynak kullanır ve sistemi büyük ölçüde yavaşlatır..

Bu nedenle ölçeklenebilir olmaktan çok uzaktırlar. Ölçeklenebilirlik aramıyorsanız, halka açık bir blockchain kullanmak da yardımcı olabilir..

Gerçekten ihtiyacınız varsa, ölçeklemesi kolay bir platform seçtiğinizden emin olun. Örneğin, birçok özel veya birleşik platform ölçeklenebilir, ancak düzeyi çok farklılık gösteriyor gibi görünüyor..

Çözümünüzü bir kez daha gözden geçirin ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir platform seçtiğinizden emin olun..

 

8 En İyi Blockchain Platformları

Şimdi, blok zinciri yolculuğunuzda size yardımcı olmak için, dağıtılmış defter çözümlerinizde kullandığınız en iyi 8 platformu seçtim. Öyleyse, bunların ne olduğuna bakalım,?

Ethereum

Defter Tipi: İzinsiz

Konsensüs Algoritması: İşin Kanıtı

Akıllı Sözleşme: Evet

 

Ethereum, listemizdeki açık kaynaklı blockchain platformlarından biridir. Açıkçası şu anda piyasadaki en iyi blockchain platformlarından biri. İzinsiz olmasına ve kesinlikle kendi sorunlarıyla birlikte gelmesine rağmen, Ethereum yine de çok uzun bir süre galip gelmeyi başarıyor..

Ethereum 2015 yılında yayına girdi ve o zamandan beri büyük bir popülerlik kazandı. Yerel kripto para birimi, Ether ve Gas ile birlikte gelir. Açıkçası, bu platformda herkes fikir birliği sürecine katılabilir ve katılabilir..

Dolayısıyla, blockchain çözümünüz gerçekten açık bir ortama ihtiyaç duyuyorsa, Ethereum’a gitmek en iyi bahis olabilir.

Ayrıca, bu platform aslında güce aç bir fikir birliği olan Proof of Work’te çalışıyor. Dahası, herhangi bir özel işlem seçeneği sunmaz.

Ancak, işletmeniz için Ethereum ile gerçekten ilgileniyorsanız, onların özel versiyonunu da kullanabilirsiniz. Ethereum Enterprise Alliance, Ethereum’un bu özel sürümünden sorumludur..

Gerçekte, bu sürüm, karma ek gizlilikle birlikte halka açık blok zincirinin tüm avantajlarıyla birlikte gelir. Ayrıca, herkese açık sürümle birlikte büyüyecek ve bunun tersi de geçerli olacak.

Bu platformun en iyi yanı, size nihai çıktıyı vermek için hem özel hem de kamu teknolojisini birleştirmesidir..

Saniyede işlem kriterlerinde hala biraz geride kalsa da.

 

Hyperledger Kumaş

Defter Tipi: İzin Verildi

Konsensüs Algoritması: Solo, Kafka, Raft

Akıllı Sözleşme: Evet

 

Hyperledger Fabric, sektörü temelli değiştirmek için burada. Gerçekte, şu anda piyasadaki en iyi blockchain platformlarından biridir. Ayrıca, sahip olduğumuz açık kaynak blok zinciri platformları listesinde harika bir tanesidir. Böylece koduna ücretsiz olarak erişmeyi bekleyebilirsiniz ve bunun için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.

Kumaş, Ethereum’dan sonra 2015 yılında geldi ve Hyperledger Projesi’nin ürünü. Hyperledger, aslında herkesin erişebilmesi için blok zinciri geliştirdikleri bir şemsiye proje veya konsorsiyumdur..

İzin verilen ve her tür sektöre uygun bir blockchain platformuyla ilgileniyorsanız, Fabric gerçekten harika bir seçimdir..

Her neyse, Hyperledger Fabric, modüler bir yapıya sahip güçlü bir mimari modelle birlikte geliyor. Bu, her türlü özelliği takıp kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, son derece özelleştirilebilir.

Dahası, bir anlaşmaya varmak için daha az güç tüketen bir fikir birliği algoritması kullanır. Ayrıca, ölçeklenebilirlik sunar ve platformda çok sayıda katılımcı olduğunda yavaşlamaz.

Gerçekte, akıllı sözleşmeler sunar, ancak burada zincir kodu olarak adlandırılır.

 

Hyperledger Testere Dişi

Defter Tipi: İzinli / İzinsiz

Konsensüs Algoritması: PBFT, PoET, Raft

Akıllı Sözleşme: Evet

 

Hyperledger Sawtooth, açık kaynaklı blok zinciri platformları listemize bir başka harika eklemedir. Gerçekte, aynı zamanda başka bir Linux Vakfı yapımıdır ve Intel buna büyük katkı sağlamıştır. Bunu kullanmak tamamen ücretsizdir ve kodları doğrudan GitHub’dan alabilirsiniz..

Ayrıca, geliştiriciler mimariyi bu şekilde tasarladıkları için bu platformu her türlü sektörde kullanabilirsiniz. Gerçekte, bu platform aynı zamanda son derece özelleştirilebilir.

Aslında, modüler olan ve dağıtılmış muhasebe teknolojilerini dağıtmak, oluşturmak ve yürütmek için tasarlanmış kurumsal sınıf bir platformdur..

Merak ediyor olmalısınız – Testere dişi ve Kumaş arasındaki temel fark nedir?

Aslında, farklı oldukları yerdeki defterin türü. Fabric, tamamen izin verilen bir platformdur; Öte yandan, Sawtooth’u hem izinli hem de izinsiz olarak kullanabilirsiniz. Dahası, başka faktörler de var ve bunları daha sonra blockchain platformları karşılaştırma tablosunda görebilirsiniz..

Entegre edilmesi gerçekten kolay bir platform istiyorsanız, o zaman Sawtooth’a gitmelisiniz. Ayrıca, Sawtooth’un bir başka harika özelliği, Raft’tan çok daha gelişmiş olan, Geçen Zamanın Kanıtı adlı farklı bir algoritma kullanmasıdır..

 

Hyperledger Iroha

Defter Tipi: İzin Verildi

Konsensüs Algoritması: YAC (Yet Another Consensus) Algoritması

Akıllı Sözleşme: Evet, ancak önceden tanımlanmış

 

Hyperledger Iroha aynı zamanda oldukça popüler bir blockchain platformudur. Aynı zamanda iyi bir değer sunan açık kaynaklı blockchain platformlarından biridir. Gerçekte, Iroha’nın kullanımı oldukça kolaydır ve bu şekilde tasarlanmıştır..

Diğer platformları kontrol etmenin veya öğrenmenin zor olduğunu düşünüyorsanız, buna göz atabilirsiniz. Gerçekte, esas olarak kurumsal şirketlerin üstüne güvenli, güvenilir ve hızlı uygulamalar oluşturmalarına yardımcı olmak içindir..

Her neyse, temel yapı oldukça basit ve açıkçası modüler. Yet Another Consensus (YAC) algoritması adı verilen tamamen farklı bir fikir birliği algoritması kullanır. Gerçekte, bu protokol son derece hızlı ve güvenlidir.

Ancak akıllı sözleşmeler açısından küçük bir sınırlaması var. Özellik gibi akıllı sözleşmeler sunar, ancak tamamen özelleştirilebilir olanlar yerine önceden tanımlanmış sözleşme şablonlarıyla birlikte gelir..

Yani yine de kullanabilirsiniz, ancak istediğiniz gibi özelleştiremezsiniz.

Ancak genel olarak, bu iyi bir platform ve birçok şirket bunu zaten kullanıyor.

 

Dalgalanma

Defter Tipi: İzin Verildi

Mutabakat Algoritması: Olasılıksal Oylama

Akıllı Sözleşme: Hayır

 

Ripple, blockchain platformları listemize harika bir ektir. Ripple, yolculuğuna 2012’de başladı, ancak daha sonra Opencoin olarak adlandırıldı. Her neyse, 2015’in sonlarında, nihayet adını Ripple olarak değiştirdiler. Gerçekte, Ripple esas olarak finans şirketleri için uygundur.

Nitekim aslında tüm bankaları, şirketleri, ödeme sağlayıcılarını ve varlık borsalarını aynı ağ altında birbirine bağlamak istiyorlardı..

Her neyse, Ripple küresel bir ücretsiz işlem platformu olan RippleNet’i sunuyor. Dünyanın her yerinde, her zaman ödeme yapmak için bu platformu kullanabilirsiniz. Dahası, şu anda bankacılığa bakışımızı gerçekten değiştiriyor.

İşleminizi Ripple’da işleme koymanın ne kadar süreceğini biliyor musunuz? Sadece 4 saniye! Ripple’ı kullanarak yeni pazarlara erişebilir, daha fazla müşteri edinebilir, daha fazla güvenliğe sahip olabilir ve bir mikro ödeme sistemine sahip olabilirsiniz..

Her neyse, finansal bir çözüm üzerinde çalışan bir kurumsal şirket iseniz, kesinlikle kontrol etmelisiniz..

 

Yetersayı

Defter Tipi: İzin Verildi

Mutabakat Algoritması: Raft, İstanbul Bizans Fay Toleransı

Akıllı Sözleşme: Evet

 

Quorum, bu 8 en iyi blockchain platformu listesindeki bir başka harika platformdur. Gerçekte, Quorum aslında Ethereum Network’ten bir ilham kaynağıdır. J.P. Morgan, Quorum’un geliştirilmesinin arkasındadır ve Ethereum’u tasarlarken temel olarak kullandı..

Ancak, Ethereum gibi izinsiz değildir; bunun yerine izin verilir. Gerçekte, platform, herhangi bir ortamda yüksek hız ve yüksek verim elde etmenizi sağlamak içindir. Dahası, ölçeklenebilir, ancak sınırlamaları da var.

Ethereum’un aksine, Quorum bir anlaşmaya varmak için hafif bir fikir birliği süreci kullanır. Dahası, bu uzun vadede çok fazla kaynak tasarrufu sağlar.

Quorum’un en iyi özelliği, platformu yöneten yetkili düğümler sunmasıdır. Ayrıca, özel işlemler ve defter sistemleri sunar.

Şu anda, Quorum’u kendi blok zinciri çözümlerini güçlendirmek için kullanan birçok işletme var. Yerleşik bir platform istiyorsanız, kesinlikle kontrol etmelisiniz..

 

Corda

Defter Tipi: İzin Verildi

Konsensüs Algoritması: Takılabilir Konsensüs

Akıllı Sözleşme: Evet

 

Corda, şu anda kesinlikle piyasadaki en iyi blockchain platformlarından biridir. Gerçekte, platforma izin verilmiştir, bu nedenle ağa girmek için yetkili erişime ihtiyacınız olacaktır. Her neyse, R3 aslında bu platformu geliştirdi.

Ayrıca iki farklı versiyonda gelir – Corda ve Corda Enterprise. Gerçekte, kurumsal sürüm aslında açık kaynak değildir. Yani, erişim sağlamak için onlarla iletişime geçmeniz gerekecek. Ancak açık kaynaklı yazılım sürümüne kendi web sitelerinden erişebilirsiniz..

Kaliteli çıktı ve güçlü ağ altyapısı etrafında dönen bir platformla ilgileniyorsanız, kontrol edebilirsiniz..

Her neyse, daha önce Corda yalnızca finans endüstrileri içindi, ancak şimdi birçok başka endüstri bu platformu çözümleri için kullanıyor..

Corda’nın en iyi özelliği, içeri girmesi imkansız bir güvenlik duvarı hizmeti sunmasıdır. Bu nedenle, bunu internet ağ sisteminiz için kullanmak çok önemli olabilir..

Ancak aynı zamanda yüksek verim, gizlilik, ölçeklenebilirlik vb..

 

Hedera Hashgraph

Defter Tipi: İzin Verildi

Konsensüs Algoritması: Eşzamansız Bizans Hata Toleransı

Akıllı Sözleşme: Evet, ancak özel API gerektirir

 

Teknik olarak blockchain olmasa da Hedera Hashgraph’ı bu blockchain platformları listesine neden dahil ettiğimi merak ediyor olmalısınız. Aslında bu bir blockchain değil, blockchain gibi dağıtılmış bir defter sistemidir..

Bir blockchain platformu olmasa da kesinlikle bilmeniz gereken harika özellikler sunuyor. Gerçekte, Hedera Hashgraph çok adil, güvenli ve hızlı bir platformdur.

Bu nedenle, herhangi bir saldırıya karşı sağlam olan Asenkron Bizans Hata Toleransı adı verilen farklı bir fikir birliği yöntemi kullanır..

Ancak akıllı sözleşme özelliğinde ufak bir sorun var. Gerçekte, akıllı bir sözleşme sunar, ancak bunun için özel bir API’ye sahip olmanız gerekir. Kullanmanıza yardımcı olmak için, Ethereum’un Solidity tabanlı akıllı sözleşmesini kullanmanıza izin veren bu API’yi sunuyorlar..

Her neyse, bu platformun en iyi özelliği saniyede 50.000’den fazla işlem sunmasıdır. Yani, bu listedeki diğer tüm platformlara kıyasla çok hızlı olduğu anlamına gelir.

Ama bunu nasıl yapıyor? Benzersiz muhasebe sistemi aslında paralel işlemler sunabilmesini sağlar.

Birçok şirket zaten bu platformu kullanıyor. Bu nedenle, diğer platformlara iyi bir alternatif olarak ekledim.

 

Ultimate Blockchain Platformları Karşılaştırma Tablosu

Ethereum

Hyperledger-Kumaş

Hyperledger-Testere Dişi

Hyperledger-Iroha

Corda

Dalgalanma

Yetersayı

Hedera Hashgraph

Defter Tipi

Başına görevsiz Görev başına Başına Misyonsuz ve Başına Misyonlu

 

Tamamen Görev Başına Görev başına Görev başına Tamamen Görev Başına Görev başına

Konsensüs Algoritması

İşin kanıtı Solo, Kafka, Raft PBFT, PoET, Raft YAC Algoritması Takılabilir Konsensüs Olasılıklı Oylama Raft, İstanbul BFT Zaman uyumsuz BFT

Akıllı Sözleşme

Evet, ancak çoğunlukla önceden tanımlanmış X Evet

(API kullanarak)

Sektör Odaklılık

Sektörler Arası Sektörler Arası Geniş endüstri Sektörler Arası Finans / Sektörler Arası Finansal endüstri Sektörler Arası Sektörler Arası

İşlem Hızı

~ 20 TPS >2000 TPS >1000 TPS ≤1000 TPS ~ 170 TPS ~ 1500 TPS ~ 100 TPS ~ 50k + TPS

Akıllı sözleşme dili

Sağlamlık Git, Java, JavaScript Python, JavaScript, Git, Java, Rust, C++ C++ Kotlin, Java Sağlamlık Solidity (API kullanarak)

 

 

Son Düşünceler

Blockchain platformları, ilerideki harika yolculuğunuzda size yardımcı olmak için buradalar. Gerçekte, kurumsal düzeyde bir çözüm geliştirmek oldukça zordur. Çoğunlukla bunun için tamamen farklı ve yeni bir teknoloji kullanacaksanız.

Ancak size yardımcı olmak için birçok açık kaynak blok zinciri platformu çok fazla zaman ve enerji tasarrufu sağlayabilir. Dahası, yalnızca birkaç ince ayar gerektiren bir ağı kullanmaya hazırlar ve bunu istediğiniz herhangi bir sektör için yapabilirsiniz..

Bu kılavuzda, bir platformun nasıl seçileceğini size anlattım ve pazardaki şu anda popüler olan tüm platformların bir karşılaştırmasını verdim. Umarım bu kılavuzu kullanarak ihtiyaçlarınız için mükemmel olanı seçebilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me