Neden Bankalar Blockchain’i seviyor ama Bitcoin’i sevmiyor?

Topluma güç sağlamak için merkezileştirmenin kullanıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Bankaları, okulları, endüstrileri vb. İçerir. Bununla birlikte, blockchain dünyaya benzersiz bir güçle çarptı ve hemen hemen her sektörde değişiklikler getirdi..

Bu yazıda, bankaların neden Bitcoin’i değil, blockchain’i sevdiğini keşfedeceğiz..

Bitcoin, blok zincirinin büyümesi için katalizör olmuştur. Fiyat sadece 2017 yılında 1000 $ ‘dan 19.000 $’ a fırladı. Ancak bitcoin blockchain değildir. Blok zinciri bir teknoloji olarak kullanır ve taraflar arasında gerçek dünya işlemleri yapmak için blok zincirinde kullanılabilen bir kripto para birimidir..

Blockchain ise çığır açan bir teknolojidir. Merkezi olmayan dağıtılmış bir defter teknolojisidir (DLT). Blok zinciri, tüm blok zincirine fikir birliği getirmek için birlikte çalışan düğümler içerir. Her düğümün oynayacağı bir rol vardır ve defterin bir kopyasını yanlarında bulundurur. Şu anda, orada birçok farklı fikir birliği algoritması var. En popüler olanlardan ikisi Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-stake (PoS). Bitcoin Proof-of-Work (PoW) kullanır.

Öyleyse, bankalar neden Bitcoin’den nefret ediyor??

Bitcoin bir devrim niteliğindedir. Herhangi bir merkezileştirmeye ihtiyaç duymadan iki kişinin varlıkları devredebildiği bir yoldur. Bankaların gerekli olmadığı anlamına gelir.

Hükümet kontrole güveniyor. Ve banka bunu yapmanın bir yoludur. Bankalar işlemlerin nasıl yapıldığını düzenler. Bankalar aracılığıyla yapılan her işlem belgelenir ve ihtiyaç duyulduğunda geriye dönük izlenebilir. Ancak bankalar sandığınız kadar kötü değildir. Mevcut ekonomide gayet iyi çalışıyorlar. Ayrıca yasadışı faaliyetlerin kontrol edilmesini sağlıyor..

Her şeyin ötesinde, bankalar hesap veya işlemlerin işlenmesi için ücretler işler. Genel olarak, bankalar, insanlar ve hükümet arasında güven sunan mevcut işlem yöntemidir. 2008 mali krizi yaşandığında da başarılı oldular. O sırada bankalar, genel halkın varlıklarını kullanmadan durumu ele aldılar..

Bankalar Neden Korkuyor

Bankalar Bitcoin'den Neden Nefret Ediyor?

Bununla birlikte, merkezi kontrolün dezavantajları vardır. Ve bu nedenle 2009’da Bitcoin’in yükselişini gördük.

Dağıtılmış dijital defter teknolojisi (DTL) ortaya çıkan ve kullanmayı başaran ilk kripto para birimidir. Yavaş ve istikrarlı bir şekilde, çok sayıda kripto para birimi ve blok zinciri ile ilgili projeler getirdi..

Güvenlik, şeffaflık ve bütünlük, diğer teknolojilere kıyasla benzersizdi. Ancak bankalar bundan hoşlanmadı.


Ademi merkeziyetçilik fikri her zaman merkezi olandan daha iyidir. Merkezi bir oluşum ihtiyacını ortadan kaldırır ve iktidarı hükümetten halka aktarır..

Bu, bankaların bitcoin’den korkmasına ve korkmasına neden oluyor. Pazardaki tutunmalarına meydan okuyordu. Son birkaç yıldaki büyümesi, bankaların daha fazla dikkat çekmesini de sağladı. Şimdiye kadar, bankalar bitcoin’e karşı herhangi bir yasal işlem yapmıyorlardı. Ancak yavaş yavaş, bankalar genel olarak kripto para veya bitcoin satın almak için para akışını kesmeye başladı..

İngiliz bankaları gibi birçok banka, Bitcoin ile ilgilenen şirketlerle çalışmayı bıraktı. Bu, birçok yeni şirketin ve hatta borsanın büyümesini durdurdukları anlamına geliyor. Hindistan da son zamanlarda büyük bir tavır aldı. RBI bir yüzük eskrim emri koydu kripto para birimi ile uğraşmak için bankalarda.

Bitcoin’in kendisiyle ilişkili dezavantajları da vardır. Fidye yazılımı dahil yasa dışı faaliyetleri teşvik eder.

Bankalar neden blockchain’i seviyor?

Bankalar kendi blok zinciri uygulamalarını ve kripto para birimini oluşturuyor. Ve neden olmasın? O kadar çok avantaj sağlıyor ki. Yolculuğuna başlamış olan bankalardan bazıları arasında BNY Mellon, UBS, Santander ve çok daha fazlası var! İttifakları 2016’da kuruldu. Yardımcı Yerleşim Madeni Parası (USC). Endüstriyel finans piyasaları için ödeme ve ödeme sağlamayı amaçlayan dijital bir para birimidir. USC blockchain kullanıyor.

Ripple, bankalara sınırların ötesine ödeme yapmanın bir yolunu sağlamayı amaçlayan başka bir kripto para birimidir. Buradaki fikir, sınır ötesi ödemeleri daha hızlı ve uygun maliyetli hale getirmektir..

Bankalar ayrıca dahili çalışmalarını daha güvenli ve verimli hale getirmek için blockchain kullanmayı planlıyor. Bir başka örnek, yerel bankalardan oluşan Singapur konsorsiyumunu içerir. Onlar sahip başarıyla test edildi Müşterinizi Tanıyın (KYC) blok zinciri.

Sonuç

Bankaların blockchain’i sevdikleri ve süreçlerini iyileştirmek için kullanmak istedikleri açıktır. Ancak aynı şey Bitcoin için de söylenebilir. Peki, tüm durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map