Özel blok zinciri ve konsorsiyum blok zinciri bazen benzer görünebilir; ancak biraz farklıdırlar. Tüm karışıklıklardan kurtulmanıza yardımcı olmak için, özel blok zinciri ile konsorsiyum blok zinciri karşılaştırmasını ele alacağım. Öyleyse, aynı anda ne kadar benzer ve farklı olduklarını görelim..

Piyasada çeşitli amaçlar için farklı türde blockchain platformları vardır. Blockchain hakkında biraz bilginiz varsa, üç farklı türü olduğunu bilirsiniz – Public, Private ve Consortium / Federated. Bununla birlikte, bazılarınız zaman zaman benzer görünebileceklerinden, özel blok zinciri ve konsorsiyum blok zinciri ile karıştırılabilir..

Genel olarak, mimarileri birçok durumda benzerdir; ancak her teknolojinin temelindeki özellikler farklıdır. Dahası, her teknoloji farklı durumlarda farklı hedeflere ulaşmak için kullanılır..

Bu kılavuz, özel ve konsorsiyum blok zincirleri kavramını kavramaya çalışan acemilere yardımcı olacaktır..


Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Özel Blockchain nedir?

Başlamadan önce, ilk olarak özel bir blok zincirinin ne olduğunu görelim. Altta yatan teknolojiyi bilmeden, iki tür blok zinciri teknolojisi arasındaki farkı muhtemelen anlayamazsınız..

Gerçekte, özel blok zincirlerinin ağa bakmak için tek bir yetkisi veya kuruluşu vardır. Ama bu ne demek? Bu, halka açık blockchain platformlarında, herhangi birinin platforma girebilmesine rağmen, burada yalnızca tek bir kuruluşun çalışanlarının alabileceği anlamına gelir..

Ama biraz daha merkezileşmiş gibi görünüyor, değil mi? Gerçekte, özel blockchain çözümleri, blockchain’in gerçek ademi merkeziyetçilik özelliğini gerçekten sunmuyor. Bunun yerine, bir dizi kural ve düzenlemeye sahip kısmi merkezi olmayan bir ağ elde edersiniz.

Bunlar, özel blok zinciri çözümlerinin temel özelliklerinden bazılarıdır.

Çoğu durumda, yetkili makam uygun görünüyorsa, bir işlemi de geçersiz kılabilir. Özel blok zinciri çözümlerinin bir başka harika yönü, özel işlemlere sahip olabilmenizdir. Bu, her kullanıcının sizi takip edemeyeceği veya özel işlemlerinizi defterde göremeyeceği anlamına gelir..

Real8ty’de bu bizim için bile kesinlikle gereklidir. Neden? Pekala, rastgele insanların bir işlem veya başka bir şey yaptığınızı bilmesini kesinlikle istemezsiniz..

Çoğunlukla kullanıcı haklarıyla da çakışır. Ayrıca, kuruluşlar son derece hassas belgelerle ilgilenir ve rakipler, halkın gözüne bırakılırsa marka değerini çalabilir..

Bu nedenle özel blockchain çözümlerinin her yerinde gizlilik yazılıdır. Her neyse, aynı zamanda blockchain’in diğer temel özelliklerine de sahiptir..

Dolayısıyla, ağın size hiçbir şekilde adil olmadığını düşünmeyeceksiniz. Örneğin, Dalgalanma aslında işletmeler için özel bir blockchain platformudur.

Her neyse, bu özel blok zinciri ve konsorsiyum blok zinciri teknolojisi kılavuzundaki özel blok zinciri çözümlerinin özelliklerine göz atalım..

özel blockchain vs konsorsiyum blockchain

Özel Blok Zinciri: Bu Teknolojinin En İyi Özellikleri

Gizlilik En Büyük Endişedir

Özel blok zincirlerinde, hayallerinizin aşırı mahremiyetine sahip olursunuz. Biraz abartılı görünüyor, ancak çözümler size ihtiyacınız olan tüm mahremiyeti sağlamak için kendi yollarından çıkıyor. Temel olarak, bu çözümler daha kurumsal düzeydedir ve kamu kullanımı için değildir.

Ve işletmeler, düzenli olarak birçok hassas bilgiyle ilgilenir. Buradaki bir güvenlik ihlali, şirket ve ekonomi için de büyük bir kayıp anlamına gelir..

Bu nedenle, bu verileri koruyan bir ağa sahip olmak son derece gereklidir. Ve açıkçası, özel blok zincirleri bunu kolayca yapabilir.

Bu özel blok zinciri ile konsorsiyum blok zinciri karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki özelliği görelim.

Herkese Açık Blok Zincirlerden Daha Verimli

Gerçekte, halka açık blok zincirleri önce geldi ve insanlara daha fazla şeffaflık sunuyor. Bununla birlikte, halka açık blok zincirleri, sistemlerini beslemek için yüksek güç tüketen fikir birliği protokolleri kullanır. Ayrıca, Proof of Work gibi protokoller çok fazla enerji harcar ve bu hiçbir şekilde çevre dostu değildir..

Sonuç olarak, özel blok zinciri yükselmeye başladı ve güce aç konsensüs protokollerini sonsuza dek terk ettiler. Genellikle, bu çözümler, çok daha az enerji tüketen ve uzun vadede sürdürülebilir olan bir tür oylamaya dayalı fikir birliği veya diğer algoritma biçimlerini kullanır..

Bu konsorsiyum blok zinciri ile özel blok zinciri karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki özelliğe göz atın.

Hiçbir Şekilde Uçucu Değil

Özel blok zincirleriyle, halka açık bir blok zinciriyle asla elde edemeyeceğiniz o iç huzuru elde edeceksiniz. Tipik olarak, platformda bir işlemi tamamlamak için ödemeniz gereken bir işlem ücreti vardır. Gerçekte hiçbir şey bedava.

Bir işlem ücreti ödemenize rağmen. Geleneksel bankacılık sistemlerine kıyasla hala çok düşük. Ancak, platformda çok fazla kullanıcı olduğu zaman kamuya açık platformlarda sorunlar ortaya çıkmaktadır. İşlemlere olan talep, işlem ücreti ile uyumlu hale gelmek için artmaya devam ediyor.

Ancak özel blok zincirlerinde değil. Platforma yalnızca belirli bir grup kişi girebileceğinden, ağda hiçbir şekilde dalgalanma yoktur..

Bu konsorsiyum blok zinciri ile özel blok zinciri karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki özelliği görelim.

İşletmeleri Güçlendirmek

Şirketler, yalnızca kullanıcılarını değil, kuruluşlarını da güçlendirecek teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Özel blockchain ile bunu başarmak kolaydır, çünkü tek odak noktası işletmelerin kendisidir. Dahası, bu ağlar şirketler için bir iç ağ sistemi olarak kullanılmak üzere yapılmıştır..

Gerçekte, insanlara şirketlerin ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlama konusunda oldukça yeteneklidirler. Her gün devam eden çok sayıda hack ile, ne olursa olsun her zaman bir güvenlik riski vardır. Ancak blockchain ile değil. Dahası, şimdiye kadarki en yüksek güvenlik seviyesini sunuyor.

Özel blok zincirleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Özel blockchain için nihai giriş kılavuzumuza hemen göz atın!

Neden Bunu Kullanmalı??

Para Tasarrufu Sağlar

Özel bir blok zinciri kullanmanın ilk nedeni, çok para tasarrufu sağlaması olabilir. Nasıl? Herkese açık muadili ile karşılaştırıldığında, halka açık bir platform yerine özel bir platform kurmak daha az kaynak gerektirir.

Ancak bu aynı zamanda süper ucuz olduğu anlamına gelmez. Şu anda üzerinde çalıştığınız eski sistemi tamamen değiştirmek istiyorsanız, yatırım yapmanız gerekir. Ancak, uzun vadede size daha fazla fayda sağlar ve masraflardan tasarruf etmenizi sağlar.

Bu konsorsiyum blok zinciri ile özel blok zinciri karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki avantajı görelim.

Düşük Ücretler

Bildiğiniz gibi, blok zincirindeki işlem ücretleri her zaman düşüktür. Ancak, halka açık bir ağ kullanıyorsanız, fiyatlar talebe göre yükselip düşebileceği için hızla değişken hale gelebilir. Ama özel blok zincirlerinde değil.

Özel blok zincirlerinde, hiçbir yerde gizli ek maliyet yoktur. Dahası, platform bu şekilde tasarlandığından, tüm işlem ücretleri çok fazla baskı altında bile aynı kalır..

Düzenlemeler Daha İyi

Belirli düzenlemeler veya kurallar olmadan kurumsal bir ortamda çalışamazsınız. Hiç yoksa, yolsuzluğun olmasını durduramazsınız. Dahası, şirketinizin verimliliği de önemli ölçüde azalır..

Bu nedenle, özel blok zincirlerinde, şirketinizin ağdaki politikalarını özetleyebileceğiniz ve tüm üyelerin buna göre uyması gereken düzenlenmiş bir sisteme sahip oluyorsunuz..

Bu konsorsiyum blok zinciri ile özel blok zinciri karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki avantajı görelim.

Suçlulardan Kurtulur

Özel blok zincirlerinin, sisteme giriş yapmadan önce kimlik doğrulama süreçleri vardır. Sonuç olarak, yalnızca bir şirketin bilinen üyeleri ona girebilir. Dahası, güvenliğin ikincil bir aşaması olarak işlev gören belirli belgelere temel düzeyde erişim de vardır..

Sonuç olarak, hiçbir suçlu sisteminize giremez. Özellikle içeriden yardım almadan olmaz. Her neyse, özel blok zincirleri, hiçbir suçlunun ağınızı herhangi bir şekilde suç faaliyetlerinde bulunmak için kullanamayacağından emin olun..

Herkese açık ve özel bir blok zinciri arasındaki farkı merak mı ediyorsunuz? Herkese açık ve özel blockchain karşılaştırma kılavuzumuza şimdi göz atın!

Consortium Blockchain nedir?

Birleşik blok zinciri veya konsorsiyum blok zinciri, platformu yalnızca tek bir kuruluş yerine birden fazla kuruluşun yönettiği bir blok zinciri teknolojisidir. Halka açık bir platform değil, izin verilen bir platform.

Dahası, özel blok zincirlerine de oldukça benzer.

Ama nasıl farklılar? Eh, izin verilmiş olsa da, bu, deftere erişimi olan herhangi bir kuruluşun üyesi olmanız gerektiği anlamına gelir, yine de size ademi merkeziyet sunacaktır. Nasıl?

Gerçekten çok kolay. Özel blok zincirinde, platformda yalnızca tek bir kuruluş vardır. Yani, merkezi bir varlık gibi görünüyor. Bununla birlikte, konsorsiyum blok zinciri örneğinde olduğu gibi, birden fazla kuruluş aslında platformda kararlar alabilir..

Dolayısıyla, herhangi bir kuruluşun herhangi bir yasa dışı faaliyetten sıyrılmasının hiçbir yolu yoktur. Platformdaki diğer tüm kuruluşlar onu kontrol altında tutacak.

Her neyse, konsorsiyum blok zinciri örneğinin tüm konsepti, işletmelerin birbirleriyle işbirliği yapmalarına yardımcı olmak için ortaya çıktı. Gerçekte, ağ üzerinde tek bir yetki olmadığından, tüm şirketler bir araya gelip sorunlar üzerinde çalışabilir..

Dahası, ağa katkıda bulunabilirler ve eşit olarak kredi ve özellikler alabilirler..

Ayrıca, işbirliğine dayalı bir ortam, daha fazla teşhir ve yenilik anlamına da gelir. Ve bu, sistemdeki tüm taraflar için en iyisidir.

Bu kılavuzdaki konsorsiyum blok zinciri örneğine daha fazla göz atalım.

Consortium Blockchain’in Özellikleri

Daha Hızlı

Her şeyden önce, konsorsiyum blok zinciri sağlayıcıları, halka açık blok zincirlerine kıyasla her zaman en hızlı çıktıyı sunmaya çalışacaktır. Genellikle, halka açık blokajlar, platformdaki fazla kullanıcı sayısı nedeniyle yavaşlama eğilimindedir..

Ancak konsorsiyum blok zinciri değil. Konsorsiyum blok zincirinde her zaman daha iyi bir deneyim yaşarsınız. Ama nasıl? Eh, platforma izin verildiği için, kimse ona erişemez. Böylece, ağda aynı anda kaç kullanıcının etkin olduğu üzerinde her zaman kontrol olacaktır..

Bu nedenle, ölçeklenebilirlik sorunları burada hiçbir şekilde öne çıkmamaktadır..

Ölçeklenebilirlik

Konsorsiyum blok zinciri örnek çözümünde herhangi bir ölçeklenebilirlik sorunu görmezsiniz. Neden olsa? Gerçekte, bir konsorsiyum blok zinciri, doğrulama amacıyla her zaman düğüm sayısını kontrol edecektir. Yani, ağa katılmayı bekleyemezsiniz ve sadece işlemleri doğrulamaya erişim elde edebilirsiniz.

Dahası, platformun bu tür özelliklerini korumak için her zaman seçilmiş bir düğüm vardır. Bu nedenle, yavaş ağ çıktıları veya işlem süreçlerini geciktiren herhangi bir sorun görmezsiniz..

Düşük İşlem Maliyetleri

Konsorsiyum blok zincirinin bir diğer harika avantajı, düşük işlem maliyetleridir. Konsorsiyum blok zinciri sağlayıcıları, her zaman sizin için düşük işlemler sunan bir şekilde platformlar sunacaktır. Bu konsorsiyum blok zinciri sağlayıcılarından bir çözüm alıyorsanız, işlem ücretini de belirtebilirsiniz..

Çoğu durumda, daha fazla kullanıcı ağa girip süreçleri hızlandırdıkça, halka açık blok zinciri sistemin çok gerisinde kalır. Sonuç olarak, işlem ücreti hızlı bir şekilde dalgalanmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, konsorsiyum blok zincirinde her şey düzenlenir. Böylece, ağda kaç kullanıcı olursa olsun işlem ücretleri aynı kalır.

Bu nedenle, geleneksel bankacılık programlarına kıyasla daha ucuz fiyatlara sahip olacakları için işletmeler için de harika bir seçimdir..

Daha fazla oku: Blockchain Konsorsiyumu: Kontrol Etmeniz Gereken En İyi 20 Konsorsiyum

Düşük Enerji Tüketimi

Tipik olarak, konsorsiyum blok zinciri, tüm işlemleri veya belgeleri doğrulamak için düşük enerji tüketen bir fikir birliği protokolleri kullanır. Dahası, konsorsiyum blok zinciri sağlayıcıları da çözümleri ihtiyaçlarınıza göre tasarlamaya çalışır..

Gerçekte, madencilik süreci çok fazla hesaplama gücü kullanır. Uzun vadede, enerji faturası çok yakında bir yük haline gelebilir. Halka açık blok zincirleri buna ayak uydurursa, enerji arzı tüm madenciliği güçlendirmek için yeterli olmayacak.

Öte yandan, federe blok zinciri onu düşük seviyede tutmaya çalışıyor. Dahası, kullandıkları algoritmalar çok az karmaşıklığa sahiptir ve onu daha az enerji tüketir hale getirir..

% 51 Saldırı Riski Yok

Bu, konsorsiyum blok zinciri platformlarının en iyi özelliklerinden biridir. Blockchain daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunar, ancak% 51 saldırısı ölümcül bir sorun olabilir. Genellikle% 51’lik bir saldırı, platformdaki tüm kullanıcıların% 51’inden fazlasının tek bir kuruluş veya şirketten olduğu anlamına gelir..

Böylece, isterlerse, sistemin tüm hesaplama gücünü alıp başka herhangi bir işlemi geçersiz kılabilir ve hatta bir işlem sürecini tersine çevirebilirler..

Ancak, federe blok zincirinde durum böyle değil. Uygun yetkilendirmeden geçmeniz gerekeceğinden, böyle bir şey yapmanıza izin verilmez. Ayrıca, birden fazla şirketten birden fazla katılımcı olduğu için bunu başarmak biraz zor..

Suç Faaliyetinin Olmaması

Bu, özel blok zincirlerine benzer. Federal veya konsorsiyum blok zincirinde anonim olamazsınız. Gerçekte, anonimlik suç faaliyetlerine yol açar. Ancak federe blok zincirinin bilinen kimliklere sahip olması gerektiğinden, suçluların sisteme girmesi imkansızdır..

Platformdaki herkes birbirini tanıdığında ve her birini kontrol altında tuttuğunda, yasa dışı faaliyet olasılığı çok düşük olur. Bu nedenle, konsorsiyum blok zincirinin kurumsal bir ortamda kullanımı son derece güvenlidir..

Ayrıca güvenlik önlemleri için de kullanabilirsiniz..

Yönetmelikler

Konsorsiyum blok zincirlerinin bir başka harika özelliği de düzenlemelerin kullanılmasıdır. Hem özel hem de konsorsiyum blok zinciri kurumsal şirketler içindir. Bu nedenle, işletmenin istikrarlı bir hızda yürümesini sağlamak için düzenlemelere sahip olması gerekir..

Bu tür bir blockchain platformunda, tüm düğümler ağın kurallarına uymak zorundadır. Takım ortamında çalışmalarını sağlar ve verimliliği daha hızlı artırır..

Bu nedenle, diğer şirketlerle ortak çalışmak istediğinizde, konsorsiyum blok zincirleri harika bir seçimdir..

Başarılı olmak için blok zincirine dayalı çalışan bir iş stratejisine sahip olmak gerekir. Daha fazla bilgi edinmek için nihai blockchain iş stratejisi kılavuzumuza hemen göz atın!

Özel Blockchain Vs Consortium Blockchain Teknolojisi: Karşılaştırma

Özel blok zinciri ve konsorsiyum blok zinciri mimarisi birçok noktada benzer ve farklı olabilir. Bu özel blockchain ve konsorsiyum blockchain teknolojisi karşılaştırma kılavuzunda bunların neler olduğunu görelim.

Giriş

Özel blok zincirlerinin ağla ilgilenmek için tek bir yetkisi veya kuruluşu vardır. Bu, halka açık blockchain platformlarında, herhangi birinin platforma girebilmesine rağmen, burada yalnızca tek bir kuruluşun çalışanlarının alabileceği anlamına gelir..

Çoğu durumda, yetkili makam uygun görünüyorsa, bir işlemi de geçersiz kılabilir..

Öte yandan, konsorsiyum blok zinciri, platformu yönetecek tek bir organizasyon yerine birden fazla organizasyona sahiptir. İzin verilen bir platformdur. Burada, birden fazla kuruluş platformda gerçekten karar verebilir.

Yani, hiç kimse yasadışı faaliyetlerden kurtulamaz. Platformdaki tüm kuruluşlar herkesi kontrol altında tutacak.

Yetki

Gerçekte, özel blockchain çözümleri, blockchain’in gerçek ademi merkeziyetçilik özelliğini gerçekten sunmuyor. Bunun yerine, bir dizi kural ve düzenlemeye sahip kısmi merkezi olmayan bir ağ elde edeceksiniz. Ağa bakan tek bir otorite sahibi olduğunuz için, herhangi bir senaryoda gerçek ademi merkeziyetçiliğe ulaşamaz..

Öte yandan, konsorsiyum blok zincirlerine izin verilir; bu, deftere erişimi olan herhangi bir kuruluşun üyesi olmanız gerektiği anlamına gelir; yine de size ademi merkeziyetçilik sunacaktır. Burada olduğu gibi, birden fazla kuruluş aslında platformda kararlar alabilir; her seviyede bir ademi merkeziyetçilik var.

Bu özel blockchain ile konsorsiyum blockchain teknolojisi karşılaştırma kılavuzunda bir sonrakini görelim.

İşlem Hızı

Her iki platform da daha hızlı işlem hızına sahiptir. Genellikle, kamuya açık blok zincirleri, platformdaki fazla kullanıcı sayısı nedeniyle yavaşlama eğilimindedir. Sisteme ne kadar çok kullanıcı girerse, sistem o kadar yavaşlar.

Bununla birlikte, hem özel hem de konsorsiyum blok zinciri mimarisi, kullanıcıların erişimini sınırlandırmak için bir kimlik doğrulama sürecine sahiptir. Bu nedenle, her zaman kullanıcı numaralarının düzenlenmiş olduğundan emin olurlar. Sonuç olarak, her iki platformda da her zaman hızlı bir deneyim yaşayacaksınız..

Bu konsorsiyum blok zinciri ile özel blok zinciri teknolojisi karşılaştırma kılavuzunda bir sonrakini görelim.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Profesyonel Kursu

Konsensüs Mekanizması

Özel blok zincirleri, düşük güç tüketen algoritmalar kullanır. Pratik olarak, bir çeşit oylama veya çok partili fikir birliği mekanizması kullanır. Özel blockchain, güce aç fikir birliği protokollerini sonsuza dek terk etti. Çok fazla enerji tasarrufu sağlasa da, Proof of Work gibi güç tüketen fikir birliği algoritmalarından biraz daha az güvenlidir.

Öte yandan, Federe blok zincirleri de güce aç algoritmalar kullanmaz. Tipik olarak, bu algoritmalar iş ortamları için uzun vadede sürdürülebilir değildir. Sonuç olarak, bir anlaşmaya varmak için çok parçalı fikir birliği algoritmaları veya bir tür oylama şeması da kullanırlar..

Görünüşe göre bu noktada her iki tip blok zinciri aynı.

Maliyet

Herkese açık muadili ile karşılaştırıldığında, halka açık bir platform yerine özel bir platform kurmak daha az kaynak gerektirir.

Ancak bu aynı zamanda süper ucuz olduğu anlamına gelmez. Şu anda üzerinde çalıştığınız eski sistemi tamamen değiştirmek istiyorsanız, yatırım yapmanız gerekir. Ancak, uzun vadede size daha fazla fayda sağlar ve masraflardan tasarruf etmenizi sağlar.

Öte yandan, konsorsiyum blok zincirinin kurulması da daha az kaynak gerektirir. Hyperledger, Corda gibi kuruluşlar için halihazırda çok sayıda izinli platform mevcutturR3, Kurumsal Ethereum ve çok daha fazlası.

Kısacası, her iki teknolojinin kurulumu daha az zaman ve kaynak gerektirir.

Bu konsorsiyum blok zinciri ile özel blok zinciri teknolojisi karşılaştırma kılavuzunda bir sonrakini görelim.

Daha fazla oku:Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Veri işleme

Özel blok zincirlerinin tek bir yetkisi vardır, ancak temel blok zinciri özellikleri hala oradadır. Bu nedenle, yalnızca deftere okuma ve yazma erişimine izin verir. Bu, bir işlemin deftere girdiğinde, kimsenin onu değiştiremeyeceği anlamına gelir. Ancak, özel blok zincirinde, yalnızca tek yetkili, defterdeki herhangi bir girişi yazabilir veya okuyabilir..

Öte yandan konsorsiyum blok zinciri mimarisi aynı özelliğe sahiptir. Bu tür bir platformdaki hiç kimse, defterin herhangi bir girişini de değiştiremez. Ancak burada, birden çok kuruluş defterde işlemleri yazabilir ve okuyabilir.

Değişmezlik

Bu konsorsiyum blok zinciri ile özel blok zinciri teknolojisi karşılaştırma kılavuzundaki son nokta budur. Gerçekte, değişmezlik bu teknolojilerin her ikisinde de biraz farklı çalışır. Herkese açık blok zincirlerinden farklı olarak, her iki platform da gerçek değişmezlik sunamaz.

Kuruluşlar her iki senaryoyu da kontrol ettikleri için, bir işlemi geçersiz kılma şansı vardır. Biraz gri bir alan. Ancak, büyük olasılıkla. Yöneten bir otoritenin olması, ağın güvenilir olmadığı anlamına gelmez.

Açıktır ki, bir işlemi değiştirmek için üyelerin de bir anlaşmaya varması gerekir. Yani, her iki durumda da, ağda kısmi değişmezlik elde edersiniz.

Private Blockchain Vs Consortium Blockchain: Karşılaştırma Tablosu

Özel BlockchainConsortium Blockchain
Giriş Tek Organizasyon Çoklu Organizasyon
Yetki Kısmen merkezi olmayan Merkezi olmayan
İşlem Hızı Hızlı Hızlı
Konsensüs Mekanizması Oylama / çok partili fikir birliği Oylama / çok partili fikir birliği
Maliyet Ucuz Ucuz
Veri işleme Tek bir kuruluş için Okuma ve Yazma Birden çok kuruluş için Okuma ve Yazma
Değişmezlik Kısmi Kısmi

Bitiş Notu

Sonuç olarak, hem özel blok zinciri hem de konsorsiyum blok zincirleri, kurumsal şirketler için oldukça etkilidir. Her iki platform da hızlı performansın yanı sıra gizlilik ve güvenlik sunabildiğinden, bunları entegre etmek oldukça kolaydır.

Ancak, herhangi bir yeni sistemi uygulamanın kaynak ve zaman gerektirdiğini hatırlamalısınız. Yani, gelecekte yatırımlara bakıyor olabilirsiniz. Her neyse, umarım, artık konsorsiyum blok zinciri ile özel blok zinciri teknolojisi arasındaki karşılaştırmanın gerçekte nasıl görüneceğini biliyorsunuzdur..

Umarım, karar vermenize ve kurumsal şirketiniz için en uygun blockchain teknolojisini elde etmenize yardımcı olur. Blockchain’in temel yapısını anlamak isteyen acemiler için ücretsiz blockchain kursumuzu öneriyoruz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me