QLDB ve Hyperledger

QLDB ile Hyperledger karşılaştırması hakkında bilgi almak ister misiniz? Eğer yaparsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bu yazıda, masaya benzersiz özellikler getiren iki farklı blok zinciri çözümünü birbirinden ayırmaya bakacağız..

Sonuçta, blockchain hızla büyüyor. Blockchain’i şimdi ve iki veya üç yıl önce karşılaştırırsanız, etkileyici bir büyüme bulacaksınız. Artık süreçlerine blok zinciri dahil etmek isteyen işletmelere, kuruluşlara, kuruluşlara ve küçük girişimlere değer sağlamayı amaçlayan çok sayıda blockchain ile ilgili çözüm var..

Örneğin, The Linux Foundation’ın küresel açık kaynak işbirliği ile iş blok zincirinin benimsenmesini geliştirmeyi amaçlayan bir şemsiye projesi olan Hyperledger’imiz var. Hyperledger Greenhouse, dağıtılmış defterler, kitaplıklar, araçlar ve alana özel.

Amazon Quantum Ledger Database (QLDB), kriptografik olarak etkinleştirilen doğrulanabilir bir işlem günlüğü sunan, tam olarak yönetilen bir defter veritabanıdır. Aynı zamanda değişmez ve şeffaf gibi temel özellikler sunar.

Buna karşılık, farklı parametrelere bir göz atacağız ve aralarındaki farkı öğreneceğiz. Odak noktası kimin en iyi olduğunu bulmak değil, her birinin nasıl çalıştığını görmektir. Hangi teknolojinin sizin için en iyisi olduğunu anlamaya çalışan bir şirketseniz, okumaya devam edin!

Gerçek karşılaştırmaya geçmeden önce, QLDB ve Hyperledger’ı tanıyalım.

Amazon Quantum Ledger Database (QLDB) nedir?

Amazon QLDB, Amazon tarafından Eylül 2019’da piyasaya sürülen yeni bir blok zinciri tabanlı çözümdür. Tam olarak yönetilen bir defter veritabanı sunmak istiyorlar. Veritabanı, kriptografik olarak doğrulanabilir işlem günlüğü gibi temel özellikler sunacaktır. Ayrıca, değişmez ve şeffaflık gibi diğer blok zinciri tabanlı özellikler sunar. Ayrıca, merkezi bir otorite tarafından kontrol edildiği için diğer blok zinciri tabanlı çözümlerden farklıdır. Bununla birlikte, tüm işlem değişikliklerinin geçmişiyle birlikte izlenebileceği bir veritabanı oluşturabilirsiniz. Değişiklikleri korumak için, verilerde yapılan bu değişikliklerin her biri, karma veriler kullanılarak kriptografik olarak doğrulanır..

Daha iyi anlamak için bir örnek verelim. Finans faaliyetlerinin yaygın olduğu bir işletme yürütüyorsanız, verileri bir defterde saklamak için QLDB’den yararlanabilirsiniz. Defter, temel olarak herhangi bir iş sürecine entegre edilebilen geçmiş veri depolaması sunar..

Amazon QLDB öğreticisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ardından bu makaleye göz atın.

Hyperledger

Hyperledger, The Linux Foundation tarafından yönetilen açık kaynaklı bir blockchain şemsiye projesidir. Dağıtılmış defterler, araçlar, kitaplıklar ve alana özel projelerden oluşur. İşletmelere blockchain’i benimseme ve süreçlerinde uygulama araçları sağlamayı amaçlayan topluluk odaklı bir projedir.. 

Ünlü Hyperledger projelerinden bazıları şunlardır: Hyperledger Fabric, Besu, SawTooth, Grid ve diğerleri. 


Hyperledger’ı zaten ayrıntılı olarak ele aldık ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki listeden onlar hakkında okumanızı öneririz.

 • Hyperledger Fabric 2.0: Yeni Nesil Blockchain
 • 20+ Hyperledger Röportaj Soruları ve Cevapları

QLDB ve Hyperledger

Hyperledger ve QLDB veritabanlarının tanıtılmasıyla birlikte, şimdi karşılaştırmaya girme zamanı. Buna karşılık, onları belirli kategorilerden karşılaştırmaya çalışacağız. Bu kategoriler, her ikisinin de taşıdığı sınırlamaları ve fırsatları anlamanıza yardımcı olacaktır..

Karşılaştıracağımız kategorileri listeleyelim

 • Açık kaynak
 • Kullanım durumları (Gereksinimler)
 • Kullanım kolaylığı 
 • Kurulum kolaylığı
 • Destek kalitesi
 • İçin ideal
 • Fiyatlandırma

Açık kaynak

Şu anda, tüm endüstri açık kaynağa doğru ilerliyor. Ve neden olmasın? Açık kaynağın birçok faydası vardır. Linux Vakfı, açık kaynaklı projeleriyle tanınır. En azından söylemek gerekirse Linux işletim sistemlerini başarıyla yönetmiş.

Hem QLDB’yi hem de Hyperledger’ı hesaba katarsanız, yalnızca Hyperledger projesinin açık kaynaklı olduğunu göreceksiniz – sonuçta açık kaynak topluluğu tarafından yönetiliyor. Linux Vakfı, buradaki eylemin merkezinde yer almaktadır. Blockchain’in işletmede benimsenmesini iyileştirmek ve bunu yaparken topluluğun yaklaşımını benimsemek istiyorlar..

Peki bunu gerçekten nasıl yapıyorlar? Onların Teknik Yönlendirme Komitesi katkılara bakmak için. Her TSC, Hyperledger’ın teknik yönünü yönlendirmek için kararlar alan 11 seçilmiş üyeden oluşur..

Amazon’un QLDB’sini alırsanız, kapalı kaynaklı bir yaklaşım göreceksiniz. Ancak beni yanlış anlamayın. Hiçbir şekilde kötü ya da gerileyen değildir. Amazon, ürünlerinin tam da böyle olmasını istiyordu. Büyük bir şirkettirler ve tüketicilere en son teknolojiyi sağlayabilen yetenekli geliştiricileri vardır.. 

Ancak, resmin tamamını görürseniz, burada kazanan Hyperledger’dır. Topluluğa gelişmeye devam eden seçenekler sunmaya odaklanırlar. Maliyet etkinliği, esneklik, çeviklik, hız, daha az bakım maliyeti ve benzeri gibi açık kaynağın başka faydaları da vardır.!

Kazanan: Hyperledger

Kullanım Durumları

Bu bölümde, kullanım durumlarına odaklanacağız. Blok zinciri teknolojisinin her birinin kendi kullanım durumları vardır. Bu kullanım durumları, her bir teknolojinin kapasitesini ölçmenize olanak tanır.

QLDB ile başlayalım.

QLDB, yaklaşımında çok yönlüdür. Finans, üretim, sigorta, İK, Bordro, tedarik zinciri ve perakendeden geniş bir kullanım yelpazesi sunar..

Finansmanı örnek olarak alırsanız, QLDB, tüm işlemleri depolayan defter olarak hareket edebilir. Finans kurumları, kredileri, banka hesaplarını, kredi ve borç işlemlerini takip etmek gibi merkezi bir yaklaşımda kritik bilgileri depolamak için defteri kullanabilir. Bir işletme olarak, mevcut sistemlerinize QLDB’yi dahil etmeye karar verebilir ve defterden güç alan bir veritabanının avantajlarından yararlanabilirsiniz..

Değişmezlik, şeffaflık ve ölçeklenebilirlik gibi avantajlarla, bir işletme seçim konusunda yanlış gidemez.

Hyperledger için burada tamamen farklı bir hikayemiz var. Dağıtılmış defterler, kitaplıklar, araçlar ve alana özgü içeren, kendisiyle ilişkili devasa bir seraya sahiptir. Tüm bu projelerin kendisiyle ilişkili çok büyük kullanım alanları var. Açıkça, QLDB’den daha fazla kullanım alanına sahiptir. Hyperledger için ilk beş kullanım durumu aşağıdakileri içerir

 • İlaç Tedarik Platformu
 • Eğitim ve öğretim
 • Akıllı Enerji Yönetimi
 • Kolaylaştırılmış Tedarik Zincirleri
 • Ticaret Finansmanı

Kullanım kolaylığı

Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda, Amazon QLDB’nin çok daha iyi bir kullanım kolaylığı sunduğuna şüphe yoktur. Tanıdık veritabanı yetenekleri sunar ve ayrıca kullanıma hazır PartiQL’i destekler. Açık kaynak olan ve yapıları ve veri türlerini destekleyen SQL uyumlu bir sorgu dilidir. SQL işlemlerini kullanarak verilere erişmenin kolay bir yolunu sunar. Ayrıca QLDB, belge odaklı veri modelini de destekler. Verileri depolamak ve bunlara erişmek için esnek bir yol sağlar. İşletme olarak yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmış verileri kolayca depolayabilirsiniz. Son olarak, QLDB, ACID uyumludur ve serileştirilmiştir.

Hyperledger ise aynı düzeyde kullanım kolaylığı sunmuyor. Ona bakmanın birçok yolu var. Hyperledger, iş için sıfırdan oluşturulabilen ve uygulanabilen dağıtılmış defterleri de içeren tam teşekküllü çözümler sunar. Örneğin, bir işletme için güçlü bir blok zinciri çözümü oluşturmanın bir yolunu sunduğu için Hyperledger Fabric’i ele alalım. Bu hiç de kullanım kolaylığı değil! Bu çözümlerle çalışmak için birinin teknik bir kişi olması gerekiyor.

Kazanan: Amazon QLDB.

Bu, QLDB ve Hyperledger arasında çok önemli bir noktadır.

Kurulum kolaylığı

Kurulum kolaylığı bir sonraki kategorimizdir. Her zamanki gibi, QLDB’nin kurulumu Amazon sayesinde kolaydır. Uygulamayı bir QLDB’ye bağlamak için indirilmesi, yüklenmesi ve yapılandırılması gereken bir QLDB sürücüsü sağlarlar.

Hyperledger kurulumları kolay değil! Kurulumun tamamlanması için bir dizi adım gerekir. Hyperledger serası altındaki projelerin her biri için, her birinin belgelerini bulabilirsiniz.. 

Kazanan: Amazon QLDB

Destek kalitesi

Açık kaynaklı projeler, destek sağlama konusunda biraz karmaşık olma eğilimindedir. Hyperledger destek sayfalarından herhangi birine giderseniz (varsa), sohbet odası, StackOverflow, topluluk çağrıları ve teknolojiyi kullanan diğer üyelerle iletişim kurmanın başka bir yoluna bağlantılar alırsınız..

Amazon QLDB için tamamen farklı bir hikaye var. Kendi desteği ile gelen premium bir çözümdür. Yani, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, destek ekibinden yararlanabilirsiniz..

Kazanan: QLDB

Fiyatlandırma

QLDB, kullanıcının ödeme yapması gereken ücretli bir hizmettir. Burada kullanılan ödeme modeli, kullandığınız kadar ödeme yapmaktır ve bununla ilgili herhangi bir minimum ücret yoktur. QLDB kullanan herhangi bir düzgün uygulama, ayda 50 ila 100 ABD Doları arasında herhangi bir yere gidebilir. Bu, defter tabanlı bir veritabanına ihtiyaç duyan birçok işletme için ekonomiktir.

Öte yandan Hyperledger, açık kaynaklı olduğu için kendisiyle ilişkilendirilmiş bir fiyatlandırmaya sahip değildir..

Burada, birçok işletme kullanım kolaylığı, destek ve kurulum kolaylığı için ödeme yapmak isteyeceği için kazananı bulmak zordur..

Bu yüzden bir beraberliğe razı oluyoruz.

AWS QLDB fiyatlandırması hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz İşte.

Sonuç: Kravat.

Bu bizi QLDB ile Hyperledger arasında başka bir noktaya götürüyor

Amazon QLBD, İzin Verilen Blok Zincirine Meydan Okuyor mu??

Hyperledger’ı hesaba katarsanız, Hyperledger Besu ve Hyperledger Fabric gibi iyi bir izinli blok zinciri çözümleri koleksiyonu sunduğunu göreceksiniz. QLDB’yi tam teşekküllü izinli bir blockchain ile karşılaştırmak biraz fazla olabilir. Bununla birlikte, QLDB’yi izinli bir blockchain ile karşılaştıran birçok uzman var..

Karşılaştırmanın temeli, QLDB’nin izinli blok zinciri kavramına meydan okuyup meydan okumadığı ve onun yerini alabilir mi? Aşağıda keşfedelim.

Gartner’a göre, konsorsiyum liderliğindeki blockchain projelerinde ve gelecek vaat eden çoklu şirketlerde dört ortak payda var. Aşağıdakileri içerirler.

 • Konsorsiyum katılımcılarının çoğu, ağlarındaki her katılımcının tek bir doğruluk kaynağına erişebilmesi için dağıtılmış bir deftere ihtiyaç duyar.. 
 • Veriler bir deftere yazıldıktan sonra güncellenemez veya silinemez, bu da verileri değiştirilemez hale getirir..
 • Doğrulanabilir bir denetim izi oluşturmak için, kullanım senaryosunun tatmin edilebilmesi için kriptografinin kullanılması gerekir..
 • Son olarak, herhangi bir blok zinciri konsorsiyumu, çeşitli katılımcıları teşvik etmeli ve onlara blok zincirine katılmaları için değer sunmalıdır..

Dört ortak paydadan ikisi, 2. ve 3. puan olan QLDB’den memnun. Bu, QLDB’nin şirketlere blok zinciri tabanlı özellikleri geleneksel eski teknolojilerine dahil etmenin bir yolunu sağlamak için benzersiz bir yaklaşım sunduğu anlamına gelir.. QLDB yalnızca sisteme güvenin olduğu ve katılımcıların merkezi bir otoriteye sahip olduğu durumlarda uygulanabilir.

Başka bir deyişle, QLDB, tüm süreci kökten değiştirmeye gerek kalmadan izin verilen bir ağın özelliklerini uygulamanın uygun maliyetli, basit ve yine de etkili bir yoludur. Bununla, herhangi bir işletme, tam teşekküllü bir blockchain çözümüne derinlemesine yatırım yapmaya gerek kalmadan değişmez veriler doğrulanabilir denetim izleri oluşturabilir..

Ancak, AWS’ye dayandığı için QLDB ile ilgili bir sınırlama vardır. Ayrıca etkisi, AWS kullanım durumlarının dışında henüz ölçülemiyor. 

Herhangi bir işletme için, gereksinimlerini anlamak ve ardından yaklaşımlarına karar vermek önemlidir. Her işletmenin tam teşekküllü bir blockchain çözümüne ihtiyacı yoktur. İhtiyaç duydukları tek şey, verileri doğrulama ve değişmez bir durumda saklama becerisidir. Bu, karmaşık uyumluluk sorunlarına ihtiyaç duymadan doğrulanabilir bir denetim defteri ile sonuçlanacaktır..

QLDB’nin doğrudan izin verilen ağa meydan okumadığı, bunun yerine yeni işletmelere ulaşmasına yardımcı olacağı sonucuna varabiliriz. QLDB’yi Quasi-Blockchain çözümü olarak da adlandırabiliriz.

Amazon Quantum Ledger Database QLDB’yi ne zaman seçmelisiniz??

Katılımcılar birbirlerine güveniyorlar ve merkezi bir yaklaşımda sorun yoksa, QLDB doğru seçimdir. 

Hyperledger’ı ne zaman seçmelisiniz?

Hyperledger, çok sayıda proje sunar ve bu nedenle kullanım durumları ihtiyaca bağlıdır. Bununla birlikte, tüm projeler merkezden dağıtılmıştır ve bu nedenle bir işletme, merkezi olmayan bir yaklaşım arıyorsanız, yalnızca Hyperledger’ı seçmelidir.. 

Umarız bir fikriniz vardır QLDB ve Hyperledger.

Sonuç

Bu bizi QLDB ve Hyperledger karşılaştırması makalemizin sonuna götürüyor. Her ikisinin de farklı hedef kitle türlerine benzersiz bir çözüm sunduğuna şüphe yok. Peki karşılaştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map