Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin fiyatlarının agresif bir şekilde artması ve düşmesiyle kripto para piyasasının oldukça değişken olduğu bir sır değil. Bu tür bir fiyat hareketi bir para birimi için ideal değildir ve bu nedenle istikrarlı para birimleri kavramı ilgi görmektedir..

Sabit bir madeni para fiyatı genellikle dolar gibi bir itibari para birimi veya altın gibi bir varlığa sabitlenir. Bu yaklaşımın en büyük avantajlarından biri, fiat para birimlerinin çok daha istikrarlı olmasıdır, bu nedenle sabit bir madeni para, sabit olmayan madeni paralara kıyasla gerçek dünya koşullarında daha kullanılabilir demektir..

Örneğin Bitcoin, 2017’de 5.000 doların altından yükseldi ve yıl sonundan önce 19.000 doları aşmayı başardı. Bununla birlikte, bu yıl fiyatı, geçen yıl görülen önceki yüksek seviyelerden düştü ve hatta fiyatın oldukça dalgalı kalmasıyla yaklaşık 6.000 $ ‘a düştü. Bu, para birimi olarak daha az kullanılabilir hale getirir ve işlemlerde kripto para birimlerinin en büyük dezavantajlarından birinin altını çizer..

Bu tür kripto para birimleriyle, bugün belirli bir miktarla satın alınan bir ürünün, fiyat dalgalanması halinde yarın aynı miktarla satın alınamayacağı değişikliktir. Bu nedenle, sabit bir madeni para fiyatı, istikrarlı bir para birimine sabitlendiğinde daha mantıklıdır, çünkü yalnızca günlük işlemler için daha kullanılabilir olmakla kalmaz, aynı zamanda daha az değer kaybı sağlarken döviz işlemlerinin daha kolay olmasını sağlar..


Sabit madeni paraların büyük şey şemasındaki rolü

Bitcoin ve Ethereum (ETH) gibi büyük kripto para birimleri, yüksek oynaklıkları nedeniyle günlük işlemler için ideal değildir. Var olmalarının ana nedenlerinden biri, dijital ödemeyi kolay ve hızlı bir şekilde kolaylaştırmaktır. Kararlı madeni para fiyat istikrarı, kararsız emsallerine göre dijital ödemeler için onları daha uygun hale getirir.

Sabit madeni paraların gerçek dünyada kullanılabilirliği, onları özellikle bankacılık endüstrisinde nakit veya ödemelerin sınır ötesi transferini kolaylaştırmak için daha uygun hale getirir. Bu, neden daha fazla şirketin istikrarlı paralarla daha fazla ilgilendiğini açıklıyor.

Kararlı kripto para birimleri, benimsemeyi çekmek için istikrarlarına güveniyor. Dünyanın her yerindeki birçok bankacılık kuruluşu, hizmetlerini iyileştirmek için blockchain teknolojisi ve kripto para birimi arıyor. Kararlı bir kripto para birimi, bu tür bankalar için çok mantıklıdır çünkü normal kripto para birimlerinde var olan dalgalanmanın tehlikelerinden kaçınmaya yardımcı olur..

Kararlı bir kripto para birimine iyi bir örnek: Tether (USDT) ABD dolarına sabitlenmiştir. Böyle bir kripto para birimini kullanmak, ABD doları gibi para birimleri ile döviz çifti sağlamayan kripto borsaları kullanan tüccarlar için de avantajlıdır. Benzer bir değer sunan bir kripto para birimine sahip olmak, yatırımcıların özellikle riskli piyasa koşullarında hızlı bir şekilde nakit para çekmesini kolaylaştırır. Başka bir deyişle, dijital ABD doları olduğu düşünülebilir..

Bu arada, sabit para ICO’ları diğer kripto para birimlerinin ICO’larına benzer, ancak istikrarlı madeni paraların avantajı, istikrarlı olmayan kripto para birimlerine kıyasla daha fazla istikrar vaat etmeleridir. Aynı şekilde, sabit madeni paraları saklamak için kullanılabilecek sabit bozuk para cüzdanları vardır..

Varlığın oynaklığı dikkate alınması gereken bir faktöre mi bağlı??

Ayrıca, istikrarlı bir madeni paranın, dayandığı para birimi veya varlık kadar istikrarlı olduğunu da belirtmekte fayda var. Örneğin, doların değeri forex piyasalarında da işlem gördüğü için artar veya azalır. Bu aynı zamanda, itibari para birimi enflasyon gibi piyasa faktörlerinden etkilendiğinde değerlerinin etkilendiği anlamına gelir ve bu, bu tür kripto para birimlerinin dezavantajlarından biridir..

Kararlı madeni paralar, pazarda hala nispeten yeni bir kavramdır. Bununla birlikte, uygun şekilde uygulanırlarsa, büyük olasılıkla daha fazla popülerlik kazanacaklar ve aynı zamanda dijital para piyasası üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olacaklar. Şimdiye kadar istikrarlı madeni para fiyatları, değerli bir kullanım durumuna sahip olduklarını ve bu nedenle burada kalabileceklerini gösterdi..

Özet

Kararlı madeni paralar, günlük çevrimiçi işlemler için daha istikrarlı bir seçenek olarak kripto para birimlerinin geleceğine bir bakış sunabilir..

Bu makaleyi beğendin mi? Stellar vs Ripple ve NEO vs Ethereum’a göz atın.

Bu dünyada yeni misiniz? Kriptoya nasıl yatırım yapılacağına dair başlangıç ​​kılavuzunun tamamına bir göz atın.

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın ve Feragatnamemizin tamamını okuduğunuzdan emin olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me