Son zamanlarda blockchain dünyasını yeni keşfeden çok sayıda insan var. İnsanlar genellikle blok zincirlerini kripto para birimleriyle karıştırır. Bazıları bunların sadece eşanlamlı olduklarına inanma eğilimindedir. Pekala, kesinlikle aynı şey olmadıklarını tahmin edebilirsiniz. Peki aralarındaki büyük farklar nelerdir? Atlarınızı tutun, bu blok zinciri ve kripto para birimi makalesinde bu ikisi hakkında her şeyi öğreneceksiniz..

Blockchain vs Cryptocurrency: Blockchain Nedir?

Tamam, ilk önce blok zincirleri geliyor. Blok zinciri, işlemlerin veya verilerin depolandığı bir teknolojidir. Zincirdeki her blok benzersiz bir veri veya bilgi parçası içerir. Bu bloklar eksiksiz bir zinciri birleştirir ve büyük bir dijital defter gibi çalışır. Tüm veriler kronolojik olarak saklanır.

En başında Satoshi Nakamoto, adını verdiği teknolojiyi icat ettiğinde Bitcoin olarak blockchain. Yine ekosistemdeki kripto para biriminin adı da Bitcoin’dir. Karışıklık burada başladı. O zaman elektronik parayla eşler arası bir şeydi.

Blockchain

2008’deki ekonomik çöküşün ardından dünya, bankaların yaptığı bazı hatalardan dolayı kaybedilmeyecek yeni bir para için ağlıyordu. Bir çok insan sahip olduğu her şeyi kaybettiği için dünya bankalardan nefret ediyordu. Bitcoin, insanların güvenebileceği yeni banka geçirmez (!) Para olma potansiyelini göstermeye başladı.

Daha sonra Ripple ve Ethereum gibi diğer birçok blok zinciri gün ışığına çıktı. Teknolojiyi daha da karmaşık hale getirdiler. Bize bir blok zincirinin başka birçok yönü olabileceğini gösterdiler. Her türlü veriyi saklayabilir. Bir anlamda teknolojik bir patlama oldu. İnsanların bu blockchain teknolojisi ile yapabilecekleri sınırsızdır.

Blockchain’lerin Özellikleri

Bir blok zincirde 4 temel özellik. Aşağıdaki gibidir,

1. Merkezi olmayan. Bu nedenle, hiç kimse bir blockchain’in nasıl davranması gerektiğini değiştiremez veya manipüle edemez..

2. Dolandırıcılıklara karşı destek ve daha kolay yönetim için dağıtılmış bir defter.

3. Madeni para basımı yaygın bir senaryodur. Bitcoin madenciliğini madeni para basımı olarak düşünebilirsiniz.

4. Müdahalesiz ekosistem.


Blockchain vs Cryptocurrency: Cryptocurrency Nedir?

Kripto para birimi tamamen yeni ve farklı bir hikaye! Buna blockchain teknolojisinin kullandığı varlık, ağın parası diyebilirsiniz. Teknik terimlerle, insanlar buna genellikle “jetonlar” diyorlar. Bununla birlikte, ekosistemlerinde jeton kullanmayan blok zincirleri vardır. Belirteçsiz bir blok zinciridir. Coin’leri olmadan Ripple XRP, bu türden harika bir örnek olabilir. Buna daha sonra değineceğiz, bu başka bir hikaye.

Blockchain vs Cryptocurrency

Materyalleri veya hizmetleri değiş tokuş ettiğimizde, her iki tarafın da değer sahibi olmak için güvenmeyi kabul ettiği ortak bir parasal öğe kullanmamız gerekir. Kripto para, her iki tarafın da güvendiği ortak varlıktır – değişim aracı.

Şöyle söyleyebilirsiniz – blok zincirleri ABD’nin federal bankasıdır ve kripto para birimleri ABD dolarıdır..

Belirteçsiz blok zincirlerini gördüğümüz gibi, bloksuz kripto para birimleri de var. IOTA, bu tür bir dağıtılmış defter şirketinin harika bir örneğidir..

Her madeni para, kullandığı Blockchain ile aynı ada sahip değildir. Ethereum da Ether (ETH) kullanıyor ve Ripple XRP kullanıyor.

Aynı blok zinciri üzerinde birden fazla kripto para birimi oluşturulabilir. Örneğin, Ethereum’un blok zincirini kullanarak kendi kripto para biriminizi bile oluşturabilirsiniz. Teknoloji gerçekten sofistike ve sağlam.

Kripto Para Birimlerine Nasıl Sahip Olabilirsiniz??

Peki, kripto para birimlerine sahip olmak istiyor musunuz? Bunu nasıl yapacağınıza dair genel olarak iki senaryo vardır –

1. İşlem gücünüzü ve elektrik gücünüzü kullanarak para birimini kazın.

2. Para birimini herhangi bir güvenilir kripto değişim merkezinden satın alın.

Kripto Para Birimlerinin Özellikleri

Kriptoların bazı ortak özellikleri veya özellikleri vardır,

1. Geri döndürülemez, yani işlem geri dönüşü olmayan bir yerde yapıldığında.

2. Sahte.

3. Hızlı ve güvenli

4. Birinden para vermek veya almak için izin istemenize gerek yoktur.

5. Pazar arzı sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. Gezegende yalnızca sınırlı sayıda bitcoin var.

6. IOU sistemine göre borç yok.

Son sözler

Yani beyler, işte buydu. Bence blockchain ve kripto para birimi karmaşasının ana fikrini anladınız. Konuyla ilgili kafanız asla karışmasın. Kripto para birimlerine yatırım yapmayı planlıyorsanız, önemli olan her şey hakkında daha iyi bir fikir edinmelisiniz. İşte bilgi yarışının önüne geçecek bazı harika makaleler. Umarım ileride harika bir yolculuğun olur!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me