Blok zincirlerinin birçok kusuru olduğunu kimse inkar edemez. Evet, blockchain bize sahip olduğumuz şeyi yöneten kimsenin olmayacağı geleceğimizi gösterdi. Tamamen ademi merkeziyetçi bir dünya bir olasılık haline geldi. Fikir sağlam olsa da, blok zincirinin işlevselliğinin iki ciddi sorunu vardır: ölçeklenebilirlik ve adalet. IOTA bize büyük bir sürpriz gibi geldi. Tangle adında bloksuz bir dijital defter sistemi önerdiler. Böylece blockchain ve Tangle tartışması başladı.

Blockchain vs Tangle: Tangle Nedir?

Tangle’ın ne olmadığını söylemek, ne olduğunu tanımlamaktan daha kolaydır. Tangle, aynı bir blockchain gibi işlemlerin depolandığı dijital bir çevrimiçi defterdir. O zaman fark nerede? Blok zincirinde madenciler, işlem ücretleri, işlem verilerini tutan bloklar ve çatallanma yetenekleri bulunur. Tangle bunlardan hiçbirine sahip değil!

Peki, Tangle nedir? Tangle, Directed Acyclic Graph veya basit bir DAG’dir. Yönlendirilmiş, Tangle ağındaki düğümlerin doğrusal bir yönde hareket edebileceği anlamına gelir; döngüsel olmayan, işlemlerin hiçbirinin veya veri aktarımının döngüsel olmadığı ve yalnızca sistemin veri yapısının grafiğini çizdiği anlamına gelir..

Başka bir bloksuz dijital defter teknolojisi olan Hashgraph’a benzer teknolojiyi şu şekilde çağırabilirsiniz: Girdaplar. Hashgraph ve Tangle arasında birçok fark olsa da. Bir gün sonra konuya geleceğiz.

Blockchain Kusurları Nelerdir??

Blockchain vs Tangle

Resim Kredisi: IOTA

Blok zinciri her geçen gün daha da yaşlanıyor. En azından Bitcoin’in ilk tasarlanmış blok zinciri eskidir. Verileri yalnızca doğrusal bir şekilde ekleyebilir, bu da teknolojiyi nispeten yavaşlatır. Üstelik pahalı ve neredeyse sıfır ölçeklenebilirlik.

Madenciler Daha Fazla Ücret Demektir

İşlem yapmak istediğinizde, işlem yaptığınız değerin bir kısmı madencinin cebine gidecektir. Buna doğrulama ücreti denir. Ayrıca, madenciler hangi işlemleri doğrulayacaklarını ve hangilerini doğrulamayacaklarını seçebilirler. Genellikle, daha fazla değere sahip işlemler, kendilerine sunulan daha yüksek işlem ücretleri olduğundan önce açıklanır. Böylece sistem bir ayrımcılık yaratır.

Yavaş!

Bitcoin saniyede 4-7 işlemi idare edebilir. Finans devi Visa, 10.000 işlemi gerçekleştirebilir. Gördüğünüz gibi, blockchain çok yavaş, TPS ise karşılaştırma parametresidir. Ayrıca, doğrulayıcılar veya madenciler hangilerini doğrulayacaklarını seçebildikleri için işlem yapmak neredeyse 5-6 saat sürer. Tangle işlemleri neredeyse anında yapabilir.

Tek yönlü


Bloklar ağa veya zincire doğrusal bir şekilde katılır. Bu tür bir hareket, bir darboğaza neden olur ve tüm bu verileri işlemek için daha fazla elektrik tüketir. Sadece bu değil, aynı zamanda sürecin doğrulamanın bitmesi için daha uzun bir süre almasına neden olur..

Tangle Sorunları Nasıl Çözer??

Artık Madenci Yok

Tangle’ın ilk özelliği madenci olmamasıdır. Tangle ekosisteminde madencilik kavramı olmadığı için, büyük miktarda işlem gücü ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Yani, bir şekilde arapsaçı çevre dostu diyebilirsiniz. Üstelik, birine kripto para ödemek istediğiniz her seferinde bir ücret ödemenize gerek yok. Kullanıcılar doğrulayıcıların kendileri olacaktır.

Doğrusal Zincirden ziyade Web

Neredeyse tüm blok zincirleri doğrusal olsa da, Tangle bir grafik kavramına dayanıyor. Bir grafikte yalnızca düğümler vardır ve her düğüm 2 düğümü gösterir. Düğümlere ayrıca bir ağırlık verilir. Herhangi bir işaretleme düğümüne sahip olmayan kenardaki düğümlere uç adı verilir. PoW yalnızca bu ipuçları için gereklidir.

Daha Fazla Kalabalık Daha Fazla Hız Demektir

Tangle Blockchain Faydaları

Resim Kredisi: IOTA

Blockchain ile Tangle arasında temel bir fark var. Ağı kullanan daha fazla insan olduğunda geleneksel blok zincirleri yavaşlar. Nedeni basit. Sırada hareket eden insanların tek kapısı olan bir binaya girmesi gibidir. Tangle’ın karmaşık ağı, daha fazla kullanıcı olduğunda sistemi daha hızlı hale getirir. Bir Tangle ağında ne kadar çok düğüm varsa, Tangle ekosistemi o kadar hızlı olur.

Son sözler

Bu nedenle, aklınızdaki blockchain ve Tangle hakkındaki soruyu çözdüğümüzü umuyoruz. Ancak Tangle bile olumsuz yönlere sahiptir, örneğin% 34 saldırı! Bu, büyük hesaplama gücüne sahip biri sahaya gelirse ve ağın% 34’ünü kazanırsa ağı kontrol edeceği anlamına gelir. Yine, karışıklık hızlıdır, ancak saniyede 250.000’den fazla işlemi idare edebilen Hashgraph kadar hızlı değildir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me