En ünlü iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ether, şu anda iş kanıtı (PoW) fikir birliği algoritmasını kullanıyor. Bununla birlikte, Ethereum’un Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçiş planı var. Bu önemli bir değişiklik olacak ve kripto topluluğu hevesle POW ile POS’u tartışıyor. daha yüksek güvenlik sağlayan ve uzun vadede daha iyi olacak.

“Mutabakat algoritması neden önemlidir?”

POW ve PoS tartışmasına girmeden önce, blok zincirinde bir fikir birliği algoritmasının neden önemli olduğunu anlamak önemlidir. Blok zincirinin iki merkezi önceliği, ademi merkeziyetçilik ve değişmez kayıtlardır ve fikir birliği mekanizması bunları sağlar.

Blok zinciri, “düğümler” adı verilen ağdaki bilgisayarların dağıtılmış bir veritabanını paylaşılan bir şekilde tuttuğu merkezi olmayan bir ağdır. Herkes izinsiz bir blok zincirine katılabilir ve her düğüm bir blok zincirindeki tüm işlemlerin tam kaydına sahiptir. Etkili olarak, her düğüm tüm işlemlerin bir defteridir, bu nedenle blok zinciri aynı zamanda “dağıtılmış defter teknolojisi” (DLT) olarak da adlandırılır.


İşlemler, “bloklar” olarak da adlandırılan blok kayıtları halinde gruplandırılır. Bloklar, önceden belirlenmiş bir protokol programı aracılığıyla bağlanır. Bir blok zincirini güncellemenin tek yolu, mevcut hiçbir blok değiştirilemediğinden veya silinemediğinden yeni bir blok eklemektir. Herhangi bir düğüm, herhangi bir merkezi otoritenin müdahalesi olmadan yeni bir blok ekleyebilir.

Her düğüm yeni bir blok ekleyebildiğinden, doğru bir işlem sırasını korumak veri bütünlüğü için önemlidir. Bir düğüm, topluluğun geri kalanının katılmadığı işlemlere sahip bir blok ekleyebilirse, yeni blok çoğunluk tarafından geçerli sayılmaz. Yeni bloğu ekleyen düğüm, topluluk standartlarını göz ardı etmeye devam ederken, üstüne daha yeni bloklar oluşturarak onunla devam ederse, topluluğun geri kalanı, durumu alabilmek için ağı bölmek zorunda kalacaktır. anlaşmazlıktan önce ağın ve bununla çalışmaya devam edin. Bu, bir “sert çatal” gerektirir ve bu tür bir bölünmenin sık sık meydana gelmesi, blok zincirinin istikrarı için iyi değildir. Bunları önlemek için bir fikir birliği mekanizması gereklidir..

Ayrıca, kötü niyetli bir düğüm, “dağıtılmış hizmet reddi” (DDoS) saldırılarıyla ağı alt edebilir ve ör. “Çifte harcama”. yani aynı kripto jetonunu iki kez harcamak. Her işlemi doğrulamak için bir fikir birliği mekanizmasına ihtiyaç vardır.

Birkaç fikir birliği algoritması olsa da, POW en yaygın olanıdır ve çoğu halka açık blok zinciri tarafından kullanılır. Nispeten, PoS yenidir.

“POW algoritması nedir?”

POW algoritması kavramı ilk olarak 1993 tarihli bir makalede Cynthia Dwork ve Moni Naor tarafından yayınlandı ve terim 1999’da Markus Jakobsson tarafından icat edildi. Satoshi Nakamoto tarafından icat edilen Bitcoin ağı, POW’un en ünlü uygulaması ve biz ‘ POW’u ayrıntılandırmak için ondan örnekler kullanacağım.

Bitcoin blok zincirinde işlemler, “mempool” adı verilen bir hafıza havuzunda gruplanır ve her 10 dakikada bir blok oluşturulur. Bir sonraki bloğa dahil olmak için, mempool’daki her işlemin ‘madenciler’, yani işlemi doğrulayan ve çalışmaları için özel olarak tasarlanmış yazılım ve özel amaçlı donanım kullanan kullanıcılar tarafından doğrulanması gerekir..

“Madencilik” olarak da adlandırılan işlem doğrulama süreci, madencilerin kriptografik bir bulmacayı çözmesini gerektirir. Başarılı madenci, işlemin bir parçası olarak üretilen kripto para biriminin bir kısmını aldığı için bu rekabetçi bir süreçtir..

İşlemi talep eden Bitcoin kullanıcısı, işlem verilerini madenciye sağlar ve bu işin kolay kısmı. Bununla birlikte, madencinin son kaydedilen bloğun kriptografik karmasını da bilmesi gerekir. Son kaydedilen bloğun hash değeri bu bloğa referanstır ve zincirin kutsallığını korumak için yeni blok oluşturulduğunda başvurulmalıdır. Zor olan kısım bu.

Son kaydedilen bloğun kriptografik hash’i hiçbir madenci tarafından bilinmemektedir ve bunu anlamak için yüksek hızda bir sayıyı birbiri ardına denemeleri gerekir. Bunda hiçbir beceri yoktur, sadece yüksek hesaplama gücünün kaba kuvvetine ihtiyaç vardır. Bu devasa matematiksel bulmacayı çözen madenci, bunu ağa duyurur. Diğer tüm madenciler, “işin kanıtı” adının kökü olan muazzam sayı hesaplamasının kanıtını görebilirler. Başarılı madenci, mempool’dan gelen işlemlerin artık kaydedildiği yeni bloğu oluşturur..

Kriptografik bulmaca asimetriktir, yani madenciler için orta derecede zordur, ancak ağdaki kanıtları görmek çok kolaydır. Zamanla bulmaca biraz fazla kolaylaşır ve blok oluşturma süresi 10 dakikanın altına düşme eğilimindedir. Bu nedenle bulmaca her 14 günde bir güncellenir ve daha da zorlaştırılır. Bu şekilde, bulmaca daha karmaşık hale gelmeye devam ediyor ve çözmek için gereken bilgi işlem gücü artmalıdır..

Çoğunluğu, yani böyle bir ağdaki bilgi işlem gücünün% 51’ini ele geçirmek için bir DDoS saldırısı düzenlemek maliyet açısından engelleyici bir işlemdir. Potansiyel bilgisayar korsanı, bir ağ gibi hackleyerek kazanabileceğinden daha fazla para harcayacaktır. POW, blockchain ağını çok güvenli hale getirir.

Yine de böylesine yüksek bir güvenlik yüksek bir maliyete sahiptir. Örneğin:

  • Bitcoin madenciliğinin enerji gereksinimleri o kadar yüksektir ki 2018 yılı sona erdiğinde İzlanda’daki Bitcoin madenciliği operasyonları tüketilen Ülkenin tüm yurtiçi enerji tüketiminden daha fazla enerji! Ortaya çıkan çevresel baskı, Bitcoin’e olumsuz bir tanıtım sağlıyor. Bu kadar yüksek enerji faturası, Bitcoin fiyatını zorlama domino etkisine sahip olacak olan itibari para birimi ile ödenir.
  • Bireysel madenciler için bilgi işlem gücünü ve enerji tedariklerini sürekli olarak yükseltmek kolay değildir ve Bitcoin madenciliği, daha iyi ölçek ekonomisi için dev madencilik teçhizatı çalıştıran organize operatörlerle giderek daha merkezileştirilmektedir. Bu tür dolaylı merkezileştirme, blok zincirindeki ademi merkeziyetçiliğin temel öncülüne aykırıdır..
  • “Cryptojacking”, yani kripto madenciliği için şüphelenmeyen kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçiren siber saldırganlar, olma giderek yaygınlaşıyor çünkü vicdansız madenciler, “yatırım getirisinin” (ROI) azaldığı bir ortamda başarı şanslarını artırmak için etik olmayan yöntemler kullanıyorlar. Düzenli olarak yazılım ve işletim sistemine (OS) yama uygulamak, Cryptojacking’e karşı korunmaya yardımcı olabilir.

“PoS nasıl farklıdır?”

PoS algoritmasına sahip bir blockchain ağı, işlem doğrulama sorumluluğu olan belirli düğümlere sahiptir. Bu düğümler kendi kripto jetonlarını tutar ve “staker” olarak adlandırılır. Bu, madencilerin kendi Bitcoin’lerine sahip olamayacakları Bitcoin ağının aksine, işlem doğrulaması için Bitcoin’lerini stake etme bir yana, ‘oyunda dış görünüm’ anlamına gelir..

Söz konusu tutar ne kadar yüksekse ve hissenin süresi ne kadar uzunsa, bir stake’in daha fazla işlem doğrulama şansı elde etme olasılığı o kadar yüksek olur. Tüm kripto tokenleri daha önce oluşturulmuştur, para basmak için yeni bir madeni para yoktur ve staker için ödül işlem ücretidir. İtibar ne kadar yüksekse, paydaş için kazanç potansiyeli o kadar fazladır..

Çözülmesi gereken karmaşık bir şifreleme bulmacası olmadığından, PoS algoritması daha az enerji gerektirir. İşlem doğrulama sürecine “sahte” adı verilir ve tüm düğümlerin doğrulama sürecine dahil olması gerekmediğinden, ağın daha yüksek ölçeklenebilirliği vardır..

İşlem doğrulama sürecine tüm ağın katılımını ortadan kaldırmak, “parçalama” adı verilen başka bir ölçeklendirme çözümünün uygulanmasına izin verir. Veritabanının yatay bölümlerinin ayrı sunucu örneklerinde depolandığı ve dolayısıyla verimliliği artıran veritabanı yönetiminden alınan bir kavramdır. Blok zincirinde, bir grup düğüm blok zincirinin yatay bir bölümünü koruyacak, kendi stakerlarına sahip olacak ve ağa daha iyi ölçeklenebilirlik sağlayacak.

PoS’nin tuzakları var ve uzmanlar çözümler formüle ediyor. Örneğin:

  • Kötü niyetli bir oyuncu, çok fazla sayıda kripto jetonu satın alabilir, bir staker haline gelebilir ve diğer tüm stakerları alt edebilir. Bununla birlikte, piyasa ekonomisi bu tür hareketlere karşı koruma sağlar, çünkü bu tür ani büyük satın alma çılgınlığı, madalyonun fiyatını önemli ölçüde artıracak ve böylece hacker vazgeçecektir.
  • Bir staker dolandırıcı olabilir ve kötü niyetli işlemleri doğrulayabilir. Ethereum proje ekibi, PoS’ye geçiş planlarının bir parçası olarak yeni ‘Casper’ protokolü üzerinde çalışıyor ve yeni protokol, bu tür stakerların coinlerini kaybetmelerini ve gelecekte stake etmelerinin engellenmesini sağlayacak.

POW vs PoS: hangisi geleceğe sahip olacak?

POW, blok zinciri ağına kesinlikle daha iyi merkezi olmayan güvenlik sağlarken ve birçok kripto para birimi projesinde geniş çapta test edilmiş olsa da, herhangi bir somut varlık tarafından desteklenmeyen madencilik dijital para birimlerinden kaynaklanan büyük enerji maliyeti ve çevresel baskı, önemli ölçüde olumsuz medya kapsamı çekiyor. Böyle bir endişenin etkisi, örneğin; Çin resmen yasak Bitcoin madenciliği.

PoS nispeten yeni olsa da, benimsenme, örneğin, tanınmış kripto para birimi DASH bunu zaten kullanıyor. PoS seçmenleri, daha geniş kripto topluluğunu, algoritmanın ağı yeterince koruma yeteneği konusunda temin edebilirse, bu, ölçeği kendi lehine çevirebilir. Çok tanınan Ethereum projesi PoS’ye başarılı bir geçiş gösteriyorsa, bu algoritma için büyük bir destek olacaktır. Önümüzdeki birkaç ay hangi algoritmanın standart taşıyıcı olacağını söyleyecek.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me