Ripple (XRP) ile Stellar Lumens (XLM) karşılaştırmaları yaparken, farklılıklar benzerliklerden daha ağır basıyor gibi görünüyor. Bu durumda benzerlikler şu gerçeğe atfedilir: Jed McCaleb Ripple’ın kuruluşunda etkili olan Stellar’ın kurucularından biri olan.

Ripple’ı oluştururken fikir sınır ötesi para transferlerinde SWIFT’in yerini alabilecek bir sistem bulmaktı. Ripple bu nedenle çok uluslu şirketler ve bankalar tarafından küresel ödemeler yapmak için kullanılır ve bu, talep üzerine likidite ile sonuçlanan Ripple ağı üzerinden tokeninin aktarılmasıyla sağlanır. Stellar ise yaratıldı aynı hedeflere ulaşmak, ancak kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak ve özellikle yoksul ülkelerde finansal hizmetlere erişimi olmayanlara yardımcı olmak için.

XLM ve XRP: Temel farklılıklar

Yıldız lümenleri ve dalgalanma farklılıkları burada bitmiyor. Bir diğer önemli fark, iki protokolün farklı düğümleri arasında nasıl fikir birliğine ulaşıldığına ilişkindir. Kripto para dünyasında en yaygın fikir birliği yöntemleri, hissenin kanıtı ve iş kanıtıdır. Bununla birlikte, iki protokol ikisini de kullanmaz, bunun yerine her birinin kendi farklı fikir birliği mekanizmasına sahiptir. Ripple doğruluk kanıtı kullanırken Stellar yıldız fikir birliği protokolünü kullanıyor.

İki dijital para birimi arasındaki bir diğer önemli dalgalanma ve yıldız lümen farkı, Ripple’ın deflasyonist, Stellar ise enflasyonist olmasıdır. Team Stellar, yıllık enflasyon oranlarının% 1 olacağını belirtirken, ekip, Ripple durumunda dolaşımdaki XRP tokenlerinin miktarının zamanla azalacağını ve dolayısıyla deflasyonist bir etkiye sahip olacağını açıkladı..

Daha merkezi olmayan

Bir dereceye kadar Stellar, Ripple’a kıyasla daha merkezi olmayan olarak görülüyor. Bu, merkezi olmayan sanal para birimlerine adanmışların ve Satoshi Nakamoto’nun orijinal vizyonuna, yani bitcoin oluşturma ile tanınan figür veya rakamlara bağlı kalanların Ripple’den uzak durmalarının nedenlerinden biri. Ripple vs yıldız tartışmasında, merkeziyetsizleşme açısından ikincisi kazanır.

İki sanal para birimi arasında var olan benzerliklerden bazıları, Bitcoin (BTC) gibi diğer sanal paraların aksine, ne Ripple ne de Stellar’ın madencileri kullanmadığı gerçeğini içeriyor. Bitcoin durumunda, örneğin madencilik, istemciyi sisteme katılan her cihazın düğüm olarak bilindiği bir cihaza indiren herkes tarafından yürütülebilir. Halen merkezi olmayan Stellar ve Ripple olsalar da, her Tom, Dick ve Harry’nin kendi düğümlerini çalıştırmasına izin vermiyorlar. Aksine, ikisi bir dizi sunucuda kendi düğümlerini çalıştırır. Teknolojiyi benimseyen finans kuruluşlarının, izinli blok zinciri olarak bilinen şeyde kendi düğümlerini çalıştırmalarına da izin verilir..

Diğer Karşılaştırmalarımıza göz atın:

  • Bitcoin mi Ethereum mu? Fark ne?

  • Ethereum vs Litecoin: LTC Neden İşlemler İçin ve ETH Akıllı Sözleşmeler İçin?

  • EOS vs Ethereum: Potansiyel Bir Ethereum Katili!

  • Ardour vs Ethereum: Artıları ve Eksileri Nelerdir??

  • NEO mu Ethereum mu: Hangisi Daha İyi??

  • Ethereum ve Ripple: Derinlemesine Karşılaştırma

İki protokol arasındaki benzerlikler

Dalgalanma ve yıldız karşılaştırmasındaki bir başka benzerlik, iki sanal para biriminin fon hareketlerinin doğrulanmasında dağıtılmış bir defter kullanmasıdır. Bunu yaparken ücretler minimumda tutularak işlemler saniyeler içinde sonuçlandırılır. Bu düşük ücreti elde etmek için her iki protokol de bir madeni paranın bir kısmını şarj eder. Stellar ve Ripple, bu nedenle, dünya çapında bir ödeme sistemi olarak benimsenmesini artırmak için madeni paranın değerinin düşük tutulmasını sağlamak için bir teşvike sahiptir..

Yine bir başka Ripple ve Stellar benzerliği, madeni para arzı ile ilgili. Her iki protokolde de madeni paraların tedariki geliştiricilerin kontrolündedir. Bu, bitcoin durumundan farklıdır, çünkü amiral gemisi kripto para birimiyle ilgili olarak, yeni madeni paraların serbest bırakılması ağ tarafından önceden belirlenmiş bir rakama ulaşılana kadar kademeli olarak yapılır. Buna karşılık, geliştiriciler ne zaman isterse XRP ve XLM madeni paralarının arzı artırılabilir. Bu, her iki madeni paranın çok merkezileştirilmiş olmakla suçlanmasının nedenlerinden biridir..

Bu makaleyi beğendin mi? NEO vs Ethereum’a bakın ya da NEO’nun 2018’in en güçlü kripto para birimi olmasının nedeni?

Bu dünyada yeni misiniz? Kriptoya nasıl yatırım yapılacağına dair başlangıç ​​kılavuzunun tamamına bir göz atın.


* Sorumluluk Reddi: Bu makale, yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır ve bunu sağlama amacı taşımaz. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın ve Feragatnamemizin tamamını okuduğunuzdan emin olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me