İlk adım

  Bir web geliştiricisi olarak deneyiminiz varsa, halihazırda bildiklerinizin çoğu blockchain geliştirme için geçerlidir. Bu kılavuzun amacı, keşfetmeye ve inşa etmeye başlayabilmeniz için sizi farklı olan şeylerle tanıştırmaktır..

  Burada şaşırtıcı değil: en büyük fark blok zincirlerinin kullanılmasıdır ve bu kılavuz için, en büyük geliştirici topluluğuna sahip olduğu için öncelikle Ethereum blok zincirine atıfta bulunacağız. Neden blok zinciri geliştirmeyi yığınınıza dahil etmek istersiniz? Bireylerin internette ve internetle nasıl etkileşime girdiğine dair varsayımlarımıza gerçekten meydan okuyan, blok zincirlerinin yapmanıza izin verdiği bir dizi büyüleyici şey var..

  Blockchain ile Yapabilecekleriniz (ve Daha Önce Asla Yapamadıklarınız)

  Kullanıcının sahip olduğu, ticareti yapılabilen dijital ürünler

  Bir blockchain ile, kullanıcıların sitenizin dışında tutabileceği ve ticaret yapabileceği tokenize edilmiş varlıkları (kolayca) oluşturabilirsiniz. Örneğin Gods Unchained, kullanıcıların kartlarına fiziksel olarak sahip olabilecekleri ve platformun dışında takas edebilecekleri Magic-the-toplayıcı tarzı bir koleksiyon kart oyunudur. Bununla ilgili ilginç olan, bireysel kartların bir kimliğe sahip olması ve başka bir yerde kullanılabilmesi veya 3. taraf pazarlarda alınıp satılabilmesidir. Örneğin, bir MLB şampiyonasında evden koşan bir topun yapabileceği gibi, bir şampiyona maçında bir koleksiyon satışında kullanılmış bir kartınız olabilir..

  Ödemeler ve değer transferi

  Kripto para birimlerinin temel entegrasyonu nedeniyle, ödemeleri kabul etmek ve değer işlemlerini kolaylaştırmak kolaylaştırılmıştır: banka havaleleri, kredi kartları, paypal, bunların tümü, geliştiricilerin entegre olması için önemli bir çaba gerektirir. Bu faydalar özellikle bankacılık ve kredi hizmetlerine erişimi kısıtlı topluluklar için geçerlidir: Ethereum’un Ürdün’deki mülteci kamplarında değer transferini ve yardım ödemelerini kolaylaştırmak için kullanımına ilişkin bir vaka çalışmamız var..

  Kullanıcı kimliği ve veri gizliliği

  Bir kullanıcının kimliğini bir blockchain ağı aracılığıyla nasıl oluşturduğuna dair benzersiz özellikler vardır. Metamask gibi bir yazılım kullanarak, kullanıcılar tüm internette tek oturum açabilirler. Sitenizde şifreleri işlemeniz veya oturum açmanız gerekmeyebilir, bu da daha az kayıp şifre talebi anlamına gelir. Veri gizliliği, kullanıcıya bilgilerine kimin erişeceği üzerinde denetim vererek ve onlara işlemleri imzalama fırsatı vererek geliştirilebilir. Bir kullanıcı siteden ayrıldığında, site operatörleri artık verilerine doğrudan erişemez.

  İnternetin küresel, kalıcı durumu

  Bugünün interneti birçok teknolojiden inşa edilmiştir, ancak neyin doğru olduğu konusunda merkezi bir otorite yoktur. Facebook gibi internet devleri, bir şekilde kalıcı bir devlet gibi işleyen geniş ağlara ve veri tabanlarına sahip kendi krallıklarının anahtarlarına sahip olabilirler, ancak bunlar özel olarak tutulur ve kapsamları genellikle kendi organizasyonlarıyla sınırlıdır. Zaman içinde değişmez veriler içeren, son derece güvenli ve kurcalamaya karşı dirençli ve tek bir sahibi olmayan bir ağ olarak bir blok zinciri, topluluk katılımcıları için bir doğruluk kaynağı olarak hizmet edebilir.

  Dijital kıtlık

  Takas edilebilir tokenlar ve kripto para birimi, kıt dijital varlıklar için altyapı sağlamak için blok zincirlerine güvenir. Geçmişte dijital varlıkların sonsuz bir şekilde kopyalanabildiği veya karmaşık DRM şemalarıyla korunduğu yerlerde, bir blok zinciri gibi kalıcı durumdaki tek doğruluk kaynağı, sahip olunabilen ancak kopyalanamayan benzersiz dijital varlıkların oluşturulmasına izin verir, bu da bunlar anlamına gelir gerçek değere sahip olabilir.

  Web2 ve Web3 Blok Zinciri Yığını

  Her biri kendi ağına, kendi kurallarına ve kendi katılımcı topluluklarına sahip farklı blok zincirleri vardır. Ethereum gibi belirli bir blok zinciri platformu, her birine kendi verileriyle bağlanabileceğiniz çeşitli farklı ağlara sahip olabilir. Kendi ağınızı kurabilirsiniz, bu kılavuzda daha sonra yapacağımız bir şey.


  Her ağ, blok zinciri düğüm yazılımının örneklerini çalıştıran ayrı düğümlerden oluşur. Standart bir sunucu-istemci modeli yerine, blok zincirleri birbirleriyle iletişim kurmak ve ağın durumunun ne olduğu konusunda fikir birliğine varmak için merkezi olmayan eşler arası protokoller kullanır..

  Tipik bir web geliştirme yığınında, html, CSS, javascript ve react gibi bir çerçeve kullanarak bir ön uç oluşturabilirsiniz. Bu ön uç, dosya depolama, bir yürütme ortamı ve bir veritabanı içeren bir arka uç ile iletişim kurar. Depolama, yürütme ve veritabanı bileşenleri tek bir sunucuda bulunabilir veya bir bulut sisteminin veya içerik dağıtım ağının parçası olabilir.

  Bir blok zinciri uygulaması oluştururken (genellikle dağıtılmış uygulama veya dapp olarak adlandırılır) tek fark, uygulamanızın işlevselliğinin bir kısmının bir blok zinciri veya başka bir dağıtılmış mekanizma tarafından sunulmasıdır. Ethereum gibi bir blok zincirine bağlanma, genellikle düğüm yazılımı veya blok zinciri API’si ile birlikte web3.js veya ethers.js gibi bir javascript kitaplığı dahil edilerek yapılır. Web3 kitaplıkları çok çeşitli dillerde mevcuttur.

  Dosya depolama, veritabanı işlevselliği ve yürütme, bir blok zincirinde gerçekleşebilir, ancak şu anda blok zincirleri yüksek hacimli veri veya karmaşık yürütme için optimize edilmemiştir..

  Örnek olarak, tipik bir web yığını kullanan, ancak dağıtılmış hesaplama gerçekleştirmek ve belirteçler veya kripto para birimi ile etkileşim kurmak için blok zincirinde bulunan akıllı bir sözleşme oluşturan bir uygulama geliştirebilirsiniz. Akıllı sözleşmeler hakkında daha sonra daha fazla konuşacağız.

  Ayrıca normalde tipik olan ancak kullanıcı doğrulaması, diğer şeylerin yanı sıra bir dijital cüzdan ve kimlik yöneticisi olan Metamask gibi bir yazılım aracılığıyla yapılır..

  İlk İşleminizi Gönderme

  Kullanıcı olarak bir blok zincirinde ilk işleminizi gönderelim. Bunu yapmak için bir cüzdana ihtiyacın var.

  MetaMask’ı Kurmak

  MetaMask bir ConsenSys ürünüdür ve bir cüzdan içerir ve Ethereum blok zincirleriyle etkileşim için sağlam bir araç seti sunar. Geliştiricilerin ilgisini çekecek şekilde, window.ethereum adresindeki javascript aracılığıyla erişilebilen, ziyaret edilen herhangi bir web sitesine küresel bir API enjekte eder; tüm ayrıntılar için, sitelerinde MetaMask için geliştirici belgelerinin tamamını görüntüleyin. Başlamak için MetaMask chrome tarayıcı uzantısını yükleyin veya Apple App Store veya Google Play Store’da bulunan MetaMask Mobile uygulamasını kullanın..

  Yüklendikten sonra, hesap oluşturma sürecinden geçin. Fark edebileceğiniz birkaç şey vardır: Birincisi, herhangi bir e-posta adresi veya başka herhangi bir kişisel bilgi girmenize gerek olmamasıdır. İkinci şey, “tohum cümlenizi” yazmak veya saklamakla ilgili büyük bir anlaşma yapılmasıdır; bu önemlidir çünkü hesabınıza erişmenin veya kurtarmanın tek yolu budur. Bununla ilgili daha sonra daha fazlası.

  Metamask çalışmaya başladığında, hesap bakiyenizi (0 ETH) ve sağ üst köşede şu anda bağlı olduğunuz ağı göreceksiniz. Ağların bir listesini ortaya çıkarmak için ağ seçim menüsünü genişletin. Ropsten Test Ağını Seçin.

  Mainnet ve test ağları

  Bu ağların her biri, düğüm yazılımı çalıştıran bilgisayar setlerinden oluşur. Çoğu düğüm, Ethereum için birincil, değer tutma ağı olan Mainnet üzerindedir. Bu yazı itibariyle, ana Ethereum ağını oluşturan 8000’den fazla düğüm vardı. Ağ düğümlerini Ethernodes veya Etherscan’da keşfedebilirsiniz..

  Test ağları çok daha az düğüm içerir (Ropsten ağının 3 düğümü vardır) ve bunlar üzerinde eth’in hiçbir değeri yoktur. Bu ağlar öncelikle geliştiriciler tarafından ana ağda başlatılmadan önce dapp’larını ve akıllı sözleşmelerini test etmek için kullanılır. Ayrıca MetaMask’ın localhost’a veya özel bir RPC’ye bağlanma seçenekleri sunduğunu da unutmayın. Ethereum uygulamaları geliştirdiğinizde, kendi sisteminizde veya başka herhangi bir ağda çalışan düğüm yazılımına bağlanmak ve etkileşimde bulunmak için metamask kullanabilirsiniz..

  Test eteri alınıyor

  MetaMask’ta, hesap adınıza tıklayarak genel adresinizi panoya kopyalayın:

  Herkese açık adresiniz, hesabınızı tanımlar ve paylaşılabilir: Bu, başkalarının size jeton göndermek için kullanacağı şeydir. Bir banka hesap numarası veya e-posta adresi gibi bir şeydir, çünkü bu adresle ilişkili olana sahip olursunuz ve bu bilgileri kontrol edebilirsiniz. Özel anahtarınızla (başlangıç ​​ifadenizden oluşturulabilir) işlemleri imzalayarak bu adrese sahip olduğunuzu kanıtlarsınız, bu yüzden bunları gizli tutmanız gerekir. Blok zinciri perspektifinden, belirli bir özel anahtarı bilen herkes, özel anahtarın ilişkili genel adreslerine atanan varlıkların sahibidir. Genel adresiniz şuna benzer:

  0xDa4A488d8c58D57F4046CAbAc73DA0DB778DC930

  Hesabınıza test Ether göndermek için bir musluk kullanabilirsiniz. Kullanmayı deneyin Ropsten musluk: genel adresinizi hesap alanına yapıştırın ve “Bana test Ether gönder” e tıklayın. Yakında, hesabınızda 1 ETH dolduğunu göreceksiniz.

  Burada ne oldu? Açık adresinizi Ethereum Faucet’a gönderdiniz. Faucet, sağladığınız adrese kendi akıllı sözleşmesine ait 1 ETH göndererek bir işlem gerçekleştirdi. Herhangi bir adres verebilirdiniz ve işlem gerçekleşecekti. Ağdaki düğümler işlemi aldı ve onu, blok zincirine kaydedilen ve ağa yayılan bir madencilik bloğuna dahil etti. MetaMask daha sonra blok zincirindeki bir düğümden okur ve işlemi ve mevcut bakiyenizi geri bildirir. Musluk ve MetaMask arasında doğrudan iletişim yok.

  Ether’i test etmenin başka bir yolu var. MetaMask musluğuna gidin; MetaMask (veya başka bir web3 arayüzü) kurulmamışsa bu sitenin yüklenmeyeceğini unutmayın. Bu süreç, farklı bir kullanıcı akışını gösterir.

  Burada kullanıcı özelliklerinin tanımsız olduğunu görebilirsiniz. Bu uygulamayla, adresinizi MetaMask’tan kopyalayıp yapıştırmanız gerekmez. “1 eter iste” butonuna tıkladığınızda, MetaMask size siteye bağlanmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu bağlantının kabul edilmesi, açık adresinizi site ile paylaşacak, sayfada bakiyenizi gösterecek ve işlem gerçekleşecek:

  Bu şekilde bağlanmak, bir siteye giriş yapmaya benzer; ancak herhangi bir kayıt işlemine gerek yoktu. MetaMask aracılığıyla oturum açmak, siteler kendilerini bağlı hesaba göre özelleştirebildiğinden, tek oturum açma olanakları sunar. Bu durumda, MetaMask tarafından enjekte edilen ethereum nesnesini kullanarak bir kullanıcının hesabına bağlanmak için aşağıdaki JavaScript kullanılır:

  ethereum.request ({yöntem: ‘eth_requestAccounts’});

  İşlem tamamlandığında, cüzdanınızda Ropsten ağında 2 ETH olmalıdır..

  Test eteri gönderiliyor

  Şimdi, MetaMask Ether Faucet User kutusuna geri dönün, 1 ETH’yi tekrar musluğa bağışlamak için turuncu 1 ether düğmesine tıklayın. Yeni bir bildirim görünecektir:

  MetaMask sizden bu işlemi onaylamanızı istiyor; Onayladığınızda, MetaMask, blok zinciri düğümleri tarafından doğrulama için gerekli olduğu üzere özel anahtarınızı kullanarak işlemi imzalayacaktır. Başka işlem seçeneklerinin de olduğunu unutmayın: Daha fazla ayrıntı görmek için sol üstteki “düzenle” düğmesini tıklayın. Gaz ücretleri, bir işlemin gerçekleştirilmesiyle ilgili maliyetler için düğümleri ve madencileri telafi eder. Ethereum’daki her işlemin, ağın çalışır durumda kalmasıyla ilgili hesaplamayla ilişkili ücretleri vardır. Bu durumda 0.000021 ETH.

  Herhangi bir işlemin, düğümler tarafından ele alınma ve blok zincirine dahil edilmeden önce bir bloğa dahil olma gibi rekabetçi bir süreçten geçmesi gerektiğinden, işleminizi dahil ettikleri için madencilere verilen gaz ödülünü artırarak işleminizin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. sonraki blok.

  İleri’ye tıklayın ve onaylayın. İşleminiz beklemede olarak listelenecek ve birkaç dakika içinde işleminiz blok zincirinin bir parçası olacak ve güncellenmiş hesap bakiyenizi MetaMask’ta göreceksiniz..

  Sonraki adımlar

  Bu giriş adımında, öncelikle MetaMask kullanarak kullanıcı perspektifinden bir blok zinciri ile işlem yapmanın ve etkileşimde bulunmanın bazı temellerini tanıttık. Bu kılavuzun 2. adımında, kendi blok zinciri ağınızı oluşturacak, onunla yerel olarak etkileşime girecek ve Remix ile ilgili bir sözleşme keşfedeceksiniz. 3. adımda, yerel geliştirme hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak, Infura’yı kullanacak, her şeyi React ile birbirine bağlayacak ve bir Ethereum test ağına bağlanacaksınız..

   Geliştiricinin İlk Katılımı: 2. AdımGeliştirici İlk Katılımı 2. Adım

   Geliştiricinin İlk Katılımı: 2. Adım

   Geliştiricinin İlk Katılımı: 3. AdımGeliştirici İlk Katılımı 3. Adım

   Geliştiricinin İlk Katılımı: 3. Adım

   10 Dakikalık Ethereum Oryantasyonu10 Dakikalık Ethereum Oryantasyonu

   10 Dakikalık Ethereum Oryantasyonu

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me