2019 DeFi Yılı Oldu (ve 2020 Neden Çok Olacak)

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ana SayfaBlogHaberler

2019 DeFi Yılı Oldu (ve 2020 Neden Çok Olacak)

Ethereum, yeni finansal varlıklar ve protokollerle açık bir finansal sistemi nasıl oluşturacaktır. by Mason NystromAralık 5, 2019Yayınlanan Aralık 5, 2019

2019 DeFi Yılı

Blockchain hikayesinde şimdiye kadar, her yıl tek bir kapsayıcı eğilime kadar damıtılabilir. 2009’da anlatı Bitcoin’di. 2015’te Ethereum. 2017, dünyanın ilk madeni para tekliflerini getirdi. 2019’un cevabı açıktır: Merkezi olmayan finans hareketi, kripto ve blok zinciri ekosistemindeki açık ara en etkili trenddi.. 

Google’ın “merkezi olmayan finans” aramaları, 2018’e kıyasla 2019’da% 273 arttı. seo danışmanı: Victoria Olsina.

2019’un neden DeFi yılı olduğunu anlamak için, açık finansal hareketi bu kadar devrimci yapan şeyin ne olduğunu inceleyelim ve olgunun açık bir finansal sistem yaratma yolunda yaptığı adımları inceleyelim.. 

DeFi Tanımlama

Açık finans veya merkezi olmayan finans, günümüzün kapalı finansal sisteminden birlikte çalışabilir, programlanabilir ve bir araya getirilebilir açık protokollere dayalı açık bir finansal ekonomiye doğru paradigma değişimini ifade eder.. 

Kripto ekosistemi genişlemeye çalışırken, Açık Finans terimi amaçlanan hedefi daha doğru bir şekilde tanımlıyor, çünkü Ethereum mevcut finansal sistemlerle entegre olan yeni bir zincir içi ekonomi yaratıyor. Açık finans, sıfırdan yeni bir sistem oluşturmakla ilgili değildir, mevcut sistemi demokratikleştirmek ve açık protokoller ve şeffaf veriler kullanarak daha adil hale getirmekle ilgilidir.. 

Açık Finansın Özellikleri

Birlikte çalışabilir

Mevcut finansal sistem, sınırlı aktarılabilirliğe veya iki yönlü erişime sahip duvarlı bahçelerden oluşmaktadır. Birlikte çalışabilirliğin mümkün olduğu yerlerde, aracılar ve rant arayanlar tarafından kontrol edilir. Açık finans, birbirini tamamlayan işlevlerle bir dereceye kadar şeffaflıkla birlikte çalışabilen platformlar tarafından tanımlanır..


Programlanabilir

Bitcoin parada devrim yarattı. Ethereum, mevcut ürün ve hizmetlerden daha özelleştirilebilir yeni finansal araç ve varlık türlerini etkinleştirdi. Dijital varlıklar ve menkul kıymetler, yeni bir finansal mekanizma ve büyüme çağını başlatacak.   

Birleştirilebilir

Birçoğu için, büyümekte olan en sevilen çocukluk oyuncağı Legolardır ve onunla inşa edebileceğiniz şeyler yalnızca hayal gücünüzle sınırlıdır. Birleştirilebilirlik, bir şeyin birden fazla kombinasyonda (yani, Legolar) seçilebileceği ve birleştirilebileceği kavramını ifade eder. Ethereum, Maker, UMA, Augur, Compound ve çok daha fazlası gibi diğer protokoller için zaten bir protokol haline gelen, birleştirilebilirliğin değerini göstermiştir.. 

Açık Finans Ekonomisinin Kriterleri 

Her finansal sistem, ekonomik bir motor olmak için çok sayıda özelliğe ihtiyaç duyar, ancak önce bu kriterleri tanımlamalıyız. Herhangi bir ekonomik sistemi içeren genel olarak kabul edilmiş birkaç özellik vardır.. 

İşleyen bir finansal sistem, aşağıdakilere izin veren küresel, verimli piyasaları içerir: 

  • Borçluların ve borç verenlerin sermaye transfer etme yeteneği
  • Gerekli likidite ile bir değişim ve ticaret (yani türevler) süreci
  • Bireylerin / yatırımcıların sermaye taşıması, biriktirmesi, formüle etmesi ve tahsis etmesi için araçlar
  • Riski dengeleme ve yönetme kapasitesi
  • Yatırımcılar ve bireyler için yasal korumalar sağlar

Dolayısıyla, açık olan yeni bir finansal sistem, tipik aracıları veya merkezi kontrol noktalarını ortadan kaldırırken bu özellikleri karşılamalıdır. Yukarıdaki özellikleri ve Ethereum ekosistemiyle nasıl karşılaştırıldıklarını inceleyelim.. 

Borçlanma & Borç verme

Bir finansal sistemin borçlulara uygun piyasa likiditesi sağlaması için borç verenlere ihtiyacı vardır ve borç verenleri elde etmek için borçlulara ihtiyaç vardır. Tavuk, yumurtayla tanış. Bu sorun başlangıçta spekülasyon yoluyla çözülür. Spekülatif bir varlık sınıfı olan Crypto, birkaç ilginç borç verme ve borç alma protokolü oluşturmayı başardı.. 

MakerDAO, bireylerin teminatlandırma yoluyla spekülasyon yapmaya devam edebilecekleri bir araç yaratan ilk protokoldür. MakerDAO kasaları (eski adıyla CDP’ler), kullanıcıların teminat olarak eteri kullanarak dai ödünç almalarına olanak sağlarken, yeni borç verme ve borç alma protokolleri 2019 kripto anlatısının çoğuna hakim oldu. Bileşik ve Fulcrum, kullanıcıların dai, USDC (Coinbase’s stablecoin), eter ve daha fazlası dahil olmak üzere kripto varlıkları ödünç vermesine veya ödünç almasına izin veren sermaye havuzları oluşturur.   

Dharma başlangıçta Compound ile rekabet ediyordu artık müşterilerine mümkün olan en iyi faiz oranını sağlamak için Compound’un protokolünden yararlanıyor. Dharma bunu, müşterilerin fonlarını otomatik olarak Bileşik protokolüne yatıran “akıllı cüzdanı” aracılığıyla gerçekleştirir.. 

Yakın zamanda, MakerDAO’nun tek teminatlı dai’den (Sai) çok teminatlı dai’ye (MCD) çok beklenen yükseltmesi başarıyla tamamlandı. Maker protokol yükseltmesi, dai’lerini Maker protokolünde tutan kişilere ilgi sağlayan yeni bir dai tasarruf oranı (DSR) ile geldi. Kısa vadede, DSR, başka herhangi bir borsaya entegre edilebilen ve kripto DeFi alanı için temel faiz oranı haline gelebilen akıllı bir sözleşmedir.. 

Uzun vadeli ve en yükselen koşullarda, DSR, hazine bonolarının risksiz oran olarak nasıl davrandığına benzer şekilde, güvensiz bir tasarruf oranı olma potansiyeline sahiptir. Güvensiz ve risksiz arasındaki ayrım ince ancak farklıdır. Maker’ın protokolü, akıllı sözleşme riski gibi risk unsurlarıyla birlikte gelirken, tek bir kuruluştan güven gerektirmez (protokol, MKR jeton sahipleri tarafından yönetilir). Hükümet de dahil olmak üzere büyük kuruluşlara olan bağımlılığı ortadan kaldırmak, sistemik riski azaltmak için güçlü bir araçtır.. 

Bu çeşitli protokoller, birleştirilebilirliğin gücünü gösterir: 1) Dharma, 2) Bileşik’in açık protokolünden yararlanarak, 3) ağırlıklı olarak MakerDAO’nun protokolü tarafından oluşturulan dai stablecoin’i ödünç veren ve ödünç alan, 4) Ethereum’un üzerinde açık bir platform sağlar. Boom. 

Değişim ve Ticaret

Finansal sistemler açık piyasalar aracılığıyla çalışır ve ticaret ve değer aktarımı için sağlam mekanizmalar gerektirir. 2019 ticaret ortamı öncelikle birkaç büyük oyuncunun hakimiyeti, ağırlıklı olarak Coinbase, Kraken, Gemini, Bitstamp, Bitfinex ve Binance. 

Geçtiğimiz yıl sergilenen kripto borsaları, yatırım, ticaret ve diğer faaliyetler için kullanıcı arayüzleri olmaya hazırlanıyor. Çoğu büyük borsa düzinelerce yeni ticaret çifti sundu ve mobil cüzdanlar, eğitim araçları ve jeton ürünleri gibi yeni ürünler veya hizmetler geliştirdi. Apple ürün yapışkanlığına benzer şekilde, kripto müşterileri, uzun katılım süreci ve insanların varlıkları tek bir yerde saklama isteği nedeniyle muhtemelen bir veya iki kripto borsasına sadık kalacaklardır.. 

Özellikle, birkaç borsa kurumsal müşterileri yakalamaya, gözetim çözümleri oluşturmaya veya edinme gerekli altyapı. Merkezileştirilmiş ticaret oldukça popüler (ve karlı) olsa da, çoğu kripto meraklısı ve girişimcinin başarmayı umduğu yeni bir finans ekonomisi değil.. 

Uniswap olarak bu yıl ortaya çıktı merkezi olmayan borsaya geçiş (DEX) aracı olmayan bir şekilde kripto para ticareti yapmak için. Uniswap bildirildi 2019 yılının Kasım ayında yirmi dört dönemde 8 milyon doları aşan işlem hacmi. Uniswap şu anda % 33’ten oluşur IDEX ve Kyber’i aşan tüm DEX hacmi. Başka bir merkezi olmayan değişim dYdX ticaret, borçlanma ve borç vermeyi birleştiren bir platform geliştirdi. DYdX DEX, kullanıcıları için birden fazla borsada spot fiyatları ve borç verme likiditesini bir araya getirir. Binance, müşterilere merkezi borsasında kredi verme yetenekleri de sunuyor.. 

İlk Değişim Teklifleri (IEO’lar), 2019’un ilk yarısında, token satışları için bir platform olarak merkezi bir değişimin hizmet verdiği inanılmaz derecede popülerdi. Esasen, bir değişim bu token satışları için bekçi görevi görür ve yalnızca doğrulanmış müşterilerin katılmasına izin verilir. Token satışları genellikle, düşük işlem ücretleri ve sahiplerin fiyatını etkin bir şekilde artırmak için token yaktıkları geri alımlar gibi hisse senedi sunan Binance Coin (BNB) gibi bir borsa tokenı kullanılarak gerçekleştirildi. Bir bildiri Token Insights, 2019’un yarısında IEO’ların popülerliğini yavaşça azalmadan önce 2019’un ilk birkaç ayı boyunca ilk heyecanını ortaya çıkardı. IEO’lar, ICO’lar ve STO’lar (güvenlik jetonu teklifleri) dolandırıcılık ve kötüye kullanımlardan adil pay alsa da, sermaye artırma yeteneği herhangi bir finansal sistem için gerekli bir araçtır.. 

Yatırım ve Sermaye Dağıtımı

Başlangıçta ortaya konan tanımda, sermayeyi formüle etme ve parayı hareket ettirme yeteneği de mevcuttu. Ethereum, bu iki sorunu çoğunlukla, ilk önce doğal olarak eteri aktarma yeteneği ve ikinci olarak da yukarıda belirtildiği gibi güvenlik veya belirteç teklifleri yoluyla çözmüştür.. 

Kripto varlıklara yatırım kesinlikle 2019 boyunca gelişti ve önümüzdeki yıllarda genişlemeye devam edecek. Kripto para birimleri için en önemli kullanım durumu spekülasyon olmaya devam ediyor, ancak birçok kişi bu özelliği tamamen olumsuz olarak görüyor. Spekülasyon için araçlar ve mekanizmalar, her yeni varlık sınıfı için, özellikle açık bir finansal sistemin temelini oluşturmayı amaçlayan bir varlık için hayati bir bileşendir. Yeni bir finansal sistem oluşturmanın en önemli ve sonradan en zor yönlerinden biri, verimli yatırım için gereken gerekli likiditeyi oluşturmaktır.. 

Likidite, bir yatırımcının herhangi bir varlığı hızlı bir şekilde nakde çevirme kapasitesidir. Terim aynı zamanda bir bireyin, varlığın fiyatını etkilemeden bir finansal aracı satın alma veya satma kabiliyetini de ifade eder. Bu, tüm kripto ekonominin değerinin değerinin altında olduğu zaman açıkça inanılmaz derecede zordur. 200 milyar dolar bu deneme sırasında. Yüksek likiditeye sahip varlıklar, herhangi bir varlığın alım satımını kolaylaştıran toplam değerde trilyonlarca dolardan oluşur. Dünyanın en büyük altı şirketinin piyasa değeri var üç kat daha büyük tüm kripto para birimlerinin piyasa değerinden daha fazla. 

Ne dersin diğer varlıklar:

  • Altın: 7 trilyon. 
  • Hisse Senedi Piyasaları: 70 trilyon. 
  • Küresel borç: 200 trilyonun üzerinde. 

Ve kutsal kâse, türevler: 550 trilyonun üzerinde. Bir varlığın, endeksin veya varlığın performansına dayalı olarak bireyler arasındaki vadeli işlemler, opsiyonlar, takaslar ve diğer sözleşmeler. 

Peki, yeni bir varlık sınıfı likiditeyi nasıl çeker? Herhangi birinin başka hiçbir yerde işlem görmeyen varlıklar oluşturmasına ve takas etmesine izin vererek. En iyi yanı, Ethereum’un tam anlamıyla kurumların veya bireylerin, yaşamımızdaki en büyük finansal patlamalardan biri olacak yeni finansal araçlar ve ürünler geliştirmesine olanak vermesidir.. 

Kritik bir husus, bu protokollerin açık olmasıdır.. UMA finansal ürünler için standartlaştırılmış sözleşmeler sağlayan bir türevler platformu oluşturuyor. Synthetix kripto para birimleri, itibari para birimleri ve emtialar gibi sentetik varlıkların oluşturulmasını ve ihraç edilmesini sağlayan bir protokoldür. Açık kaynak protokolleri ile sağlanan sentetik varlıklar ve türevler, riske karşı korunmak, sermaye dağılımını çeşitlendirmek ve yatırım getirisini artıracak mekanizmalar bulmak isteyen yatırımcılar için değer yaratacaktır. Türev türleri, geleneksel ve kripto varlıklar için sonsuzdur. Zaten var bir düzineden fazla varyasyon Dai’nin diğer DeFi protokolleri tarafından yaratılmış. 

Stake etme

Stake etme, giderek bir sermaye dağıtım yöntemi haline geliyor. Stake kavramı, kripton ağlarının büyümesiyle birlikte, özellikle de hisseli blok zincirlerinin kanıtı olarak ortaya çıktı. Stake etme geniş bir terimdir, ancak çoğu zaman bireylerin sermaye ile bir eyleme olan inancını desteklemelerini gerektiren bir mekanizmayı ifade eder. Numerai’nin hisse senedi tahmin turnuvası, veri bilimcilerin tahminlerini sermayeleriyle (NMR belirteçleri) paylaşmalarını gerektirir. Veri bilimcileri daha sonra tahminlerinin doğruluğuna ve yatırdıkları sermaye miktarına göre ödüllendiriliyor. Daha fazla mahkumiyet, bir birey daha fazla riske atmaya isteklidir. 

Ethereum gibi blok zinciri ağları için diğer stake etme modelleri, blok doğrulamasına katılmak için 32 ETH gerektirecektir. Bir kişi kötü niyetle hareket ederse, hisseli sermayesi protokol tarafından ele geçirilecektir. Cosmos ve Tezos gibi çeşitli hisseli blok zincirleri, yönetişim (ör. Oylama) ve ödüller dahil olmak üzere benzersiz özelliklere sahip diğer stake modellerine sahiptir.. 

Borç verme ve stake etme protokollerinin artan popülaritesi ile şirketler, bireylerin sermayelerini ve stake işlemlerini yönetmelerine yardımcı olmak istiyor.. Coinbase Tezos’u müşteriler adına hisseler ve ödülleri doğrudan müşteri hesaplarına yatırır. Birçok borsa benzer ürünler sunmaya başladı veya yakın gelecekte olacak.

Yatırımları stake etmek için bir başka yaklaşım, borsa dışı saklama görevlileri aracılığıyla olmuştur. Staked ve Atlas Bireyler için bir hizmet olarak stake sağlayan. Merkezileştirilmiş borsalar bu özelliği mevcut kullanıcıları için sunma fırsatına sahipken, özel hizmetler, bireyler belirli bir kripto ağının aktif yönetimiyle daha çok ilgileniyorlarsa, sadece ödül kazanırlarsa, pazar payının bir yüzdesini yakalayabilir. Compound gibi ödünç verme ve ödünç alma protokollerinin sonunda bir hizmet özelliği olarak stake etme sunması mümkündür. Ethereum’un Proof of Stake’e geçişi ve birkaç PoS blok zincirinin piyasaya sürülmesi nedeniyle 2020’de daha fazla borsa ve uygulama stake hizmetleri sunacak.. 

Risk Yönetimi ve Yasal Korumalar

Risk yönetimi ve düzenleyici korumalar, kuşkusuz, Ethereum ve bir bütün olarak kripto içindeki önceki kategorilerden daha az sağlamdır. Genel olarak Ethereum, mevcut finansal sistemin opak bilgilerden, aracılardan, özel sistemlerden ve daha az etkili sosyal koordinasyondan (örneğin, güven) gelen bazı risk faktörlerini doğal olarak azaltır. Bununla birlikte, Ethereum şu anda hatalarla tasarlanabilen veya doğru oluşturulmazsa manipüle edilebilen akıllı sözleşmeler gibi hızla gelişen teknolojiden kaynaklanan kendi ödünleşim setiyle birlikte geliyor. Dahası, sigorta riski, likidite riskleri ve kripto ağlarının daha incelikli özellikleri, risk yönetimi perspektifinden açık finansmanı karmaşık hale getirir.. 

ConsenSys Codefi’nin DeFi Puanı bu risk faktörlerinin çoğunu daha derinlemesine özetledi. DeFi, Ethereum’da hızla büyüyen bir alandır ve geçen yıl, şirketler, bireyler ve geliştiriciler artık bu risk faktörlerini en aza indirmeye çalışırken bu sorunların çoğunu ilgi odağı haline getirdi. Elbette, çözümler ve yeni iş modelleri, biraz zaman alsa da bu sorunların bazılarını ortadan kaldırmaya veya en azından azaltmaya yardımcı olacaktır.. 

Düzenleyici açıdan işler daha iyi hale geliyor, ancak çoğunlukla beklemek ve SEC, CFTC ve diğer küresel düzenleyici kurumların kripto varlıklar hakkında ne söylediğini görmek. 2019’da kripto varlıklar için alım satım, ihraç ve kullanım açısından düzenleyici netlik gelişti ve daha tanımlandı. Bununla birlikte, hala cevaplanması gereken yüzlerce nüanslı soru var ve daha sonra, yaygın olarak benimsenmeden önce gerekli olacak düzinelerce yasa var. Değişken kripto fiyatları ve Facebook gibi büyük çok uluslu şirketlerin girişi, sürekli olarak kripto varlık düzenlemesinin merkezini getiriyor.. 

Yeni Finansal Ekonomi için Yeni Kategoriler 

Yenilikçi teknolojiler, kar yaratma ve yatırım için yeni iş modelleri yaratır veya mevcut iş modellerini değiştirir. İnternet, GoFundMe, Kickstarter ve Indiegogo gibi siteler aracılığıyla daha verimli kitle fonlamasını güçlendirdi. StockX, koleksiyoncular için likiditeyi ve değeri artıran spor ayakkabı meraklıları için sağlam bir pazar yarattı. 

Yeni Pazarlar 

Bir finansal sistem için gerekli bir gereklilik olmasa da, yeni piyasalar risk türlerini daha fazla yönetme ve bunlara karşı korunma potansiyeli açar. Tahmin pazarları ve bilgi pazarları, binlerce kişinin bilgilerini toplu veya bağımsız olarak kullanabileceği bir örnektir. Örneğin, Augur’un tahmin pazarı, dünya çapındaki kuruluşlar siyasi sonuçların olasılığını anlamaya çalışırken, zaman içinde inanılmaz derecede değerli olabilecek seçim sonuçlarına bahis oynamak için kullanılıyor.. 

Numerai’s Silme protokol, bireylerin kendi özel bilgilerini, dünya hakkında şeffaf ve sözleşmeye dayalı olarak uygulanabilir tahminler veya bilgiler satmak için kullanabilecekleri bir veri pazarı sağlar.. 

Bahsin başka bir yönü de oynamaya değmediğini bildiğimiz piyangodur. Ancak PoolTogether, diğer açık finans protokollerinden yararlanan yeni bir “kayıpsız çekiliş” yarattı. Örneğin, PoolTogether, herkesin dai’de bir piyango bileti satın almasına izin verir ve daha sonra elde edilen gelir, belirli bir süre için (hafta, ay, yıl) Bileşik’te tutulur (faiz yaratır). Piyangonun galibi, toplanan tüm fonlardan tahakkuk eden birleşik faizi alır ve diğer herkes (kaybedenler) orijinal paralarını geri alır. Bunun gibi ilginç yeni kumar mekanizmaları, bireylerin geleneksel piyangodan aldığı olumsuz sonuçları azaltabilir. Daha da önemlisi, bu bir kez daha yeni bir şey yaratmak için açık protokollerin ve uygulamaların nasıl kullanılabileceğinin mükemmel bir örneğidir..  

Sabit paralar 

Sabit paralar, bir hedef fiyata (örneğin ABD doları) karşı sabit bir değer sağlayan kripto varlıklardır. Son iki yılda ortaya çıkan birden fazla stabilcoin kategorisi var. MakerDAO, Dai’yi yarattı. Facebook Terazi için hazırlanıyor. Walmart, Walmart Coin için hazırlanıyor. Coinbase, 80’den fazla ülkede mevcut olan USDC’yi yayınladı. Binance geçtiğimiz günlerde Venüs’ü açıkladı. JP Morgan, kurumsal müşteriler arasındaki işlemleri kapatmak için bir dijital varlık yarattı. Uluslararası Para Fonu, “Stablecoinlerin bankacılık ve nakit için bir tehdit olduğunu” belirtti. 

Bu kuruluşların her biri, stabilcoin benimsenmesi için belirli bir yol izliyor. MakerDAO, finansal sistemi yeniden şekillendirmek ve daha istikrarlı bir kripto para birimi oluşturmak istiyor. Facebook, sosyal medya yeteneklerini kullanarak bir ödeme şirketi olmayı hedefliyor. JP Morgan ve diğer bankalar operasyonel verimliliği artırmaya çalışıyor. USDC, kripto varlıklar için bir ticaret çifti olarak ve son zamanlarda borç verme ve borç alma protokollerinde kullanılmıştır. Walmart, muhtemelen stablecoin’i sadakat puanlarına yükseltme olarak kullanacak. Ana akım benimsemeye giden bu yolların her biri biraz farklıdır ve hangi yöntemin en etkili olduğunu görmek ilginç olacaktır. 

Kısa vadede, fiat teminatlı stablecoinler hakim olacak çünkü mevcut sistemimizle çeşitli sorunları çözüyorlar: maliyet, erişim, hız ve açıklık. Dijital para birimleri olarak sabit paralar, dünyanın herhangi bir yerinde daha düşük maliyetlerle neredeyse anlık transferler sunar. Dijital para birimleri programlanabilir, izlenebilir ve dijital uygulamalara gömülebilir. Fiat teminatlı stabilcoinler, sosyal medyaya özgü hale gelebilir ve geleneksel finansal hizmetlere hiçbir zaman erişimi olmayan milyonlarca insana ulaşma potansiyeline sahip olabilir. Bu hareket halihazırda Venmo, WeChat, Apple ve dünyadaki diğer şirketler tarafından katalize edilmiştir.. 

İtibari olmayan teminatlandırılmış stablecoinler, değeri yeniden tasarlamak için zihinsel bir değişim gerektirdiğinden, yaygın olarak benimsenmesi muhtemelen daha uzun sürecektir. Yeni para biçimleri ve bunların benimsenmesi, büyük ölçüde bir değer deposu ve bir ödeme aracı / değişim aracı olarak kullanılabilme yeteneğine bağlı olacaktır. Ethereum, mevcut açık finansal protokollerin çoğunu destekleyen fiili teminat haline geldi. Daha fazla protokol yeni türevler ve menkul kıymetler çıkardıkça, Ethereum’u teminat olarak kullanmak isteyebilirler ve Ethereum’u açık finansmanın merkezinde daha da güçlendirebilirler.. 

2020’ye Bakmak 

Ethereum’un yeni finansal ekonominin temelini oluşturacak protokol olarak kendisini kurduğu açıktır. 2020’de, yeni ve mevcut şirketler, verimliliği artıracak ve yeni ürünler oluşturacak borçlanma ve borç verme protokollerinin yanı sıra gelişecek. Bunlardan bazıları zaten oluşturuldu, örneğin Boşta ve Staked’ın robo-danışmanı verim üretimi için. Önümüzdeki yıl boyunca daha fazlası gelişecek.

Kripto şirketleri, yeni ürün ve hizmetlerin yanı sıra daha iyi ticareti kolaylaştırmak için yeteneklerini artırıyor. Coinbase ve Binance, satın almalar ve ürün sürümleri yoluyla hızlı büyümelerine devam edecek. Merkezi olmayan değişimler, ortalama bir kullanıcı ve belki de mobil yerel için umarız daha kolay hale gelecektir.. 

2020’de on milyonlarca ve sonunda milyarlarca değer yaratacak sentetik varlıklarda ve yeni türevlerde bir patlama yaşanacak. Bazıları olacak bok (kelimenin tam anlamıyla), diğerleri yeni ve yeni olacak. Yatırımcılar için daha fazla likidite ve potansiyel kâr sağlayacak yeni finansal ürünler ve araçlar sürekli olarak geliştirilmektedir.. 

Kripto varlıklar, stake etme, bilgi piyasaları gibi daha yeni yatırım kategorilerinin eklenmesiyle geliştikçe spekülasyon büyümeye devam edecek ve henüz tasarlanmamış fikirler bireyler, kuruluşlar ve yatırımcılar için daha fazla değer yaratacaktır. Risk yönetimi, aşağıdaki gibi güvenlik odaklı varlıkların doğal genişlemesinden gelen açık finansmayla ilişkili riskin daha kapsamlı bir analizi ile gelişmeye devam edecektir. Efsane X ve Quantstamp. Dahası, düzenleyici rehberlik, kripto varlıkların ve blok zinciri ağlarının sürekli kullanımı için de olumlu olacağını umduğumuz daha fazla netlik kazanacaktır.. 

Ethereum üzerine inşa edilen açık finansal yığının birlikte çalışabilir, programlanabilir ve birleştirilebilir doğası, yeni bir finansal ekonomi için temel sağlar. Bununla birlikte, bu hareketin sadece eski finansal sistemi ortadan kaldırmakla kalmayıp, mümkün olan yerlerde mevcut sistemle bütünleşmek ve gerektiğinde yaratmak olduğunu unutmayın. Yeni finansal sistem, yalnızca kripto ile başlatılanlara değil, herkese hizmet etmelidir. Son olarak, yeni bir finansal sistemin oluşturulması zaman alacaktır. 2019, ademi merkeziyetçi finansın geliştirilmesinde önemli adımlar atarken, 2020 bir sıçrama yapacak gibi görünüyor.

Merkezi olmayan finans ve Ethereum’un nasıl açık bir finansal sistem kurduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz??

ConsenSys haber bültenlerine abone olun →

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Ethereum 2 0 Staking Ekosistem RaporuBildiri

Ethereum 2.0 Staking Ekosistem Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map