30 Blockchain Platformu Teknik Faktörleri

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

30 Blockchain Platformu Teknik Faktörleri

İş kullanım durumunuz için bir blockchain platformu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken temel teknik hususlar. Tarafından Clemens WanMart 5, 2020Yayınlandı Mart 5, 2020

2

Clemens Wan, ConsenSys’de bir Çözüm Mimarıdır. 30 seelemons.com’un listesini yazıyor.

Blockchain platformu seçiminizin iş faktörleriyle daha az ilgisi varsa (bkz. 30 Blockchain Platform İş Faktörü), o zaman belki de kullanım durumunuz için bazı teknik yönlere bakıyorsunuzdur. Bu 30’luk liste, bir platformu incelerken akılda tutulması gereken, blok zincirine özgü sorulardan geçiyor..

DevOps / Ağ / Dağıtım / Protokol

 1. Blockchain katmanı dağıtım esnekliği – Platformun herkese açık bir örneği var mı? İzin mi verildi? Özel? Hibrit?
 2. Optimal düğüm sayısı – Ağı desteklemek için kaç düğüm gereklidir? Her üye için bir tane mi? Bir düğüm çalıştırmadan ağ ile etkileşime girebilir miyim?
 3. Konteynerizasyon – Platform, Kubernetes aracılığıyla dockerize edilebilir ve dağıtılabilir mi??
 4. Ağ kimliği yönetimi katmanı – Düğümler ve bireyler için izinler nasıl yönetilir? Süper kullanıcılar için sınırlamalar var mı? Ağdaki tüm tarafların bir kaynak ağ haritası var mı (ör. DNS benzeri hizmet – Ethereum’da ENS)?
 5. Konsensüs mekanizması – Sistem İş Kanıtı’na mı dayanıyor? Proof of Stake? Yetki Kanıtı mı? Geçen Zamanın Kanıtı? Buna muhtemelen yönetim kurulumu ve varlıklar tarafından kullanım durumunuz için en etkili olana göre karar verilir..
 6. Kuruluşlar arasında mesajlaşma – Özel mesajlaşma için ayrı katmanlar var mı? Bu AMQP tabanlı mı? RabbitMQ? XMPP? Güvenli Scuttlebutt?
 7. İşlem işleme metodolojisi – İşlem işleme açısından hangi etkinlik sırası gerçekleşir? Protokol işlemleri ne zaman sipariş eder, doğrular ve yürütür? Ethereum’da TX’ler, “doğru” bloğu yürütmeden ve dağıtmadan önce sipariş veren / onaylayan onaylayan düğümlere gönderilir. Corda’da TX’ler, noter tarafından imzalanana ve yeniden dağıtılana kadar Flow Framework aracılığıyla düğümleri bilme ihtiyacı ile ayrı ayrı doğrulanır..
 8. Kriptografi – Karma ve imzalar tarafından hangi kitaplıklar kullanılıyor ve destekleniyor? (örneğin, Ethereum için secp256k1)
 9. Kriptografinin takılabilirliği – Belirli düğümler, bölgesel güvenlik kurallarına göre farklı bir kripto kitaplığı kullanmayı seçebilir mi? (ör. NIST uyumluluğu)
 10. Dosya paylaşım teknikleri – Her dijital varlığın, velayetini elinde bulunduran kuruluş veya kodda belirtilen yasal belge / düzyazı aracılığıyla bir şekilde yasal olarak sabitlenmesi gerekir. Platform ile kuruluşlar arasında dosyalar nasıl paylaşılır? Aynı platforma kaydediliyorlar mı? Benzer şekilde yedekleniyorlar mı?
 11. Yasal tespit – Protokolde yerleşik yasal düzyazı veya yasal belge uygulaması (örneğin OpenLaw) var mı?
 12. Kurcalanmaya karşı korumalı ve kurcalamaya dayanıklı – Birisi yerel düğüm durumunuzu ve geçmişini değiştirebilir mi? Bir şekilde bir işlem veya durum kaldırılsaydı, her şeyin senkronize olmamasına neden olur muydu? Referans alınan geçmiş veriler değiştirilebilir veya silinebilir ve tüm taraflarca kabul edilebilir mi?
 13. İşlem kurtarma – Bir düğüm işlemleri nasıl kurtarır? İşlemleriniz tüm taraflara tam olarak dağıtılmamışsa, üzerinde anlaşmaya varılan en son sürümü indirme mekanizmaları nelerdir??
 14. DAO Yeteneği – Yönetişim sorumluluğunu soyutlayan dapp örnekleri var mı? Bu, oylamayı ve yönetimi sürdürmek için ağı yeniden kullanmak için yararlı olabilir.

Geliştirici Deneyimi / Yığın Uygulamalarının En İyisi

 1. Uygulama sorumluluğu – Yığın üstü uygulamanızı (dapp) oluştururken nelere dikkat etmelisiniz? Kendi düğümünüzü barındırmanız gerekiyor mu? Ayrıca dapp’ın ilgili web sunucularını ve arayüzlerini dağıtmaktan da sorumlu musunuz? Kullanıcılarınız uygulamanız için nasıl ödeme yapacak??
 2. Dapp katmanı dağıtımı – İzinlere bağlı olarak, akıllı sözleşmeler ağda nasıl dağıtılır? Bir kişiye göre (ör. Beyaz listedeki adres)? Bir düğümle (ör. LEI kimliği)? Kayıtlı bir kuruluş tarafından (ör. Ağa eklenen iş ağı)? Altyapı sağlayıcı tarafından (ör. Kaleido Pazaryeri)? Dağıtmak için düğüm düzeyinde izinlere ihtiyacınız var mı?
 3. Akıllı sözleşme dilleri – Akıllı sözleşme hangi dilde yazılmış? Test edildi mi? İyi bir topluluğu var mı?
 4. Akıllı sözleşme kitaplıkları ve standartları – Sürdürülen ve denetlenen güvenli kitaplıklar / işlevler (ör. OpenZeppelin) üzerinde anlaşmaya varılmış mı? Standartlara göre toplanmış işlevlerin uygulamaları üzerinde geniş çapta mutabakata varılmış mı? (Ör. ERC-20, ERC-721, vb.)?
 5. Akıllı sözleşme yükseltilebilirliği – Uygulamalar nasıl güncellenir? Akıllı sözleşme kodu için iyi tanımlanmış yükseltme modelleri var mı?
 6. Referans ve piyasa verilerine erişim – Ağ içinde, tetiklenen bir eylemi yürütmek için gerekli bilgileri almak için hangi mevcut oracle’lar çağrılabilir?
 7. Bireyler için önerilen kimlik yönetimi – Açık / özel anahtar çiftleri ve adresleri doğal olarak bireylerin kendi anahtarlarını tutmaları konusunda ısrar ediyor mu? Veya bu gerçekçi bir şekilde aracıların sizin adınıza ev sahipliği yapacağını ve hesap yönetiminin müşteri tercihine göre dağıtıldığını varsaymak mı??
 8. Uygulamalar veya ağlar içinde birlikte çalışın – Bir dapp başka bir dapp’ı arayabilir mi? Bağlı ağdan bir ağ / yan zincir referans bilgisi olabilir mi??

Kullanıcı Kontrolü / Performans / Gizlilik

 1. İşlem işleme performansı – İşlemleri ne kadar hızlı bir şekilde sıraya koyabilir, işleyebilir (gruplar / bloklar halinde) ve “kaydedildi” bildirimiyle kuyruğun temizlendiğinden emin olabilirsiniz?
 2. İşlem işlemenin ölçeklenebilirliği – Sistem, daha yüksek işlem oranlarını desteklemek için modüler olarak ölçeklenebilir (yatay veya dikey) olarak mı tasarlanmış??
 3. Eşzamanlı değişiklikler – Varlık tamamen değiştirilmeden önce aynı sözleşmenin veya bakiyenin birden çok kez güncellenmesinin önünde engeller var mı??
 4. İşlem dağıtım performansı – İşleminiz ne zaman tüm taraflara güncellenir? Blok işlendiğinde mi? 6 blok derinliğinden sonra? Akış tamamlandıktan ve tüm taraflarca imzalandıktan sonra?
 5. Çoklu iş parçacığı – İşlem işleme ve fikir birliğiniz birden çok ağ katılımcısı arasında çok iş parçacıklı veya parçalanmış olabilir ve yine de aynı altın kaynak üzerinde anlaşabilir mi? Farklı infaz türlerini ayırıyor musunuz?
 6. Alan gizleme için gizlilik mekanizmaları – Veri depolama mekanizmasının belirli alanlarını yalnızca belirli kullanıcılarla paylaşabilir misiniz? Bilgileri ifşa etmeden alan değerlerini karşılaştıran iş mantığını çalıştırabilir misiniz (örn. Aztek ve ZKsnarks)?
 7. Alıcılar için gizlilik mekanizmaları (gizlilik) – Bilgileri gönderdiğiniz son kullanıcının bilinen bir kimliğe çözümlenemeyeceği şekilde genel anahtarları otomatik olarak döndürebilir misiniz??
 8. Gönderenler için gizlilik mekanizmaları (işlem trafiği modelleri) – İşlemi sadece tanımladığınız tarafların görmesini istediğiniz durumlarda işlemi tüm taraflarla paylaşamaz mısınız?
Blockchain uzmanlarımıza danışın

Küresel Çözümler ekibimiz, blok zinciri eğitimi, stratejik danışmanlık, uygulama hizmetleri ve ortaklık fırsatları sunar. En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

Kurumsal Ethereum Nedir?

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map