blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Altı Yaşındakilere tokenleştirme nasıl açıklanır (pekala… bir nevi)

Yazan Alex KosturaNisan 21, 2020Yayınlanan Nisan 21, 2020

simge kahraman


Blockchain tabanlı bir “token” aslında nedir? Finansal varlıkların belirteç haline getirilmesi, belirteçlerin bölünmesi ve deneyimli DeFi endüstrisi uygulayıcıları için bile belirli senaryolarda akıllı sözleşmelerin nasıl davrandığı gibi kavramların etrafına sarılmak zor olabilir. Muhtemelen, kripto takıntılı altı yaşındaki bir çocuk tarafından blok zinciri kavramları üzerinde sorgulanmamışsınızdır, ancak Albert Einstein’ın bir zamanlar dediği gibi, “Bunu altı yaşındaki bir çocuğa açıklayamazsanız, Kendin anlamadım ”. Bunu göz önünde bulundurarak, ConsenSys Codefi’de, altı yaşındaki herkesin bildiği bir şeye benzetme yaparak belirteçleştirme sürecini açıklamaya çalıştık: misketler.

Öyleyse bir jetonla başlayalım:

jeton 1.png

Bir belirteç, kriptografik yöntemler kullanarak bir şeyin güvenli bir şekilde sahipliğini dijital olarak temsil eder. “Bir şey” aslında herhangi bir şey olabilir: bir kripto varlığı, evet, ama aynı zamanda bir şirket hissesi, bir fon payı, sendikasyon kredisi, bir şirket bonosu, bir türev, bir gayrimenkul varlığı, bir sanat eseri veya lüks bir mal.

Belirli bir simgenin özellikleri ve gereksinimleri, kullanım durumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Çok sayıda seçenek arasından doğru jetonu seçmek, verilen kullanım durumuna bağlıdır.

Adım 1: Bir Token Kategorisi Seçme

Token çeşitliliğine rağmen, çoğu Token Taksonomisi Çerçevesinde tanımlandığı gibi 3 ana kategoriye genelleştirilebilir..

İlk kategori fungible token’lar:

token 2.png

Fungible jetonların tümü aynıdır ve birbirinden ayırt edilemez. Her bir jeton, ABD doları, şirket hisseleri veya ons altın gibi esasen birbirinin yerine kullanılabilir. Bu muhtemelen en basit ve en yaygın token kategorisidir ve fungible tokenler için temel kullanım durumları oldukça basittir – en yaygın olanı kripto para birimleridir (Bitcoin veya Ether gibi).

İkinci kategori değiştirilemez belirteçler:

jeton 3.png

Değiştirilemeyen belirteçler, farklı, benzersiz mermerlerden oluşan bir koleksiyon gibidir: benzersiz veya sonlu bir şeyi temsil ederler ve bu nedenle karşılıklı olarak değiştirilemezler. Değiştirilemeyen belirteçler (NFT’ler), doğrulanabilir dijital kıtlık yaratmanın yanı sıra gayrimenkul, lüks mallar, sanat eserleri veya video oyunlarındaki koleksiyon nesneler gibi şeylerin varlık sahipliğini temsil etmek için kullanılır (CryptoKitties erken bir örnektir). Esasen, NFT’ler benzersiz bir dijital parmak izi gerektiren öğeler için kullanılır. NFT’ler, blockchain teknolojisini kullanmak için yepyeni ve güçlü fırsatları mümkün kılar.

Üçüncü kategori karma belirteçler:

token 4.png

Hibrit belirteçler her ikisinin bir karışımıdır ve bu nedenle biraz daha karmaşıktır. Her belirteç bir sınıfa aittir (bazen kategori / bölüm / dilim olarak da adlandırılır). Belirli bir sınıf içinde tüm belirteçler aynıdır: değiştirilebilirler. Ancak farklı sınıflardan belirteçler birbirlerinden ayırt edilebilirler: birbirleriyle karıştırılamazlar. Mermer benzetmesini kullanırsak, hibrit jetonlar, aynı renk grubundaki tüm ve sadece bu mermerlerle aynı, farklı renkli mermerler grupları gibidir. Hibrit jeton sınıfları, örneğin bir fon payını, bir gemideki bir konteyneri vb. Temsil edebilir..

Herhangi bir jeton için – değiştirilebilir, değiştirilemez veya hibrit – belirli senaryolarda davranışını dikte eden önceden tanımlanmış aksiyomlar veya “kurallar” vardır. Finansal varlık belirteçleri gibi belirteçlerin daha yaygın kullanımları için, mevcut platformlar ve merkezi olmayan uygulamalarla daha sorunsuz birlikte çalışabilirlik ve entegrasyon sağlamak için bir dizi genelleştirilmiş Ethereum belirteç standardı (ERC20, ERC721, ERC1400 gibi) oluşturulmuştur..

Örneğin, bir şirket doğrulanmış standartlardan (ERC20, ERC721, ERC1400 gibi) birinde listelenen bir belirteç aracılığıyla hisse ihraç ederse, bunlar “tasarım gereği” her türlü Ethereum uyumlu borsada (OpenFinance, Templum , TZero, vb.). Ayrıca, varlık bir standardı doğrularsa, yatırımcılar tüm Ethereum uyumlu cüzdanlar (Argent, Fortis, Metamask vb.) Arasından herhangi bir varlık saklama çözümünü seçebilirler..

Adım 2: İş Akışını + Uygun Davranışları Tanımlayın

Sonuçta her jeton, özelliklerini ve işlevselliğini belirleyen bir akıllı sözleşmeler koleksiyonudur. Bu jetonun karşılık gelen işlevleri, daha sonra farklı cüzdanlar ve borsalar gibi diğer ürünler tarafından kullanılabilen standart bir akıllı sözleşmede belirlenir. Jetonlu akıllı sözleşmeler, belirteci yaşam döngüsü boyunca izleyen kodlanmış kurallar ve davranışlardır.

 Bir jetonlu akıllı sözleşme, bir finansal varlığı belirtmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Bununla birlikte, bir belirteç tek başına bir finansal varlık yapmak için yeterli değildir, çünkü yine de bir kullanım senaryosuna uygulanması ve uyarlanması gerekir. Ethereum gibi programlanabilir blok zincirlerinin avantajlarından yararlanmak için, varlığı yöneten kullanım durumuna özel kurallar ve davranışlar belirlememiz gerekir. Sonra sihrin gerçekleştiğini görürüz.

 Jetonu bir misket olarak görürsek, varlık jetonlaması yalnızca misketlerin (veya jetonların) oluşturulmasının ötesine geçer. Aynı zamanda mermerin tüm hareketlerini yönlendiren boru hattını da içerir. Bu ardışık düzen, belirteçli bir varlık için iş akışı dediğimiz şeydir.

Sonuç olarak, finansal varlık tokenasyonu şunların birleşimidir:

  • bir jeton (değiştirilebilir, değiştirilemez veya hibrit): ekosistem ile birlikte çalışabilen bir dizi apaçık kural tarafından tanımlanan dijital bir temsil ve

  • bir iş akışı: Belirteç için geçerli olacak ve belirli senaryolarda davranışını belirleyecek “kullanım durumuna özgü” kurallar kümesi.

jeton 5.png

İş akışı şunlardan biri tarafından oluşturulur:

  • doğrudan belirteç akıllı sözleşmesine ek davranışlar / özellikler eklemek (bunlar yeterince genel olduğunda) veya

  • Token akıllı sözleşmesine ek olarak, belirteçlerin gelişeceği ardışık düzen olarak görülebilecek özel bir iş akışı akıllı sözleşmesi oluşturmak

İş akışı akıllı sözleşmesinde uygulanabilecek ortak davranışlar

jeton 6.png

Sonunda, bir jetonlu akıllı sözleşme + iş akışı akıllı sözleşmesinin kombinasyonu, her türlü finansal varlığı temsil etmenize olanak tanır.

jeton 7.png

3. Adım: Yönetişimi ve Rolleri Yapılandırma

Tüm kurallar tanımlandıktan sonra (belirteç + iş akışı), kurallarda tanımlanan farklı eylemleri kimlerin gerçekleştirmesine izin verildiğini tanımlayarak akıllı sözleşmeyi yapılandırmak önemlidir..

jeton 8.png

Jetonlar üzerinde farklı kontrol seviyeleri tanımlanabilir.

jeton 9.png

Uygulanan yönetişime bağlı olarak farklı roller de ayırt edilebilir.

jeton 10.png

Adım 4: Bir Blockchain Ağı Seçme: Herkese Açık veya Özel İzinli 

Son adım, akıllı sözleşmelerin (yani belirteçlerin) dağıtılacağı blok zinciri ağını seçmektir. Bugün faaliyette olan birçok farklı blok zinciri varken, ana seçim, genel blok zincirleri (genel Ethereum blok zinciri gibi), özel veya özel izinli blok zincirleri (yalnızca seçilen katılımcıların ağa katılabilmesi için izin verilir) arasındadır. Tokenleriniz için ihtiyaç duyduğunuz işlevselliğe bağlı olarak, hangi blockchain ağının kullanılacağına dair karar aşağıdakiler gibi şeyleri etkiler:

  • Ölçeklenebilirlik: işlemlerin ne kadar hızlı işlendiği ve ağ gecikmesinin ne kadar düşük olduğu. Kişinin ölçeklenebilirlik gereksinimlerine (veya işlemlerin gerekli hızına) bağlı olarak, örneğin özel bir ağ tercih edilebilir (bu, daha hızlı işlem yürütme sağlar, ancak gizlilik ve birlikte çalışabilirlik pahasına)

  • Gizlilik: genel ağ işlemleri takma addır ancak tamamen anonim değildir. Bir kişi bir jeton sahibinin adresini (genel anahtar) bildiğinde, bu kişinin tüm işlem geçmişine erişebilir. Bu nedenle, şeffaflık gereksinimlerine bağlı olarak (bazı düzenleyici bağlamlar gibi), özel bir ağ daha uygun olabilir..

  • Birlikte çalışabilirlik: Varlıklar, herkese açık Ethereum ağına yerleştirilirse harici platformlar / borsalar tarafından kolayca erişilebilir olurken, özel ağlarda oluşturulursa, çapraz blok zincir köprüler gibi entegrasyon için daha karmaşık geliştirmeler gerektirecektir..

jeton 11.png

Misketlerle oynamak ister misin? 

Farklı token türlerini ve tokenleştirme yeteneklerini anlamanın sizin için biraz daha netleştiğini umuyoruz. İşletmeniz için olası bir çözüm olarak jetonize edilmiş varlıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. ConsenSys’in ticaret ve finans işletim sistemi Codefi Assets, halka açık veya izinli blockchain ağlarında dijital varlıkların, ilgili pazarların ve dijital finans araçlarının yaşam döngüsünü oluşturmak, yayınlamak ve yönetmek için yapı taşları sağlar. Dijital varlıkların ve menkul kıymetlerin tasarımını, ihracını ve dağıtımını basitleştirmeye ve özelleştirmeye yardımcı olabiliriz. Codefi Assets, ihtiyaçlarınız için en iyi şekilde çalışan blok zinciri ağı türünde yeni belirteçler çıkarmanıza ve ihraççıların ve yatırımcıların ilgili hak ve yükümlülüklerini kodlamanıza ve otomatikleştirmenize yardımcı olabilir..

jeton 12.png

Dijital finansın bir sonraki evrimini inşa etmeye hazır mısınız? Bu gün başlayacağım.

Codefi Assets Ekibi ile iletişime geçin →

Varlık YönetimiSanayi InsightTokenizationHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me