blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

Avrupa Merkez Bankası’nın eski genel müdürüne CBDC’ler için sırada ne olduğunu soruyoruz

by ConsenSysOcak 11, 2021Yayın tarihi 11 Ocak 2021

JMG blog resmi


2020’de ConsenSys dört ayrı CBDC projesi duyurdu: Hong Kong Para Otoritesi, Société Générale – Forge, Tayland Bankası ve Avustralya Merkez Bankası. Yakın tarihli bir blog gönderisinde açıkladığımız gibi, merkez bankası dijital para birimlerini yayınlamanın ekonomik ve politik mantığı, yetki alanına göre büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri’nin hızla değişen manzarasının kalbine ulaşmak için, Avrupa Merkez Bankası’nda on altı yıllık genel müdür deneyime sahip para politikası uzmanı Jean Michel Godeffroy’a sormaya karar verdik..

Jean Michel Godeffroy, Banque de France’a katıldı ve profesyonel kariyerine döviz departmanında önce tüccar olarak sonra da döviz rezervlerinin yönetiminde başladı. Haziran 1989’da New York Federal Rezerv Bankası’na atandı. Kalması, ABD’nin iki büyük ödeme sistemi olan Fedwire ve CHIPS’teki önemli reformlarla damgasını vurdu. Daha sonra, Fransız yatırım bankalarının denetiminden sorumlu bölüm başkanı olarak atandığı Bankacılık Komisyonu Genel Sekreterliği’ne Paris’e döndü..

Haziran 1991’de, Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanları tarafından bir Ödeme Sistemleri Çalışma Grubu kuruldu. Grup Başkanı Tommaso Padoa-Schioppa, Jean-Michel Godeffroy’dan Uluslararası Uzlaşmalar Bankası’nda raportör olmasını istedi ve bu da daha sonra AB Yöneticiler Komitesi Sekreterliği’ne ev sahipliği yaptı. Ocak 1994’te, Guvernörler Komitesi Sekreterliği Avrupa Para Enstitüsü oldu. Politika bölümü başkan yardımcılığına atandı. Bölüm, Avrupa Merkez Bankası’nın kurulmasına yönelik hazırlıklardan sorumluydu. Bu nedenle, Jean Michel Godeffroy, avro için temel ödeme sistemi olan TARGET’i oluşturmak için farklı ulusal merkez bankalarının ödeme sistemlerini bağlamaktan sorumlu “TARGET çalışma grubu” nun başkanı oldu..

Haziran 1998’de, yeni oluşturulan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) en genç genel müdürü oldu. Ana görev, avronun sorunsuz bir şekilde tanıtılmasında kilit rol oynayan TARGET sisteminin zamanında açılmasını sağlamaktı. ECB’deki bu ikili genel müdür ve Eurosystem komitesi başkanı rolünde, Tek Euro Ödeme Alanı’nın (SEPA) başlatılmasında aktif bir rol oynadı. Menkul kıymet mutabakat sistemleri için ihtiyati standartların oluşturulmasına da katkıda bulundu..

1998’den 2009’a kadar, aynı zamanda On Grubunun Ödeme ve Uzlaştırma Sistemleri Komitesi’nin bir üyesiydi. Böylelikle, örneğin, döviz işlemlerinin kapatılmasına yönelik uluslararası sistem olan CLS’nin gözetimine katkıda bulunmuştur. Özel sektör, Avrupa için birleşik bir yerleşim sistemi kurmakta zorluklarla karşılaştı ve Eurosystem yardım teklif etti. Bu bağlamda, Avrupa’daki menkul kıymet işlemlerine ilişkin standartların ve prosedürlerin uyumlaştırılmasına da katıldı.. 

Bu önemli deneyim göz önüne alındığında, Jean Michel Godeffroy’a Merkez Bankası Dijital Para Birimleri için neyin saklandığını düşündüğünü anlamak için beş soru soruyoruz.. 

1. ECB’de eski bir genel müdür olarak, paranın geleceği için vizyonunuz nedir? Dijital para birimleri yeni norm olacak mı?

Genel “dijital para birimi” teriminin arkasında çok farklı kavramlar var.

İlki, en ünlüsü Bitcoin olan birinci nesil kripto para birimleriyle ilgilidir. Bunlar, blok zincirleri veya DLT sayesinde yayınlanan ve dolaşan varlıklardır. Gerçek değerleri yoktur çünkü ne değerli mallarla (altın gibi) ne de ihraç edenin bilançosu tarafından desteklenmezler. Merkez bankaları onlara kripto para birimleri yerine kripto varlıkları demeyi tercih ediyor çünkü bir çapa eksiklikleri onları son derece değişken, spekülatif araçlar olarak çok çekici, ancak ödeme aracı olarak çok sakıncalı kılıyor..

İkinci konsept, teknik olarak birinci neslin kripto para birimlerine benzeyen (DLT kullanırlar), değerlerinin fiat parayla eşit olmasını sağlamak için gömülü bir mekanizmaya sahip olmaları dışında, genellikle “rezerv” adı verilen bir teminat havuzundan oluşur. Varlık destekli en ünlü stablecoin, henüz yayınlanmamasına rağmen Facebook’un Libra’sıdır..

Merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC, üçüncü kavramı temsil eder. Bunlar, merkez bankasının elektronik ortamda dolaşan ve tüm ekonomik birimlere açık olan yükümlülükleridir. Banknotlar, yani kağıt formdaki merkez bankası parası, tüm ekonomik temsilciler tarafından kullanılabilen ve elektronik olarak ancak yalnızca finansal kurumlar arasında dolaşan banka rezervleri arasında bir melezdir. CBDC, dağıtılmış defter teknolojileri (DLT) kullanabilir veya kullanmayabilir.

Birinci nesil kripto para birimlerinin para olarak geleceği olduğunu sanmıyorum çünkü genel olarak bir fiyat referansı, bir ödeme aracı ve bir değer rezervi olarak kabul edilecek kadar istikrarlı değiller. Anladığım kadarıyla, ekonominin dijitalleşmesi aşamalı olarak banknotları ortadan kaldıracak (ancak yirmi, otuz yıl veya hatta daha fazla sürebilir). Bu nedenle, geçen yüzyılda banknotların emtia parasının yerini alması gibi, CBDC’nin kademeli olarak banknotların yerini alacağını düşünüyorum..

Sabit paralar ihraççıları genel halkı itibari parayla bağlarının inandırıcı olduğuna ikna edebildikleri sürece bir geleceği olabilir. Bu muhtemelen, stabilcoinlerin uygun şekilde düzenlenmesi gerektiği anlamına gelir. 1990’lara kadar, elektronik biçimindeki para yalnızca bankalar tarafından çıkarıldı. Artık banka olmayanlar da para ihraç edebilir – daha doğrusu elektronik para veya e-para. Varlık destekli sabit madeni paralar, DLT kullanmaları dışında e-paraya çok benzer. DLT banka dışı paranın çekiciliğini artıracak mı? Muhtemelen, özellikle Facebook gibi büyük bir sosyal ağa sahip bir şirkete bağlı bir banka dışı tarafından verilmişse.

Sonunda, mesele dijital para birimlerinin yeni norm haline gelip gelmeyeceği değil, merkez bankalarının perakende ödeme araçlarını ne zaman elektroniğe taşıyacakları ve DLT’nin banka dışı ödeme hizmetlerinin sağlanmasını kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağıdır..

Son olarak, CBDC ve stablecoin’ler aynı “rayları” (altyapı, standartlar,…) kullanabilirlerken, farklılıkları yansıtmak için bir para biçiminden diğerine (günümüzde banknotlar ve banka paraları arasındaki ATM’ler gibi) geçmek için dönüşüm mekanizmalarını kullanma olasılıkları yüksektir kamu parası (Banknotlar, CBDC), tamamen düzenlenmiş ve sigortalanmış para (banka parası) ve daha hafif bir şekilde düzenlenen ve sigortasız olan banka dışı para arasında kalite açısından.

2. Dijital para birimlerinin ortaya çıkmasını sağlamak için politika ve düzenleyici çerçevelerin değişmesi gerekeceğini düşünüyor musunuz? Nasıl?

Büyük kanunların veya yönetmeliklerin değiştirilmesi gerekeceğini sanmıyorum. Bazı ülkelerde, ancak hepsinde değil, merkez bankasının CBDC yayınlamasına izin verilmesi için merkez bankası yasalarının değiştirilmesi gerekecektir. Belki de CBDC’yi yasal ihale yapmak için yasanın değiştirilmesi gerekecekti. Ancak bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum. Stabilcoinler söz konusu olduğunda, e-para mevzuatının uygun olup olmayacağı araştırılmalıdır..

3. Dijital para birimlerinin Merkez Bankaları, Düzenleyiciler ve Politika Yapıcıların rolü ve faaliyetleri üzerindeki etkisi ne olacaktır?

Rollerinin temelden değişeceğini düşünmüyorum. Önemli olan, düzenleyicilerin yeni para türlerinin içerdiği riskleri açıkça anlamalarıdır. Bunun olmayacağını düşünmek için bir nedenim yok.

4. Merkez Bankalarının CBDC ihraç etme riskleri nelerdir? CBDC düzenlememenin riskleri nelerdir??

CBDC yayınlama riskleri çoğunlukla CBDC’ye yönelik gizli talep hakkında bilgi eksikliğiyle ilgilidir. Örneğin mevduat sigortası özel para ile merkez bankası parası arasındaki farkı bulanıklaştırdığı için bu talep çok düşükse, merkez bankaları geleceği olmayan bir projeye enerji ve para yatırımı konusunda itibar riski taşır. Aksine, CBDC’ye olan talep çok yüksekse, nihayetinde finansal istikrar sorunları yaratabilecek ve muhtemelen ekonomik büyümeyi etkileyebilecek banka aracılığının kesilmesini tetikleyecektir. Bu, merkez bankalarının neden çok tedbirli olduğunu açıklıyor!

CBDC düzenlememe riski, ödeme sistemini tamamen özel sektörün eline bırakma ve rekabet ve verimlilik sorunlarını çözmek için yalnızca düzenleme ve denetime güvenme riskidir. Pek çok ülkede, bu risk özellikle yüksektir, çünkü ödeme endüstrisi ABD veya Çin merkezli çok güçlü operatörlerin elinde gittikçe daha fazla yoğunlaşma eğilimindedir. Bu nedenle, CBDC yayınlamak, ulusal egemenlik mülahazaları tarafından da motive edilebilir..

5. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde CBDC’nin ortaya çıkmasını sağlayacak kilit kilometre taşlarının ne olacağını düşünüyorsunuz? Kilit paydaşlar nelerdir ve onlardan ne beklenir?

Büyük merkez bankalarının “yavaş yavaş” hareket etmesi muhtemeldir. CBDC’nin arkasındaki ekonomik sorunlar artık nispeten iyi anlaşılmıştır. Kısa vadede (bir ila üç yıl) üç olası gelişme görüyorum: 

  1. İlk olarak banka rezervleri için DLT’yi test etmek, merkez bankasının zaten elektronik biçimde para çıkardığı bir alan
  2. CBDC ihracı konusunda bir fikir birliği oluşturmak için ana paydaşlar, bankalar ve özellikle kanun koyucularla görüşmek 
  3. CBDC’nin sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırması için ülkeler arasında aynı standartlara göre CBDC yayınlama olasılığı göz önünde bulundurularak merkez bankası topluluğu içinde koordinasyon sağlanması.

Sonuç olarak, olgun ekonomilerde CBDC’ye doğru ilerlemenin nispeten yavaş olmasını bekliyorum. Bununla birlikte, bana öyle geliyor ki, CBDC’nin, şu anda çoğunlukla telekom şirketleri tarafından yayınlanan çok dinamik bir elektronik para biçimi olan mobil paranın yerini alabileceği gelişmekte olan ülkelerde finansal katılımı teşvik etme konusunda çok güçlü bir potansiyele sahip..

CBDCCentral BankEnterprise EthereumQuorumStablecoinHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

Kurumsal Ethereum Nedir?

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me