blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Babama DeFi’yi Açıklamak İstiyorum

MetaMask’ı indirmeden ve DeFi yolculuğunuza başlamadan önce, merkezi olmayan finansmanı mümkün kılan temel terimleri ve fikirleri tanıtmak istiyoruz. Yazar: Anthony Albertorio 12 Şubat 2021

EswPwwoW8AMXPkt


Yani, tamamen acemisiniz ve DeFi ve kripto hakkında bir şeyler duyuyorsunuz. Başlamak da çok hoşunuza gidecek. Peki, doğru yerdesiniz! Bu makale, sizi merkezi olmayan finans (DeFi) ile tanıştıran başlangıç ​​dostu bir dizinin parçası olacak. MetaMask’ı indirmeden ve DeFi yolculuğunuza başlamadan önce, merkezi olmayan finansmanı mümkün kılan temel terimleri ve fikirleri tanıtmak istiyoruz..

Okuduktan sonra şunları yapacaksınız:

 • DeFi’nin ne olduğunu anlayın
 • Bir arkadaşınıza DeFi’nin ne olduğunu açıklayabilme
 • Çeşitli DeFi uygulamalarını ziyaret edin

TL; DR:

&# 129300; ❓ Arkadaşınız size “DeFi nedir?” Diye sorarsa

&# 128483; ️ Tasarruf, borç verme, para gönderme, ticaret, yatırım ve daha fazlası gibi faaliyetler için açık, programlanabilir bir blok zinciri üzerinde finansal uygulamalar.

&# 129300; ❓ Arkadaşınız size “Neden DeFi’yi önemsemeli veya kullanmalıyım?” Diye sorarsa

&# 128483; ️ DeFi, finansal sisteminize, internet bağlantısının olduğu her zaman ve her yerde izinsiz erişim sunan bir alternatif sağlar. Şimdiye kadar ilk kez, bir kredi almak için bazı huysuz bankacılarla görüşmenize veya ticaret yapmak için bir borsaya önemli miktarda kişisel bilgi vermenize gerek yok. Ağ üzerinden işlem göndermek için gerekli kaynaklara sahip olmaları şartıyla herkes erişim elde edebilir.

Pekala, yolculuğunuza rehberlik edecek temel terimlere başlayalım.

Finans nedir?

Finansman para yönetimi olarak tanımlanır ve tasarruf, borçlanma, borç verme, yatırım, bütçeleme ve tahmin gibi faaliyetleri içerir. Finans, zaman ve mekanda kaynakları, riski ve ödülleri yönetmek için toplumsal bir araç olarak görülebilir. Bugün, finansal hizmetler küresel GSYİH’nın ~% 20’sini temsil ediyor. 

DeFi nedir?

Merkezi olmayan finans veya DeFi, basit değer transferinden daha kapsamlı finansal faaliyetlere kadar “blok zincirleri” adı verilen bir tür yazılım kullanan uygulamalar için kullanılan terimdir. DeFi aktivitesinin çoğu Ethereum’da gerçekleşir. Bunlar merkezi olmayan uygulamalar (Dapps) ve protokoller (bilgisayarlar arasındaki etkileşim talimatları), herhangi birinin bunlara erişmesine ve herhangi birinin izin gerektirmeden bunların üzerine hizmetler oluşturmasına izin verir. DeFi, aynı zamandan bağımsız ekonomik ihtiyaçlara çözümler ve yeni yetenekler sağlar: Öde, Tasarruf, Ticaret, Yatırım.

&# 128161; Blockchain tabanlı DeFi uygulamasını, finansal işlemleri dağıtan bir otomat makinesi olarak düşünebilirsiniz. Bir bozuk para yerleştirilir ve bir finansal aktivite gerçekleşir.

&# 128214; Bir blok zinciri blok adı verilen paketlerde değiştirilemeyen, dijital olarak kaydedilen verilerden oluşan merkezi olmayan bir veritabanıdır. Her blok, bir kriptografik imza kullanılarak bir sonraki bloğa “zincirlenir” ve dünyayı kapsayan bir ağdaki düğümler tarafından güvence altına alınır. Blok zinciri veritabanı, yeni işlemler doğrulandığında otomatik olarak güncellenir ve ağın parçası olan her bilgisayar, işlemlerin doğru geçmişi konusunda fikir birliğine varır. Blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

&# 128161; Blok zincirlerini düşündüğünüzde, kimin neye sahip olduğuna karar vermek için kullandığımız bir işbirliği aracı düşünün. Bir grup bilgisayarda bir kopya ve çapraz doğrulama işlemleri var.

&# 128214; Neden biri bu bilgisayarları çalıştırsın?? Konsensüs mekanizması tarafından seçilen bilgisayarlar bir ödül alır. Bu ödül, tüm operatörleri ağın güvenliğini sağlamak için hizalayan ekonomik bir teşviktir. Blok zincirini genişletme süreci, para biriminin oluşturulmasına yol açar. Ağı kullanmak için kullanıcılar, ağı güvenli hale getiren bilgisayarları telafi eden bir ücret öderler.. 

&# 128161; Blockchain ağları, insanlara kıtlığı bilgisayarlarla modelleme ve aracıya güvenmeye gerek kalmadan hepsinin aynı fikirde olmasını sağlama yeteneği verir. Ethereum, dünyada en çok kullanılan blok zinciridir ve DeFi gibi diğer uygulamaların temelini oluşturur..

DeFi’nin kalbinde, açık kaynaklı, izinsiz ve merkezi olmayan sistemler oluşturma yeteneği vardır. Açık kaynak olması, herhangi bir yerdeki herkesin güvenliğini sağlamak için kodu inceleyebileceği anlamına gelir. Aynı zamanda, insanların bilgilerini paylaşabileceği ve yeni ürün ve fikirlerini hızla yenileyebileceği anlamına gelir..  

Akran değerlendirmesi açık erişimin bilimin ilerlemesine yardımcı olması gibi, açık kaynak da teknik altyapımızın ilerlemesine yardımcı olur. DeFi, Ethereum gibi programlanabilir blok zincirlerinin varlığıyla mümkün kılınmıştır..

&# 128161; DeFi’yi düşündüğünüzde, düşünün bir şeye borçlu olma veya sahip olma ilişkilerine girmek için hizmetler. Bunlara herkes tarafından erişilebilir. Bir grup bilgisayarda bir kopya ve çapraz doğrulama işlemleri var.

Ethereum’u programlanabilir bir blok zinciri yapan şey, içindeki programları saklama ve çalıştırma yeteneğidir. Bu programlar denir akıllı sözleşmeler. Akıllı sözleşmeler, DeFi uygulamalarının iş mantığının bulunduğu yerdir. Herkes onları arayabileceği ve onlarla etkileşim kurabileceği için, bu finansal uygulamalar izinsizdir. Ayrıca, tüm akıllı sözleşmeler aynı sistemde bulunur ve veri paylaşımının sorunsuz olmasını sağlar..

Neden DeFi uygulamalarını kullanmalısınız??

Halihazırda bankacılık hizmetleriniz varsa aracıları kaldırarak benzer ürünlere daha düşük fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Doğru araştırmalarla, erken aşama girişimlere benzer inanılmaz getiri oranlarına sahip projeler bulabilirsiniz..

Bir fintech girişimiyseniz, birlikte çalışabilir, bir araya getirilebilir, izinsiz ve kullanıma hazır çok çeşitli olanaklar sunan bir yazılım yığınına sahip ürünler oluşturabilirsiniz. Finansal operasyon için arka ofis, kesintiye uğramaya hazır 250 milyar dolarlık bir pazardır..

Bankacılık hizmetlerine erişiminiz yoksa, nihayet yerel kurumlarınıza karşı güvenilir olmayabilecek, düşük maliyetli hizmetler sunamayabilecek veya çeşitli nedenlerle sizi dışlayabilecek bir alternatifiniz var. Küresel olarak 1,7 milyar insan basit bankacılık hizmetlerine erişemiyor. Milyarlarca kişi daha gelişmiş finansal hizmetlere erişmekte zorlanıyor, bu da büyümeyi engelliyor. 

DeFi, programlanabilir yapısı gereği kapasitesini genişleterek mevcut finansal faaliyetleri iyileştirir. Geliştirir:

 • Para transferi – ~ 15 saniye süren işlemlerle anında ödeme.
 • Düşük transfer ücretleri – 1 veya 1 milyar dolar göndermenin maliyeti aynı.
 • Borçlanma – DeFi, geçmişleri ne olursa olsun, önceden ayarlanmış parametreleri karşıladıkları sürece herkesin sermaye ödünç almasına izin verir
 • Borç verme – DeFi uygulamaları genellikle daha yüksek oranlarda iade ve ödeme akışı sunar.
 • Merkezi olmayan borsalar – Ücretleri düşük tutmak için bol rekabete sahip ticaret piyasalarına 7/24 erişim. Bu varlıklar, her ikisi de aynı sistemde bulunduğundan, kripto para belirteçleri ile temsil edilen herhangi bir varlığın kolayca listelenmesine izin verir..
 • Güvensiz emanet – DeFi, değeri korumak ve yalnızca kararlaştırılan koşullar altında dağıtmak için programlanabilir, değişmez ve doğrulanabilir kod kullanarak karşı taraf riskini önemli ölçüde azaltır. Üçüncü taraf bir varlığa güvenmek zorunda kalmadan verimli ve kolay bir şekilde eşler arası güven olmadan takas.
 • Herhangi bir varlığın kısmi mülkiyeti DeFi, kullanıcıların bir jetonla temsil edilen herhangi bir dijital varlığın kısmi bir payına sahip olmalarını sağlar.
 • Türevler – DeFi platformları, herkesin herhangi bir varlık sınıfına sentetik olarak maruz kalmasını sağlar. Geniş dağılımı nedeniyle, ABD pazarlarının dışındaki kişiler, ABD hisse senetlerine daha düşük bir maliyetle daha basit bir şekilde maruz kalabilirler..
 • Sabit paralar – ABD Doları gibi bir para birimine sabitlenmiş dijital para birimleri, kullanıcıların yerel para birimlerinin değer kaybına karşı korunmalarına ve servetlerini korumalarına olanak tanır.
 • Yönetim – Şeffaf, merkezi olmayan kuruluşlar, kullanıcıların paralarını doğrudan yönetmelerine izin vererek, düşük performans gösteren bir yatırım aracından aşırı ücretler alan yönetimin ahlaki tehlikesini ortadan kaldırır..
 • Piyasalar – Sahip olunan ve yönetilen 7/24 bir topluluğun oluşturulması.
 • Likit olmayan yatırımların kilidini açma – DeFi, Gayrimenkul gibi likit olmayan yatırımların tokenize edilmesi ve döviz piyasalarında listelenmesi yeteneği sunar.

Resim

DeFi’nin üst düzey faydaları nelerdir:

DeFi, geleneksel finansal uygulamalara kıyasla çeşitli faydalar sağlar:

 • Daha yüksek getiri: Riskli olmasına rağmen, DeFi hizmetlerine erişim geleneksel finansal ürünlerden daha yüksek getiri sağlayabilir  
 • İzinsiz: finans kurumlarından hizmet oluşturmalarını veya kullanmalarını istemeye gerek yok.
 • Giriş: dünyanın herhangi bir yerinde bilgisayarı olan herkes eriş veya oluştur yenilikçi finansal hizmetler.
 • Daha çok seçenek: Finansal hizmetlerde daha hızlı yenilik.
 • Birlikte çalışabilirlik: hizmetlerin birbirleriyle kolayca arayüz oluşturma yeteneği.
 • Birleştirilebilirlik: finansal hizmetlerin birbirini kolayca karıştırma, eşleştirme veya genişletme yeteneği. “Para legoları” gibi modülerdirler.
 • Ademi merkeziyetçilik: arızaya veya sistemik çökmeye daha az eğilimli daha sağlam bir sisteme izin verir.
 • Denetlenebilirlik: daha güvenilir olabilmeleri için varlıkların işlemleri kolayca doğrulamasına olanak tanır.
 • Sansür direnci: ekonomik faaliyete katılmak için bireysel hakları korur.
 • Kullanıcı velayeti: kullanıcılar, varlıklarının veya verilerinin tam sahipliğini korur.
 • Eşler arası: böylece kullanıcılar, çok az aracı ile veya hiç aracı olmadan doğrudan ve ticaret yapabilir.
 • Güvensiz: belirli araçlar karşı taraf riskini azaltır.
 • Gizlilik: bazı projeler gizliliğinizi korumak için çalışıyor.
 • Daha ucuz: Daha düşük ücretler, daha kolay sermayeye erişimle büyük miktarlarda parayı taşımak daha kolay.

Risksiz% 100 avantajların tümü değildir. DeFi uygulamaları, kullanıcıların hesaba katması gereken bazı risklerle birlikte gelir:

 • Daha fazla kullanıcı sorumluluğu: kullanıcılar varlıklara emanetçi olmadan sahip olabileceğinden.
 • Yeni güvenlik alışkanlıkları: kullanıcıların yeni teknolojilerle yeni güvenlik alışkanlıkları öğrenmesi gerekiyor.
 • Geri döndürülemez kayıplar: kullanıcı hataları tarafından oluşturulmuştur.
 • Yüksek uçuculuk: geleneksel varlıklarla karşılaştırıldığında.
 • Teknik risk: hatalı kod bilgisayar korsanlarına ve para kaybına neden olabilir.
 • Dolandırıcılık: birçok dolandırıcılık projesi var.
 • E-dolandırıcılık: bilgisayar korsanları, kullanıcıları gizli bilgileri paylaşmaları için kandırıyor.
 • Zayıf pazar uyumu: ürün flopları.
 • Likit olmayan yatırımlar: fonlarınızı kilitleyebilir ve fırsat maliyetleri yaratabilir.

DeFi hakkında daha fazla bilgi edindikçe ve uygulamaları kullanmaya başladıkça, bunları derinlemesine ele alacağız..

&# 128161; Merkezi Olmayan Finans günceller ve geleneksel finansal faaliyetlerin olasılığını artırır! 

Düşünme Soruları

 • DeFi nedir?
 • Merkezi olmayan finansmanın bazı uygulamaları nelerdir??
 • Akıllı sözleşmeler nedir?
 • Blockchain neden faydalıdır??
 • DeFi neden faydalıdır??

Bir sonraki makalede, MetaMask’ı nasıl indireceğinizi, biraz ETH alacağınızı ve bu DeFi uygulamalarını nasıl kullanmaya başlayacağınızı göstereceğiz. Bu arada, avantajlı bir başlangıç ​​yapabilirsiniz.

 • Ödeme DeFi’nin tarihi Finematics tarafından. 
 • MetaMask – Lider kripto para cüzdanı
 • AirSwap – Sıfır kayma ile tezgah üstü eşler arası merkezi olmayan değişim
 • Uniswap – Merkezi olmayan bir değişim
 • MakerDAO – Kripto para varlıklarıyla teminatlandırılmış lider bir stablecoin
 • Bileşik.finance – merkezi olmayan bir otomatik borç verme protokolü
 • UMA – Türevler protokolü
 • yearn.finance – merkezi olmayan varlık yönetimi
 • Zincir bağlantı – DeFi protokollerine veri sağlayıcı
 • Nexus.Mutual – Merkezi olmayan sigorta sağlayıcısı

Değişken – Blockchain ile güvence altına alınmış dijital öğeler oluşturun, satın veya toplayın

BlockchainDeFiHow ToMetaMaskHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me