blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

Blockchain Halk Tarafından Doğrulanabilir ve Anonimdir?

Bu makale, özel blok zincirleri ve halka açık blok zincirlerindeki anonimlik düzeyleri arasındaki farkı tartışıyor: ConsenSys 13 Ocak 2020Yayınlandı Ocak 13, 2020

Blok zinciri halk tarafından nasıl doğrulanabilir ve yine de anonimdir


TL; DR:

  • Halka açık defterler olarak, Bitcoin blok zinciri ve Ethereum, işlemlerin varsayılan olarak görünür olmasını gerektirir..
  • Ethereum ağı sözde anonimlik sunar; örneğin işlemler, kullanıcı adı veya parola ile değil, kullanıcı tarafından tutulan özel anahtarlar tarafından türetilen genel anahtarlara karşılık gelen adreslerle bağlantılıdır..
  • Ethereum 2 ve Ethereum 3 için, halka açık Ethereum’a, yani zk-SNARK’lara bir mahremiyet ekleyen bazı teknolojiler geliştirilmekte ve test edilmektedir..
  • Zk-SNARK, ağın mutabakat algoritmasına göre işlemleri doğrularken kullanıcıların özel işlemleri sürdürmelerine olanak tanıyan şifreli bir kanıtlama sistemidir..
  • Zk-SNARK’lar uygulandığında, kuruluşlar herkese açık Ethereum blok zincirinin güvenliğinden yararlanırken rakipleriyle aynı ağ üzerinde tam gizlilik içinde işlem yapabilecekler..
  • O zamana kadar, işletmeler çok çeşitli kullanım durumlarını ele almak için genel veya özel Ethereum’u kullanabilir. Örnekler aşağıda verilmiştir.

Blok zinciri teknolojisinin uçtan uca güvenilir yapısından yararlanmak isteyen kuruluşlar, genellikle verilerin aynı anda hem kamuya açık olarak doğrulanabilir hem de anonim olabileceğini merak ediyor. Bu soruyu cevaplamak için, izin verilen ve izin verilmeyen blok zincirleri arasındaki farkı belirtmeliyiz. Hem Bitcoin blok zinciri hem de halka açık Ethereum blok zinciri izinsizdir, yani herkes ağa katılabilir, genel defteri okuyabilir ve bir düğüm çalıştırarak işlemleri ve blokları doğrulamaya katılabilir. İzinsiz defterlerdeki işlemler, tasarım gereği sözde anonimdir – işlemler, kullanıcı adı veya parola ile değil, kullanıcı tarafından tutulan özel anahtarlar tarafından türetilen genel anahtarlara karşılık gelen adreslerle bağlantılıdır. İşlemler şifrelenir ve birden çok cihazda veya dünyanın dört bir yanındaki düğümlerde saklanır. Bu ademi merkeziyetçilik, şeffaflık, geniş çapta doğrulanabilir ve yalnızca eklenebilir nitelik, verilerde değişiklik yapılmasını neredeyse imkansız kılar.

Tersine, özel işlemlere temel bir ihtiyaç duyan bankalar ve diğer şirketler, şu anda özel veya izinli blok zincirleri kullanmaya daha yatkındır. İzin verilen blok zincirlerinde işlemler genel olarak anonimdir. İzin verilen blok zincirleri, izinsiz blok zincirleriyle aynı teknolojiyi kullanır, ancak bunlarla ilgili bilgileri okumak, bunlara erişmek ve yazmak için özel yetkiler gerektirir. Bu nedenle, erişim kısıtlanabilir ve gizliliği korumak için bilgiler şifrelenebilir.

Anonim işlemleri şeffaf ana ağa getirme

Şeffaflık ve sansür dışı nedenlerle hala izinsiz Ethereum blok zincirini kullanmak isteyen şirketler için, halka açık blok zincirlerine bir mahremiyet alanı ekleyen teknolojiler inşa ediliyor. Zk-SNARK’lar geniş çapta uygulandıktan sonra, kuruluşlar herhangi bir anonimlik riski olmadan halka açık blok zincirinin güvenilmez faydalarından yararlanabilirler. O zamana kadar, bir cüzdan, izinsiz blok zincirlerinde IP adresi, e-posta adresi, telefon numarası veya teslimat adresi gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgilere bağlanabilir. İşlem rastgele olsa bile, onu çevreleyen yazılıma gömülü veriler, bir işlemin arkasındaki kişiyi tanımlamak için kullanılabilir. Kendi düğümünüzü çalıştırmak, işlemlerin etrafındaki kimliği gizleyebilir, ancak tamamen değil. 

tablo sıkıştırılmışTablo 1: Herkese açık blok zincirlerinin, özel blok zincirlerinin ve geleneksel veritabanlarının gizlilik özelliklerinin karşılaştırması. 

Özel blokzincirlerde anonimliğin güçlendirilmesi için neler yapılıyor??

Halka açık defterler olarak Bitcoin ve Ethereum, işlemlerin varsayılan olarak görünür olmasını gerektirir. Ethereum 2 ve Ethereum 3 için, halka açık Ethereum’a, yani zk-SNARK’lara bir mahremiyet ekleyen bazı teknolojiler geliştirilmekte ve test edilmektedir..

zk-SNARKs: halka açık bir defterde mahremiyet alanı sağlar

zk-SNARK, sıfır bilgili, kısa ve öz, etkileşimli olmayan bilgi argümanı anlamına gelir. zk-SNARKS, bir kullanıcının işlemin temelini oluşturan verileri ifşa etmeden ve işlemi yayınlayan kullanıcıyla etkileşime girmeden bir işlemi doğrulamasını sağlayan kriptografik bir kanıtlama sistemidir. Bir blok zinciri bağlamında, zk-SNARK’lar, kullanıcıların özel işlemleri sürdürmesine izin verirken, işlemleri ağın fikir birliği algoritmasına göre doğrulamaya devam eder. Bir kez uygulandığında, kuruluşlar, herkese açık Ethereum blok zincirinin güvenliğinden yararlanırken rakipleriyle aynı ağ üzerinde tam gizlilik içinde işlem yapabilecekler..

Zk-SNARK’ların teknik bir incelemesi için burayı tıklayın.

Herkese açık bir blok zincirinde anonimliğin korunması 

zk-SNARKs

zk-SNARK’lar, bir blockchain işleminin özel olarak gönderilmesine ve kullanıcının anonimliğini tamamen korurken doğrulanmasına izin verecek olan Ethereum2’ye entegre ediliyor. Sektör uzmanları, giderek daha güçlü ve modüler gizlilik ve izin çözümleri nedeniyle özel ve halka açık blockchain ağlarının birleşeceğini tahmin ediyor, endüstri uzmanları özel ve halka açık blockchain ağlarının birleşeceğini tahmin ediyor. Enterprise Ethereum Alliance (EEA), işletmeler ve genel ana ağ üzerinde çalışan Ethereum topluluğu arasındaki işbirliğini hızlandırmayı amaçlayan Mainnet Girişimi’ni başlattı. EEA belirtiminde tanımlanan bileşenlerden biri, yetkili taraflar arasındaki özel işlemleri kolaylaştıran izin veren bir alt sistem olan “Özel İşlem Yöneticisi” dir..

Sıfır bilgi kanıtları Ethereum2.0’da yaygın olarak uygulanana kadar, özel blockchain ağları ve genel blockchain ağları arasında güvenli bir şekilde etkileşime girmenin, hizalamanın ve işbirliği yapmanın yolları vardır.. 

PegaSys Plus + Orion

PegaSys Plus, işletmeler göz önünde bulundurularak oluşturulmuş Hyperledger Besu Ethereum istemcisi üzerine inşa edilmiş ticari lisanslı bir Java çözümüdür. PegaSys Plus’ın güvenlik yapılandırmaları tüm Hyperledger Besu’nun faydaları, artı veritabanı şifreleme ve Orion adlı özel bir özellik. Orion, Enterprise Ethereum düğümleri arasında güvenli, özel işlemlerin yayılmasına izin veren Java tabanlı bir Özel İşlem Yöneticisidir..

AZTEC Protokolü

AZTEC protokolü, genel blok zincirlerinde gizliliği etkinleştirmek için oluşturuldu. Temel değerler blok zincirine ifşa edilmeden mantıksal kontrollerin şifrelenmiş değerler üzerinde gerçekleştirilmesini sağlar. Bir işlemin girişleri ve çıkışları, bir dizi zk-SNARK kullanılarak şifrelenir ve homomorfik şifreleme, Yine de blok zinciri, bu şifreli ifadelerin mantıksal doğruluğunu hala test edebilir.

Ethereum’daki gizlilik durumunu keşfedin

Ethereum’da Gizlilik Durumu →

Herkese Açık Ethereum ve Özel Ethereum’da Kurumsal Kullanım Durumları

Aşağıda, herkese açık Ethereum ve Enterprise Ethereum kullanılarak elde edilebilecek gizlilik ve ölçeklenebilirlik düzeyini daha da gösteren dört proje bulunmaktadır..

İzinsiz Ethereum: 

Santander: Public Ethereum’da ilk uçtan uca blockchain tahvilini yayınlıyor

Özel bir kurum olan Banco Santander SA, 20 milyon dolarlık bir bonoyu tokenize etmek ve güvenli bir şekilde kaydetmek için halka açık Ethereum blok zincirini kullandı. Tahvili halka açık bir blok zincirinde yayınlayarak, finansal veriler ağ katılımcılarının mutabakatı olmadan geriye dönük olarak değiştirilemez..

Hala Systems: Herkese Açık Ethereum’da Savaş Suçu Bilgilerini Raporlama 

Özel bir girişim olan Hala Systems, savaş suçu bilgilerini depolamak için halka açık Ethereum blok zincirini kullanıyor. Hala’nın gösterge ve uyarı sistemi Sentry, Suriye’deki tehditlere karşı gerçek zamanlı durumsal farkındalık oluşturmak için çoklu sensör ağı kullanıyor. Ateş hattında bulunan IoT cihazları, bulgularını doğrudan, sonsuza dek yaşadığı halka açık Ethereum blok zincirine bildiriyor.. 

İzinsiz Ethereum kullanmanın faydaları

Hala kendisini Sentry raporlama denkleminin özünden etkili bir şekilde uzaklaştırır, bu da toplanan bilgilerin hiçbir şekilde değiştirilmediğini ve / veya değiştirilmediğini kanıtlar. Özel blok zincirinden yararlanarak Hala, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserlik Ofisi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından değerli görülen raporlar sağlıyor..  

İzin Verilen Ethereum: 

Project i2i: Filipinler’de Finansal Katılımı Sağlayan Kurumsal Konsorsiyum Ödeme Ağı 

Filipinler Unionbank, ConsenSys ile ortaklık kurdu, Kaleido: Blockchain İş Bulutu, Güvenli, anlık ve uygun maliyetli yurt içi para transferleri sağlamak için bankalar arası bir platform oluşturmak için Microsoft Azure ve birkaç yerel banka.

İzin Verilen Ethereum’u kullanmanın faydaları

Hesap sahipleri, uluslararası finans hizmeti altyapısına güvenmeksizin Filipinler’deki herhangi bir banka hesabından özel olarak para gönderip alabilirler..

komgo: Dünyanın İlk Emtia Ticareti Özel Konsorsiyumu 

komgo, emtia ticareti için yarı özel, parti merkezi olmayan özel bir konsorsiyumdur. ConsenSys ile ortaklaşa, komgo, blok zinciri tabanlı bir ticaret finansmanı platformu ve ağ tabanlı oluşturdu. Sonuç, yetkili tarafların veri depolayabileceği, işlemler gönderebileceği ve değer veya bilgi alışverişinde bulunabileceği ve izinlere dayalı mesajlar gönderebileceği güvenli bir dijital platformdur..

İzin Verilen Ethereum’u kullanmanın faydaları

komgo, ağ katılımcılarının erişebilmesi gereken P2P işlemlerini kolaylaştırır, ancak genel halkın mutlaka erişmesi gerekmez. komgo, tüccarların, taşıyıcıların, bankaların ve diğer yetkili katılımcıların son derece verimli, dijitalleştirilmiş bir şekilde güvenli bir şekilde işlem yapmalarına olanak tanıyarak tek bir doğruluk kaynağı olarak hareket eder, bu da işlemlerin endüstri çapında basitleştirilmesi ve standartlaştırılmış dokümantasyon ile sonuçlanır. Ekstra bir güvenlik katmanı için, komgo platformu, içeriği tüm komgo ağına ifşa etmeden güvenli aktarıma izin veren Kite adlı tescilli bir belge aktarım sistemine sahiptir..

***

Herkese açık veya özel, Ethereum’da bir proje başlatmak istiyor? 

İletişim Çözümleri →

Hyperledger BesuQuorumNewsletter En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

Kurumsal Ethereum Nedir?

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me