blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Açıklaması

Blockchain’i Gerçekten Anlamak İstiyor musunuz? Durumu Anlamanız Gerekiyor

Web’in tarihi ve merkezi olmayan ağların veri egemenliği ve çevrimiçi güvenin geleceği için ne anlama geldiği. Tarafından Coogan BrennanMart 20, 2020Yayınlandı Mart 20, 2020

Eyalet Kahramanını Anlayın


Web 1.0: Gen X, HTML ve Metin Tabanlı İnternet

Yükselen 90’larda, Reality Bites and Friends ana akım Amerikan kültürünün belirli bir kesimine hakim olurken, kişisel bilgisayarlar ve İnternet teknolojisi Web’in doğmasına neden oldu. 90’ların bilgisayar ağının yükselişi hakkında zaten kapsamlı bir şekilde yazdık, bu nedenle bu dinamikler hakkında fazla konuşmayacağız (bininci kez yeniden yayınlama dışında, o dönemin en sevdiğim videosu). Ancak, o sırada web geliştirmenin altında yatan belirli mekaniği tartışmak için biraz zaman ayıracağız..

Archive.org’un Wayback Machine tarafından kaydedilen 90’lı yıllardan çok sayıda harika web sitesi var (Quick Tangent: Çok sayıda arşivlenmedi, insanların içinde yaşadığımız çağı internetin “karanlık çağı” olarak tanımlamasına neden olan bir şey), yani hangisinin seçileceğine karar vermek bir zevkti (İlk Craigslist Arşivi?). O zamanlar en popüler olanlardan biri olduğu için Yahoo’nun ana sayfasına karar verdik..

yahoo anasayfa 1Yahoo! ana sayfa, 1996

Bu web sitesi, onlarca yıl sonra bizim bakış açımızdan neden bu kadar sevimli görünüyor? Tarayıcı tarafından okunan ve sonra işlenen metin tabanlı bir belgedir. Video reklam yok, hareketli parça yok, tıklanacak “beğen” düğmesi yok.

Bu, World Wide Web’in ilk dili olan temel HTML veya HyperText Markup Language’dir. Teknik olmayan kişiler için bile okuması nispeten kolay olan basit bir belgedir. Net bir şekilde yapılandırılmıştır ve kaynak kodunu alıp kendi oluşturdukları ile eşleştirdiğimizde, korkunç derecede korkutucu değildir..

Bu web sitesinin kaynak kodu 10KB’dir. (Karşılaştırma yapmak gerekirse, Yahoo’nun 2019 web sitesi kaynak kodu, harici kitaplıklar dahil değil, muazzam bir 694 KB ile% 6,940 daha büyüktür.) 1996 Yahoo.com basit, temiz ve anlaşılır – ve şu an için çok heyecan verici! Yahoo’nun halka arzı Nisan 1996’da henüz gerçekleşmişti ve ilk gün fiyat bugünün doları cinsinden 1,6 Milyar $ ’a yükseldi. Bu web sitesine dayanarak! Dolayısıyla, bağlam açısından, bu 1996 için son teknoloji olarak kabul edildi.

2019 perspektifimizden 1996 Yahoo.com, basit (hatta bazıları söyleyebilir, sıkıcı). Ama bu X kuşağının nasıl olduğunu biliyorsun, değil mi? Onlar hakkında çok heyecanlandılar gerçek bir televizyonda izledikleri aptalca bir reklam. Peki ya onlardan hemen sonraki nesil? Üç dakikadan fazla hareketsiz oturamayan çocuklar? Onları ekrana nasıl yapıştıracağız?

consensys pleksus simgesi yuvarlak En son blockchain haberlerini, açıklayıcıları ve daha fazlasını almak için bültenimize abone olun.

Web 2.0: Y Kuşağı, Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik ve Devletin Yükselişi

1990’ların web deneyimi Y kuşağı için yeterli olmayacaktı, bu kesin. Bunun yerine, bu nesil genellikle Web 2.0 denen şeyi başlattı. Silikon Vadisi tarafından icat edilen tüm terimler gibi, belirsizdir, ancak esasen Facebook ve Twitter gibi sosyal medyanın yükselişinin başlattığı birkaç farklı değişikliği yakalar:

  • Web 1.0’da, bir web sitesinin kullanıcıları bilgi tüketirken, Web 2.0’da kullanıcılar başkaları tarafından paylaşılmak ve tüketilmek üzere bilgi oluşturur.. 
  • Web 2.0’dan kullanıcı tarafından oluşturulan bilgiler Facebook ve Twitter gibi sosyal medya web sitelerinden geldi.
  • Popüler web siteleri artık kullanıcıya statik bir HTML belgesi sunmak yerine kişiselleştirilmiş içerik sağladı ve kişiselleştirilmiş güncellemeler aldı.

Web 2.0 paradigma kayması, belge tabanlı, bağlantı tabanlı bir web deneyimini (web sitelerinin metin belgeleri olduğu), kullanıcı tarafından oluşturulan ve kullanıcıya özgü içeriğe sahip (Facebook profilim sizinkinden farklı görünüyor) Facebook veya Twitter gibi etkileşimli web sitelerine taşıdı. ).

Pek çok insan bu değişim hakkında davranışsal ve tüketici perspektifinden, yani sosyal medyanın dünyadaki bilgilerle etkileşim ve bilgiyi tüketme şeklimizi nasıl değiştirdiğini yazdı. Daha az konuşulan şey ise, bu değişimin internetin temel doğasının yeniden işlenmesini nasıl hızlandırdığıdır – Ethereum ve Web 3.0’ın vaatlerini anlamanın anahtarını da elinde tutan bir değişim..

Sosyal medya siteleri muazzam miktarda hesaplama ve koordinasyon gerektirir. Örneğin Twitter’a baktığınızda, web sitesi profilinize özgü tüm içeriği hemen sunmalıdır. Daha sonra sitede yaptığınız her şeyi kaydetmesi gerekir – gönderme, beğenme, tıklama – ve bunu sunucularına aktarması gerekir. Yorucu dönel kavşağın, bir platformdaki milyonlarca (veya milyarlarca!) Kullanıcıyla çarpıldığını ve bunların hepsi birbiriyle ve bir web sitesiyle aynı anda etkileşime girdiğini hayal edin..

Uzun bir süre boyunca, mühendisler bu işlemi basitçe statik sitelerin arkasına cıvataladılar. Web 1.0’ın belge tabanlı şablonu, Ajax, Web 2.0 gelişiminin bu yeni eğilimlerini açıklayan geniş bir terim. 

Güvencesizleşiyordu. Bir mühendis tanımladı Facebook’taki programı ilk günlerde: TheFacebook.com’un sürekli güncellemelere rağmen kilitlenmediğinden emin olmak için, “ben uyumadan önce büyük bir bardak su içerdi ve iki saat içinde uyanacağımı ve böylece her şeyi kontrol edip bundan emin olabileceğimi garanti etti. Bu arada onu kırmamıştık. Bütün gün, bütün gece. “

Tüm bu siteler, yalnızca baskıyı artıran binlerce kullanıcı kazanmaya devam etti. Etkin kullanıcılar daha fazla özelliğe ve daha hızlı yükleme sürelerine ihtiyaç duyuyordu –– bu platformlara daha fazla kullanıcı katıldıkça işler daha karmaşık hale geliyordu. Bir çözüm arayışında, mühendisler web geliştirmeyi dönüştürecek bir konsept etrafında dönmeye başladılar..

Durum

Durum, belirli bir zamanda belirli bir sistemi tanımlayan bir dizi değişken olarak tanımlanabilir. Bunu gerçek dünyadaki bir durumda anlatalım. Hangi ortamda olursanız olun – otobüs durağı, kahve dükkanı, ofis – etrafınıza bir göz atın ve onu tanımlamak için kullanabileceğiniz birkaç değişkeni seçin. Bir odanın içindeyseniz, birçok şeyi tanımlayabilirsiniz:

  • Duvar sayısı
  • Mobilya türleri
  • Mobilyaların yerleştirilmesi
  • İnsanların sayısı
  • Odadaki ışık türü

Sahip olduğumuz değişken sayısı ne kadar fazlaysa, odanın resmi aklımızda o kadar net olur, değil mi? Ve eğer ortamda ufak bir değişiklik olursa (örneğin birisi odayı terk ederse), odadaki her şeyi baştan tanımlamamız gerekmez. Sadece değişiklikten etkilenen belirli değişkenleri güncelliyoruz ve diğer değişkenleri yalnız bırakıyoruz.

Web 1.0’ın belge modeliyle çalışan bir tarayıcının, ne kadar küçük olursa olsun, bir web sitesinde her güncelleme gerçekleştiğinde etkili bir şekilde yeni bir belge oluşturması gerekiyordu. Bu, küçük güncellemeler ağda saniyede milyonlarca kez gerçekleştiğinde darboğazlar yarattı. Mühendisler, web geliştirmeyi iki kısma ayırarak sorunu hafifletebileceklerini fark ettiler: HTML şablon bir sitenin ve durum şablona neyin girdiğini açıklama.

HTML şablon sitenin temel taslağı olacak ve tüm kullanıcılar için aynı görünecektir — sitenin logosu, genel düzen, renk şeması. Kullanıcıya özel durum o ana hatları doldurarak o kullanıcıya özgü ortamın bir tanımını sağlar – profili, arkadaşları, en sevdikleri gönderiler, vb. Önemli olan, eyalette bir şey değişirse, tarayıcının tek yapması gereken, etkilenen yapı ve bunları güncelleyin. Artık büyük sayfa yeniden yüklemeleri yok.

Bir HTML şablonunun bu modeli ve durumu, çerçeve. Farklı Web 2.0 grupları kendi çerçevelerini oluşturmuşlardır, bunlardan ikisi Tepki (Facebook tarafından oluşturulmuştur) ve Vue (Google tarafından oluşturulmuştur). [Şu anda alay edenlere not: React’in bir kütüphane olduğunu biliyorum, sadece “MVC’deki V”. Bu çerçeve sınıflandırması, daha büyük bir noktaya değinmek amacına yöneliktir.] Çerçeveler, Web 2.0 dinamiklerini Web 1.0 yuvasına çekmiş ve Facebook gibi sitelerin kendilerini daha da genişletmelerine izin vermiştir. Web geliştirmenin çerçeve modeli devralması, yalnızca bütünlüğü açısından değil, aynı zamanda genel halk için sanal görünmezliği açısından da dramatik olmuştur.. 

Çoğu zaman, teknik olmayan kişiler, teknoloji şirketlerinde ön uç geliştiriciler için mevcut ihtiyaçtan haberdar olabilir. Bunlar, React veya Vue gibi çerçevelerde web siteleri oluşturabilen kişilerdir. Daha az sıklıkla bu aynı şirketler, on beş yıl önce geçerli bir iş olan HTML geliştiricilerine ihtiyaç duyuyor. Aslında, çerçeve geliştiricinin dili artık gerçekten “web sitesi” terimini içermiyor. Bunun yerine, geliştiriciler “web uygulamaları” geliştirmekten bahsediyor.  

Çerçevelerin hakimiyeti, interneti deneyimleme şeklimizde bir paradigma değişikliğine neden oldu. Önceden, sosyal medyaya erişim için tarayıcılara güveniyorduk. Şimdi, çerçevelerle, yalnızca kullanıcıları yakalamak ve izlemek için değil, aynı zamanda birçok kullanıcı için önemli bir erişim noktası haline gelen cep telefonlarının performansını optimize etmek açısından da bir uygulamaya durum sunmak aslında daha kolay. Millennials “internette gezinirken” (Wikipedia tavşan deliklerinden aşağı düşerek, çağlar boyunca bağlantılara tıklarken) büyürken, tarama deneyimi artık daha platform odaklı. Web sitelerinin vahşi batısından, etrafı platformlarla çevrili, daha öngörülebilir uygulama bahçelerine kadar sürüldük..

Web 3.0: Z Kuşağı ve Eyalet Savaşı

Birkaç tanımla başlayalım. Dönem “Web 3.0”, Verileri makine tarafından okunabilir bir şekilde bağlamak ve ilişkilendirmek için bir hareket olarak tanımlanabilir. Tim Berners-Lee, bu değişimi, Anlamsal Web ve blockchain gurusu John Wolpert, bunu Durum Bilgili İnternet açısından görüyor. Bu makalenin amaçları doğrultusunda, şunu tanımlayacağız: blok zinciri tek ve merkezi bir hakikat noktasına güvenmeden eyalet verilerini oluşturmanın, güvenceye almanın ve sürdürmenin bir yolu olarak.

Dönem “Gen Z” 90’ların ortalarından 00’ların ortalarına kadar doğmuş, belirli sınıflarda veya bölgelerde yalnızca internet ve akıllı telefonlarla bir dünyayı bilen bir nesli anlatıyor. Bu neslin büyük çoğunluğu platformda yereldir; büyüdüler ve öncelikle eyalete dayalı uygulamalarla etkileşim kurdular. 

Önceki bölümde, durum tabanlı uygulamaların Web 1.0 darboğazlarını nasıl aştığını gördük, ancak modelin aynı zamanda güçlü bir ikincil etkisi de var. Zaman içinde toplanan büyük ve küçük durum değişiklikleri, onları yapan bireylerin çok ayrıntılı bir resmini çizmeye başlayabilir. Neye tıkladığınız, tıkladığınız zaman, oturum açtığınızda ilk baktığınız şey, oturumu kapatmadan önce gördüğünüz son şey: tüm bu durumlar bir film makarası gibi açılır ve bir kullanıcı olarak samimi bir bakış açınızı birleştirir..

Ne kadar samimi? Muhtemelen bir arkadaşınızın yüz yüze görüşme yaptığı şehir efsanesini duymuşsunuzdur ve daha sonra bahsettikleri bir şey Facebook akışlarında bir reklam olarak görünür. İnternetteki insanlar casusluk yaptıklarına inanıyorlar. ancak, araştırmacılar konuyu bir yıl boyunca inceledi ve bunun gerçekte olmadığını kanıtladık. Yine de bu sizi rahatlatmamalı. Daha da karanlık bir gerçeği ima ettiği için: Facebook, belirli kullanıcılar hakkında, ne düşüneceklerini veya satın almak isteyeceklerini tahmin edebilecek kadar ayrıntılı ve spesifik bir şekilde, yeterince bağlantılı bilgi topladı – konuşmalarınızı dinlemek zorunda değil bilmek. 

Kesinlikle verilere sahipler. Facebook, yaklaşık 2 milyar kişilik muazzam bir kullanıcı tabanına ve kullanıcı bilgilerini toplayabileceği çok çeşitli hizmetlere sahiptir. Facebook, iş modeli esas olarak reklam satışlarına dayanan bir şirket olduğu için, birbiriyle bağlantılı kişisel bilgilerden oluşan zengin bir veritabanı oluşturdular. Sadece bireysel davranışınızı modellemekle kalmaz, aynı zamanda bu davranışı arkadaşlarınızın davranışlarına da bağlarlar. Bu bağlantılar Facebook’un sahip olduğu analitik gücü birleştiriyor. Facebook’un kendi dahili Web 3.0’ı, dedikleri bir sistemde bir araya getirilmiş “durum bilgili internet” Sosyal Grafik veya bazen sadece grafik. Facebook’un yaptığı reklamlar için o kadar etkili bir hedefleme aracı ki 2017’de 40 milyar dolar gelir, neredeyse% 90’ı reklamlardan geliyor.

Bunda bu kadar kötü olan ne? Veri ihlallerinden kamusal söylemi yıkmaya kadar Facebook’un son birkaç yılda başlattığı farklı tartışmaların sayısını özetleyebiliriz. Ancak bu argümanın iyiliği için, veri egemenliği: davranışınızı tanımlayan verilerin sahibi kimdir?

Açık cevap siz olmalısınız. Bununla birlikte, son birkaç on yıldaki web geliştirme yörüngesinin, verilerinizin size ait olmadığı bir ortam yarattığı şimdiye kadar açık olmalıdır. Başlangıçta performansı optimize etmeyi amaçlayan platformlarda toplanan durum gelişimi, platformun çalıştığı şirketin sunucusundaki durum değişikliklerini de depolamıştır.. 

Kimin Verisi?

Blockchain’in Web 3.0 sürümü, durumun tek bir platformda toplanmadığı veya tek bir sunucuda depolanmadığı bir sürümüdür. Bunun yerine, merkezi olmayan yöntemlerle güvenlik altına alınan açık ve dağıtılmış bir ağda küresel bir durum korunur. Ağın durumunu herkes istediği zaman görüntüleyebilir ve doğrulayabilir. Bu ağdaki kişilerin idealist bir amaç için orada olması gerekmez – güçlü bir blok zinciri ağı, kimseye güvenilemeyeceğini varsayar ve bu nedenle delegeler kriptografik araçlara güvenir..

Web 3.0, devlet için küresel ortaklığa izin verir. Durumun (yani verilerimizin) şirketler tarafından tutulmasından ziyade, güvenin protokol düzeyinde kurulduğu merkezi olmayan bir ağ oluşturuyoruz. Protokolde pişirilmiş matematik ve kriptografiden geliyor. Protokol genel olarak blok zinciri olarak adlandırılır, ancak farklı uygulamaları vardır. Tıpkı telefonunuzda (Apple veya Android) farklı işletim sistemlerine sahip olabileceğiniz gibi, Ethereum veya Bitcoin gibi farklı blok zinciri protokolleri vardır.. 

Her blok zinciri, ağ katılımcıları ve benzersiz protokol özellikleri hakkında kendi varsayımlarını taşır, ancak hepsi bireyin veri sahipliğini vurgular. Bu, blockchain verilerinin halka açık bir ortak olduğu ve yalnızca kendi verilerinizi değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Bu teorik ifadenin pratik etkisi nedir? Bu fikri bir örnekle inceleyelim: küresel finansla ilgili dramatik bir örnek.

İlk durum tartışmamızda, bir odayı tanımlama örneğini kullandık. Bu, çok az risk altında olan basit bir tanımdır – kimse varsayımsal odamızı satın almayacak, biz sadece bundan bahsediyoruz. Ancak birisi bu odayı satın almak isterse durum değişir. Eyalet tanımımızı kontrol etmek, yani odayı kendileri görmek istiyorlar ve biz de onu satın almak için gerçekten yeterli paraları olduğundan emin olmak istiyoruz. Böyle bir eyaleti kontrol etmek için –– birisinin bir mal için ödeme yapacak kadar parası olup olmadığını doğrulamak için– güvenilir bir üçüncü taraf oluşturduk: bankalar. Bugün, birisinin mali durumunu doğrulamak için, oda satıcısı basitçe bir kredi kartını kaydırabilir ve bu da bir bankaya, alıcının satın almak için yeterli parası olup olmadığını etkin bir şekilde sorar..

Bitcoin ve Ethereum gibi blokzincirler, insanların bugün bankalar olmadan dijital olarak ve neredeyse anında finansal değişimler yapmalarına izin veriyor. Bunu, sosyal güven yoluyla (bankaların üçüncü şahıs kurumuna yüzlerce yıldır tahakkuk ettirilen) değil, kodlu bir protokol aracılığıyla güvence altına alınan küresel devleti yaratarak yaparlar. Aynı şekilde, bir telefon görüşmesine bağlanmak için artık bir operatörle konuşmamız gerekmiyor, blockchain, finansal işlemleri eşler arası bir protokole dönüştürüyor. Bununla birlikte, protokolün merkezi olmayan ve dağıtılmış olması çok önemlidir – onu çalıştıran tüm insan ağının güvence altına aldığı küresel, halka açık bir zinciri içerir..

Gen Z, ciddi siyasi, ekonomik ve sosyal sorunları çözmek için inanılmaz derecede motive görünüyor. Daha da önemlisi, bunu geleneğe veya geleneğe daha az saygı göstererek yapıyor gibi görünüyorlar. Blockchain savunucuları, halka açık bir Web 3.0’ın, büyük Web 2.0 teknoloji şirketleri tarafından uygulanan ve sömürülen mevcut kapalı sistemdeki en büyük sorunlardan bazılarını onaracağına inanıyor. Facebook ve Google gibi şirketlerdeki son gizlilik skandalları, bu silo halindeki bilginin karanlık yüzünü ve kullanıcıların verilerini satarak elde ettikleri aşırı büyük servetleri ve aynı zamanda korumayı başaramadıklarını gösteriyor.. 

Ve bu ihlaller dijital teknoloji dünyasının çok ötesine geçti. Açık, herkes tarafından kabul edilen bir devlet veya “hakikat” i genel kamusal söylemimizde bulmak neredeyse imkansızdır. Politikamızın dişlileri iletişimsizlik, sahte haberler ve bariz yalanlarla dolu. Bir yazar bunu “gerçek fikir birliğinin kırılması” olarak tanımladı. Z Kuşağı’nın sosyal adalet mücadelesinin önündeki en büyük engellerden biridir.

Mevcut sistemlerin toplumun geniş kesimlerini dönüştürdüğü ve insanların etkileşimde bulunduğu temel yollar tartışılmaz: Gen X ve Gen Z’nin sosyal deneyimi onları sadece 20 yıl bölmesine rağmen bundan daha farklı olamaz. Ancak, Web 2.0’ın gelişiyle küresel iletişim ve bilgi erişimi için ileriye doğru inanılmaz bir sıçrama olarak başlayan şey, platformlar ve kullanıcıları arasında dramatik bir bilgi asimetrisiyle sonuçlandı. Bunun seçimler, kitlesel protestolar ve devrimler gibi önemli dünya olayları için etkileri vardır.. 

Web 3.0 ve blok zinciri sistemlerinin kurucuları, özünde, bu güç asimetrisini açık durum yoluyla yeniden dengelemeyi hedefliyor. Bu, Web’deki tüm sorunların sihirli bir şekilde çözüleceği anlamına gelmez; bunu tek başına hiçbir teknoloji yapamaz. Ancak çevrimiçi güveni yeniden tesis ederek, belki de Web’in ilk vaadini gerçekleştirmeye yaklaşabiliriz. Bundan sonra ne olacağı, yeni nesil inşaatçılar tarafından kararlaştırılacaktır..

Daha fazla blockchain açıklayıcısı isteyin?

En son blok zinciri eğitimlerimizi, web seminerlerimizi, kaynakları ve daha fazlasını doğrudan gelen kutunuza almak için haber bültenimize abone olun. Abone ol En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me